RADIO PARIJS Laguardia windt zich op VAN DEN HELD JAN TROMPETTER Nieuw NoordhollandscK Dagbfacf Wie zal je ooit begrijpen Staunton-tournooi Belgische treinstaking opgeheven Dammen Passagierslijsten Doodelijk ongeluk in de Julia-mijn Onze relaties met Zuid-Amerika De Sultan krijgt zijn troon terug J ZATERDAG 17 AUGUSTUS 1948 3 In Sittard is een nieuwe afdeeling van de Philips fabrieken geopend. Deze afdeeling is speciaal ingericht voor het ver vaardigen van radiobuizen. A.N.P. P. OP DE PLACE DE l'CÜPERA in het hart van Parijs, tus schen den stroom der duizenden schiet ik de gapende slurf in naar het Metro-station. De ondergrondsche rolt juist binnen. Snel uitstappen snel instappen. Wie dat niet weet komt onvermijdelijk tusschen de automatisch dichtschuivende por tieren terecht'. Twee Deensche toeristen, die brood hebben ge kocht en juist op het nippertje instappen moeten dat ook erva ren. U kent het wellicht, die meterlange staven brood, waar mee de Parijzenaar jongleert als een wandelstok en waarmee de vreemdeling geen raad weet en de ,paal" op zijn schouders zou willen leggen. Onbarmhartig schieten de deuren toe. Het brood wordt in tweeën gekne pen; de eene helft ligt in den trein; d'e andere helft er buiten. De Denen vinden het grappig. Zij zullen nieuw koopen. Op het perron schieten twee Seine-bedelaars toe, vinden het een buitenkansje. Een sergeant van het leger maakt een praatje. „Bidault, mijnheer, een fijne vent,", maar wat denkt u van de Gaulle? Dan volgt een verhaal van de invasie die onze reisgenoot heeft meegemaakt. Hoe ver schrikkelijk het er daar in elk opzicht aan toe ging. Ook over het moreel der troepen spreekt hij. Dat gaat op zijn plat-Fransch en vergezeld van een stortvloed PROGRAMMA ZONDAG 18 AUGUSTUS HILVERSUM I 301.5 M.: 8.00 NCRV. Nieuws; 8.15 Van (man tot man; 9.30 KRO Nieuws; 10.00 Hoogmis; 12.15 In 't Róeeklhuijs; 12.30 Klaas van Beeck; 13.00 Nieuws; 13.40 Prof. Kors; 14.00 Gram. muziek; 14.30 Kurliauseoncert; 16.30 Ziekenlof; 17.00 NCRV Kerk_ dienst; 18.30 Ned. Strijdkrachten; 19.30 Nieuws; 20.00 KRO Motorraces repor tage; 20.15 Opera I Pagliacci 21.30 Hoorspel 22.00 Nieuws; 22.20 Avond gebed;; 22.45 Ensemble Ormenda; 23.15 Zondagavondconcert; waarna sluiting. HILVERSUM II 415.5 M. 8.00 Nieuwe 8.30 Gram. muziek; 9.45 Geesteijk le ven;; 12.00 Gram. muziek AVRO; 13.00 Nieuws; 13.15 Les gars de Paris; 13.50 De Spoorwegen spreken; 14.30 Amsterd'a/msdh! Poitieiharmoniecorps 16.10 Wielrenreportage; 17.30 VARA Bravour en charme; 18.00 Nieuws; 19.00 Populair programma 20.15 AVRO Kurihausconcert; 20.35 Hoorspel; 22.15 Liefdesdroomen; 23.00 Nieuws; 23.15 The Skymastiers; 24.00 Sluiting. MAANDAG 19 AUGUSTUS HILVERSUM I 301.5 M.7.00 Nieuws en ochtendgymn.; 8.00 Nieuws; 8.20 Gram. muziek; 9.15 Ziekenbezoek; 11.00 Zangrecital; 11.45 Familieber. uit Indië; 12.00 The Travellers; 13.00 Nieuws; 13.20 Populaire orgelbespe ling; 14.45 Zangrepital; 15.00 Kamer muziek; 16.00 Bijbellezing; 16.45 Cel lorecital; 17.15 Cinerella; 17.15 Strijdkr 19.00 Nieuws; 19.30 Sportpraatje; 19.45 Landibouwrubriek; 21.00 Zijn uw kin deren knap of dom? 21.20 Volkscon cert; 22.00 Nieuws; 22.30 Vioolrecital; 22.45 Avond overdenking'; 23.00 Sonate in A gr. t. K. V. 331 vain Mozart; 23.15 Gezamenl. OmroepenStauntontour- nooi; 23.30 Tsehaikowski waarna slui ting. HILVERSUM n 415.5 AVRO: 7.00 Zie I; 8.15 Grain, muziek; 8-45 Arthur Schnabel; 9.50 Arbeidsvitaminen; 10.35 Ensemble Jetty Cantor; 12.00 Lyra Trio; 13.00 Nieuws; 14.00 Kwintetspe lers; 15.00 He»t verliefde cabaret; 15.45 Meester Fennewip; 16.30 Disco- matinee; 17.30 Count Basie; 18.00 Nieuws; 18.15 The Romancers; 19.15 Eskimo's aan den tand gevoeld; 19.30 The Skymasters; 20.05 Operaconcert; 21.15 Hoorspel; 22.30 Dutch Swing- college X; 23.00 Nieuws; 23.45 Tango» -miziek en sluiting. van vloeken en scheldwoord-en, die zeker niet in de dictionnaire te vinden zijn. Als ie hóórt dat wij Hollander zijn, wordt hij enthousiast. Hij had in den oorlog een Hollan der als strijdmakker. En ik geloof, dat wij in die zes min. „ondergrondsche" vriend schap gesloten hebben. iAls wij beiden in Cité St. Mi chel moeten uitstappen schudt ie mij" d'e hand .alsof die er af moet. lm de palm blijft een scapulier achten van O. L. Vr. van den Berg Carmel. „Neemt u dit van mij" is zijn afscheidswoord. Bij den uitgang komt hij in botsing met een haastigen heer. Ik hoor hem weer vloeken. In mijn hand ligt de medaille. Parijs, wie zal je ooit begrij pen? P. S. Veel verandering is er in den stand van het Staunton-tournooi nog niet gekomen Euwe en Bot- winnik konden hun positie hand haven, terwijl in de daarop vol gend e groep slechts Denker en Stoltz overbleven* Over het al gemeen namen d'e partijen niet veel zetten in beslag. O'Kelly moest zelfs al na 16 zetten tegen den Hongaar Szabo het onder spit delven. Een uitzondering maakte de partij tusschen Yanof- sky en Tartakower, die na 53 zetten moesten afbreken De eerste wedstrijd, die in de vierde ronde op Vrijdagmiddag aanving, was reeds binnen ander half uur in 16 zetten beslist; Szabo won door stukwinst van den Belg O'Kelly. In de partij Lundin-Boleslafsky moest de eerste na 22 zetten in de Rus zijn meerdere erkennen. Smys- lóf speelde tegen Denker, USA; deze partij eindigde na 27 zetten in remise wegens herhaling der zetten. Wederom kwam de Rus Bot- winnik zegevierend uit de ronde; ditmaal speelde hij zwart tegen d'en Amerikaan Steiner, die na 29 zetten opgaf. Stoltz versloeg Christoffel na 30 zetten, terwijl Najdorf-Bernstein na 30 zetten remise werd gegeven; ook de partijen Vidmar-Kotov en Kott- nauer-Flohr eindigden in remise. Dr Euwe wist een overwinning te behalen op den Argentijn C. Guimard Na 35 zetten moest de laatste, die met wit speelde, op geven. Zoowel dr. Euwe als Bot- winnik staan thans met elk 4 punten uit 4 partijen aan den kop. Het stakende personeel van de Brusselsche tramwegen en van, de buurtspoorwegen heeft besloten den arbeid heden, Zaterdag, te hervatten. Op de vergadering van den raad van de UNRRA heeft de directeur-generaal van die instelling, Laguardia, ge schreeuwd, gesnikt en met zijn vuist op de tafel gesla gen toen de kwestie van de verplaatste personen ter sprake kwam Er is nl. aan den raad voorge steld na de liquidatie der UNRRA de vluchtelingenzorg in handen te geven van door de UNRRA aan te wijzen nationale licha men. Volgens Laguardia zou dit rampzalige gevolgen hebben, niet alleen voor de verplaatste personen zelf. maar ook voor de geheele wereid Het leger, aldus Laguardia, wil deze menschen op d'e Duitsehe maatschappij los laten, hetgeen echter de voor bode van een nieuwe fascistische organisatie zal beteekenen. Het probleem is te omvangrijk voor een enkel land. Tyler Woods van de Ameri kaansche delegatie zeide tot Laguardia, dat het in handen geven van de vluchtelingenzorg aan een nationale organisatie een laatste toevlucht moest zijn. In geen geval zouden zij echter Correspondentie en oplossin gen onder motto „Damrubriek" m te zenden aan het bureau van dit blad. Probleem No 58 van N. Ie Breux te Campbelton (Canada). Stand: Zwart 5 schijven op 7 tot 10, 16 en 1 dam op 6. Wit 8 schijven op 21, 22, 24, 28 29, 41. 42 en 43 Wit speelt en wint. Probleem No 57 Zooals 1 dag na de verschij ning reeds werd' medegedeeld, kwam in No. 57 van C. de Graaf te Amsterdam nog een witte schijf op 32 te staan De witte stand telde aldus 11 witte schij ven. In het belang van de vele damliefhebbers, die de rubrie ken bewaren en verzamelen, als mede voor archieven enz., is hiervan_aldus nogmaals publica tie gegeven. BIJ DE PROBLEMEN Probleem No. 58 Evenals dit met zooveel andere Amerikaansche problemisten 't geval is, zooals Raymond, Para dis Sr en Jr., Brochu, Poirir, Carrier, dr. Ie Blond enz., zoo heeft ook le Breux enkele ver rassende effecten in dit p >leem weten weg te leggen. Zooals bovenstaande namen reeds aan duiden, zijn er tal van proble misten bij, die destijds uit Frankrijk naar Amerika zijn ge- emigreerd. Onder hen zijn fami lies, die reeds langer dan 100 jaar in Amerika woonachtig zijn. Probleem No 59 Ongetwijfeld een der mooiste miniatuurtjes, die door Jas zijn gecomponeerd. Deze nog veelbe- loveiyie problemist, die destijds ook mooi verdienstelijk werk aan onze rubriek heeft toegezonden, is op nog betrekkelijk jeugdigen leeftijd m 1937 te Amsterdam overleden. Probleem No. 59 van wijlen Samson Jas te Amsterdam (Minatuur). Stand: Zwart 7 schijven op 4, 8, 11, 18, 26, 32 en 40. W it7 schijven op 14, 24, 29, 31, 33, 39 en 42 Wit speelt en wint. Bovenstaand juweeltje van miniatuurkunst werd voor het eerst in 1935 gepubliceerd. De passagierslijsten van de m s Joh v. Oldenbarneveld en Köta Agoerig liggen op onze bureaux voor een ieder ter in zage. Trompetters verkondigden het feit. dat koning Faroek de Egyptische vlag hijscht op de oude citadel, welke onlangs door de Engelschen aan de Egyptenaren werd overgedra gen. Ass. Press P. Twee leden van de reddings brigade van de Julia-mijn te Heerlen zijn Donderdag doo delijk verongelukt bij een ver kenning. noodzakelijk voor de opruimingswerken in verband met een brand van Zaterdag op Zondagnacht. Het zijn de 25-iarige houwer Jorussen, ge huwd eri vader van 3 kinde ren en de hulpbouwer Her mans, 31 jaar en ongehuwd. Omtrent de oorzaak van deze ramp tast men voorloopig in het duister. Het eigenaardige is. dat de mannen van de red dingsploeg op de plaats van het ongeluk wel een groote warmte opgemerkt hebben, die hun echter niet deerde. in het Duitsehe economische le ven worcfen opgenomen. Noel Baker, de Britsche minis ter van staat, zeide dat het aan tal verplaatste personen in de Britsche zóne van Duitschland toeneemt. Zij komen uit het Oosten Engeland is steeds voor stander geweest van het over nemen van het werk der UNRRA door de Vereenigde Naties Tenslotte werd! men het er over eens, dat het woord „natio naal'' uit het Canadeesche voor stel zou worden geschrapt. Zooals men weet slaat de KLM in October ook al haar vleugels uit over Zuid-Amerika De route loopt van Amsterdam over Lis sabon, Dakar, Recife naar Rio de Janeiro en Buenos Aires. En een van de motieven tot het instellen van dezen dienst was het han delsverkeer van Nederland met ,de Zuid-Amerikaansche landen pte begunstigen. De relaties tusschen Nederland, en Zuid-Amerika zijn al oud; zë dateeren al van vóór 1600.. Vóór dezen oorlog was Nederland nog een groot afnemer van koffie, granen en salpeter, Nederland- sche scheepvaartlijnen bestreken het geheele werelddeel, terwijl Nederlandsch kapitaal er een belangrijke rol speelde. Vérschil- lende ondernemingen gingen echter ten gronde, omdat men niet over de fondsen beschikte om door te zetten, tot de „leer tijd" voorbij was Hoewel Europa thans door eigen goederennood voorloopig slechts in bescheiden mate aan eventueele aanvragen voor ex port naar Zuid-Amerika kan vol doen. hebben de vroegere han delsrelaties begrepen, dat met het oog op den toekomstigen handel reeds nu voeling moet worden gehouden met aanstaan de afnemers. Juist daarom is het zoo gelukkig, dat tweemaal in de week viermotorige vliegtuigen met 40 passagiers den Zuidelij ken Atlantiscnen Oceaan over steken om oude contacten te gaan hernieuwen, Allen, die ideeën hebben, die den goodwill van Nederland in Zuid-Amerika kunnen verhoo- gen, kunnen zich in verbinding •stellen met den Zuid-Atlanti- schen dienst van dë KLM. Gisteren zou in het hotel Imperial te Tokio de eerste restitutie plaats vinden van door de Japanners, tijdens hun bezetting van Oost-Azië ge stolen, waardevoorwerpen. Een Nederlandschen vertegen woordiger zal het genoegen te beurt vallen als eerste uit handen der Amerikaansche bezettingsautoritei'en een gou den, met diamanten bezette kroon terug te mogen ontvan gen. Deze kroon werd tijdens de Japansche bezetting van Borneo geroofd van den sul tan van Pontianak en de waar de ervan wordt op f 100.000 geschat. 20. Jan Trompetter schrok ervan en bromde „Goeie grutten, is er brand?" Hij rende naar de keuken om eerst zijn koffie te drin ken, dan had hij dat ten minste gehad. Toen ging hij, op den voet gevolgd door Tobias, naar de voordeur en riep: „Wie is daar?" Het antwoord werd ge geven door 'n kleine trom, groote trom klarinet en schuif trombone. Over het kerkplein daverde de „Oude kameradenmarsch"Jan en Isabel wisten niet wat ze er aan hadden. K.. „Ik ben vast burgemees ter geworden!" riep Jan Trompetter tot Isabel, die van verbouwereerdheid op de aanrecht was gespron gen. Jan vond dat een bur gemeester er netjes uit moest zien. Hij streek even door zijn kuifje, veegde z'n schoenpunten nog 'ns langs zijn broek en wierp met éen plechtig gebaar de voor deur open.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1946 | | pagina 5