Nieuw Het neerschieten van Amerikaansche vliegtuigen boven Joego-Slavië OOSTENRIJK vraagt vrijen toegang tot Triëst De verdediging der Dardanellen Voor Alkmaar en omgeving Bureaux: Protesten te Washington en Belgrado Scherpe Amer. nota Degrelle uit Spanje Binnen acht dagen Eerste zitting onder leiding van Bevin Z. H. DE PAUS NAAR CASTEL CANDOLFO MEVR. VAN MOOK NAAR NEDERLAND Dreigende burger oorlog in China OPENLUCHTSPEL IN HET STADION 30.000 Kajotters in acHe EGYPTE VERWERPT DE BRITSCHE VOOR STELLEN De Duitsche krijgs gevangenen in Engeland (2aalsie nieuws Turkije het eerst verantwoordelijk DE NOTA AAN RUSLAND Hoofdredacteur: H. N. Smits; rayon-redacteur Fr. Otten; binnenland P. Sigon. Abonnementsprijs 3.40 per kwartaal; 1.20 per maand: Inclusief Incasso. Advertentie-prijs: per editie 13 ct. p. m.m.; minimum 2.50: In alle edities 26 ct p. mm.; minimum 4. Fam. ber. 20 ct p. m-m.; in alle edities 30 ct Noordhollandscli Daqblad Buiten God is 'i nergens veilig (Vondel) DONDERDAG 22 AUGUSTUS 1946 42e JAARGANG - NUMMER 11009 ALKMAAR: Langestraat 42A tel 2046 (adm.); 2047 (redactie) K 2200 HOORN: Draafsingel 59 tel. 4243 (K 2290 2 lijnen DEN HELDER: West straat 80; tel. K2230 SCHAGEN: Molenstraat 52 tel 459 (K 2240) Bankrelatie: Noorderbank |")E Joegoslavische regeering heeft een nota aan de Ver. Staten gezonden, waarin wordt geprotesteerd tegen het feit dat Amerikaansche vlieg tuigen zich voortdurend boven Joegoslavisch gebied bevin den. Joegoslavië vraagt on middellijke maatregelen te ne men, opdat dergelijke schen dingen van het grondgebied niet meer zullen voorkomen. Radio Belgrado heeft een ver klaring van Tito aangehaald, waarin de maarschalk verklaart zelf op 19 Augustus de gedwongen landing van een Amerikaansch vliegtuig te hebben bijgewoond. „Er zijn onjuiste beweringen geuit, inhoudende dat het vlieg tuig 'niet eerst gewaarschuwd zou zijn, dat het moest landen en dat het na de landing onder vuur zou zijn genomen. Tito zeide voorts: „Eiken dag vliegen niet alleen toestellen van de burgerlijke luchtvaart maar ook militaire machines in geheele groepen boven ons grondgebied. Deze schendingen van ons grond gebied zijn niet geëindigd, nadat ik de zaak ter sprake bracht." Hij had in zijn kwaliteit van plaatsvervangend minister van buitenlandsche zaken een nota aangaande de 'territoriale schen dingen overhandigd. Ons volk heeft vrede en vrijheid lief, ging Tito voort, al zullen sommige imperialistische mogend heden ons van het tegendeel be schuldigen, maar wij willen geen vrede tot eiken prijs. Tito beklaagde zich, over het geen hij de zonderlinge houding van zekere staten noemde, die ge durende den oorlog naast Joego slavië hebben gevochten „Het probleem van thans is de contro verse tusschen werkelijke demo cratie en reactie. In geen geval is er sprake van een worsteling tus schen Oost en West". Het protest van Joego-Slavië is gevolgd door een nota van de Vereenigde Staten aan Joego-Slavië, volgens welke zij binnen 48 uur een bevre digende verklaring eischt voor het neerschieten van de Ame rikaansche vliegtuigen. De nota is door Dean Acheson, onderminister van buitenlandsche zaken, aan den Joegbslavischen zaakgelastigde te Washington overhandigd Amerika eischt het onmiddellijk op vrije voeten stel len van vliegtuigbemanningen en verder dat zij ongedeerd Joego slavië zullen verlaten. De nota luidt verder: „Indien binnen 48 uur na de ontvangst van deze nota door de Joegoslavi sche regeering aan de eischen is voldaan, zal de regeering va a de V.S. handelen volgens de door haar verkregen bewijzen en de haar door de Joegoslavische re geering gegeven verklaring Zoo niet, dan zal Amerika den Veiligheidsraad verzoeken onmiddellijk bijeen te komen en de nooaige maatregelen te nemen. Het met voorbedach ten rade en zonder waarschu wing vuren op een onbewa pend passagiersvliegtuig van een bevriende natie is in de oogen van de V.S. strijdig met het internationaal recht en met de principes van mensche- lijkheid. Volgens Reuters diplomatieke correspondent is de Amerikaan sche nota aan Joegoslavië in ver band met het neerschieten van Amerikaansche vliegtuigen volko men in overeenstemming met het handvest der Vereenigde Volken. De termijn van 48 uur en het van te voren wisselen van diplomatie ke nota's is overeenkomstig arti kel 33 van het handvest, dat be paalt, dat partijen eerst- moeten trachten het geschil op vredelie vende, door henzelf te bepalen wijze op te lossen. Het voorleggen van de kwestie aan den Veiligheidsraad zal geen moeilijkheden geven, aangezien deze wordt geacht steeds bijeen te zijn. Een "verwoestend" effect. Volgens den specialen correspon_ dent van oe News Chronicle te Parijs zal het Amerikaansche "ultimatum" r:an Joego Slavië een "verwoestend effect" hebben op de vredesconfe_ rentiie te Parijs. De correspondent voegt er aan toe: "De onlangs plaats gevonden hebbende uitwisseling' van nota's tusschen Belgrado en Londen en Washington heeft de moeilijkhe_ den voor de afgevaardigden die zich bezig gehouden hebben met een ont_ werp_statuut voor Triest, niet ver_ minderd. In deze troebele situatie komt het "ultimatum inslaan als een bom; die: wanneer er niet van Sov_ jetirussisohe zijde met staatsmans. kunst wordt gemanoeuvreerd, de conferentie van Parijs kan torpedee. ren". In een hoofdartikel schrijft de News Chroffiele verder: "Terwijl de afgevaardigden van de landen rond de tafel van de vredesconferentie verzameld zijn, presenteert een van de daar vertegenwoordigde landen een ultimatum met een termijn van 48 uur aan een ander land. In de geschiedenis zullen weinig voorbed, den van een dergelijk paradoxaal gedrag te vinden zijn." Naar het Spaansche Persbureau mededeelt, is aan Leon Degrelle acht dagen tijd gegeven om Spanje te verlaten. Daartoe is hem' beperkte bewegingsvrijheid' verleend. Men neemt aan, dat hem niets anders overblijft dan naar België terug te gaan. Reuier voegt hieraan toe, dat de Belgische regeering er zicp bij de Vereenigde Volken in Mei van di jaar over heeft beklaagd, dat Spanje Degrelle wiet wilde uit leveren. In December 1944 is hij bij verstek ter dood veroordeeld. DEVIN, de Britsche minister van Buitenlandsche zaken werd gisteren met applaus be groef toen hij voor het eerst ter vredesconferentie ver scheen en wel als voorzitter van een plenaire bijeenkomst, waarop begonnen is met het hooren van zes staten (niet- officieele deelnemers aan de conferentie) over het vredes verdrag met Italië. Het eerst was het woord aart Albanië. Dit land verklaarde bij monde van generaal Hodja, dat het tegen de fascisten gestreden heeft, zich op eigen kracht heeft bevrijd en groote schade heeft geleden. Albanië wenscht het vre desverdrag met Italië mede te onderteekenen en ook heeft het land recht op schadevergoeding. Ook de afgevaardigde van Mexico beklaagde zich er over, dat zijn land niet ten volle aan de confe rentie mocht deelnemen. De Egyptische gedeiegeei de eischte herstelbetalingen van Ita lië en afstand van de oase Djiara- boeb en het plateau van SÓV'oem in Lib.ye aan Egypte. De afge vaardigde drong ook aan op het verleenen van onafhankelijkheid aan Libye en stelde voor, dar de Arabische landen zouden helpen om van Libye een onafhankelijken soevereinen staat te maken. De Italiaansche activa in Egypte, die sedert 16 Juni 1940 „bevroren*" waren, eischte hij voor herstel betalingen op. Vervolgens nam dr. Karl Gru- ber, leider der Oostenrijksche delegatie, het woord. Hij deed een beroep or. de aanwezigen voor een oplossing van het Z. H. de Paus zal tegen het ein de van de week naar Castel Gan- dolfo vertrekken. Dit zal de twee de keer sinds het aanvaarden van zijn ambt zijn, dat Pius XII het Vaticaan verlaat. Op aandringen van zijn naaste omgeving en van zijn dokter, die bezorgd zijn voor zijn gezondheid, heeft Hij er in toegestemd, eenige dagen rust te nemen. Zuid-Tyroolsche vraagstuk te zorgen, waaraan het volk van Zuid Tyrool van ganscher harte zijn goedkeuring zal hechten. Hij drong er tevens op aan, dat Oostenrijk vrijen toegang tot Triëst en de noo- digc faciliteiten in het haven gebied zou krijgen ter ont wikkeling van zijn overzee- schen handel. Gruber maakte bekend, dat de Oostenrijksche regeering bezig is met het opstellen van een „rood boek". waarin bijzonderheden vermeld zullen zijn over het Oos tenrijksche aandeel in den strijd tegen "de nazi's. De leider der Cubaansche dele gatie, Hector de Avala, verzocht om „rechtvaardige" vredesvoor waarden voor Italië. Hij legde er den nadruk op, dat alle geallieer de landen deel zouden hebbei in het scheppen van den vrede, zoo als in de verklaring der V. N is voorzien. Mevrouw Van Mook en haar dochter zijn gisteren per Sky- master naar Nederland vertrok ken. De correspondent van de Ti mes meldt uit Washington, dat de Chineesche communisten een stap in de richting van den to talen burgeroorlog hebben ge daan door via radio Jenan en radio Kaigan het bevel tot alge- heele mobilisatie bekend te ma ken. Het bevel houdt in, dat all'e communistische gebieden zich in den oorlogstoestand bevinden. Een woordvoerder der com munisten te Jenan heeft meege deeld, dat de communisten in staat zijn een leger van tien millioen man op de been te bren gen. De door de communisten bestuurde gebieden tellen teza men 130 millioen inwoners. Het mobilisatiebevel is klaar blijkelijk gevogd op de waar schuwing der centrale regeering, dat Jenan, Kaigan en Tsjengten in Jehol zouden worden aange vallen, tenzij de communislen het beleg van Tatoeng in Sjansi zou den opheffen Zondag a.s. zal te Amsterdam door ongeveer 30.000 leden der Katholieke Arbeiders Jeugd een congres worden gehouden in het Stadion. Dit congres zal worden besloten met een openluchtspel speciaal voor deze gelegenheid geschre ven door Jan Derks die in Utrecht zoovele successen be haalde met zijn spelen in Tivoli. Dit openluchtspel, dat weken lang ernstig is voorbereid, zal door duizenden Kajotters wor den uitgevoerd en is voor een ieder toegankelijk Het spel begint om twee uur en zal ongeveer te half vijf zijn beëindigd zood'al iedereen ge makkelijk naar zijn plaats van inwoning terug kan keeren. Het geheel is een gang naar het Stadion dubbel waard, de prijzen zijn niel hoog en.de trams rijden weer in Amster dam. Ismail Sidky Pasja, de Egyp tische minister-president, heeft tijdens een onderhoud van twee en een half uur met de Britsche delegatie, offi cieel medegedeeld, dat* Egyp te de jongste Britsche voor stellen terzake de verdrags herziening verworpen heeft. De eerste minister en voorzit ter van de Egyptische delegatie, belast met de onderhandelingen t.a.v. een herziening van het Anglo-Egyptisch verdrag, heeft aan lord Stansgate (leider der Britsche delegatie) en sir Ronald Campbell (Britsch ambassadeur) den tekst van het besluit van de Egyptische delegatie op 20 Aug. overhandigd. De tekst luidt: ..De Egyptische delegatie is van mee ning dat 3e verklaringen, die zij van Britsche zijde ontvangen heeft, niet van dien aard zijn. dat zij het standpunt d'er Egyp tische delegatie zouden kunnen veranderen Bijgevolg, verklaart de Egyptische delegatie, dat zij zich houdt aan haar nota van i Aug. 1946." 875 Engelsche mannen en vrouwen hebben zich in een verzoekschrift tot den premier Attlee gewend. Zij vinden dat het tijd wordt de Duitsche krijgsge vangenen in Engeland naar huis te sturen, aangezien zij reeds verscheidene jaren gevangen zitten en er eens een tijd komt dat een mensch niet zonder hoop kan leven. Onder de ondertee kenaars komen 3 aartsbisschop pen en 188 parlementsleden en hoofden van universiteiten voor. De petitie wordt tevens gesleund door de organisatie „Redt Europa" In Portugal zijn drie om hun democratische opvattingen be kende persoonlijkheden gearres teerd. De mariniers die op 15 Juli uit Amsterdam waren ver trokken zijn te randjong Priok aangekomen en door admiraal Pinke verwelkomd. DE Amerikaansche regee ring heeft in de nota, welke de waarnemend minis ter van buitenlandsche zaken, Acheson, Maandag j.l. aan den Sovjetzaakgelastigde te Was hington, Orechof, overhandig de, het verzoek der Sovjet unie om een nieuwe overeen- De legercommandant in Ned.-Indië, luit.-gen. S. H. Spoor, is per vliegtuig naar Batavia teruggekeerd. Z.K.H. Prins Bern- hard en vele autoriteiten deden den generaal uitgeleide. komst voor de Dardanellen, welke alleen de Zwarte-Zee- mogendheden zouden tceke- nen, en cm vestiging van ge meenschappelijke Turksch- Sovjetrussische basis aan de zee-engten verworpen. De Vereenigde Staten verklaren zich accoord met de drie eerste punten van de Sovjetnota: 1. De Dardanellen moeten altijd open zijn voor koopvaardijschepen van alle landen; 2 De Dardanellen moeten altijd open zijn voor oor logsschepen der Zwarte Zee-mo- gendheden; 3. De doortocht is voor oorlogsschepen van landen, die niet rond de Zwarte Zee liggen verboden, tenzij in gevallen, wel ke nader in de overeenkomst zijn omschreven. Ten aanzien van de vestiging van gemeenschappelijke Turksch- Sovjetrussische bases wordt in de Amerikaansche nota verklaard, dat Turkije de eerste verantwoor delijke moet zijn voor de verdedi ging van de zee-engten. Indien de engten worden aangevallen of bedreigd zou de internationale veiligheid worden bedreigd en de ontstane situatie onder jde compe tentie van den Veiligheidsraad der V N. vallen. In de Amerikaansche nota wordt tenslotte opgemerkt, dat in de Sovjetnota niet naar de V N. wordt verwezen en de wensch der V.S naar voren gebracht, dat de engten volgens de principes en doelstellingen der V.N. zulten worden bestuurd.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1946 | | pagina 1