VIERT DEN ARBEID Bergen verwelkomt nieuwen Burgemeester Nieuw Noordhollandsch Dagblad Zinvol openluchtspel FILM VAN DE WEEK HULDIGING PASTOOR VAN DEN BURG Hartelijke ontvangst OOK IN DE BADPLAATS 1 ZATERDAG 17 AUGUSTUS 1946 Zoo heeft dan ook Alkmaar Donderdag jl feest v. d Arbeid gevie het deed dit met een ii Muziek- tuin opgevoerd openluchtspel „Viert den Arbeid", dat spe ciaal voor dezen dag was ge schreven en samengesteld. Direct moet gezegd worden, dat de opkomst in den Mu- ziektuin verheugend groot was; wij zijn dit wel anders gewend bij gelegenheden die ■door de katholieke stands- en vakorganisaties worden georganiseerd Wonder boven wonder was het tijdens de uitvoering uitstekend weer, hoewel er in den ochtend een ware wolkbreuk boven de stad was losgebarsen. De medewerkers van dit spel wa ren gezocht en gevonden in de Alk- maarsche- Jeudgs-tandsorganisaties, de Ka jotters, de KJMV, de LTJ en de Alikmaarscihe Jongevronwen-Gemeen schappen. Jos Groenland voerde met bekwame hand de regie en Cas Him_ melredéh bezat de algemeene leiding over koor en orkest. Zij hebben allen uitstékend werk verricht. De leer der Kerk Wat den inhoud van het spel betreft, het volgende: Koning Arbeid doet zijn in trede temidden van het volk, dat druk aan den arbeid is. Op een steigerstelling bouwt met troffel en specie de metselaar een muur de schilder is bezig met kwast en verfpot en op ean ander plan wordt gemaaid en bespuit men het gewas tegen ongedierte Het blijft echter niet lang vredi^' Een brallende opstandeling smi" zijn wilde leuzen van oproer en sta king onder het volk en hoewel slechts een klein gedeelte hem een willig oor leent, blijkt toch ook bij de anderen de ar- beidslust verdwenen. Op dit mo ment wordt de behoefte gevoeld aan een duidelijke uiteenzetting over de waarde van den arbeid. Het is een buitengewoon ge lukkige vondst geweest d- op een dergeïijken dag onmisl toe spraak in een zoo passende en tourage te doen houden als hier het geval was. Temidden van de mannen en vrouwen op het too- neel verscheen nl. Pater Meijer ALKMAAR 'N STEEKSPEL DREIGDE.... In den nacht van Donderdag op Vrijdag troffen drie* agenten in de stad een vrouw aan, dre in overspannen toestand verkeerde en niet naar haar woning te Heiloo durfde terugkeeren. Vol gens haar verklaring zat haar man daar met een mes op haar te wachten. De agenten begrepen de dame wel en loodsten haar naar het huis van haar echtgenoot Groot was hun verwondering toen zij daar inderdaad een manspersoon aantroffen, die met een mes in de.hand zat te wachten, terwijl vóór hem op tafel nog 2 messen lagen. De messen werden in beslag genomen en de agenten speelden het zelfs klaar om de oneenig- heid zoover te sussen, dat men het echtpaar zonder ongerustheid alleen kon achterlaten. UITSPRAAK TEGEN HET „DAGBLAD VOOR NOORD -HOLLAND" Hedenmorgen werd de uitspraak gedaan tegen de medewerkers van „Dagblad voor Hoordholland", die gedurende de bezetting hun dagbladbedrijf in stand hadden gehouden en allerlei nazi-propa- ganda hadden geschreven, opge nomen of toegelaten. Tegen den heer F Butter, de algemeen directeur, was de maxi mumstraf geëischt: 20 jaar uit sluiting uit het dagbladbedrijf. Uitspraak: De overige eischen luidden. Tegen den heer Koning, Pres.- Commissaris D.v.N.H,: schorsing van 7 jaar. C. Krak, technisch dir D.v.N.H, schorsing 6 jaar; Keesman, dir. Schager Crt.: schorsing 3 jaar Tegen de journalisten: H. P v, d, Aardweg: schorsing van 5 jaar, ingaande 5 Mei 1945; T. Adema: 1 jaar, ingaande den dag ran de uitspraak. Dinkelberg: 2-jaar, ingaande 5 Mei 1945 Tegen de commissarissen: P. J. Best te Berkhout: 2 jaar; Mr. Otten: 2 jaar. Tegen Huges, No bel, Ree. Schrieken, Tolen en Swart werd 1 jaar schorsing ge- eischt Tegen Zuidema 3 jaar, Bellerman te Beverwijk 3 jaar en Smit Jr., tijdelijk commissaris, ontzetting tof den dag van de uit spraak. O.P., in zijn wit habijt met zwar ten koormantel, een bii uitstek stemmige figuur tusscnen het fraaie décor. En juist omdat op deze wijze het spel normaal voortgang kon vinden, werd met des te grooter aandacht geluis terd. De gewijde spreker zette uiteen, de verwarring van dezen tijd, die zijn uiteinde lijke oorzaak vindt in erf zonde, slechts kan worden weggenomen door het die nen van God, die alles ook den arbeid ordende tot Zijn eigen eer en tot ge luk van zijn schepselen Het tweede bedrijf bracht het eigenlijke arbeidsfeest Een af wisselend spel van zang en dans, door den Nar. die zijn rol voor treffelijk speèlde, tot een een heid gemaakt. Zelfs Na afloop van de avondvoorstelling sprajk de HoogEerw. Keer Deken J. Th, Jacobs een slotwoord, waarin hij woorden van- groote erkentelijkheid richtte tot hen, die hun organisatie, talent aan dezen dag gaven. APOTHEKEN Van 18 tot 25 Aug. wordt de Zondag- en nachtdienst waarge nomen door de apotheek B. Schou ten, Emmastraat 64 VOETBAL De samenstelling van het elftal, dat uitgezonden wordt naar Bath is als volgt: Doel: Kramer (A.Boys); achter: Maassen (A.V.) en Pa'ier (A.Boys) midden: Bart (A.Boys); Appel (A.Boys) en Kleybroek (RKAFC) voor: Goudsblom (A.Boys), Stroet (Randers); Untied (A.Boys); van Wieringen (A.V.) en De Buyzer (A.V.). Reserves: doel: Vasbinder (AV) achter en midden: C. Zwart (Alk maar); voor: W. Schmidt (A.V.). Bij verhindering van een dezer spelers reist mee: Baars (Alkm.). He. Alkmaarsche elftal zal a.s. Dinsdagavond om half 7 op het Sportpark een oefenwedstrijd spelen tegen het volgende B-elftal („de rest van Alkmaar"): Doel: Vasbinder (A.V.); achter: C. van Opzeeland (Randers) en C. Zwarv (Alkmaar); midden: Brouwer (A.Boys), Schot (Ran ders) en Admiraal (A.Boys); voor: Termaat (RKAFC), Baars (Alkmaar), Teigelen (Randers), Piuymers (A.V.) en W. Schmidt (A.V.). Reserves: Schoehuys (Alkmaar) Slikker (A.Boys), Stam (RKAFC) Verwer (RKAFC), Imdri (A.Boys) en H. Schmidt (A.V.). De stedenwedstrijd Alkmaar Den Helder gaat niet door, omdat Den Helder de gedane toezegging om op 24 Augustus hier te komen ■spelen niet na kan komen. Er wordt alsnog getracht voor het Alkmaarsche elftal een sterke tegenstander te vinden. Victoria-Theaiier In Victioria_t'heater wordt deze week een uits.ékend programma ver toond, dat voor volwassenen eenige uren van aangename verpoozing biedt. De hoofdfilm "Vliegtuig vermisV is een film van het goede soort; waarin spanning en humor elkriar goed afwisselen. Het gaat hier om 't gelreim van 'n nieuwe uiUvindiD/g in een vlieg tuig, dat beproefd moet worden. Bij deze proefneming echter, worden de motoren door een geheimzinnige straal getroffen, waardoor zij weige ren en he" vliegtuig gedwongen is te dalen. Daar ook een tweede vlieg tuig niet terugkeertneemt de poli- ie de zaak in handen. De inspecteur met deze zaak be last is een vroolijke kerel, maar die niettemin op doortassende wijze deze geheimzinnige geschiedenis tot een goede oplossing brengt. In he; voorprogramma uitgebreid b!nnen_ en buiten land sch nieuws met o.a. een uitgebreide reportage over de tweede atoom-bom proef bij Bi kini. Cinema Americain. Werkelijk het ging er zeer geheim zinnig toe in "Ket geheimzin nig huis", de film welke deze week in bovengenoemd theater vertoond wordt. Het huis is een prachtig Engelsch landgoed, wat gekocht is door een manufacturier, die zijn schaapjes op het droge heeft. Het is een ideaal huis, doch de geest der vorige be woonster vindt dit zeker ook en schijnt er nog steeds in rond te dwalen. Men beleeft er dan ook geen pret tige dagen, wanneer deze zich zoo nu en dan laat horen. Voor een der huisgenooten wordt hij een ware obsessie en natuurlijk leidt dit ot allerlei moeilijkheden. Het geheel speelt zich af omstreeks 1900 en de zwierige oiletten der daipes en de strenge etiquette van die ijd geven den film een aardig cachet. Vooraf wereldnieuws en een in teressan e film betreffende het aan deel wat Nieuw Zeeland gsfhad heeft m den laatsten wereldoorlog. A. B. T. Vooraf interessant wereldniéuws. Als voorfilm een vlotte spannende cowboyfilm. Ook de hoofidfilan "de schrik vatn Texas" die een aaneenschakeling is' van spannende wildLwest avonturen is voor den liefhebber aan tie bevélen De inhoud is te uitgebreid om weer te geven. QVDen ziet. buitengewone staaltjes van rijkunst, schieten en prachtige natuuropnamen. Harmonie Een actueel nieuwsprogramma draait deze week, o.a. de vijfde atoombom-ontploffing' en Haarlem's feestelijke optocht. In de hoofdfilm spelen Femandel Rairnu en Jules Berrij als sportlko- ning en manager van iemand, die niets kan en toch alles goed doet. Door toevallige omstandigheden raakt een eenvoudige kellner in al lerlei verwikkelingen verzeild, die toevallig op sportief terrein liggen, zoodat we hem zien als doelverdedi- ger, coureur en wereldkampioen bokser, waarbij hij alle mogelijke records breekt en iedereen overwint. Er ontstaan natuurlijk diverse ko mische situatie's, zoodat ieder, die behoefte heeft eens goed te lachen, hier een uitstékend middel vindt. CONGRES Alle Kajotters en vooral de leden, die meegaan naar ons congres, worden er aan herin nerd. dat de eerste repetitie van ons congresspel via de radio plaats vindt op Zondag a.s van kwart voor twee tot half drie over Hilversum I (KRO). Het bestuur PLOTSELING STERFGEVAL De 65-jarige Mw. Groen- Henneman werd gisteren op de Emmabrug door een hart verlamming getroffen, tenge volge waarvan zij plotseling overleed. RKAFC-NIEUWS Zondag a.s.: 2.30 uur: AFC I—Alcm. comb. I 12 uur: AFC IIAlcm. comb. II Sportlievend Alkmaar, RKAFC opent haar hernieuwd terrein. Onze tegenstanders zijn twee combinaties van onze zusterver- eeniging Alcmaria. Hier worden de spelers van beider vereenigin- gen voor de a.s. competitie ge toetst. Dus Zondag a.s. is heel Alkmaar weer aanwezig op het AFC-ter- rein aan den Westerweg to. de Krocht. U zult getuige zijn van een sportief gespeelden wedstrijd. AFC-ers, toont wat gij in deri mars hebt voor de a.s. competitie. Dus tot Zóndag! Wederom als steeds teekent De P.P.C-er. KAJOTTERS, ATTENTIE! Wandelclub Hierdoor wordt dengenen, die zich voor den Stertocht op Zon dag as hebben opgegeven, medegedeeld, dat om 10 uur wordt gestart vanaf de Koren beurs. Dus: allen op tijd en zoo veel mogelijk in uniform! Voorts- kunnen zij die hebben meegeloopen met den wandel tocht op Texel, hun persoonlij ken prijs afhalen bij Th. Stuur- op, Baansingel 5. GESLAAGD Bij de door de HMV gehouden examens te 's-Gravenhage slaag den voor coupeuse de dames" G. Visser en A. Bakker uit Heiloo, G. Mandenmaker uit Bergen en C. Portegies uit Castricum. Voor costumière slaagden de dames A. Kamper en M Bessen uit Heiloo en T. Koning uit Eg- mond-Binnen en A. Berendsen uit Leiden. EXAMENS Bij de gehouden proefaflegging ter verkrijging van een diploma meester- of gezel-metselaar van 510 Augustus 11. te Utrecht slaagden: R. Min te Limmen als mr metselaar en J. Min te Lim men, N. Molenaar te Uitgeest, C. A. de Nijs te Warmenhuizen als gezel-metselaar. Nop vers lippen de meest aangename herinneringenaan het in Juli j.l. gevierde Pries terfeest van Father Zomerdijk m het geheugen der parochia nen van St. Martinus te 't Veld en voor de tweede maal in dit korte tijdsbestek heeft jong en oud zich'weder om opgemaakt om hun eer biedwaardige Parochieherder, wien than-i siert een kroon van zijn 40-jarig Priesterleven, op feestelijke wijze de gren zen zifner parochie binnen te leiden. Woensdagmiddag 6 uur arri veerde de jubilaris in Schagen, vanwaar hij, omgeven door zijn drie Heerbroers, oer auto naar Zijdewind en vandaar in optocht ngar de kerk werd gereden. In middels was hem door den voor zitter van het Feestcomité, den heer S. H. J Bosma, het eerste welkom tóegeroepen Na een algemeene H Commu nie van heel de oarochie droeg de jubileerende Herder Donder dagmorgen het plechtig dank offer op, daarbij geassisteerd door den Z.E. Re'ctor Th. v. d. Burg als diaken, de Wéleerw. Heeren Alb. v. d. Burg en Adr. v. d Burg, re'sp.' als diaken en subdiaken, terwijl de feestpredi- catie werd gehouden door den oud-kapelaan dezer parochie, den Weleerw. Heer H. J. v. Nobelen De wisselende gezangen werderi gezongen door een Schola. Uit gevoerd werd de Missa Póntifi- calis van L Perosi, onder leiding van A. C. van Hest. 's Namiddags was er gelegen heid dén jubilaris te complimen teeren, waarvan begrijijpelijker- wijze een buitengewoon druk gebruik werd gemaakt De Bergenaren en hun zomer gasten hebben den nieuwen burge meester Dr. W. Huygens en zijn gezin een hartelijke ontvangst be reid. Het was een zonnige dag en met vlaggen en bloemversieringen was het mooie dorp in feestkleed gesloken. Tegen 10 uur arriveerde burgemeester Huijgens met zijn echtgenoote en twee zoons aan de Barnebrug, de grens tusschen Ber gen en Alkmaar. Daar werd hij door den loco burgemeester, den heer E. Milten burg. hartelijk verwelkomd, na mens de burgerij. Een deputatie van de schoolkinderen, vier meis jes, bood mevr. Huygens met een aardig versje bloemen aan in de Bergensche kleuren. Met de ruiters van de landelijke rijvereeniging voorop en de Brandweer reed de burgemeester- lijke familie in een versierde open landauer, gevolgd door het feest comité eveneens in een landauer, naar Bergen, langs den weg, door de Bergenaren hartelijk verwel komd Op het feestterrein aan de Karei de Grootelaan had zich de school jeugd verzameld, die den burge meester verwelkomde met „Het liedje van den Bergenaar", bege leid door Bergen's Harmonie o.l.v. den beer Joh Beekman, gevólgd door het Wilhelmus, dat door het talrijke publiek werd meegezon gen. Nadat een „lang leve de bur gemeester en zijn vrouw" was aangeheven en de voorzitter van het Feestcomité alle leden van de diverse feesi commissies aan den burgemeester had voorgesteld en de fotograaf zijn werk had gedaan werd een feeststoet geformeerd; voorop de padvinders, verkenners en gidsen, Bergen's Harmonie, de landelijke ruiters en de Brand weer. Midden in den stoei reden de landauers met den burgemees ter, B. en W en de feestcommissie Overal langs den weg, waar langs de optocht trok, stonden in dichto rijen de Bergenaren en de gasten, die den nieuwen burge meester hartelijk toejuichten. De tocht nam een einde voor het raadhuis, dat feestelijk met groen en bloemen versierd was. Er heerschte rond de Ruïne een feestelijke drukte In Bergen aan Zee werdde burgemeester voor een feestelijke eerepoort verwelkomd door Baron H. L. Taets van Ame- rongen namens de inwoners en gasten van de badplaats en de Bouw Exploitatie Mij. „Bergen aan Zee". Door mej. Kooy werden aan mevrouw bloemen aangebo den; ook de directie van Hotel Marconi liet door een meisje bloemen aanbieden. Baron Taets heette Dr Huygens en familie hartelijk welkom en schetste vervolgens hoe Bergen aan Zee geweest was vóór de Duitschers het verwoestten; hoe het in '39 van badplaats garni zoensplaats werd en hoe het tij dens de bezetting werd afgebro ken. „Wij willen Bergen aan Zee weer terughebben, aldus spr., en rekenen daarbij op de medewer king van den nieuwen burge meester", wien spr. een lang durige en gelukkige ambtsperiode toewenschte; voorts bood spr. een exemplaar aan van „Bergen in Woord en Beeld" van Mevr. v. ReenenVdlter, de stichtster van de badplaats. Burgemeester Huygens dankte voor de hartelijke en instructieve welkomstwoorden en zei volkomen te begrijpen, dat in Bergen aan Zee het belangrijkste deel lag van zijn werk; hij hoopte, in samen werking met andere instanties, erin te mogen slagen de badplaats weer in oude glorie en nieuwe glans te herstellen, om daardoor het werk voort te zetten van Mevr v. ReenenVölter en zoo de nagedachtenis van de stichtster van Bergen aan Zee te eeren. Ook de kustbeveiliging zou zijn aandacht hebben, opdat, wat weer gebouwd werd, ook voor de toe komst veilig zou zijn. Een hartelijk applaus volgde op deze woorden, waarop wethouder Miltenburg een „Leve de Burge meester" aanhief, waarmee het kleine gezelschap, dat van deze ontvangst getuige was. spontaan instemde. De burgemeester en het feest comité begaven zich hierna naar „Nassau Bergen", waar geluncht werd De installatie Het kleine raadszaaltje was propvol met genoodigden, toen om 2 uur daar de installatie vergadering begon. Behalve oude en nieuwe raadsleden waren er oud-burgemeester Lcvink, de burgemeesters uit de omliggende gemeenten, de ambtenaren en tal van genoo- digden. Weth. Miltenburg deed voorle zing van de officieele stukken be treffende benoeming en beëedi- ging, om vervolgens Burg. Huij gens van harte geluk te wenschen met zijn benoeming, daaraan den wensch verbindend, dat hij in de vervulling van deze functie de voldoening en levensvreugde mocht vinden, die hij ervan ver wacht. De bevolking verwacht, dat de burgemeester als gezagsdrager open zal staan voor de moeilijk heden in de gemeente; meer nog dan aan wetenschappelijke vor ming zal het burgemeesterschap eischen stellen aan eigenschappen van geest en hart om aan te voe len, wat er onder de bevolking leeft en beslissingen te nemen, die het algemeen belang dienen. Spr. herinnerde eraan, hoe Bergen sinds 1851 door de fam. Van Ree nen bestuurd werd, hetgeen nog hei geval zou zijn, indien de ge zondheidstoestand van Mr. H v. Reenen daarvoor geen beletsel ware geweest. Hij schetste den groei van Bergen, dat daardoor kwetsbaarder werd en bovendien meer bes'-.uurscapaciteiten vraagt dan 50 jaar geleden. Bergen ver wacht van zijn nieuwen burge meester veel op materieel, maar ook op geestelijk en cultureel ge bied. De depressie op geestelijk en moreel terrein, vooral na de bezettingsjaren, vlaag t de aandacht. Een viertal kerkge nootschappen. waarbij een zeer groot deel van de bevol king is aangesloten, of mee sympathiseert en wier taak het is den godsdienstzin en de moraliteit hoog te houden en op te voeren, vraagt daarbij den onmisbaren steun van den burgemeester. Een bad plaats stelt in dit opzicht nog weer speciale eischen. Zoo zullen er wel eens maatregelen gevraagd worden, opdat het overgroote deel der inwoners en gasteij niet gekwetst wordt door al te vrije en soms schaamtelooze gedragingen van een klein aantal lieden, die meenen, dat in een bad plaats alles gepermitteerd is. Ook het onderwijs, jeugdbewe ging en sport zal Uw aandacht vragen, aldus spr. Maarde gemeente Bergen is noodlijdend, waardoor de autonomie een- fictie is geworden; spr. hoopt, dat de Regeering een middel zal vinden, dat de gemeenten van de depri- meerende noodlijdendheid zal ver lossen, opdat zij weer zichzelf kun nen zijn. De Beroerbevolking is vlot en wars van kleingeestige dorpspolitiek; de discussies in den Raad stonden steeds op hoog peil en de crftiek was bijna altijd op bouwend Wij willen u, aldus spr., tegemoet treden met groote wel willendheid en hopen in U een burgemeester te krijgen, waarte gen wij om zijn edelachtbaarheid kunnen opzien. Met den wensch dat God's zegen op zijn ambtelijke loopbaan moge rusten, installeer de sDr. den nieuwen burgemeester wien hij hierna den ambtsketen omhing. (Slot volgt.;.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1946 | | pagina 2