Nieuuu PLEIDOOI VAN DE GASPERI „IMPERIALISTISCH" BERICHT Joden verbreken samenwerking met burgerlijke overheid DE SCHEEPVAART DOOR DE DARDANELLEN Voor Alkmaar en omgeving Bureaux: ING" and md i Gunstiger oordeel over Roemenië Unrra-hulp voor de Joden Binnenkort weer zeep Oud-Minister Kolfschoten burgem. van Eindhoven Zeer gespannen toestand in Palestina Sovjet-nota aan Turkije IN 1947 VOLKSTELLING Indonesische aanval Op militaire kamp in Zuid-Celebes BEZUINIGING DISTRI BUTIEDIENSTEN Commissie van onderzoek ingesteld BRITSCHE TROEPEN IN BASRA AANGEKOMEN Ook Russische troepenconcentraties? rs 1948 HJG. Hoofdredacteur: H. N. Smits; rayon-redacteur Pr. Otten; binnenland P Sigon. Abonnementsprijs 3.40 per kwartaal; 1.20 per maand, inclusief incasso. Advertentie-prijs: per editie 13 ct. p. m.m.; minimum 2.50; in alle edities 28 ct p. m-m.; minimum 4. Fam. ber. 20 ct p. m.m.; in alle edities 30 ct No ordhollands ch Dagblad 9 Buiten God is 'i nergens veilig (Vondel) WOENSDAG 14 AUGUSTUS 1946 42e JAARGANG - NUMMER 11003 ALKMAARLangestraat 42A tel. 2046 (adm.); 2047 (redactie) K 2200 4300RN: Draafsingel 59 tel. 4243 (K 2290) 2 4ijnen DEN HELDER: West-, straat 80; tel. K2230 SCHA GENMolenstraat 52 tel. 459 (K 2240) Bankrelatie: Noorderbank MOLOTOFF: 3 mnd, p st. W, f Ui ud f 8,50 6,50 per legst. neuwe terrein over- errein. sschen orkest en zien tfi Tijdens de plenaire zitting van Dinsdag protesteerde Molotof, omdat hij door voorzitter Byrnes niet als eerste spreker na den Italiaanschen premier De Gasperi was uitgenooaigd om de door de Gasperi geformuleerde gezichts punten-te 'bediscussieeren. Byrnes, antwoordde, dat Abessinië een schriftelijk verzoek om het woord 'te voeren had ingediend en daar om het eerst aan de beurt was. Voorts had het secretariaat geen agenda opgesteld zei hij. De Abessijnsche delegatie was afwezig en twaalf minuten na de opening der zitting begon Molotof te spreken en zeide, dat de door Italië in den loop der geschiede nis bewezen diensten, alom be-' kend zijn. Maar het bleef nu de vraag, of Italië een belangrijke .factor zou kunnen vormen in de beveiliging van den Europeeschen vrede. Na den vorigen wereld oorlog ging Italië een andere rich ting uit Het liet zich meesleepen door hët programma 'van impe rialistische expansiepolitiek, op- gesLeld door Mussolini. Italië moet zich radicaal in elk opzicht herzien. Het kan geen democratische republiek worden tenzij het de resten van het fas cisme en van de fascistische ideo logie totaal uitroeit. Deze taak, zeo 'ging Molotof verder, is nog bij lange na niet vervuld. In de rede van De Gas peri werden noch het fascisme, noch Mussolini veroordeeld. In tegendeel poogde De Gasperi Italië's aanspraken op Julisch Venetië en op het westelijk deel: van het schiereiland Istne, dat Italië nimmer had toebehoord, te rechtvaardigen. Naar Moiotóf zei, ondersteunt De Gasperi de oude eischen tan het imperialistische Italië. De heer Gasperi maakte nau welijks een toespeling op ae eco nomische clausules van het ver drag, hoewel deze leven en wer ken van eiken boer, eiken arbei der en eiken burgr in Italië be treffen. Wat het herstel van het economisch leven aangaat, ligt Italië bij andere landen achter. Het reeds enorme aantal werke- loozen neemt toe. Molotof verwierp de Gaspe- ri"s voorstel om de kwestie Triest een jaar uit te stellen. Naar zijn meening wilde Italië hier gebruik maken van verschil van inzicht tusschen de Geallieerden. Naar aanleiding van een ver klaring der Britsche regeering, volgens welke Joden, die uit Po len in Duitschland arriveerden, niet in aanmerking zoucen ko_ men voor ondersteuning door de Unrra. heeft Laquardia de ver zekering gegeven, dat de uit Po len vluchtende joden wel hulp van de Unrra zullen blijven ont_ vangen. De Engelsehen verklaren, dat, indien men wel steunt, de „ondergrondsche spoorweg naar Palestina" in stand wordt gehouden. Laquardia zei. dat hij de joden zou helpen totdat de Unrra-raad eventueel het tegendeel zou voor schrijven. Verder verklaarde hij, dat het congres der V. S. het vluchte lingen-probleem zal behandelen. Hij zou voorstellen, dat honderd duizend uitgewekenen bij wijze van noodmaatregel 'o! de Ver. Staten worden toegelaten. De leider der Abessijnsche de legatie sprak vervolgens en werd met luid applaus toegroet. Hij kwam op tegen De Gasperi's ge dachte de vroeger Italiaansche koloniën onder beheer van Italië, te stellen en tienduizenden Itali anen de gelegenheid te geven, naar deze gebieden terug te kee-' ren. De Grieksche premier beschul digde daarop Italië van stelsel matige tegenwerking bij het tot stand brengen van de Grieksche nationale eenheid. Dit geldt .ook met betrekking tot den terugkeer van Noordelijk Epirus. Grieken land was echter niet wraakzuch tig en wilde Italië helpen. Na de verklarinf van den Griekschen afgevaardigde ver klaarde Byrnes de discussie over Italië voor gesloten. De zitting werd hierop verdaagd. Roemenië aan de beurt Georges Tatarescu, de Roe-' meenscne minister van buiten- landsche zaken, zette gistermid dag het Roemeensche standpunt ten aanzien van het ontwerp- vredesverdrag voor Roemenië uiteen Hij zeicfe, dat liet ontwerp- vredesverdrag, door het terug geven van Noord-Transylvanië aan Roemenië, het einde beloofde van de laatste redenen van on- eenigheid, welke tot nog toe de vriendschappelijke betrekkingen met Hongarije hadden verhin derd. Tatarescu zeide het te be treuren, dat' de cobelligerentie van 'Roemenië In hef ontwerp niet in aanmerking was genomen en zeide. dat zijn land in den strijd aan de zijde van de V.N. 111.000 man aan dooden en ge wonden had verloren. VERVOLG PAGINA Waarschijnlijk zullen binnen kort weer bonnen voor zeep kunnen worden aangewezen. Het plan bestaat, 15 Aug. a.s. een bon aan te wijzen vcor zachte zeep, 29 Aug. een vcor waschpoede^, 12 September een voor huis houd- of toiletzeep en 26 September wederom een voor zachte zeep. De oud-minister van Justitie, mr. H. A. M. T. Kolfschoten, is met ingang van 1 September a.s. benoemd tot burgemeester van Eindhoven. ÏNE Joodsche Nationale Raad, in buitengewone zitting bijeen, heeft besloten een politiek van niet-samen- werking met het bestuur ter plaatse te volgen in verband met de willekeurige depor tatie van Joodsche uitgewe kenen door de Britten. De Raad stelde vast. dat alle Joodsche leden in adviescom missies der regeering verzocht zal worden zich terug te trekken en dat alle relaties tusschen de Joodsche gemeenten en regee- ringsinstanties zullen worden vefbroken. Te Groningen is het Staunton-wereld-schaaktournooi begon nen. De burgemeester van Groningen, mr. P. W. J. H. Cort v. d. Linden, onderhoudt zich met eenige schaakmeesters, o.w. Flohr, Bottwinnik, Knoch en dr. Max Euwe. (A.H.F. P.) DE TEKST van de door de Sovjet-Unje aan Turkije gerichte nota betreffende her ziening van het verdrag van Montreux, dat in 1936 tot stand kwam en de scheepvaart door de Dardanellen regelt, is gepubliceerd en bevat vijf voorstellen met betrekking tót een nieuw pact. 1. Dardanellen moeten altijd voor koopvaardijschepen van alle naties openstaan. 2. Zij .moeten bij voortduring opengesteld zijn voor oorlogssche pen van mogendheden om de Zwarte Zee. 3. Oorlogsschepen van andere naties mogen niet van de Dar danellen gebruik maken, tenzij uitdrukkelijk anders is beschikt. 4. Turkije wen de overige naties om de Zwarte Zee moeten in al deze dingen te beslissen hebben, daar het hier den eenigen weg naar de Zwarte Zee betreft. 5. Turkije en de Sovjet-Unie, die het best in staat zijn de koop vaardij te beschermen en de vei ligheid te waarborgen, moeten ge zamenlijk de verdediging der Dar danellen op zich nemen. De nota legt er den nadruk op, dat het verdrag in zijn huidigen vorm niet kon verhinderen, dat gedurende den tweeden wereld oorlog van de Dardanellen gebruik is gemaakt tegen de USSR en an dere geallieerde mogendheden. De Turksche regeering kan volgens de nota daarvoor niet verant woordelijk worden gesteld. Daar om heeft de Sovjet-Unie op de Drie-Mogendhedenconferentie van Berlijn ook beweerd dat de rege ling moest worden herzien. De drie mogendheden zijn het erover eens geworden, dat de huidige re-' geling niet voldoet aan de eischen, welke de omstandigheden thans stellen en dat herziening noodzakelijk is. Uit betrouwbare bron wordt vernomen, dat Turkije zijn bereid beid te kennen zal geven het ver drag in overeenstemming te bren gen met de huidige internationale situatie. Tegelijkertijd zal dit land in herinnering brengen, dat amendementen op het verdrag van Montreux de toestemming van alle onderteekenaars,, met .in begrip van Engeland, vereischen. Verder wordt vernomen, dat Tur kije niet bereid zal zijn voorwaar den te aanvaarden, die zijn soe vereiniteit en onafhankelijkheid beperken. In verband met het feest van Maria Hemelvaart zal ons blad morgen Donderdag niet ver schijnen, Onze bureaux zijn dien dag gesloten. Het is om technische redenen niet mogelijk, reeds aan het einde van dit jaar een volks beroeps-, woning- en gezins telling te houden, zooals aan vankelijk in de bedoeling lag. Het voornemen bestaat, deze telling in den loop van 1947 te doen plaats vinden. Naar de legervoorlichtingsdienst meldt, hebben op 11 Augustus duizend Indonesiërs een aanval gedaan op een militair kamp te Rappang in Zuid-Celebes. De aanvallers werden uiteen geslagen; waarbij zij 9 dooden achterlieten, terwijl de Nederlandsche strijd krachten geen verliezen leden Een patrouille, die voor de ach tervolging is uitgezonden, meldde, dat Indonesische huizen in de buurt geplunderd waren. Tijdens een zuiveringsactie ten Oosten van Makassar zijn 12 terroristen, waaronder een Japanner, gedood en vele gevangenen gemaakt. De buit, die de extremisten hebben gemaakt, is in beslag genomen. De Daily Graphic bevat een British United Press bericht, vol gens hetwelk Britsche troepen naar Padang zijn gezonden, daar de toestand aldaar ernstiger is geworden De illegale Joodsche omroep „Stem van Israël" heeft de be volking aangespoord het uitgaans verbod' te overtreden en zich naar de haven te begeven, waar „1298 illegaal geïmmigreerde joden op het punt stonden gedeporteerd te worden". Het Britsche troepentransport, schip „Empire Weywood" heeft, naar gemeld wordt Haifa verla ten met 700 illegaal geïmmigreer- den van de „Yagour" aan boord. Te Haifa hebben protestmeetings van joden plaats en honderden stroomen in strijd met het verbod naar d'e haven. Amerikaansch compromis. voorstel. Volgens een bericht uit Was hington van de Evening Stan dard' zou president Truman een door Dean Acheson voorbereid compromis-plani voor Palestina ter bestudeering ontvangen heb ben, waaromtrent men Truman's beslissing in den loop van deze week verwacht. Het plan zou de volgende punten bevatten; 1. Instelling van een Joodsche zóne van ongeveer 1800 vierkante mijl d.i. ongeveer driehonderd vierkante mijl grooter dan werd voorge steld -in het Londensche plan. Een Amerikaansche bijdra ge vani 75 millioen dollar om het levenspeil in de Arabische stalen op te voe ren. Groote vrijheid van hande len voor de joden in hun eigen zóne. Bij beschikking van den minis ter van Economische Zaken is in gesteld een commissie, welke tot taak heeft: Op korten termijn een onder zoek in te stellen naar de moge lijkheden tot bezuiniging op de uitgaven van het Centraal Distri butiekantoor en aan de hand daar van den minister van Economi sche Zaken advies uit te brengen omtrent de wijze, waarop die be zuiniging het best kan worden be reikt; toezicht uit te oefenen op de uitvoering door de directie van het Centraal Distributiekantoor van bezuinigingsmaatregelen, door den minister voornoemd, naar aanleiding van het hierboven be doelde advies genomen; een onderzoek in te stellen naar de mogelijkheden tot bezuiniging op de uitgaven der plaatselijke distributiediensten en den minis ter voornoemd daaromtrent ad vies uit te brengen. Te Basra aan de Perzische Golf zijm 2 troepentransportsche pen met troepen uit Britsch-Indië aangekomen om de Britsch Indi sche- en Arabische belangen in het zuiden van Perzië veilig te stellen. Volgens de Amerikaansche radio heeft Hoessein Ala, ambas sadeur van Iran te Washington, aan Dean Aoheson, waarnemend minister van buitenlandsche za ken in Amerika, verklaard, dat Sowjet-Russische troepen zich als tegenmaatregel tegen het zenden der Britsch-Indische troe pen naar Basrah aan de grens van Noord-Iran hebben samen getrokken.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1946 | | pagina 1