Nieuw God alleen heeft het recht te straffen Onderwijzers boeken eindelijk succes HET PLAN TOT VERDEELING VAN PALESTINA Molotoff reddende engel Voor Alkmaar en omgeving nergens v(fj%del) Bureaux: Onze Minister spreekt te Parijs Joego Slavië acht Triest-oplossing onaanvaardbaar Vetten en oliën uit de Ver. Staten Afwijzende houding van Truman Invasievoorschot en bijzondere uitkeering Oud-min. Kolfschoten Slechte voedseltoestand op Flores ANNEXATIE DUITSCH GEBIED NIET DUIDELIJK [JS 194S Hoofdredacteur: H. N. Smits; rayon-redacteur Pr. Otten; binnenland P. Sigon. Abonnementsprijs 3.40 per kwartaal; 11.20 per maand; Inclusief incasso. Advertentie-prijs: per editie 13 et. p. m.m.; minimum 2.50; In alle edities 26 ct. p. m-m-; minimum 4. Fam. ber. 20 et p. m.m.: in alle edities 30 ct NoordhoUanclscli Dagblad Buiten God is 't VRIJDAG 2 AUGUSTUS 1946 42e JAARGANG - NUMMER 10994 ALKMAAR: Langestraat 42A tel 2046 (adm.): 2047 (redactie) K 2200 HOORN: Draafsingel 59 tel. 4243 (K 2290 2 lijnen DEN HELDER: West straat 80; tel. K2230 SCHAGEN: Molenstraat 52 tel 459 (K 2240) Bankrelatie: Noorderbank Haarlem treft voorbereidingen ter viering van het 700-jarig bestaan der stad. Onder „toe zicht" van Laurens Jansz. Kos ter worden groote tribunes ge bouwd voor de toeschouwers, die het herdenkingsspel op de Groote Markt zullen bijwonen. Baron van Boetzelaer van Oosterhout, die op de Parij- sche conferentie een uitste kende rede hield. MINISTER VAN BOET ZELAER van Oosterhout heeft zich Donderdag op de Parysche Conferentie uit stekend geweerd. Eerst in de commissie voor de procedure daarna in de voltallige zitting van de Conferentie. Het feit, dat in de commissie een amendement van hem geen meerderheid kon behalen, (het werd met 11 tegen 9 stemmen verworpen) weer hield hem niet, in de ple naire zitting nog eens voor zijn denkbeelden te getuigen.. Het kwam hierop neer. dat z.i. alle 21 landen in alle commis sies vertegenwoordigd moeten zijn. Hij kwam verder op voor de rechten van de kleine landen, hoezeer hij ook erkende, dat de groote mogendheden de groote verantwoordelijkheid dragen voor de veiligheid der wereld, wat tot uiting moet komen in hun grootere invloed op dë in ternationale aangelegenheden. Maar wij kunnen niet goed keuren, dat de groote mo gendheden hun wil aan an deren opleggen en zichzelf het monopolie van wijsheid op internationaal terrein aan matigen. Nederland heeft voorts be zwaar tegen den voorgestelden regel van een twee-derde meer derheid en bovenal tegen de ge noemde beperking van deelne ming der landen aan de com missies. In het begin van zijn rede hield' Baron Van Boetzelaer een korte algemeene -beschouwing. Indien wij eischen zei hij o.a.. dat de landen, die de menschheid zoo veel schade berokkend hebben, de verantwoordelijkheid er voor moeten dragen, zijn wij niet be zield van een geest van wraak. Het is eenvoudig een kwestie van rechtvaardigheid en een oprecht verlangen een veilige toekomst te scheppen. Ik moge de woorden van Haricourt aanhalen; „God alleen heeft het recht te sraf- fen." Het Nederlandsche volk laat zich niet gemakkelijk door woe de meesleepen. Maar juist de ob jectiviteit, gepaard met een scherp gevoel van rechtvaardig heid, verzet zich tegen het we- deropnemen van internationale betrekkingen met voormalige misdadige aanvallers, alsof er niets gebeurd ware. Iedere na tie moet de consequenties van de daden vsin haar leiders aan vaarden, vooral wanneer zij hun politiek toejuichte in de hoop, dat zij vrucht zou dragen. In de zitting van de Vredes conferentie heeft de Joegoslavi sche afgevaardigde Kardelj op scherpe wijze verklaard, dat het ontwerp-verdrag ten aanzien van de oplossing der kwestie-Triest onaanvaardbaar is Joego-Slavië behoort tot de landen, die wei gerden zich over te geven aan de fascistische aanvallers, toen de ze op het hoogtepunt van hun macht stonden. Joego Slavië hoopt, dat een rechtvaardige re geling tot stand moge komen. De Noorsche afgevaardigde dr. Halvard Lang erkende het recht van de Groote Vier om eerst tot overeenstemming te komen, maar hoopte, dat zij niettemin rekening zou houden met dë aan bevelingen van de conferentie. In Amerika wordt overwogen de uitvqer van vetten en oliën met ingang van 1 Januari a.s. stop te zetten daar er een tekort is ontstaan. Aan de beide huizen van de Britsche Volksvertegenwoor diging zijn Woensdag de voor stellen van de Amerikaan- sche en Britsche deskundi gen inzake Palestina mede gedeeld. Deze voorstellen houden in: Verdeeling in vier gebieden een Arabische, een Joodsche provincie, het district Jeru salem en het district Negeb. De gewestelijke regeeringen zouden wetgevende macht heb ben binnen hun gebied met be trekking tot gewestelijke aange legenheden. De centrale regee- ring zal alle macht hebbes, wel ke niet uitdrukkelijk aan de provincies is toegekend. Elke provincie zou een gekozeh wet gevende kamer krijgen. Groot-Brittanië heeft ver klaard de voorstellen aan te nemen als basis voor de on derhandelingen maar presi dent Truman heeft de Ame- rikaansche commissie op dracht gegeven naar Was hington terug te keeren ten einde het plan voor Palestina nader te bespreken. Morrison, de leider van het Lagerhuis, heeft Woensdag er den nadruk opgelegd, dat de invoe ring van het plan zou afhangen van dë Amerikaansche mede werking. Ambtenaren te Washington verklaarden dat dë huidige voor. stellen als onaanvaardbaar wor den ibeschouwd'. Ook wordt uit Washington gemeld', dat Presi dent Truman onder constanten politieken druk wordt gezet door leden van het Congres, in wier kiesdistricten vele Joden wonen, ten eindë hem in ongunsligen zin te doen beslissen over het nieu we Palestijnsche plan. Churchill, de leider van de oppositie, heeft in het La gerhuis tijdens het voortge zette debat over Palestina de regeering den raad gegeven aan Amerika mede te dee- len dat wanneer dit land niet bereid is een deel van het Palestijnsche vraagstuk op zijn schouders Ie nemen, En geland zijn mandaat ter be schikking van de V..N. zal stellen en zich binnen een bepaalden termijn uit Pa lestina zal terugtrekken. Churchill betreurde het nieuws cat de V. S. niet met het plan accoord gaan en hoopte dat het niet het laatste woord zou zijn. Hij deed duidelijk uitkomen, Cat de regeering niet vrij van schuld' was aan den huldigen siand van zaken. Engeland heeft zich uit Egypte teruggetrokken en kan er nu van beschuldigd' worden uit strategische overwe gingen een oogje op Palestina te laten vallen. George Hall, de Engelsche mi nister voor de koloniën, sloot het debat, dat zich na de rede van Churchill ontspon met de mededeeling, dat, naar hij hoop te, dë bijeenkomst met de Joden en Arabieren half Aug. zal plaats hebben. Hall noemde Churchill's opmerkingen over de Engelsche. Amerikaansche samenwerking „zeer schadelijk". Binnen enkele dagen kan de afkondiging worden tegemoet gezien van 't koninklijk be sluit waarbij Is bepaald, dat het z.g. invasievoorschot thans ook kan worden ver strekt aan de onderwijzers bij het lager onderwijs. Gelijktijdig kan worden ver wacht het koninklijk besluit, waarbij, in afwachting van de nieuwe salarisregeling, aan de onderwijzers bij het lager onderwijs een bijzon dere uitkeering wordt toege kend. In het kort komt deze regeling hierop neer, dat aan dë op 1 Ju li 1946 in vasten dienst zijnde on derwijzers bij het lager onderwijs boven hun wettelijke bezoldiging een bijzondere uitkeering wordt toegekend, bedragende voor de gehuwden en Ce ongehuwden, eenige-kostwinners, die op 1 Ju ni 1946 tenminste de drie daar aan voorafgaande maanden in vasten of tijCelijken dienst wa ren, 450 gulden en voor dë on gehuwden. niet eenige-kostwin ners. 180 gulden. Voorzoover laatstgenoemde onderwijzers op 1 Juni 1946 niet inwoonden bij het gezin waartoe zij behooreri, bedraagt dë uilkeering 300 gul den. De op 1 Juni 1946 in tijdelijk dienstverband zijnde onderwij zers hebben mede aanspraak op de bijzondere uitkeering, in de gevallen, waarin de minister van onderwijs, kunslen en weten- Naar verluidt, zal de oud-mi nister van Ju stitie in het kabinet Scher- merhorn-ürees, mr. H. A. M. T, Kolfschoten be noemd worden tot burgemees ter van Eind hoven. Tot tweemaal toe heeft de Russische minister van Buiten- landsche Zaken gisteren op de Parijsche conferentie bij een moei lijke situatie ingegrepen. Het was1 het geval bij de besprekingen over de reglementen van de conferentie. Dit lijkt erg formeel, maar op de achtergrond van deze formeele dis cussies doemen telkens de tegenstel lingen op. Zoo bij de kwestie van de regeling der vereisclrte meerderheid van stemmen. De een wil twee_derde de ander de eenvoudige meerderheid. Byrnes loopt met plannen rond, cm de moeilijkheid te overbruggen. Eenerzi.ids zit Engeland met de moei lijkheid, dat de Dominions nog al eens een ander standpunt innemen dan Engeland, anderzijds zit Rusland met Joego Slavië, dat bezwaar heeft tegen het voorstel van de Groote Vier inzake Triëst, terwijl Joego Slavie een vriend van de Sovjets is. Toen Griekenland met het denkbeeld kwam, dat elk van de 21 landen iedere kwestie in verband met <3e vredesverdragen zou kunnen opwer pen en dit nogal wat beroering' bracht stelde Molotoff voor, dat de confe rentie op verzoek ieder willekeurig punt op de agenda kan plaatsen. Dit werd goed gevonden en er ging vol gens de verslaggevers een bijna hoor bare zucht van verlichting op, toen het. zoover was. Toen Polen in de commissie voor de Balkan wilde zit ten en Engeland daar bezwaar tegen had, gaf Molotoff in overweging, dat iedere afgevaardigde op zijn wensch in elke commissie zou kunnen wor den gehoord. Ook dit werd aanvaard. Het zijn schijnbaar onschuldige "dingen, die nu en dan de achter grond van de tegenstellingen bloot leggen en de vraag' is maar. hoe lang men uitbarstingen zal kunnen ver_ mijden en.... hoe lang Rusland het nuttig acht, zijn rol van reddende engel te spelen! Wegens onvoldoende regen is dë voedselpositie op het eiland Flores zeer slecht. De rijst- en de maisoogsten zijn volkomen verloren gegaan en men ver wacht dan ook tegen het einde van dit jaar een hongersnood, tenzij van buitenaf hulp wordt geboden. Het voornaamste voedsel is op het oogenblik oebi (een knolge was) en het voedselrantsoen in de hoofdstad' Endeh bedraagt op het oogenbiik 250 gram per per soon per dag. Het zuidelijk gedeelte van het eiland beschikt over iets meer voedsel omdat daar in de maand Juni vee] regen gevallen is. schappen verklaart, dat zij op grond van den duur hunner werkzaamheden gelijk kunnen worden gesteld met dë in vas ten dienst verbonden onderwij zers. In gevallen waarin deze regeling niet naar billijkheid voorziet, kan genoemde minister bepalen, dat alsnog aanspraak op de bijzondere uitkeering kan worden gemaakt. .Ook onderwij zers op wachtgeld komen voor de uitkeering of een gedeelte daarvan in aanmerking. Voor schriften omtrent dë uilbetalin'g welke in termijnen zal geschie den, worden door den minister van financiën gegeven, met dien verstande, dat dë eerste uitbeta ling tenminste een derde gedeel te der uitkeering bedraagt en zoo spoedig mogelijk zal plaais vinden. Volgens geruchten zou de Re- geering aan dë Groote Vier voorstellen willen doen betreffen de grenscorrecties waarbij o.a het gebied van Kleef, Gelderen, Kevelaer en Rees door Neder land geannexeerd' zou moeten worden. Ook zou een eisch wor den inigedend ter verkrijging van. Duitsch grondgebied nabij Gei- ienkirchen en een deel van Oost- Friesland. In het verslag van de jongste zitting van de Provinciale Staten van Noordholland kon men lezen, dat de fractieleider van de P.v.d.A. heeft gezegd, dat alle moeilijkheden over de verkiezing van de leden van Ged. Staten voorkomen hadden kunnen wor den. indien de K.V.P. aanstonds bij de onderhandelingen te ken nen had gegeven, dat zij het Col lege van G.S. weer als vóór den oorlog wilde samenstellen. Toen wij dat lazen hebben wij onze oogen even uitgewreven. Want wij meenden te weten, en nadere inlichtingen omtrent het geen de heer Bouman namens de fractie van de KVP in het mid den bracht, bevestigde dit, dat de K.V.P. aanstonds bij de eerste besprekingen over de samen stelling van het College van G.S. te kennen heeft gegeven, dat dit college, evenals vóór den oorlog, weer moest bestaan uit drie leden van de Partij van den Arbeid, twee katholieken en een lid van de prot.-christelijke fractie. Dit was een ruim standpunt, gezien het feit, dat de drie G.S.-leden vóór den oorlog waren twee S.D.A.P.-ers en een V.D,-er en de Partij van den Arbeid nu zes zetels minder heeft dan vóór den oorlog. Tegen opneming van commu nisten had de K.V.P. ernstig .be zwaar, maar de P.vd.A. wilde niet weten van een College zonder communist. Toen zeiden de katholieken; dan ook een christe lijk man erin. Ook dat wilde de P.v.d.A. niet. Toen volgde tot tweemaal toé het bedanken van de K.V.P.-leden. Dat was duide lijk genoeg. Wij hebben dat alles herhaaldelijk en uitvoerig ver meld Maar hoe ter wereld is het nu mogelijk, dat de P.v.d.A kan vertellen, dat de K.V.P. zich niet aanstonds duidelijk heeft uitge drukt? In dè kringen van de Katholieke Statenfractie en ver daarbuiten is men van oordeel, dat bet standpunt van de K V.P. overvloeide van duidelijkheid Dat de K.V.P. nu ten slotte de halstarrige houding van de P v.d.A. meende te moeten be antwoorden met een soepele hou ding, in het belang van de pro vincie, is eigenlijk meer dan de P.v.d.A, verdient. Het neemt onze teleurstelling over den gang van zaken en over de houding van de P.v.d.A niet weg!

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1946 | | pagina 1