RADIO LIEFDE EN GERECHTIGHEID IN PLAATS VAN HAAT Rumoer om de aanspraken van Joeao-SIavië VAN DEN HELD JAN TROMPETTER IMieuw Noordhollandsch Dagblad 3 ;fen VAN DIR. Mededoogen en hulpbetoon voor ex-politieke gevangenen De Russen voelen zich beleedigd Arbeidsplicht' voor Indonesiërs Viervoudige moord in België Neque murmuraveritis! S 1946 DINSDAG 13 AUGUSTUS 1946 eld door ildig van gavond TERING! wind uid.west; enkele edurende ochtend en langs minder >nd. 20.08 ond. 6.40 konden worden .middel- ïieik van aarmissaal Egmond nde wer_ boom zijn aanwezig van Eg- geopend ZIJPE DIET ommissie rediet verlee- credieten als volgt .emeester oorzitter; _gerbrug, ter; J. E. iTug, lid; ers te St dartog te W de Hollander te Scha- :retaris. g. -7.t Aan- 42 vette a&kalf; 45 en 35 Centrale, jonge lren_ 0—14. SITElNCEflSI- angevoerd ^.80; 25.000 18.900 kg. kg. slaboo- snijboonen n I 8.50— bieten 3.70 J45; 60 kg «en 314; 218—228; ;erstelin!gen landers en ag. Aan- ►nen 29.90 20.40; 2800 0 kg. gele kg. roode witte kool ïlen: beve_ 7; Sc!hot_ 13 Aug. aardapp. liheimers 7; uien 11.50 30; 22600 kg )0 kg', snij- en 3.50—4.10 .10; 42000 2800 kg. i0 kg. tuin- wijs man. ioloog. Een ied. 1587 schreel beroemde ste van het die". Abd-al-Ka- èrste' koffie- tijdgenooten drinken van was met de koffie haar het oude ging daarin _et men hier •deeren. De _;oede koffie melangeeren is een werk, ;heid en er- soort heeft noodig. ienschen van seconde boonen voor hun van het modernste litrige, fijne koffie zoo- rooster- U be- bescher- naar de eeri de t is em de voor oma (Vervolg en slot) Wanneer men dit alles. Bemin de Geloovigen, eens ernstig en on partijdig overweegt, kan het dan nog verbazen, dat wanhoop zich van velen dezer mensehen dreigt meester te maken? Ver».,»., en haat kunnen slechts de gevol gen zijn van zooveel leed en on recht, en maken de harten van duizenden maar al te zeer ontvan kelijk voor nihilistische en com munistische invloeden. En hoe lan ger deze toestand voortduurt, des le onheilspellender die gevaren dreigen, nog geheel afgezien er van, dat door deze massale ge vangenhouding, die millioenen kost, c1 arbeidskracht van dui zenden onbenut blijft. Wij moeten het daarom oprecht waardeeren, Beminde Geloovigen dat onze Neuerlandsche Regeering aan dien onhoudbaren toestand een eind tracht te maken door massale vrijlating van alle zoo genaamde lichte en minder ern stige gevallen. Wii' achjien dezen maatregel in het weloverwogen belanc van gehéél ons volk. Op ons allen rust dan ook del plicht, dien maatregel met begrip en "welwillendheid te bejegenen en er, ieder naar zijn vermogen, toe mede te werken, dat, de uit voering er van zóó geschiede, dat hij werkelijk een zegen wordt voor onze gemeenschap. Zin voor, recht en billijkheid, naastenliefde, va derlandsliefde en de geest van saamhoorigheid leggen ons dien plicht gebiedend op. Velerlei moeilijkheden zullen hier overwonnen dienen te worden: men zal de vrijgela tenen hebben te huisvesten en het gezinsverband hebben te herstellen; men zal hen van het noodzakelijke huisraad en kleeding hebben te voor zien en in het arbeidsproces hebben in te schakelen. Bij dit alles kan echter ons aller medewerking niet gemist worden en daarom doen Wij een ernstig beroep op de verschillende gele dingen van onze bevolking De gemeentelijke instanties en de sociale instellingen en organi saties krijgen hier een uiterst ge wichtige taak* te vervullen. De geestelijke leiders van ons volk zullen vooral ter hand heb ben te nemen de godsdienstige en móreele heroriëniteering en her opvoeding van de vrijgelatenen en hun gezinnen. De familieleden van de ont slagenen zullen zich hebben te herinneren, dat overeen komstig de christelijke ze denleer familiebanden bij zondere verplichtingen schep pen van mededoogen en hulp betoon. En de oude omgeving van de vrijgelatenen zal het zich ten plicht rekenen, hen in den geest van verzoening eeks rl Nederland, idir was.goed. eerend genot De Gruyter's (Adv.) WOENSDAG 14 AUGUSTUS HILVERSUM I, 301,5 M NCRV 7^00 Nieuws, oehtondgymn. en gr. pl.; 8,00 Nieuws; 8,20 Morgencon cert; 9,15 Ziekenbezoek; 9,50 Ro mantisch och-tendconcert; 10,30 Morgendienst met Johannes de Heer; 11,45 Familieberichten uit Indië; 12,00 Stafmuziek Amster- damsche politie; 13,00 Nieuws; 13,20 Continental Kwintet; 14,00 Ned, Knapenkoor; 14,50 Nw. pia- nowerken van Poulenc; 15,20 Cel lorecital; 16,15 Knapenkoor; 16,45 Voor jongens en meisjes; 17,35 Co median Harmonists; 18,00 Stanley- James aan het orgel; 18,30 Ned. Strijdkr.; 19,00 Nieuws; 20,08 Roode Kruis; 20,18 Residentie orkest; 22,00 Nieuws; 22,30 Men delssohn; 23,00 Strijdkrachten, waarna sluiting. HILVERSUM IX, 415,5 M VA RA: 7,00 zie I; 8,00 Nieuws; 8,20 Gram. muziek; 9,00 Pianorecital; 9,50 Divertimento nr. 4; 10,20 P. Kers; 11,00 Pop opnamen; 12:00 Ensemble George Frank; 12,35 Ballroom Melodians-; 13,00 Nieuws 14,15 Kamermuziek; 15,00 Voor de jeugd; 17,15 Jack Hylton; 18,00 Nieuws; 1,8,15 Ensemble Cantare; 20,18 Ital. Operaprogramma; 21,15 Hoorspel „Rebecca"; 22,00 The Ramblers; 23]15 George Bizetpro- gramma waarna sluiting. en vergevingsgezinheld weer in haar midden op te nemen. Wij leggen daar heel in het bij zonder den nadruk op, Beminde Geloovigen, wijl droevige erva ring geleerd heeft, dat juist de vroegere buren tegenover de terugkeerenden zich zoo vaak on christelijk en vijandig gedragen. Ook voor hen geldt het woord an den Apostel: „Vergeldit niemand kwaad met, kwaad, maar weest goedgezind jegens alle menschen.. Laat U niet door jhet kwaad over winnen, maar overwin het kwade door het goede." (Rom. XII, 17. 21.) Én tenslotte doen Wij een beroep op den goeden Ml en de tegemoetkomen, de houding' van allen. Zoo zou het kunnen gebeuren dat aan vrijlating van bepaalde personen de voorwaarden wordt verbonden; dat zij tijdelijk onder toezicht blijven. Wij vertrouwen dat in dat geval zich 'het noodige aantal katholieken voor een- dergelijk toezicht beschikbaar wil stellen, zoodat op hen valt te rekenen als zij voor dit bij uitstek scfhoone werk van christelijke naastenliefde door of in overleg met de parochiale geestelijkheid worden aangezocht. In bepaalde gevallen kunnen ook de priesters zelf dit toezicht op zich nemen, al zal zulks in den regel beter kunnen geschieden door leeken. Beminde Geloovigen, wij allen staan schuldig voor God en terecht zegt de Psalmist: "Si iniquitates ob- servaveris; Domine, Domine quis sus- tinebit"? "Ach Heer, zoo Gij de zon den gedenkt, wie o Heer zou het be staan?" "Maar bii God is ontferming en overvloed van verlossing". (Ps. 129 v. 3, 7). Hoe vaak het/ben wij dat niet ondervonden? Telkens schenkt God ons; weer vergeving zoo dikwijls wij in ootmoedig' schuldbesef en ver trouwen Hein naderen. Is het dan wonder dat de Zaligma ker ons beveelt: "Zoo moet ook een ieder zijn broeder van harte verga ven?" en dat Hij op de vraag van Petrus: "Heer hoe dikwijls moet ik mijn broeder vergeven die tegen mij misdoet? tot zeven keer toe"? ten antwoord gaf: "Niet tot zeven keer toe zag ik U, maar tot zeventig maal zeven keer"? (Matih. XVIII 21 22). Welaan, vergeven ook wtf dan aan de politieke delin quenten, want ook zji zijn onze broeders in Christus. De armen van den Gekruisigden Zaligmaker omvatten in een zelfde gebaar van liefde en ontferming alle menschen: zoo mogen ook wij van onze liefde niemand uitsluiten En gelijk de' goede God, als Hij ons vergeeft, van harte ver geeft en voor den verloren zoon bij zijn terugkeer naar het vaderhuis zelfs een vreug- demaal aanricht, zoo moeten wij ook aan hen, die vrijko men, van ganscher harte ver giffenis schenken en hun bij nun terugkeer in de maat schappij door ons liefdevol hulpbetoon een eerlijke kans bieden, om weer volwaardige leden onzer samenleving te worden en in broederlijke eendracht met ons mede te werken aan het stoffelijk en geestelijk herstel van ons Vaderland. Doen wij dit, Beminde Geloovigen, dan kunnen wij inderdaad oprecht gemeend bidden "vergeef ons onze schuld, zooals ook wij aan anderen 'hun» schuld vergeven" en zal onze Va-der in den hemel ons daarvoor zegenen in dit en in -het andere leven. Immers, Christus heeft gezegd: "Voorwaar Ik ze? u: wat gij voor een van Mijn geringste broeders gedaan hebt dat hebt gij voor Mij gedaan." (Matth. XXV 40). "Zalig de zachtmoedigen, want ze ,zul'len het land bezitten." "Zalig de barm'hartigen, want ze zullen barm hartigheid ondervinden." "Zalig de vreedzamen, want ze zullen kinderen Gods worden genoemd." (Mattfa. V, 4, 7. 9). En zal dit Ons herderlijk schrijven op Zondag' 11 Aug. a,.s. in alle tot Onze Kerkprovincie behoorende ker ken en in alle kapellen waarover een Rector is aangesteld, oflder alle vast gestelde H.H. Missen op de gebruike lijke wijze van den Predikstoel wor den voorgelezen. Gegeven te Utrecht, den 5den Augustus van het jaar 1946. t Joh. Kardinaal de Jong, Aartsbisschop van Utrecht, t P. A W. Hopmans, Bisschop van Breda, t Dr J. H. G. Lemmens, Bisschon van Roermond, t J. P. Huiblfs, Bisschop van Haarlem, t W. P A. M. Muitsaerts, Bisschop v. 's Hertogenbosch t J. W. M Baeten, Bisschop-Cuadj. van Breda IN de ochtendzitting van de Vredesconferentie, die ge leid werd door Byrnes, besloot men tot instelling van een secretariaat. Claude Fouques du Bare (Frankrijk) werd tot secretaris gekozen terwijl, be halve de Grcote Vier, in het secretariaat ook zijn vertegen woordigd Australië, Brazilië, China en Joego Slavië. De middagvergadering be gon met een debat over de vraag of een volledige bespre king zou worden gehouden over de Italiaansche verkla ring van Zaterdag of dat al leen Joego Slavië zijn meening zou mogen weergeven. Nadat Byrnes had verklaard, dat indien er een algemeene discussie zou worden verzocht, nadat de Joegoslavische afgevaardigde had gesproken, hierover zou worden gestemd, was het woord aan Kar- dely, de leider van, de Joegoslavi sche delegatie. Deze zeide, dat Joego Slavië niet is bezield door een wraaklust of imperialistische aspiraties Niet het geheele Italiaansche volk heeft Mussolini gesteund, het zou even wel belachelijk zijn te beweren, dat het Mussolini alleen was, die den oorlog wilde, zooals de Gas- peri indirect poogde aan te too- nen, die zulk een ramp over het land gebracht hebben. De Joegoslavische delegatie is van meening, dat de Italiaansche verklaring bewijst, dat het mis schien te vroeg is van een nieuw Italië te spreken. De samenstel ling van de Italiaansche delegatie is bijna het symbolisch bewijs hiervan. De Gasperi's rede be oogde slechts de verdediging van imperialistische- posities, die naar hij hoopt voor Italië zullen behou den blijven. In zijn. rede is geen spoor van belangstelling voor de werkelijke belangen van het Ita liaansche volk en goede betrek kingen met naburige landen te bekennen. De kwestie is: wie zal strategische voordeelen verkrijgen als gevolg van het aannemen van de Fransche lijn". Italië of Joego- Sravië? Na den eersten wereld oorlog namen cfe Italiaansche af gevaardigden hun toevlucht tot de tactiek van rechtvaardiging van hun eischen door te wijzen op het gevaar van de Duitsche invasie, nu gebruiken zij het schrikbeeld van een Slavische invasie! De Joegoslavische delegatie verzet zich zeer beslist tegen iedere opschorting van de oplos sing van het vraagstuk Triëst en Julisch Venetië. Toen Byrnes vervolgens een be roep deed op den Sovjet-afgevaar digde, zijn meening -te geven om trent de noodzakelijkheid van een algemeen debat, zeide Wyshinski, dat de voorzitter (Byrnes) de Sovjet-Unie beleedigd had. „Üw weigering", zoo zeide hij, ,de Sovjet-delegatie het recht to verleenen, haar standpunt naar Ongeveer 500 parachutisten per maand ontvangen hun op leiding aan de 1ste Parachute Training School van de R.A.F. te Upper Hoyford nabij Oxford. De manschappen betreden het platform van een ballon, van waaruit zij hun eerste sprong zullen doen. (Pfanet News P.) Alle Indonesische onderdanen tusschen 16 en 50 jaar kunnen worden opgeroepen voor ver plichten arbeid in de door de republikeinsche regeering als „onontbeerlijk voor de verdedi ging van het land" aangewezen industrieën, aldus wordt door het republikeinsche persbureau An- tara medegedeeld'. De maatregel is genomen krachtens de republi. keinsche we» op den arbeids plicht. Het zich onttrekken aan den arbeidsplicht kan, worden gestraft met gevangenis of geld boete. Het dorp Remersdaal bij Aubel, is het tooneel geweest van een afschuwelijk drama Zaterdagavond bemerkten voor bijgangers, dat de hoeve van een landbouwer ïn branid stond Toen men er, met veel moeite in slaag-/ de de lijken der bewoners den pachter, zijn vrouw en zijn twee kinderen van 5 jaar en 14 maanden van onder de puin- hoopen weg te halen, stelde men vast, dat alle vier dé keel was afgesneden. Hef onderzoek zal moeten uilmaken of men hier met een misdaad of met den daad van een krankzinnige te doen heeft. voren te brengen, maakt inbreuk op alle regelen der conferentie en wij beschouwen haar als een be- leediging" Wij staan er op, dat deze beleediging tegenover de Sovjet-Unie niet gehandhaafd zal worden en dat er een volledig de bat gehouden zal worden. Na een rum:oerig heen en weer gepraat, verklaarde Byrnes, dat hij een algemeen debat over het Italiaansche probleem toestond. De zitting werd tot morgenochtend 10 uur verdaagd. |JV DE REEKS vermaningen die St. Paulus ons Zondag in het epistel heeft gegeven, komt ook dit voor ons zeer actueele woord voor: „Neque murmuraveritis!" Plechtig ver taald als „mort niet!", iets te gemoedelijk als „moppert niet!" en voor ieder onzer ver staanbaar als „kankert niet!" Sinds Prins Bernhard bij zijn plechtige promotie aan de Utrechtsche universiteit over het' „gekanker" als hedendaag- sche nationale ondeugd sprak, heeft dit woord toch wel bur gerrecht gekregen en ieder lweet, wat er mee bedoeld wordt. Het is maar zoo merk waardig, dat de in alle maat schappelijke grepen rondspo kende figuur van den kanke raar wel ontevreden is over zijn buren, zijn vrienden, de regeering, den wederopbouw enz. enz., maar nooit op de bijdehande gedachte komt, dat het gehalte van zijn buren en vrienden, en in het bijzonder dat van staat en maatschappij mede door zijn persoonlijke bijdrage bepaald wordt. Henri de Greeve heeft voor deze maand een gulden regel hier omtrent opgesteld: „"Wees nu eens ontevreden over je zelf". „En kankert niet" zegt Sint Paulus, zooals sommigen vair hen in het Oud Verbond) hebben gekankerd; en ze wer den uitgeroeid door den ver derfengel." Dadenloos voort- kankerend, zullen ook wij ten verderve gaan. MARCUS 17. Met een ferme greep pakte ze Jan bij zijn kraag. Jan wist op zijn beurt van verbouwereerdheid niet be ter te toen dan Tobias in zijn nekvel te grijpen. Zoo verdween het heele stelletje in de schoenmakerswoning, waar Marjoleintje met open oogen stond te kijken. V Zij verwachtte, dat het spelletje dadelijk zou be ginnen. In gedachten repe teerde zij al+de springtouw liedjes, die zij kende, van „Anna zat te wachten", tot „ln de Kikkersteeg staat een huisje leeg"*. m Maar dat was overbodig, want Isabel en Jan gingeil heelemaal niet touwtje springen. Marjoleintje zag hoe Jan geducht op zijn huid kreeg en zij riep ver schrikt: „Houdt u daar mee op, want dat is een spelle tje, waaraan ik niet kan meedoen."

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1946 | | pagina 3