Nieuw Italië mag zijn belangen heden bepleiten Gaat de Engelsche vloot opereeren r Minister Jonkman over de Commissie-Generaal N' Haarlem's historie herleeft Voor Alkmaar en omgeving Bureaux: Zure beleefdheid en zichtbare ergernis „LATEN WE Tegen het smokkelen van Joden in Palestina OPSCHIETEN" Een bewijs van goede trouw MYRON TAYLOR BIJ DEN PAUS Hei' boterrantsoen gedurende den winter KLEUR EN LIJN IN GROOTEN OPTOCHT Hooge belangstelling (2aalsle nieuws Reglement van orde aanvaard Sowjet-Russisch amen dement verworpen Hoofdredacteur: H. N. Smits; rayon-redacteur Fr. Otten; binnenland P. Sigon. Abonnementsprijs 3.40 per kwartaal; 1.20 per maand; Inclusief incasso. Advertentie-prijs: per editie 13 ct. p. m.m.; minimum 1 2.50; in alle edities 26 ct. p. m.m-: minimum 4. Fam. ber. 20 ct p. m.m.; in alle edities 30 ct Noonllioilanclscli Daqblad Buiten God ts 'i nergens veilig (Vondel) ZATERDAG 10 AUGUSTUS 1946 42e JAARGANG - NUMMER 11000 ALKMAAR: Langestraat 42A tel 2046 (adm.); 2047 (redactie) K 2200 HOORN: Draafsingel 59 tel. 4243 (K 2290) 2 lijnen DEN HELDER: West straat 80; tel.. K 2230 4 SCHA GENMolenstraat 52 tel 459 (K 2240) Bankrelatie: Noorderbank Luitenant-generaal S. H. Spoorcommandant van het Ned. Indische leger (links) en generaal H. J. Kruis, chef van den generalen staf, hielden Vrijdagavond voor de radio een sa menspraak over de problemen van ons jonge leger. A.N.P. P. Tegen zes uur, meer dan an derhalf uur na het openen van de middagvergadering begon de con ferentie met het bespreken van de agenda Drie minuten nadien had de vredesconferentie: 1. de Joegoslavische resolutie goedgekeurd. Hierdoor heb ben geallieerde landen gren zende aan een voormalig vij andelijken staat, het recht zich rechtstreeks tot den raad van ministers van bui- tenlandsche zaken der Gioo- te Vier te wenden; 2. zich bereid verklaard de vijf voormalig vijandelijke lan den uit te noodigen hun siandpunt op de plenaire zitting uiteen te zetten Het secretariaat zal de uitnoodi- gingen verzenden, Italië komt Zaterdagmiddag aan de beurt. De voorioopige voorzitter, Bi- dault, bleek bereid zijn functie nog drie dagen te biijven be- kleeden. De ministers van bui- tenlandsche zaken der groote vier zullen, zooals bekend om beurten als voorzitter optre den. De Sovjet-afgevaardigde Vis- jinski vroeg onmiddellijk na het openen van de bijeenkomst debat over de wijze waarop de diverse vraagstukken op de agenda zou den worden geplaatst. Hij be klaagde zich er over, dat de agen da pas op het laatste moment had gecirculeerd en dat er geen Rus sische tekst was Visjinski zeiae niet met een agenda accoord te kunnen gaan als hij niet wist waar. wanneer en door wien deze was opgemaakt. Bidault antwoordde, dat de agenda onder zijn toezicht was op gemaakt door den secretaris-gene raal. Hij sprak op geërgerden toon en liet zijn verveeldheid, over de sleepende discussies duidelijk blijken. Teneinde de discussie te beëindigen verklaarde Bidault zich bereid op voorstel van de Sovjet-delegatie punt vier van de agenda („diverse bepalingen met betrekking tot de regels van pro cedure") te vervangen door „or ganisatie van het secretariaat'' Alexander, leider der Britsche delegatie, zeide, dat het ontoelaat- baar was zooveel tijd te verspillen Visjinski vond het beter nu een half uur aan deze kwestie te be steden dan later veel tijd te ver liezen. Tenslotte werd de confé- VOLGENS welingelichte bron zal de Engelsche zeemacht in de Middel- landsche zee worden ge bruikt om het smokkelen van Joden over zee naar Palestina tegen te gaan. Men verwacht, dat het sein tot het in werking stellen van deze „klop jacht" gedurende het weekend uit Londen zal worden gegeven. Het bericht, dat de Engel sche kruiser Ajax uit Malta te Haifa is aangekomen wordt' te Londen als een eerste maat regel in het kader van deze actie beschouwd. Alle torpe dojagers, korvetten en fregat ten in de Middellandsche Zee, die patrouillediensten verrich ten op de vaarwegen van Centraal Europa tot aan de kusten van Palestina, zullen rentie het eens over een nieuw waarschijnlijk met speciale voorstel van Visjinski dat een I troepen bemand worden, die punt 5 („het opstellen der agen da") aan de agenda van heden zou wordep toegevoegd. De atmosfeer van deze bijeen komst kenmerkte zich door een zure beleefdheid, afgewisseld door zichtbare geërgerdheid bij vele afgevaardigden Op een gegeven oogenblik scheurde Visjinski een -blaadje van zijn blocnote waarop hij tevoren haastig iets had ge krabbeld. Hij gaf het aan een yan de Joegoslavische afgevaardigden, die vlak achter hem zat. Deze af gevaardigde stond onmiddellijk op en stelde voor. dat de agenda zou worden opgemaakt in overleg met alle vijf voorzitters. Hierop weer klonk de stem van een ónbexend gebleven Engelsche afgevaardigde die riep: „lanen we opschieten". Oe vergadering werd om 8 uur verdaagd tot heden. aan boord van elk schip met Joodsche emigranten, dat on derschept wordt, zullen wor den gebracht en daar verant woordelijk zullen zijn voor het handhaven van de orde, tot dat de illegale schepen naar de afgesproken havens zijn geleid. Een correspondent van Reuter schrijft, dat volgens berichten uit Duitschland en Centraal-Eu- ropa de joden, die illegaal in Palestina willen immigreeren, dwars door Europa worden ge holpen door middel van op groo. te schaal werkende geheime or ganisaties, welke, naar men ge looft met een niets ontziende doelma'igheid en strenge disci- IN EEN ONDERHOUD met den Amsterdamschen cor respondent van de Times heeft Minister Jonkman de redenen uiteengezet, waarom men wil overgaan tot het zen den van een Commissie-Ge neraal naar Ncderlandsch- Indië. De regeering heeft dit voornemen opgevai, aldus mi nister Jonkman, omdat vol gens de Grondwet de taak van den Gouverneur-Generaal be perkt is tot het vertegenwoor digen van de Kroon en de Ned.-Indische regeering, ter wijl aangelegenheden welke verband houden met 'fle inter nationale betrekkingen en de structuur van de nationalis tische beweging, het opper bestuur competeeren Door de slechte verbindingen en den chaotischen toestand zijn beide taken tot dusver door dr. van Mook behartigd; deze zal thans lid van de commissie wor den, daar tusschen zaken van -lo caal bestuur en die van het opper bestuur nimmer een scherp onder scheid is gemaakt. De conferentie te Malino, aldus minister Jonkman, moet gezien worden als een uiteindelijk bewijs van de goede trouw der Neder- landsche regeering. Het koloniale is verlaten. systeem Over de politieke ontwikkeling merkt de Times op, dat de Neder- landsche regeering er terecht niet toe over heeft willen gaan het re- pubiikeinsche bestuur te erkennen als vertegenwoordiger van Suma tra en andere eilanden. Dat deze zienswijze juist is geweest, aldus het blad, is bevestigd door de be sprekingen te Malino. „De Nederlandsche regeering heeft op zoo treffende wijze het oude koloniale systeem verlaten en is, zooals de verschillende ko ninklijke uitspraken getoond heb ben, zoo vastbesloten het Indone sische volk te he1 pen bij het ver overen van een eigen plaats te midden der vereenigde naties, dat het indien Sjahrir .en 'Se gematig de elementen op Java hun positie tegenover de extremisten kunnen versterken, niet onmogelijk zou moeten zijn tot een oplossing van de hangende kwesties te komen." Z.H. de Paus ontving Woens dag den persoonlijken vertegen woordiger van president Truman bij het vaticaan, Myron Taylor, pline te werk gaan. Haar onge schreven wetten, die zelfs het maximum bepaalt dal als bagage mag worden meegenomen, zijn voor alle joden, die zich aan haar toevertrouwen in de hoop het H. Land te bereiken, bindend. Voorbereidingen op Cyprus In het Caraoloskamp, even bui ten Famagusta en vlak bij de zee, helpen burgers de Britsche militairen bij het in gereedheid brengen van het kamp. Maandag wordt de eerste groep Joodsche illegale immigranten op Cyprus verwacht. Het kamp is omringd door 'n drie meter hooge dubbe le omheining van prikkeldraad. Reeds zijn 200 tenten opgezet. Verder zijn er in het kamp nog 20 steenen hutten, die in 1919 zijn gebouwd' ter herberging van Wit-Russische vluchtelingen. men zal het huidige boterrantsoen gedurende de wintermaanden, zoo mogelijk, gehandhaafd blijven. De kans bestaat echter, dat minder boter, doch daarentegen meer margarine zal worden verstrekt. Men streeft er naar geen verandering te brengen in het totale vet-, boter- en margarine rantsoen. Een en ander is evenwel geheel af hankelijk van den in voer. Een hoogtepunt van de feestelijkheden, ter eere van het 700-jarig bestaan der stad Haarlem, was de groote historische en allegorische op tocht, welke Vrijdagmiddag onder enorme belangstelling door de straten van onze ge westelijke hoofdstad trok. Hooge belangstelling was er voor dit festijn van kleur en lijn, dat ontworpen was door den kunstenaar Herman Moerkerk: op het bordes van het Stadhuis sloegen Z.K.h. Prins Bernhard, Z. H. Exc Mgr. Huibers, Z.Exc. de Com missaris van de Koningin, dr. J. E. Baron de Vos van Steen- wijk en de burgemeester van Haarlem, M A. Reinalda, den stoet gade. Haarlem is een stad van muziek en kermis, van versierde straten en luisterrijke etalages, van tal rijke kunstuitingen ook, in deze week geweest Het groote feest spel: de Vrijheid Vlagt, dat giste renavond door onzen Bisschop met vele geestelijken uit stad en omtrek van Haarlem werd bijge woond, en viermaal is opgevoerd, was een groot succes. Uren voor het vertrek van den grooten optocht stonden de men- schen in heel de stad reeds klaar om dit groote gebeuren te aan schouwen. Meer'dan duizend cos tumes waren noodig geweest, om de vele figuren uit de geschiede nis van de stad aan te kleeden en, Herman Moerkerk, de bekende kunstschilder die in zijn vaderstad 's Hertogenbosch al zoo vaak der gelijke festiviteiten had georgani- H.M. de Koningin is giste ren op hartelijke wijze in Twenthe ontvangen, waar zij voor het eerst na de bevrij ding een bezoek bracht. Volgens het Vrije Volk is er klaarheid gekomen in de kwestie der in Nederlandsche uniformen gekleede Duitschers die in Mei 1940 over de Ne derlandsche grens kwamen. Het schijnt inderdaad gebeurd te zijn. Volgens „Trouw" zijn enkele daders gegTepen, die hebben meegewerkt aan de onderwaterzetting van de Wieringermeer. Naar de op drachtgevers wordt nog ge zocht seerd, heeft eer van zijn werk ge had De aankleeding was prachtig, vele groepen waren zeer mooi ver zorgd, de historie van Haarlem herleefde in kleur en qijn! Het zou ondoenlijk zijn en trou_ wens ook onnoodig, alle groepen en personen te noemen. Ket meest heeft ons en ook wel in het algemeen het publiek getroffen, de zegewagen van Lourens Jarnszoon Koster, die onbe wegelijk met zijn A in de hand, ge lijk het bééld op de Grootè 'Markt; stond. Bijzonder aardig' was de groep van de Camera Obscura, den groo en Haarlemmer Nicolaas Beets in zijn onsterfelijk werk eerend. Daar schreed de dandy met de rose briefjes uit het hoofdstuk waarmee Hilde- brand verlegen was, omdat hij er zelf een rol in speelde; daar liep K'eesje, het Diaconiemannetje, dat zijn historie vertelde en met de ge poetste laarzen over zijn arm almaar ja9borstelend voortliep; daar zag men tial van andere figuren in de Kalmer en Hildebrand zelf met zijn genooten en de deelnemers aan het verguldpartijtje. Stastok en Kegge herleefden. ebhO Hei Sowjet-Russisch amen dement betreffende de meer derheidskwestie is gisteren ter plenaire zitting van de conferentie van Parijs met 15 tegen 6 stemmen verwor pen. De Sowjet-Unie stelde bij amendement voor om terug te keeren tot den oorspronkelijken tekst van de voorstellen der „groote vier" betreffende de pro cedure, volgens welke voorstel len slechts aanbevelingen, dia door de conferentie met een tweederde meerderheid zouden zijn aangenomen, aan den raad van de vier ministers van bui- tenlandsche zaken doorgegeven zouden worden. Voor het Sowjet-Russische amendement stemden: tie Sow jet-Unie, Wit-Rusland, Tsjecho- Slowakije, Polen, de Oekraine en Joego-Slavie. De conferentie besloot vervol gens het reglement van orde. als door de commissie aanbevolen, artikelsgewijze te behandelen. Het reglement van orde werd als door de commissie aan bevolen, in zijn geheel aange nomen met 15 tegen 4 stem men. bil 2 onthoudingen.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1946 | | pagina 1