RADIO PRINSJES-DAG zonder gouden koets Nieuw Noordhollandsch Dagblad 3 De plechtigheid in de Ridderzaal Boebi Trep en Jippie Jee Jan Trompetter B. en W. van Alkmaar antwoorden op het begrootingsdebat BENOEMINGEN IN HET BISDOM HAARLEM Buitenlandsch nieuws Naspel slag Java-zee Boebi Trep en Jippie Jee zegevieren JULI 1946 WOENSDAG 24 JULI 1946 101.000 H.M. de Koningin, vergezeld door H.K.H. Prinses Juliana en Z.K.H. Prins Bernhard, begeeft zich naar de Ridderzaal voor de plechtige opening van de Staten-Generaal. (H.F.C. P.) De RIDDERZAAL, waar H. M. de Koningin Dinsdagmiddag ter opening van de zitting van de Staten-Generaal de Troonrede heeft uitgesproken, baadde in het licht der zeven luchters, waa-bij zich voegden de stralen van de zon, welke op deze feestelijke ge beurtenis niet afwezig wilde blij ven. Reeds te twaalf uur waren ve len in de historische zaal aanwe zig Te half één nam de nieuw benoemde president van de Eer ste Kamer, prof. mr. Kranenburg, zijn zetel in. De griffier van de Eerste Kamer, prof mr. A. L. de Block, gaf vervolgens voorlezing van het Koninklijk Besluit, waar bij prof mr. R. Kranenburg is benoemd tot voorzitter. Daarop benoemde de voorzitter de leden van dc commissie van in- en uit geleide In afwachting van de komst van H. M. de Koningin kwamen de leden van Eerste en Tweede Ka mer den nieuwen president van eerstgenoemd college gelukwen- schen. Ook op het Binnenhof wachtte men op de komst van H.M. Hier kortte het muziekcorps van het wachtdetachement 's-Gravenhage den tijd met het spelen van pit tige marschen. Omstreeks half 1 klonken commando's en arriveer de de gouverneur der residentie, luitenant-generaal J. J. G baron van Voorst tot Voorst op het plein, om de eerewacht en de af zetting te inspecteeren. In gezel schap van den garnizoenscomman dant, It. kol A W Claasen, liep PROGRAMMA. OONDERDAG 25 JULI HILVERSUM I (301.5 M.): KRO Neuws en ochtendgymn.; 7.30 Mor gengebed en Lit. kalender; 8.00 Nieuws; 8.20 Gram.; 9.00 NCRV gram. 9.15 Morgendienst; 9.45 Gram.; 10.00 KRO Plechtige H. Mis; 12.30 Lunch concert; 13.00 Nieuws; 13.15 Vervolg lunchconcert; 13.45 Voordracht; 14.00 NCRV Concert A'damsche politie corps; 14.40 Voor de vrouw; 15.00 Concert (fluit; hobo en piano); 16.00 Bijbellezing; 16.45 Zangduetten; 17.15 Pop. orgelbespeling; 17.30 HARK'; 17.*35 Vervolg orgelbesp.; 17.55 Man. dolinata; 18.30 Progr. Ned. Strijdkr.; 19.00 Nieuws; 19.15 Verzoekprogr.; 19.25 Causerie Dr. L. W. G. Scholten; 19.45 Regeeringsvoorl.dienst; 2000 Nieuws; 20.08 Radio.Philharm. Ork.; 20.50 "Met oog en hart de velden door"; 21.10 Vervolg concert; 22.00 Nieuws; 2215 Actueel nieuws; 22.30 Gram.; 22.45 Avondoverdenking;. 23.00 Avondconcert. HILVERSUM II (415.5 M.): AVRO 7.00 Nieuws, ochtendgymn. en gram.; 8.00 Nieuws; 8.15 Gram.; 9.15 Mor genwijding; 9.50 Gram.; 10.30 Voor de vrouw; 10.35 Zangrecital; 11.00 Practische wenken; 11.10 Blaaskwin. tet; 12.00 Vioolrecital; 12.35 The Sky_ masters; 13.00 Nieuws; 13.15 The Ro mancers; 14.00 Voordracht; 14.20 Het Aeoliansextet; 15 00 Voor de zieken en gezonden; 15.20 "Confetti": 17.30 Avro_Kaleidoscoop; 17.30 Avro_ Musette.orkest; 17.50 Het Rijk Over zee;; 18.00 Nieuws; 18.15 Gram.; 18.45 Sportpraatje; 19.00 Piano-recital; 19.15 Causerie; 19.30 Vroolijk progr.; 20.00 Nieuws; 20.15 Metropole.orkest; 20.45 Vroolijk hoorspel; 21.15 Gram.; 21.45 Causerie Prof. Vening.Meinesz; 22.00 Kurhaus_concert; 23.00 Nieuws 23.15 Vierdaagsche reportage: 23.45 Gramofoonrr.uziek. hij langs de stram in de houding staande manschappen. Tegen één uur verschenen de leden van den Raad van State in de zaal, gevolgd door de leden der regeering, met uitzondering van de heeren Ringers. Fievez en van Kleffens. Te ruim één uur kondigde het geronk van motoren van het es corte, dat den stoet begeleidde, de komst van het koninklijk gezel schap aan. De tonen van het Wil helmus drongen tot de Ridderzaal door en kort daarna traden H.M. de Koningin, gekleed in een licht grijze robe met bonten mantille, H.K.H. Prinses Juliana in zee groen gewaad met een breede bont en Z.K.H. Prins Bernhard in generaalsuniform binnen. Het uitspreken van de Troon rede duurde ruim twintig minu ten. Toen Hare Majesteit de voor lezing beëindigd had. uitte de president, prof. mr. Kranenburg? den kreet „Leve de Koningin", waarmede de aanwezigen met hoera's instemden De Koningin verbleef nog geruimen tijd in de ontvangkame Ivorens den te rugtocht na t paleis Noord einde te aanve. -ien; zij sprak o.a. met eenige leden van de West- Indische delegaties. Toen H.M. het bordes van de Ridderzaal betrad, nam zij met een handdruk afscheid van den gouverneur der residentie. Het muziekcorps zette wederom het Wilhelmus in, terwijl de Koningin in haar auto stapt^ Luid Monk het gejuich der aanwezigen op, toen de 12-cylinder Lincoln zich in beweging zette en, alvorens het Binnenhof te verlaten, rond de fontein reed, gevolgd door het eere-escorte, dat zich op dezelfde wijze wederom in den stoet begaf. Het is een eenvoudige „Prins jes-dag" geweest, zonder gouden koets komen vandaag, na hun avonturen, op hun be stemming enmor gen loopt weer een NIEUW GE-ILLUSTREERD VERHAAL van stapel. Het gaat over Hij was de schoenmaker van Dubbelbroekerdam, die heel beroemd werd. Maar dat kwam door de wondertrompetv waar mee hij zulke merkwaar dige avonturen beleefde. Morgen beginnen we hiervan te vertellen. En Jan Trompetter heeft zoo veel meegemaakt, dat we de eerste weken nog niet zijn - uitverteld. V. In de avondvergadering van de Maandagzitting kwamen B. en W. aan het woord Wethouder Hoytink (Onder wijs en Bedrijven) dankt voor de waardeering en gewaagt van de hartelijke ja, broederlijke samenwerking in B. en W Als adviseurs hadden spr. en wet houder Couwenhoven destijds niets te zeggen in de*benoeming van den directeur van het Cen traal Ziekenhuis^ hoofd' Roch- daleschool en Contract Nood- schouwburg, Tegen de verloting voor deze 'schouwburg konden B. en W. toch geen bezwaar maken, omdat er een ameuble ment als prijs vermeld werd waar de noodgebieden behoefte aan hebben; misschien stelt de winnaar van dezen prijs het wel daarvoor beschikbaar Wat de kaasmarkt betreft, moest het risico van de kosten genomen worden, vóór vast stond, dat het rijk zou bijdragen; er is aanvan kelijk f 30.000 aan den minister fevraagd; later is bericht, dat it jaar met ruim f 20.0U0 kon worden volstaan. Een commissie uit den middenstand! bracht plm. f 4000 bij elkaar Voor de kaas- beurs schijnt geen belangstelling te bestaan; voor de kaasmarkt echter meer en wellicht blijft deze ook na September in stand, Spr. was voorstander van ver korting van de kermis om twee redenen: na de bevrijding vroeg het vont „brood en spelen"; vooral van dit laatste was er overdaad en daarom kon z.i de kermis best met 3 dagen bekort worden, temeer daar dan de ver jaardag van H.M. de Koningin, die hier nog niet algemeen ge vierd werd, niet in de kermis- week valt Wat onderwijsver nieuwing betreft, wacht spreker concrete voorstellen af. Het col lege is ook van meening, dat de onderwijzerssalarisstu te laag zijn- verhooging is echter te ver wachten en adresseering is een open den- intrappen. De school aan de 'zillesteeg is inderdaad een hok, doch B. en W. zuilen deze en ook die aan den Ko ningsweg zoo goed mogelijk ver beteren; ook wordt getracht de Bosch-kleuterschool en Linden- school vrij te krijgen. De oplei dingsschool moet'volgens de wet opgeheven worden. Overigens komt het spr voor, 'dat heel het openbaar onderwijs reorganisa tie behoeft. Wethouder Couwenhoven (Pu blieke Werken) dankt ook voor de waardeering aan B en W. Aan het bouwrijp maken van industrieterrein wordt gewerkt In antwoord aan den heer Ruchti zegt spr., dat de beter-gesitueer- den niet worden overgeslagen bij dubbelbewoning; er wordt juist gezocht naar grootere woningen en het is niet juist, dat alleen de kleine man het slachtoffer is van dubbelbewoning. Er zijn 147 gevallen van in woning en 558 aanvragen van gezinnen om een woning Met den bouw van de 23 nieuwe wo ningen zal over een maand of 1%i begonnen worden; bij den bouw zijn B. en W. aan normen gebonden; voor woningen met 1 woonkamer aan een inhoud van 225 m3 en met 2 woonkamers van 265 m3 Bouw van midden standswoningen is voorloopig uitgesloten. Wat het woningte kort betreft, er zijn in 1940 voor Heldersche evacué's 263 wonin gen gebouwd; vestigingsvergun ningen worilen alleen in nood zakelijke gevallen verleend; ge leidelijk zullen de evacué's wel verdwijnen. Spr. hoopt, dat het tonnen stelsel in 1950 verdwenen zal zijn. zooals de verordening be oogt; dat zal zeker een belang rijke besparing geven Een on derzoek wordt ingesteld naar wat voordeeligeii is: paarden- of autotraetie bij de Reiniging. De kwestie van om. en herscholing is rijkskwestie. Tot op den 'dag van vandaag worden er eiken dag nog uit de plantsoenen planten en heesters door de burgerij weggehaald; de politie is er nog niet in geslaagd de dader(s) te betrappen De heer Sietsma: Er zijn ook zoo weinig agenten! Wethouder Couwenhoven: Het tunnelplan Bergerweg behoudt de aandacht van B. en W. De Berger bus zal binnenkort 'wel licht over Jan v. Scorelkade en Helderscheweg de stad binnen komen Naar vermindering van arbeidscontractahten bij ge meentewerken wordt gestreefd.' Wat de uitvoering van werken betreft, dit is veel duurder wan- dan wanneer Gemeentewerken dit doet. Op het terrein aan de Krocht is nog voldoende gele genheid voor de kinderen uit de buurt. Wethouder van Slingerland verheugt zich er over, dat hij dis getrouwd man ook eens het laat ste woord mag hebben. De sa menstelling van den noodraad was de taak van het kiescollege, waar spr. geen deel van uit maakte; spr. weet ook niet, waarom mr de Groot niet als wethouder terug kwam. Het ging zeer eigenaardig in de eerste dagen na dé bevrijding Om streeks Dollen Dinsdag werd spr. door hooge Pieten uit de Illega liteit gevraagd, of hij loco-bur gemeester wou worden, waarop spr. bevestigend antwoordde; bij de her-installatie van burge meester van Kinschot fvaren spr. en mr. de Groot niet eens uitge- noodigd Spr. heeft groote waar deering voor de menschen uit de illegaliteit, althans voor be paalde menschen d^a-uit;" maar er waren er ook 1, die het slechts in naam wau-n. Waarom mr. d'e Groot niet teruggekomen is. weet spr. niet, Wat de finantiën betreft zijn de perspectieven inderdaad^som- ber. Er is op de begrooting 1945 een ongedekt tekort van 840.000; als rijksbijdrage wordt 465.000 verwacht, zoodat voor rekening van de gemeente zou komen 375.000. Voor 1946 wordt dit f 924.170.Afgewacht moet nog worden hoeveel het Rijk hier definitief zal bijdragen. Wat de woningtoewijzing be treft, wordt geen uitzondering gemaakt voor beter-gesitueer- den en spr. verwacht, dat de heer Ruchti zijn woorden zal in trekken. Waar 't kan zal het gemeentebestuur zich door een commissie uit de burgerij laten adviseeren. Omdat van hoogerhand geen nieuwe subsidies verstrekt mo gen worden, is voorgesteld af wijzend te beschikken op het verzoek van het Drankweer- comitê De komende jaren zullen ja ren zijn van herstel en al staan wij vlak voor de verkiezingen, spr. kan geen enkele toezegging doen t.a.v. de wenschen van den heer Ruchti. die de eerste jaren wel vrome wenschen zullen blij ven. De H.O.V. krijgt f 1000 sub sidie op voorwaarde dat zij 7 con certen geeft, die ook voor de kleine beurs bereikbaar zijn; spr. zou graag wat meer willen doen voor de plaatselijke muziekcorp sen, maar dat is onmogelijk De contributie, van de Leeszaal mag niet meer dan f 2.bedra gen; zou de gemeente haar sub sidié schrappen, zou ook het rijkssubsidie in gevaar komen. In antwoord aan den heer Vleugel zegt spr,. dat het mo gelijk is, dat de Raad een com missie in het leven roept, die de bioscooD-keuring eens onder de loupe neemt. De voordracht, destijds opge maakt door Burgemeester v. Kin schot voor een nieuwen C.v.P. is weg; waarom de benoeming voor Alkmaar uitblijft weet spr. niet. De kwestie van meer sociale Z.H. Exc. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd lot eco noom van het Groot-Seminarie te Warmond, den Zeereerw. Zeer- gel. Heer C. Groote, die leeraar was aan het Seminarie „Hage- veld" le Heemstede. Tot leger-aalmoezenier is be noemd de Zeereerw. Hoogge leerde Heer P. C. Groenendijk, die econoom was aan het Groot- Seminarie te Warmond. In New-York wilien de Joego- Slaven een standbeeld voor Mi- chailowitsj oprichten. De laat ste Duitsche krijgsgevangenen uit Amerika zijn naar Europa scheep gegaan. Lybië, de voormalige Italiaansche kolonie, wil volledige onafhankelijkheid. De atoom- bomproef zal morgenavond om 22.35 Ned. tijd plaats vinden Een Arabische delegatie is te Rome aangekomen om de Pause lijke interventie in de Palestijn- sche kwestie in te roepen. Een Pauselijke hulpmissie onder Mgr. Muench is op weg naar Duitsch- land. Bij de verkiezingen in Turkije behaalde de republikein- sche volkspartij 365 van de 465 zetels Ter bestrijding van zwarte handel zullen Britsche sol daten in Duitschland in bonnen worden betaald. Berichten over een opstand in Paraquay worden officiëel tegengesproken. Het Australische oorlogsschip Macquarrie heeft Tandjong Priok verlaten om een laatsten speur tocht te ondernemen naar even- lueele overlevenden van het Au stralische oorlogsschip Perth, dat tijdens den slag in de Javazee in 1942 tot zinken werd gebracht. Het gerucht wil, dat een aantal leden van de bemanning zich nog op twee eilandjes in Straat Soenda zou bevinden. Nederlandsche waarnemers zullen de reis meemaken. verzorgsters lijkt spr. urgent; van vrijwillige werkers' verwacht spr niet veel. Wat d'e bedrijven betreft, ziet de nieuwe verifica teur ook naar de doelmatigheid der uitgaven, zoodat B. en W. zich hierover, van advies kunnen laten dienen. Aangezien de wethouders Hoy tink en Couwenhoven zich blijk baar niet beschouwen als wethou der voor de Kraamhulp, wil spr. de vraag van den heer Bakker nog beantwoorden; hij meent, dat af- tewacht moet worden, in hoeverre e particuliere inrichting in de behoefte voorziet; zoo noodig zul len B en W. maatregelen nemen, om in de nog overblijvende be hoeften te voorzien In antwoord op de replieken zegt Weth. Hoytink toe, in het college alsnog te zullen voorstellen een schrijven naar Den Haag te sturen, om aan te dringen op ver hooging der salarissen der onder wijzers. Om 11 uur wordt de vergadering verdaagd tot Dinsdagavond half 8. 114. Daar werkten ze totdat de opdracht was vervuld en ze weer naar hun eigen land terug konden. Want bij alles hadden ze toch steeds een beetje verlangen over gehouden naar hun eigen land met zijn wouden en zijn mooie meren. Het land, dat alles had gedaan, om ons hier in Europa te helpen strijden en te helpen opbouwen. Boebi Trep en Jippie Jee hadden daar ook iets aan gedaan. Dat zou voor altijd een fijne gedachte voor hen blijven. Hun aankomst in eigen land beteekende tevens het einde van de avonturen. Ze gingen nu weer hun eigen gang en deden als de anderen: alsof er niets gebeurd was, werken aan de goede neer particulieren Ri° uitvoeren. verstandhouding onder elkaar

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1946 | | pagina 3