RADIO VoetboSfusie bekrachtigd Nieuw record polsstok hoog VAN DEN HELD JAN TROMPETTER Nieuw Noordhollandsch Dagblad 3 DE NIEUWE COMPETITIE-REGELING Binnenlandsch nieuws OVERVAL IN SPEELHOL Een ootmoedig volk MAAR LAMOREE WIST HET NIET! MAANDAG 5 AUGUSTUS 194S CEN BELANGRIJK BESLUIT, oolt in historisch opzicht, is Zaterdagmiddag in de bonds vergadering van den Konink lijken Nederlandschen Voetbal bond gevallen: met 49 tegen 11 stemmen zfln de fusiebepalin- gen inzake het samengaan van den bond en de Katholieke voet balorganisaties aanvaard en aangezien de fusiebepalingen met den Christelijken Voetbal bond eveneens zijn aangenomen, is de eenheid in de Nederland- sche voetbalwereld, in de bezet tingsjaren zonder dwang van Buitsche of N.S.B.-zijde tot stand gekomen, bekrachtigd. De afgevaardigden waren allen vóór een samengaan, maar enkele stroomingen, waarvan voorname lijk dr. A. J van Leusen de ver tolker was, deden zich ter verga dering onderkennen, die voor standers waren van een gewijzig de redactie der fusiebepalingen, waardoor o.m. het afzonderlijk or- ganiseeren van jumiorescompetities van katholieke elftallen niet meer mogelijk zou zijn Het bondsbe- stuurslid ir. H. F. Hopster verde digde het ontwerp met kracht dat na een debat, hetwelk op zeer hoog niveau lag, met bovenge noemde stemmenverhouding werd aangenomen. Het episcopaat zal van katholieke zijde de aangele genheid nog nader in behandeling nemen, doch ter vergadering bleek gegronde hoop te bestaan, da, het ontwerp ook aan die zijde ins.em- ming zal hebben. Een tweede belangrijk punt, dat de aandacht vroeg in deze bijeen komst, welke gepresideerd werd door den heer KP. J. Lotsy, was het competitiesysteem, waarin, voornamelijk door den grooten toevloed van nieuwe clubs en uit breiding van het aantal elftallen, dringend veranderirng moet wor den gebracht. Een speciale com missie had een rapport uitgebracht waaromtrent men sterk van mee- ning verschilde, hetgeen ook reeds in de districtsvergaderirng tot uit drukking was gekomen. Toch bleek men algemeen van meenmg te zijn, dat verandering en wel op betrekkelijk korten termijn, drin gend gewenscht was. Te dien einde werden enkele nor men op deze bijeenkomst vastgesteld volgens welke de commissie; aange vuld met een tweetal personen, een ontwerp zal maken voor eennieuw systeem, hetwelk aan een buitenge woon algemeene vergadering; in de tweede helft van September te hou. den, zal worden voorgelegd. Deze desiderata zijn; Geen instelling van 'n hoofdklasse; promotie-degradatiewedstrij den wor den in hun huidigen vorm afgeschaft; hetgeen niet wil zeggen da+ promotie- Dinsdag 6 Augustus HILVERSUM I (301.5 M.): KRO: 7.00 Nieuws; 7.15 Ochtendgymnastiek; 7.30 Morgengebed en Lit. kalender; 7.45 Bekende ouvertures; 8.00 Nieuws 8.15 Progr. overzicht; 8.20 Pluk den dag; 9.00 Vrouwenspiegel; 9.05 Pluk den dag; 10.00 Radio_onderwijscon_ gres; 10.15 Pianorecital; 11.00 Hart- veltkwartet; 11.30 "Als de ziele luis tert"; 11.45 Familieberichten uit In_ dië; 12.00 Angelus; 12.03 Lorentz Sil_ berling; 12.25 Zonnewijzer; 12.30 Lunchconcert; 13.00 Nieuws; 13.15 Progr. overzicht; 13.20 Lunchconcert; 13.45 Onderwijscongres; 14.00 Opera- fragmenten George B'izet; 14.30 No velle; 15.00 Trio; 15.45 Les chanteuses de la Colombière; 16.00 De Zonne bloem; 16.30 Radlo-Phllharmomsch Orkest; 17.30 Krontjongband; 17.45 Rijk over zee; 18.00 De Spelbrekers; 1815 Sportpraatje; 18.30 Ned. Strijd krachten; 19.00 Nieuws; 19.15 Spel brekers; 19.30 We maken zelf muziek; 19.45 Departementen spreken; 20.00 Nieuws en weeroverzicht; 20.08 Bid dend leger Nederland; 20.15 Kamer orkest; 20.30 Luisterspel; 21.40 On_ derwijscauserie; 22.00 Nieuws; 22.20 Avondgebed en Lit kalender; 22.35 Poolsohe muziek; 23.00 Klaas van Beeck; 24,00 Sluiting. e HILVERSUM n (415,5 M.): 7.00 Nieuws, ochtendgymnastiek en gram. platen; 8.00 Nieuws; 8.15 AVRO vroo- lijke gram.pl.; 9.15 Morgenwijding; 9.50 Vroolijke gram.pt; 10.35 Piano recital; 11.00 Voordracht; 11.15 Wer ken van Bach en Haydn; 12.00 Lyra_ trio; 12.40 Gram.pl.; 13.00 Nieuws; 13.15 The Skymasters; 14.20 OrgelQon. eert; 15.15 Gram.pl.; 16.00 Muzikale beschouwingen; 16.30 Kindertijd; 16.45 Russische Koorzang; 17.30 Trio Jan Hofmeester; 18.00 Nieuws; 18.15 The Romancers; 19.30 Kamermuziek; 21.05 Hoorspel; 21.40 Vaudeville_ork. 22.30 D'e gramofoonplaat van den luisteraar; 23.00 Nieuws; 23:15 Haar lem-reportage; 24.00 Sluiting. wedstrijden in de breedte «dus de kampioenen spelen dan tegen elkaar voor een plaats in "n hoogere klasse) overbodig zullen worden; het maxi*_ mum aantal elftallen per krasse zal 12 bedragen; het maximum aantal eerste klassers zal 60 zijn, zoo moge lijk minder; de laagst geplaatste clubs van de vierde klasse degradee- ren naar de onderafdeelingen; de te vormen pyramide zal zoo gelijkvor mig mogelijk zijn; de reserve_c3fral len zullen in afzonderlijke afdeelin- gen worden ondergebracht, eventueel met een tournooi om het kampioen schap van Nederland. Het ligt in d'e bedoeling dat het seizoen 194647 op de gewone wijze zal beginnen, dus rekening houdend met de resultaten van het afgeloopen seizoen. Echter zal aan het eind van dat seizoen een aantal overgangs maatregelen van kracht worden, zoo_ dat invoering' van het nieuwe compe_ tiüestelsel in het seizoen 1947/48 mo gelijk zal zijn. Uit de openingsrede van "den heer Lotsy, welke een uitvoerig overzicht van het wel en wee van den bond in de afgeloopen jaren bevatte, stippen wij nog aan dat voldoende bonnen voor voetbalschoenen beschikbaar komen en dat deze schoenen in 1948 zelfs vrij te verkrijgen zullen zijn. Met ballen is het moeilijker. Buiten- ballen zijn in Nederland aan te ma ken, doch men blijft sukkelen met bmnenballen. Dank zij de giften van Zwitserland en Zweden kon aan de eerste behoefte worden tegemoet"1 ge komen, doch het artikel blijft schaarsch. Spr. betreurde de opheffing van den Rijksdienst voor Lichamelijke Opvoeding en Sport, hij achtte daadwerkelijke ondersteuning van re'geeringszijde ten deze absoluut noodzakelijk. Tenslotte deelde de heer Loisy mede. dat jaarlijks een wedstrijd tusschen Oost-Nederland en Nrd.- Frankrijk zal worden gespeeld, alsmede een ontmoeting tusschen Noord-Nederland en een selecle van Zweden. Prins Bernhard heeft Zater dagmiddag onderscheidingen uit gereikt aan drie Amerikaansche en een Nederlandsche officier, als erkenning van hun verdien sten bij de teruggave van uit Nederland geroofde goederen Te Middelburg is Zaterdag een Zeeuwsch oorlogsmuseum ge opend. Twee paarden, die tij dens de bezetting uit de stallen van het Koninklijk Huis waren geroofd, zijn in Duitschland ont dekt en weer „gerepatrieerd" Verschillende Nederlandsche kin dertehuizen zullen van het „American relief for Holland" een goederenzending ter waarde van 200.000 dollar ontvangen - Te Vlaardingen is Zaterdag de grootste speeltuin van ons land geopend. Een gedenksteen is te Vlissingen onthuld, waar op 1 November 1944 de onderdeelen van de 52e Lowland division 'and den In den nacht van Zaterdag op Zondag heeft de Zandvoortsche politie omstreeks half twee een overval gedaan op een villa aan de Brederodestraat, waar men een speelhol vermoedde De politie trof er een groot gezelschap dames en heeren aan, die roulette en baccarat speelden. 31 personen werden naar het politiebureau overgebracht, waar tegen aüen procesverbaal werd opgemaakt. Zondagmorgen zijn zij allen, met uitzondering van vier Amster dammers. die in arrest gesteld zijn, weer .vrijgelaten. De politfe heeft het perceel gesloten. Inmid dels hebben enkele der arrestan ten bekend »£EJV OOTMOEDIG VOLK zult gij heil schenken, Heer, en de oogen der hoo- vaardigen zult gij vernederen" Met dit woord van psalm 17 hebben wij Zondag onze of fergave op het altaar gelegd het was namelijk onze offer torium-zang). „Een ootmoedig volk" klinkt het niet als een fantasie uit een andere wereld in onze ooren die nog tuiten van het zelfverheffend geschreeuw der heerschers van gisteren en reeds weer overdaverd worden door de hoogmoedige vertoogen der machtigen van vandaag? Het is inderdaad een beeld van een andere wereld dan deze waarin nog steeds machtspoli tiek en nationaal-egoïsme val- schelijk voor vaderlandsliefde worden uitgegeven. De eigen- roem waarvan wij de stank hebben leeren bespeuren in persoonlijke uitingen, schijnt in de uitingen van staten en naties nog steeds juist zoo- als vóór Christus met de geur der mannelijke deugd omgeven te zijn! Toch zullen de volkeren zich, ook tot oot moed, moeten bekeeren, nadat hun dat 19 eeuwen is ge preekt. De vernedering van het hoovaardig Europa zal anders verschrikkelijk zijn! MARCUS Het slot van het tweedaagsch tournooi in het Olympisch Stadion waarbij de Nederlandsche kam pioenstitels cfen inzet, vormden, was buitengewoon verrassend. Tij dens de A.A.A. kampioenschappen te Londen was de Haarlemmer Cor Lamoree erin geslaagd het twaalf jaar oude record polsstok- hoogspringen van Van der Zee te verbeteren. Slechts 1 cm sprong hij toen hooger en zoo kwam het record te staan op 3.91 M. Dat het record vandaag wederom zou worden verbeterd lag heelemaal niet in het verloop van den wed strijd Want toen zijn naaste con currenten, Butselaar, Hoven en Verkes successievelijk afvielen en Lamoree nog een sprong moest maken, werd de lat. volgens den man aan den luidspreker, op 3.85 meter gelegd. Doch menigeen had geconstateerd, dat door de jury leden de lat hooger was gedraaid, en naar later bleek tot 4 Meter. Lanjoree zelf wist er niets van. De bekende oud-athleet Chris Berger leidde hem af en toen de Haarlemmer de stok greep om zijn sprong aan te vangen, had nen het zoo weten te arrangeeren, dat hij niet langs den standaard liep, zoodat hij inderdaad niet wist, aat de fat 15 cm hooger lag dan hij dacht. De officials waren-van mee ning, dat indien het Lamoree be kend zou zijn, dat de lat op 4 m. lag hij den sprong zeker niet zou halen, terwijl een hoogte van 3.85 m. door den Haarlemmer vker bedwongen kon worden. Alles ge beurde precies, zooals men fae-L in elkaar had gezet; Lamoree nam zijn aanloop, een sprong omcoog, de lat trilde zwaar, doch bleef op zijn plaats. Het Nederlandsche record was door hem verbeterd, tot zijn eigen niet geringe verba zing. Het nameten vorderde r.og- al wat tijd. Daarbij bleek, dat de hoogte, welke Lamoree overwon nen had, niet precies 4 M. was, doch 3.975 M-, inmiddels toch nog een recordverbetering van 6,5 cm. Een van de fraaiste nummers was de eindstrijd 100 meter hee ren, welke zoo spannend was, dat alleen de jury van aankomst zou hebben kunnen beslissen hoe de volgorde bij de eindstreep was ge weest. Scholten, Zwaan en Lam- mers gingen op het oog gezien, gelijk door de finish. Voor aue drie werd een tijd van 10,9 sec. genoteerd. Dat de puzzle -ook t oor de jury van aankomst niet gering moet zijn geweest, moge blijken uit het feit, dat de chef van deze jury, de heer van der Lee. ciie persoonlijk Scholten als 1ste door de Finish had zien gaan, besliste dat de laatste den kampioenstitel op het sprintnummer had ge .ven nen. Ook de 200 meter werd door Schoiien gewonnen in. den g je oen tijd can 22,2 sec., waarbij d-rüe- lijk bleek, dat hij heel wat min der stroef liep dan bij de Engel- 1 sche kampioenschappen Wie verwacht mocht hebber., dat Slijk.iuis, die dft seizoen reeds niet minder dan zeven records neeft verbeterd, op de 5000 meter een nieuwe topprestatie ^ou verrich ten, zal teleurgesteld" zijn geweest Hoewel Frits de Ruyter, zooals verwacht werd, inderdaad den kampioenstitel op de 800 meter behaalde, hadden velen hem toch gezien zijn tegenwoordige condi tie, vanmiddag tot een be" ere prestatie dan zijn tijd van 1 min. 55,7 sec. in staat gerekend. Men dient er evenwel aan te denken, dat de vermoeidheid van de Tsje chische reis de Ruyter nog wel een beetje in de beenen zat. Bij de dames toonde Fanny Blanxers-Koen zich nog altijo de sterkste Niet minder dan vijf kampioenstitels wist zij voor het jaar 1946 op haar naam te bren gen. HET BINNENHALEN VAN BE OOGST Maandagavond van 19.45 tot 20.00 zal de hoofdinspecteur van het ministerie van Landbouw- Visscherij en Voedselvoorziening, de heer Melse via Hilversum spreken over de regeeringsmaat- regelen getroffen voor het binnen halen van den oogst. Met een sprong van 3.97% meter behaalde Lamoree het kampioenschap polsstok hoog springen en verbeterde hij te vens het Ned. record, dat hij onlangs te Londen vestigde. Naar wij vernemen zou op last van den officier van justitie proces-verbaal zijn opgemaakt over de gemeenteraadsverkiezin gen te Groesbeek bij Nijmegen. Er zouden n.l handelingen zijn gepleegd, die een nieuwe ver- I kiezing doen verwachten. VERVOLG VAN PAG. 1 Voor wie de „gezichten" der overige twintig landen toen kon aanschouwen, werd het duidelijk, dat Mac Neil hiermee het gevoel weergaf, blootlegde, van twintig volkeren uit alle hoeken der aarde. Zij waren allen* van ge lijke gedachten, hadden het ech ter niet gewaagd te zeggen, wat cieze Engelschman zei. Slechts onze Nederlandsche minister van buitenlandsche za ken, baron van Boetselaer waag de hetj zelfs af en toe scherp, de rechten vooral der kleine naties, te verdedigen in een brillant- geformuieerde rede. die lijnrecht inging tegen het standpunt der Russen en Joego-Slaven ER ZAL nog wel een. week voorbij - - gaan met deze voorbereidende besprekingen. Een en twintig bekwame chirurgen leggen hier in deze eerste weken blijkbaar hun in strumenten klaar om het geslagen Europa te ontleden voor de uiteinde lijke synthese van een wereld zonder wrijving. Zullen zij er in slagen in een vlotte operatie de kiem der ziekte uit te snijden? Zeker zullen zij erg veel geduld en goeden wil moeten toonen om de volkeren tot elkaar te brengen en bijeen te houden. Aan die gedach te ontkomt men niet; hier in het Palais du Luxembourg. En om zeven uur, als een onaf zienbare file auto's duizend afge vaardigden terugvoert naar hotel of restaurant, leest men d.enzelfden druk op de gezichten der vertegenwoordi gers. Wellicht gaat het gordijn nóg een tikje verder open; als wij een half uurtje later m het Ritz_hotel waar de Belgen zijn ondergebracht, een onvervalschte triple_sec genieten. Hier zijn vooral de Belgen wat los- lippiger en steken hun wantrouwen zij het in heel voorzichtige termen met onder stoelen of banken, wan trouwen dan tegenover de onvolg'- bare tactiek van den hamer en de sikJkel. Op ditzelfde terras raken wij in gesprek met twee mindere goden van de Fransche delegatie;; Carlier en Collet. Ook een lYansch officier mengt zich in het gesprek. Bij hen is er nog iets meer dan deze angst. Men moet het oprechte Fransche hart; de Fransche geest, beg'rijpen om te kunnen beseffen waarom de Fransehman voor déze conferentie niet zóó enthousiast is als oudere Franschen met glinsterende oogen kunnen navertellen over eenzelfde vredesconferentie van acht en twin tig jaar geleden. De Fransehman draagt nu eenmaal het hart hoog. Hij vpnd in 1918 de vredesconferentie die ook al in Parijs werd gehouden, z ij n conferentie. Ook nu spreekt hij over de "conferentie van Parijs"; maar met minder glans en minder trots, met een zekere mate van ja lousie en naijver zelfs. Later op den avond werd ons dui delijk waarom. De oorzaak laat zich het best samenvatten in de feiten der historie. In 1918 heette de aan voerder van de zeg'evierende geal lieerde legers generaal Foch; in 1945 daarentegen Eisenhower. En de man die tegen allen schijn der misluk king volhardde; ook toen alles rond om hem dreigde ineen te storten; was niet een Fransche "tigre'' maar een Engelsche "bulldog". Dat is voor Frankrijk een heel moeilijk te slikken pil. Misschien daarom ook is hier in Parijs van d'e vredesconferentie al leen maar iets te merken in de di recte omgeving van het palais en de hotels waar de gedelegeerden ver toeven. Maar het overige Parijs gaat door als ware er niets aan de hand binnen haar muren. Wel probeert de Fransehman de pil met een onvervalschte trois etoi_ les weg te slikken, maar op zijn ge laat ligt het bewijs van den wran gen smaak. De straatliehten flitsen aan. Het is tijd om het hotel op te zoeken. Mont_ Martre gaat weer zijn menschen. stroom met open armen ontvangen. Tweeduizend diplomaten zoeken hun kamers op. Wat zal de volgende dag brengen? P. S. 0. Daar liep de snoodaard Fobias. Nog één brug en dan had Jan Trompetter hem ingehaald. Hij spoorde lijn paard tot nog grooter 'spoed aan en het speet hem dat hij geen sporen had, die 'hij het paard in de flanken kon drukken, zoo hunker de hij er naar om Tobias in zijn "nekvel te pakken. Wat schrok de kleine taxhond, toen hij bemerk te dat het paard hem al zoo dicht op de hielen zat. De kletterende hoeven sloegen hel vuur uit de steenen. Maar Tobias was 'n schran der beest. Hij hield de kromme pootjes in en Daas dook hij welgemoed in hei donkere water van de Kuipersgracht. Trom petter liet zijn paard op de achterpooten draaien, stei gerde de brug op en zag dat Tobias met 't schoen tje in zijn bek in de kracht zwom. „Vooruit knol, over de leuning".

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1946 | | pagina 3