Ouders verantwoordelijk voor hun gezin Schoorl neemt afscheid van wnd. burgemeester Lovink 2 Nieuw Noordhollandsch Dagblad Voor het Tribunaal UITSPRAKEN TRIBUNAAL Dieuwertje Rooker 10 maanden R. W. I. De Raad dankt WEERBERICHT Marktberichten DE RAAD VAN ABD-AL-KADIR. DINSDAG 13 AUGUSTUS 1946 Het waren biina alle zaken van kleinen omvang die het Tribu naal bij deze zitting te verwer ken kreeg, al waren er eenige gevallen, die duidelijk aantoon den, hoe funest de foutieve hou ding van ouders kan zijn op de kinderen. Een gezinshoofd stond nu ter verantwoording, die tot zijn eigen schande moest beken nen. dat zijn geheel gezin fout was geweest gedurende den oor log, terwijl een ander ook het ouderlijk voorbeeld had gevolgd. Een pijnlijke ontdekking en een schuldgevoel voor de ver- antwoordeijke personen Het heele gezin aan den verkeerden kant. Het was een droeve verklaring di, C. Bremer te Schoorl moest afleggen tegen den voorzitter van het Tribunaal, toen hij ""c diverse functies van zijn g f tijdens de bezetting opsomae. Hijzelf lid van de NSB, later werkzaam in de Oekraïne, waar hij tegen „bandieten" had ge vochten Zijn vrouw eveneens lid Zoonlief als soldaat-bij de pantsergrenadiers, terwijl de dochter, die nu nog in Duitsch- land verbleef, bij den geheimen dienst der O T. was aangesloten geweest Mr. wïndhausen wilde weten, tegen welke bandieten hij ge vochten had Of het dezelfde waren als hier de menschen van de illegaliteit. Volgens besch. bestonden er twee soorten van bandieten, waarop de voorzitter heel even maar vroeg, tot welke soort bandieten hij zichzelve dan rekende. Hierop kwam begrijpe lijkerwijze geen antwoord. In de acte van beschuldiging stond verder nog, dat hij zich tijdens verlof te Wassenaar uit tijdver drijf had bezig gehouden met paardenvordering. Dit werd ont kend Een booze hui kostte inferneering. Immers. P. N. Pelt te Zwaag was boos geworden, omdat de Nederlandsche autoriteiten hem uit zijn huis zetten, terwijl ver dere beroepen niet schenen te baten. Pelt was toen naar den Ortskómmandant gegaan met blijkbaar voor hem gunstig re sultaat Zij-n booze bui sloeg over in dankbaarheid en die weer tot een lidmaatschap van de NSB, waardoor hij al geruim en tijd te Hoorn geïnterneerd is geweest. Hij wilde nu weer in zijn rijwiel zaak gaan werken. Vermoedelijk zal de man niet gauw meer boos worden op de autoriteiten en zoo langs allerlei omwegen zijn vastzetting zoeken. Ook al het ouderlijk voorbeeld In Augustus 1940 was J. H. Beer- ding lid van de NSB geworden, om dat zijn ouders zioh ook bij die be weging hadden aangesloten. Als bij komstigheid kwam er nog bij, dat hij na zijn demobilisatie geen wenk kon vinden. Later maakte hij als NSK K"er dlveTse tochten naar Rusland, maar toen hem werd medegedeeld dat hij zou worden bewapend, hal hij geweigerd. Zoodoende ondervoni hij vele moeilijkheden. Tenslotte kwam hij ir. een fabriek in Duitseh- land terecht, waar hij in het begin van den oorlog al had gezeten. Daar had hij zicir een beter Nederlander getoond. Hij gaf o.a. berichten door; die hij had afgeluisterd van de Eng. zender. Mr. D. Buiskool trad als raadsman op voor besch. en vroeg uiierste cle mentie voojr dit geval. Een kapper, die anders wUde Een Hoornsche kapper Jac. Homan was in Juni '43 sympathiseerend lid geworden, van de NSB tot Maart '44 en begunstigend lid van de Ger_ maansöhe SS uitsluitend om het abonnement op het weekblad dier organisatie. Voorts was Irem het lid maatschap van Economisch front ten laste gelegd, terwijl hij bovendien de weidsohe titel van districtshoofd- vakraadleider van deze nat. soc. or ganisatie had bekleed. Ook was hij plv. hoofd van de Teöhnisohe Nood hulp in Hoorn geweest. Dit waren daar, volgens de mededeelingen van mr. D. Buiskool'organisaties, waar van slechts een zeer gering percen tage der leden tot de NSB behoorde. Deze organisaties waren door velen gébruikt als "onderduik-basis". De verdediger meende, dat Homan zich niet zoo bijzonder slecht gedragen had. Hij heeft een bepaalde karak ter eigenschap, die hem tot deze functies heeft gevoerd. Eten val van een paard tijdens zijn diensttijd in de mobilisatie heeft daaraan geSn goed gedaan, omdat hij daar de na- deelig'e gevolgen nog steeds van on_ ddrvmdt. De man; door wie hij tot dit alles is gekomen is al weer maanden op vrije voeten. Mej. H. C. Meijer uit Hoorndie bij de Duitsdhers had gewerkt tij dens de spoorwegstaking en verschil- lesxte goederen van hen had aange nomen, die kennelijk toebehoord hadden aan Nederlandsche spoor, mannen, was niet verschenen. Zij zal er zeer waarschijnlijk nog wel meer van hooren. Het werk bij de stoorzender had J. Beets te Hoorn verricht zon der er eigenlijk bij na te denken. Of toch wel. Maar om onder te duiken vond hij het toen te gevaarlijk en daarom ging hij er maar mee door. Anders zou ik toch immers zijn op gepikt. Nu ben je ook opgepikt, oor deelde Mr. Wmdtrausen terstond. De vrouw van verdachte was ook lid van de partij geweest, maar zij ont kende dit ten stelligste. Wel ging haar dochter af en toe met Duit. scihers om. Mr. Scholten trad op als raadsman en vroeg clementie voor zijn cliënt. Van al deze zaken zal over veer tien dagen de uitspraak volgen. De oude landwachter De 69-jarige R. Spaans uit Ouden dijk had de domheid begaan; om na in 1936 lid te zijn geworden van de NSB, in Mei 1943 zioh op te geven als lid van de Ned^ Landwacht, om in het bezit te komen van een jacht geweer. Gelukkig voor hem had hij dit wapen niet gedragen. Bij ver vroegde uitspraak werd het oude mannetje veroordeeld tot een in_ terneering van 1 jaar en drie maan den met ontzetting van de kiesrech ten en verbeurdverklaring van f 500. Neeltje Schoen, Uitgeest: int voor tijd van detentie, hederi vrij. Yda Brederode, Limmen, id. A p. J. Beers, Heiloo, intern] voor 1 Va jaar met aftrek van deri detentietlid, dus heden vrij J v. Kampen, St. Paneras, intern, voor detentietijd, ver beurdverklaring van f 500. C. Staffers. Koedijk, intern, voor 9 mnd„ met aftrek van den detentietijd Een verbeurdver klaring van f 7.500. A. Bakker. Alkmaar, intern, •voor 2 jaar, dus tot 17 Mei 1947] Ontzetting uit het recht bel stuursfuncties of functies bij stands- of vakorganisaties te vervullen Nelly Schermerhorn, intern, voor in detentie doorgebrachteri tijd. N Stam, Laagendijk, reeds vrij Verbeurdverklaring van f 24 000 P Blom, De Koog, 2Vi jaar intern, tot 15 Nov. 1947. Ver beurdverklaring van f 25Ó0 Allen ontzet uitkiesrechten. Aan de beschuldigden v. Kampen, Blom en Stuffers werd het recht ontnomen openbare ambten of functies te bekleeden. De Bijzondere Raad van Cas satie veroordeelde Dieuwertje Rooker uit Alkmaar, die ervan beschuldigd werd haar vader een ondergedoken spoorwegman te hebben verraden, tot 10 maanden gevangenisstraf, te reke nen vanaf October 1945 en door te brengen in een Rijkswerkinrich ting. Zij was door het Hof te Am sterdam tot 1 jaar R.W.I. veroor deeld maar de procureur had te rugwijzing naar 't Bijz. Gerechts hof te Leeuwarden geconcludeerd. UITSPRAKEN TEGEN PAMFLETVERSPREIDERS Heden deed. de President van de Arrondissementsrechtbank uitspraak in de zaak tegen C. Torenvlied J J Heemskerk en G J. de Hijs. Zo'oals bekend hadden leden, van de EVC op 19 Mei pamflet ten verspreid onder de militairen van de Gezagstroepen Alkmaar en Heiloo. Deze militairen zou den naar Amsterdam vertrekken om assistentie te verleenen bij het lossen van schepen. De Officier had 1 maand ge vangenisstraf geëischt De Rechtbank, hedenmorgen uitspraak doende, achtte het ten laste gelegde, i.e. aansporing door een opruiend geschrift tot onge hoorzaamheid aan een bevel van de RegeeTing, gericht aan de militairen tot het breken van 'n staking, bewezen en veroordeel de alle drie verdachten tot 100 gulden boete. subs. 25 dagen hechtenis, plus een- voorwaarde lijke gevangenisstraf van 3 maanden met een proeftijd van 3 jaar ALKMAAR MORGEN LETTER I EN J Morgen is het de beurt van de letters I en J voor het afhalen van de distributiebescheiden. Maandagmiddag kwam de tijdelijke raad dezer gemeente bijeen, om afscheid te nemen van den waarnemend burge meester, die vergezeld was van zijn echtgenoote en enkele fa milieleden. Als gemachtigde tot stem ming voor de verkiezing van hoofdingelanden werd be noemd de nieuwe burgemees ter, Mr. C. A. J. Jochems. Verder werden de supple- toire Degrootingen voor den dienst 1944 en 1945 goedge keurd. De voorzitter doet mededee- ling van een schrijven van den Commissaris der Konin gin in de Provincie Noordhol land, behelzende, dat met in gang van 15 Aug. 1946 het be sluit tot aanwijzing van den heer G. J. Lovink als waarn. burgemeester wordt ingetrok ken, welk ontslag op de meest eervolle wijze wordt verleend, onder dankbetuiging voor de bewezen diensten. Wethouder Selhorst, namens de burgerij het woord verkrij gende, betoogt, dat deze laatste raadsvergadering onder leiding van den heer Lovink staat in het teeken vam weemoed en droef heid. Maar gedachtig het Fran- sche gezegde: „De koning is dood, leve de koning", vergeten wij niet, dat dit afscheid ons een nieuwen burgemeester brengt, wat weer een stap verder is naar den normalen gang van =zaken. Spr. brengt den scheidenden' functionaris dank voor de aan gename wijze waarop met den Raad en vooral in het College .van B. en W., is samengewerkt. Namens de' burgerij biedt spr! den burgemeester een oorkonde aan, terwijl hij Mevr Lovink bloemen overhandigt. Voorts prijkten op de tafel in 'de raads zaal bloemstukken De fracties danken. Wethouder Kaandorp wil na mens de raadsfractie van de, KVP gaarne enkele woorden ten afscheid spreken en memoreerde d'e zware taak. waarmee, na de bevrijding, de heer Lovink werd belast. Spr wenscht burgemeester Lovink, dat het hem gegeven zou zijn nog zeer vele jaren in goede fezondheid van zijn nu toch ze er. welverdiende rust te mogen, genieten. „Burgemeester, God zegene u en de uwen", aldus be sloot spreker Hierna verkreeg de heer C. v d. Slikke het woord, die namens de P.v.d.A. dank bracht voor de aangename samenwerking In zijn afscheidswoord zei de heer Lovink, dat hij het weinige, dat van hem werd gevraagd, door het aanvaarden, van dit tijdelijke ambt, nief kon weigeren. Spr. brengt dank voor de welwillende yvij- ze waarop de bevolking hem is tegemoetgetreden. Dank ook aan den gemeenteraad, maar vooral dank aan de beide wet houders, de heeren Selhorst en Kaandorp, voor de trouwe hulp en medewerking in het bestuur der gemeente. Spr. brengt ook dank aan de amb tenaren voor de prettige wijze van samenwerken, alsook aan de politie. Hij sprak de hoop uit, dat Schoorl een nieuwe periode van grooten bloei zal 'mogen tegemoetgaan. Van de gelegenheid om van burgemeester Lovink afscheid te nemen, werd na de officiee- le vergadering druk gebruik 'gemaakt. Hierna verbleef men nog eenigen tijd gezellig bijeen in hotel „De Roode Leeuw", waar de raadsleden tevens kennis konden maken met den nieuw- benoemden burgemeester Mr. C. A. J. Jochems. ALKMAAR 'N MOOI RESULTAAT Tijdens de Zaterdagmiddag te Tilburg gehouden terreinwedstrij den voor motoren, eindigde de Alkmaarder Bas in de senioren klasse 125 cc. als eerste. Vierde werd de heer Rus ui( Heerhugo- waard. BURGERLIJKE STAND Geboren: Martinus z.v. Maarten Benjamin en T. Langenberg; Cor nells 3., z.v. Pieter Schipper en M. Rood; Cornelia C. M., d.v. Ja cobus Q Kroon en Corn. M. Bes teman; Johannes, z.v. Johannes Buter en Z. Helderman; Cornells Jan, z.v. Cornelis Koomen en M. H. Zoon; Eva D. M., d'.v. Rein de Vries en E C. Min; Wïlhelmina A. C., d.v. 'Cornelis J. Klaver en S. A. G. Konijn. Overleden; Maria A. Govers, 57 jaar, wed. van G. Geus; Matóheus Drenth, 5;8 jaar, gehuwd met G. Poelman; Willem Vermeulen. 54 jaar, gehuwd met C. B. J. M. Haxs; Wilhelmus A. Ligthart, 2 j. POSTDUIVENVEREENIGING ALCMARIA VICTRIX Bovengenoemde vereen, hield Zondag 11 Aug. twee courses op de volgende stations: Roozendaal 124 Km. en Quivrain 261 Km. De uitslagen waren als volgt; Tijd van aankomst: Roozendaal; 1 A. Haring 10,26,47; 2 N. Ypma 10,28,4; 3 N. Ypma 10,28,23 4 H. Rademaker 10,29,29; 5 Meijer-Dingerdis 10,32,8; 8 Th. Pronk 10,32,16; 7 N. Ypma 10,34,11 8 Th. Pronk 10,34,20; 9 Meijer- Dingerdis 10,34,46; 10 Kaper-Ter- maat 10,34,47; 11 Vrasdönk-Ol- denburg 10,37,57; 12 L. van Vuu- re 10,35,12; 13 N. Ypma 10,35,37. Quievrain: 1 H. Bouwens 11,7,9; 2 N. Ypma 11,7,12; 3 H Bouwens 11,13,53; 4 C. Keeman 11,14,33; 5 N. Ypma 11,9,5; 6 C de Waard 11,14,7; 7 N. Ypma 11,11,34: 8 Ka- per-Termaat 11,11,31; 9 C. Kee man 11,17,35; 10 N. Ypma 11,12,6; 11 Th. Pronk 11,13,17. HEERHUGOWAARD VOOR DE OUDEN VAN DAGEN De commissie voor de rijtoer der ouden van dagen heeft besloten, deze te doen plaats hebben op 6 September a.s. Op dien datum waren er bussen disponibel en zij hoopten op aanvulling met parti culiere auto's. Eenige dames en heeren zullen eerstdaags aan de burgerij lijsten aanbieden, om zoo mogelijk het geldelijke en stoffe lijke weer bij elkaar te krijgen om de oudjes weer eens te laten ge- niet6n' BERGEN DISTRIBUTIENIEUWS De uitreiking van de bonkaarten KL 610 voor de 10e en 11e periode 1946 vindt plaats op: Donderdag 22 Aug. 1946 let'.ers A en B; Vrijdag 23 Aug. C u m. E; Maandag 26 Aug', F t. m. H; Dinsdag 27 Aug. I t. m. K; Woensdag 28 Aug. L t. m. O; Donderdag 29 Aug. P t. m. S; Vrij dag 30 Aug. T t. m. Z: in het Dorps huis te Bergen van 9—12 en van 14 16 uur. Voor SCHOORL gelden de volgen de data: Dinsdag 20 Aug. A t. m. L; Woensdag 21 Aug. M t- m. Z in café Sehuijt te Schoorl van 9.3012 en van 13.30—16 uur. Voor GROET zijn vastgesteld: Vrij dag 16 Aug. A t. m. L; Maandag 19 Aug. M t. m. Z in ca fé Hakaf te Groet. Zelfverzorgers komen niet in aan merking vopr de bonkaart L 610 voor de artikelen, waa2-voor ze zelfver- zorger zijn. SCHOORL INSTALLATIE NIEUWEN BURGEMEESTER Er is op initiatief van de Oran jecommissie te Schoorl een comité gevormd dat zich ten doel stelt den nieuwen burgemeester op waardige wijze te verwelkomen. Nagenoeg alle plaatselijke ver- eenigingen zijn hierin vertegen woordigd. Er werd besloten om ter bestrijding van de noodzake lijke onkosten een bussencollecte té houden. Hiervoor wordt de me dewerking ingeroepen van alle burgers. Het gaat nu niet om groote bedragen, doch slechta, om geringen financieelen steun. Een grootsch opgezet feest is niet de bedoeling, doch een waardige ontvangst dient Schoorl zijn nieu wen ambtsdrager toch zeker wel te bereiden. EGMOND AAN ZEÈ KUNSTTENTOONSTELLING Door burgemeester M. Niele werd in het bijzijn van vele genoodigden en mtroducee's de eerste Egmondsche Kunsttentoonstelling officieel geopend Onder de genoodïgden werden o.a. opgemerkt de heer en mevr. Eijma, Ir. Keeseman uit Alkmaar; Dom Beekman OSB van de Adelbertus. priory en het volledig gemeente bestuur der beide Egmonden. In een korte toespraak memoreerde burgemeester Niele de kracht van de oude Egmonden; die zich tejkens weer in nieuwe daden demonstreert; getuigend van een sterke levenswil. Hierop werden de VW en de hee ren C. Wij'ker en B. Dennelboom als organisatoren en als kunstenaars dank gebracht. De heer van Eenenaam gaf dan een uiteenzetting bij de schilde rijen en teekeningen; die de beide gemeenten door de eeuwen heen uitbeelden. Dank zij de bemiddeling Weersverwachting medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt; geldig van Dinsdagavond tot Woensdagavond WEER&VERBETERING Geleidelijk afnemende wind tusschen West en Zuid.west; plaatselijk echter nog en&ele buien voornamelijk gedurende den nacht en vroegen ochtend langs de Noordzeekust en langs het* IJsselmeer. Iets minder koel. ZON op!k. 5.21; ond. 20.08 MAAN opfc. 21.18; ond. 6.40 van Dom Beekman O.S.B. konden op deze expositie stukken worden tentoongesteld uit de begin_middel_ eeuwen o.a. de rijmkroniek van Melis Stoke en het altaarmissaal van den laatsten abt van Eg-mond voor de zestiende eeuw. Behalve de reeds genoemde wer ken van Wijker en Denneiboom zijn op de tentoonstelling ook aanwezig verschillende werkstukken van Eg_ monders. De tentoonstelling blijft geopend tot 24 Aug. a.s. 1 ZIJPE CONSUMENTENCREDIET De gemeentelijke commissie voor het consumentencrediet aan welke commissie de verlee ning van consumentencredieten is opgedragen is als volgt samengesteld: de burgemeester der gemeente Zijpe. voorzitter; G van d'e Sluijs te Schagerbrug, lid, tevens vice-voorzitter; J. E. J Kramer te Burgerbrug, lid; 'mevr M de Vies-Bergers te St Maartensbrug, lid; G. Hartog te Oudesluis, lid; mej. A. W de Wit te 't Zand, lid; G. Hollander te Petten, lid; Jb. Mars te Scha gerbrug, lid, tevens secretaris. ALKJMAAR 10 en 12 Aug. Aan gevoerd: 8 paarden 1400;42 vette koeien; 12 pinken; 1 graskalf; 45 nuchtere kalveren (slacht) en 35 vette schapen allen voor de Centrale. 20 Oude kippen 45; 62 jonge hen nen 614; 40 konijnen 0.5014. LANCEDLJKE.lt GROENTE(NCEN_ TRAiLE 13 Aug. Aangevoerd 148.200 kg. roode kool 57.80; 25.000 kg. gele kool 17.30—20.50; 18.900 kg. Witte kool 4.204.90 3800 kg. slaboo- nen 31.90—37.20;; 190 kg. snijboonen 14—22; 1900 kg. waschpeen I 8.50 8.60; idem II 5.50; 800 kg. bieten 3.70 4.90; 3200,1 kg. tomaten 3845 60 kg peeren 37; 270 st. perziken 3—14; 420 kg. druiven .Frankenh. 218228; 37.900 kg', aardappelen: eerstelingen 6.60; eigenheimers 7; bevelanders en Koopmans bl. 7.20. WARMENKUIZEN 13 Aug. Aan gevoerd: 5700 kg. slaboonen 29.90 35.10; 135 kg. snijboonen 20.40; 2800 kg', bieten 3-503.60; 6500 kg. gele kool 13.4014.60; 29.800 kg. roode kool 55.40; 17600 kg. witte kool 4.20; 64.700 kg. aardappelen: beve landers 7.20; eigenheimers 7; Schot sche muizen 6.60. NOORD SCHARWOUDE 13 Aug. Aangevoerd: 8200 kg. aardaf>p.: eerstelingen 6.60; eigenheimers 7; bevelanders 7.20; 3200 kg. uien 11.50 —12; afwijkend 10.30—10.60; 22600 kg slaboonen 33.2036.90; i00 kg', snij boonen 17; 4500 kg. kroten 3.504.10 48600 kg. roode kool 5—6.10; 42000 kg. witte kool 4.204.70; 2800 kg. gele kool 14.8018.10;" 1100 kg. tuin_ Abd-al-Kadir was een wijs man. Rechtsgeleerde en theoloog. Een volgeling van Mohammed. Omstreeks het jaar 1587 schreel hij in het Arabisch zijn beroemde „Argumenten ten gunste van het wettig gebruik van Koffie". (Het manuscript van Abd-al-Ka dir was feitelijk de "eerstekoffie- advertentie. Om zijn tijdgenooten te overtuigen, dat het drinken van koffie niet in strijd was met de wetten van den profeet). Sindsdien begon de koffie haar zegetocht door heel het oude Europa. En Nederland ging daarin vooraan. Nog steeds weet men hier goede koffie te waardeeren. De kunst is echter om goede koffie samen te stellen. Het melangeeren en branden van koffie is een werk, dat grpote nauwkeurigheid en er varing vereischt. Iedere soort heeft een aparte behandeling noodig. De vertrouwde vakmenschen van De Gruyter weten op eeri seconde nauwkeurig wanneer de boonen goed gebrand zijn. Dat is voor hun een eerezaak. De roem van het oude ambacht met de modernste hulpmiddelen. De pittige, fijne smaak van De Gruyter's koffie zoo als ze geurend uit de rooster- installatie komt blijft voor U be waard. Uit speciale, aroma-bescher mende silo's rechtstreeks naar de eigen winkels door heel Nederland. De raad van Abd-al-Kadir was goed. Een dagelijksch weerkeerend genot wacht ons. Er is weer De Gruyter's koffie. (Atfv.)

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1946 | | pagina 2