KRING DEN HELDER K.V.P. DE KERMIS WACHT Een wonderlijke excursie 2 Nieuw NQordhollgndsch Dagblad Bestuur en afvaardiging vernieuwd Vivat Volendam Engelsche kinderen in de stad EN GELD ROLT Boefjein nieuwe versie Degrelle naar Buenos Aires Belgisch protest te Madrid HET STAUNTON- TOURNOOI Euwe-Botwinnik remise Marktberichten MAANDAG 26 AUGUSTUS 1946 ZATERDAGMIDDAG wa- ren in het Parkhotel te Hoorn tie afgevaardigden van den Kring den Helder van de K.V.P. onder voorzitterschap va.n Burgemeester Nolet van Y\ armenhuizen bijeen om een nieuwen voorzitter, een nieuw bestuur en nieuwe afgevaar digden voor den Partijraad te kiezen. Burgemeester Nolet opende de- ze vergadering met zijn verheu ging uit te spreken over hel feit, dat de Kring na langen tijd weer bijeen was gekomen. In den af- geloopen zomer, aldus spr., is een zware strijd gestreden en in den Kring zelf lot een zeer bevredi gend resultaat gebracht. Hulde en dank dienen gebracht te worden aan kiezers en kader, die door eendrachtige samenwerking dit resultaat hebben mogelijk ge maakt. De voorzitter gewaagde mei eenige waarschuwende woorden van den onrustbarenden vooruit gang der communisten. Deze vooruitgang zal door de K.V.P. beteugeld moeten worden en daarvoor is slechts één methode: een sociaal-economische vooruit strevende politiek. Dat het daar mede ernst is, blijkt uit de Troon rede Laten wij, zoo riep spr. ui;, als één man achter de regee.'ing van dr. Beel staan en zoo het com munisme keeren. De toekomst zal aan de Par tij. weinig rust laten; het ziet er naar uit, dat een Kamer verkiezing zal plaatsvinden bij de komende Grondwetsherzie ning. Ook intern zal nog veel te verrich en zijn Het kiezers volk moet zich Staatkundig gaan vormen, het Staalkundig Program van 193b dient ge wijzigd en aan jeugdvorming en reglementsherzieningen moet aandacht worden be steed. Protesten! De afdeeling Heiloo leverde haar candidaten voor den Partijs- raad onder protest in. Zij meende dat het Partijbestuur de desbe treffende circulaire te laat had ingezonden met de kennelijke be doeling door gebrek aan contact en overleg een verjonging van hei besf®ur onmogelijk ie manen De voorzitter protesteerde tegen een dergelijke insinuatie, doch kon toch niet wegnemen dat de afdeelingen Ursem en Goortie zich bij Heiloo's bezwaren aan sloten Bij de voorzittersverkiezing kwam er protest ui. Blokker. Gok deze afdeeling verklaarde, dat geen gelegenheid tot overleg aan de afdeelingen werd gegeven om naast de door het bestuur aanbe volen candidaten Nolet en CIvnk een ander te stellen. Het werd tens1 o'te toch een vrije stemming, hoewel zonder voorafgaande beraadslagingen uer afdeelingen. Op den heer Nolei werden uitgebracht 93. op Clynk 84 en op C. Schrickx 4 stemmen. De heer Nolet hield zijn aanvaar ding in beraad. De jaarverslagen van den secre taris en penningmeester werden voorgelezen en zonder aanmer kingen goedgekeurd In het bestuur van eten Kring Den Deleter werden statenïcringsgewijs gekozen: HOORN: de heeren J. de Boer burgemeester Obdam; H. N Smits journalist te Hoorn P. Koek landar beider te Boven-karspel; N. Zwart- hoed hoofdonderwijzer te Volendam; P. Schipper fruitkweeker te Zwaag; J van Kampen veehouder te Spier dijk; A J v d. Knaap schoolhoofd Purmerend; J. B. van Bockxmeer boekdrukker te Hoorn; G. H. Essing burgemeester te Blokker. DEN KELDER: P. Th. Luyekx in dustrieel te Den Helder; J. Wed tuinder te Langendij-k; C. P. Jong administrateur te Heerhugowaard; S. Bosnia burgemeester te Oude Nie_ dorp; Mr. Th. Vosrters secr. Hoog heemraadschap Wieringermeer; J. Blokdijk tuinder Tuitjehorn; W. Dekker spoorwegbeambte te Schra gen; Th. Stadegaard 10 Oude Nie- dorp: F. Mayer onderwijzer Schoon. ZAANDAM: E. Clynk gemeente ambtenaar te Zaandam; N. J. Kooij- schuur te Koog a. d. Zaan; Dr. J. J. Jungerhans te Alkmaar; G. J. van Slingerland wethouder te Alkmaar; J. v. d. Laan te Wormerveer; H. Roozen kweeker te Egmond binnen; A. de Wit expediteur te Castrieum; P. de Vries werknemer t« Castrieum, P. J. Zuurbier ambtenaar RijkslancT- bouwvoorl. te Heiloo. Conform net advies van het be stuur werden als afgevaardigden voor den Partijraad gekozen de hee ren; E. Clynk; Mr. A. V. M. Lees berg advocaat te Alkmaar: Jac. Weel; D. Woldendorp accountant te Alk maar; N. J. Hooijsehuur; J. de Boer Wzn.; C. P. Jon-g en de secretaris. Als plaatsvervangers werden aange wezen N v. Luit werknemer Krom menie; Drs. Jos. Timmermans bank directeur te Purmerend; Pr P. Schip per; P. Th. Luiekx: C van Diemen I*\E afdeeling Volendam van de K.V.P., zoo deel de de penningmeester Za terdagmiddag mede, is ver reweg dê grootste afdeeling met haar 2286 leden, die tezamen 1143 gulden op brengen aan contributie Dat wekte een beetje af gunst bij de andere heeren. En terwijl de beide Volen- dammers een in burger en de andere in regionaal cosluum nog zalen te glunderen, ging een vaag gemompel door de Parkzaal, dat aanzwol en tenslotte culmineerde in een gulle en begrijpende lach: „Paling". Maar Zwarthoed, de le vendige hoofdonderwijzer uit Volendam, sprong voor zijn Volencfammers in het geweer en rekende de afge vaardigden netjes voor hoe veel er van de paling in Vo lendam zelf was bliiven hanaen. vooral toen de sa neert» de Lieftinck er eens geharkt had En wat er toen overbleef, was maar een beetje. v yzekeringsagent tie Uitgeest; J. Elders burgemeester te B'ovenkar- spel A. J. v. d. Knaap en N. Zwart hoed. Voorstellen Toen de leden van de stembu- reaux eenmaal van een weiver- diende rus; konden genieten, kwamen nog eenige voorstellen ter tafel. Heerhugowaard wilde in de Kamer en bij de betrokken in stanties duchtig laten hameren op de moreele '.oestanden in het leger en dezelfde afdeeling achtte het achtste leerjaar een onding, zeker voor het platteland Wat dit laat ste punt betreft, was het besluur van meening, dat de Regeering niet gemakkelijk tot afschaffing van het achtste leerjaar zal over gaan en wilde daarom het voor stel zien ingetrokken. Nadal de heer v. d. Knaap als deskundige echter er op aangedrongen had het achtste leerjaar te handhaven, zij het dan voorloopig facultatief, terwijl men een meer aantrekke lijke methode kan bestudeeren, werd besloten de bijzondere aan dacht van de fractie op dit punt te vestigen De heer van der Knaap werd aangewezen als ad viseur bij dit voorstel. De heer Hooij zegde de volle aandacht van de fractie toe. Men dient echter vertrouwen te toornen in het be leid der Ministers. Bij de rondvraag klaagde Hei.'oo over te weinig contact tusscren de afdeelingen onderling. Zij vroeg de bestuursadressen der omlig gende afdeelingen. Hoewel het bestuur en Heiloo overigens zelf ook het gevaar van poli tieke onderonsjes bij niet door het Kringbestuur uitgeschreven ver gaderingen niet kon ontkennen, zal in het nieuwe bestuur een op lossing worden gezocht. Na een kort dankwoord sloot de heer Nolet na vier uur vergade ren deze kringbijeenkomst. ALKMAAR Vertraagd door de mist, kwam de boot, die onze Engelsche gas ten Zaterdag naar Holland! bracht eenige uren te laat in Hoek van Holland aan- velen waren daarom tevergeefs om 2 uur naar de trein gegaan. Om 5 en 6 uur echter arri veerden de Engelsche jongens en meisjes, bepakt en bezakt en vermoeid van de reis in Alkmaar. De tamboers van de Post- harmonie waren bij het sta tion aanwezig en zoo ging de lariïe stoet met gasten en gas dieeren vooraf naar de aula 'van het gymnasium. Op Stationsweg en Scharloo'had men ter verwelkoming de vlag uitgestoken: ook van de huizen, waar de kinderen eenige weken te gast zullen zijn. wapperde de driekleur, In de aula was het voor velé kinderen een hartelijk weer zien;. de Alkmaarsche kinde ren immers, die Vrijdag weer terugkwamen uit Bath, wa ren bij velen onzer gasten in Bath 14 dagen de gast ge weest Met vele andere gast- heeren en gastvrouwen werd echter voor het eerst kennis gemaakt. De heer Joosten van Kinheim was zoo vriendelijk de Engelsche kinderen ververschingen aan te bieden, waarna zij wgrden voor zien van bonnen, zakgeld enz. Het duurde lang voor alle gasten met hun gastheeren konden ver trekken. Deze 'week staan geen bijzon dere excursies op het program, doch de volgende week zullen de gasten verschillende uitstapjes maken. BURGERLIJKE STAND Geboren: Cornelia M. dochter van Dionysius D. Mink en Cornelia Bak. ker; Jeanette M. dochter van Hen drik J.' C. Pesser en Maria A. de Boer; Augusta A. M. dochter van Joost de Pyper en Elisabeth C. Roo mer; Marritje J. dochter van Andries R. Rensmaag en Marie v. Wanrooy; Mirian E. M. docihter van Jan D. R'egeman en Cornelia M. Savonije; Jozina M. M. dochter van Cornelis J. Coppoolse en Anna M. Groot. Ge_ huwd: Johannes H. Mooij en Petro. nellaa Heiblom. Ondertrouwd: Cor_ nelis Morauw en Margaretha J. Bak^ kum; Kenneth B. Du pré en Marga# refiha C. Bijtjes. ONDER groote belangstel ling en met daverend lawaai van alle mogelijke me- lodiën uit draaimolens, zweef toestellen en andere vermake lijkheden ging Zaterdag in den namiddag de kermis open. En hoewel in he_t begin wat schuchter iedere Hollander moet immers op dreef komen, voor hij zijn hart openzet voor wat vroolijkheid langzaam maar zeker veroverde de koning van plezier het terrein en het duurde dan ook niet al te lang of de di verse attracties trokken van alle kanten veel menschen. Het is ook wel de moeite waard, wat er zoo allemaal wordt geboden en bijna niemand ontkomt aan de lokroep van de omroepers voor de stands, die als volleerde woordkunste naars iedereen de meest-mooie en de meest-fantas'tische gebeurtenis sen voorspellen, wanneer je eerst maar eens een entreebiljet ge kocht hebt. Natuurlijk daar gaat het om en iedere nurks, die beweert, dat er geen geld meer is, omdat minister Lieftinck alles zoo'n beetje heeft opgeslokt, moet maar een over het Hofplein langs de Nieuwesloot probeeren te komen en eens een tijdje op het Canadaplein blijven kijken naar iedereen, die de ver makelijkheden in en uit gaat. Dan zal hij gauw van dat pessimisme genezen zijn en misschien zal hij zich nog eventjes afvragen, of mi nister Lieftinck eigenlijk nog niet te goed voor ons geweest is. Het ie een bont allerlei, wat er te zien is en wij gelooven wel, dat Alkmaar het eldorado is ge worden van eenna-oorlogschen kermis, want nergens is het ple zier en zijn de attraotie's zoo ver tegenwoordigd als in de kaasstad. Van draaimolen tot zweef en van race-auto's tot het kalf met de zes pooten Nog meer? Ja zeker, Turksche schop en holy-holy, loopende trappen en draaiende tapijten, vroolijk rad en jube lende lotverkoopers. En vooral niet te vergeten de onovertroffen waarzegster, die U letterlijk alles weet te vertellenals U maar betaalt, want zoover is die ma gie nog niet gekomen, dat ze bij U kan constaieerén, dat U al te veel in de andere attractie's ge zeten heeft, zoodat Uw beurs het niet meer toelaat, om de volle waarheid over Uw persoon te la ten uitspreken. Zelfs kunt U een foto bij kunstlicht laten maken door een alleraardigst jongeda- metje, die U met veel plichtple gingen en met aardige kalmee- rende woordjes keurig voor het witte doek zet. Zoowaar is er ook de overal bekende Hollandsche paling të vinden en natuurlijk ontbreken de noodige haringkarretjes ook niet Wat nog meer te zeggen van alles wat koning pret deze vijf dagen te bieden heeft? Het lijkt ons.toe, dat iedereen al weet, wat er te zien is, omdat geen enkele rechtgeaarde Alkmaarder op dit festijn wil ontbreken. En met eigen oogen wil men overtuigd en.een beetje bedot worden. Dat is de kermis toch eigenlijk; veel muziek, veel plezier en veel bedotterij, omwille van de goede Hollandsch lach. Er zijn vreemde dingen ge beurd met drie minderjarige jongens, die van Regeeringswege in de St Willibrordusinrichting te Heiloo waren geplaatst en daaruit in de vorige week wisten te ontsnappen. Zij wandelden van Heiloo naar Alkmaar en ontvreemdden aldaar twee fiet sen. die bij het Gerechtsgebouw s onden geparkeerd. Op de fiet sen vertrokken zij naar Midden- Beemster, waar ze 's avonds in een stortbui aankwamen. Ze schuilden des nachts in een groo'e schuur, waar kazen en kisten met eieren waren opgesla gen Met de bedoeling een en ander bij hun vertrek mede te nemen ze', ten zij eenige kisten met eieren, wat kazen en een aantal binnenbanden apart. Des ochtends werdén zij echter ont dekt door den boer, die niet van het bezoek gediend was en hen er uit gooide. Zij zagen echter nog kans de binnenbanden mee te pikken plus één ei. De binnenjbanden deden ze in Mid_ den-Beemster van de hand en daar na g'ing de Odyssee van deze pretiti- ge knapen naar Amsterdam. Daar verkochten ze de' rijwielen voor te zamen 66 gulden en waren van plan den nacht door te brengen in het volkslogement van 'tante Mien". Omdat ze zich in deze omgeving niet op hun gemak voelden namen ze 's nachts de beenen en bivakkeerden verder in een spoorwagon, waaruit ze 's morgens werden verjaagd. Op hun zwerftocht kwamen ze in een 'heei smal steegje en door zicih met de schouders tegen de eene en de voeten tegen de andere muur in een schitterend staaltje van geveltouris_ me omhoog te werken; bereikten ze op 6 meter hoogte een woning waar uit ze alle dekens wegstalen; in to taal 8 stuks. Deze dekens verkochten ze voor een bedrag van f 10 op den Zeedijk. Met al het verzamelde geld wilden ze nu naar Valkenburg Bij het Centraal Station gingen er twee van hen naar binnen om een dienstregeling te koopen, doch toen ze weer buiten kwa men was nummer drie met medeneming van alle duiten spoorloos verdwenen. De twee teleurgestelde vrienden zochten hun toevlucht bij d'e ouders van een van hen te Bussum, doch werden daar dra de straat op gezet Dan maar naar de groot moeder. Die ontving hen Harte lijk, vooral toen ze haar verrast- ten met het ééne ei. dat al die INBRAAK BLOCKHOVEPARK In den nacht van Vrijdag op Zaterdag is ingebroken in de villa van den heer Mr. D. Bos- scher aan de Blinkerlaan' in het Blöckhovepark. De daders had den zich toegang verschaft door het indrukken van een glas in lood-ruitje van de tuindeur op zij van het huis Uit een lade-kast, die gefor ceerd werd. werd al het tafel zilver ontvreemd. In alle kasten werd! voorts een nauwkeurig on derzoek ingesteld, waarbij spe ciaal het zilver de aandacht van de inbrekers had. Voorwerpen, die niet geheel van zilver waren lieten zij liggen. Vermoedelijk zijn de inbrekers gestoord voor zij het geheele benedenhuis door zocht hadden en hebben zij nog overhaast de vfucht moeten ne men. Het tafelzilver, één radio toestel, een perzisch tapijt, "wat sigaretten en een kruik jenever behoorden tot de buit. In de tuin werd 's morgens nog een zilveren kandelaber en een zilver theelichtje aangetroffen benevens enkele kussens waarop zij het zilver hadden neergelegd De politie van Heiloo heeft eeri onderzoek ingesteld. ALKMAARSCH ELFTAL—VELOX Er waren nog heel wati belangstel- lenden naar het Sportparik getogen om het Alkmaarsch elftal tegen den tweeden klasser Velox aan het werik te zien. Ieder die de<ze ontmoeting bijwoonde; zal moeten erkennen dat er een belangrijk verschil in ploeg, verbancf bestond. Dat v-as bij het Velox.elftal stukken beter. De ach. terhoede van het Altom. elftal was niet slecht; maar had toch heel wat moeite met de aanvallen van Velox. De middenlinie was zwakjes. Ook in" de voorhoede klopte het niet altijd en ging het lang niet steeds zooals 't wezen moet. Velox beschikt over een aardig elftal met een uitstekend verband tusschen de linies onderlintg. Voor de rust was Velox meer in den aanval en de 30 voorsprong was niet on verdiend. Tb'dens de rust brak een onweersbui los en was oorzaak dat na de rust het veld en de bal zeer g'lad waren. Het leek er na de rust even op dat het Alfcm. elftal zich wat herstellen zou; want er werden een paar goede doelpunten gescoord. Allengs echter namen de Utrechte naren het initiatief weer over en wonnen- tenslotte met 73. Het was voor het Alkm. elftal een uitsteken de oefening; maar een of meerdere oefenwedstrijden zullen voor een goed onderling verband in de ploeg zeker van noode zijn. belevenissen had overleefd. In ruil voor het ei stalen de vrien den echter een rijksdaalder uit Oma's „knippie" en vertrokken spoorslags naar een tanite, waar nog eens een som gelds in hun zak verhuisde. Tenslotte kwa men ze in een café, waar zij twee pakjes Lucky Strike verdonkere maanden. Toen de rondreis echter zoover fevorderd was, maakte een ze- ere moedeloosheid zich van hen meester, zoodat zij besloten naar Heiloo terug te keeren, waar broeder portier hen onversaagd weer verwelkomde Onze Lieve Heer heeft wél vreemde kostgangers! Volgens den Brusselschen correspondent van de Daijy Telegraph heeft Leon Degrel le, de voormalige leider der Belgische rexisten. zich Don derdag ingescheept op het Spaansche schip Monte Aya- la met bestemming naar Buenos Aires. De verdwijning van Degrelle wordt op het ministerie van bui- tenland'sche zaken te Brussel be vestigd. Men wijst er op. dat zoodra de gewezen Rexislische leider onder toezicht werd vrijgelaten, de Belgische zaakgelastigde te Madrid bij de Spaansche autori teiten protest heeft aange'eekend. De ontmoeting Botwinnik Euwe heeft een enorm aantal be zoekers aangelokt. De kassa ver kocht niet minder dan 1571 toe gangskaarten. Botwinnik verkoos een minder gebruikelijke behan deling in de opening na het aan nemen van het damegambiet. Hij bereikte echter slechts een kort stondig initiatief en kwam daarna in moeilijkheden Euwe vermees terde de ooen d-lijn en deed zijn pluspion op den damevleugel gel den. Dit laatste voordeel viel in het toreneindspel zwaar in de weegschaal en toen de partij bij de pauze werd afgebroken, twij- _.u._ n. nand eraan dat Euwe zou winnen. Botwinnik redde ech- .er de partij met een reeks pro- oleemzetten. De uitslagen van de .iende ron- -H-jn- ^"-ii-'s'offel wint van Vid- mar, Guimard v. Kottnauer, Naj- .en '^ity, tizabo van Ko- ov, Lundin van Tartakower, Den- sr van Bernestein, Boleslafskiej an O'Kelly; de partijen Smyslof Flohr, Steiner—Stoltz, en Bot winnikEuwe eindigde in remise. De stand is thans: Botwinnik 9 punten; Euwe 7% punt; Smislof 7 punten; Denker. 6 punten en 1 afgebroken partij; Tartakower, Stoltz, Flohr en Naj- dorf ieder 6 punten; Szabo 5p.; Boleslafskiej en Kottnauer 5 pun ten; Kotov 4% punt; Lundin ook 4yt punt; Yanofsky en Christoffel ieder 4 pun'ten; Bernstein 3 pun ten en 1 afgebroken partij; Vid- mar en Guimard ieder 214 punt; O'Kelly en Steiner ieder 2 punten en 1 afgebroken partij. NOORD.SCHARWOUDE 26 Aug. 4500 kg' slaboonen 27.80—32.10; idem afwijkend 17—19.90; 800 kg kroten 3.60; 10.000 kg roode kool 4.20—4.40; 13.000 kg witte kool 5.80—6.10; idem afwijkend 4.30—4.60; 3000 kg gele kool 10.50—14.30. BLOKKER 24 Aug. Reine Victoria 4660; Reine Claude 4759; Blauwe kwettis 4048; witte kwets 2733; bonte abrikoos 1231; Renswouders 3038; Belle de Louvain 4058; per_ ziken 1224; slaboonen 2126. WARMENHUIZEN 26 Aug. 61000 kg aardapp. Bevelander 7.20; eigen heimers1 7; bintjes 6.60; 400 kg sla boonen 20.50—22.70; 1350 kg' gele kool 10.90—12.90; 7000 kg witte kool 5.10. BROEK OP LANGENDIJK 26 Aug. 35300 kg roode kool 4.205.30; 2000 kg gele kool 1013.60; 7500 kg witte kool 5.50—5.70; 2300 kg slaboonen 17.40—30.40;; 70 kg snijboonen i415; 1200 kg bieten 5; 1500 kg uien 9.50 10.70; 470 kg' tomaten 35.30—37.60; 500 st. bloemkool 5376; 120 st. me loen 1541; i60 krop sla 6.10; 81800 kg aardapp. Eerstelingen 6.60; eigen heimers 7: Bevelanders en Koopm. blauwe 7.20.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1946 | | pagina 2