Arie Bakker verdedigt zich 2 Dorpsche roddeiarijtjes in Koedijk en St. Pancras Verhoogsng van tabaksrantsoen? CURACAOSCHE ATHLE- FEN IR NRD.-HOLLAND De fusiebesprekingen f-usschen NVV en EVC Z.H. DE PAUS ONTVANGT DE NICOLAc WEERBERICHT Nieuw Noordhollandsch Dagblad DINSD „IK WAS maar 'n heel klein mannetje", zei tie ex-wethouder van Alkmaar, Arie Bakker, toen de Tribu naal-president, Mr. Windhau- sen hem verweet, dat hij trachtte' cp de maatschappe lijke ladder omhoog te klim men in een tijd. dat onze jon gens als slaven werden weg gevoerd, de Joden vervolgd werden en de concentratie kampen werden gevuld met politieke gevangenen. Hij vond zichzelf een heel klein mannetje en bon niet geloo- ven, dat er menschen waren, die hem neer wilden schieten; niettegenstaande verzocht hij toch maar om een wapenver gunning, met het doel zijn eventueele aanvallers met ge lijke munt te betalen. Hij wilde voor de zekerheid een revolver hebben, doch hij zei nu: misschien was ik wel bang voor zoo'n ding. Hij stond terecht wegens het sympatiseerend lidmaatschap van de NS.B. vanaf 28 Jan. '44, we gens lidmaatschap van het N.A.F., waarvan hij tenslotte, plaatselijk en kringleider, en propagandist \verd Hij' was tot de n.s.b. toegetreden, zei hij, omdat hi^daarin zijn so cialistische idealen dacht te ver wezenlijken en het N A,F. meen de hij te moeten propageeren. om dat hij van oordeel was, dat de leden van het N.V.V. in het N A.F, moesten blijven, om te redden wat er te redden viel en na dëri oorlog weer als N.V.V. te kunnen door gaan. Als NAF-propagandist had hij' f225 fater f250 salaris, waan an hij een kleine duizend gulden had overgespaard. Door burgemeester van der Sluis had hij zich wet houder laten benoemen op een sa laris van 700 gld per jaar; een geweldige profiteur is het dus niet. geweest. Dat hij relaties onder hield met landwachters. nam de nMsident hem nogal kwalijk' hij étende zelfs een lijkdienst van overleden landwachters bij. Blij kens het rapport van den kamp commandant was hij in zijn opvat tingen niet veranderd gedurenae zijn 17 maanden interneetmg. of schoon hij niet gevaarlijk werd geacht. Ook vond de President het bezwaarlijk, dat hij aan den Pr°v N.A.F.-leider had geschreven, dat ili°galen misbruik maakten van het N.A F. Dat deden zij voor een goed doel", zei de President. „Dat ka.n ik niet beoordeelenzei Arie Bakker! „Dat wilt u niet beoor deelen, repliceerde Mr. Wmdhau- S Zijn verdediger, Mr. H.. Schottien, herinnerde aan den politieke loop baan van Bakker, die van 3<®gsaf socialist, en een bewonderaar was van Troelstra, die m 18 ook zpn democratisch beginsel prijs gal. van '28 to' '37 was B'akker lid van. den Raad 'voor SDAP, toen trad hu urt de partij wegens een meenmgsver- schil, sloo* zich aan bij de fascist tisch getin'e Troelstra-Beweging van Paul Kiès en in '44 werd hij sympatlhiseerend lid van. de Nark Hij volgde een politiek verkeerde lijn en bezac alles vanuit rijn be perkten gezich'skrinig. die met ver der reik'e dan de plaatselijke poli- 1iek, hij was meer socialist dan de mocraat, doch was niet Hot persoon lijke gemeenheid in staat, hij was geen bewus'e vijand van het Ne._ derlandsche volk. Met zijn 17 maan den interneering is hij volgens plei ter voldoende gestraft, zoodat hij concludeerde tot vrijlating. Uit spraak 9 Augustus. De man uij'i St. Pancras Jan van Kampen, eertijds een po pulair man in St. Pancras, waar hij- als partijloosman het bracht tot een 20_jariig web ouderschap, werd zoo als zijn raadsman Mr. Dr. Berkhou- wer het ui'drukte het slachtoffer van de draaierij van anderen, die, om zichzelf eruit He draaien, hem erin draaiden. De Burgemeester was ambtshalve buurtschapshoofd van de Ned. Volksdienst en vroeg aan den man, waarmee hij twintig jaar pret tig had samengewerkt: wil jij dat werk met voor mij opknappen en beloofde achter Van Kampen te zullen staan als hij er eens las; om mocht krijgen. Het deed daarom wel wat vreemd aan te moetien hoo_ ren, dat de burgemeester zich er thans over verwonderde; dat Van Kampen buurtschapshoofd van den NVtD was geworden, terwijl hij hem ook nog als een pro_Duitsch mensch doodverfde. Officieel is de burgemeester altijd hoofd van den NVD gebleven ia St. Pancras, alleen Jan van Kampen was het in feit^ Toen er een Boerenraad kwam waarin zooals in de meeste dorpen meer goede dan slechte vaderlan ders zaten werd door die goede vaderlanders m St. Pancras aan Van Kampen gevraagd of hij zich met het secretariaat wilde belasten e- Van Kampen deed het maar weer. Maar nu misten wij van al die goede vaderlanders ook maar écn enkele verklaring ten gun. sté van den man, die hen toen uit de puLi hielp! Hij stond voor deze "politieke misdaden" -hans terecht. Na de bevrijding werd hij opgepaki'.i, met Septem. werd hij vrijgelaten, maar toen stak het rod ii cl spook tn St. Pancras de kop weer op en na 4Vi week zat hij weer in het kamp™ waaruit hij in Januari weer werd vrijgelaten. Hij werd aang'ezien voor een ver raad,, waarvoor later de ter dood veroordeelde K. de Geus terecht stond; volgens de Geus zou hij ge zegd hehben: Ze» loeren op je en als de DvMschers verliezen, schieten Duijf, Sinjewel en mevr. Destree je dood. Van Kampen ontkende dit ten stelligste, als 't waar was, zei hij, was ik m'n kop niet waardEr bleef van deze beschuldiging dan ook me; veel over. Mr. Berkhouwer die ook K. de Geus verdedigd had, herinnerde eraan, dat de Geus, deze hem disculpeerende uitlating nooit in zijn gaak te berde heeft gebracht hij had hem er ook nooit over ge hoord. Zoo noemde* zijn verdediger Van Kampen het slachtoffer van 'n gerucht. Door zijn secretariaat van den Boerenraad en zijn functie bij den NVD ffeeft hij niet bewust m strijd met de belangen van het Nederlandsche volk gehandeld, was dat wel zoo, dan zouden er 'nog heel wat meer boeren_raadsleden voor het Tribunaal gesleept moeten* worden. PI. drong dan ook aan op clementie. Een twijfelachtig figuur De Koedijker hoofdonderwijzer Stuffers was niet accoord gegaan met de voorwaardelijke buiten vervolging stelling, waarbij hij tot een boete van f5000 en tien jaar ontzetting uit rechten veroordeeld was; het was niet zoozeer om de boete, als wel om het feit, dat werd aangenomen, dat hij zich voor de klas in pro-Duitschen geest had uitgelaten door te ver klaren, dat Duitschland zou win nen, waarna er een groot man zou komen uit Duitschland, die Nederland' zou regeeren. Hij ont kende dit pertinent en had eenige scholieren meegenomen om zijn ontkenning te staven. Zijn zoon had hij gestuurd naar de Duitsche opleidingsschool voor onderwij zers terwijl hij ook een voetbal wedstrijd had georganiseerd tus- schen zijn scholieren en Duitsche soldaten. Hij trachtte deze feiten te bagateliseeren. De president vroeg hem, waarom hij lid was geworden van den Ned. Vólks- dienst, waarop hij. antwoordde, dat hij dit had gedaan op aandringen van burgemeester Fesman Hij was echter slechts contribu- eerend lid; zijn secretariaat* van den Boerenraad was ook volgens hem van nul en geener waarde. Zijn raadsman, Mr. Scholten, bestreed de dagvaarding vooral wat de beschuldiging van pro- Duitsche gezindheid betreft dat had je nooit gedacht Zoo luidde de naam van een revue, die Maandagavond door en voor de K.A. Vrouwelijke Jeugd van de St. Dominicus- parochie werd opgevoerd. DP Weleerw Pater Berendsen O.P. heette het uitgebreide gezel schap van meisjes, jongens en volwassenen welkom en dankte aan het einde van dit K.A.-jaar allen voor hun belangstelling voor de conferenties, die ondanks de druk-bezette avonden der jon geren goed bezocht waren. Terwijl in een aangrenzende zaal hoorbaar een hevige bruiloft woedde, gaf het revuegezelschap een aardig en goed verzorgd pro gramma ten beste, dat terecht zeer werd gewaardeerd. Er was zang, dans en pianospel, er wa ren eenige komische sketches en het geheel heeft de volle zaal aangenaam bezig gehouden, ter wijl ook de ernstige noot niet ontbrak 'n Groote verloting met mooie prijzen droeg nog tot het slagen van dezen avond bij. de noodschouwburg- verloting De laatste loten van de Nood- schouwburg-verloting moeten deze laatste dagen vóór 5 Aug. de deur nog uit. Maandag a.s. zal dés ochtends om 10 uur in 'den Muziektuin de trekking plaats vinden, waarbij de talrijke prachtige prijzen, zooals radio toestellen, n stofzuiger tafelzil ver. haard en haardkachel huis houdelijke en luxe artikelen en last but not least 'n compleet huis- en slaapkamerameublement en een piano hun weg zullen vinden naar de gelukkige nieuwe .eigenaars. Deze laatste loten voor de oprichting van de Noodschouwburg zijn verkrijg baar aan de bekende adressen; men geve acht op de raambiljet ten! burgerlijke stand Geboren: Tjitske d. v. Pier Koopmans en G Jorritsma; Hilde d. v, Teunis de Groot en S. Stolk- wincler; Leonardus z. v, Adrianus J. Goudsblom en A, Rood; Mein- dert J. z van Meindert J, Hoog land en G. Koppes; Adriana C. d. v, Martinus "Bakkum en M, A Ot- fenbros; Martina P. en Anna M. dochters van Martinus A, Klitsie en A Bleeker. Gehuwd: -Leonardus A. van Koolwijk en Trijntje C. M. de Vet; Jan F Nauman én Neeltje de Boer. feest van den arbeid A.s Donderdag 8 uur rep. van alle medewerkenden in de Bavo school Nieuwstraat. zwemfestijn of stieren gevecht? Nabij de Groentenveiling wan delde gistermiddag Cjjnstreeks één uur een bejaarde stier, aan een touw geleid door een jongeman. De stier was op weg naar het Slachthuis, maar werd plotseling kennelijk vervuld van sombere voorgevoelens, rukte zich los en dook na een kloeken ren het Noordhollandsch Kanaak in. Eeni ge mannen charterden een schuitje en staken van wal om den opstandeling, die statig als een Nijlpaard blazend en proes tend rondzwom, naar den wal te drijven. Dat lukte, maar aan dén waterkant keerde het dier, na ge probeerd te hebben zijn belagers het water in te trekken, zich grijnzend om en zette koers naar den overkant. Verbeten wendden de mannen den steven en gingen achter het ondier aan. In het mid den van den vaargeul wisten zij andermaal het touw te grijpen, maar de, stier zwom zoo hardnek kig, dat men hem het schuitje maar liet. voorttrekken. Er moes ten aan de Noorderkade peddels en touwen aan te pas komen, eer het beest op het droge gewerkt was. Daar stond een comfortabele auto klaar om 't vervoer naar het abattoir voort te zetten. k.j.M.v.-ers opgelet! Woensdagavond komt voor ons spreken de heer H. Lohman over het' onderwerp „Ambtenarij". Daar dit, ijf'obleem ten,- zeerste urgent is verwachten wij jullie in groote getale bijeen in Paviljoen Kinheim. Tevens sluiten wij ons sei zoen zoodat op dezen avond nie mand mag ontbreken. ka jotters attentie! Dinsdagavond om 6,15 uur spreekt over- Hilversum I (KRO) onze nationale voorzitter Géért Simon over ons Congres op 25 Augustus 1946 in het Olympisch Stadion te Amsterdam. Geert Simons zal alle vragen omtrent treinenloop, het programma van den dag, deelnemingskaarten enz. beantwoorden Zegt het voort aan de andere Kajotters en zet je met potlood en papier aan de radio! v.v.r, bestaat 10 jaar De Voetbal Vereeniging Reini ging bestaat op 26 Juli 10 jaar. De vereeniging kan dezen dag niet ongemerkt voorbij laten gaan. Daarom zal zij dezen dag vieren op Zaterdag 3 Aug. Er is een tournooi georganiseerd en de vol gende vereenigingen zullen er aan deelnemen: de Politie, Brand weer, Bedrijfschap van Zuivel en li.de VVR. De wedstrijden begin nen om 4 uur. Het gaat om mooie prijzen en de toegangsprijs is f 0,25. Des avonds 8 uur is er receptie in café van Oeffeit, Zaad- markt. jubileum bij de gasfabriek Op Woensdag 1 Augustus zal de in Alkmaar en omgeving bekende fitter-meleropnemer le klasse J. L Vredenburg, den dag gedenken, dat hij 25 jaar bij het Provinciaal Waterleidingbedrijf van Noord- Holland werkzaam is geweest Voor de totstandkoming van het P.W.N was hij 7 jaar als fitter verbonden aan de Gemeentegas fabriek alhier. Het zal deze bij 't publiek zeer geziene ambtenaar op dezen dag zeker niet aan be langstelling ontbreken de bath-sportdag De Zaterdagmiddag op 'f sport park gehouden sportdag, waarvan de baten bestemd waren voor het Alkmaarsch Sport-comité, tenein de Alkmaarsclie sportlui begin September naar Bath te kunnen uitzenden, mocht zich in een zeer matige belangstelling v.erheugen. De baten voor het Sportcomité zullen dan ook niet groot zijn. Het ontbreken van een interessanten voetbalwedstrijd, moet naar onze meening, als een der voornaamste oorzaken worden aangemerkt. Voor de organisatoren een aan wijzing om'een volgend^maal de zen dag eerder te houden" vóór het voetbalseizoen gesloten wordt. Van het programma trok de turndemonstratie, gegeven door de keurploegen dames en heeren van den Turnkring Alkmaar en omstreken weer groote belang stelling en. verdiend. Verder werd een démonstratie gegeven in worstelen en boksen. De bokspartijen tusschen Ze venhekvan Bienen en Admiraal Benninga eindigden onbeslist. Twee bekende worstelaars Schut en van. Lienen gaven eerst een de monstratie in deze sport, waarna twee partijen gespeeld werden, die beiden onbeslist eindigden, n.l LieftingBoersen en Schats Koreman. Daarna waren de athletie- kers aan de beurt. De 100 M da mes werd gewonnen door Mej. Bijl in 13.9; 2. Mej. de Glee 14,2f 3. Mej. den Ouden. De Olympische estafette was, wat niet zoo heel erg behoeft te verwonderen voor AVA in 4,23 1/5 2. Alkmaar 4,27 4/5; 3 Jong Hol land 4,37 1/5; 4. De Randers 4,43 3/5. De handbal-wedstrijd tusschen Concordia en een Comb. RAP HAC eindigde met 710 in het voordeel der combinatie. Vermelden we nog, dat de deel nemers aan dezen sportmiddag, vooraf gegaan door de Postharmo- nie, vanaf het Waagplein naar het Sportpark marcheerden. school-zwemonderwijs Het schoolzwemmen is in geen een plaats zoo goed georgani seerd als in de gemeente Alk maar; practisch nemen buiten de middelbare scholen, die onder een rijksregeling valïfen, alle scholen hiér spontaan aan deel. Dit zwemonderwijs omvat practisch ruim 2000 kinderen, die eens per 14 dagen niet alleen een grondig bad ontvangen, maar bovendien ook zwemles krijgen in de Overdekte. Hier is het hygiënische aan het practische gekoppeld. Alhoewel door oorlogsomstan digheden het schoolzwemmen van Sept. 1944 tot Dec. 1945 geen doorgang" kon vinden, werd er ditmaal weder voor den eersten keer na de bezetting door de Schoolcommissie tot diploma- zwemmen overgegaan, te meer daar anders de kinderen die de school verlaten niet meer in de gelegenheid waren deze diplo ma's te behalen in schoolver band Niettegenstaande de gedwon gen rustperiode, kunnen wij de resultaten bevredigend noemen. Voor diploma A zijn er 160 ge slaagd en voor B 55. Een tiental behaalde ook het zooveel inge wikkelder diploma C, dat dit jaar voor 't eerst werd verzwommen. Het aantal afgewezenen bleef onder de 10 procent. Deze kinderen gaan nu met vacantie en het moet voor de ouders toch ook een prettig ge voel zijn, dat hun kinderen ten opzichte van iedere watersport nu veilig zijn, Moge het devies „Iedere Ne derlander zwemmer" hiermee bereikt worden langedijk de uitslag van de verkiezingen De uitslagen van de verkiezin gen aan de Langedijk zijn voor de Katholieke Volkspartij zeer goed. We laten hieronder een overzicht volgen. 2e Kamer P.St. Gem.r. 1946' 1946 1946 Totaal 4473 4376 4193 PvdA 1499 1325 1422 KVP 1190 1177 1167 CPN 437 474 505 AR en Chr H 1161 1190 1099 Over. part. 186 210 Bij de Tweede Kamerverkiezing was het percentage stemmen op de KVP 26.6 pet.; bij de Prov. Statenverkiezing 26.9 -pet en- bij de Gemeenteraadsverkiezing 27.89 Ofschoon dus ons stemmental iets terugliep steeg ons percentage van 26.6 tot 27.8 pet. Uitgebracht werden in Oud karspel resp. 277 st.. 265 st. en 274 st. Bravo Oudkarspel. Zuid-Scharwoude was het meest constant Hier werden alle drie keer 450 stemmen uitgebracht op de lijst der KVP. Noórd-Scharwoude liet ons bij, de gemeenteraadsverkiezing iets in den steek. Er vierden nl. 14 stemmen'minder uitgebracht op de lijst der KVP. Hierdoor kwam Noord-Scharwoude op 440 stem men. De vierde raadszetel is door de KVP behouden. De eerste rest zetel kwam nl. in het bezit van de KVP daar zij met 'n rest van 200 st het grootste overschot had. Omtrent de toekomstige samen stelling van het College van B. en W. kan nog niets met zekerheid woden gezegd. Ons lijkt het toe dat de beide grootste partijen, nl. de P.v.d.A. en de KVP 'n wet- houderszetél zullen krijgen. Met groote voldoening* zien wij resumeerende op de verkie- Om den gifhandel ltrachdadi- ger te bestrijden wordt een ver hooging van het tabaksrantsoen ernstig overwogen. 7ES ATHLETEN zijn uit Cura_ sao in ons land aangekomen. Zij zullen aan verschillende wed strijden deelnemen o'.a. in Am sterdam. Den Haag, ALKMAAR en HOO'RN. Op cfen openingsavond! van het tweedaagsch congres der Een heidsvakcentrale in de Apollohal te Amsterdam, heeft de voorzit ter der E.V.C., de heer B. Blok zijl, medegedeeld, dat aan het congres door het bestuur der E.V/C. zal worden voorgelegd dén door het NVV gedurende de ''fusiebesprekingen gestelden eisch, dat door de E.V.C voor d'en duur dezer besprekingen geen stakingen gericht tegen de bonden van het N.V.V., zullen worden geproclameerd' Woensdag zal de president der Italiaansche republiek? Enrico De Nicola, door Z.H. dén Paus in audiëntie worden ontvangen. De plechtigheid zal geschieden in de Troonzaal en het protocol, zal met enkele wijzigingen gelijk zijn aan dat voor de ontvangst van Victor Emmanuel. Weersverwachüng medegedeeld door het K.N.M.l. ie De B'llt, geldig van Dinsdagavond Hot Woensdagavond HARDE WIND! lijk stormachtige westelijke Krachtige, aan de kust dijde, wind. Zwaar bewolkt mem re. genbuien. Weinig verandering in temperatuur. Wind. en storm waarschuwingsdienst van Dinsdagmorgen 9 uur: Voor alle districten: Wordt verwacht harde westelijke wind. ZON opk. 4.58; ond. 20.33 MAAN opk. 8.21; ond. 22.23 zingen terug. De katholieken van de Langedijk hebben bij alle 3 verkiezingen hun plicht gedaan. petten noodschool De bouw van de noodschool alhier nadert zijn voltooiing. Naar ons wordt medegedeeld ligt het in de bedoeling de school na de zomervacantie in gebruik te nemen zijpe burgerlijken stand Geboren: Willem z. van Gerrit Ekehnans en Trijntje Crans; Eli sabeth Klaartje d. van Willem Muntje werf en Aafje Heneweer; Martinus Basilius ChrEtophorus z van Wilhelmus Bernardus Janssen en Cornelia Maria Groen. Overleden: Laurentius Delis, caid 78 jaren, zonder- beroep, we duwnaar van Geertje Ruiter lezers schrijven ons: Mijne Heeren, Laatst las schrijver dezes een ingezonden stukje, waar o.a, in stond; „De oudjes moeten 'het weer ontgelden bij de woning- vorderingen" enz Hij vraagt zicff af waar het sociaal gevoel te vinden is bij vele bewoners der groote huizen in het bijzonder daar waar 1 of 2 oudere dames wonen. Vraagt men deze of zé geneigd zijn een gedeelte te verhuren aan gezinnen die niets hebben, dan hoort men alras: „Neefje zus en zoo komt hier, want die gaat naar de HBS", of ze krijgen een kennis overhuis," of ze zijn vree- selijk hartlijdend, zoodat'ze geen vreemde gezichten kunnen zien en dergelijke argumenten meer. All'en zijn het er over eens, dat het egoïsme het grootste kwaad is en dat 't uitgeroeid moet wor den, maar waarom geven zij zelf geen blijk, dat zij meer naasten liefde bezitten? Gevorderd wordt de overtol lige ruimte toch, ondanks bloed verwanten en kennisjes Waar om geven zij een jong echtpaar geen kans? I's 't niet veel mooier om met overleg en een beetje meer offervaardigheid elkander ■te helpen, in praats van elkander zooveel mogelijk het leven moei lijk te maken?

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1946 | | pagina 2