Haarlem landskampioen RADIO Een nieuw competitiesysteem r DE VERDEDIGING VAN DOENITZ EN RAEDER Een posthume hulde voor Hitier Nieuw NoordhoIlancJscH Dagblad 5 Geen promotiewedstrijden meer Het voorloopig ontwerp Ajax goede tweede VON FALKENHORST ZAL TERECHTSTAAN Boebi Trep en Jippie Jee zegevieren CHRISTENDOM EN HUMANISME DONDERDAG 18 JULI 1948 Een speciaal door het KNVB- bestuur ingestelde commissie, be staande uit de heeren Otto de Vries, H. A J. Bockmeulen en J. Feddema wérd belast met het ont werpen van een totare reorgani satie van het competitiewezen. De instelling van en hoofdklasse is een van de voornaamste onder- deelen van deze reorganisatie. Verder heeft de commissie zich uitvoerig bezig gehouden met een mogelijke verbetering in het, sy steem van indeeling in districten, zoowel wat betreft de 1ste klasse, alsook de drie lagere regionen. Tenslotte is de commissie geko men tot een voorloopig ontwerp, dat 7 hoofdprincipes behelst Deze zijn: 1. De zuivere en gelijkvormige pyramide voor de 2e, 3e en 4e klasse-afdeelingen, volgens de verhouding 248 in alle dis tricten. 2. De vorming van een hoofd klasse van 14 clubs. 3. De eerste klasse los van de districten en inkrimping van het aantal eerste klassers tot 56 clubs. 4. Het vormen van vier 1ste klasse afdeelingen van 14 clubs en van 2e, 3e en 4é klasse afdee lingen van 12 clubs, behoudens daar waar zulks om geografische redenen niet mogelijk is. 5. De automatische degradatie van de vier laagst geplaatste clubs in de hoofdklasse, van de drie laagst geplaatste clubs in de eer ste klasse, van de twee laagst ge- klasse-indeeling Hoofdklasse le klasse 4 afd. van 14 elft. 2e klasse 12 afd. van 12 elft. 3e klasse 24 afd. van 12 elft. 4e klasse 48 afd. van 12 elft. Wat punt 2 betreft, in de hoofd klasse zullen clubs worden onder gebracht uit alle afdeelingen. De commissie stelt de indeeling als volgt voor: de beide westelijke districten leveren ieder drie clubs voor de hoofdklasse, de overige districten ieder 2 clubs. Ten aanzien van punt 3 stond de commissie voor de keus of het aantal 1ste klassers uit te breiden of het aantal districten in te krim pen. Zij acht uitbreiding van het aantal 1ste klassers niet verant woord en stelt integendeel een vermindering tot (4 afdeelingen van 14 56 clubs voor. Inkrim ping van het aantal districten zou de vorming van de zuivere pyra mide 24<8 voor de 2de, 3e en 4e klasse afdeelingen onuitvoer baar maken. Om deze redenen is de commissie tot de conclusie ge komen dat de 1ste klasse afdee- linen los zullen moeten staan van de districten. Punt 4: Er zal naar worden ge streefd een meer „bezet" seizoen te hebben door verhooging van het aantal clubs in iedere afdee- ling Dit beteekent geen uitbrei ding echter van de afdeelingen door massa-promotie, doch con centratie, of m.a.w. uitbreiding van het aantal clubs per groep door inkrimping van het aantal afdeelingen. Punt 5: De commissie wil zoo wel de promotie naar hoogere af deelingen als de degradatie naar lagere klasse automatisch doen plaats vinden. Punt 6: De commissie acht het spelen van reserve-elftallen in de gewone competitie niet juist, om dat vaak de reserve-elftallen niet in vaste speelsterkte uitkomen en daardoor een ongunstigen invloed uitoefenen op het normale ver loop van de competitie. Punt 7: Daar tot nog toe de kampioenen van de afdeelingen automatisch naar den K.N.V.B. overgingen ontstond een situatie, waarbij de afdeelingen ten slotte hun beste elftallen verloren. Om aan dien ongewenschten toestand een einde te maken stelt de com missie voor de laaggeplaatste clubs uit de 4e klasse automatisch te doen degradeeren naar de afdee lingen. plaatste clubs in de 2e en 3e klas se en van de laagst geplaatste clubs in de 4e klasse en de auto matische promotie van de kam pioenen van de le, 2e. 3e en 4e klasse. 6. Het onderbrengen van de reserve elftallen volgens de pyra mide 1248 in afzonderlijke competitieafdeelingen met een maximum van 10 elftallen per afdeeling. 7. De automatische degradatie van de 4e klassers naar de afdee lingen en de automatische promo tie van de kampioenen der afdee lingen naar den KNVB. Met betrekking tot punt 1 kan, volgens de commissie, gezegd worden, dat een zuivere pyramide de eenige basis is voor een goed competitiesysteem. De corrfmissie gaat hierbij van het standpunt uit, dat zoo weinig mogelijk ver- eenigingen het slachtoffer mogen voorden van de nieuwe indeeling. Een meer gelijkmatige verdeeling van de elftallen naar kwaliteit en kwantiteit over de verschillende districten is naar de meening van- de commissie een eisch van de eerste orde. Deze groepeering heeft de commissie zich als volgt gedacht: a. 56 1ste klassers, ver deeld over 4 afdeelingen van 14 elftallen; b. 144 2de klassers, ver deeld over 12 afdeelingen van 12 elftallen; c. 288 3d'e klassers, ver deeld over 24 afdeelingen van 12 elftallen; d. 576 4de klassers, ver deeld over 48 afdeelingen van 12 elftallen. We krijgen dus de volgende py ramide: PYRAMIDE Aant. elftallen 14 elftallen Met het s.s. "Duiveland" arriveerden tie Rotterdam 15 oefentanks; van 30 ton elk, welke van de Canadeesche autoriteitien werden aangekocht voor inspectie» en oefendoeleinden. Anefo/Hof P. 14 14 14 14 56 3X12 3X12 3X12 3X12 144 6X12 6X12 6X12 6X12 288 12X12 12X12 12X12 12X12 576 PROGRAMMA VOOR ZONDAG K.N.V.B.-Itampioenschap NECLimburgia a.s. Zaterdag HeerenveenHaarlem NACAjax LimburgiaNEC PROMOTIE-COMPETITIE Naar de le klasse Afd'. I TOG—AFC II VUC—Unitas III VitesseRigtersbleek PECLabor IV Goes—RBC HelmondiaTSC V E'mmenFriesland LAGERE AFDEELINGEN DISTRICT I Naar de 2e klasse KennemersLeerdam BFCAllen Weerbaar Naar de 3e klasse a. WatervogelsAlw. Forward b. Oranje ZwartJ. H. Kwartier COMPETITIE 3e klasse C TerrasvogelsTYBB beslissing ouders le plaats De passagierslijsten van de m.s. Sommelsdijk en Tabinta lig gen op onze bureaux voor een ieder ter inzage. HAARLEM—HEERENVEEN 2—0 Na de nederlaag van 80 tegen Ajax hadden velen ge dacht, dat de Amsterdammers het kampioenschap van Neder land zouden behalen. Haarlem herstelde zich echter 'uitstekend en heeff' met gisteren Heeren veen te slaan beslag gelegd op het landskampioenschap. Vermoedelijk had Heêrenveen voor rust een of meer doelpunten kunnen maken, vooral in het laatste kwartier, toen een fel offensief ontketend werd Doch steeds bracht een Haarlemsch been redding. De Friezen hebben goed partij gegeven. Uitblinkers waren spil de Jong en Abe Len stra. Bij het aanbreken van de rust was de stand nog blank. Na de hervatting lieten de roodbroeken een beter spel zien. Smit was als van ouds.de motor der voorhoede en gaf fraaie passes naar links en rechts, waardoor ge_ vaarlijke situaties voor het doel der bezoekers ontstonden. Ongeveer zes min. na het begin der 2de helft plaatste Groeneveld den bal naar Koning, die met een boogschot via den binnenkant van de paal doelpunt te. iNog beter pakte Haarlem nu aan en kreeg kort hierop na een goed schot van Groeneveld een hoekschop te nemen, waaruit Smit op fraaie wijze met een kopbal scoorde. Na eenigen tijd genoot het publiek van goed spel der Haarlem?che voor hoede, dat echter geen doelpunten meer opleverde. Zoo eindigde de strijd met een Kaarlemsche 20 over winning. Overweldigend heeft Haar» lem overigens niet gespeeld, doch vertoonde een technisch beter spel dan de Friezen. Ook de verdediging heeft zich uitstekend geweerd. AJAX N.A.C. 4—2 !De Amsterdammers speelden gis teravond in een veelbelovende op stelling; met een middenlinie, sa mengesteld uit Leemhuis, van der Veen en van Stoffelen, met van Dijck als linksbinnen en den steeds beter wordenden Michels als mid. voor, is er grootere kracht in de ploeg gekomen dan in langen tijd het geval was. Technisch was Ajax den Bredanaars stellig den baas. Het duurde, tot drie minuten voor de rust alvorens Ajax door van Dijck de leiding kon nemen. NAC had echter tot dusver zoo energiek partij gege ven dat een Ajax overwinning nog lang niet vast stond. Toen dan ook onmiddellijk na de hervatting de Bredasche rechtsbuiten van Dijk met een hard schot gelijk maakte, zag het er een oogenblik bedenkelijk uit voor de Amsterdammers, maar juist in die periode kwam hun gtroote kracht tot ontplooiing. Drie fraaie doelpunten van Fischer, van Stoffelen en door Akkerman brachten binnen vijf min. den stand op 41, maar nog was NA C niet geslagen. Opgestuwd door den overal opdagenden Rijvers, kwamen de Zuiderlingen terug en- toen Engelschman inschoot, wist Potharst mets anders te doen dan den bal om te halen, maar deze verdween via Keizers handen in het doel. Verder werd er niet gescoord. HAARLEM GEHULDIGD Na afloop van den wedstrijd HaarlemHeerenveen werd een stoet geformeerd. Op de Heem- steedsche Dreef' voegde zich daarbij een ziekenauto, waarin Roozen lag Langs den weg in Heemstede en in de stad juich ten honderden den zieke en zijn clubgenooten toe. In hotel „De Leeuwerik" is het feest in intie- men kring voortgezet. Daar hebben de burgemeester, de heer M. A. Reinalda en ver tegenwoordigers van clubs, waar onder die van Ajax en NAC, het woord gevoerd. De heer P J. van Balen Blanken, voorzitter De verdediger van Doenitz be toogde voor het gerecht te Neu renberg, dat zijn cliënt het levend bewijs is voor de onjuistheid van de opvatting, dat iedere nazi een misdadiger zou zijn. Terwijl hij zich keerde tegen de aanklacht die Doenitz zoowel beschuldigt van medeplichtigheid aan den oorlog als van het verhinderen van de capitulatie op het oogenblik. dat Duitschlands positie hopeloos was, zeide de verdediger: „Doenitz heeft niets gedaan om den oorlog te ontketenen, wel heeft hij beslis sende stappen gedaan om hem te beëindigen". Ook deze verdediger maakte van de gelegenheid gebruik, posthuum eerbetoon te betui gen aan Hitier voor diens so ciale en economische maatre gelen en het vrijmaken van Duitschland uit de handen van Versailles. Deze, zoo zeide hij, waren er de oorzaak van dat millieenen Duitschers en ook Doenitz in het nationaal- socialisme geloofden. Niettemin noemde hij Doenitz' carrière vrij van politiek. De af zonderlijke beschuldigingen tegen Doenitz nagaande, schoof hij de verantwoordelijkheid voor de ver scherping van den duikbootoorlog op de geallieerden, terwijl hij de blokkade en den luchtoorlog tegen Duitschland zoo erg vond, dat hij verrast was geweest, de aankla gers nog te hooren spreken over 30.000 geallieerde zeelieden, die het leven verloren hadden. De grootste beschuldiging tegen Doe nitz het bevel tot moord op schipbreukelingen was volgens den verdediger weerlegd. Hierna begon de verdediger van admiraal Raeder, Siemers, met zijn pleidooi. De activiteit van den zeventig jarigen admiraal voor het uitbre ken van den oorlog, besprekend, meende Siemers te mogen zeggen, dat deze man sedert zijn achttien de jaar slechts soldaat geweest is en nooit wat de aanklager be toogd heeft politicus, samen- Generaal Von Falkenhorst, eertijds opperbevelhebber der Duitsche troepen in Noorwegen zal binnenkort terecht staan ver moedelijk te Celle, ten noorden van Hannover. Hij wordt o.m. er van beschuldigd, zijn troepen be volen te hebben, meedoogenlcos tegenover Britsche commando's op te treden en elk lid van zoo'n commando na een verhoor van 24 uur te dooden. Ook wordt hij er van beschuldigd Britsche commando's aan den SD te heb ben overgeleverd, waardoor zij onmiddellijk ter dood gebracht werden. Volgens verwacnting zal het proces 29 Juli beginnen. van Haarlem, zeide in zijn dank woord tot den burgemeester, verheugd! te zijn aan de stad Haarlem, die binnenkort haar 700-jarig bestaan zal vieren, het kampioenschap van Nederland te kunnen aanbieden. 110. De twee helden werden eenigen tijd later, toen de eerste vreugde voorbij was, van alle kanten gehuldigd door de groo- ten van alle landen. Ze kregen als blijvend geschenk een afbeelding van zichzelf, terwijl de aarde, voorgesteld als een gelukkig mensch, hen de. hand drukte. Na de groote huldiging mochten de twee vrienden een rijtocht maken door het ge- heele land, dat prachtig was versierd met vlaggen en kransen en bloemslingers. De radio zond de plechtigheden uit voor hen, die de twee helden zelf niet konden zien. Niemand immers mocht deze oogenblkken meer vergeten. zweerder of regeeringspersoon. De verdediger beweerde, dat de aanklagers een volkomen vals'he opvatting hadden weergegeven van de Duitsche weermacht, die naar hij zeide, absoluut onpolitiek was. In het verloop van het pleidooi kwam ook weer eens de door de Duitschers gestichte £[ollandsche firma voor het ontwerpen van onderzeebooten, N.V. Ingenieurs- kantoor voor scheepsbouw, ter sprake. Siemers zeide, dat de Duitsche marine hierdoor slechts op de hoogte wilde blijven van de tech nische ontwikkeling der U-booten en dat hier ontworpen booten niet naar Duitschland, doch naar Tur kije en Finland gingen. Zaterdag werden in Utrecht de studiedagen over de verhouding tussohen christendom en huma nisme beëindigd. Prof. Dr. W, Asselbergs hield een lezing waar in hij zijn visie over het onder werp. dat de geheele Europee- sche cultuurgeschiedenis heeff beheerscht, gaf, vooral wat het katholicisme betreft. Het humanisme heeft geen vaste plaats in de kerkelijke tra ditie doch in de leer der kerkva ders heeft het een eigen betee- kenis. Proü. Asselbergs behan delde uitvoerig het humanisme bij Paulus, Augustinus en Ber nardus en concludeerde dat een christelijk humanisme als levens houding onafscheidelijk is van de leer der vaders: Het dient de ka_ tholieke christenen te leiden in) hun omgang met andersdenken den. Javaansch huwelijk in Londen. Ishmael en Arya Perwati; leden van de Javaansche dansgroep; welke in Engeland vertoeft, traden te Londen in heil huwelijk. De bruid en de bruidegom; die beiden in Nederland studeeren; gefotografeerd in de in heemsche kleedij. Ass. Press P. PROGRAMMA aag t HILVERSUM I (301.5 M)" NCRV 7.00 Nieuws, gym. en gram.; 8.00 Nieuws en gram.; 10.30 Morgendienst; 11.15 Hobo ..recital; 11.45 familieber. uit Indië; 12.00 De Gooilanders; 13.00 Nieuws; 13.20 Con<ierela_Ensemble; 14.00 Piano_reeital; 14.20 Van oude en nieuwe schrijvers; 14.40 piano_recital; 15.00 The Travellers; 16.00 Declamatie 16.30 zang-recital; 17.15 Celesta-En» semble; 18.30 Ned. Strijdkrachten; 19.00 Nieuws; 19.20 Met band en plaat; 19.40 boekbespreking; 20.00 Nieuws; 20.15 Symphonie_concert; 21.00 Op deb rug; 22.00 Nieuws; 22.15 vragen aan voorbijgangers; 23.00 gram; 23.10 vrij en blij; 23.40 gram. HILVERSUM II (415.5 M) VARA 7.00 Nieuws; gym. en gram.; 8.00 Nieuws en grm; 10.00 VPRO Morgenwijding; 10.20 VARA Voor de zieken; 11.30 Eddy Walis; 12.00 Concert; 12.30 Sport_agenda; 12.35 Vaudeville, orkest; 13.00 Nieuws; 14.00 Mevr. Lot. geringHillebrand; 14.20 Kamer orkest; 15.20 Hoorspel; 16.00 Ned. Ka. merkoor; 16.30 Een bezoek aan den Utrechtsche Dom; 17.00 gram.; 17.30 Jan Corduwener; 18.00 Uieuws; 18.35 Muzikaal babbeltje; 19.15 Dep. uit zending; 19.30 VPRO lezing-, 20.00 Nieuws; 20.05 Bacb_canta.te; 20.30 V PRO lezing; 21.00 Op de brug; 21.30 Men vraagt en wij draaien; 22.00 Buiten weekoverzicht; 22.15 Jazz_pro- gramma; 22.40 VPRO Avondwijding; 23.00 Nieuws; 23.15 Johan Jong; 23.40 gram.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1946 | | pagina 5