Nieuuu De kleine staten weren zich BILLIJKE VERDEELING VAN DEN OORLOGSLAST Heldersche oplichter en fantast ontmaskerd EESHBEBHaO Voor Alkmaar en omgeving Bureaux: 0 DE LACHENDE 9 DERDE Wettelijke regeling dansonderwijs Gelijkheid van allen in Parijs bepleit Sjahrir naar Djogjakarta V. A. B. IN DE KAMER AAN DE ORDE Staatsschuld zal stijgen tot boven de dertig milliard! ILLEGALE WERKERS OPGELICHT Voor ruim anderhalve ton Hoofdredacteur: H. N. Smlte; rayon-redacteur Fr. Otten: binnenland P. Sigon. Abonnementsprijs 3.40 per kwartaal: f 1.20 per maand, Inclusief incasso. Advertentie-prijs: per editie 13 ct. p. m.m.-, minimum 2.50; in alle edities 26 ct. p. mm., minimum 4.—. Fam. ber. 20 ct p. nun.; in alle edities 30 ct Noordhollandsch Dacrfclad Buiten God is 'i nergens veilig (Vondel) DONDERDAG 1 AUGUSTUS 1946 4ie JAARGANG - NUMMER 10993 ALKMAARLangestraat 42A tel 2046 (adm.l: 2047 (redactie) K 2200 HOORN: Draafsingel 59 tel. 4243 (K 2290 2 lijnen DEN HELDER: West straat 80; tel. K2230 SCHAGEN: Molenstraat 52 tel 459 (K 2240) Bankrelatie: Noorderbank MOGEN wij den voorzitter van de E V C„ de heer Blokzijl, gelooven, dan is Romme de eenige in Nederland! die lacht, wanneer N.V V en E.V.C. het niet eens zouden worden over de fusie Men begrijpt al, wat dat zeg gen wil. Romme is de man van de reactie Dat bleek ook, toen hij voorzitter was van het college van Rijksbemiddelaars, en nu hij dit niet meer is, blijkt hij niette min nog groote belangstelling voor de zaken te hebben. Er is nl. iets aan de hand!, waardoor het college van Rijks- bemiddelaars weer eens in op spraak komt De toeslag op de loonen voor de bouwvakarbeiders in de geteisterde gebieden is in getrokken en dit zit den arbei ders zoo hoog, dat een staking-is uitgebroken, welke ernstige ge volgen kan hebben. Niet alleen om de zaak zelve de stagnatie in het herstelwerl^, maar ook om het 'principe van de zadfc, de positie .van het college van rijks bemiddelaars. Men weet immers dat er veel te doen geweest is over deze kwestie, toen er allerlei wilde stakingen uitbraken onder lei ding en met medewerking van de E.V.C. Uit de periode van minis ter Schermerhorn dateert de uit drukking, dat men zich aan de regels van het spel moest hou den Dit kwam hierop neer: als de Rijksbemiddelaars de zaak hebben onderzocht, en er wordt' beslist, dan moet men zich daar bij neerleggen, gezien de be voegdheden. welke in het be sluit Arbeidsverhoudingen d.d. October 1945 aan dit College zijn toegekend. Bovendien was het aloude adagium dat overleg niet doorkruist zou worden door een conflict en dat gedurende een conflict niet kan worden over legd. En thans is het niet de E.V.C, die staakt of staken laat, maar het zijn de bona-fide vakbonden, die zich 'met dit conflict inlaten en achter de stakers staan en Romme blijkt in de Volkskrant niet eens dieelemaal afkeerig van de stakers. Bovendien critiseert de Bruyn van de K.A.B. het Col lege van Rijksbemiddelaars, zeg-, gend, dat de besluiten van dit College nog geen aanleiding kun-' nen zijn, het recht van staking prijs te geven Zijn nu plotseling alle vakbon den met E.V.C.-methoden be smet? Is er'redên om met twee maten te meten, nu, anders dan voorheen, niet de communistische E.V.C. staakt, maar de bonafide' vakbeweging? Er is inderdaad verschil Bij de E.V.C.-stakingen ging het als regel'om'machtsvertoon en strijd tegen de andere vakbonden, om rustverstoring e.d. en niet het minst om politieke druk. Het was toen bovendien nog voor de ver kiezingen(Nu de verkiezin gen voorbij zijn, heeft het E.V.C congres besloten, op zoo kort mogelijken termijn de fusie met het N.V.V. aan te gaan!) Bij de staking in de bouwvak ken gaat het om lotsverbetering, en misschien ook wel een beetje om de positie van de Rijksbe middelaars aan te tasten Er is dus verschil De overeenkomst blijft, dat ook nu 'de regels van het spel gelden, en daarbij komt al dadelijk de vraag naar yoren, of de Rijksbemiddelaars zelf die regels wel in acht genomen heb ben! Zij hebben nl. niet voldoen de overleg gepleegd met de be- drijfsunie de verlaging van het loon (daar kwam de intrekking van den toeslag op .neer) kwam volkomen onverwachts. Overi gens spreekt het vanzelf', dat ook nu niet kan worden onderhan deld,, hangende een conflict. Maar het is de reactionaire Rom me, die een oplossing aan de hand doet: er bestaat geen eon- Het bezoek van H. M. de Ko ningin aan het Engelsche Koningspaar. De Koningin bij haar aankomst op het vlieg- UBU lllcl lu„laall veld Croydon. (Plan. News P.)| terpellatie beslissen Het ligt in de bedoeling van den minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen een wettelijke regeling, van het dansonderwijs te bevorderen, waarbij het geven van dat on derwijs gebonden wordt aan het bezit van een van overheidswe-, ge .erkend' diploma. Aanleiding' daartoe is de sinds de bevrijding voortschrijdende ontaarding van het gezelschapsdansen, waarvan speciaal op de jeugd 'een zeden bedervende invloed uitgaat. De heer Joekes, van de Partij van den Arbeid, heeft in de Tweede Kamer een interpellatie aangevraagd' over de reorganN salie bij het Departement van Onderwijs. De Tweede Kamer zou hedenmiddag over het al dan niet toestaan van deze in- ONDER VG9RZITTERSCHAP van Spaak is gisteren een speciale commissie de besprekin gen begonnen over de procedure' die door de groote vier is geregeld. Yoego-SIavië stelde voor Albanië tot de conferentie toe te laten. De Nederland- sche afgevaar-* diigde, Baron van Boetzelaar van Oosterhout becritiseerde de beperkingen door de groote vier aange bracht waar door hij de sou- vereiniteit der kleine landen ernstig bedreigd zag. „De beslis singen der grooten mogen niet bindend zijn voor de kleinen als zij er niet mede accoord gaan." Ook Molotof's voorstel om de meerderheid van stemmen op 2/3 te stellen vond geen genade bij den Nederlandschen spreker. Gaarne zag hij voorts het voorzit terschap der conferentie door F<rankrijk bekleed. De Australische afgevaardigde Evatt verzette zich eveneens te gen Molotof's voorstel en wees er op dat het ^doel der conferentie is tot een vrede te komen gebaseerd op recht en rechtvaardigheid. Met klem betoogde hij dat ieder der 21 landen in de conferentie gelijke rechten moet hebben. Verder zag hij gaarne met spoed behandeld' de kwesties der grenswijzigingen, de Italiaansche koloniën en Triëst. Molotof- be gon met Evatt le beschuldigen wijzigingen in het reglement der stemmen- meerderheid aan te willen brengen om de Sovjet-Unie te kunnen tegen werken. Deze conferentie zsfi alle sporen van het fascisme dienen te ver nietigen en een nieuwen oorlog moeten voorkomen. Duitschland's bondgenooten mogen volgens Mo- lotof niet ongestraft blijven en zij moeten democratisch worden. De Sovjet-Unie is tegen interventie in het economisch leven dier lan den. Voorts was het niet de bedoe-, ling de kleine staten den wil der groote vier op te leggen doch een voorzorg tegen „reactionaire ele menten" die tegen de Sovjet-Unie zijn en de samenwerking tusschen de groote vier teniet dreigen te doen. „Alle landen kunnen zich vrij uiten, wij zullen met aandacht luisteren", besloot Molotof. Antara meldt dat Sjahrir op 30 Juli naar Djogjakarta Is vertrok ken ter .bespreking van de re cente problemen. DE FINANCIEELE GEVOLGEN van den-oorlog komen in verschillende vormen aan de orde. Een der eerste en voornaamste is het wetsvoorstel vatn de vorige regeering, ook nu weer door minister Lieftinck verdedigd, inzake de heffing op den Vermogensaanwas.-Er zijn tal van bezwaren en moei lijkheden. Het wetsvoorstel, zoo erkende de minister bijv. zelf, zit met onbillijkheden en onvolkomenheden, maar die kan en die moet men er niet ineens allemaal uit willen halen. Er moet een zekere souplesse blijven, opdat men later nog eens wat kan aanpassen! DE WILDE 't Voornaamste verschil van meening open-, baarde zich tus schen oud-mi nister de Wilde en min Lief tinck. De a.r, woordvoerder herinnerde aan het drieledige doel van het ontwerp: het geldteveel ont trekken aan het verkeer ver mindering van den druk van den schuldenlast en omslag van de materieele verarming door den oorlog Dit laatste punt nu wou de heer de Wilde maar laten rus ten, terwijl minister Lieftinck dit juist de hoofdzaak vond. Deze heffing jnoet dienen tot een bil lijke veraeeling van den oorlogs last. Het gaat niet meer om de oude fiscale opvatting, ook om sociaal-economische motieven. Dit wordt algemeen in de Kamer erkend, trouwens, ook de heer de Wilde, die nogal verschillende bezwaren had, zei, dat hij voor het ontwerp zou stemmen. Op verschillende manieren is deze zaak trouwens uitvoerig voorbe reid. Minister Lieftinck heeft het De P.R.A. te Alkmaar heeft een fantasie-rijk oplichter, die een jaar lang hardnekkig bleef ontkennen, alles, wat hem ten laste was gelegd, weten te ontmaskeren, waar bij is gebleken, dat hij een groot aantal illegale werkers en familieleden van onder gedoken personen heeft opge licht tot een bedrag van f 162.200, waarvan hij in de laatste jaren in donker Am sterdam mooi weer speelde De 48-jarige R. J. Clee, gepen sioneerd takelaar van de Marine werf te Den Helder, geëvacueerd •te Akersloot, was een man van een ongemeen rijke fantasie. In flict met de Stichting van den Arbeid, deze kan dus wel onder handelen. Bovendien kan de Regeering of het College van, Rijksbemiddelaars de intrekking van den toeslag ongedaan ma-' ken, de arbeiders kunnen het conflict opheffen en men kan' dan de zaken onbevooroordeeld onderzoeken. Waarbij dan zoo spoedig moge lijk ook bekeken moet worden, dat het college van Rijksbemid delaars inderdaad eenzijdig is samengesteld Het moet, zoo hebben wij hier ter plaatse al eerder betoogd, heelemaal op de helling! In het algemeen belang en in het belang van de arbei ders. Dit is altijd de meening van Romme geweest-. Hij is inderdaad de lachende derde, die het so ciale belang in blijdschap dient. De toekomst zal leeren dat de arbeiders daarmee meer zijn ge baat dan met de zure verwijten- van de E.V.C. Moge die toekomst de naaste toekomst zijn! den herfst van 1941 kwam hij in relatie met een vliegerofficier, die hem vroeg, of hij kans zag 'n 75 man te organiseeren. die bij de invasie het vliegveld Bergen zouden bezetten; hetgeen Clee toezegde Dit was voldoende, om te doen veronderstellen, dat hij aangesloten was bij den Geheimen Dienst, hetgeen echter in geen enkel opzicht het geval was. In Rotterdam bezat hij enkele relaties, die er werk van maakten Engelandvaarders te helpen ont vluchten en toen hij in Egmond, waar hij aanvankelijk geëvacueerd was, daar eens over sprak met Dr. Belogne, vroeg deze hem, of hij ook kans zag den Joodschen dokter Hamburger naar Engeland' te brengen. Dit konden zijn Rot- terdamsche relaties inderdaad ook doen, a raison van 5.000.Doch voor zichzelf vroeg hij eveneens 5000.zoodat dr. Hamburger. Y 10.000.moest neertellen; zoo' geschiedde en dr. Hamburger werd ook inderdaad via de Rot- terdamsche relatie weggeholpen; in Frankrijk bleef hij echter vrij willig bij een kennis, doch later is hij daar gearresteerd; na de vrij ding is hij echter weer terug gekomen. Op het verkeerde pad. Zoo was Clee dus inderdaad-op weg, om een goed illegaal werker te worden, doch zijn gr.oote fan tasie en zijn zucht naar geld be gonnen nu ook een woordje mee te spreken. TEULINGS ontwerp men kan ook zeggen zijn denkbeelden op financieel gebied uitvoerig verdedigd en een en ander medegedeeld over eten financieelen toestand van het land. De -heffing van de V A.B en de heffing ineens strekken mede om een definitief einde te bren gen aan het geblokkeerde geld Het ontwerp heffing-in-eens zal in September kunnen worden in gediend, de begrooting voor 1947 staat op het punt naar den Raad van State te gaan. In vergelijking met die van 1946 laat zij een verlaging der uitgaven zien met 1 en een kwart milliard! De staatsschuld vertoont vol gens de laatste berekeningen een vermeerdering tot 27 milliard en zal nog wel boven de 30 milliard stijgen Het gaat er nu maar om, de in komsten zoo hoog mogelijk op te voeren De heer Teulings de finan- cieele specialist van de K.V.P., besprak in verband met de nood'- zaaE, om de materieele verar ming gelijkelijk over ons volk te verdgeien, r>ver den rechtvaar digheidsgrond van de nieuwe belasting. De oorlogspsycho se „geld speelt geen rol" moet ten einde ko men. Op som mige' punten zuilen we een stap terugmoe ten doen. De heer Teulings bepleitte tege moetkoming -je gens hen, die in Re oorlogsjaren spaarzaam heid hebben betracht Hij zal nader terug komen op den kin deraftrek en stond ten dezen tegenover den Minister, die er niet van weten wil. Aigemeene belangstelling was er Dij alle sprekers voor dë omschrijving van het begrip „onoirbare en on gerechtvaardigde aanwas". De minister zal eraan tegemoetko men. Ook de regeling der oor logsschade had de interesse. De uitvoering van de V.AB.-r'ege- lingen client naar de meeni'ng van den heer Teuhngs in elk geval te wachten tot de Kamer beslist heeft over de oorlogsschaderege ling. Verschillende sprekers hebben gewezen op de noodzaak van drastische bezuinigingen, terwijl gepleit werd voor een betere re geling ten aanzien van de fami lievennootschappen. De heer v. d. Weyden met name vroeg de aandacht voor eenige wenschen uit den landbouw,"hetgeen ook de heer Schilthuis, van de P.v.d.A, deed. die in verband mét' dé kwestie van wat onoirbaar is, wees op een rapport van de Stichting voor den Landbouw, waarin gezegd is, dat naar Duitschland maximaal 38 pet. aan land- en tuinbouwproducten ge ëxporteerd is De vraag, of deze producten geneel of gedeeltelijk aan den vijand zijn geleverd, kan slechts individueel gesteld wor den. De Minister heeft nog medege deeld dat men dit jaar niet zal laten verstrijken, voordat een be langrijke spaarcampagne is op gezet. Er zullen talloos velen in den lande benieuwd zijn naar het antwoord op de vraag, waarvan zij sparen moeten....

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1946 | | pagina 1