RAD/O Vors Vliet en v. d. Voort winnen in het Stadion Nieuw Noordhollandsch Dagblad 3 naai Een handig boekje K.R.O. relayeert Toscanini's concert Nieuwe luchtverbinding Amerika-Europa Uitspraken Unilever-affaire PAUS BLIJFT IN HET VATICAAN DE KLETSPRAAT VAN DEN LANGENDIJK nieuws in 't kort Laatste nieuws H.M. DE KONINGIN NAAR ENGELAND BEDEVAART NAAR DOKKUM WAPENSTILSTAND AFGEWEZEN? Marktberichten FLI 1946 VRIJDAG 12 JULI 1946 eeld door eldig van ivond merweer. it Zuide. op plaat, lgemeene ende on. ond. 20.56 ond. 3.19 op van Juli géén an mor- ende za- ing voor ge hech- rechten len; het ;en ein- G. mor- •den ge er, uit- vens d'e om op te zijn. de con- sproken. Hen één ander- aarmede ging. tijdens houden zonder ens oud eer de fiets on- ver- gmorgen heer C. reis eoo behulp- le onge- ig. Zij ht naar te ne- ndag as. wijze die een gesloten. EEZAND de R.K. oofd de met in- emd mej. T ZAND ien Stil- worden autobus om drie PETTEN 1NING i/ond in kele ge- herope- uterhuis ging tot ng van erculose J.S.M.", m, welk geleden Het is der ver- ebruik is was dit laren ge- ïe Weer- 'na eeni- geweest ater nog Zoo spoedig mogelijk na de gemeenteraadsverkiezingen verschijnt met medewerking van het A.N.P een boekje, waarin alle verkiezingsuit slagen van alle gemeenten van Nederland, van de Ka merverkiezingen, de Staten verkiezingen en de gemeen teraadsverkiezingen zuHen worden opgenomen. Het zal bevatten een korte verkla ring van het opmaken van den uitslag en in alfabeti sche volgorde d'e namen van de gemeenten met de cijfers van dendrie uitslagen. Wij kunnen dit boekje, dat voor vele bestuursleden van af- deelingen van politieke partijen e.a zonder twijfel groote inte resse zal hebben, voor onze le zers beschikbaar stellen tegen den prijs van f 1.50 per stuk, mits d'e bestelling vooraf per ommegaande geschied Dit met het oog op de noodzakelijkheid, om de oplage vooraf te bepalen. Men kan zich tot en met a.s. Maandag bij onze bureaux 'té Alkmaar, Hoorn, Den Helder en Schagen opgeven. Na Maandag kunnen geen bestellingen meer worden aangenomen. Wie inte resse heeft, vuile dus omgaand onderstaanden bon in Ondergeteekende wonende te wenscht te ontvangen het boekje Verkiezingsuitslagen, tegen den prijs van f 1.50. Handteekening: Heden, Vrijdagavond, van 9,20 tot 11,50 zal de K.R.O. het con cert dat de beroemde dirigent Toscanini Zondag j.l. in Luzern heeft gegeven, relayeeren. Aanvankelijk zou Toscanini m Parijs een concert geven dat de K.R.O. zou heruitzenden doch zooals men weet is dit afgelast uit protest tegen den door Frank rijk geëischten gebiedsaf stand van Italië. Met groote moeite is het de K.R.O., met medewerking van Zwitserland' mogen gelukken het concert te Luzern gegeven, op den z.g. millerband, een soortge lijk systeem als van de geluids film, vast te leggen. De American Overseas Airlines zullen met ingang van Maandag 15 Juli a.s. een nieuwe, tweemaal dagelijfcsche, transatlantische luchtverbinding van en naar Europa openen. PROGRAMMA ZATERDAG 13 JULI HILVERSUM I (301.5 M.): KRO 7.00 Nieuws, gym. en gram.; 8.00 Nieuws en gram.; 10:45 Voor dracht; 11.00 Raóio_ziekenbezoek; 11.45 Familieber. uiit Indië; 12.05 Cello-recital; 12.30 Klaag van Beeck; 13.00 Ned". Strijdkrachten; 13.30 Jaap Meyer; 14.15 Engelsche les; 15.00 Voor de kinderen; 16.00 Rott. Blaas- ensemble; 16.30 De schoonheid van het Gregoriaansch; 17.00 KRO_kiosk; 17.45 De Vliegende Hollander; 18.15 Paul de Waart; 18.30 Ned. Strijd krachten; 19.00 Nieuws; 19.15 Repor tage; 19.25 Jonge kungtenaars; 20.00 Nieuws; 20.08 Henri de Greeve; 20.30 Operette; 21.40 Avonturen van Pa Pinkelman; 22.00 Nieuws; 22.15 Avondgebed; 22.35 The Ballroom Melodians; 23.15 Gram. HILVERSUM II (415.5 M.): VARA 7.00 Nieuws; gym. en gram.; 8.00 Nieuws en gram.; 10.00 VPRO Morgenwijding; 10.20 VARA Concert; 12.00 Fransch-Italiaansche klanken; 13.00 Nieuws; 14.15 Sportpraatje; 14.30 Radio Philharmonigch Orkest; 15.15 Van boek tot boek; 16.10 Drs. L. de Jong; 16.30 Men vraagt en wij draaien; 17.00 AJC_uitzending'; 17.30 The Ramblers; 18.00 Nieuws; 18.15 Benedict Silberman; 18.45 Causerie; 19.00 Gram.; 19.20 VPRO E'ij bel ver telling; 20 00 Nieuws; 20.05 Vaude- ville-orkest; 20.40 Mannenkoor; 21.00 Binn. politiek weekoverzicht; 21.15 Prikkeldraad; 22.00 Het orkest van Ge Scots Guards; 22.30 Vroolijk pro gramma; 22.50 Gram.; 23.00 Nieuws; 23.15 Gram. De canonisatie van Moeder Cabrini; de eerste Amerikaansche heilige; heeft; met grootsch ceremonieel in den St. Pieter plaats gevonden. Z.H. de Paus, gezeten op zijn draagbaren troon; wordt van het Vaticaan naar den St. Pieter gedragen; om de plechtigheid te verrichten. Ass. Press P Arie van Vliet heeft Donderdag in het Amsterdamsche Stadion op ondubbelzinnige wijze revanche genomen op Scherens voor zijn nederlaag van enkele weken ge leden tegen den Belg. Hij won alle ritten a deux en ook die „a quatre" met groot vertoon van meerderheid. Den meesten tegen stand ondervond hij nog van Derksen, die bovendien Scherens in zijn rit „a deux" met dezen sloeg. Alle ritten werden .ge durfd" gereden, zonder gebalan- ceer „sur place". Bij de amateurs won Bijster. Ook hii zegevierde in alle ritten van t.wee en in dien van vier. Hij- zelendoorns rijden viel wat tegen. De Belgische amateürsprinter Pauwels daarentegen bleek even als den vorigen keer snel en hard. Bijster zal het met hem te Zueiich zeker niet gemakkelijk hebben. De wedstrijd met motorgang- making is een der spannendste en beste geworden, sinds jaren op de Stadionbaan gereden. De twee buitenlanders, de Zwitser Besson, achter Grolimond en de Fransch- man Chaillot (achter Querin) brachten heel wat leven in de brouwerij Ronde na ronde werd felle strijd geleverd voor de bezet ting van de tweede plaats, terwijl de Best in prachtig tempo aan den kop ging. Pronk slaagde er in de Best voorhij te komen maar een ronde later kwam deze terug en nam opnieuw den kop (en hij be hield dien tot het einde). Een schitterende prestatie. Hoe enerveerend het verloop van dezen Het Haagsch Gerechtshof heeft nog eenige uitspraken gedaan in eenige zaken betreffende de Uni lever-affaire. In al deze zaken werden de vonnissen van de rechtbank te Rotterdam vernie tigd en de straffen verzwaard. De volgende straffen werden uitgesproken: J. B. Moonen, af- d'eelimgschef, 1 jaar; C. van Vliet,, administratief bedrijfslei der, 6 maanden; W. A. van der Steen, kantoorbediende, 1 jaar; A. P. Keulemans, kantoorbedien de. 1 jaar, alles met aftrek van preventief. Evenals in de oorlogsjaren, zal Z. H. de Paus ook dit jaar het Vaticaan niet verlaten, doch net zevende jaar van zijn pontificaat „op wacht blijven" zooals Hij dit noemt. Zooals men weet heeft Pius XII alleen in het eerste jaar van zijn pontificaat, in 1939 het Vaticaan gedurende eenigen tijd verwisseld voor het zomerverblijf in Castel Gandolfo. wedstrijd was blijkt wel hieruit, dat Pronk, die 4 ronden voor het einde op de 1ste plaats lag, ais 4de eindigde. De tweede rit werd in een ra zend tempo begonnen. Besson deed zijn uiterste best van der V"ort van de tweede plaats te verdiin- gen, maar hef lukte hem r iet. Hierdoor werd van der Voort eer ste in het totaal klassement met evenveel punten als Besson. die 10 M. meer achterstand had «"ver beide ritten. Gisteren deelden wij inzake het Langendijker-persdrama me de, dat de „N. L. Crt." jegens de insinueerende mededeelingen te genover Minister Mansholt geen volledige rehabilitatie had ge daan; maar eerder den indruk had gewekt^ dat nadere mededeelin gen van den rechercheur-zegs man van het blad misschien an der licht op de zaak zouden wer pen. Er „zou" immers een P.R.A.- rechercheur geweest zijn, die van een gedetineerde vernomen ,,zouJ' hebben, dat hij „met Minister Mansholt paarden gevorderd had voor de Duitschers". De bewuste gedetineerde zou. aldus die zegs man, na „een telegram" naar Den Haag, vrijgelaten zijn. Het hoofd van de PRA ie Alkmaar heeft, nu in het artikel werd mede gedeeld, dat de schrijver zijn in lichtingen zou hebben ontvangen van een rechercheur van de PRA, een onderzoek ingesteld, wie van zijn mannen deze mededeelingen zou hebben gedaan. Daarbij is komen vast te staan, dat niet een rechercheur van de PRA, maar een BS_er tot September 1945 werkzaam in het kamp te Schoorl; in een onderhoud met den heer Keijser (den directeur van het blad en niet den redacteur van W.) eenige mededeelingen had gedaan. Dit was echter in Juli 1945, dus een jaar geleden! Deze Bs-er is in September 1945 overgegaan in dienst van den POD te Alkmaar. Hij heeft echter nimmer gezegd, dat er een telegram naar Den Haag was gestuurd en dat de geïnterneerde na twee dagen in vrij heid was gesteld, "zoowaar als hij daar zat". De gedetineerde is op 9 Augustus 1945 door het voormalig hoofd van den POD in vrijheid ge steld. Deze BS-er, thans rechercheur van de PRA te Alkmaar; heeft voor het eerst op 6 Juli 1946 om pl.m. half 6, dus twee dagen nadat het gewraakte artikel in de N. L. Crt. was geplaatst en een halve dag nadat de heer Mansholt op het redactiebureau was geweest, den "welingelichten" jour nalist Van W. ontmoet. Uit alles blijkt, dat de Langedijker journalist op zeer lichtvaardige wijze te werk is gegaan, daarmee de naam van den heer Mansholt, die in d'e bezettingsjaren voortreffelijk werk heeft gedaan, in een kwaad daglicht stellende. Wij kunnen ons voorstellen dat de "mededeeling der feiten" in de Nw. L. Cr. van Donderdag inder daad niet als "afdoende rehabilita tie" kan worden beschouwd. Tomaten mogen met ingang van heden vrij geëxporteerd worden. Fransche voormalige geïn terneerden hebben van den Pau selijken Nuntius geëischt dat het Vaticaan tusschenbeide zal komen teneinde herhaling van pogroms te voorkomen. Bevin zal Egypte bezoeken om het nieuwe verdrag met dit land te onderteekenen. Griekenland heeft interven tie gevraagd in verband met grensgeschillen met Albanië. Havenarbeiders te Sout hampton hebben het werk her vat. De notaris van generaal Franco, Molina, is tengevolge van een moordaanslag overleden. In Yoego-Slavië heerscht een anti-Britsche stemming. Volgens Radio Vaticana zouden verschillende roomsch- katholieke msisionarissen in Ind'o-China vermoord en kerken verbrand zijn Op verzoek van Keizer Haile Selassie zullen Canadee- sche Jezuïeten in Abessynië het onderwijs organiseeren. Negen verdachten in het po grom-proces te Kielce zijn ter dood veroordeeld. Teneinde den Koning van En geland persoonlijk de versierse len van het riddergrootkruis der Militaite Willemsorde te kunnen overhandigen zal H.M. de Ko ningin op 30 en 31 Juli a.s. een bezoek aan het Britsche konings paar brengén. Tevens zal H.M. een geschenk der Ned. regeering aanbieden, bestaande uit een aantal in ons land gefokte paarden die deels voor den Engelschen Koning zelf. deels* voor 't Horse Guards- regiment bestemd zijn. H. M. zal in het Buckingham- Palace logeeren. In de vroege morgenuren trokken Woensdag drieduizend pelgrims naar St. Bonifacius' heiligdom te Dokkum. Het was de eerste bedevaart na den oorlog, die tevens voor het eerst onder leiding stond van den Kardinaalaartsbisschop, die in de kapel op het martel veld een Pontificale H. Mis opdroeg. De predicatie werd door pastoor Mets uit Lemmer gehouden. Na de H. Mis trok men naar de parochiekerk om de relie ken van St. Bonifacius te ver eeren. 's Middags werd een plechtig Lof gecelebreerd, waarna een processie in het park werd gehouden. De Kar dinaal gaf bij zijn vertrek de geloovigen zijn zegen en werd luide toegejuicht. Hoewel men op verzoek van den Kardinaal in verband met verkeersmoeilijkheden de be devaart een regionaal karakter had gegeven, waren toch bijna alle provincies vertegenwoor digd. 's GRAVENHAGE, 11 Juli Een gerucht doet hier te lande de ronde, als zou Sjahrir verklaard hebben, dat hij een wapenstil stand aan dr van Mook neeft voorgesteld, doch dat dit voorstel door den Lt. G.G. van de hand is gewezen. Met betrekking tot deze aange legenheid heeft de Regeering aan het A.N.P. het volgende ver klaard: a. Het gerucht kan in dezen vorm niet juist zijn, aangezien de militaire aangelegenheden uit eindelijk den geallieerden opper bevelhebber competeeren b Hier is bekend, dat bespre kingen gaande zijn inzake sta king der vijandelijkheden, waar in uiteraard de Lt G.G. wordt gekend. c Er bestaat verschil van in zicht over bijzonderheden eener regeiing d Van een afwijzing door den geallieerden bevelhebber van deze voorstellen van de zijde van Sjahrir is hier niets bekend In de naaste toekomst zal een scherpe controle worden uitgeoefend op het vervoer van personen met vrachtwa gens. Bij Batavia is een Nederlandsch militair vlieg tuig beschoten, de twee inzit tende officieren werden ge dood. Per 29 Juli zal de stoomvaartmaatschappij „Zee land" den dienst op Engeland hervatten. De K.N.V.B.-ver- gadering van 3 Augustus zal een voorstel behandelen om een hoofdklasse van 14 clubs in te stellen.. De Aartsbis schop van Westminster en de Bisschop van Triest becritisee- ren de beslissing van de Groote Vier inzake Triest, waar zich opnieuw ernstige onlusten hebben voorgedaan. VÏ^VOLG VAN PAG. 1 de Regeering, maar practisch de overgroote meerderheid van de Kamer, heeft dit af stand-nemen onderstreept, de Partij van den Arbeid incluis. En Koos Vorrink heeft wel op een vergadering in Den Haag gezegd, dat hij gaarne met de Communisten wil samenwer ken, maar onder voorwaarde, dat openlijk in De Waarheid komt te staan, dat de C.P.N. de dictatoriale, terroristische en aanmatigende politiek der Sovjet-Unie afkeurt. Nade- maal voorloopig niet is te ver wachten, dat de Waarheid een dergelijke waarheid zal publi- ceeren, kan de innige samen werking tusschen P.v.d.A. en Communisten nog wel eenigen tijd op zich laten wachten. Dit zal slechts strekken tot zegen van het land, vooral wanneer dit in al zijn geledin gen een duidelijke construc tieve anti-communistische po litiek voert, niet alleen in 's lands vergaderzaal, niet al leen in de provincie, maar ook in de gemeenten. En waar het steeds duide lijker is geworden, dat die politiek het meest-construc- tief zal zijn, indien zij op er kende geestelijke beginslen wordt gebaseerd en het pro gram van den katholieken kabinetsleider, mogelijk ge worden door de stembusover winningen van de K.V.P., ook nog eens ten overvloede aan toont. tot welke belangrijke vooruitzichten dit in de prac- tische politiek kan voeren, zal het zeker niemand verwonde ren, indien wij vandaag met volle overtuiging het advies geven, ook bij komende raads verkiezingen op 26 Juli onze stem te geven aan de lijsten van de Katholieke Volkspartij! NOORD SCHARWOUDE il Juli. Aangevoerd: 200.000 kg. aardappelen: eerstelingen il.70: kleine 5; 800 kg', waschpeen 14; 1800 kg. witte kool 9 15.90; 850 kg. tuinboonen 11. BLOKKER li Juli. Prolefic 97— 1.08; witte bessen 971.02; slaboo- nen 1.902; kruisbessen 901.23; roode bessen 851.00; Yellow 1.60 I.90; aardbeien 1.501.80; aardappe len 12.00. AVENHORN li Juli. Aange voerd: 112.700 kg. gr. Schotsche 12; 57000 Schotsche kriel 5; 3375 roode kool 19.4022.10; 820 kg. knolbieten II.70—12.50; 8390 kg. peen: I 14; II 1000 kg. 11; 8115 kg. tuinboonen 11; 350 stuks sla II; 1.20; 40 bos' bospeen 12.40. WARMENHUIZEN 12 Juli. Aan gevoerd: 122.400 kg. aardappelen 11.70 kleine 5; 600 kg. tuinboonen 11; 100 kg. waschpeen 14. OBDAM 12 Juli '46. Aangevoerd 100.000 kg. groote aardappelen 11.70; 5000 kg. kleine 5; 4500 waschpeen 11 14; 950 kg. tuinboonen 11; 130 kg. bessen 891.08. LAN GEDIJ K 11 Juli. Aange voerd: 46000 kg. roode kool 19.70— 25; 300 kg. bospeen 10.80—11; 3000 kg waschpeen: I 14; n 11; 450 kg tuin boonen 11; 1200 kg. tomaten 4954; 200 stuks bloemkool Ia 78.90; 177.000 kg. aardappelen 11.70; kriel 5; grove aardappelen 13.20.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1946 | | pagina 3