De zuivering van het Dagblad voor Noordholland Nieuw Noordhqllandsch Dagblad MOFFENCREATIE EEN Voor het Tribunaal FEEST VAN DEN ARBEID WEERBERICHT Buitenlandsch nieuws Amsterdam-Utrecht weer electrisch De komende fruit- distrihutie D CQMPE- MAANDAG 5 AUGUSTUS 1946 HET KAN NOOIT de bedoeling van welke overheidsinstantie dan ook geweest zijn, om de her- verschijning van de na de bevrij ding verboaan bladen zóó lang uit te stellen, als thans het geval is. Oud-minister Schermerhorn die een eerlijk en openhartig man is, heeft zich op een bijeenkomst van oud-illegalen in 't Gooi eens la.en ontvallen, dat het aanvan kelijk de bedoeling was vam de Regeering, om de bladen, die in den bezettingstijd zijn blijven ver schijnen, maar voor» één week te verbieden en hij voegde er aan toe, dat die ééne week voor som mige kranten wel wat lang duurt De publieke opinie vroeg en vraagt zich nog terecht af, waarom niet, net als de bladen, ook de bioscopen verboden wer den. Want, als de bladen in be zettingstijd meehielpen de natio- naal-socialistische ideologie ingang te doen vinden, dan, geldt dit in nog belangrijker mate voor de bioscopen, aangezien het filmbeeld voorzien van de door de nazi's voorgeschreven tekst, veel dire»-'er tot het publiek spreekt en zeker meer indruk op de toeschouwers maakt. Er waren echter in bezettings tijd geen illegale bioscoopjes, zoo- als er illegale blaadjes waren, die werden uitgegeven door lieden, die ongetwijfeld goede vaderlan ders waren, doch daarom nog niet allen tot de goede journalisten rekend konden worden En omdat er geen illegale bios- coopjes waren geweest, waren er ook geen llleg'ale bioscoophouders die na de bevrijding zich als hyena's wier pen op de bedrijven der bioscoop^ houders die vijf jaar lang de nazi programma's hadden gedraaid voor volle bioscopen, voor bioscoopbe zoekers die zich allemaal goede Ne derlanders noemen; doch nu wraak roepen over al die "collaboreerende" journalisten die tijdens de bezettings jaren om den broode hun functie bleven uitoefenen. Maar er waren wèl illegale blaad jesschrijvers w.o. illegalen van de laatste dagen die hun va derlandslievende heldendaden ver richtten met de vooropgezette bedoe ling na de bevrijding in de bedrijven en de baantjes te stappen van die veelgesmade perscollaborateurs en nadat hun dit gelukt was ten kos te van alles' hun op de perscollabora teurs veroverde positie van bevrij dingsprofiteurs probeerden te hand haven. En daarmee is meteen het ant woord gegeven op de vraag waar om het zoo lang duurde; voor eens_ verboden bladen weer gaan her_ver_ schijnen. Maar ook hier schijnt een eind aan te komen. Behoudens enkele bladen van uitgesproken N.S.B.'ers; zooals Residentiebode en Telegraaf; die voor goed tot het verleden behooren; ko. men de destijds verboden bladen sue. cessievelijk weer terug, zooals de Tijd; Handelsblad, de Leidsche Crt.; het Utrechtsch. Nieuwsblad en de Nieuwe Rotter^damsche Courant, zij het onder ietwat zonderlinge bena ming van Nationale Rott. Crt. Wel licht dank zij invloedrijke Kaagsche relaties konden deze bladen reeds vrij spoedig' weer verschijnen. Met andere bladen duurt het nog lang. Er zijn altijd nog problemen op te lossen in zake de niet_katholieke pers in Nrd_ Holland. De landbouwer C. Strijbis te Ha renkarspel stond terecht wegens het feit dat hij vanaf 1935 tot de ont binding der NSB lid was geweest van genoemde beweging. Beklaagde deed het voorkomen, als zou hij uit ontevredenheid over het beklagens waardig' feit, dat in dien tijd het voedsel op de mestvaalt geworpen werd, tot de NSB zijn toegetreden. Niets wist hij van de vernietiging, die de D'uitscher in ons land aan richtte, want zelden las hij kranten. De President vond hem wel wat lichtlzinnig. Zijn Raadsman Mr. C. Berkhouwer vond, dat beklaagde reeds voldoende gestraft was door zijn detentie. Als reden voor het feit dat beklaagde in de jaren '4046 een vermogensaanwas van gemiddeld 30.000 heeft' genoten, gaf hij aan dat zooveel boeren g'oed geboerd hadden in die tijden; het Tribunaal moet niet op den fiscalen zetel gaan zitten. Volgens hem staat voldoende vast, dat beklaagde alles op een eerlijke wijze verdiend heeft. De schilder Jan Geriit van den Broek had zich te verantwoorden omreden hij tijdens de bezetting den bezetter hulp had verleend door als kok te gaan werken in Bergen, in dienst van de O.T. Nadien werd hij nog Oberwachtmann bij een Duit- schen luisterpost. De President vroeg of hij wist dat hij hiermee in Duit- schen dienst stond; beklaagde vond van niet. "Maar u droeg' fodh een uniform en een geweer?" "Och, we hadden vijf patronen bij dat geweer; die er niet eens op pasten." "Dus dan dienden de patronen als granaten en het geweer als knots?" De ex.oberwachtmann gaf volko men het verkeerde van zijn handel wijze toe en had er spijt genoeg van. Hij verzocht den President om een spoedige uitspraak, opdat hij, indien hij misschien vrij zou komen, nog 'n wmtervoorraadje zou kunnen opslaan voor zijn gezin. De landbouwer F. J. Groot te Akersloot wist in 1941 niet dat de NSB met de Duitschers heulde en vond het een daad van landsbelang om tot de beweging toe te treden, hoewel hij nu wel inziet, dat hij st'om gedaan heeft. Ook werd hij lid van den Ned. Volksdienst en den Land stand, waarvan hij niet wist, dat ze door Seys Inquart was opgericht. Hij las ook bijna geen kranten. Raadsman Mr. C. a. de Groot wees vooral op zijn succesvolle po_ g'imgen om de inundatie van een polder aldaar op zulk laag peil te houden; dat de koeien erop konden blijven grazen en op een verklaring van 42 omwonenden van den be klaagde; waarin niets ten zijnen na_ deele werd verklaard. Dringend ver zocht spr. den President groote cle mentie in acht te nemen. De landbouwer Gernt Radema ker te Zijpe had zich te verantwoor den over zijn lidmaatschap van de NSB, het Agrarisch Front, Land stand en Volksdienst. Mr. A. V. M. Leesberg verontschuldigde den man op g*rond van de fascineerende pro paganda der NSB, die speculeerde op slechte toestanden en de domheid van haar slachtoffers. In alle zaken uitspraak binnen 14 dagen. Een moffencrealie Aan de zuivering van het Dag blad voor Noord-Holland heeft de landelijke Perszuiveringscomm>ssie onder voorzitterschap van mr E. Vonckeftterg' in het Amsterdam- sche stadhuis een openbare zitting gewijd, die twee dagen duurde Na bovenstaande inleidende beschou wing over de perszuivering in net algemeen, gaan wij thans ovei tot enkele beschouwingen n.a v. deze zuiveringszaak. Een „moifencreatie" werd net Dagblad voor Noord Holland tij dens deze behandeling door de Zuiveringscommissie door meer dere sprekers genoemd. En dat was het ook. De nazi's wilden in vloed en controle op de pers en omdat zij gemakkelijker één blad konden controleeren, dan zes, werd een fusie gelast van; Alk- maarsche, Heldersche, Hoornsche en Schager Courant Zaanlander en Kennemer. Het was niet „e >rde magno", doch „vi coactus", dat de betrokken directies tot deze fusie besloten en de zaak werd zoo-eel mogelijk op losse 'schroeven gezet, met het voornemen, dat ieder na de bevrijding weer zijns weegs zou gaan. De vrijwel nieuwe rotatiepers van de Schaggr Crt. werd naar Alkmaar overgebracht, waar e< rst nog voor f40.000 aan bedrijfs ruimte was bijgebouwd. Er kwam een nieuwe N.V. waarvan de ge noemde kranten de participanten werden en van die nieuwe N V. werd de heer F. Butter, van de Hoornsche Crt., de vHoofddireoteur en ter zitting voor de zuiverings commissie bleek, dat Butter er zelf bij de Duitsche instanties op had aangedrongen met deze functie belast te worden Het was dan ook niet ten onrechte, dat. hij het meest verantwoordelijk wérd ge steld voor hei ontstaan en voort bestaan van het blad. Over zijn beleid en dat van zijn mededirecteuren en commissaris sen in een volgende beschouwing het een en ander. Fr. O. ALKMAAR in de Bavo-school, Nieuwstr. Wie op vacantie naar buiten is, wordt gedispenseerd. Deze repetitie gaat zeker door! Van Tuitjenhorn tot Castricum komt men straks kijken. De ver wachtingen zijn hoog gespan nen. Jongeren van Alkmaar aan wie was ook weer de vic torie? Tot Donderdag! WAARSCHUWING De wnd. commissaris van po litie waarschuwt tegen een on bekende man die japonstoffen te koop aanbiedt waarvan hij stalen in zijn bezit heeft. Textielpun ten die hiervoor n'ood'ig zijn be hoeven niet te worden afgege ven, doch inplaats daarvan vraagt hij een vergoeding van 20 cent per punt. Vooruitbetaling wordt verlangd, de stoffen wor den nimmer geleverd en van de man zelf hoort men niets meer. Het opgegeven firma-adres is ge. fingeerd. LOTERIJ NOODSCHOUWBURG Onder groote belangstelling had heden ten overstaan van no taris C. J de Lange de trekking plaats van de verloting van de Noodschouwburg. Op het 5de fot dat uit de bus kwam, viel de hoofdprijs bestaande uit een huis- en slaapkamer-ameuble ment van de firma V. en D. op lotnummer 23342. 2de prijs piano firma Ypma 20317, 3e prijs schrijfbureau 15542 4e prijs cassette tafelzilver 5649, 5e prijs radiotoestel 3030, 6e pr. haard 18193, 7e prijs stofzuiger 8287 NSIDERS WETEN, dat er bergen moeilijkheden zijn op te losssn. Maar ons Spel van den Arbeid gaat door, dat is het voornaamste! De weer- profeten hebben voor den ge- heelen maand Augustus mooi weer voorspeld. Dat is een buitenkansje voor de vacan- tiegangers. Maar daar hopen wij op 15 Augustus ook van te profiteeren in den Muziek- tuin. Zal het slagen? Als ieder een meewerkt, ja! En daarom een dubbel verzoek. Voor eerst: laat iedereen, die een onderdeeltje van de propa ganda op zicli genomen heeft, nu zijn woord gestand doen. Een man een man, een woord eén woord! Tweede verzoek: wie van de spelers, dansers, zangers a.s. Donderdag binnen Alk maar is, wordt vriendelijk ver- Vocht od de repetitie te komen TRIBUNAALAGENDA Voor de Alkmaarsche Kamer van het Tribunaal, onder voorzit terschap van Mr. A. Schenke- veld, zullen op 16 Augustus zich te verantwoorden hebben Louisa Kwast, Neeltje Hoogvorst, Chris- tiaan Hendrik Roos Heinrich Hermann Poelman, Jan Jacob Posch, Helena Frieda Postma, Johannes Schmersal, Arie Wuis, Jacques Francois Kiers en Leen- dert Eggermont MEDEDEELING Ingekomen is een verzoek van den heer H W. Arendsen alhier om een verlof A voor den ver koop van zwak alcoholische dranken in het klein zoowel voor den verkoop voor het gebruik ter plaatse als voor gebruik elders, m het perceel Langestraat 48. Binnen twee weken na dagteeke- nine deses kan een ieder schrif telijk bezwaren tegen het ver- leenen van dit verlof indienen MAANDOVERZICHT NUTSSPAARBANK In Juli werd op de spaarbank boekjes ingelegd f306.543.41 (v. j f 1.060.669,13) en terugbetaald f 275.976,86 (v. j. f 141.407,60) al- zoo meer ingelegd dan terugbe taald f 30.566,55 (v. j. 919.261,53) Het aan de inleggers verschut digde kapitaal, bij den aanvang van het jaar f 10J»62.444,37 be draagt thans f 9.996.621,28 (v. j. f 9.509.700,52). In Juli werden 226 nieuwe boekjes uitgegeven, w.o. 25 boek jes voor jonggeborenen (op deze boekjes plaatst de Spaarbank een eersten inleg van -f 1.Inge trokken 107. De lediging in den loop van Juli van 269 (v. j. 395) spaarbusjes le verde een bedrag van f 3957,98 (v. j. f 6821,28) aan kleine bespa ringen op. BURGERLIJKE STAND Geboren: Mart je M. d. van Dirk Baas en Th. J Humbert; Guil- lanne H. J. z. van Guillaruie H J. van dein Bogf.erde en L. Baars; Gerda d. van Gerrit van Noort en A. Sfkma; Emma M. d. van Seimen Seimen en A. M Schmidt Choselina; Karin D d. van Jacob Meerman en E. Schroder; Tona B. d van Leendert M. den En gelsman en H. Wouters. Overleden: Willem de Haas, oud 53 jaar, gehuwd met J. Blok WILDE BUS PRACTIJKEN Door de politie werd een vracht auto aangehouden, waarop een 20-tal personen werd vervoerd. Na onderzoek bleek, dat deze per sonen tegen vergoeding werden meegenomen. Papieren van de RVJ dat zulks mocht waren niet aanwezig Tegen den chauffeur werd procesverbaal opgemaakt, terwijl de inzittenden hun reis op* een andere wijze moesten voortzetten. LETTER B. Morgen is de gelegenheid voor letter B om distributiebescheiden af te halen. BENEDEN DEN LEEFTIJD Na een scherp onderzoek in ver schillende bioscopen werden een 30 tal personen verwijderd, die jonger waren dan de goedgekeur de leeftijdsgrens. GESLAAGD Te Utrecht slaagden de heeren M C. van Gageldonk en H. van der Heuvel, beiden wonende te Alkmaar, resp. voor het diploma Engelsch en Fransch L.O zomervoetbal De uitslagen van de Zaterdagmid dag gehouden voetbalwedstrijden; waaraan deelnamen APSV; WR; Brandweer en B'.Z.; waren: WR—APSV 1—1 Met strafschoppen gewonnen door APSV. BrandweerB.Z. 31 Finale: APSVBrandweer 12 WR—BZ 7—1 De Brandweer legde dus beslag o<p den eersten prijs met een spannen- den wedstrijd tegen de Politieman nen in de finale. DE POSTDUIVEN VEREENIG ING "ALCMARIA VICTRIXV Bovengenoemde vetreeniglng' hield gisteren de cours vanaf Neufville (248 KM). Duiven los 9 uur en tijden van aankomst als volgt: 1. N. Ypma 12.21.00; 2. Idem i2.21.37 3. Idem 12 24.21; 4. H. Bouwens 12.29.38 5. Idem 12.29.49; 6. C. de Waard 12.27.57; 7. Godschalk—Noome 12.26.57 8. Idem i2.27.12; 9 Kaper— Termaat 12.27.8; 10. Idem 12.28.13; 11. Jac. Dingudis 12.28.54; 12 C de Waard 12.2957. te vroeg zelfstandig Twee kinderen, resp. 4 en 2 jaar, die zwervende waren aangetroffen, werden door een medelijdenden bur ger naar het politiebureau gebracht. Uit de kleinen kon men daar niets wijzer worden maar later op den dag kwam bericht binnen dat zij van Grootebroek afkomstig waren. De ouders hadden hen voor een bezoek aan Oma op den trein gezet. OPENLUCHTTHEATER TE BERGEN „Kinderen van ons Volk" De derde opvoering door het Zuid-Nederlandsche Tooneel" o.l. van Pierre Balledux in het Open luchttheater te Bergen, was niet de minst succesvolle. Het warme zomerweer had wel iswaar meer menschen naar zee getrokken dan naar het warme Openlucht Theater en de belang stelling had dan ook grooter kunij men zijn, maar zij, die er een zon nebad voor over hadden, hebben van de bijwoning van deze opvoe ring geen spijt gehad. Het beken de stuk van Anton Coolen dat speelt op het eenvoudige Braoant sche land en dat handelt over de plicht vam. vergevingsgezindheid, liet niet na op de toeschouwers een diepen indruk te maken, mede door de knappe vertolking, die de spelers van het Z. N. Toonee- er van wisten te geven. Vooral in de laatste twee bedrijven stond heW spel op hoog peil. Nico de Jong 1 was een uitstekende Braban'sche dorpspastoor, die aller harten ver overde; hij wist den grijzen pries ter. die geen gouden feest wilde vieren als er haat en nijd in zijn parochie heerschte, op treffende wijze te typeeren. Maurits Parser maakte- van de oude Sleegers eveneens een uitstekende creatie, terwijl Pierre Balldux als Gode- fridus beheerscht spel gaf en in het Brabantsch dialect het oest slaagde. Als Marie stond zijn vrouw hem uitstekend terzijde, al duurde het even voor zij zich vol komen in haar spel inleefde; in het begin was zij wat zwak. Niek Engelschman speelde een interes sante „Bovenmeester", die voor de vrooïijke noot zorgde in dit overigens ernstige spel. Dora Haus voldeed als vnouw Verberne beter dan als de" pastoorsmeid. Het spel werd met groote aandacht gevolgd vooral in de bedrijven, waarin de voleinding zich voltrok. Het dank bare publiek bracht Pierre Balle dux en zijn mede-acteurs staande een langdurig applaus. Op 18 Aug komt zijn gezelschap in het thea ter terug met Mariken van Nim- wegen. EGMOND Weersverwachting medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt; geldig van Maandagavond tot Dinsdagavond PLAATSELIJK ONWEER! Tijdelijk toenemende bewolking met vooral hedenavond en nacht plaatselijke onweersbuien Wind aanvankelijk veranderlijk later uit richtingen tusschen Zuid en West. Daling van tem. peratuur. ZON opk. 5.07; ond. 20.23 MAAN opk. 15.32; ond. VERBODEN ZWEM- GELEGENHEID. Wederom werden een aantal jongens bekeurd die in hei Nrd.- Hollandsch Kanaal onder Alk maar aan het zwemmen waren. KUNSTTENTOONSTELLING Op Zaterdag 10 Aug. zal de Burgemeester in de Openbare school de eerste Egmondsche Kunsttentoonstelling heropenen, waarop schilderijen en kunst voorwerpen van Oud- en Nieuw- Egmond zullen te zien zijn. Deze tentoonstelling blijft tet 24' Aug open. ZOMERDRUKTE Het aantal strandbezoekers weïd gisteren op ca. 10 a 12.000 geschat. De Naco had een vijf minuten Ldienst ingesteld, zoodat de stroom )van bezoekers vlot werd ver werkt UITKIJKTOREN Op een hooggelegen duintop zal een nieuwgebouwde uitkijk toren, bijna even hoog als de vuurtoren, voor het publiek wor den geopend SPORTTERREIN Binnenkort zullen de werkzaam heden aan het sportterrein te Eg- mond aan Zee wórden hervat. Dit sportterrein, dat ideaal gelegen is; door hooge duinen omringd, was door db oorlogsomstandigheden nog steeds niet gereedgekomen. Met sub sidie van den Rijksdienst voor Uit voering van Werken zal het terrein worden voltooid, zoodat Egmond aan Zee het volgende seizoen een prach tig sportterrein zal bezitten. EGMOND AAN ZEE OPENING BOULEVARD Woensdag a.s. te 2.30 uur zal in tegenwoordigheid van den Commissaris der Koningin Baron C. Vos van Steenwijk, en ver schillende autoriteiten van de Wederopbouw de boulevard te Egmond aan Zee officiëel wor den heropend Na de officiëele plechtigheid zullen eenige wed strijden plaats vinden o.a. ring steken op ouderwetsehe schelp karren. TE DURE KLOMPEN Te Obdam werd door de Prij- zencontrole een winkelier ver- baliseerd terzake het te duur verkoopen van klompen. 348 paar werd in beslag genomen. Voor mansklompen werd ge vraagd f5.25, voor vrouwsklom pen f4.75, voor drielingen f4.25, voor halve f3 75 per paar. Öok zijn leverancier in Sch'ijndel werd bekeurd. Zaterdagavond is seismogra- fisch eeh aardschok van zeer groote intensiteit waargenomen in de richting van de Ca-raibische zee. Roemenië wil 200000 in Transylvanië wonende Hongaren naar hun land uitwijzen Te Londen is medegedeeld, dat geen Britsch-Indische troepen naar Perzië gezonden zullen worden, zoolang dit niet dringend nood zakelijk is Utrecht, dat steeds het centium van hét spoorwegverkeer in ons land was en in 1939 niet minder dan 155 eleetrische treinen per dag zag aankomen en vertrekken, is met ingang van heden weer in het electrisch verkeer opgenomen. Eer het zoover was, moest de 17 km lange bovenleiding tusschen Hilversum en Utrecht geheel her steld worden, waarvoor 200 ron koper noodig was. Over het traject Amsterdam Utrecht via Hilversum kan men dus weer reizen in eleetrische treinen, die de 46 km. lange af stand in 46 minuten afleggen. Overstappen in Hilversum is niet meer noodig De nieuwe dienstre geling brengt het aantal zitplaat sen tusschen Hilversum en Utrecht van 10.000 op ruim 21.000 De-besturen van de drie lande lijke bonden van kléinhandelaren in aardappelen, groenten en fruit in Nederland, de Nederiandsche R.K. Bond van Kleinhandelaren in aardappelen, groenten en fruit hebben hun leden geadviseerd voorloopig geen fruitdistributie- bonnen van den consument te accepteeren. Als reden wordt hiervoor aangevoerd1, dat de mi nister van landbouw, visscherij en voedselvoorziening, niet gene gen zou zijn om de fruitverzend. huizen bij de uniforme regeling van de distributie van fruit in te schakelen, doch hiervoor een afzonderlijke regeling zou wil len treffen. De overheid acht echler de verzendhuizen niet van dusdanig belang dat de door de bonden van kleinhanelaren aangenomen houding daardoor voldoende wordt gemotiveerd. Gisteren zijn over de betreffende kwestie be sprekingen gevoerd. Op zeer korten termijn zijn over de voor genomen fruitdistributie nadere mededeelingen te verwachten. MAAND. CEN BI ook Zaterdag vergader! lijken Ne bond gev^ stemmen gen ii den bond balorganis aangezien met den bond ever is de eer sche voett] tingsjare Duitsche stand ge De afge\| vóór een stroominge lijk dr. A. tolker was dering on< standers w de redacti waardoor ganiseeren van kathol mogelijk z stuurslid digde het na een de hoog nived noemde st( aangenomd van kathol genheid nc nemen, do< gegronde t ontwerp o; ming zal Een twe de aandacï komst, wej door den het comj voorname! toevloed v breiding 1 dringend den gebrjL missie had| waaromtre ning verse in de distr| drukking bleek men te zijn, da betrekkeli; gend gew« Te dien men op dei volgens we] vuld met ontwerp z systeem, hl j woon algen tweede heil den, zal v' I desiderata Geen inst promotie_d den in lrun hetgeen nie RIL VERS 7.00 Nieuws 7.30 Morg 7.45 Bekent 8.15 Frogr. dag; 9.00 den dag-, gres; 10.15 veltkwartet tert"; 11.45 dië; 12.00 t berling; Lunchconct Progr. ove: 13,45 Onde fragmenten veile; 15.00 de la Colo bloem; 1 Orkest; 17. Rijk over 18.15 Sport krachten; brekers; 19 19.45 Depa Nieuws en deneï leger orkest; 20. derwij scaus Avondgebe Poolsehe r Beeck; 24 HILVERS Nieuws, oc platen; 8.0C lijke gram 9.50 Vrooli recital; 11. ken van B trio; 12.40 13.15 The S eert; 15.15 beschouwn 16.45 Russi Jan Hofmi The Roma: 21.05 Hoors 22.30 De g luisteraar; lem.report

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1946 | | pagina 2