Nieuw SJAHRIR SCHREEF EEN BRIEF AAN TRUMAN COMMISSIE-VERGADERING TE PARIJS Duitschers vorderden textiel Voor Alkmaar en omgeving 1 nergens v(^del) Bureaux: Naar kreeg geen antwoord Geen erkenning der republiek De toestand in Calcutta - Sjahrir wil naar Amerika Directeur-generaal van scheepvaart Wordt de conferentie verdaagd? Persoonsbewijzen in Duif-schland Voor driehonderd millioen punten OOK DISTEX NIET ZUIVER Echtscheidingen in Berlijn Hof voor de rechten van den mensch De petroleumproductie in Britsch-Borneo Meisje door een leeuw gegrepen Gas of electriciteit voor ruimteverwarming Abnormaal Hoofdredacteur: H. N. Smits; rayon-redacteur Fr. Otten: binnenland p Sigon. Abonnementsprijs 3.40 per kwartaal; 1.20 per maand. Inclusief Incasso. Advertentle-prüs: per editie 13 ct. p. m.m.; minimum I 2.50; ln alle edities 26 ct. p. m-m-i minimum 4. Fam. ber. 20 ct p. m.m.; in alle edities 30 ct Noordhollandsch Daqblad M Buiten God is 't DINSDAG 20 AUGUSTUS 1940 42e JAARGANG - NUMMER 11007 ALKMAARLangestraat 42A tel 2046 (adm.); 2047 (redactie) K 2200 HOORN: Draafsingel 59 tel. 4243 (K 2290 2 lijnen DEN HELDER: West straat 80; tel. K2230 SCHA GENMolenstraat 52 tel 459 (K 2240) Bankrelatie: Noorderbank Om het kampioenschap stadsomroeper. Te Fowey in Cornwall vonden de traditioneele wedstrijden om het kampioenschap stadsomroeper van Engeland en Wales plaats. Een woordvoerder van de Indonesische Republiek heeft verklaard, dat de republikei nen in December 1945 hun toevlucht genomen hebben tot het schreven van een brief aan President Truman, om dat in die phase besprekingen met Nederland van de baan schenen te zijn. De woord voerder voegde er aan toe, dat President Truman nooit van de ontvangst van den brief kennis heeft gegeven. De tekst van den brief, die met Kerstmis door Sjahrir aan Presi dent Truman werd gezonden en die volgens de Indonesia club of America, door het Witte Huis zou zijn achtergehouden, is tijdens een bijeenkomst van de Indonesia club te Labor Temple, New-York, ter gelegenheid van den eersten ver jaardag van de Indonesische Re publiek bekend gemaakt. In dit schrijven' herinnert Sjahrir er aan, dat de Republiek Indonesia tot stand kwam door gebruik te maken van de verwar ring, waarin de Japanneezen kwa men te verkeeren Wij hebben, aldus Sjahrir, het gezag overge nomen en onze onafhankelijkheid uitgeroepen. Kort hierna ging het Engelsch-Nederlandsch bezettings leger aan land teneinde uitvoering te geven aan de opdracht, die hun door de Ver. Staten was gegeven. Volgens Sjahrir gaf deze op dracht aan de Britten niet het recht de Indonesiërs weer onder het Nederlandsche ge zag te brengen. Sjahrir be schuldigt de Britten, dat zjj hebben toegelaten, dat Neder landsche ex-militairen en burgers werden bewapend. Iedere provocatie van Neder landsche zijde leidt tot repres- sailles van bepaalde groepen van het Indonesische volk. Ook de Engelschen zijn er niet in geslaagd om de stemming in het land te peilen en juist daar door hebben zij zich laten verlei den om blunders als te Soerabaja* en in Midden-Java te begaan. Tengevolge hiervan heerscht er thans een sterke vijandigheid tus- schen de Engelschen en Neder landers eenerzijds en de Indone siërs anderzijds. Nu en dan heb ben door het geheele land ge vechten plaats, maar slecht be wapend als mijn volk is, aldus Sjahrir, sterven de Inclonesiërs bij duizenden en dit doen zij liever dan zich opnieuw het Nederland sche gezag te doen opleggen. Sjahrir roept dan vervolgens de hulp in van President Truman om in de gelegenheid te worden gesteld voor de zitting van de or ganisatie van de Vereenigde Vol keren te verschijnen en daar de Indonesische zaak te bepleiten. Tenslotte hoopt Sjahrir, dat de Ver. Staten de Indonesiërs de helpende hand zullen reiken. Een Amerikaansche verklaring Een woordvoerder van het Amerikaansche ministerie van buitenlandsche zaken heeft ver klaard, dat de Vereenigde Staten de Indonesische republiek niet er kennen Hieruit valt ook te ver klaren, dat men niet gereageerd heeft op den brief, welke Sjahrir in December van het vorige jaar aan president Truman had ge schreven. De spanning in Calcutta is nog niet geweken. Toch zijn in eenige wijken, waar voornamelijk Hin does wonen, de gewone werk zaamheden ten deele hervat. Hier en daar hebben de Hindoes zelf veiligheidscord'ons gevormd om de Mohammedanen in bescher ming te nemen Omgekeerd heb ben Moslems in een hunner lo- caliteiten onderdak verleend' aan vijftig gevluchte Hindoes, onder wie vrouwen en kinderen. E>e nationalistische Hindoe pers beschuldigt de (Mohamme. daansche) regeering van Benga len en de Mohammedatnsche Liga van het veroorzaken der troebe len. Als gevolg van de onlusten in Calcutta, die drie dagen geduurd hebben, zijn, naar men schat, tusschen de twee duizend en drieduizend doo- den te betreuren. Alle groote ziekenhuizen liggen vol ge wonden. Op een bijeenkomst van den Indonesischen Bond in Amerika, ter viering van het een-jarig be staan van dë republiek, heeft de voorzitter bekend gemaakt, d'at Sjahrir het plan heeft om dit jaar een bezoek aan Amerika te brengen. Bij K.B. is mr J. Oyevaar be noemd' tot Directeur-Generaal van Scheepvaart bij het Minis terie van Verkeer onder gelijk tijdig eervol ontslag als Secreta ris-Generaal. de Bulgaarsche troepen slechts actief waren toen zij aan de zijde van Duitschland vochten. Toen zij naar de geallieerden overgingen, zoo zeide de afgevaardigde, namen zij geen maatregelen om den Duit- schen terugtocht af te snijden. Zij bleven een defensieve houding aannemen, totdat het roode leger aan de Bulgaarsche grens stond. Men besloot de Grieksche ver klaring als een deel van een la tere vergadering te beschouwen, waarin de preambule zal worden besproken. Gisteren was het Commis sievergadering te Parijs. Er zijn 6 commissies bijeengeko men. Geen van alle kwam echter aan een bespreking van de ontwerp-vredesverdragen toe De sfeer tijdens de bij eenkomsten was, in tegenstel ling tot de spanning tijdens de plenaire zittingen van de laatste week en in enkele commissies, in sommige op zichten opmerkelijk onge dwongen en vriendschappelijk. 's Morgens zijn de economische commissie voor Italië en de poli tieke en territoriale commissies voor Hongarije en Finland bijeen geweest. De commissie, welke de militaire clausules van alle vredesverdra gen behandelt, heeft met 18 tegen 2 stemmen en een onthouding be sloten, in haar agenda het begin van de besprekingen over militaire clausules op te nemen Besloten werd de vredesverdra gen in deze volgorde te behande len: Italië, Roemenië, Bulgarije, Hongarije en Finland. De commissie ging na een zit ting van 2% uur uiteen, zonder dat men begonnen was met een bespreking over de militaire clau sules van 'het Italiaansche ver drag, zooals eerst werd overeen gekomen. De commissie voor Bulgaarsche territoriale en politieke aangele genheden heeft procedure-kwesties afgehandeld De Grieksche afge vaardigde, die in den waan ver keerde. dat men op het punt stond met een bespreking over een pre ambule van het vredesverdrag te beginnen, stond op en protesteer de tegen een verklaring in de pre ambule, dat Bulgarije „actief" deelgenomen had in den oorlog tegen Duitschland. Hij zeide, dat De diplomatieke correspon dent van Reuter, Mangeot, schrijft: De delegaties ter Vredesconferentie zjjn hoe langer hoe meer de meening toegedaan, dat een verdaging van de conferentie te Parijs of van de algemeene vergade ring der V. N. (vastgesteld op 23 Sept.) mag 'geschieden. De algemeene opvatting is, dat de Conferentie van Parijs zoo noodig kan voortduren tegelijker tijd met de algemeene vergadering der V N. Intusschen zal men ver-- dere stappen nemen om schoon schip te maken voor „den strijd om Triëst" in de conferentie. De commissie voor de haven van Triëst, zal, naar men verwacht haar rapporten deze week gereed hebben. In de Amerikaansche bezettings zone van Duitschland worden aan ieder persoonsbewijzen met vin gerafdruk en foto uitgereikt. Op deze wijze hoopt men de hand te kunnen leggen op een aantal na- lionaalsocialisten. Kopstukken uit de textiel- wereld tijdens de bezettings jaren verschenen als getuigen tegen den vroegeren directeur van de Amsterdamsche Han del Mij. Impex N.V., den 40- jarigen D. J. Scholtz uit La ren, voor het Bijzonder Ge rechtshof te Amsterdam. Hem was ten laste gelegd, dat hij gedurende de bezetting als directeur van de Impex Mij. medegewerkt had aan de door de Duitschers op touw gezette textiel- vordering, waarbij Nederland ver plicht werd textielgoederen met een iextielpuntenwaardeering van 300 millioen punten af te staan De Impex was in feite een Duit- sche firma geworden onder Ne derlandsche directie, die als scha kel fungeerde tusschen een groote Duitsche organisatie eenerzijds en de Nederlandsche textielautoritei- ten en fabrikanten anderzijds Duidelijk bleek tijdens de lange zitting van gisteren, dat Scholtz bij deze transacties een uitermate actieve rol heeft gespeeld. Niet kwam vast te staan of hij dit uit winstbejag dan wel uit pro- Duitsche gezindheid of wellicht juist voor de behartiging van de Nederlandsche belangen heeft ge daan. Hij zelf beweerde dit laatste en voegde toe, dat geen enkel be lang er mee gediend zou zijn, wanneer de Duitschers zelf de vordering ter band zouden heb ben genomen, zooals ze dat in België hebben gedaan. Nu was er van de 300 millioen punten niet meer dan ruim 1 millioen de grens overgegaan. De na de bevrijding geschorste directeur van de Distex te Den Haag, de 45-jarige H. G. Hey, legde weinig positieve verklarin gen af, die meer ten gunste van verdachte dan bezwarend voor hem waren. Hoewel hij betoogde, dat Scholtz hem en zijn ambtena- Het aantal aanvragen tot echt scheiding in Berlijn is zoo groot dat een vijftigtal nieuwe rechters benoemd zal worden teneinde te trachten den achterstand van meer dan 17.000 gevallen in te halen. Gerechtelijke kringen ver klaren. dat dit buitengewoon groote aantal in de eerste plaats zijn oorzaak vindt in den socia len achteruitgang tengevolge van den oorlog. Dr. Evatt, de Australische af gevaardigde op de Vredesconfe rentie. heeft verklaard dat hij aan de conferentie zou voorstellen de vorming van een „Hof voor de rechten van den mensch" in de vredesverdragen voor te schrij ven, opdat de fundamenteele rech ten en vrijheden van personen en groepen in de betrokken landen, ongeacht stand, ras of geloof, zou den kunnen worden gewaarborgd. De Gouverneur-generaal van Malakka en Singapore heeft ver klaard', dat de olievelden van Borneo in Sarawak en Broenei mogelijk de belangrijkste in het Britsche imperium zullen wor den. De vernielingen aldaar aan gericht zijn volgens hem te ver gelijken met die op de slagvel den van Europa. De olievelden worden weder in bedrijf genomen. Men concen treert zich thans op Seria, waar het onderzoek naar nieuwe vel den gaande is. 'ren bij hun „sabotage" nimmer had tegengewerkt, kon hij niet weerleggen, dat zoowel de Dis', ex als de Rijksbureaux voor textiel zich aan hetzelfde feit schuldig 'hadden gemaakt als dat, waar voor Scholtz thans terecht stond. De Advocaat-fiscaal zeide in zijn requisitoir, dat inder daad ook de Distex en de rijksbureaux, dus de officieele instanties, in deze onver kwikkelijke textielaangelegen- heid een minder fraaie rol hebben gespeeld. Hij wenschte daarom niet alie schuld op Scholtz te gooien. Hij requireerde 1 Vz jaar gevangenis straf tegen hem, onder aftrek van voorarrest. Te Rotterdam staal tijdelijk het „Nouveau Cirque de France" dat veel belangstelling van de jeugd geniet. Zondagavond wist een 4-jarig meisje, dat onder be geleiding het circus aan den bui tenkant in oogenschouw nam, aan de aandacht van haar bege leiders te ontsnappen Zij wrong zich door de omheining heen, liep naar de leeuwenkooi en gluurde, op haar teentjes staan de, door de tralies. Een van de leeuwen sloeg met zijn klauw door de tralieopening en gaf een haal over gelaat, borst en linker arm van het meisje, diepe won den achterlatend. Ijlings toege schoten hulp kon erger voorko men. Per auto van den GGD is het deerlijk gehavende kind naar 'het ziekenhuis vervoerd. Het rijkskolenbureau vestigt er de aandacht van belanghebben den op, dat het equivalent van een eenheid vaste brandstoffen is bepaald' op 110 m3 gas of 375 kwh electriciteit. LI EBT U wel eens levensbe schrijvingen van heiligen gelezen? Dan hebt u zeker wel eens heimelijk bij u-zelf ge dacht: 't ls wel mooi, maar 't is abnormaal! U zei het na tuurlijk netjes en eerbiedig: „Zooiets kan men wel bewon deren maar niet navolgen" of „buitengewoon begenadigd" of iets in dien trant. Het resul taat was in ieder geval dat u uw dierbare „normaliteit" met dergelijke „slagzinnen" hebt beveiligd. Welk een ver gissing! „Normaal" toil zeg gen: overeenkomstig de juiste maatstaf, volgens het juiste richtsnoer. En nu meenen wij dat richtsnoer en maatstaf datgene is wat „iedereen" doet wat naar burgerlijke opvatting „gezond" en „niet overdreven" is. Daarbij vergeten wij, dat 1900 jaar geleden een nieuwe maatstaf en richtsnoer gege ven is: het leven van Jesus Christus. Hij is de Norm! Iedere andere is voor den Christen valsch. Naar dien Norm moet de menschheid hervormd worden. Dat het kan, bewijzen de heiligen. Zij zijn de „normale", wij half- bakkenen zijn de „abnormale" menschen van den nieuwen tijd. MARCUS

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1946 | | pagina 1