DE WEDEROPBOUW VAN BERGEN AAN ZEE DE NIEUWE BURGEMEESTER VAN BERGEN 2 Nieuw Noordhollandsch Dagblad WOENSDAG 31 JULI 1946 Eigenaars van afgebroken perceelen ontvangen 40 pet. van de tegenwoordi ge bouwkosten als schadevergoeding. VOOR BELANGSTELLENDEN en belanghebbenden gai de architect Wieger Bruin die met Dr. Groénewegen het Wederop- bouwplan van Bergen aan Zee ontwierp, hiervan een uiteenzet ting Behalve de bewoners \an Bergen aan Zee, eigenaren yan afgebroken perceelen uit de oad- plaats, waren ook de nieuwe raadsleden, de Z. E. Heer Pastoor, van Beers, het V.V.V.-bestuur en andere belangstellenden aamve- zig. De wnd. burgemeester Lovink heette allen welkom, speciaal den nieuwbenoemden burgemeester Dr H. Huygens, die ook van zijn belangstelling in dit voor de ge meente zoo belangrijke proiect blijk gaf. Het weaeropbouwpian, dat door den Raad slechts voor- loopig is goedgekeurd, werd nier- na door den heer Wieger Bruin aan de hand van enkele teekenin- gen ontvouwd. Hij betoogde, dat in het Wederopbouwplan het ka rakter van Bergen aan Zee als familiebadplaats is behouden; Ber gen aan Zee is een nog jonge bad plaats 35 jaar geleden gesticht en was nog onvoltooid; het was ook hoofdzakelijk een zomerbaa- plaats, waar men 's winters niet woonf uitgezonderd een kernei an vaste bewoners. Het is dus in hoofdzaak een villa-dorp Op de plaats, waar eens Nassau Bergen stond, is het centrum van bad plaats-vermaak geprojecteerd, een groot café-restaurant, met aan weerskanten winkelgalerijen en er onder een fietsenbergplaatser voor een terras, dat direct toe gang geeft tot het strand; de Dou- levarcf ervoor vervalt; aan de Oostzijde zal een auto-weg toe gang geven tot 'n strandweg, die vrij uitzicht op zee geeft, doch bij de Rehbokstraat afbuigt, om, ter breedte van 12 a 15 M. aan weers kanten bouwgelegenheid te bie den en vervolgens af te buigen naar de Julianalaan. Aan de west zijde komt. echter een voetpad, waar eens de boulevard-weg liep. Nassau_B'ergen zal aan de Zuid zijde van den Zeeweg. cTus op 'n rustiger plek herbouwd worden. Het is het eenige groote hotel,, dat in het nieuwe plan is 'geprojecteerd en het komt ons voor, dat de vraag, of met nog enkele punten aan den zee kant gereserveerd mog'en worden voor groote familiehotels met het oog op de ontwikkeling van Bergen aan Zee in de toekomst wel eens ernstig onder oogen mag worden ge zien, alvorens het plan definitief wordt vastgesteld. Wij weten wel, dat men in het uitbreidingsplan een aantal kleine zomerhuisjes geprojec teerd heeft rond z.g, moederhuizen waar eetgelegenheid enz. is, doch één hotel voor de badplaats komt ons voor de toekomst onvoldoende voor. En dat zou o.i. aan da boulevard moeten komen, waarmede in dit op_ bouwplan geen rekening is gehou den. Ook werd in dit plan geen plaa-.'s gereserveerd voor een Katho lieke Klerk, die er toch zeker in de toekomst zal moeten komen, om de gas;en in de badplaats de gelegen heid te geven hun Zondagsplichten te vervullen. Het postkantoor is gedacht aan de Willem Kalff_weg, waar in aan sluiting op de reeds bestaande win kels, nog' meerdere winkelhuizen in. aaneengesloten bebouwing zullen verrrijzen. Ten Oos\en van het groote restaurant zijn parkeerterreinen ge projecteerd; evenals in het Noorden tusschen Strandv,«eg en Julianalaan in een duinkom, waarrond villa's komen. Tegen dit Noordelijke par keer, errein werden nogal bezwaren gemaakt en het komt ons voor, dat onderzocht dient te worden of dit Noordelijk parkeerterrein niet beter in het bosch tusschen Julianalaan en Elzenlaan aangelegd kan worden. De hoofdtoegangsweg tot het strand komt ven N. van het Restaurant te liggendoch ook meer naar het •Noorden komen nog meerdere afgan gen naar het strand. Op hoekpunten van bouwterreinen, op hoog'er-gele_ gen duinen zijn groote pensions ge projecteerd, de villa's aan Pa;ijnstr. Rehbokstraat en Julianalaan kunnen op de oude fundeering herbouwd worden. De Pier Fanderstraat ver dwijnt er. na herverkaveling in over leg met vroegere eigenaren, zullen de hier afgebroken villa's elders ver rijzen. Ongeveer de helft der hui zen kan op oude fundeering herbouwd worden. Ir. de Vassy van den wederopbouw betoogde, dat de herverkaveling in Bengen aan Zee niet zoo ingrijpend is. De Wederopbouw maakt hiertoe plannen in qverleg met de vroegere eigenaren, die dan weten, waar ze kunnen bouwen. Ieder is vrij in de keuze van zijn architect, mits deze een brevet van bekwaamheid fceeft van de Architecten-Keuze_Commissie de supervisie over alle bouwplannen heeft Wieger Bruin, die de ontwer per is van het geheele wederopbouw plan. Voor den wederopbouw wordt den eigenaren de waarde van het per ceel op 9 Mei 1940 vergoed, hetgeen zeer weinig is vergeleken bij de te genwoordige bouwkosten. De geheele regeling, die binnen kort bij de Wederopbouw ver krijgbaar is, komt hierop neer. dat b.v. voor 'n perceel, dat in '40 f8000 kostte, doch bij nieuwbouw f20.000, f8000 wordt vergoed door het Rijk; gerekend naar een hui>'- opbrengsf van f529.wordt een rentegevend crediet met aflossing verstrekt van f3.375.het restee- rende bedrag ad f8625 wordt reiv- teloos verstrekt, terwijl er voor- loopig niet van afgelost behoeüt te worden. Er volgde een levendige gedach- tenwisseling op deze uiteenzetting, terwijl de schetsmatige plannen voor den wederopbouw van nabij bekeken werden. LIMMEN EEN AFSCHEID Op 1 Augustus a.s. gaat de heer Van der Wal den politiedienst verlaten, nadat wij hem in onze gemeente ongeveer 10 jaar in functie hebben gezien. Vóór 25 jaar begon hij zijn loopbaan als brigadier, waarna hij overging naar de marechaussee, terwijl de heer Van der Wal de laatste jaren als postcommandant van den post Limrnen in functie is. Hij is een algemeen gezien en geacht politie man. Vooral ook in den bezet tingstijd heeft hij blijk gegeven goede kwaliteiten te bezitten en was hij actief werkzaam in de illegaliteit. Wij wenschen den heer Van der Wal nog vele jaren in gezondheid toe. Wij hadden dezer dagen een onderhoud met burgemeester Huygens in zijn woning te Heem stede. zijn geboorteplaats Burge meester Huygens, die Maandag door den Commissaris der Ko ningin is beëedigd, is in Bergen een onbekende figuur; en ook van zijn kant was de kennis van Bergen nog maar zeer opper vlakkig Hij verheugde er zich echter ten zeerste over, dat hij aan het hoofd komt te staan van een gemeente, die de parel van de Duinstreek genoemd wordt en zoo groote toekomstmogelijkhe den biedt. Dr. Huygens, die tot geen en kel kerkgenootschap behoort, is de politieke richting van1 de Partij van den Arbeid toegedaan. Vroeger was hij lid van de SDAP, doch daar hij zich met haar politiek niet kon vereeni gen, bedankte hij in 1938 als lid. Hij was altijd voorstander van een breede volkspartij, zooals de Labour in Engeland. Toen via de Ned Volksbeweging de Partij van den Arbeid ontstond sloot hij zich daarbij aan Als burge meester zoo verzekerde hij ons is hij echter geen partij man en hoopt hij boven de ver schillende partijen te staan; als burgemeester ziet hij slechts ge meentenaren en geen vertegen- ■%»A, woordigers van partijen en als wij óns niet vergissen, krijgt Bergen in dr. Huygens een man, die voor een ieder toegankelijk is. Zijn belangstelling gaat bij zonder uit naar den woning bouw, waaraan in Bergen als seizoenplaats bijzondere eischen gesteld zijn. Hij was het met ons eens, dat ei- in' Bergen heel wat huizen en gebouwen staan, die niet bijdragen tot het dorps- schoon. Ook- naar het vreemde lingenverkeer en de cultureele beteekenis van Bergen, als woon oord van schilders en schrijvers en zetel van de Volkshooge- school, gaat zijn belangstelling uit. Burgemeester Huygens, die ge huwd is met een dochter van den Zaandamschen fabrikant Bruynzeel. heeft een dochter van 19 jaar die momenteel in Zwitserland vertoeft, een zoon van 17 jaar, die aan de Land bouwschool te Dordrecht stu deert en een zoon van 14 jaar, d'ie het gymnasium in Alkmaar zal bezoeken. Met de benoeming van burge meester Huygens Dreekt voor Bergen, dat circa een halve eeuw leden van de familie van Reenen tot burgemeester had, een nieuw tijdperk aan- Laten wij hopen, dat het onder het bestuur van dr. Huygens een tijdperk zal wórden van bloei en vooruit gang van het dorpje aan der duinen rand- en zijn zwaar ge troffen badplaats aan zee. ALKMAAR DIERENBESCHERMING Zwervend in den - Hout aange troffen een Iersche Zetter (plm. 2 jaar oud reu halsband om) Het dier is licht aangereden. Zwervend op de Laat een jong zwart poesje aangetroffen. Inlichtingen bij den Inspecteur Dierenbescherming C. Verwer, Baanstraat, Alkmaar. BONNEN VAN MORGEN Morgen, 1 Augustus, gaan de letters D en E naar het distribu tiekantoor om de nieuwe bonnen af te halen. BURGERLIJKE STAND Geboren; Dieuwertje, dochter van Gerrit Aay en M Koster; Margaretha M., dóchter van ■Simon Schouten en C. de Haan. Gehuwd: Willem de Groot en Anna van Zon; Adrianus W. Kaandorp en Alida J. Jonker; Johannes C. Bom en Catharina M Eskamp; Cornelis van der Oord en Maartje Kramer. Overleden; Fredrik Wiedijk, M jaar. URSEM ST. BAVO I M.O.C. I 5—4 St. Bavo promoveert naar tie le klasse. Zaterdagavond speelde St. Bavo tegen MOC de 2de promotiewedstrijd en wist door met 5i te winnen WEERBERICHT Weersverwachting medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt; geldig van Woensdagavond tot Donderdagavond: KOEL WEER! Zwaar bewolkt met tijdelijk opklaringen. Enkele regen_ buien gedurende den nacht vooral langs de Noordzee, en IJselmeelikusten. Overdag ook in heli binnenland. Meest ma. tige, buiige wind, aanvankelijk Westelijk, later krimpend naar Zuid.west of Zuid. Koel. Waarschuwing van den aardappel, ziektediens t In het etmaal van 29 tot 30 Juli is de weersges eldfheid in het midden des lands kritiek ge weest voor het optreden van aardappelziekte ZON opk. 5.00; ond. 20.32 MAAN opk. 9.38; ond. 22.39 naar de 1ste klasse te promovee. ren. Al direct bij den aanvang liet het zich aanzien dat MOC' geenszins van plan was om het aan St. Bavo cadeau te geven. Voor'de rust speel de MOC voor den wind mee en had steeds een groote veldmeerderheid. Ket samenspel der gassen was keu rig, terwijl dit bij St. Bavo bepaald slecht te- noemen was. De rust ging dan ook met een 02 achterstand in. Na de rust was de wind bijna gaan liggen. St. Bavo echter tan- e nu uit een ander vaatje. Na onge veer een kwartier gespeeld te heb ben hadden zij dezen achterstand in een 3—2 voorsprong omgezet. Het publiek moedigde de spelers geducht aan en na enkele keurig opgezet e aanvallen was de stand 5—2. De St. Bavo achterhoede begon toen te dén ken dat de overwinning al in dé 7Pk zat en we zagen hen enkele malle fratsen uithalen. Hiervan wist MOC tot 2 maal toe te profiteeren. Hier_ mede kwam. echter het einde. Scheidsrechter Koelink leidde uit stekend. St. Bavo heeft in MOC een sportieven tegenstander gevonden en wij hopen het volgende seizoen nog menig gezelligen wedstrijd tegen haar te spelen. Leden van St. Bavo j-Jonderdag a-s. 1 Aug. ledenverga dering in het clubhuis om 8 uur. Dan wordt het kampioenschap be sproken. SCHERMERHORN COMMISSIE CONSUMENTEN- CREDIET In verband met de wet tot het verstrekken van corisumentencre- diet is alhier een commissie inge steld bestaande uit de volgende Sersonen: Burgemeester W. J. biessen; wethouder B. Plugboer; H. Pols; T. Imming-v. 'd, Pijl; Jb. Duin; Jb, Maurlks en M, de Wit'. SCHOORL NIEUWE BURGEMEESTER Tot burgemeester van de ge meente Schoorl is benoemd Mr. C. J. A. Jochums te 's-Graven- hage. t WANNEER KOMEN DE NIEUWE RADEN BIJEEN? NAAIJ, AANLEIDING van ons artikel van gisteren, waarin gezegd werd, dat d'e gemeente raden op den eersten Dinsdag van September bijeen komen, om de wethouders te kiezen, maakt men er ons van geachte zijde op attent, dat deze bepaling van de Gemeentewet in dit geval niet van toepassing is. Wanneer de nieuwe gemeenteraden zijn sa mengesteld, vervallen de nood- gemeenteraden op datzelfde tijd stip automatisch De nieuwe ra den nu zijn samengesteld op- het moment, dat de termijn van be roep tegen de goedkeuring van de geloofsbrieven is verstreken. Die termijn bedraagt acht dagen; de goedkeuring van de geloofs brieven geschiedt door de nood- gemeenteraden, die alle cTaar- voor nog een keer bijeen zullen moeten komen hetgeen als regel voor 10 Augustus zal geschieden. Practisch beteekent een en an der, dat de gemeenten op 18 Augustus zonder wethouders zit ten. Niet alleen is het te ver wachten, dat de gemeenteraden dus spoedig na 18 Augustus bij een zullen komen, maar oMi heeft, naar wij vernamen, dé Minister van Binnenlandsche Za ken op een en gnder de aandacht van de gemeentebesturen geves tigd. Ditmaal behoeven de gemeen teraden dus niet op den eersten Dinsdag van September bijeen te komen, al zal dit in sommige ge vallen misschien wel gebeureh. Maar verplicht, zooals vroegef, is het hiet Integendeel, thans 'geldt; hoe eerder, hoe beter. Wij maken van de gelegenheid gebruik nog een misverstand weg te werken: cfe nu gekozen gemeenteraden hebben geen vier jaar zitting, maar drie jaar, om te voorkomen dat over vier jaar weer drie verkiezingen in het zelfde jaar gehouden zouden moeten worden

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1946 | | pagina 2