Nieuw Conferentie te Malino gesloten Er wordt geen groenten meer vernietigd r 2 liedorp :raads- zing i 1946 van n stem f gaan! TA inden 1 N G r a t i s IETS artikelen goed OOM, Vdam Dekhuis)! keuken Voor Alkmaar en omgeving woensdag 24 juli 1946 Bureaux: EENDRACHTIG FRONT Samenwerking gedurende overgangstijd (2aatsle nieuws DE BOMAANSLAG TE JERUSALEM Verscheidene verdachten gearresteerd SPAAK OVER ZIJN POGINGEN AFZET NAAR DUITSCHLAND Geboren en herboren plechtige opening der staten-generaal door h. m. de koningin. koningin spreekt de troonrede uit. (h.f.c. p.) JULI 1946 TEDIENST n,g van toe. deren arbeid y van rant. >d v. oogst, de volgende den: .dag 23 Juli Morsch van uur. sdag 24 Juli Mulder van -3 uur. ï,NDonder, i café Trei. -12 uur. ij dag 26 Juli an Ham van Vrijdag 26 afé J. Zwart seft lijst 2. i dus: degenen, wenschen e worden, hiervoor den heer degaard (eld il Techniek nsdags van cafe „Cen- Veemarkt 4 Donderdags 2 uur. café markt. /Taandag en i 9 tot 12 Teuf" K. de gplein. en dag ge itten f 100.- verd staal- ïg garantie. BIED VAN runnen wij ook bezor- loor de ge- 1. :aarlje aan: Alkmaar enbosstraat. 16.20 u. 18.00 u. oren als dames» ir. v, d', bl, kinderen volledige n dit blad Hoofdredacteur: H. N. Smits: rayon-redacteur Fr. Often; binnenland P. Sigon. Abonnementsprijs 3.40 per kwartaal; 1.20 per maand, inclusief Incasso. Advertentie-prijs: per editie 13 ct. p. m.m.; minimum 2.50; in alle edities 26 ct. p. m.m.; minimum 4.—. Fam. ber. 20 ct p. m.m.: in alle edities 30 ct Noordhollandsch Daqblad Buiten God is 'i nergens veilig (Vondel) 41e jaargang - nummer 10986 ALKMAARLangestraat 42A tel 2046 (adm.); 2047 (redactie) K 2200 HOORN: Draafsingel 59 tel. 4243 (K 2290 2 lijnen DEN HELDER: West straat 80; tel. K2230 SCHAGEN: Molenstraat 52 tel. 459 (K2240) Bankrelatie: Noorderbank DE ROODE vloedgolf van com munisme en revolutionair- socialisme bedreigt ook de ge meenteraden. Daarom móge een enkel woord over de beteekenis van het com munisme en de waarde van het Christendom nog even doorklin ken in het aangezicht van de komende verkiezingen voor alle gemeenteraden van ons land!. Verkiezingen, die in en om de bijzondere omstandigheden waar onder zij plaats hebben, een veel wijder karakter hebben dan al leen dat, hetwelk aan plaatse lijke belangen en omstandighe den wordt ontleend. Juist de laatste wéken zijn ons weer herhaaldelijk berichten uit het buitenland op het lijf geval len over den strijd van het com munisme tegen het Christendom, juist de laatste weken heeft de Wachter op het Vaticaan weer herhaaldelijk duidelijk in de richting van het communis nje gewezen; de drager van 't groote gevaar voor de menschheia. En het is merkwaardig temid den van Nederlandsche activi teiten voor dikwijls ongebreidel de eenheid de waarschuwende stem van Rome te hooren: geen contact met de dwaling, al is het ook om de dwalenden te bekee- ren. Dat moet op een andere manier gebeuren Zijn er dan geen overeenkom sten tusschen Christendom en communisme? Ja. die zijn er, in zoover men het feit, dat er din gen zijn, die door beide stelsels worden voorgestaan, een „over eenkomst" kan noemen Zoo zijn er echter wel meer levensbe schouwingen en stelsels te noe men, die evenals het Christen dom soortgelijke verbetering willen. Dat was met het natio- naal-socialisme zoo, met het socialisme, met het protestan tisme, met het liberalisme Maar wij zouden toch niet graag, al was het maar om noodlottige misverstanden te voorkomen, willen beweren, dat er „overeen komsten" tusschen het Christen dom en al die andere „ismen" bestonden. Wij denken liever aan de stelling in „Quadragesimo Anno", dat het Christendom de waarheid bezit en dat iedere dwaling wel een stukje waarheid bevatMaar daarom gaan wij nog niet met de dwaling mee Nu is het zoo, dat het commu nisme niet alleen door de poli tiek, niet alleen op het front van dP gemeenteraden bestreden kan en moet worden, maar wel blij ken de communisten het ook voor de verbreiding en versprei ding van hun heilloos stelsel nut tig te vinden, ook in de gemeen teraden door te dringen en zelfs hun plaatsen in het dagelijksch bestuur van de gemeenten „op te eischen". Daarom moeten wij, Katholie ken, ook ten aanzien'van de ko mende gemeenteraadsverkiezing eendrachtig front maken tegen den communistischen vloed, waaronder wij ook die van de revolutionair-socialisten begrij pen En waar het, juist ook in den laatsten tijd, duidelijk gebleken is, dat de eendrachtige kracht van de Katholieken ook op staat kundig gebied de beste en meest- overtuigende macht tegen dén communistischen vloed vormt, is het slechts verantwoord, ook bij de komende gemeenteraadsver kiezingen te stemmen op de lijs ten van de Katholieke Volks partij. Iedere stem, die haar toe komt en die men haar onthoudt, speelt de communisten in de kaart. Laat ons niet alleen handhaven maar ook nog versterken, waar mogelijk, net eendrachtige katholieke front tegen het com munistische en revolutionair- socialistische gevaar. Van de 260.000 radiotoestel len, door de Duitschers in Noor wegen geroofd, zijn er slechts 19.000 teruggekomen. Op de meest indrukwekkende zitting van de conferentie te Malino is met algemeene stemmen een resolutie aange nomen inzake de samenwer king van Indonesië met Ne derland binnen het rijksver band gedurende den over gangstijd. Het meest omroerende oogen- blik was, toen de vergadering, na de aanvaarding van een vijftal re soluties en na de toespraak van Van Mook, waarin deze de confe rentie met de bereikte overeen stemming gelukwenschte, en zei- de, dat hij het een voorrecht acht te de conferentie in deze sfeer te hebben mogen presideeren, harte lijk applaudisseerde. Door de conferentie van Ma lino werden zes besluilen aange nomen. Overwogen werd' eenige afgevaardigden per vliegtuig naar Nederland te zenden teneinde het verhandelde ter kennis vaa de Ned'. regeering te brengen. De conferentie is er unaniem van overtuigd dat samenwerking binnen het kader van het ko ninkrijk noodzakelijk is om de „Vereënigde Staten van Indo nesië" in slaat te stellen zich te organiseeren en alsdan op onaf hankelijke basis te beslissen over al of niet voortzetten der betrek kingen met Ned', Indië. De duur van de overgangspe riode dient door de Rijksconfe- Nederland en België, gesteund door Frankrijk hebben geprotes teerd tegen de begunstiging der Duitsche havens. De Fransche ministerraad heeft een voorstel tot loonsverhooging der arbeiders goedgekeurd. Radio La Paz (Bolivia) heeft zijn uitzendingen gestaakt. Engeland wil het ge- heele uitvoersurplus aan vleesch van Argentinië koopen. Het aantal slachtoffers van den bomaanslag te Jeruzalem is tot ruim honderd geslegen. Vijftig personen worden nog vermist. De schade wordt v&orloopig op 150.000 pond geschat. Door den Joodschen Raad wordt de aanslag ten sterkste afgekeurd. Ook onder de Joden zijn er vele slachtoffers, de Jood'- sche gemeenteraad heeft een rouwtijd afgekondigd. De Britsche pers veroordeelt algemeen deze terreurdaad' en eischt dat er spoedig een eind aan de wantoestanden in Pales tina wordt gemaakt. De politie heeft 25 personen die van mede_ werking aan den bomaanslag verdacht worden, gearresteerd. De joodsche ondergrondsche organisatie van terroristen, heeft in een „communiqué" erkend verantwoordelijk te zijn voor den aanslag op het Britsche hoofdkwartier te Jeruzalem. De verklaring is 'toegezonden aan vertegenwoordigers van de pers en luidt verder: „De Britten-zijn zelf de schuld van het tragische voorval zij sloegen d'e telefoni sche waarschuwing, die 27 mi nuten van te voren werd gege ven, .in den wind." Een voormalig korporaal van het Poolsche leger is het hoofd van de organisatie. rentie bepaald te worden. Voorts wenscht de conferentie voor Ne derland en Indqpesië een aparte grondwet, terwijl de betrekkin gen tusschen,*ons land en Indo nesië door statuien dienen te worden vastgelegd. Een permanente vrijwillige samenwerking na de overgangs periode, tusschen Nederland en Indonesië acht de conferentie wenschelijk. Men is van oordeel dat Indonesië als gelijk en vol waardig deelgenoot met Neder land in het koninkrijk 'kan blij ven. De bereidheid van sommige afgevaardigden om in de „Ver. Staten van Indonesië" te blijven hangt af van de handhaving van het. Rijksverband. Spaak heeft Maandagmiddag de journalisten op de hoogte gebracht van de gesprekken die hij had' gevoerd in verband met de eventueele vorming van een nieuwe linksche regeering. Indien de liberalen bevesti gend antwoorden, zeide hij, ben ik voornemens Dinsdag twee li berale, twee communistische en twee socialist!sche ministers bij een te roepen. Als de zaken in orde willen komen, moet de re geering niet alleen onmiddellijk worden gevormd, maar moet zij ook voor Zondag een vertrou- wensmotie van de wetgevende kamers krijgen, want de minister van builenlandsche zaken moet naar Parijs kunnen gaan als een man. die de regeering van Bel gië vertegenwoordigt. Aan de groote moeilijkheder bij den afzet van onze groenten, waardoor eenige maanden geleden nog belangrijke hoeveelheden ver- nietie-J moesten worden, is een einde gekomen. Sinds 24 Mei wor den regelmatig partijen doorge draaide groenten aan de Engel- sche autoriteiten in Duitschland geleverd, die dit voedsel- ter be schikking stellen van de burgers in Rijnland en Westfalen. Daar naast is met de Britsche en Ame- rikaansche bezettingsautoriteiten in Duitschland een regeling ge troffen voor de levering art groenten en fruit uit Nederland voor de bezettingstroepen in de Engelsche en Amerikaansche zo nes. De gang van zaken, aldus deelt men ons mede van de zijde van het ministerie van Landbouw, Visscherij en Voedselvoorziening, heeft uiteraard de moeilijkheden bij den afzet, waarvoor onze tuin bouw zich destijds zag geplaatst, gedeeltelijk uit den weg geruimd. In het bijzonder stemt het tot vol doening, dat aan het niet alleen uit een economisch oogpunt onge- wenschle, maar onder de huidige, omstandigheden ook moreel ver werpelijke, vernietigen van groote hoeveelheden groenten in het al gemeen een eind is gekomen. De groente, die op het oogenblik aan de veilingen „doordraait", gaa.nu rechtstreeks naar Venlo, waar een door de Engelschen ingeschakelde Duitsche invoercombinatie de par tijen overneemt en doorzendt naar door de bezettingsautoriteiten aan gewezen plaatsen in Rijnland en Westfalen, zooals gezegd, ter dis tributie onder de burgerbevolking. 'Blijkens de met het Engelsche mi_ ndsterie van voedselvoorziening afg'e- sloten overeenkomst zullen we op deze wijze tot September ongeveer 35000 ton groenten leveren o.a. sla spinazie bloemkool spitskool witte boonen en peen. Dit kwantum is on. gevéer een vierde gedeelte van onzen groentenuitvoer naar Duitschland in 1939. De genoemde tiransactie heeft overigens door het noodigedwon. fe'en karakter uit handelspolitiek oogpunt vrijwel geen beteekenis. Dit vindt zijn terugslag op den prijs die gebaseerd is op den vergoedingsprijs welken de teler voor zijn "doorge draaid" product krijg. Daar de belangrijke vooroorlogsche import van builenlandsche groenten; versch en verwerkt; nog niet is her steld; nemen de blnnenlandsche con sumptie en industrie thans relatief grootere hoeveelheden uit eigen pro ductie op. Niettemin is het export- surplus, hoewel onze tuinbouvvpro- ductie nog niet haar vroeger peil be reikt heeft, op sommige oogenblik- ken aanzienlijk, zoodat het terug winnen van de buitenlandscbe mark ten de belangrijkste taak is, waar voor de Nederlandsche tuinbouw zich gesteld ziet. De export naar Enge land is kwantitatief nog weinig be vredigend. Ten aanzien van de be reikte resultaten met Tsjeoho Slo_ Q7E „Herboren:"-annonce van dien boekhandel (zie onze bijdrage in het blad van giste ren) trof me des te onaange namer, doordat ik juist eenige dagen te voren een zeer mooie geboorte-aankondiging van een bevriende familie had ontvan gen. Daarin werd met vreugde en dankbaarheid bekend ge maakt, dat er in die familie een dochtertje was geboren en dat dit kind den volgenden dag „in Christus herboren" was endaarbij de namen ontvangen had. Zie, een der gelijke geboorte-aankondiging is een prediking van de Blijde Boodschap en een openbaar ge tuigenis van geloof.' Het ge bruik om in een geboorte-an nonce te vermelden „die bij het H. Doopsel de namen ontving" burgert steeds meer in en dat is reeds een vooruitgang. Maar m.i. wordt ook hierbij nog tezeer den na druk gelegd op de namen-ge- ving, die toch een bijkomstig heid van het Doopsel is. Breek met sleur en kleinmoedige schroom! Noem de dingen zoo, dat niemand ze kan misver staan: maak den mensrhen niet alleen de geboorte maar >ok de hergeboorte van uw kinderen onomwonden bekend' MARCUS wakije en in zekeren zin met België; mogen we echter niet ontevreden zijn. Het zal voor den afzet in het buitenland steeds noodzakelijk zijn; dat onze Nederlandsche tuinbouw vooral met kwaliteitsproducten aan de markt komt. Een andere factor die uiteraard slechts een tijdelijk karakter draagt, vormt de overeenkomst met de Ame. rikaansche bezettingsautoriteiten voor de levering' van groenten voor het Amerikaansche leger in Duitschland, welke leveranties in dollars worden betaald. Maandelijks zullen hiervoor contracten worden afgesloten. Voor Juli zijn gecontracteerd voor levering naar Mannheim, Frankfurt en Brei merhaven belangrijke hoeveelheden boonen sla erwten tomaten kom kommers roode bieten bloemkool sa_ voyekool en andijvie. Ook aan het Britsche bezettingsleger in Duitsch land zullen op dezen voet regelmatig groenten en fruit geleverd worden.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1946 | | pagina 1