FILMS VAN DE WEEK Nieuw Noordhollandsch Dagblad De promotie van Mr. C. Berkhouwer Aardappelbonnen ZATERDAG 13 JULI 1946 ZATERI Conversie van nietige rechtshandelingen In de aula van de Amster- damsche gemeente-universi teit promoveerde gistermiddag Mr."C. Berkhouwer tot doctor in de rechtsgeleerdheid. Er was veel belangstelling uit Alkmaarsche zoowel als uit universitaire kringen, vooral van de-zijde der juridische fa culteit. Hij promoveerde op een f roefschrift, getiteld Conver sie van nietige Rechtshande lingen", een lijvig boekwerk van voor een niet-jurist onge nietbaar proza, 123 bladzijden lang. Zijn hooggeleerde oppo nenten, die vanzelfsprekend overvloedig gelegenheid had den, om in dit juridisch oeuvre van den jongen dokter te grasduinen, wisselden met den promovendus van gedachten over enkele détails, welk juri disch spiegelgevecht voor de niet-juridisch geschoolde be langstellenden meer een kijk spel dan een hoorspel was. Het kwam ons voor, dat zij het er niet over eens waren, of de promovendus het zwaartepunt gelegd had op de conversie, dan wel op de rechtshandelin gen, dan wel op de nietigheid daarvan; ook scheen er ver schil van meening te zijn over de vraag, of de doctor-candi- datus vóór of tegen de con versie was. Hoe het ook zij, na een uur kwam er een def tige pedel, die daar zoo onge veer de functie vervult van de politie, die na sluitingsuur komt zeggen; hoogste tijd hee- ren. Het spiegelgevecht nam een einde. Ovei een aantal stellingen waar naar onze belangstelling1 meer uit ging, werd helaas niet gediscussieerd; een van die stellingen was: de in het Tribimaalbesluit geregelde straf rechtspraak door leeken alsmede de in dit besluit opgenomen "maatregel" van verbeurdverklaring van het ver mogen van den beschuldigde zijn in strijd met de artt. 162 en 167 der Grondwet. Dit Grondwetsconflict wordt niet opgeheven door een ge kunstelde constructie van wezenlijke strafrechtspraak tot tuchtrechtspraak en door,, naamsverandering van straf in maatregel. Een andere stelling was: Bij het Tribunaalbesluit is ten onrechte het zwaartepunt van het geding ver plaatst van de behandeling ter rechts zitting naar het voorbereidend on derzoek. Ook andere stellingen waren aan de Bijzondere rechtspleging gewijd: doch zooals gezegd hier gingen de hooggeleerde opponenten niet op in. Na beraad in raadkamer hield de promo ter, Prof. Mr. B'regstein na dat de Rector_Magnificus mededee- ling had gedaan van hret Senaats besluit tol uitreikina van den doctors graad 'n felicitatietoespraak waar_ Géén lek in de Voogdij raad Door een noodlottig misver stand stond gisteren boven het verslag van den Tucht rechter als titel: ,.'n Lek in den Voogdiiraad". Dit moest echter zijn: 'n Lek in den voorraad! Nogal 'n verschil, dat overigens wel duidelijk werd uit den inhoud van het verslag. Onnoodig te zeggen, dat van een ..'n lek in den Voogdiiraad" volstrekt geen snrake is. BURGERLIJKE STAND Geboren: Astra, dochter van Dirk Korn en G, Hoogland'; Frans, zoon van Antonie B. Pruimboom en L. F A. Zom; Marinus J. P., zoon van Jacob P. Schipper ën N. van Leijen; Arie G., zoon van A'lbert N Tols- ma en R. C. Oudes. Ondertrouwd: Hendricus J. Helmer en Adriana J. M Kroe- ders; Willem Liefting'en Agatha A. Mak; Evert Bindinga en Eli sabeth Buijs; Johannes C. de Goede en AJeida C. Hassing; Cornells Nuijens en Anna de Winter; Johannes H. Mooij en Petronella Heiblom: Johannes H J. Kuipers en Roelofje E. Tim merman; Johannes H. Scheuer- man en Gerritje Kleimeer. Overleden: MargarethaBet, 59 jaar. Gehuwd1: Corneiis P Mulder en Maria Hoekmeijer. in hij zijn promovendus prees als een scherpzinnig jurist met goeden juridi- schen aanleg, waarvan hij reeds in zijn studietijd blijk had gegeven. Over den juridischen kant van het proefschrift, aldus de promotor, kunt u tevreden zijn daar u ermede ge toond hebt een bekwaam jurist te zijn. Dit was niet zijn eerste en ho pelijk ook niet zijn laatste weten schappelijk werk en de juridische fa culteit is ervan overtuigd dat de jonge doctor ook in de toekomst niet te kort zal schieten in zijn bijdragen tot de juridische wetenschap. Prof. Woerdeman, de Rector_Magnïfïcus, wenschte mr. Berkhouwer hierna na mens den Senaat geluk met zijn pro motie. Van de gelegenheid den 27-jarigen doctor geluk te wenschen maakten hierna velen gebruik terwijl verver. schingen werden rondgediend. Ver melden wij nog dat bij de promotie als paranymphen fungeerden Mr. A. V. Leesberg en Mr. J. P. Wildschut uit Haarlem. Ook vanaf deze plaats wenschen wij Dr. Berkhouwer van harte proficiat met zijn promotie. DE STILLE OMGANG Voor de laatste maal herinne ren wij aan den Stillen Omgang, welke morgen vroeg om 5 uur bij dP Groote Kerk begint, ge vólgd door een Plechtige H, Mis in den Muziektuin om 6 uur. Programma's zijn nog verkrijg baar bij de heeren Jb. Baart, Korte Nieuwesloot 20 ên Joh. Overtoom. Nassaulaan 17 eri morgenochtend bij de Groote Kerk AANRIJDING Gisterenmiddag kwam op de Kennemerstraatweg een motor rijder in botsing met een zes jarig jongetje, dat plotseling den weg overstak. Het knaapje ge raakte onder de motor en brak z'n rechterbeen. Hij werd over gebracht naar het St Elisabeths- ziekenhuis. De motorrijder, die niet in het bezit van een rijbe wijs was krees daarvoor een proces-verbaal terwijl zijn motor in beslag werd genomen Zelf geraakte hij ook onder de mo tor en werd niet noemenswaardig gewond. GESLAAGD Bij de te 's-Gravenhage ge houden staatsexamens voor muziek is geslaagd onze stad- genoote mej. Tet ten Brink, voor het theoretisch examen solo-zang (L.O.) WATER GEVRAAGD De bewoners van de straten, waar dit jaar boomen zijn ge plant, worden in verband met de droogte nogmaals opgewekt hun medewerking te willen verlee- nen door de boomen eenmaal per week een emmer water te geven. APOTHEKEN Voor de week, ingaande Zon dag 14 Juli: de apotheek van den heer B H. J Schouten, Emma- straat 64. A.F.C.-NIEUWS Hedenavond wordt gespeeld op het HSV-terrein te Heiloo AFC 2 Egmondia 1, aanvang 7 uur. AFC-ers jullie weet. je plicht tegenover de vereeniging! Ieder AFC-supporter is vanavond te Heiloo en morgenochtend gaat heel AFC mee ter Stille Omgang. Laten wij toonen goede R.K. sporters te zijn. Verzamelplaats 4.50 uur (tien voor vijven) bij de Dominicus-kerk op de Laat. R.K. Alkmaar wordt voor de a s competitie lid of donateur van R.K A.F.C. Het gaat goed, maar het kan nog veel beter. Ook al houdt U niet van voetbal, Uw medewerking wordt even goed zeer gewaardeerd. Wij danken U bij voorbaat na mens R.K.A F.C De PPC-er EEN ZILVEREN KRUIDENIER A.s. Dinsdag is het 25 jaar ge leden, dat de heer P. N. G. Buren in het perceel Laat 223 óp be scheiden voet zijn kruideniers- bedrijf opzette In deze kwart eeuw is zijn zaak door de ener gie van den eigenaar en diens echtgenoote uitgegroeid tot een gezond middenstandsbedrijf met een groote klandizie, dat zich te midden van de concurrentie der frootbedrijven met succes heeft unnen handhaven. Een woord van gelukwenscb, tot den heer Buren en zijn bij "uitstek compe- tenten bedrijfsleider, de heer C. Willemsen, is hier zeker op zijn plaats. EEN KOPEREN GROUNDSMAN Gisteren herdacht de heer C. v. d. Mand het heuglijke feit, dat hij 12% jaar lang de tennisbanen op hef Gemeentelijk Sportpark had verzorgd .,Kees", zooals tennis send Alkmaar hem noemt, be schouwt zijn banen als zijn troe telkinderen en de spelers als een groote familie. Behalve dat Kees zijn banen 's morgens een sproei- bad gSeft, is hij de hulp en de vraagbaak van lederen speler. Bij tournooien is hij de omroeper, die geen geluidsinstallatie noodig heeft. Bij het laatste tournooi za gen wij hem zelfs de empire-stoel bestijgen. ..Kees" is op de tennis banen een onmisbare figuur, die 'elf niet tennist, maar met hart en ziel aan zijn werk is ver knocht Dezen dag is dan ook niet onopgemerkt voor de „tennnis- vader" voorbijgegaan en Kees had vele gelukwenschen in ontvangst te nemen. Namens de Alkmaar sche Tennisvereeniging werd hem een bloemstuk aangeboden met ..vaste plantjes voor moeder, de vrouw". De jubilaris stelde een en ander ten zeerste op prijs en zijn tradifioneele ..Ballen bij mekaar" klonk eens zoo hard. Wij wen schen den jubilaris nog vele jaren en hopen hem nog lang op de ba nen te mogen zien HEERHUGOWAARD VOORDRACHT GEMEENTE-SECRETARIS Op de voordracht voor ge meente-secretaris voor de ge meente Heerhugo waard staan geplaatst de heeren H. I. M. van Herpen, hoofdcommies ter secretarie te Leidschendam en G. T. A. Specker, waarne- «mend secretaris te Heerhugo- waard. ZELFS 12 NIEUWE WONIN GEN IN 1946? In één der laatste gemeen teraadsvergaderingen van H.H. Waard werd medegedeeld dat voor 1946 in deze gemeente 5 nieuwe woningen gebouwd zouden mogen worden. Victoria-theater Na interessant binnen- en bui- tenlandsch nieuws en een aardig filmpje van NVH, hebben we den Franschen komiek Fernandel weer eens in actie gezien, ditmaal als vrijwilliger in het vreemdelingen legioen. De pantoffelheld Ferna-id komt ongewild in het vreemde lingenlegioen terecht. Als zijn vele pogingen om er weer uit te komen een averechtsche uitwer king hebben, begint hij tenslotte aan- het soldatenleven te wennen en juist wanneer hij dit leven nog zoo kwaad niet begint te vinden, komt zijn vrouw hem op 't spoor. Eerst maakt Fernand echter nog een expeditie mee, waar hij zich bijzonder onderscheidt en dan keert hij met zijn vrouw naar huis terug Maar als een anderen Fernand. Deze film van Fernandel mag zeker niet tot de besten gerekend worden en is een mengelmoes van ernst en luim. De leeftijdsgrens door de Rijks filmkeuringscommissie bepaald op 14 jaar, dient naar onze meening zeker op 18 jaar gesteld te wor den. A. B. T. Vertoont deze week het le ge deelte van de seriefilm „Duivels- paard" met Nah Beery, Frankie Darro e.a. Een verhaal van een kostbaar renpaard „el Diablo" dat zeer begeerd wordt door een stel bandieten. Gemeene listen, vecht en schietpartijen houden den be zoeker in spanning. Frankie Dar ro, ofwel den „wilden jongen" boeit hierin het meest Harmonie 't Harmonie-theater vertoont deze week na een uitgebreid voor programma. waarin men o.a. het nieuwe v liêgdekschip, de „Karei Doorman", een origineele Neder- landscbe poppenfilm en de gene rale repetitie van de atoombom- proef kan zien, als hoofdfilm „Het complot der 39 treden". Robert Donat treedt hierin op als de Ca- nadeesche jongeman, die ongewild in Engeland in een spionna ge- affaire gewikkeld raakt, deze tot een oplossing tracht te brengen en bij deze pogingen niet alleen, achtervolgd wordt door een Dende fewetenlooze spionnen maar ook oor de politie, die hem v.mr een moordenaar aanziet Het zit den -or gen Canadees niet mae en meermalen scheelt het een haar of hij „hangt". Spannende situa ties zijn er volop en geheimzin nigheden ook al door de blijk baar aangebrachte coupures in massa. En 'n beetje pikant is deze film af en toe ook nog. De inspecteur voor volks huisvesting heeft thans mon deling medegedeeld dat dit aantal verhoogd kan worden tot 12. ZONDAGSDIENST ARTSEN 14 Juli: Dr. Noorlander. VERKIEZING GEMEENTE RAAD Na nummering is de lijstver- deeling voor onze gemeente al dus: I. KVP. P Tromp, K Oude man, A. Stroopen w. Groenland, Jac. Groenveld Pz P. v Lan gen Jbz., C. Kok. A Quant, H. Schouten, C v. Diepen, Jc. P Sjinnige, C. J. Punt, G. Jonker', J. Boots, J Veldman, P Frede- riks, A. A. W. Overtoom, S Rood. II PvdA L P. van Graft, H Brum, Joh. Kuipers, Jan dé Groot, M: Blauw, P. Glas, P. Smit JbzF. Eppinga, G vari Twisk, A. Kopij Cz. III Gecombineerde lijst AR en CH. J. Leegwater. AR; Jb Hui- bers, CH- H Wagenaar, AR- M. Spaan, CH; Jb. Gutter, AR De stemmehverdeeling bij de vorige verkiezingen wijst uit, dat door het samengaan der AR en de CH deze ruim het stemmen- aantal hebben, Alt voor één zetel noodig is. Daar het aantal kie zers 2845 is, het aantal raads- zetels 13 en op ongeveer 3 pet. wegens wegblijven en niet gel dig uitgebrachte stemmen kan worden gerekend, zal de kies- deeler tusschen 205 en 215 liggen Deze getallen lokken de vraag uit of in den nieuweh raad de r.k over 9 dan wel over 8 zetels de beschikking zuilen krijgen en de PvdA met drie zetels tevre den zal moeten zijn, dan wel dat zij er in zal slagen door een grooter overschot dan de r k op een vierden zetel beslag té ieg- gen. De communisten hebben van het indienen van een lijst afge zien. daar hun kiesdeeler de 75 pet. niet zal halen Bij de vorige verkiezingen hadden zij 89 (Ka mer) en 114 stemmen (Prov. Staten). LANGEDIJK COLORADOKEVER, Naar het oordeel van den Plantenziektenkundigen Dienst bestaat in de gemeente Lange- dijk gevaar voor vestiging van den coloradokever De burge meester. heeft met het oog hier op bevolen, dat in de periode van 8 tot en met 27 Juli 1946 de aardappelgewassen voor de 2de maal moeten worden bespoten op de bekende wijze. Het belang van den tuinbouw eischt, dat dit bevel zonder uit zondering door een ieder wordt opgevolgd, derhalve ook door de houders van kleine tuintjes OUDORP BURGERLIJKE STAND Geboren: Kees Willem, zoon van Willem Woestenburg en Maria van Egmond; Catharina Clasira Maria, dochter van Jo hannes Petrus Punt en Anna Louter; Wilhelmus Gerardus Maria, zoon van Sijbout Poelsma en Agatha Margaretha Brink; Hendrica Everdina, dochter van Adrianus Rijser en Anna Maria Tros. Gehuwd: Adrianus Theodoras Zuurbier, oud' 47 jaar en Anna Margaretha Hoogzaad. oud 43 iaar; Johannes Petrus van der Park, oud 32 jaar en Johanna Laan, oud 44 Jaar; Johannes Wilhelmus Verhaar, oud 32 jaar en Alida Maria Mooij, oud 27 jaar LIMMEN BURGERLIJKE STAND Geboren: Cornelia Adriane Maria, dochter van P Dekker en A. M. C. v Duin; Johan George, zoon van H. Cluft en J C W. van Dam; Gerardus Jacóbus, zoon van J. Bakkum en E. Zon neveld- Petrus Simon, zoon van J. L N. Rijs en E. C. Verver; Helena Johanna Thêresia, doch ter van Th. M. van Roode en J. Mulder; Bernardus, zoon van J] G Hageman en M. Kok; Johan nes Nicolaas, zoon van A. W. Bakkum en M. Groentjes, Getrouwd: j" Huiberts'en G Druiven; W. C. Wokke en C. A'. Beentjes Overleden: Jan Kikkert, 55 j.; Johanna Geertruida J Krom, 5 jaar HEILOO ATHLETIEKWEDSTRIJDEN Zondag a.s. organiseert dte be kende Heiloosche Athletiekver- eeniging DOVES voor het eerst in haar bestaan groote atletiek wedstrijden Er komen een 300 deelnemers, die op de diverse nummers hun krachten zullen meten met de Heiloosche athleten. DOVES be schikt op het oogenblik over een van de beste ploegen van Noord- Holland, zoocfat het publiek ge noeg gelegenheid krijgt om de eigen favorieten aan te moedi gen. Door versterkers wordt duidelijke voorlichting gegeven. De wedstrijden worden gehou den op het Gem. Sportterrein aan den Straatweg nabij Ter Coulster en vangen om 1 uur aan KERKKLOK Voor vele ingezetenen zal het een vreugde zijn te vernemen dat de klok van de Ned. Herv Kerk is teruggekeerd. De klok welke 870 kg. weegt en een diameter heeft van 112 cm. is in Groningen terug gevonden UIT HET BAVO KAMP St. Bavo speelt Zondag haar le promotiewedstrijd tegen Moe I. Jongens eindelijk is het dan zoo ver. Laat nu eens zien wat je kunt! We spelen om 2.30 en we vertrekken om 1 uur. Als iedereen zijn uiterste best doet en de mid denlinie blijft niet te veel bij eigen doel, dan twijfelen wij er niet aan of de puntjes gaan mee naar Ursem. KINDERBIJSLAG GESCHIKTER VOOR LEVENSVERRUIMING In de gisteren gehouden verga dering van de Eerste Kamer waar in het wetsontwerp inzake 't con- sumentencrediet behaneld werd, betoogde Minister Lieftinck naar aanleiding van enkele opmerkin gen in he* voorloopig verslag ge maakt, dat toeneming van het aantal ambtenaren niet het ge volg zal zijn van dit ontwerp, aangezien verscheidene departe menten worden ingeschakeld. In zake den kinderbijslag overweegt de regeering uitbreiding van de bestaande regeling. Naar aanlei ding van een opmerking van den heer de Bruijn (Kath Volksp.), die het betreurde, dat de voorbe reiding van dit ontwerp zooveel tijd heeft gekost antwoordde de minister, dat deze voorbereiding noodig was en wees hij op de Dro- ductiebeperking. welke er nog is. Indien de productie van ge bruiksgoederen zou meevallen :ou de regeering overwegen, met dit crediet verder te gaan dan thans het geval is. Minister Drees zei nog, dat de regeering zich bewust is van de moeilijkheden, die er zijn door de huidige loonregeling. Geen enkele loonregeling zou ech ter dat ontwerp overbodig maken. Het is een aanvulling van de loonregeling. Intusschen moet men niet den indruk wekken, dat de prijzen naar boven gaan maa^- de loonen niet In vrijwel al"" be drijfstakken zijn nieuwe loonre gelingen ingevoerd. De moeilijk heden en spanningen die hier zijn, doen zich overal onJ*ons voo. In de toeneming der productie moet men de grondvoorwaarden voor verbetering zien Het zal zeer moeilijk zijn thans weer tot een algemeene lo ons verhooging te ko men Voor het oogenblik is de kinderbijslag meer geschikt om le vensverruiming te geven. Hel wetsontwerp werd z.h.st. goedgekeurd. Gedurende de week van 14 t.e.m. 20 Juli is op bon 386 Aardappelen 3 kg. aardappe len en op bon 886 Aardappe len 1 kg. aardappelen ver krijgbaar. Voor de centrale keuken moet bon 386 Aardappelen worden ingeleverd. Gedeputeerden-crisis nog niet opgelost Na DE VERKIEZING der Eer ste Kamerleden door de Pro vinciale Staten van Noord-Hol land ging dit college over tot het kiezen van leden van Gedepu teerde Staten Zooals men weet, hebben vijf leden, die in de vori ge vergadering gekozen werden (3 voor de Partij van den Arbeid, 2 voor de KVP), bedankt. Im de vacature, ontstaan door het bedanken van mej. mr. A E, Ribbius Peletier (PvdA) voor de Gedeputeerde Staten, werd voor zien door herkiezing van deze candidate, met 73 stemmen voor en één blanco Mejuffrouw Rib bius nam haar benoeming aan. Op dezelfde wijze werden gekozen de heeren A. B. J. Prakken (PvdA met 73 van de 76 siem- men), mr. dr P. J. Witteman (KVP, 59 voor 17 blanco), L. J, P. N. A Bouwman (KVP, 59 voor en 17 blanco) en B. de Vries (Pvd A, 41 voor en 35 tegen, die uitge bracht werden op mr A. Bruch). De leden van de KVP hielden hun benoeming in beraad.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1946 | | pagina 2