Nieuw DE VUIST VAN EVATT PROCES TE NEURENBERG Voor Alkmaar en omgeving Bureaux: NOC EEN NA-RONDE! HET SCHAAKTOUR- NOOI TE GRONINGEN PARIJSCHE CONFERENTIE BIDAULT IS VOOR- LOOPIG VOORZITTER De aartsbisschop Grootsche militaire operatie Tegen Joodsche terroris ten in Palestina DE PARTIJ VAN DEN ARBEID EN INDONESIë Frankrijk en Rusland klagen aan H.M. de Koningin naar Engeland AUTO-BANDEN DIEFSTAL Door de Alkmaarsche politie opgehelderd DRIEHONDER MIL LIOEN VOOR DE ARABIEREN Slavernij Hoofdredacteur: H. N. Smits; rayon-redacteur Pr. Otten: binnenland P. Sigon. -Abonnementsprijs 3.40 per kwartaal: 1.20 per maand, inclusief Incasso. Advertentie-prijs: per editie 13 ct. p. m.m.', minimum 2.50; in alle edities 26 et. p. m-m.; minimum I 4. Fam. ber. 20 ct. p. m.m.; in alle edities 30 ct Noordhollandsch Dacrblad Buiten God is '1 nergens veilig (Vondel) DINSDAG 30 JULI 1946 41e JAARGANG - NUMMER 10991 ALKMAAR: Langestraat 42A tel 2046 (adm.); 2047 (redactie) K 2200 HOORN: Draafstngel 59 tel. 4243 (K 2290) 2 lijnen DEN HELDER: West straat 80; tel. K2230 SCHAGEN: Molenstraat 52 tel 459 (K 2240) Bankrelatie: Noord er bank ALS STRAKS op den eersten Dinsdag in September, de ge meenteraden in vernieuwde sa- mens lelling bij elkaar komen, zal hun eerste en voornaamste taak zijn. d'e Icolleges van B. en W. samen te stellen. Dit geval de na-ronde van de laatste verkiezingen heeft een bijzonder cachet, omdat schande voor het larid in tal van plaatselijke besturen voor het eerst talrijke communistische vertegenwoordigers hun intrede in den Raad zullen doen. Men kan er zeker van zijn, dat van communistische zijde getracht zal worden, .het recht, matig deel" in hel dagelifksch bestuur der gemeente op te eischen. Even zeker is het, dat aan deze pogingen zoo lang en zooveel mogelijk weerstand' moet worden geboden. Voor een partij als de communistische, die een streven aanhangt .dat op ontbin ding is gericht, dat de rechten, waarvoor vijf jaar is gestred'en, met voeten treedt, bestaan geen „rechtmatige aandeelen". Slechts in zeer uitzonderlijke gevallen, wanneer een sterke communis tische minderheid in den Raad aanwezig is. kan van twee kwa den het minste moeten worden gekozen. Dan kan het bijv. voor een regelmatigen gang van het gemeentebestuur grooter bezwa ren opleveren, de communisten in de oppositie te dringen, dan ze deel te laten nemen in het dragen van. d'e verantwoordelijkheid. Slechts in enkele gemeenten, waar de communisten tamelijk sterk in den Raad vertegen- wordigd zijn, doet dit geval zich voor. Maar over het algemeen dient het devies te luiden: geen ge meenschap met de communisten. Ook van de zijde van de Partij van den Arbeid kan, blijkens uitlatingen van leidende figuren uit die Partij, een dergelijk stand punt worden verwacht. De Partij van den Arbeid zal het daarbij niet altijd even gemakkelijk heb ben- Er zijn verschuilende ge meenten grooter en' kleiner, waar de 'PvdA en CPN de meerderheid zouden kunnen uitmaken. Ook in die gevallen zal deze Partij daar evenwel niet in treden. Voor alle partijen dient bij de komende wethoudersverkiezing als stel regel te gelden, dat de colleges van B. en W. zooveel mogelijk de samenstelling van den geko zen raad dienen te weerspiegelen en van een sterke of meerder heidspositie dient geen enkele partij misbruik te maken door alle zetels voor zich op te eiscden, tenzij er van een overtuigende meerderheid sprake is en bepaal de omstandigheden overigens geen aanleiding geven, naar goed democratisch recht de invloed van anderen te erkennen. In veel- gevallen zal men met bijzondere plaatselijke omstandigheden, bijv. de politieke instelling van den burgemeester, rekening moeten houd'en. In de komende na-ronde zal men goed doen, zich bijtijds van de kansen en mogelijkheden te vergewissen, zoo goed mogelijk samenwerking zoekend met con structieve partijen en het oog gericht houdend op den eisch van den tijd, om ook in het bestuur van de gemeente een vooruitstre vend beleid te volgen op chris- telijken grondslag. Naar het ANP verneemt zullen de Russische grootmeesters 3ot. winnik. Smislof, Boleslafsky, Ko- tof en Flohr definitief deelnemen aan het Staunton schaaktournooi dat 13 Augustus a.s. te Groningen aanvangt. Door deze zeer sterke Russi sche deelneming is het Groning- sche tournooi een schaakevene ment geworden van het aller grootste belang. De atoombomproef onder water. Een per radio overgebrachte foto toont vice-admiraal Blandy (links), die per radio een ver slag geeft over de proefneming met de atoombom in de wa teren van Bikini. (Ass. Press P.) TIEN MINUTEN OVER VIER sprak Minister George Bidault gisteren het woord van welkom tot de vertegenwoordigers van de 21 landen, die aan de conferentie van Parijs deelne men. Hij stak zijn critiek op het verleden van Versailles niet onder stoelen en banken. Bidault werd, op voorstel van Byrnes, tijdelijk voorzitter van de conferentie. Trygve Lie, de secretaris-generaal der V.N., werd uitgenoodjgd de conferentie bij te wonen. De commissie voor de geloofs brieven werd benoemd, met Ne derland erin. Tot zoover ging alles goed. Toen stelde Bidault, met Fran- sche voortvarendheid, voor, een commissie te benoemen voor de werkwijze van de conferentie Nu zijn procedure-kwesties altijd moeilijke dingen in het interna tionale gezelschap, dat weten we van de Veiligheidsraad e.d.! Byr nes was er dan ook tegen, om deze commmissie nu al te benoe men en de Australische afgevaar digde dr. Evalt verzette zioh er tegen, waarbij deze het zelfs noo- dig vond, met de vuist op tafel te slaan! Zoolang dat gebeurt, lijkt de sfeer voor den vrede nog niet erg geschikt! Men besloot in elk geval, om er nog eens een nacht je over te slapen. Vandaag om 4 uur komt de plenaire zitting opnieuw bijeen. Intusschen valt er voor de afge vaardigden genoeg te praten! De tekst van de ontwerp ver dragen zou vannacht voor publi catie worden vrijgegeven; het is echter op het oogenblik, dat dit geschreven wordt, (Dinsdagmor gen 9 uur) nog niet geschied Byrnes, zoo wordt in de wan delgangen van de conferentie ver telt, zal voorstellen, de geheele conferentie openbaar te houden. De vertegenwoordigers van de vijf as-satellieten. Italië, Roeme nië, Bulgarije, Hongarije en Fin land, zullen in de gelegenneid gesteld worden hun meening t.aar voren te brengen. Over de bezwaren van dr. E/att aangaande de procedure wordt gemeld, dat bet hier vooral betrof de kwestie' van de regeling der stemmenmeerderheid, nl. de nelft plus 1 of twee-derde. Evatt be toogde dat de 17 landen net zoo veel recht hebben om de verdra gen mee vast te stellen als de Groote Vier; maar de opzet van de conferentie 'is toch, dat zij ad viseert! In de sfeer van deze interna tionale conferentie verdient ver melding, dat in het Engelsche Hoogerhuis zoowel van conserva tieve als van liberale zijde werd gepleit voor een beter begrip van het Russische standpunt Als Rusland de hand toesteekt, moe ten wij die grijpen", zei de woord voerder van de Conservatieven. Overigens werd krachtig gepleit voor versterking van de West- Europeesche banden en nauwere samenwerking in Europa. De laatste uitleg, die men in welingelichte kringen te Parus geeft aan de aanwezigheid der mi nisters van buitenlandsche zaken van Estland, Letland en Litauen te Parijs is, dat zij zullen worden verbonden aan de Sowjet-delega- tie als deskundigen inzake het Finsche vredesverdrag. Tot secretaris-generaal van de Parijsche Vredesconferentie is be noemd de 49-jarigen Fransche diplomaat Marie Pierre Jacques-- Fouques du Pare, v. W.-Minster, Kardi naal Griffin, de Angli- kaansche aartsbisschop van Canterbury, het Mo- deramen van Schotsche Kerken en de Federatie der Vrije Kerken in En geland hebben in de „Times" een gezamen lijk schrijven gepubli ceerd, waarin zij aan al len, die aan de Godde lijke Voorzienigheid ge- looven, een voortdurend gebed vragen voor het welslagen van de Vre desconferentie. Bjj het aanbreken van den dag zijn in Tel Aviv op groo te schaal operaties van mi litairen en .politie begonnen, teneinde leden van de Jood sche terroristische organisa ties op te sporen. Tevens werd een uitgaansver bod voor gehgel Tel Aviv uitge vaardigd, het strengste, dat ooit is opgelegd: De officie'eie order zeg. dat een ieder, die zich niet aan het bevel noud't de kans loopt op net eerste gezient neer- gesihoten te worden. Aan alle uitgangen van de stad' zijn ver sperringen opgeworpen. Het verbod zal om d'e twee uur worden opgeheven, teneinde de bevolking in staat te stellen zich van levensmiddelen te voorzien. De Partij van den Arbeid be legt in September een speciaal congres over Indonesië; oud-mi nister Logemann zal spreken. De „schuld" van allen is niet gelijk, maar de minst schuldige van hen verdient in onze oogen den dood: hier moet hard en zon der medelijden worden toegesla gen", zei de Fransche aanklager Charles Dubost hedenmorgen toen "hij vroeg om de doodstraf, welke ook door de Britsche en Ameri- ,-kaansche aanklagers voor alle beschuldigden was geëischt. Van Seyss Inquart citeerde Du- bos t brieven aan Goering en Bor- mann waaruit bleek hoe de poli tieke gedachte van de partij: Ver overing van levensruimte tot elke prijs, germaniseering van Polen en ae alleenheerschappij van Duitschland over Slowakije, Hon garije en Roemenië, de zijne wa ren Het verraad van Oostenrijk en zijn samenwerking met Henlem achtte Dubost bewezen. Seyss Inquart heeft Neder land politiek en economisch aan het Rijk gebonden en is verantwoordelijk voor de sy stematisch plundering die Holland onderging, voor de deportatie van een deel der bevolking en voor de maatre gelen, die de hongersnood ver oorzaakten" zoo stelde Dubost vast. De Sovjethoofdaanklager generaal Ruderiko, heeft de overtuiging uit., gesproken, dat de bewijsvoering op alle punten de aanklacht bevestigd heeft en dat de getuigenissen yan de beschuldigden en de argumenten van de verdedigers machteloos ge bleken zijn Rudenko zal zijn requisitoir voort zetten en dan de rol van enkele be schuldigden behandelen en bijzonde re aandacht besteden aan Seyss Inquarts werkzaamheid in Polen. De beschuldigden toonden weinig reactie op de harde woorden die over hen gezegd werden. H.M. de Koningin zal heden per speciaal K.L.M.-toestel van Soesterberg naar Londen reizen, om een bezoek te brengen aan den Engelschen Koning en zijn gemalin. De Kóningin zal na haar aan komst begroet worden in naam van den Koning door den Graaf van Athlone, den oom van Ko ning George. Vanavond zal er in besloten kring ter eere van H.M. de Koningin op het Buckingham Palace een diner worden gege ven Woensdagmorgen zal de Koningin de Hollandsche paar den aan den Engelschen Koning aanbieden. Met de Koningin zullen mee reizen: mevrouw L de Beaufort, dame du palais, 'en kapitein vlieger R. J. E. M. van Zinnig Bergmanri, adjudant van H.M. dê Koningin. Zondagmorgen in alle vroegte bevreemdde het een paar agenten dat in Julianadorp een auto steeds heen en weer reed en zich a'aar op verdachte wijze ophield De auto werd gevolgd en dé mannen der wet zagen de wagen in de richting Alkmaar vertrek ken. Onmiddellijk waarschuwden zij de Alkmaarsche politie die den wagen inderdaad kon aan houden en op papieren contro leerde. Plotseling startte de auto echter en verdween. Wel werden er nog eenige schoten gelost doch de bestuurder wist met zijn lading te ontkomen. Het was ae Alkmaarsche politie echter niet ontgaan dat er in de wagen een aantal banden lagen en mede in verband met de waarschuwing der politie uit Den Helder wekte dit achterdocht op. Na een haas tig ingesteld onderzoek kwam vast te staan dat de auto zeven banden van personenauto's ver voerde. waarvan er 3 gestolen waren in Friesland en 4 in Korn- werd'erzand. Het nummer van de auto was echter bekend en alle politieposten wérden ge waarschuwd Gisterenmorgen werd de auto ergens op een boerderij onder den rook van Alkmaar aange troffen. In den loop van den dag werd de bestuurder met zijn collega aangehouden en in Alkmaar in verzekerde bewaring gesteld. Ook de autobanden kon den wórden opgespoord. De New York Times meid! uit Parijs, dat de Ameri- kaansche minister van bui tenlandsche zaken besloten deeft president Truman voor te stellen dat de V.S. een voorsttl zullen aanvaarden om Palestina in Arabische en Joodsche provincies te ver- deelen en 300.090.000 dollar te besteden voor het opbouwen van de Arabische wereld. ONDAG heeft Si. Paulus ons er aan herinnerd, dat wij „slaven van de zonde" zijn geweest. Dat „slaven van de zonde" is helaas een van die uitdrukkingen, die door een veelvuldig, vaak weinig door dacht gebruik, versleten schij nen. Laten wij ons er opnieuw op bezinnen, want het is nog steeds van belang, de dingen bij hun waren naam te noe men. Juist in onzen tijd, waar in vele zonden met het kleed van durf, moed, flinkheid, ruimdenkendheid, frissche mo derniteit worden getooid, is het goed, nog eens vast te stellen, dat er geen enkele zonde-uit-flinkheid bestaat. Iedere zonde is laffe, kruipe rige slavernij. Niet alleen de zonden, waardoor wij als gees telijke menschen voor het dier in ons vleesch capituleeren, doch ook de schijnbaar dappe re wraakneming, de schijnbaar handige zelfverrijking enz., is onderwerping van onzen geest aan heb-, heersch-, haat- en vergeldings-instincten, waar voor wij ons moeten schamen. MARCUS

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1946 | | pagina 1