Nieuuu DE DANS OM DEN VREDE UITBUNDIG ENTHOUSIASME VOOR DE KONINGIN INDONESISCHE ACTIVITEIT TOEGENOMEN Is Commissie-Generaal in strijd met de Grondwet? lp in uding AKKET ntum nten nen en n oldsch ?aad nachine tooneel- 1 emeente- itratie ingen B A L tg cursus ichters Voor Alkmaar en omgeving Bureaux: George Bidauit, nationale figuur DOODSTRAF BEVESTIGD Engeland-vaarders verraden Bij haar bezoek aan Limburg Driehonderd inheemschen gedood bij Semarang Handhaving opper- en algemeen bestuur Radio Moskou over de rede van de Gasperi Repoeblik werkt aanstekelijk Sinaasappelen voor de jongste kinderen ?US 1946 GD™"'' f later nacht. leeft.. 1 en ;n van 100,— Veel or ruw zig. jvrouw Tondel- station erden- 7060. SVROUW 1 rerk voor thuis in •ijzen vol- t. Inhoud: 1 hanave orstels. 2 luiwagen 1 rage- Keld terug of bestel. inig onder •ermelding an: - House lSTRICHT .GD: karspel O. 17. Isl Red's, ind. f 7, 8,50 p. st.; p. st. W. Isl. Reds f 9,— P. ipbell Een- 8,p. st.; p. st „Sumatra" daal IUWERS komt de id'ing oedig. bos en Zn. I.H. Waard PRIMA TOER" Jrtslaan 151 vraagd: dwinning r no. 12566 )lad ftOOTEN i Alkmaar ifte lember bij Maurilskade wordt op gratis nden. g. 1946 NTENAAR, Alkmaar. Hoofdredacteur: H. N. Smits; rayon-redacteur Fr. Otten; binnenland P. Sigon. Abonnementsprijs J 3.40 per kwartaal; 1.20 per maand. Inclusief Incasso. Advertentle-prtls: per editie 13 ct. p. m.m.; minimum 2.50; ln alle edities 26 ct. p. m.m.; minimum 4. Fam. ber 20 ct p. num.; in alle edities 30 ct NoonUiollandsch Dagblad yjp Buiten God is 't nergens veilig (Vondel) DINSDAG 13 AUGUSTUS 1946 42e JAARGANG - NUMMER 11002 ALKMAARLangestraat 42A tel 2046 (adm.); 2047 (redactie) K 2200 HOORN: *Draafsingel 59 tel. 4243 (K 2290) 2 lijnen DEN HELDER: West straat 80; teL K2230 SCHAGEN^Molenstraat 52 tel 459 (K 2240) Bankrelatie: Noorderbank De INDRUKKEN, opgedaan tijdens de eerste dagen der vredesconferentie in Parijs, wor den. naar mate de inleidende .zittingen hun culminatiepun/t naderen of wellicht reeds zijn ge passeerd, volkomen bevestigd. Tweeduizend diplomaten van een en twintig landen dansen nu af veertien dagen rond, zij het vaak met zuurzoete gezichten, in deze arena der wereldpolitiek. Men had, na zooveel gebeurte nissen, na zoo'n allesvernietigend wapengekletter en dat nog wel voor de tweede maal binnen der tig jaren een spontane dans om den boom van vrijheid en vrede mogen verwachten. Ein on danks de aan den horizon opdoe mende donderwolkjes toog men welgemoed, vol vertrouwen, naar het hart van Frankrijk, uit alle oorden der wereld, om een be- slissenden vredesband te smeden op het internationale aambeeld van goeden wil en onderling ver trouwen. Men verdrong; misschien onbe wust, het sluimerend gevoel van vrees en argwaan op den achter grond, omdat het immers onmo gelijk heette dat partijen die zóó hecht, schouder aan schouder had den gestaan toen het ging om een der hoogste waarden van den mensch, de persoonlijke, geleide, vrijheid, thans nu de inzet is het consolideeren dier verworven vrijheid en het bouwen van een blijvend monument des vredes hun tanden zouden laten zien. CEORGE BIDAULT, Frankrijk's minister-president, die steeds meer gaat beteekenen voor het Fransche volk, begon zoo voortref felijk in zijn openingsrede, nu twee weken geleden Men kon aan zijn goeden wil niet twijfelen George Bidault, die voor Frankrijk nu reeds meer is dan premier, die voor den Franschman een figuur is, waarin vertrouwen wordt ge steld, die er wellicht niet zoo erg veel meer van af is, hem als een nationale figuur te zien, George Bidault, waarnaar Parijs in deze dagen opziet als naar een lichten de avondster aan donkeren hemel, toonde zich in den halven cirkel zooals hij is. open, eerlijk, onom wonden. Maar anderzijds de man van de onvervalscbte Fransche .elegance der diplomatie. Hij ver staat de kunst te zeggen wat hij op het hart heeft, met den vinger naar de wonde te wijzen en toch op een wijze die niet krenkend of afstootend kan zijn voor hem dien de schoen past. George Bi dault, die in zijn begeesterende, tintelende speeches pal staat voor een rechtvaardige behandeling, een eerlijke en bevredigende op lossing van de kluwen der puzzles; die de gedelegeerden weet mee te sleepen en zijn eigen landgenoo- ten in het Palais de Luxemburg doet tintelen van enthousiasme, die zelfs, zoo scheen het af en toe, de Russen los wist te maken van hun starre programpolitiek. Maar ook George Bidault mocht er niet in slagen in deze eerste weken de conferentie het aanzien te geven van de vredesduif; ook hij kon niet verhinderen, toen de voornaamste punten dezer preli- minairen ter tafel kwamen, dat verschillende acteurs van dit po litiek melodrama de schmink van het gelaat wreven en zich toon den in ware gedaante. Toen was Bidault zichtbaar teleurgesteld, ontdaan bijna, pa relden zweetdruppels op zijn voor hoofd en moest de pochette er aan te pas komen om die te verwijde ren RUSLAND en de omringende landen, die het als een mag neet gegrepen .houdt binnen zijn machtssfeer, zijn in den loop dezer veertien dagen al ettelijke malen aan het roeren geweest in de ko kende brij van botsende program mapunten. Rusland en Joegoslavië vormen hier wel de hoofdoorzaak van de onrust. En gezien de wrijvingen waagt men het reeds, af en toe te spre ken over een verdaging der con ferentie, een opschorten dus van de moeilijkheden Dat is dwaas heid, zonder meer. Wat nu niet kan, zal over een half jaar even min kunnen. Wanneer -nu voor stellen Molotof zullen verontrus ten, hem zelfs merkbaar nijdig maken, zullen deze hem evenzeer doen briesen na maanden uitstel En de wereld kan niet op uitstel wachten. De strijd is 'gestreden op het slagveld. De papieren strijd zal nu eindelijk tot resultaten moeten komen De wereld wacht op het einde der conferentie. Eerst dan zal men internationaal, intercontinentaal zelfs, den her bouw van een gezond-gebaseerde wereldhuishouding ter hand kun nen nemen. Er hangt zoo veel vanaf, nu in Parijs. Zal men d a t de man nen van Stalin aan het verstand kunnen brengen? Het ware van harte te wenschen. P. S. De Rotterdamsehe garagehou der H Luydendijk had tijdens de. bezetting een aantal adspirant- Engelandvaard'ers aangeboden om hen met zijn auto naar hun boot te vervoeren. Hij leverde hen echter ini handen van den S.- D. af. met het gevolg, dat zes van hen ter dood werden ver oordeeld. Hij was door het Bij zónder Gerechtshof te Rotterdam ter dood veroordeeld. De Procureur-Fiscaal had tot verwerping van het beroep ge concludeerd' en het vonnis van den Raad luidde overeenkomstig dat van het Bijzonder Gerechts hof. De beide dagen na haar be zoek aan de Passiespelen te Te- gelen heeft H. M. willen beste den aan tochten door Noord- Limburg, om zich op de hoogte te stellen van d'e verwoestingen tengevolge van het oorlogsge. weid, van de vorderingen van het herstel en van den persoon lijken toestand der bewoners. Zij heeft dat willen doen zonder of ficieel vertoon, huiselijk zouden wij willen zeggen, zooals een moeder komt informeeren naar de gezinnen der getrouwde kin deren. Gistermorgen te ruim 9 uur Deze stelling werd door ve le leden, blijkens het Voorloo- pig Verslag der Tweede Ka mer onjuist geacht. Van ver schillende zijden kwam men Een Britsch woordvoerder heeft in een onderhoud over de militaire situatie in Indië verklaard, dat in de afgeloo- pen weken de activiteit van Indonesische zijde is toege nomen. Dit wordt toegeschreven aan het volgende: a. de Indonesiërs wenschen iets groots te doen in 'verband met hun onafhankelijk heidsdag (17 Augustus); b. de invloed van het „Ramadan"-feest (een feest met religieuzen inslag, waaraan een maand vasten is verbonden). De woordvoerder legde er den nadruk op, dat deze toegenomen activiteit geen militair gevaar op levert, doch niet aangenaam is vanwege de mogelijkheid van in filtratie van extremisten in het gebied van de ïtapwi. Hij voegde er aan toe. dat de grootste militaire activiteit plaats heeft in het gebied van Semarang en Bandoeng. Volgens berichten zijn 300 Indonesiërs in de omgeving van Semarang gedood bij de gevechten rondom het vlieg veld. Zondag hebben de Indonesiërs hernieuwde, zij het minder hevige pogingen ondernomen om in ge noemd gebied ongeregeldheden te veroorzaken. De voornaamste activiteit in het uitgestrekt gebied van Bandoeng vond plaats nabij Lembang en de rivier ten Zuiden van de stad. Het staat vast, dat hierbij 75 In donesiërs gedood zijn Volgens DE GRONDWET draagt met zooveel woorden het opperbe stuur over Nederlandsch-Indië aan den koning op. Is de opvatting der regeering juist, dat de kroon de uit dit opper bestuur voortvloeiende bevoegdheden naar willekeur mag overdragen op een commissie-generaal, zelis zonder mede werking van de Staten-Generaal, omdat het te harer beoor deeling zou staan te besluiten omtrent den vorm, waarin zij haar bevoegdheden tijdelijk aan een werktuig tér uitoefening zou willen overdragen? tegen dit betoog krachtig op. De constitutiotieele koning heeft immers, zoo betoogden de hier aan het woord zijnde leden, in het algemeen de zelfde rechten als de vroegere souverein, met inbegrip 'Van het recht van delegatie van machtsuitoefening. Het ver schil is slechts, dat de kroon thans verantwoording schuldig is aan de Staten-Generaal, ook voor zulk een overdracht van bevoegdheden en voor de wijze, waarop deze worden'' uitgeoefend, terwijl zij dat vroeger niet was. De leden, die delegatie van bevoegdheden van het op perbestuur aan een commissie- generaal ongeoorloofd achtten, waren van oordeel, dat een volle dige vermenging van de bevoegd heden van het opperbestuur en die van het algemeen bestuur tengevolge zal hebben, en dit achtten zij zeer bedenkelijk Men kan het opperbestuur niet naar Batavia overbrengen zonder het algemeen bestuur aan te tas. ten. Dit is in strijd <met de grond wet, met de Indische staatsrege ling en met de staatkundige ont: wikkeling, die op de zelfstandige wording van Indië gericht is. Tegen dit betoog voerden vele andere leden aan, dal het wets ontwerp zich juist zorgvuldig be- jperkt tot het opdragen van de uitoefening van bevoegdheden van het opperbestuur aan een commissie-generaal. Radio Moskou heeft den cor respondent van het Sowjet-Rus- sisoh nieuwsbureau te Parijs ge citeerd, waar hij commentaar le_ verde op de zitiing van de vre desconferentie van Zaterdag als volgt; De Italiaansehe minister president, De Gasperi, sprak op een dusdanige manier, dat het dikwijls moeilijk viel te gelooven, dat het ging om een land', het welk aan de zijde van Duitsch- land heeft gevochten en dat verantwoordelijkheid droeg voor een d'eelneming in de agressie den woordvoerder zou het aantal dooden waarschijnlijk nog grooter zijn. De in te voeren „spertijd" is bedoeld om de mogelijkheid van extremistische infiltratie in de stad tegen te gaan. Ook in het gebied van Soera- baia vinden nog steeds ongere geldheden plaats. Betreffende de weigering der Indonesische auto riteiten om geïnterneerden uit 't binnenland van Java te evacu- eeren,' wacht het Britsche hoofd kwartier nog steeds op de stap pen, die de Indonesische regee ring in deze aangelegenheid zal doen De Britsche woordvoerder hoopte, dat Sjahrir bij zijn 'terug keer naar Batavia een voorstel zou doen. Thans is van Geallieerde zijde voorgesteld allereerst de 2000 Europeanen, die nog geïnterneerd zijn, te evacueeren, gevolgd door diegenen, die door de Indonesiërs zijn geïnterneerd, hetgeen te Djogjakarta is overeengekomen. Nadat reeds een dezer dagen Marokko verzet heeft aangetee- kend tegen de „Fransche uitbui ting" begint het ook al te gisten in het Portugeesche Goa. De jeugd' van Goa hield een demon, stratie le Bombay onder de leu ze „Portugeesche imperialisten, gaat heen uit Azie." Salazar kan ook gaan onder handelen! reed H. M.~van Tegelen uit, om allereerst een bezoek te brengen aan Meyel. In het zwaar bescha digde Venlo wapperden, zooals overal waar zij op haar langen tocht zou passeeren, de vlaggen, waardoor men uiting gaf aan zijn vreugde over dit zoo gewaardeer de koninklijke bezoek. Meyel is al zeer getroffen, eerst 'door de oorlogshandelingen, daarna op 8 Juni 1.1. door den hagel. Welhaast de geheele bevolking moet uitigeloopen geweest zijn. Vermoedelijk waren alleen de zieken thuis gebleven. Venraay heeft H. M. eveneens allerhartelijkst ontvangen Op het marktplein stonden verken ners en welpen voor de dichte rijen belangstellenden. Zooals overal op haar tocht werden de Koningin ook hier bloemen aan geboden. Op weg naar de vernielde kerk onderhield H. M- zich eenigen tijd met een oud moedertje, dat in de kleedij zooals de vrouwen hier vroeger algemeen droegen, getuige mocht wezen van dit be zoek. Voor de Ursulinen van dit klooster was het stellig een feest, toen de Koningin langs haar rijen schreed en zich met eenigen harer onderhield. Lieve bruidjes boden groole bouquetten aan en de zustertjes van Huize Jeruza lem wilden H. M. toch niet zon der blijvende herinnering laten gaan. Zij schonken de Vorslin een groote ingelijste teekentng, zonnebloemen voorstellende en vervaardigd door een harer. De Koningin uitte haar groote waar- deerimg er voor en complimen teerde de teekenares op hartelijke wijze. Buiten de klooslerruïne stonden de menschen opgepakt. Er heerschte zoo'n geestdrift, dat de politie de afzetting niet in stand kon houden. Grubbenvorst werd het eind punt van den tweeden dag var» het Koninklijk bezoek aan Nrd- Limburg dat gekenmerkt werd door 'groote hartelijkheid en even groote geestdrift. In de eerste helft van Seplem. ber zal een aanvang worden ge maakt met d'e verstrekking van 500 gram sinaasappelen aan de kinderen geboren ini 1942 of la ter. Op 15 Augustus zal in ver band daarmede een voor-inleve- ringsbon worden bekend gemaakt De treinverbinding Amster damKopenhagen is weer 'n feit geworden. Op het Cen traal Station te Amsterdam wordt het vertrek van den trein aangekondigd. (A.N.P. P.)

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1946 | | pagina 1