RADIO MOTORRACES TE HOORN MOERDIJKBRUG FEESTELIJK GEOPEND VAN KLEFFENS OVPP HPT RECHTVANVETO VAN DEN HELD JAN TROMPETTER ersie iar res it te TON- remise hten Nieuw Noordhollondsch Dogblod Donderbui als spelbreker In strijd met het democratisch principe Nijmegen slaat Curacao Mr. P. A. SPANDAW VERONGELUKT De Roos voor het Gerechtshof Hooge belangstelling Passagierslijsf Tegelberg Nieuw wereldrecord van Nel van Vliet Hannie Termeulen in Londen Lord Killearn te Batavia Officieel Erigelsch communiqué V. JS 1946 leefd. In ie vrien- lalder uit Irtrokken lite;, waar Is in hun |tte kwa- zij twee Idonkere- |er zoover een ze- van hen bten naar én, waar pversaagd leeft wèl pelschen Daijy Dcgrel- der der ch Don- op het §te Aya- naar Degrelle van bui- russel be- (at zoodra le leider Irijgelaten, stigde te Tie autori_ ke'eekend. btwinnik |aantal be- itassa ver- 1571 toe- verkoos ke behan- het aan- Imbiet. Hij een kort- daarna vermees- deed zijn Jleugel gel- pel viel in ar in de I partij bij Iken, twij- Idat Euwe ■redde ech- Ireeks pro- liende ron- van Vid- lauer, Naj- po van Ko- Dwer, Den- oleslafskiej ^n Smyslof en Bot- in remise. Euwe 7% Denker 6 :en partij; hr en Naj- abo 5l/i p.; uer 5 pun- jundin ook Christoffel ein 3 pun- artij; Vid- 2% punt; :r 2 punten 26 Aug. •32.10; Idem kg kroten ol 4.20—4.40; 6.10; idem 00 kg gele ine Victoria —59; Blauwe wets 27—33; Renswouders 4058; per_ 21—26. Aug. 61000 7.20; eigen. 400 kg sla. kg gele kool e kool 5.10. IJK 26 Aug. 0—5.30; 2000 500 kg wittie ilaboonen ionen j415; uien 9.50 35.30—37.60; 120 st. me. a 6.10; 81800 6.60; eigen, en Koopm. MAANDAG 26 AUGUSTUS 1946 Wederom beleefde Hoorn een invasie van motorsport-lief hebbers die het evenement der grasbaan in het gemeen telijk sportpark wilden mee maken, ai dient opgemerkt, dat de belangstelling bij de vorige ver ten achter bleef. Aanvankelijk waren de weersomstandigheden voor dit 2de motorsportgcbeuren fei telijk ideaal, al was de gras mat vrij glad tengevolge van de wat lang hangen gebleven dauw. De baan zelf verkeerde bovendien niet in de meest ideale conditie; verschillende oneffenheden en voren over langs maakten het slipgevaar nog grooter. Valpartijen zijn dan ook niet uitgebleven, de meesten gelukkig noga] van minder ernstigen aard, doch o.a. de renner Verhoef uit Amersfoort, die in de 3de ronde 125 cc sportklasse twee salto's maakte en bij de laatste gelegen heid door zijn opspringend Bata- vus motorrijwiel geraakt werd, belandde in het ziekenhuis. Later vernamen wij dat hij weer per eigen gelegenheid huiswaarts ge keerd is. Minder fortuinlijk was H. v 't Hooft uit Santpoort die niet eens aan de race toekwam. Toen hv nl. proefrondjes reed vóór dit toege staan was, en in pijlsnelle vaart door de oostelijke bocht toerde, werd hij getornedeerd door een juist de baan binnenkomende rij der op een luxe motor v. d. Hooft kreeg een rugkneuzing en moest door EHBO-ers weggedra gen worden. Tot dat een langzaam nadei en- de zware onweersbui ve-dere voortgang belette, en de duizen den toeschouwers ijlings een goed heenkomen zochten, werden uit stekende prestaties verricht. Voor al de favorieten P. van Aarsen en Hartman reden pracht rondjes al was A. Bisschops op zijn zware Eysink voor hen een niet te on derschatten tegenstander. De wedstrijd moest geschorst worden. De baan mocht door de zware regenval niet direct in een modderpoel herschapen zijn, ver der riiaen zou voor de deelnemers levensgevaarlijk worden. Zoo zitten we ditmaal me' een onbesliste wedstrijd, welke niet eens meer vervolgd kan worden, omdat het onmogelijk is gebleken voor Hoorn dit jaar no? een wed strijd vast te stéllen. Volgend jaar gaan we dan rnet frissche moed verder, en missch' n. wie weet op een sintelbaan. Wil Hoorn zijn naam als motor sportcentrum behouden dan is de aanleg van een sin'elbaan strikt noodzakelijk Het verloop der ritten Ondanks de boven geschetste baan- moeilijkheden mogen de gemaakte tijden groote voldoening schenken. De jongens reden hun rondjes met bravour en trokken na valpartijen weer onvermoeid verder. (Indien' niet anders vermeld alleen le manche). De 250 cc Junioren, le werd O. Baas op JAP in den fraaien tiid van 2.4? min.; 2. D. Sbheffer op Èysnk; 3. J Brom; 4. P. Hunsche op Ariel; 5. N. Kroes op Batavus; 6. P. Boef op Triumptr. 350 cc Junioren.. Deze wedstrijd had niet veel aantrekkelijks. Aan vankelijk lag Thijse aan den kop; doch een valpartij ontnam hem zijn kans. Met alle zeilen bij wist hij toch als 5e geplaatst te worden. De hem aanvankelijk op 20 M. volgende Biard op Eysink werd derhalve win. naar in 2 mm. 7 sec. vlak voor P. Buur op Velocette 4/5 sec. later; H. PROGRAMMA DINSDAG 27 AUGUSTUS HILVERSUM I 301 M. KRO: 7.00 Nieuws; ooh'tend'gymn. en morgen, gebed; 8.00 Nieuws; 8.20 Pluk den dag; 9.45 Lichtbaken; 10.10 Compost- ties van Eric C'oates; 11.30 Als cïe ziele luistert; 11.45 Familieberichten uit Indië; i2.30 Lunchconcert; 13.00 Nieuws; 14.00 Balletmuziek; 15.00 Voor de vrouw; 16.00 De Zonnebloem 16.30 Muzikale beschouwingen; 17.45 Rijk over zee; 18.15 Sportpraatje; 18.30 Ned. Strijdkr.; 19.00 Nieuws; 19.20 Joe Petersen; 19.30 Alb. Schelf houtv. d. Meulen; 20.15 Radio philharm orkest; 21.15 Filmikwartier; 21.45 Accordeonmuziek; 22.00 Nieuws 22.20 Avondgebed; 23.15 Staunton- tournooi; 23.30 Slo.tacooord waarna sluiting. HILVERSUM II 415 M. AVRO: 7.00 Nieuws ochtendgymn. en gram.; 8.00 Nieuws; 8.15 Gram.; 9.59 Arbeidsvi. taminen; 11.00 V-roolijke voordracht; 12.00 Lyra-trio; 13.00 Nieuws; 13.15 Vaudeville-orkestt; 14.00 Knipcursus 35.30 Kamerorkes; 16.30 Kindertijd; 17.30 The Skymasters; 18.00 Nieuws; 19.30 Omroeporkest;* 21.30 The Ro_ mancers; 22.30 Wielerkampioenschap., pen; 23.00 Nieuws; 23.15 Dansmuziek waarna sluiting. Thuijs op Rudge 3e in 2.15 min.; C. Arnoldussen op NSU 4e in 2.15 min. en Thijse dan als laatste. Senioren 350 c. In deze klasse kwam de spanning er pas goed in. In beide manches ging de strijd hoofdzakelijk tussehen Aarsen en Hartman en in de 2e manche met Bisschop. Dit twee_ reap, drietal betwistte elkaar de leiding met weergalooze felheid. Hartman op Sarolea bleek tenslotte de sterkste en wist beide manches als eerste te eindigen in den fraaien tijd van 1.45 min.; 2. P. v. Aartsen op Matchles in 1.57 min.; 3. in 1ste manche O. Moeke op BSA; 3. in 2de manche A. Bisschops op Eysink; M. van Rijswijk op Eysink werd resp. 4e en 5e; J. Boef op Sarolea resp. 5e en 6e. Bij de Junioren 500 cc had J. de Jager reeds pech bij den start en viel uit. De rijders bekamptien elkaar fel; vooral de rijders v. d. Toorn en Haring gaven niets toe. F. v. d. Toorn op Su-mbeam bleef echter de meerdere in beide manches in 2.04 min. C. Haring op Matchles werd resp. 2 en 3; H. de Rijk op Norton resp. 3 en 2; Albers op Velocettte bleef als 4de iets achter. Als geheel vormden de beide man ehes van de 500 cc senioren veruit den mooisten wedstrijd en waar schijnlijk ook de belangrijkste. De resultaten waren te verschillend om tot een conclusie te komen. Na een enerveerende nek aan nek race werd Hartman op Sarolea eerste voor Maller. Den snelsten tijd maakten Aartsen en Hartman n.I. 1.55 min.; verdere resultaten: O. Moeke BSA zevende en derde en A. J. Kaumann 4e en 6e; E. Willard Norton 6e en 5e; Draaier Matchles 8e en 7e; Geurts Eysink 5e en 1ste. Junioren 350 cc. Reeds direct lag de Rijk op Matchles aan den kop en werd eerste in 2.15 min. S. Ouds_ hoorn op Royal Enfield volgde hem op den voet na eerst Kuijper ge passeerd te zijn en arriveerde 2 sec. later. Kuijper op Carter Lea en de Geus op Triumph bestreden elkaar in de laatste ronde om de 3e en 4e plaats; maar onze AlJkmaarder moest zijn meerdere erkennen. Hij kwam 2 sec. later aan op 2.14 min. L. v. Eykhof op James bleef laatste. De sportklasse 125 cc jun. moeten we stellig het interessantst noemen Niet minder dan 8 jon gelieden op de kleine brullende monstertjes verschenen gelijktij dig aan den start. In tegenstelling met de klasse senioren, ble^f de geheele club elkander op de hie len, tot aan de laatste ronde toen het eerste viertal zich losmaakte en nog met beduidende voorsteng aankwam. G, du Pont uit Alkmaar op Spe cial werd eerste in de uiterma'e mooie tijd van 2,13 min. De 2de, 3de en 4de, kwamen vrijwel gelijk door de finish, waar bij de onderlinge afstand slechts wiellengtes was Scheffer op Ey sink was dan 2de in 2,15 sec. 3de J. Simons op Eysink: 4de G van de Ploeg op DMF; 5de Steendam; 6de Reuter Spaans uit Avenhorn wist het met al zijn goeden wit niet verder dan de 7de plaats te brengen. De terreinorganisaiie van VVV Hoorn verzorgde de wedstrnöen uitstekend, waardoor deze tot de spelbrekende donderbui een vlot verloop hadden Evenzoo verdient de accuraat werkende EHBO een woord van lof. Onder groote belangstelling is de geheel herstelde spoorbrug over het Hollandsch Diep in gebruik gesteld en door Z.K.H. Prins Bernhard officieel geopend. De Prins knipt het lint door. Naast hem de president der Ned. Spoorwegen Ir. Hupkes. De Nederiandschc afgevaar digde bij den Veiligheidsraad, mr. van Kleffens, heeft via de Amerikaansche radio (NBC) gesproken over „geschillen voor de V. N." ais onderdeel van een serie, getiteld: „Onze buitenlandscbe politiek". Op een vraag over het recht van veto zeide van Kleffens o.m.: „Mijn voornaamste bezwaar tegen het recht van veto is, dat het een ontkenning van het democratische principe beteekent. Ik geloof, dal er in dit opzicht een merkwaardig verschil is tussehen het nationale en internationale leven. Volken, die wij democratisch noemen, wen- schen een regeering door het volk voor het volk Wij accepteeren het nationale leven niet, dat een grootgrondbezitter of grootindus trieel 'n machtiger stem heeft dan de boeren- of gewone arbeider. Het veto toont zeer duidelijk aan, dat wij in internationale aange legenheden ons denken nog niet hebben aangepast aan het demo cratische principe, zooals wij dat opvatten." Op een desbetreffende vraag antwoordde van Kleffens: „Wij hebben noode in het recht van veto berust, ingevolge van een sterken druk: men vertelde ons, dat zonder dit recht er geen ver- eenigde naties zouden zijn. De kleine landen vroegen op de con ferentie van San Francisco de wettige regel te aanvaarden de regel van de meerderheid. Wij be rustten om den grooten mogend heden een voorbeeld te stellen, in de hoop, dat zij later ook de wet tige regel zouden aanvaarden. Ligt tenslotte in die richting niet het heil van de wereld en het bewa ren van den vrede? Er moet geen anarchie meer zijn. Eeuwen van ervaring hebben ons de rampspoe dige gevolgen getoond van het in den wind slaan van het democra tische principe in internationale aangelegenheden. Het. veto echter is in strijd met dit principe. Het heiligt de misvatting, dat de grootste In den te Nijmegen gespeel den voetbalwedstrijd1 heeft de QuickNEC combinatie met 32 over Curacao gezegevierd. De rust ging in met blanken stand. Tengevolge van een noodlottig auto-ongeval is de 31-jarige Mr. P. A. Spandaw eertijds advocaat te Hoorn en heleend figuur in de Verzetsbeweging op 20 dezer te Batavia, waar hij als 1ste luite nant in dienst was. overleden wijsheid te vinden zou zijn bij het grootste aantal kanonnen en ontkent de waarheid, dat goede eii juiste ideeën groote kracht bezitten, onverschillig of zij van groote of kleine na ties komen. Het veto weerhoudt de naties er van geschillen voor te leggen aan den Veiligheidsraad daar deze niet in staat is tot actie, zij worden er dan toe geleid zich direct to de Algemeene Vergadering te wen den. Hij stelde vervolgens voor het recht van veto te beperken tot zekere speciale kwesties en deze te bepalen. Ten aanzien van de Sovjet Amerikaansche tegenstellingen in zake de controle op de atoom energie zeide hij, dat naar zijn meening de meeste dezer tegen stellingen op technisch niveau door de wetenschappelijke onder zoekers kunnen worden opge lost. Tijdens de behandeling der zaak legen de te Norg gestation- neerde LandWachtploeg voor hei Bijzonder Gerechtshof te Assen, werd tegen verscheidene leden hiervan de doodstraf geëischt. Te gen den 20-jarigen H B.S.-er Cor nells de Roos uit Alkmaar, die ondanks zijn jeugdigen leeftijd ook tot de bende had behoord, eischte de officier-fiscaal een ge vangenisstraf van 15 jaar, door te brengen in een jeugdgevangenis. Door een energie en voort varendheid*- welke bewonde ring afdwingen, beleefden we een hoogtijdag met de heropening van de Moerdijk- brug, langen tijd Europa's langste oeververbinding. In Januari 1945 door de Duit- schers grondig vernield, werd in Juli 1945 met het herstel aange vangen en na ruim een jaar van hard werken door de ongeveer duizend technici en arbeiders is de zoo belangrijke verbinding met het Zuiden, vooral van bij zondere beeekenis voor West- Brabant en Zeeland, gereed ge komen, Ofschoon men zeer af hankelijk was van de weersom standigheden. heeft dè herope ning slechts enkele weken na den oorspronkelijk vastgestelden daitum van 1 Augustus plaats kunnen vinden De belangrijk heid werd wel het b'est geaccen tueerd door het formaat van de bij de heropening aanwezige autoriteiten. 2.K.H. Prins Bernhard was aanwezig met zijn secretaris mr. J Thomassen, de heeren Nemry en Renaud Sivan van de Belgi sche en Fransche ambassade, de directeur der Belgische Spoor wegen. de directeur der Wagon Lits. de commissaris der Konin gin in te provincies Zuïdholland en Noord-Brabant, de voltallige directie der Ned. Spoorwegen met een staf van hoofdambtena- De passagierslijst van het m.s. Tegelberg ligt op onze bureaux voor een ieder ter inzage. Te 's-Gravenhage heeft Nel v Vliet tijdens de zwemwedstrijden in Pesie's bad het wereldrecord 100 yards schoolslag verbeterd met een tijd van 1 min. 11,1 sec. Het oude record stond met 1 min. 13,2 sec op naam van Alie Stijl. ren, de directeuren-generaal van waterstaat en van het verkeer, militaire autoriteiten, hooge En- gelsche gasten en tal van andere autoriteiten. Prins Bernhard verrichtte de officieele openingsplechtigheid. In de internationale zwemwed strijden' in het Marshall Street Bath te Londen heeft Hannie Termeulen de 100 yards borst- crawl gewonnen in den tijd van 61 sec Het wereldrecord werd niet verbeterd. Maar desondanks is Hannie Termeulen er in ge slaagd een fraaie overwinning op de Deensche wereldrecord houdster te boeken, die ditmaal met 0.4 sec. in onze landgenoo- te haar meerdere moest erken nen Op de 440 yard nam Fritzi Nathansen op prachtige wijze revanche voor haar nederlaag. Zij won in 5 min. 39.4 sec ter wijl Hannie Termeulen op de tweede plaats eindigde en den tijd van 5 min. 52,8 sec noteerde. Lord Killearn is heden te Batavia gearriveerd. Het doel van zijn bezoek, volgens een communiqué van het Britsche ministerie van Buitenlandsche Zaken, is, om ter plaatse informeele en voor- loopige beraadslagingen te houden met betrekking tot de vooruitzichten op een spoedi ge hervatting der besprekin gen tussehen de Nederland- sche autoriteiten en de Indo nesiërs. 27. De commissaris liet van schrik zijn pijp uit zijn mond vallen. Hij kende Isabel maar al te goed. „Ezel", brulde hij tegen den agent die Jan had op gepakt. „Hoe kun je zoo'n stommiteit begaan?" Maar daar kwam de vrouw van Jan Trompetter al naar binnen gestapt. Zij zwaaide dreigend met haar lange parapluie en riep met snerpende stem: „Is Jan Trompetter hier?" „Zeker mevrouw", ant woordde de commissaris beleefd. „Hij staat hier vlak voor u." Jan Trompetter wachtte het verloop van het ge sprek niet af, maar nam een reuzensprong en rende naar huis. Toen Isabel even later thuiskwam lag haar man diep onder de dekens. Alleen zijn kuifje kwam er bovenuit.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1946 | | pagina 3