Nieuw LIEFDE EN GERECHTIGHEID IN PLAATS VAN HAAT E235SaZE5a© De Gasperi pleit voor zijn land N.-H. Voor Alkmaar en omgeving Bureaux: Voor de politieke delinquenten Ernstig vermaan van het Episcopaat Vredesverdrag boven onze krachten Brifsche stap bij Nederland Over illegale joodsche immigratie Groot Bestuurdersappèl R.K. Middenstandsbond China biedt bemiddeling aan De Koningin bij de Passiespelen Rijstlevering aan Britsch-lndië Binnenlandsch nieuws Hoofdredacteur: H. N. Smits; rayon-redacteur Fr. Otten; binnenland P. Sigon. Abonnementsprijs 3.40 per kwartaal: 1.20 per maand, Inclusief Incasso. Advertentie-prijs: per editie 13 ct. p. m.m.; minimum 2.50; ln alle edities 26 ct. p. m.m.1 minimum 1 4. Fam. ber. 20 ct p. m.m.; in alle edities 30 ct Noordhollandsch Dacrblad Buiten God is '1 nergens veilig (Vondel) MAANDAG 12 AUGUSTUS 1946 42e JAARGANG - NUMMER 11001 ALKMAAR: Langestraat 42A tel 2046 (adm.); 2047 (redactie) K 2200 HOORN: Draafsingel 59 tel. 4243 (K 2290* 2 lijnen DEN HELDER: West straat 80; tel. K2230 SCHAGENMolenstraat 52 tel. 459 (K 2240) Bankrelatie: Noord erbank DE DE AARTSBISSCHOP EN BISSCHOPPEN VAN NEDERLAND aan de hun toevertrouwde geeste lijkheid en geloovigen, Zaligheid in den Heer! Beminde Geloovigen, In ons herderlijk schrijven van 22 October 1945 deden Wij een beroep op het Neder- landsche volk om zich in zijn houding jegens de politieke gevangenen en hun kinderen niet te laten leiden door den geest van wraakzucht en haat. Nu zijn er sindsdien bijna tien maanden verstreken, maar.nog steeds is het vraag stuk der politieke delinquen ten niet opgelost. Het verheugt Ons dan ook ten zeerste, dat de "burgerlijke overheid thans ingrijpende maatregelen wil treffen, die, als zij doelmatig worden uit gevoerd, een bevredigende oplossing van dit probleem ten sterkste zullen bevorderen. Met klem herhalen Wij daarom Ons beroep op U van October jl. en in den Naam van onzen Heer Jezus Christus, die voor ons allen stierf aan het kruis en aan dat kruis nog aan Zijn Hemelscheti Vader om vergiffenis vroeg voor zijn vijanden, bezweren Wij U, U jegens de politieke gevangenen te laten leiden door gevoelens van liefde en gerechtigheid. De Goddelijke Zaligmaker heeft eens gezegd: „Aan de liefde zult gij mijn leerlingen kennen" en het blijft de onsterfelijke glorie van onze eerste christenen, dat van hen getuigd werd: „Ziet, hoe zij elkander liefhebben." Beminde Geloovigen, kan men dat ook van onze huidige christe nen getuigen? Och, als alle chris tenen de liefde beoefenden, hoe geheel anders zou de wereld er dan uitzien en hoe lang zou dan reeds het vraagstuk der politieke delinquenten tot een bevredigende oplossing zijn gebracht. Want alleen de liefde vermag zulks te doen, de liefde, die de gerechtig heid draagt en haar vervolmaakt. Maar helaas het moet Ons van het hart, met ontsteltenis hebben Wij waargenomen, hoe er ook nü nog, zooveel maanden na onze bevrij ding, katholieken gevonden wor den, die geen woord van clemen tie kunnen hooren, geen woord van mededoogen met de duizen den in onze bewakingskampen, die, ofschoon behoorende tot "de z.g.n. „lichte" gevallen, nog steeds hun vrijheid niet herwonnen hebben en, ook naar zuiver menschelijke normen gemeten, reeds veel meer straf hebben ondergaan dan hun politiek vergrijp verdiende. Het is cnhegrijpelijk, dat deze menschen, die zich christenen en zelfs goede christenen durven noemen, met beseffen, hoe ernstig zij misdoen tegen het groote gebod van de liefde. Het „bemint Uw vijanden" schijnt niet voor hen te gelden. Dagelijks bidden zij in het Onze Vader „vergeef ons onze schuld, zooals ook wij aan anderen hun schuld vergeven", maar hun ge zindheid ten opzichte van de po litieke gevangenen maakt die bede uit hun mond tot een leugen en tot een hoon voor Gods aan gezicht. God echter, Beminde Geloovigen, laat niet met zicfa spotten: Wij hui_ veren voor het lot van deze mee. doogenlooze en door haat en wraak, zucht verblinde menschen, wanneer Wij de zoo stellige verzekering van Ohristius overwegen: Vergeeft gij aan de menschen niet, dan zal Uw (hemelsche) Vader ook uw fouten niet vergeven". (Mat.to. VI, 15). "Oordeelt niet opdat gij niet geoor. deeld wordt. Want met het oordeel, dat gij velt, zult gij geoordeeld worden: en met de maat waarmee g'ij meet, zal men ook voor U me. ten". ('Matih. VII, 1. 2). God, die harten en nieren doorgrondt en die niet naar den schijn, maar naar het wezen, niet naar het uiterlijk, maar naar het innerlijk oordeelt, wéét bovendien, dat vele van deze hartelooze en eigengerechtigde Chris, tenen door hun eigen zondig leven heel wat sclruldger tegenover Hem stiaan dan meenigeen van de door hen zoo verfoeide politieke delinquenten. En daarom huiveren Wij opnieuw, als Wij Christus hooren voortgaan: "Waarom ziet ge den splinter in het oog van uw broeder en den balk in uw eigen oog ziet ge niet?Hui. öhelaar, trek eerst den balk uit uw eigen oog, dan zult ge zien; hoe ge den splinter uit het oog veh uw broeder moet trekken". (Matth. VII, 1—5). Inderdaad, Beminde Geloovi gen, wij zijn allen zondige men schen en in onze zondigheid heb ben wij allen behoefte aan ver giffenis. Maar willen wij die van God verkrijgen, dan moeten wij ook aan onze medemenschen we ten te vergeven. Doen wij dit niet dan zal het ons vergaan als den boozen knecht uit het Evangelie, die nadat zijn heer hem tiendui zend talenten had kwijtgescholden zelf zijn medeknecht in den ker ker wierp, omdat deze hem niet aanstonds de luttele schuld van honderd tienlingen kon betalen! „In zijn toorn" zegt Christus „leverde de heer des huizes den boozen knecht over aan de beu lenZóó zal ook mijn hemel sche Vader met U handelen, als «liet ieder uwer zijn broeder van harte vergeeft". (Math XVIII, 34. 35). Maar deze vijandige gevoelens tegenover de politieke gevange nen zijn niet alleen met de liefde in strijd, zij druischen ook in tegen de deugd van rechtvaardig heid. Stelt men iemand in staat van beschuldiging dan moet men daar voor gegronde redenen hebben, en niet slechts steunen op ver dachtmaking of afgaan op losse geruchten. De aanklager mag zich niet laten geleiden door gevoelens van antipathie, door een geest van haat en wraakzucht, door verbit tering en afgunst, door concur- rentienijd en grof eigenbelang. De berechting heeft te geschieden volgens billijke maatregelen, zij moet rekening houden met ver zachtende omstandigheden; de straf mag in geen geval zwaarder zijn dan de zwaarte van hef ver grijp. Bovendien dient de straf een opvoedkundige waarde te heb ben, zoodat zij den delinquent tot ♦nadenken stemt en loutert, en niet omgekeerd hem verbittert en tot wanhoop drijft. Na de opening van de mid- dagzitting van Zaterdag van de conferentie van Parijs kwam de Italiaansehe pre mier, de Gasperi, aan het woord. Hij verklaarde, dat hij wel voelde dat, «afgezien van de hoffelijkheid van de vergadering, alles tegen hem was: als vertegenwoordigei namelijk van een voormalig vijandelijk land. Het vredes verdrag, zooals dat is voor gesteld door de groote vier, is zeer streng, wanneer het verdrag tenminste een mid del zou zijn ter bevordering van den wederopbouw en de internationale samenwer king, zouden de offers van Italië eenigen zin hebben. Italië heeft thans zelfs niet de hoop, die het bij het ver drag van Versailles kon koesteren; dat de algemeene ontwapening ingeluid werd door de ontwapening der overwonnenen. „Wat ons echter het meest verontrust is niet de tekst van het ver drag, doch de geest die er uit spreekt". De Gasperi verklaarde, dat in het verzet tegen Duitschland meer dan 100.000 man gesneu veld of vermist zijn, zonder de Italianen mee te rekenen die in concentratiekampen omkwamen of de 58.000 patriotten, die als partisanen vielen. Spreker gaf toé, dat het pro bleem Triëst niet eenvoudig is; wanneer men echter Triëst van Italië afsnijdt, bedreigt men de Italiaansehe eenheid Op het protest van de Gasperi hebben de ministers van buitenlandsche zaken geen acht geslagen. Het resultaat van de voorgestel de regeling zal zijn, dat 180.000 Italianen in Joego-Slavië zuilen verblijven en 10.000 Slaven in Italië. Als men Triest meerekent, zullen 646.000 Italianen uit hun vaderland verbannen zijn. Waar om heeft men niet, zooals bij het koloniale probleem, ook de behan deling van het vraagstuk Triest een jaar uitgesteld? Ie Italiaansehe premier ver klaarde voorts, dat Italië een vor dering op Duitschland heeft van 7 Vi milliard gulden wegens scha de door de Ouitschers in Italië aangericht na de oorlogsverklaring van Italië aan Duitschland. Doch het ontwerpverdrag gebiedt Italië af te zien van alle voderingen, die het op Duitschland heeft. Ook sommige andere economische clau- sulus van het verdrag zijn on dragelijk zwaar. „Wanneer de bepalingen van het verdrag worden uitgevoerd,, zooals ze daar liggen, dan zouden wij, als wij het verdrag zouden teekenen, iets op ons nemen, dat boven onze krachten zou liggen om na te komen". De Italiaansehe koloniën Tenzij men ons vraagt van onze rechten afstand te doen voor dien tijd, hebben wij geen bezwaar te gen uitstel der beslissing en het voortduren van het huidige mili taire bestuur in die gebieden. Maar wij vertrouwen er op, dat tijdens het jaar van uitstel hun bestuur in overeenstemming met de internationale wetten ten minste gedeeltelijk aan Italianen zal worden toevertrouwd, zelfs in dien dit onder toezicht der bezet tingsautoriteiten moet geschie den. Over de militaire clausules zeide hij, dat de Italiaansehe be zwaren vollediger in de bevoegde commissie naar voren zullen wor den gebracht. Hij zeide thans, dat d geheele Italiaansehe vloot, die gedurende drie jaar voor de ge meenschappelijke geallieerde zaak heeft gevochten, niet als oorlogs buit kan worden behandeld. De Gasperi besloot: „Mqne heeren, het is met een blijven- den vrede voor oogen, dat ik U vraag de Italiaansehe repu bliek respijt en moreel crediet te verleenèn. Een volk van harde werkers, 47 millioen in aantal, staat gereed zijn in spanningen met de uwe te vereenigen voor een recht vaardiger en menscheiijker wereld." Na de vertaling van de rede verklaarde de president, dat de confeentie nota zou nemen van de verklaringen, die uit naam van de Iitaliaanschë delegatie waren gedaan. De Italiaansehe delegatie werd vervolgens uit de vergade ring geleid. Heden zal men de Italiaansehe verklaring bespreken. De passagierslijst van het m.s. „Ruys", vermeldende de namen van 1799 repatrieeren- den, ligt op onze Bureaux voor een ieder ter inzage. Engeland heeft ook Nederland en Belgi verzocht assistentie te verleenen bij het controleeren in Europa of joodsche illegale im migranten naar Palestina van daar vertrekken. Eenzelfde ver zoek was reeds gericht tot de Sovjet-Unie, Polen, Roemenie, Tstecho-Slowakije, Frankrijk en Italië. Op Woensdag 28 Augustus en Dinsdag 24 September a.s. belegt de Dioc. R.K. Midden standsbond in het Bisdom Haarlem een groot Bestuur dersappèl, respectievelijk voor de Z.-Hollandsche en Zeeuw- sche afdeelingen in het R.K. Lyceum voor Meisjes in Den Haag en voor de Noord-Hdl- landsche afdeelingen in het Retraitehuis te Bergen (N.HO Onder den titel: „Bij de keer punten der geschiedenis" zul len spreken: Rector J. Th. M. Kraakman, over: „Dé oude Kerk in den nieuwen tijd", Drs. G. W. J. Vlek, over „Eco nomische weerbaarheid en sociale verplichting". Jan Bak ker, over: „Middenstand en levensstijl". Zaterdag heeft de heer Ho Feng Tsjan, hoofcf van de afd. voorlichting van het Chineesche ministerie van buitenlandsche zaken, verklaard, dat de Chinee sche regeering thaar bemidde ling heeff aangeboden in het conflict tusschen Nederland en de Indonesische nationalisten. Hij heeft d'aaraan nog toege voegd, dat de regeering de toe zegging had bereikt, dat door de Nederlandsche regeering doel treffende maatregelen voor de bescherming van de Chineezen in Indonesië genomen zuilen worden In het Amsterdamsche stadion werden de voorwedstrijden voor de wereldkampioen schappen wielrennen verre den. Tijdens het sprintnummer in den laatsten bocht. Voorop de Franschman Gerardin, in het midden Van Vliet, daar achter Scherens. Arie v. Vliet werd winnaar. (A.N.P. P.) Op groot Engelenburg te Brummen werd Zaterdag de eerste groote landdag van het Ned. Roode Kruis gehouden, welke werd bijgewoond door H.K.H. Prinses Juliana. Jkvr. v. d. Does biedt de Prinses, een vaandel aan. Geheel onverwachts heeft HM de Koningin een be zoek aan de Passiespelen te Tegelen gebracht. Zij maak te daarbij gebruik van den koninklijken trein waarmee zij voornemens was een be zoek aan Limburg te bren gen op Maand'ag en Dinsdag a.s. Zaterdagavond arriveer- 'de'H?M ar in het kleine plaatsje ten Zuiden van Venlo, waar duizenden en duizenden iederen Zondag de lijdensgeschiedenis gaan De le ven. Zondagmorgen werd H.M. ver welkomd door den burgemees ter van Tegelen en den commis saris der provincie. Nu de lunch begaf zij zich naar het open luchttheater, waar zij werd ver welkomd door den Bisschop van Roermond en het bestuur der Passiespelen Met aandacht volg de H.M. het spel en in de pauze begaf zij zich achter de coulis sen, waar zij een onderhoud met de spelers had. Na afloop dér spelen reed de Koningin per auto terug naar den koninklijken trein, waarin zij den nacht zou doorbrengen. Heel het dorp liep met oranje eri van alle huizen wapperde de nationale driekleur. Luide toe gejuicht door 'de dorpelingen en de vele bezoekers, kon de auto slechts met moeite haar weg ver volgen De honneurs tijdens het ver blijf van H.M. in het openlucht theater werden door den heer Thijssen, den regisseur der spe len, waargenomen. Onder de aanwezigen was oók de schrij ver van het spel, pater Jacques Schreurs. Dr. van Mooie heeft zijn toe stemming gegeven tot het ex porteeren van ongepelde rijst naar Britsch-lndië, mits deze transactie niet de erkenning van de Republiek Indonesia inhoudt. Men verwacht, dat het eerste rijstschip morgen zal beginnen met laden en op 1 September gereed zal zijn om met 10.000 ton uit te va ren. Een motorongeval bij Wassenaar eischte Zaterdagavond twee doo- den. - Binnenkort zal uit Duitsch land grooten aanvoer van bruin koolbriketten plaats vinden, wel ke 'bestemd is voor electrische centrales. Lichtenvoorde tiert van 1925 Augustus haar 1000- •jarig bestaan als stad.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1946 | | pagina 1