Parijsche conferentie geëindigd ATOOMBOM-PROEF van onschatbare waarde Nieuw NoordHollaindsch Dagblad i Een rapport over de gevolgen VREDESCONFERENTIE TE PARIJS Samenstelling Nederl. delegatie Alleen overeenstemming over Italiaansche koloniën WEER BONNENFRAUDE DE NIEUWE SPELLING VERDEELING HARK-GOEDEREN Stijging van de wereld- suikeroogst LEVER GRAAN! De Internationale zwemwedstrijden in Pesie's bad Nederland winnaar in de 3 x TOO m. estafette voor dames en heeren GELIJK SPEL IN POLO WEDSTRIJD TEGEN ZWEDEN A ZATERDAG 13 JULI 1946 jjjlu ""V* .'TT; V v f 5 ia*-'*1 ê-, s-4$fc,v, &V 4 Een enorme gouden urni welke het onlangs overleden koning Ananda gouden piëdestal in de luxueuze- troon soldaat houdt de wacht bij de urn. Op altaar; waarvoor de opvolger van den en bidt. Deze foto is de eerste; welke zaal werd gepubliceerd. stoffelijk overschot bevat van den Mahidol van Siam, is geplaatst op een zaal van heü paleis te Bangkok. Een cïen voorgrond in het midden is een koning dagelijks tweemaal neerknielt ooit van het inwendige van de troon» Ass. Press P. ry: GEZAMENLIJKE chefs van den staf van leger en vloot van Amerika, dien den bij president Truman het door den raad voor de waardebepaling van de atcombcmproef opgestelde voorlocpige rapport in. Na beschrijving van de proef en opsomming van de voor naamste schade, bracht de raad de volgende drie alge- meene conclusies naar vo ren: door de atoombom wer den bij Bikini meer schepen beschadigd dan ooit tevoren door een enkele explosie het geval was; door de proef zijn voldoende gegevens ter beschikking gekomen, noo- dig voor de herziening van den bouw van marinesche pen en heeft men een groot aantal gegevens verkregen, die van onschatbare waarde voor de wetenschap en de techniek zullen blijken te zijn. Het is den raad duide lijk gewerden dat Amerika slechts door verder onder zoek op grooten schaal zijn huidig wetenschappelijk lei derschap kan behouden. Dit is noodig in het belang van de nationale veiligheid. De belangrijkste gevolgen van de explosie waren: Een torpedojager en twee transportschepen zonken onmid dellijk en een andere torpedo jager kapseisde eerst en zonk later .terwijl de Japansche krui ser Sakawa den volgenden dag zonk. De bovenbouw van de on dërzeeër Skate werd zoo ernstig beschadigd dat zij niet veilig meer kon duiken. Het lichte vliegtuigschip Independence werd door de explosie zwaar beschadigd, terwijl het door brand en interne explosies, o.a. van torpedo s, nog verder werd vernield. Al deze schepen bevon den zich binnen een halve mijl afstand van het explosiepunt. Op een groot aantal schepen ontstond brand', waaronder een schip op twee mijl afstand, dit waarschijnlijk ten gevolge vani bijzondere omstandigheden, daar de andere branden veel dichter bij ontstonden. Slechts drie belangrijke ge vechtsschepen bevonden zich binnen een halve mijl afstand vani het explosiepunt, n.l. de slagschepen Nevada en Arkan sas en de zware kruiser Pensa- cola. De luchtdruk trof deze schepen op het achterdek. Oogenschijnlijk werd weinig schade veroorzaakt aan de rom pen en de voornaamste torens van deze schepen, doch de bo venbouw werd ernstig vernield. Andere schepen in het doel gebied leden in verschillende ma te schade, afhankelijk van de po sitie en het type van het schip doch er was betrekkelijk weinig schade aan de schepen op meer dan drie-kwart mijl afstand. De voornaamste materieele schade ontstond door de lucht druk, zooals het verbuigen van dekken en luikhoofden en ver nieling of vervorming van licht geconstrueerde voorwerpen, o.a. schoorsteenen, masten en an- tenne's. De secundaire schade ontstond door brand. Het onderzoek van de di recte gevolgen van den steek vlam, die bij de explosie ont stond. toont aan, dat het aantal slachtoffers onder de hieraan eventueel blootgestel de bemanning zeer groot ge weest zou zijn. Volgens de meening van den raad zouden echter personen binnen de romp van een schip of zelfs verdekt opgesteld op het dek, niet direct tengevolge van brandwonden buiten gevecht worden gesteld, wat ook de daar op volgende radiologische uit werking zou kunnen zijrr. Binnen het gebied van de uit gebreide schade aan den boven bouw v.an de schepen tengevolge van den luchtdruk zijn bewijzen gevonden, dat het zich eventueel in het schip bevindende personeel zou hebben bloot gestaan aan dooóelijke radio-actieve uitstralin gen. Op het Bikini-eiland ont stond op drie mijl afstand van de explosie geen schade. Naar het A.N.P. verneemt, heeft de Nederlandsche regee- rina thans een uitnoodiging ontvangen om deel te nemen aan de Vredesconferentie te Pariis op 29 Juli a.s. De Nederlandsche delegatie, zal onder leiding staan van den minister van buitenland- sche zaken. Het is te verwach ten. dat de minister niet de geheele conferentie zal kun nen biiwonen. Gedurende zijn afwezigheid zal de leiding be rusten bii onzen ambassadeur te Pariis. De delegatie zal verder bestaan uit prof. Fran cois. raad-adviseur aan het departement van buitenland- sche zaken en uit vertegen woordigers van de ministers van handel en nijverheid, fi nanciën en oorlog. Als secretaris der delegatie zal ontreden mr. R. B. Baron van Lvnden. gezantschaps secretaris. De zittina van den raad van ministers van buiten- landsche zaken te Parijs is aisterenavond besloten met Benin's woorden: ..Wij zullen elkaar op de Vredesconferentie weer zien." De ministers hebben sinds 15 Juni geconfe reerd en zij aingen uiteen zonder tot overeenstem ming over Duitschland en Oostenrijk te zijn geko men. Zij besloten de ont werven der vijf Europee- sche vredesverdragen aan de Vredesconferentie over te dragen. Tiidens de ochtendvergade ring herhaalde Bevin zijn waarschuwing over den nood zaak van economische samen werking in Duitschland. In de avonduren drong hij aan op een spoedige definitie van het Duitsch bezit in Oostenrijk, waarop de Russische autori teiten dezer dagen reeds for meel beslag legden. Molotof bestreed dit verzoek en deed een ander voorstel nameliik om de plaatsvervan gers der ministers een onder zoek in Oostenriik te laten instellen, tuimelen. Ook sprak hii een veto uit tegen een po ging om tot overeenstemming te komen over een centraal bestuursapparaat in Duitsch land. Hoewel men na de ochtend vergadering van meening was. dat de ministers na toe waren aan overeenstemming inzake een diepgaande discus sie over een verdrag met Oos tenriik. werden hieromtrent geen voorbereidingen getrof fen. Bevin verklaarde dat de Britsche regeering een nauw gezette en snelle studie zal maken van het aanbod van Bvrnes om de Amerikaansche bezettingszone economisch met andere zones te versmelten. In kringen van de Britsche delegatie kwam dit aanbod als een verrassing. Er was voordien niet over gesproken. De ministers hechtten vandaag hun uiteindelijke goedkeuring aan de ont werptekst voor clausules in het Italiaansche vredes verdrag ten aanzien van de vroegere Italiaansche bezittingen in Afrika, waarover binnen een jaar na het sluiten van dit ver drag door de groote vier zal moeten worden beslist. Het privé-vliegtuig van President Truman, de „heilige koe" stond gisteravond reeds gereed om Bvrnes naar Washington terug te brengen. Te Amsterdam werd dank zij de oplettendheid van een distributie-ambtenaar 'n frau de met bonkaarten ontdekt, waarbij behalve een aantai burgers ook twee ambtenaren betrokken zijn. De aanbieder van een partij stamkaarten werd nader verhoord, waarbij bleek, dat de bescheiden uit de illegaliteit afkomstig wa ren. Er bleek heel wat ge knoeid te zijn met zegeltjes e.d. Bij den hoofddader wer den 66 inlegvellen, 40 oude en 50 nieuwe bonkaarten gevon den. De man is voorloopig in gesloten. De Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen is voornemens, indien het wets ontwerp betreffende de nieu we spelling bijtijds tot wet kan worden verheven, deze spelling na de vacantie op alle openbare en bijzondere scho len. alsmede op de Rijksin stellingen in te voeren. Het Hark-comité heeft de verdeeling der goederen ge reorganiseerd. Door decentra lisatie hoopt men een sneller verdeeling te waarborgen. De bestaande charitatieve instel lingen als Bisschoppelijke Hulpactie. Leger des Heils, Stichting '40-45 e.d. zijn inge schakeld. Voorts is er een re geling ontworpen, waardoor het onmogelijk wordt, dat iemand van meer dan' één in stelling iets ontvangt. Ook medewerkers kunnen aanvra gen indienen, doch niet bii de organisatie, waar zij werk zaam zijn. Als gevolg van grooteren aanplant van suiker ziet het er naar uit. zoo schrijft het „Journal of Commerce", dat de wereldproductie in het oogstjaar 1947 met 3 millioen ton. tot 30 millioen shortton zal stijgen. Het gemiddelde der jaren 1935/39 was 34.5 millioen ton. Alleen wanneer Java en de Philippiinen, met een normale productie van 2.5 millioen ton, weer groote exportlanden worden, bestaat volgens het blad de mogelijk heid. dat vraag en aanbod met elkander in overeenstemming zullen komen. Een volledig herstel der productie wordt voor beide landen niet voor 1948 verwacht. In aansluiling op de publicatie van de richtprijzen der akker bouwproducten oogst 1946 wordt medegedeeld, dat het noodzake lijk is zoo spoedig mogelijk de beschikking te krijgen over broodgraan. Teneinde een snelle inlevering zooveel mogelijk ie stimuleeren is besloten een toe slag te geven voor tarwe en rog ge. welke de telers vóór bepaal de data op de voorgeschreven wijze leveren aan een ingesoha- kelden graanhandelaar. Begunstigd door prachtig zomerweer werden gister avond de internationale zwemwedstrijden te Alkmaar gehouden; er was veel belang stelling; o.m. waren tegen woordig de wnd. burgemeester van Alkmaar, de heer g. van Slingerland en weth. C. Cou- wenhoven. Na de intocht der deelnemers met de nationale vlaggen en het spelen van de volksliederen der drie deel nemende landen, heette de DAW-voorzitter, de heer l. Boxem, alle aanwezigen, spe ciaal het gemeentebestuur van Alkmaar en de buitenlandsche gasten van harte welkom. Hierna namen de wedstrijden een aanvang. In de nummers 100 m. borst- crawl en 100 m. rugslag moesten de Nederlandsche dames in haar Deensche sportzusters haar meer deren erkennen, doch in de num mers 200 m. schoolslag en drie maal 100 m estafette dames, wa ren de Nederlandsche dames de sterkste. Wat de heeren betreft, sloegen de Nederlanders in de nummers 200 m. schoolslag en 100 m. rugslag een uitstekend figuur en wisten zij zich nummer één te plaatsen. In de 100 m borstcrawl wonnen echter de Denen het pleit. Ook in de spannende wedstrijd 3 x 100 m. wisselslag estafette hee ren, sloegen de Nederlanders de Deensche gasten met een behoor lijken voorsprong. De detailuitslagen luiden als volgt: 100 m borstcrawl dames: 1 F. Nathansen (D) 1.7.5; 2 h. Ter- meulen 1.8.2; 3 J. A. Arends 1,16,5. 100 m borstcrawl heeren: 1 J. Christophersen (D) 1,4,8; 2 Ad. Boxem 1,4,8 (zelfde tijd); 3 Chris- tensen (D) 1,6; 4 A Jongejan 1,6,5. 200 m schoolslag dames: 1 W. Haverlag 3,4,9; 2 M. Laven 3,7,4; 3 G. Sonnesen (D) 1,6,5; 4 L. Rose (D) 3,12,7. 200 m schoolslag heeren: 1 A. Slikker 2,57,3; 2 V. Esman (D) 3,3; 3 K Ebbe (D) 3,3,2; 4 R. Veldhuizen 3,8,8. 100 m rugslag dames: 1 K. Ha- rup (D) 1,18,5; 2 I. Koster van Feggelen 1,18,5; 3 B. Ove Peter sen (D) 1,22,8; 4 A van Duijl 1,24,5. 100 m rugslag heeren: 1 J. Geer- ling 1,15; 2 S. Weber (D) 1,17,5; 3 N. Madsen 1,20,8. 3 x 100 m wisselslag estafette dames: 1 I. Koster-van Feggelen, W. Haverlag, H. Termeulen: 3,57,2; 2 A van Duijl, N. van Vliet, ME. Vaessen: 3,59,3; 3 het Deensche drietal Harup, Sonnesen, Nathan sen: 4,5,5. 3 x 100 m wisselslag estafette heeren: 1 Geerling, Slikker, Bo xem: 3,42,8; 2 het Deensche trio Weber, Esmann, Christensen: 3,44,5. Polowedstrijd Onder groote belangstelling werd de polowedstriid tusschen de Zweden en de Nederlanders ge speeld; het zag er aanvankelijk naar uit, dat de gastheeren in de gasten hun meerdere zouden moe ten erkennen; het samenspel van de Zweden was uitstekend, ter wijl zij ook technisch knap speel den. De Nederlanders misten en kele opgelegde kansen door over de goal te gooien. Hoewel de Ne derlanders aanvankelijk het eerst in den aanval waren, wist Johans son al spoedig na het begin de Zweden de leiding te geven, 10. De Zweden moesten door den scheidsrechter meermalen tot de orde worden geroepen wegens on toelaatbare handigheidjes. Bij een aanval van Nederland wist van Feggelen den Zweedschen doelman te verschalken, 11. Driemaal achter elkaar ging de bal uit Nederlandsche handen over doel. De Zweden waren steeds in den aanval; de rust ging in met 11. Na de rust wist Jo hansson al spoedig den stand op 21 te brengen, waarop zijn land genoot Jutner den voorsprong wist te verhoogen tot 31; de Neder landsche supporters begonnen al haast te wanhopen, doch de spe lers, aangevuurd door de toeschou wers wisten hun spelpeil op te voeren en nog tweemaal wist C. Braasem voor Nederland te sco ren, zoodat "het einde kwam met gelijk spel 3—3. Het was welis waar geen revanche voor de in Zweden geleden nederlaag, doch de eer was ditmaal gered, zij het zelfs onverdiend. Vanavond komen in de diverse wedstrijdnummers de Nederland sche kampioenen tegen de Zwe den uit, gevolgd door een polo wedstrijd HollandDenemarken. Evenals gisteravond zullen ter afwisseling fraaie demonstraties schoonspringen worden gegeven door de beste Nederlandsche en Scandinavische springers. De wedstrijden beginnen van avond aan om zeven uur. De nieuwe Koning van Siam; de vroe_ gere Prins Phumiphon Aduldet'; die zijn onlangs overleden broer Ananda Mahidol is opgevolgd. De nicuye Koning is IS jaar oud. Ass. Press P.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1946 | | pagina 4