Nieuw Interpellatie loopt met een sisser af Parade der diplomaten Voor Alkmaar en omgeving Bureaux: DE POLITIEKE H DELINQUENT UITSTEKEND DEBUUT MinistRr GieIe" VAN MINISTER CIELEN Wel actieve cultuur politiek, maar geen overbodige functies Postemployé's te Parijs staken EË£Z IM2H33© Prinsjesdag ook lintjesdag STAATSGREEP IN LUXEMBURG DE KLEINEN HOUDEN VOL Waarschuwing voor tuinbouwers Parijs beleeft Garde Mobile Montparnosse wordt kwaad - Tusschen en Montmartre Hoofdredacteur! H. N. Smits: rayon-redacteur Fr. Otten: binnenland P. SLgon. Abonnementsprijs 3.40 per kwartaal: t1.20 per maand. Inclusief Incasso. Advertentie-prijsper editie 13 et. p. m.m.; minimum 2.50; ln alle edities 26 ct. p. m-m.; minimum 4.—. Fam. ber. 20 ct. p. m.m.; in alle edities 30 ct Noordhollandscli Dagblad Buiten God is 'i nergens veilig (Vondel) ZATERDAG 3 AUGUSTUS 1946 42e JAARGANG - NUMMER 10994 ALKMAAR: Langestraat 42A tel. 2046 (adm.): 2047 (redactie) K 2200 HOORN: Draafsingel 59 tel. 4243 (K 2290) 2 lijnen DEN HELDER: West straat 80; tel. K2230 SCHAGEN: Molenstraat 52 tel. 459 (K 2240) Bankrelatie: Noorderbank ET VOORNEMEN van de Regeering om duizenden po litieke delinquenten vrij te laten, heeft nogal wat stof opgewaaid. Er worden allerlei bezwaren en grieven geuit welke op zich zelf een blijk geven van een jam merlijk tekort. Een tekort nl. aan datgene, wat Minister Beel bij.de bespreking van .de regeerirfgs- verklaring in de Tweede Kamer genoemd heeft, de barmhartig heid. Wij zijn in deze kwestie nog even ver van de goede opvatting verwijderd als in het sociale en economische leven, waar wij on langs aan herinnerd hebben, toen wij een uitlating van Prof Cob- benhagen in herinnering brach ten: wie over de liefde in de economie spreekt, wordt niet voor vol aangezien Barmhartigheid en liefde die leiden tot vergevingsgezindheid, worden bij de behandeling van het vraagstuk der ptfütieke de linquenten al te veel gemist Volkomen ten onrechte wordt tegenover hen, die liefde en barmhartigheid preeken, aange voerd, dat ze teerhartig en laf zijn en onbillijk tegenover de slachtoffers van de bezetters en hun trawanten. Volkomen onjuist. Straf voor begane overtredingen en strenge straf voor begane misdaden, moet er zijn. Maar. men vergeet in deze kwestie al te veel, dat er duizenden achter 'het prikkel draad gezet zijn, die daar dik wijls geheel, of heel dikwijls vrij wel onschuldig gebracht 'zijn en hun straf al meer dan volkomen hebben uitgeboet. Ook die Ttienschen komen vrij, ook zij hebben .vastgezeten" en zullen dat odium op zich zien ge laden, maar volkomen ten on rechte. Zij allereerst hebben vol gens d'e christelijks liefde die nog altijd een gebód is van den Goddelijken Zaligmaker, den Hoogsten Wetgever! recht op de tegemoetkomendheid van het Nederlandsche volk, in al zijn geledingen, en in alle opzichten. Van de Overheid, van de bur gerij, van vereenigingen en in stellingen, bij de zorg voor hun huisvesting, bij herstel van hun opname in de maatschappij e.d. Het probleem van de huisves ting zal groote moeilijkheden scheppen. Maar men mag men- schen dié men volgens recht niet meer van hun vrijheid mag be- rooven, niet vasthouden, omdat er geen huisvesting voor hen is. Zij moeten vrij gelaten worden en er moet voor nun huisvesting worden gezorgd. Dat zal niet ge makkelijk zijn, maar het moet, het is een eenvoudige zorg van plicht. Over deze dingen wordt door menigeen te gemakkelijk ge dacht. Dat moet anders worden. Het is een kwestie van moreel herstel, van verbetering in "Ver keerde opvattingen Vooral omdat het hier gaat om herstel van dikwijls noodeloos en ten onrechte uit elkaar gesla gen gezinsverbanden. Dè ergste staaltjes kan men daarvan soms nooren. Als maatstaf moet bij de op lossing van dit probleem gelden gaan, dat vooral zij, die meestal onschuldig geïnterneerd waren of hun schuld allang hebben uit geboet, niet langer als tweede rangs Nederlanders worden be handeld. Maar gelijkberechtigd met anderen, voor wie bijv. op het gebied van huisvesting voor zieningen moeten worden ge troffen. Wij hoorden dat er plannen be staan vrijgekomen gedetineer den, vooral moeders van gezin nen, wier kinderen op het oogen- blik onder staatstoezicht op staatskosten" wo. den verzorgd, in doorgangshuizen tijdelijk onder te brengen. Het zal een onafwijs bare noodmaatregel zijn, waar van het tij de,ijk karakter niet genoeg kan wórden, benadrukt.... De Passagierslijst van het m.s. Klipfontein ligt op onze Bureaux voor een ieder [er inzage. VRIJWEL ALS EEN NACHTKAARS is de interpellatie van den heer Joekes, over de reorganisatie van het departe ment van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen uitgegaan. Als een zeepbel is de hetze van de Partij van den Arbeid tegen de maatregelen, door Minister Gielen genomen, uiteen gespat. Wij zullen voor het oogenblik volstaan met te consta- teeren, dat het hoogstmerkwaardig is, dat de eerste voort varende maatregel, door den Katholieken Minister van Onder wijs genomen, in het kader van de kabinetspolitiek, zulk een storm van onrust heeft verwekt in de gelederen van de Partij van den Arbeid, die met de K.V.P. voor de samenstelling van dit kabinet verantwoordelijk is Waar ging het om? Minister Gielen is, onmiddellijk na de Troonrede, met groote voortva rendheid opgetreden tegen de wij ze, waarop het departement van Onderwijs was uitgebouwd met verschillende Directoraten Gene raal. Hij heeft ze opgeheven en de betrokken functionarissen ontslag aangezegd. Eenige andere afdee- lingen heeft hij samengevoegd, o.a, en dat stak den interpel- lant. den heer Joekes, het meest het Dir. Gen. voor de Vorming buiten Schoolverband. De functies van adviseurs voor muziek, too- neel en letterkunde zijn opgehe ven, evenals de Rijksdienst voor Lich. Opvoeding en Sport. Ook de Stichting voor Onderwijsfilm wordt op de helling genomen. En toch wil de minister een actieve cultuurpolitiek voeren? Hoe kan dat samengaan met zijn afbraak voornemens? Dit was wel zoowat de quintessance van de vragen, die de heer Joekès stelde, die verder be zwaren ontwik kelde tegeh de manier, waar- ܧIf op de minister iHk%&s te wel"k gegaan ■k^jpl was. Hij sorak 9K9k, ..■HK in dit verband van de veront- Mr. A. M Joekes rusting en ver ontwaardiging, die in den lande was ontstaan, ai zei hij er niet bij, dat deze ook wel wat kunstmatig door de or ganen van de P.v.d.A. was ge wekt. Niet alleen de heer Joekes zal erkentelijk geweest zijn voor het feit, dat ook de minister-pre sident, dr. Beel en de minister van Financiën, prof. Lieftinck. bij dit debat aanwezig waren. Dit ge voel van erkentelijkheid wordt gedeeld door velen in den lande, die er het bewijs in ziqn, dat het hier om een zaak van hét kabinet ging. De heer Joekes verdedigde de inrichting van het departement zooas deze tot stand is gekomen onder minister v. d. Leeuw. Hij wees op de uitlating in de Troon rede, dat ook de geestelijke, naast de stoffelijke welvaart zou wor den bevorderd. Hoe kan dat, ais dit departement niet over de krachten beschikt, die daartoe de leiding moeten geven? A De postemployé's van Parijs zijn Vrijdagmorgen plotseling wederom in staking gegaan, waardoor de telegrammen van de pers over de Vredesconferen tie worden vertraagd. Hoewel zij weigeren perstelegrammen te be handelen, hebben zij zich wel bereid verklaard1 de telegram men der officieele afgevaardig den te verzenden. heeft waardig en duidelijk geant woord en bleek al aanstonds zijn mannetje te staan. Hij confron teerde de fantasiën, die in omloop zijn, met de feiten! Zeer belang rijke afdeelingen van het depar tement staan zoo goed ais geheel buiten de reorganisatie De afdee- ling L.O. krijgt een bureau \oor lichamelijke opvoeding toegevoegd. Hij vond verschillende formaties aan het departement royaal opge zet" en dit leek hem minder doel matig. De afdeelingen, die hij eenpersoons-afdeelingen en two- seatertjes noemde, en die de kiem voor uitbreiding in zich dragen, heeft hij samengevoegd. De opge heven directoraten achtte hij niet noodig. Zij bemoeilijkten eerder he werk en de bezuiniging was hem niet 'onwelkom! Het is niet waar, dat er veel personeel ont slagen wordt. Er is een en ander vereenvou digd en de minister verklaar de niet bereid te zijn, een ap paraat in stand te houden, dat onlogisch is en niet functio neert! Hij stelt zich veel voor van een levend contact met de organisaties en hecht niet veel aan den Rijksdienst voor de sport Ten einde meer reliet te ge ven aan den voor ons land steeds zoo belangrijken datum van den derden Dinsdag in September, waarop de gewone zitting def Staten-Generaal krachtens de Grondwet moet worden geopend, zullen de koninklijke onderscheidingen, welker verleening gebruike lijk was op den verjaardag van H. M. de Koningin, thans worden toegekend op 17 Sep tember a.s. Albert Wingert, een vooraan staand lid van de LuxemDurg- sche verzetsbeweging en enkele legerofficieren, aldus verluidt uit gewoonlijk betrouwbare bron, zijn gedetineerd, omdat zij ge tracht zouden hebben de regee ring omver te werpen. De hui dige regeering van het Groot hertogdom is een coalitiekabinet met den christelijk-democraat Pierre Dupong aan het hoofd. Er zijn vooralsnog geen bijzonder' heden bekend, evenmin is er een officieele verklaring. Punt voor punt bestormen de kleine en midc'elgroole naties het door de groote vier voorge stelde reglement. Nw. Zeeland viel het rouleerende voorzitter schap aan, gesteund 'door Ne derland. Brazilië, Australië en Canada. Deze landen waren van meening, dat het permanente voorzitterschap van Frankrijk als gastheer alle afgunst zou vermijden. De besprekingen op dit punt liepen tenslotte dood. Het was de vijfde maal, dat de kleine naties een aanval op het door de groote vier voorgestelde beleid' deden, steeds onder lei ding van dr. Evatt. PRINSES IRENE die haar mooien vredesnaam ontving in de dagen, dat de dreiging van den grooten oor log reeds zwarte schaduwen over de lage landen wierp en die reeds in haar prilste jeugd de ballingschap met haar ouders en zusjes moest deelen, wenscht het Volk van Neder land op Maandag 5 Augustus een zonnigen verjaardag en voor de toekomst heel veel geluk in een vredige wereld. Tegen dén wortelvlieg of peen- vlieg dient men uiterlijk 7 Aug. zoo mogelijk eerder den grond van hét met zomerworte- len beteelde land te bespuilen met 'n oplossing van 1 pet. For- biat voor zoover dit verkrijgbaar is. Men moet spuiten met een hoeveelheid' van twee liter per vierkante meter. Eeri tweede waarschuwing voor de laatste besirijding volgt over twee we ken. (Van onzen eigen redacteur) PARIJS, 30 Juli. DAAR LIGT, vóór ons, in den prillen ochtend, de top van de stijgende Rue de Tournon, het Palais du Lu xembourg, juist tusschen twee typisch Parijsche quartiers, Montmartre en Montparnasse. Links en rechts van den in gang wapperen één en twin tig vlaggen van de deelne mende landen. Ons oranje- bianje-bleu ligt midden op dit bont internationaal palet tus schen de Chineesche en Rus sische kleuren. De torenklok van de Rue de Vqu- girard heeft zoo juist negen ge slagen. Dat is het begin van het diplomatiek gekrioel in on uit de historische poort.'Twee, drie sec ties van de Gardé mobile verdwij nen, stram achter elkaar, in den grooten 'slurf, die naar den t'uin des vredes leidt. Auto's van het corps diplomatique rollen af en aan, want al begint de tweede zittingsdag eerst vanmiddag om vier uur, er is voor allé landen nog genoeg voorbereidend werk, :e doen. Voor ons intusschen niet minder. Er was gisteren met den besten wil geen succes te boeken met' het verkrijgen van een ..per mission d'entrée. De persplaat sen waren reeds drie weken ge leden spaarzaam vergeven. En dan kan het de Garde Mobile kwaad maken, als 'n Hollander zich zon- der blikken of blozen voorstelt zóó maar het palais te kunnen binnenwandelen Het maakt de roodgebiesde blauwe petten ook kwaad en een stortvloed van berispingen daalt op ons neder. Er is geen woord Hollandsch bij. Op zulke oogen- blikken is het zelfs voor uw re dacteur beter zich terug te trek ken. We zullen van tactiek moeten veranderen. De métro en de open autobussen voeren ons kriskras door Parijs van Reamur-Sebasto- pol naar Rochechouart en van Procadero naar de Bastille. En als wij eindelijk puffend en hijgend de Nederlandsche ambassade mee- nen bereikt te hebben, blijkt deze kortelings verhuisd te zijn naar de Boulevard-Constantine. Maar weer opnieuw den grond in; de métro is voor vier franc overal goed voor. Pech jaagt ons erger lijk vandaag. Tenslotte moet er nog een taxi aan te pas komen, die ons onze weinige deviezen ont futselt. Maarwie volhoudt.... móét winnen. Wij wónnen ook! Precies om twee uur schoven wij in een taxi met een Griekschen vakbroeder langs de stramme wacht voor het paleis Dezelfde garde mobile, die ons vijf uur ge leden weigerde, móét ons nu wel doorlaten. Wij kunnen niet nala ten te glimlachen. „Vous êtes, sportif, monsieur", is de .pluim, dié wij in ontvangst te nemen hebben De grijze kaart met witte vre desduif op een. blauwgekleurde wereldbol is thans ons „Sesam open U". Secureté nationale, politie en garde mobile buigen als een knip mes. Fransche „jantjes" met de roode tomaat op witte muts sa- lueeren EN ACHTER de poort; op de groote ronde binnenplaats staan wü op eens midden in de diplomatie van heel de wereld. Hier rijen broeder lijk de auto's met vaak ondefinieer bare vlaggetjes aaneen. Vooral de hamer en sikkel-auto's zijn goed vertegenwoordigd en doen erg druk. Onze minister van buitenlandsdhe zaken mr. W. C. G. Baron van Boet- zelaer van Oosterhout en jhr. mr. A. W. Tjarda van Starkenborg'h Staohouwer zijn in gesprek met ge delegeerden van Nieuw Zeeland. Daar rollen weer twee, drie auto's binnen, 't is de invasie der Clrlnee- zen. Keeft zelfs Parijs wel ooit in haar geschiedenis zoo'n "show der diplo maten" aanschouwd? Vanaf een der vele rijkgebeeld- houwde bordessen zien wij over een groot gedeelte van Mont Martre eindelooze huizenzee. In de verte splijt de koepel van de Sacre Coeur de zon in gouden brokken. Een blik van een ander bordes brengt ons in gedachten onder de palmen van de Cöte d'Azur-, ware het niet, dat vanaf de Rue de Vaugirard tiental len luidsprekers aankondigen welke gedelegeerden in aankomst zijn. Op ons bordes krijgen wij plotse ling bezoek van de staatsrecberche controle dei* kaarten. Nu pas valt het ons öp, dat er op ons toegangs bewijs niet staat: "Conférence de la paix", maar "Conference de Paris'. Later op den avond in Terminus Denain op de Boulevard Denain wordt ons dat duidelijk. Waarom hebben dé Franschen ook géén ge lijk? 't Is net zoo goed hun confe rentie als de onze. Om kwart voor vier rinkelen de bellen op bordes en zalen. "Messieurs en salie". De tweede zitting gaat beginnen. Parijs is gelukkig, dat in haar schoot den vrede Wordt verankerd. Buiten het palais du Luxem bourg schuifelen duizenden voeten voorbij, richting' Montmartre; Parijs zoekt verpoozing. Binnen de paleismuren werken tweeduizend gedelegeerden in den ernst van den tijd- P. S.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1946 | | pagina 1