Ghandi in den slaapwagen TURKIJE EN DUITSCHLAND Nieuw Noordhollandsch Dagblad Een tip voor Stalin? BEVERIDGE OVER DUITSCHLAND Pseudo commandant" van de prijsbeheersching^ Prawda doet 'n boekje open Het1 Vaticaan en de Vrelesconferentfe Gasstaking in Brussel Unnrra neemt besluiten RONDOM DE DISTRIBUTIE Doodelijk ongeluk DACHAU, BUCHEN- WALD, CYPRUS Economische maat regelen in België Geen Sowjet-troepen aan Perzische grens? Vestzak-adelaar ZATERDAG 17 AUGUSTUS 1946 IN DEN SLAAPWAGEN van den Pullman die ons uit Parijs te rugvoert naar Amsterdam liggen wij vis-a-vis mr. Engineer, den katoenkoning uit Bombay. Hoe wel ons de slaap dreigt te over meesteren, raken wij in gesprek. Glorieus toont de Britsch-Indiër ons een foto van eenige jaren ge leden, waarop hij met Ghandi staat afgebeeld. Automatisch komt daarom het gesprek op deze typische, bijna exotische figuur, die door zijn volk als een. bovenwereldlijk en van Allah gezonden wezen wordt beschouwd. Mahatma Ghandi. die zich niet op de straat kan vêrtoonen of de inlanders houden den pas in en maken een lichte buiging. Ghandi, de man met den ijzeren wil, die zich zelf de grootste soberheid en zelfbeheersching oplegt, die niets van zijn volgelingen zal eischen, zonder zelf, nóg strenger, te zijn voorgegaan. Ghandi, die niet zal rusten en niet wil sterven, voordat zijn volk volkomen autonoom zal zijn geworden en die daartoe zijn volgelingen op de hem eigen wijze rijp probeert te maken. Engeland heeft dit probleem in den loop der jaren dat het natio nale gevoel van den Britsch- Indiër tot ontplooiing kwam me- mine zweetdruppel gekost. Dat doet het nog steeds. Maar Ghandi houdt vast Hij weet waarvoor hij werkt en waar naar hij streeft en is ervan over tuigd, dat het uiteindelijk succes de moeite zal beloonen. Vooral den laaLVn tijd. moge lijk geïnspireerd dóór de nationa listen van ons Indonesië, is dit probleem wat scherper aan den dag getreden. Men kan het zien als een deel van den wervelwind van den nationalen drang in het Verre Oosten. ONTEGENZEGGELIJK is voor Engeland Ghandi een figuur van bijzondere beteekenis, van importantie, omdat hij het volk in zijn hand heeft Hij kan het lei den in de banen eener vredelie vende oplossing, maar evenmin is het voor hem geen kunst het Britsch-Indische gemoed tot een arsenaal van explosiviën te ma ken, en den brand erin te steken. Volgens onzen zegsman was er eenige maanden geleden in Bom bay een massabetooging gehouden, om Britsch-Indië volkomen los te maken. Het volk raakte in ver voering. Het eischte zelfstandig heid en vreesde, den oorlog en den dood niet, om daartoe te geraken. Maar Ghandi toonde ook toen, zijn volk te begrijpen, te weten wat er leeft onder zijn volgelin gen. En toen hij tijdens de betooging zijn stem verhief, en erop wees, dat uiteindelijk het volk zijn zin zou krijgen; dat hij en zijn volge lingen tot den laatsten ademtocht naar vrijheid en zelfbestuur zou den streven, echter zonder de kracht der wapenen, doch met het woord en de rede, met het over tuigend bewijs, dat het volk die vrijheid waard is, toen boog de duizendkoppige menigte de knie voor Allah's wijze profeet. Toen toog het volk naar huis, ontdaan, getroffen en nóg enthousiaster voor hun Ghandi. MET DEZE WIJZE richtlijnen, waarin voor verschillende onzer WeStersche „kuituur"staten een beschamend voorbeeld ligt, toonde Ghandi zich een mensch onder wiens witte gewaad een op recht gemoed schuilt, die in vre de en vriendschap tot zijn uit eindelijk doel, volkomen vrijheid voor zijn volk wil geraken Een rechtvaardige zaak, die hij recht vaardig zal behandelen. Daarom zal hij slagen, nu of later.. Zoo kan men, zelfs in een Pull man-slaapwagen, tusschen Parijs en Amsterdam, veel leeren. In Brussel zijn wij ingeslapen om in Roosendaal wakker te wor den en een ochtendblad te koo- peri. „Rusland gaat tekeer op de vre desconferentie", zoo lazen wij. Zou Stalin niet eens kunnen gaan weekend-en bij Ghandi? P. S. In een radiorede heeft Lord Beveridge, die een tocht door Duitschland maakt, verklaard, dat arbeidsdienst voor jeugdige personen hem een goed idee leek Naar zijn meening zouden de zeventig millioen Duitschers wel in een kleiner Duitschland kunnen leven, mits Duitschland niet minder maar meer industrie en export kreeg dan vroeger. Hij achtte de besluiten van Potsdam onvoldoende. Het probleem der volledige ar beidsmogelijkheden ligt voor Duitschland in de toekomst, al dus Beveridge, want op het oogenblik is er geen gebrek aan werk maar aan arbeidskrachten, evenals in Engeland. In crisis jaren, zoo ging hij verder, moe ten de staat en andere publieke lichamen in het belang van al- gemeene tewerkstelling niet aar zelen om meer uit te geven dan de opbrengst bedragen kan. De Rotterdamsche politie heeft den 47-iarigen reiziger W. A. van der H. gearresteerd die zich uitgaf voor „comman dant der prijsbeheersching" en den koopman K. W. B. voor f300 wilde chanteeren, voor gevende, dat deze bezems te gen te hoogen prijs verkocht. De f 300 zouden als „zwijg geld" moeten dienen. De ge arresteerde reiziger bleek zelf een afnemer van een partij bezems te zijn geweest. Het Russische blad de Praw da geeft onthullingen over de betrekkingen tusschen Duitschland en Turkije tij dens den oorlog. Het blad put de gegevens uit docu menten, die naar 't mede deelt op het Duitsche Ministerie van Buitenland- sche Zaken zijn aangetroffen en die bestaan uit telegram men, die von Papen, Duitsch ambassadeur te Ankara heeft gewisseld met v. Ribbentrop, Uit den inhoud van deze tele- frammen blijkt, dat in Mei 1941 luitschland tegelijk met een officieel verdrag een geheim accoord met Turkije zou sluiten, waarbij een onbeperkte doorvoer van oorlogsmateriaal door Tur kije zou worden gegarandeerd. Voordien had Saradjogloe, mi nister-president van Turkije, vol gens van Papen reeds gezegd, dat Turkije's neutraliteit al veel voordeeliger was voor de as- mogendheden dan voor Enge land. In Augustus van hetzelfde jaar maakte Saradjogloe het nog een beetje erger. Toen verklaarde hij op een vraag van Von Papen, wat zijn zienswijze in het Sovjet- Russische probleem was, dat hij als Turk vurig wenschte, dat de Sovjet-Unie vernietigd' zou wor den en dat Duitschland het pro bleem zou kunnen oplossen, in dien minstens de helft van alle Russen zou worden gedood. Als Minister-President achtte Sarad- De haven van Zeebrugge. Met man en macht werken de Belgen aan het herstel van den havendam en de haven van Zeebrugge, welke door de Duitschers voor hun vertrek gron dig vpri'-met werden Ass. Press P. jogloe het echter noodzakelijk de neutraliteit te handhaven In December 1942 ontving Tur kije van de Duitsche regeering het cadeautje van 5 millioen echte gouden Rijksmark. De vriendschappelijke betrekkingen schenen daardoor zoo hartelijk te worden, dat Generaal Asym Gunduz, assistent-chef van de Turksche generale staf, waarde volle tips aan de Duitsche leger leiding gaf Zoo had hij mede gedeeld. dat de Engelschen van plan waren in het begin van 1943 een poging te doen om met troe pen m Noord-Noorwegen te landen. Het is nog eenigszins duis ter wat de Prawda er mee voor kan hebben deze feiten indien ze al feiten zijn te publi'ceeren op het oogen blik, dat de Sovjetregeering zich opmaakt de kwestie der Dardanellen in de beste verstandhouding met Tur kije te regelen. Volgens de Prawda zal overi gens spoedig een nieuwe bundel documenten verschijnen waarin de Duitsche politiek in Hongarije en hoe kan 't anders! Spanje in het licht wordt ge bracht. De „Catholic Herald" meldt, dat de autoriteiten van Vaticaan stad de mogelijkheid van het doen deelnemen van Mgr. Ron- calli, den Pauselijken Nuntius in Frankrijk, aan de Conferentie van Parijs, in de functie van waarnemer, nog niet in overwe ging genomen zouden hebben. De reden is waarschijnlijk het feit, dat nog geen uitnoodiging is gedaan en dat de conferentie tot dusverre nog beperkt is tot de Staten, die een direct aandeel in den oorlog gehad hebben. Een woordvoerder van het Va- ticaan verklaarde, dat, waar de Paus inderdaad wel betrokken was geweest bij het groote con flict, zooals nog onlangs is aan getoond, door het- doen van sug gesties en het geven van waar schuwingen een dergelijke actie meer de algemeene beginselen van den vrede zou betreffen en niet de behandeling van de af zonderlijke Vredesverdragen. Nadat de tram-employes in Brussel en omstreken Zondag jl. in .staking zijn gegaan, hebben Vrijdag de employes van de twee groote gasfabrieken te Brussel zonder voorafgaande waarschu wing Bet werk neergelegd. De Raad van de Unrra heeft gisteren te Genève besloten, dat zal worden begonnen met het programma voor het weer vestigen der verplaat ste personen. Volgens dit plan zouden honderdduizen den verplaatste personen uit kampen in Duitschland en Oostenrijk in een nieuw te- uis hun leven weer kunnen eginnen. De Sowjet-Unie, de Oekraine, Wit-Rusland, Polen en Joego slavië verzetten zich tegen dit voorstel. Andere belangrijke besluiten die door den raad werden ge nomen zijn: 1. De UNRRA zal werkzaam blijven voor de verplaatste per sonen. totdat de nieuwe interna tionale organisatie voor refu- gie's gereed is deze taak over le nemen, echter niet later dan 30 Juni 1947. 2. UNRRA-personeel, dat repa- trieering tegenwerkt, zal worden ontslagen. 3. De verplaatste personen zul len inlichtingen ontvangen over de toestanden in hun land. La Guardia. dir.-generaal der UNRRA zeide, dat voor het hui dige oogenblik de repatrieering de voornaamste taak der UNRRA zou zijn. Voorts heeft de raad van d'e UNRRA besloten een internatio naal fonds voor kind ren te stichten, dat, na de beëindiging der werkzaamheden der UNRRA. den kinderen van Ipnden, die van agressie te lijden hebben gehad, zekere soorten voedsel en uitrusting zal verschaffen. De heer van Noordwijk, wnd. directeur van het Centraal Disf tribuliekantoor en waarschijnlijk niet direct de populairste man in Nederland, heeft verklaard, d'af de distributie niet gehandhaafd blijft om de daaraan verbonden ambtenaren in hun baantje te houden. Integendeel, dé inper king van het apparaat schrijdt steeds voort. Sinds het begin van dit jaar is het aantal ambtenaren van 21 000 tot 16.000 terugge bracht. Heel langzaam komen er arti kelen van den bon, waarbij eerst de luxe-artikelen aan de beurt komen. Hfet CDK ziet zeer goed in. dat het bonnenstelsel niet langer mag worden gehandhaafd dan strikt noodig is. Per week worden er 150 millioen bonnen door winkeliers bij den distri- butiedienst ingeleverd; men kan zich voorstellen dat er aardig wat tijd alleen al in het opplak ken gaat zitten! Om te weten te komen waar aan in ons land1 de grootste be hoefte bestaat, worden er door de distributiediensten vragen ge steld. De antwoorden hierop blijken echter veelal onbetrouw baar. Indien er gevraagd wordt, hoeveel paar schoenen men nog bezit, beijvert iedereen zich om met den meesten nadruk te be weren, ddt men er heelemaal geen of slechts één paar schrik- kelijk-slechte bezit. Men gaat van het standpunt uit, dat men in dat geval eerder voor een toe wijzing in aanmerking komt Ge- lukkif 1J— -1 distri nen heen. Door het gebrek aan canvas en metalen hoepels kan men de fabricage van rijwielbanden niet ver boven de 200.000 stuks per maand brengen. De verdëeling hiervan is uiterst moeilijk, aan gezien de productie een stuk achter is bij de behoefte. Een voorstel van bandendistributie per gezin zal nog worden bestu deerd Indien ait voorstel in praktijk zou worden omgezet, zouden er twee jaar noodig zijn om de twee en 'n kwart millioen gezinnen, die Nederland bezit, van een stel Banden te voorzien. En zoo is het niet alleen met banden! Bij den bouw van een 60 m hoogen betonnen koeltoren voor het Twentsch Centraal Station voor Electrische Stroomlevering te Hengelo brak 12 meter boven den grond een steiger, waardoor vier bouwvakarbeiders omlaag stortten. Twee van hen verloren hierbij het leven, de twee andere slachtoffers werden zeer zwaar gewond Voor hun leven wordt gevreesd. Volgens de News Chronicle hebben leden van het perso neel van de Britsche ambas sade te Washington, toen zij Donderdag naar hun werk gingen, voor den ingang van het gebouw een Union Jack aangetroffen, welke met een hakenkruis en de woorden „Dachau, Buchenwalde, Cy prus" beschilderd was. De Belgische Nationale Ar- beidsconferentie, waarin de regeering, de werkgevers en de werknemers vertegenwoor digd ziin, heeft met algemee ne stemmen besloten, maatre gelen te treffen ter bevorde ring van d'e politiek der regee- rin" om de koopkracht van de franc te verhoogen, door ver grooting der productie en ver laging der priizen. Werkgevers en werknemers zullen gezamenlijk een onder zoek instellen naar de midde len ter vergrooting van de in- dustrieele productie en naar den werkeliiken loonstandaard. Men zal trachten te voorko men, dat sommige onderne mingen buitengewoon hooge loonen betalen, terwijl ander zijds het loon van hen, die minder dan het minimum ver dienen, omhoog moet. W?? m Het nieuwe oliecentrum Schoo- nebeek. Bij Schooneveld staan 12 torens en er zijn 18 boor gaten, waaruit de olie door middel van een zuigpomp omhoog wordt gebracht. Een nieuwe boorstang wordt aan geschroefd. Ass. Corr. P; Radio Moskou bracht gister avond een bericht van het Rus sische Persbureau, waarin de aanwezigheid van Russische troepen aan de Perzische grens wordt ontkend. Het persbureau verklaarde gemachtigd te zijn de bewerin gen van Hoessein Ala, den Per- zischen gezant in de V.S., die gezegd heeft dat Russische troe pen zich aan de noordgrens van Perzië concentreeren naar aan leiding van het verzamelen van Britsche troepen in Basra, pro- voceerende verzinsels te noe men. Dezer dagen was op Schiphol een sierlijk klein vliegtuigje te zien, vervaardigd door de Tsje chische fabriek Mraz uit Chocen. Het toestelletje kon gemakkelijk onder d'e vleugels van de groote luchtreuzen door taxiën en hoe wel het in vergelijking met de Constellations en Skymasters niet meer dan een mug is, draagt het trots den naam Sokol", het geen beteekent „Adelaar". Het vliegtuig, dat slechts 11 L benzine op 100 km gebruikt, practisch geheel van hout is en een maximum snelheid van 240 km per uur kan bereiken, heeft een benzinevoorraad van 120 1. De machine wordt momenteel in geheel Europa gedemonstreerd, en zal in serie worden vervaar digd, indien er 'bij den handel voldoende animo voor bestaat. De prijs is veertienduizend gul den

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1946 | | pagina 4