De vrijheidsdrang in Br.-lndië Recht over Jappensadisme Het conflict tusschen Amerika en Joego-Slavië Nieuw Noordhollandsch Dagblad Kerk en nationalisme Schrijnend getuigenis Wat de buitenlandsche pers zegt ZATERDAG 24 AUGUSTUS 1946 Een kijkje in het laboratorium te Oak Ridge, een deel van het groote laboratoria-complex van Glinton, waar men bezig is met de vervaardiging van „Carbon 14", een der bijproduc ten van de doodelijke stof, waaruit de atoombom is samen gesteld. „Carbon 14" wordt thans ter beschikking gesteld van ziekenhuizen en laboratoria in verband met kankeronderzoek. De VORIGE WEEK lazen we van hevige onlusten in Calcutta met duizenden dooden en gewonden. En heel natuurlijk komt bij ons de vraag op: hoe komt het dat de Hindoes en Mohammedanen, die beiden de onafhankelijk heid van Br. India wenschen, elkaar bevechten en dat zij beiden niet samenwerken om het Engelsche juk af te wer pen? En een andere vraag: hoe varen de missies onder deze onlusten? Voor een antwoord op de eerste vraag moeten wij de huidige po litieke en godsdienstige situatie in oogenschouw nemen. Op politiek terrein is de toe stand zéér gespannen. De Hin does (300 millioen) en de Mo hammedanen (90 millioen) wen schen beide de volledige onafhan kelijkheid van India en dat de Engelsche regeering de lang ge dane belofte van onafhankelijk heid wenscht na te komen, be twijfelt, mijn inziens, niemand meer. Maar de manier waarop iedere politieke partij deze wensch vervuld wil zien, verschilt aan merkelijk. De Mohammedaan eischt de verdeeling van India, met eigen regeering voor ieder deel, de Hindoe eischt de onaf hankelijkheid voor één, groot en onverdeeld India, met de regee ring in handen van de grootste partij. Na maandenlange discussies is van toenadering tusschen deze twee groote politieke blokken geen sprake. Op godsdienstig terrein is de toestand altijd gespannen én er zijn altijd wel relletjes in de groote steden die hun oorzaak hebben in verschil van godsdienst en levensopvatting. Het leven van een Hindoe wordt beheerscht door de gebruiken en gewoonten van zijn kaste en zekere volksgroep waarin hij geboren is. Zijn gods dienst en zijn kastegebruiken zijn nauw aan elkaar verbonden. Hij is zich bewust dal Indië en dan ook heel Indië, het land van den Hin doe is Een Mohammedaan daar entegen kent geen kasteverschii en zijn leven wordt heelemaal be ïnvloed door zijn godsdienst. Klei ne dingen, volgens onze ideeën, zijn voor beiden van vitaal belang. Zoo is voor de Hindoe een koe heilig, een Mohammedaan slach- en eet haar. Een varken is onrein voor den Mohammedaan, maar niet voor een Hindoe. Een Hindoe houdt van veel muziek bij tem pels en processies, een Mohamme daan duldt geen muziek in de na bijheid van zijn moskee. Dit laat ste is meestal de oorzaak van on lusten; het verontreinigen van tempels door koevleesch en van moskee's door varkensvleesch heeft als gevolg moordpartijen en brandstichtingen. De Christenen En hoe staan de Christenen te genover deze politieke en gods dienstige geschillen? Op politiek terrein wenschen ook zij de onafhankelijkheid van Indië, mits vrijheid van gods dienst en gelijke rechten hun deel zijn in het vrije Indië. Velen sym- pathiseeren met de Congrespartij, daar. de groote leiders mooie be loften voorspiegelen; anderen staan er tamelijk sceptisch tegen over wegens dubieuze uitspraken van andere groote leiders met be trekking tot het missiewerk. Ver der zijn zij neutraal; er zijn kaste- en paria-christenen. Zij trachten geen aanstoot te geven en houden zich afzijdig van de geschillen en relletjes van Hindoes en Moham medanen, zoodat bijv., wanneer na de relletjes zware belastingen worden geheven, onze Christenen daar vr ijvan zijn. Op sociaal gebied apprecieert de Indiër, Hindoe of Moham medaan het werk van de mis sie: de scholen, hospitalen en universiteiten Ze z«n zich be wust dat de ontwikeling van Indië voor een groot deel te danken is aan de Katholieke universiteiten van Bombay, Calcutta, Madras etc. en dit hebben verschillende groote voormannen van Indië ook erkend; maar om politieke en godsdienstige redenen wan trouwen zij het bekeerings- werk. De gegronde vrees bestaat, dat in een onafhankelijk Indië het be- keeringswerk gestremd zal wor den, maar het is mijn vaste over tuiging, dat als de politieke ge schillen zonder revQlutie worden opgelost, er geen gevaar bestaat voor een directe vervolging van onze katholieke missies. Met een zekere gerustheid zien wij de toe komst tegemoet, want de Kerk van Christus is stevig gegrondvest in Indië. Lang voor het wereldlijk bestuur gaf de Kerk onafhanke lijkheid aan Indië en vele dioce sen zijn toevertrouwd aan inland- sche Bisschoppen. He't getal van inlandsche geestelijken overtreft al dat van buitenlandsche mis sionarissen en de drang van bin nen uit om mee te helpen aan de bekeering van Indië is zeer sterk ontwikkeld. Een vredelievende oplossing van de politieke geschil len is echter een eerste vereischte voor het behoud van onze missies. Rev. C. HOOGLAND Lutjebroek 23-8-'46. Krupp en Thyssen zullen terechtstaan Alfred Krupp, de voormalige president van de Kruppwerken, en de groot-industrieel Fritz Thyssen, de grootste financiers van de nazi-beweging voor 1943, zullen in het najaar voor een internationaal gerechtshof te Berlijn terecht staan. Krupp en Thyssen zijn de eerste indus- trieelen, die zich voor hun mede werking aan de opkomst van de nazipartij en daardoor indirect voor hun aandeel aan de voor bereiding van den oorlog zullen moeten verantwoorden. Zooals bekend, zou Gustav Krupp, de vader van Alfred Krupp, te Neurenberg terecht staan, doch hij werd destijds wegens zijn géschokten gezondheidstoestand van de lijst aer beklaagden ge- 1 schrapt. \lOOR den Krijgsraad te Ba- tavia verscheen dezer dagen als eerste der Japan- sche oorlogsmisdadigers, die in Indonesië hun wandaden heb ben bedreven, kapitein Sonei, commandant van verschillende interneeringskampen, w.o. het beruchte Tjidengkamp. Toen de beklaagde de zittings zaal werd binnengeleid, zou ieder een aan de juistheid van de be schuldiging getwijfeld hebben, 't Was een zeer bedeesd, zeer ge dwee mannetje dat daar binnen kwam, die zijn oogen neergesla gen hield en slechts verlegen fluisterend sprak. Met gebogen hoofd zat hij als een toonbeeld van ootmoedigheid voor zijn rechters. De getuigenverklaringen wer den afgelegd. Telkens weer van dezelfde strekking, soms bijna ge lijkluidend van inhoud. Het was een huiveringwekkend relaas van satanische wreedheden, van af grijselijke mishandelingen, die een doodsche stilte schiepen onder het publiek, dat in de rechtszaal aan wezig was. Het minst erge van zijn duivelsche vindingen was nog, dat de krijgsgevangenen steeds opgejaagd werden en geen rust meer kregen Wat zijn terreur on dragelijk maakte waren de onaf gebroken mishandelingen „en ge niepige plagerijen. Er werd dag e.n nacht geslagen voor de minste vergrijpen of voor heelemaal geen vergrijpen. „Ik herinner me niet. Sonei had het vooral op Neder landers begrepen. Hij scheurde een Nederlandsch officier met een stuk ijzerdraad het gelaat open en f voor zijn vertrek verwondde diens oogen op een vreeselijke wijze. En dat terwijl hij zichzelf gaarne hoorde betite len als de man „die het beste voor had met de aan zijn hoede toever trouwde krijgsgevangenen". proces veranderde Sonei ech ter zijn houding. Hij ver klaarde tot het inzicht geko men te zijn, dat zijn hande lingen tegenover de krijgsge vangenen en vrouwen niet zijn geweest, zooals zij be hoorden te zijn. Hij bood, ook tegenover de slachtoffers zijn verontschuldigingen aan, voor alles wat hij heeft unsdaan. Toen de auditeur-generaal de eenig mogelijke straf, de doodstraf, eischte, bewaarde Sonei zijn kalmte De raadsman hield met zachte stem een zeer lang betoog in de stille zaal, waarin hij erkende dat de' beklaagde ongetwijfeld de grenzen overschreden heeft, die getrokken zijn voor een juiste handhaving van de discipline. De verdediger deed tenslotte een be roep op de menschlijk gevoelens van de rechters om clementie te betrachten tegenover een misdadi ger, di.e zelf elk menschelijk ge voel volkomen verloren had. DE UITWIJZING VAN DEGRELLE De Spaansche regeering heeft de berichten bevestigd, volgens welke Leon Degrelle leider der Belgische rexisten bevel gekregen heeft om Spanje bin nen acht dagen te verlaten. Gis terenmorgen heeft Degrelle het militair hospitaal te San Sebas tian verlaten en zijn intrek ge nomen in het luxueuse hotel Maria Cristina. Hij zal een- be perkte bewegingsvrijheid ge nieten, teneinde hem in staat te stellen voorbereidingen te tref- Telkens wanneer een docu ment is voorgelezen en ver taald, vraagt de President Sonei of de vermelde feiten juist z(jn. Dan richt Sonei zich lichtelijk op en antwoord evenzocvelé malen schuchter: „Dat herinner ik me niet meer". Het publiek reageert soms met een bijna onhoor baar gemompel De President, Mr. Peters, bevestigt dan het antwoord met een berustend: „You don 't remember en glimlacht even. Alle mis daden schijnen uit het geheu gen van dezen heul verdwe nen. Aan zijn verdediger had Sonei verklaard, dat het ranselen hem in het bloéd zat. De beklaagde had hieraan toegevoegd, dat hij inder daad niet buiten slaan kon en dat hij zoolang ranselde tot hij zich gekalmeerd voelde. Treurig was het lot van de vrou wen en kinderen, die in het Tji dengkamp onder zijn bewind ston den. Er werd door hen overmatig veel arbeid verricht, terwijl de voeding beneden elk minimum was gelegen. Het scheen Sonei's bedoeling te zijn de menschen ge heel uit te hongeren en, moreel ten gronde te richten. Excuses Op den laatsten dag van het Vlootmanoeuvres in de Middellandsche Zee Admiraal Hewitt, bevelhebber van de Amerikaansche vloot- strijdkrachten in Europa, heeft medegedeeld, dat het 45.000 ton metende vliegtuigmoederschip Franklin D. Roosevelt een bezoek zal brengen aan Gibraltar, Malta, Napels en Tanger. Ook zal het deelnemen aan manoeuvres in de Middellandsche Zee tezamen met andere eenheden van de Ameri kaansche vlootstrijdkrachten. TITO BESCHULDIGT DEN PAUS Tijdens een uiteenzetting voor vertegenwoordigers van liet anti-fascistisch vrouwen front te Kranj in Slovenië, heeft Maarschalk Tito, vol gens 't Joegoslavisch nieuws bureau, gezegd, dat de Paus partij koos voor Italië. „De Paus verdedigt niet ons, aldus zou Tito gezegd hebben, doch hij verdédigt Italië, Dat is begrijpelijk Hij is Italiaan en zal het blijven. Hij verdedigt Mussolini, hij verdédigt de Gas- peri en hij zal ieder, die in Italië aan de macht komt. verdedigen. Wie zou dan naar hem moeten luisteren?" Tito verklaarde verder, dat er veel reactionnaire priesters wa ren, die de vrouwen buiten het openbare leven wilden houden. Weer andere priesters vertoon den democratische neigingen, zeide hij Verder zeide hij nog; „Wij worden er van beschuldigd' priesters te vervolgen. Gij weet, dat het niet waar is Zelfs tij dens den oorlog, toen zoo wei nig priesters aan onze zijde waren, hebben wij geen pries ters vervolgd. Laat de priesters hun religieuze bediening waar nemen, doch zich niet mengen in politieke aangelegenheden." De „Johan van Olden- barneveldt" aangekomen Het m.s. „Johan van Oldenbar- neveldt", dat met bijna 2000 re- patrieerenden gisterenmorgen om 9 uur aan de Surinamekade te Amsterdam vastmaakte, had niet minder dan 130 zieken aan boord, voor het meerendeel gevallen van mazelen, en 27 oorlogspleegkinde ren. De debarkatie had een vlot verloop. Doodelijk ongeluk bij militaire oefeningen Bij militaire oefeningen met in- fapteriewapenen op het schie'tter- rein van de „Harskamp" is Don derdagmiddag de sergeant W. J. Tilanus, een zoon van het beken de Tweede Kamerlid, door een ko gel in het hoofd getroffen, waar door hij vrijwel op slag werd ge dood. De oorzaak van het ongeluk wordt door de militaire autoritei ten onderzocht. De Manchester Guardian ver klaart in een hoofdartikel, dat d'e Amerikaansche nota aan Joego-Slavië gerechtvaardigd is geweest, daar de Joego-Slaven meer zouden hebben gedaan, dan in vredestijd geoorloofd is. Het blad vergelijkt Joego-Slavië met een kleinen jongen, die op ver keerde wijze gebruik maakt van een geweer Het land heeft zich niet te beklagen over den toon van de nota, zoo gaat het blad verder, want het heeft zich in Julisch Venetië een slechte buur betoond, zooals uitde jongste Britsche nota is gebleken. Zij weerstond de folteringen van de Gestapo. De hooge onder scheiding van het George Kruis werd toegekend aan me vrouw Odette Sansom, Fransche van geboorte, die, met een speciale opdracht in bezet Frankrijk zijnde, in 1942 door de Gestapo gearresteerd werd. Ondanks hevige folteringen, waarbij o.a. de nagels van haar teenen werden uitgetrokken, weigerde zij de verblijfplaats van twee Engelsche officieren bekend te maken. De heldhaftige vrouw met haar drie dochters. - (A.N.P./Reuter P.) Perscommentaren De diplomatieke correspondent van. de Times schrijft naar aan leiding van het vrijlaten van be manning en passagiers van het Amerikaansche vliegtuig, dat op 9 Aug. jl door Joegoslavisch ge schut tot dalen werden gedwon gen; „Iedereen zal er opgelucht over zijn, dat de Amerikaansche regeering niet gedwongen zal zijn haar bedreiging om een staaltje, van roekeloos gedrag voor den Veiligheidsraad te brengen. In den huidigen, vermoeiden' en licht geraakten gemoedstoestand lil Europa zou men weinig kun nen winnen bij een methode van onderhandelen, waarmede de huidige bewindhebbers in Joe go-Slavië al te weinig vertrouwd zijn." De New-York Times schrijft: „Het is te hopen, dat de onder havige uiteenzetting van feiten zoowel Sowj et-Rusland als Joe go-Slavië er van zal overtuigen, dat de Vereenigde Staten, hoe wel geduldig, noch decadent zijn noch zoo onkundig van het spel, dat gespeeld wordt, dat zij al maar beleedigingen zouden blij ven verduren. Als dat het resul taat is, zal het „ultimatum" meer dan gerechtvaardigd zijn en zal het werk yan wederopbouw van een duurzamen vrede met betere vooruitzichten hervat kunnen worden." .Onder den kop; „Maarschalk Tito heeft zich met zijn hamer op de vingers geslagen schrijft het Fransche radicale blad „Aurore": „Het succes van Was hington brengt een harde klap toe aan de. Sowj et-Russische aanspraken inzake Middelland sche Zee en Dardanellen." De communistische Humanité maakte geen gewag van het vrij laten der Amerikanen, doch publiceerde een heftig artikel tegen wat het blad „atoom- diplomatie" noemt

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1946 | | pagina 4