Nieuw TEGEN ALLE BEKLAAGDEN DE DOODSTRAF GE-EISCHT r HET BUITENLAND SCHONK MET MILDE HAND Voor Alkmaar en omgeving Bureaux: V" DE LAATSTE SLAG Trygve Lie in ons land Requisitoirs van Jackson en Shawcross te Neurenberg Tabakscultuur op Java hervat Hoofdredacteur: H. N. Smits; rayon-redacteur Fr. Otten; binnenland P. SLgon. Abonnementsprijs 3.40 per kwartaal; 1.20 per "maand, inclusief incasso. Advertentie-prijs: per editie 13 ct. p. m.m., minimum 2.50; in alle edities 26 ck p. m.m.; minimum Fam. ber. 20 ct p. m.m.; in alle edities 30 ct Noordhollandsch Dagblad Buiten God is 't nergens veilig (Vondel) ZATERDAG 27 JULI 1946 41e JAARGANG - NUMMER 10989 ALKMAAR: Langestraat 42A tel 2046 (adm.); 2047 (redactie) K 2200 HOORN: Draafsingel 59 tel. 4243 (K 2290 2 lijnen DEN HELDER: West straat 80; tel. K2230 SCHAGEN: Molenstraat 52 tel 459 (K 2240) Bankrelatie: Noorderbank De laatste verkiezings slag is dan gestreden. Er zijn over het geheele land ge rekend. heel wat kiezers thuis gebleven. Dit kan voor een groot deel op rekening van de vacan- tie geschreven worden. Zelfs de Communisten hacSlen nog, gere kend over de gemeenten boven 20.000 inwoners, 20.000 stemmen minder dan bij de Statenverkie zingen, hoewel ze nog duizend stemmen meer hadden dan bij de Kamerverkiezing! Een totaal overzicht over het geheele land is nog niet te ge ven. Wel zijn er. zooals gezegd, overzichtelijke gegevens te geven van de gemeenten boven 20.000 zielen. Wanneer wij naast elkaar zetten de cijfers van deze verkie zing en die van de Provinciale Staten, dan komen we, wat het totaal van deze groote gemeen ten betreft, op grond van de ge gevens van den verkiezingsdienst van het ANP tot de volgende cijfers: PvdA KVP Comm. Anti-Rev Chr. Hist PvdVrijheid 27 Juli 737.437 647.805 393.293 255.561 167.886 147.108 29 Mei 763.449 668.144 417.377 279.985 182.v20 164.623 Overige partijen 41.682 43.864 Hieruit blijkt, en dit blijkt in het algemeen eveneens uit de ge gevens van de diverse gemeenten in ons eigen gewest, dat de Partij van den Arbeid in vergelijking met de cijfers van 29 Mei achter uitgegaan is, hoewel er plaatse lijke verschillen zijn, die ten gun ste van deze partij komen, wat in verschillende grootere plaatsen van onze provincie het geval is. De Katholieke Volkspartij heeft zich sterk gehandhaafd, al kan niet worden ontkend, dat in dat handhaven een stuk stilstand zit, dat achteruitgang zou kunnen gaan beteekenen. Wat de cijfers van de groote gemeenten betreft, doet zich.anet name, in het Zuiden, maar ook wel in plaatsen boven de Moerdijk, het gebruikelijke verschijnsel voor, dat de Katho lieken met afzonderlijke belan gengroepenlij sten uitkomen. In zooverre is het resultaat voor de gedisciplineerde partij van' de Ka tholieken nog ongunstiger, al stemt die plaatselijke verdeeld heid niet altijd overal tot groote ongerustheid. Het is echter een euvel, dat voortdurende bestrij ding behoeft! De Comunisten komen n tal van gemeenten voor het eerst, in andere met versterkt cohort in den raad Een gevolg van de stemmenwinsten, die deze groep reeds bij de vorige verkiezingen heeft behaald. Een verschijnsel, dat naar wij hopen, op den duur zal uitzieken. In.de hoofdstad des lands komen de ultra-roode b-oe- ders met vijftien man in den raad, even sterk als de Partij van den Arbeid. Voor vandaag volstaan wij met den wensch te uiten, dat een christelijk-vooruitstrevend beleid in de gemeenten den communisti- schen vloed in ons land den wind uit de zeilen zal nemen! De Secretaris-Generaal der VN Trygve Lie, die gisteren op het vliegveld1 Schiphol aankwam, was vergezeld van zijn persoon lijke adviseurs Mr Urquhart en Stoneman. Het gezelschap werd verwelkomd door den vertegen woordiger van den Minister van Buitenlandsche Zaken Baron Lewe van Aduard. De heer Lie zal twee dagen in ons land ver blijven en o a een bezoek bren gen aan het Internationale Hof ,van Justitie, dat in het Vredes paleis is gevestigd. „li/IE ANDERS dan deze mannen zijn schuldig? Indien gij zoudt zeggen dat deze mannen niet schuldig waren, dan zou het even waar zijn te zeggen dat er geen oorlog en geen menschen- slachting en geen misdaad is geweest Dit waren de woorden waar mee de Amerikaansche aanklager Jackson zijn slotrede in het pro ces te Neurenberg eindigde. Zijn conclusie luidde: „Alle beschul digden zijn schuldig en geen hun ner kan zich verschuilen achter de macht van den dictator, dien hij zelf heeft geroepen". Voor het eerst sedert vele we ken hing er weer spanning in de rechtszaal, toen Jackson achter den katheder kwam om zijn slot rede te houden. Bij het requisitoir verviel hij niet in details, doch stelde de schuld van de aange klaagden vast en rafelde hun ver weer uiteen. Twee van de mannen tegen wie Jackson's aanval zich in het bijzonder richtte, waren Goering en Schacht. Goering hoorde zich noemen „half militairist, half gangster" en zijn getuigenis was volgens Jackson een mengeling van kronkeling en wijsheid. En. Schacht, die in ae beklaagden bank zit als een Brahma temid den der paria's en zichzelf de meest intelligente, eerzame en on schuldige man van allen vindt, kwam er wellicht in Jackson's ty peering. nog ongunstiger af. De hoofdaankl. zeide van hem: „Hij mengde zich niet eerder onder het gezelschap van de Nazi's voor zij hadden gewonnen en hij 'deser teerde niet, voordat zij hadden verloren. Hij heeft Hitier bewa pend om hem chantage te laten plegen over heel het continent." Jackson moest toegeven dat niet alle beklaagden dezelfde specta culaire rol hadden gespeeld als Goering maar allen hadden hun plaats gehad in het geheel en het was de schuld van mannen als Schacht, von Neurath, Speer, voh Papen, Raeder, Doenitz, Keitel en Jodl dat zij de oorspronkelijke nazibende door hun technische ca paciteiten in staat stelden te re- geeren Op de vraag of een moed willige aanval op den vrede bewe zen is, antwoordde Jackson be vestigend. „Zij wilden de dingen die zij niet zonder oorlog konden verkrijgen: het land, het goed van hun buren." De tweede hoofdaanklager was de Engelschman Sir Harley Shaw cross met een requisitoir dat een vollen dag eischte. Evenals Jackson stelde Shaw cross voorop dat deze beschul digden voor misdaden van dit formaat, hadden kunnen wor den veroordeeld zonder pro ces van deze aard en dat zij nauwelijks reden tot klagen zouden hebben gehad, wan neer zij dezelfde behandeling hadden ondergaan als millioe- nen van hun slachtoffers. Na ook nog gewezen te heb ben op het feit, dat alle aanval len zonder oorlogsverklaring plaats hadden, vroeg Shawcross: „Waar in verschillen zij van gewone moordenaars, die in den nacht binnendringen om te rooven en te moorden? Wij hopen dat het oor deel van dit gerecht voor de toe komst de lust zal ontnemen het in verdragen erkende recht van zelf verdediging te gebruiken om ver dragen waardeloos te maken." De misdaden die door deze be klaagden zijn gepleegd, wet tigen allen de hoogste straf. Ik eisch de doodstraT voor den moord op twaalf millioen Shawcross behandelde ook de legale positie van oorlogsmisdaden waarvan hij zeide: „Moord houdt TIJDENS een indruk wekkend requisitoir, dat meer dan een dag in beslag nam, heeft de Britsche aanklager Sir Harley Shawcross tegen alle beklaagden in het proces te Neurenberg de doodstraf geëischt. Hij noemde hen de moorde naars van twaalf mil- loen menschen. De gru welijke acties die door deze misdadigers wer den gepleegd, waren op groote schaal voorbereid en systematisch uitge voerd. VJ niet op moord te zijn, wanneer hij millioenvoudig gepleegd wordt. Weliswaar zijn aan beide zijden gruwelen gepleegd, maar inciden- teele ongeorganiseerde individu- eele misdaden zijn iets geheei an ders dan op groote schaal voorbe reidde en systematisch uitgevoer de acties." De laatste loodjes wegen het zwaarst. Aan het einde van de vierdaagsche afstandsmarschen in Nijmegen. Op de Roode Kruisposten wordt de helpende hand geboden en de blaren- patiënten trekken weer welgemoed vérder. (Anefo-Breyer P.) TWEEDE CONFERENTIE OP BALI Naar wij vernemen, heeft dr. van Mook bij den afscheids maaltijd te'Milano aangekon digd, dat de tweede confe rentie te Denpasar op Bali zal worden gehouden. Deze tweede definitieve constitu- eerende conferentie voor Borneo en de Groote Oost zal over drie maanden plaats hebben. Radio Djokjakarta heeft medegedeeld, dat men den verbouw van Virginiatabak te Klaten en Bodjonegoro weer heeft opgevat. Naar wordt medegedeeld is de tabak van goede kwali teit. LIET IS REEDS meer dan een jaar geleden, dat geal lieerde vliegtuigen boven onze uitgehongerde steden ver schenen, om hun voedselpak ketten in groote hoeveelheden af te werpen, waardoor dui zenden konden worden gevoed en voor den hongerdood be hoed. Dit was een indrukwek kende wijze van hulpverlee ning. Maar nog veel grootscher is de hulp geweest die het bui tenland ons na de capitulatie verleende, door hflt zenden vooral van de zoo hoog noo- dige kleedingstukken, waar van tot nu toe in totaal twaalf en een half millioen stuks on der onze landgenooten konden worden gedistribueerd. Naast het Nederlandsche Roode Kruis, dat zich vooral bezig hield met het verdeelen van de ontvangen levensmiddelen, medicamenten en alles wat voor de volkshygiëne van be lang is, was het de Hulpactie Roode Kruis, die zich belastte met de distribueering van kleeding, schoeisel, huisraad enz. In vele plaatsen ontstond een samenwerking met Ne- derlandsch Volksherstel, waar van de comité's het H.A$R.K. goed verdeelden. De vele De Nederlandsche kanonneerboot K 2, welke in September 1945 in de haven van Delfzijl, tengevolge van schade, die het in Duitschen dienst had opgeloopen, gezonken was, is thans na drie maanden onafgebroken arbeid weer aan de oppervlakte gebracht. De „K. 2", die door middel van acht z.g. heftanks gelicht werd, zal naar Den Helder worden ge sleept, waar het schip weer zeewaardig zal worden gemaald. schenkingen getuigden van goede vriendschapsbanden met het buitenland, waar tiendui zenden gedurende maanden hun tijd en geld hebben geof ferd om ons 'e helpen. Daar is gewerkf op ten wijze die bo ven elke lof verheven is. In aanmerking genomen de middelen waarover de H. A. R. K. de beschikking had, be denkende ook, hoe zij mede werkers moest aantrekken die voor het overgroote deel zon der eenige vergoeding werken en die, al werkende, het „vak" moesten leeren, dient te wor den gezegd dat deze instelling zeer zeker een groot belang heeft gediend en nog dient. Het is betreurenswaardig dat er medewerkers zijn geweest die voor de verleiding zijn be zweken en zich goederen heb ben toegeëigend. Dit neemt echter niet weg dat de hulp verleening in Nederland een zegen is geweest. De buiten landsche schenkers hebben zonder onderscheid verklaard, dat de organisatie in Neder land de beste is van alle lan den waaraan hulp werd ver leend. Het bericht als zou de H. A. R. K. liquideeren is niet juist. Wel worden een aantal maga zijnen opgeheven, om te voor komen dat bij de te verwach ten vermindering der goede renzendingen, de organisatie topzwaar, wordt. Het is goed om te rêaliseeren dat een mil- lioenenwaarde aan goederen sedert de bevrijding gratis ter beschikking is gesteld aan onze zwaar getroffen landge nooten. En nu de ergste nood is gelenigd, past het ons een woord van warmen dank te spreken aan het buitenland, waar men met zoo'n milde hand heeft geschonken.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1946 | | pagina 1