Nieuuu LIE Van Kleffens verzet zich tegen Oekrainsche aanklacht Betere betrekkingen tusschen Nederland en Duitschland 946-'47 Bericht 1KNIAAR CURSUS >11 ERIJ :maar ïarenzaak AID lien TANDS [MAAR sjaar )er a.s. 6 Voor Alkmaar en omgeving Bureaux: EEN LAPMIDDEL? DE GRIEKSCHE KWESTIE Ongefundeerde beschuldigingen Wederom taxichauffeur overvallen Gevaarlijke „vrachtjes" FRAUDE MET DISTRI BUTIEBESCHEIDEN Ambtenaren leidden luxe-bestaan Repatrieering van Russen Qaalsle nieuws Mits het Duitsche volk het nationaal-socialisme uitbant TUS 1946 mber vangt Handel en 'wetenscbap- l gewenscht. nter, neemt ir Tel. 3750 jen, gevor- Speciale [ieken de clubje3 bij uitstek >f prospectus n werkdag a.s. ALKMAAR LKMAAR gemeester d. Hoef. i wij al- van door kstukken, rSCHEIJ- N. OD LING in kmaar en 'aard" (J. Ten- en 810 iving van Alkmaar. oma Han_ fen naam IA" len Vlies" arige den ier a.s. in ph-U.L.O.. ■den Hoofdredacteur: H. N. Smits; rayon-redacteur Pr. Otten: binnenland P. Sigon. Abonnementsprijs t 3.40 per kwartaal: 1.20 per maand; Inclusief incasso. Advertentie-priJs: per editie 13 ct. p. m.m.; minimum 2.50; in alle edities 26 ct p. m.m.; minimum f 4. Fam. ber. 20 ct p. man.; in alle edities 30 ct NoordhoHandsch Daqblad Buiten God is 'i nergens veilig (Vondel) DONDERDAG 29 AUGUSTUS 1946 42e JAARGANG - NUMMER 11015 ALKMAARLangestraat 42A tel 2046 (adm.): 2047 (redactie) K 2200 HOORN: Draafsingel 59 tel. 4243 (K 2290) 21ijnen DEN HELDER: West- straat 80; tel. K2230 SCHAGEN: Molenstraat 52 tel. 459 (K 2240) Bankrelatie: Noord erbank DE KINDERBIJSLAG staat op het oogenblik weer in het centrum van de belangstelling. Sinds de zegenrijke wet van Romme, die met medèwerking. van de sociaal-democraten tot stand kwam en door minister, van den Tempel anno 1939 een begin van uitvoering kreeg, heb ben duizenden en duizenden loontrekkenden de schitterende werking van deze wet onder vonden. Op het oogenblik bedraagt die bijslag, welke aanvankelijk 25 cent per dag bedroeg, voor lede ren loontrekkende, die tenminste f 2 per dag verdient, 40 cent per' dag en per kind, gerekend vanaf het derde kind. De uit- keering geschiedt tot .den 18- jarigen leeftijd van de kinderen, of tot 21 jaar, indien kinderen boven 18 jaar een inrichting voor algemeen vormend onder wijs bezoeken. Het "is te verwachten en te hopen dat in deze bepalingen binnenkort verbetering zal ko men. De Stichting van den Ar beid heeft, in verband met de. moeilijkheden en spanningen, welke tusschen loonen en prijzen zijn ontstaan, een aantal maat regelen voorgesteld, waarin een belangrijke plaats aan de rege ling van den kinderbijslag is in geruimd. Men doet drie mogelijkheden aan de hand. Ten eerste invoering van een tijdelijken duurtetoeslag voor het eerste en tweede kind van f 2.40 per week en per kind. Öf. als tweede mogelijkheid, de invoering van een tijdelijken duurtetoeslag voor het tweede kind van f 3.60 per week onder gelijktijdige verhooging van den kinderbijslag van f 2.40 tot f 3.60. Op de derde plaats wil de Stichting de leeftijdsgrens voor den wettelijken kinderbijslag terugbrengen van 18 tot 16 jaar, maar de bepaling, dat die grens tot 21 jaar gaat, als de kinderen nog een school bezoeken, wil men handhaven Men zou zoo zeggen, dat dit een aannemelijk en belangrijk voorstel is, dat alle toejuiching verdient, temeer wanneer men het ziet in het kader van de overige voorstellen, clie voor het grootste deel tijdelijk zijn ge dacht, in afwachting van defini tieve maatregelen voor de rege ling van de verhouding tusschen loonen en prijzen. En zeker kan men zeggen, dat deze verbeterde kinderbijslagregeling heel wat meer zoden aan den dijk zet dan de andere maatregelen, welke aan de hand worden gedaan. Daarom is het te betreuren, dat op de hoofdbestuursvergade ring van het N.V.V. dit voorstel van de Stichting van den Arbeid een „lapmiddel werd genoemd. Het is dat. in zooverre het, gelijk wij zeiden, in het kader van het geheel.e complex voorstellen van de Stichting, als tijdelijk moet worden gezien Maar het N.V.V. schijnt het ook ten principale als lapmiddel te beschouwen, blijkens de deels stokoude argumenten, welke aan gevoerd worden. Dit is te be treuren, omdat wij meenden, dat op dit gebied reeds vroeger van een gelukkige „doorbraak" kon worden gesproken En ook, om dat het hier een voorstel van de Stichting van den Arbeid be treft, waarin alle groepen uit het sociaal-economisch levejj zijn ondergebracht en ten nauwste samenwerken, tot zegen van het sociale werk in ons land. Natuur lijk belet een zoodanige samen werking niet, dat men zijn eigen principes handhaaft, maar de politieke practijk ,van vele jai%i had toch al aangetoond, dat het hier niet meer om principieele bezwaren ging. Wij hopen, dat minister Drees zijn standpunt, dat de kinderbij slag verbeterd moet worden, zal handhaven en dat de verbete ring tot stand zal komen, ten bate van duizenden, die niet lan ger met theorie, maar met prac- tische daden geholpen moeten worden. In de bijeenkomst van den Veiligheidsraad, die gisteren onder leiding van Oscar Lan ge werd gehouden, kwam de aanklacht van de Oekraine tegen Griekenland in behan deling. De Nederlandsche af gevaardigde, Mr. E. N. van Kleffens verzocht den Raad de aanklacht te verwerpen, daar deze zou beslaan uit „een reeks ongefundeerde be schuldigingen," Mr. Van Kleffens was van meening, dat de overvloed van bijvoegelijke naamwoor den, die de klacht kenmerkt, zelfs geen begin van bewijs inhoudt. Hij gaf zijn collega's daarom in overweging de standing en de waardigheid van den Raad niet uit het oog te verliezen. Indien wij toestaan, dat dit lichaam, dat als een zeer hoog forum dient te worden beschouwd, een klankbord van ongefundeer de klachten wordt, zal het snel in de algemeene achting van de wereld dalen. Zulks zou schadelijk voor de Ver. Volken zijn. ^Naar de meening van Mr. Van Kleffens moet de Raad, alvorens kwesties op de agenda te plaat sen, beginnen met zich er van le overtuigen, dat er op het eerste gezicht voldoende bewijs bestaat. Als de kwestie eenmaal op de agenda staat is het te laat. De klager heeft dan het recht over zijn zaak te argumenteeren en den Raad moet maar geduldig toehooren alsof het een ernstige zaak betrof. Gromyko. de Sovjet-afge vaardigde viel de argumen tatie van Van Kleffens aan en betoogde, dat deze „een verdraaiing van de waarheid was". Indien men dezen gang van zaken zou voegen, zou hej voor vele gevallen prac- tisch onmogelijk zijn om aan den Veiligheidsraad voorge legd te worden. De bespreking over de Oekrain sche aanklacht werd vervolgens opgeschort en begon men met het onderzoeken van de lidmaat, schapsaanvragen. De Siameesche regeering verzocht den Raad de behandeling van haar aanvrage voor het lidmaatschap uit te stel len lot haar territoriaal geschil met Frankrijk zal zijn geregeld. Dit werd goedgekeurd. In de avondzitting van den Veiligheidsraad verzette Gro myko zich tegen hel Ame- rikaansche voorstel om de aeht overgebleven landen zonder discussie tot het lid maatschap van de Ver. Na ties toe te laten. Hij werd hierin gesteund door den Australiscben afgevaardigde, die zeide, dat zijn regeering te gen het voorstel is. De Ver. Sta len verklaarden zich tegen toe lating van Albanië en Mongolië. Gromyko was van meening, dat Albanië aan alle eischen voldeed. Daarentegen verzocht de Griek- sche afgevaardigde den Raad' niet aan het verzoek van Albanië te voldoen zoolang dit land ftiet het -bewijs had geleverd „vrede lievend te zijn en bereid inter nationale verplichtingen na te komen." De zitting werd tot he. den verdaagd. Voor de derde maal is een Amstertlamsch taxi-chauL feur het slachtoffer van een roofoverval geworden. Ook in dit geval slaagden de daders, een militair en een burger, er in met de buit die dezen keer wei heel klein was nl. f 12,50 te ontkomen. De betrokken chauffeur had juist iemand uit Amsterdam naar Haarlem gebracht toen hij op den terugweg bij den Amster- damschen Poort werd aangehou den door twee personen, die mee wilden rijden. Vlak voor Amsterdam voelde hij een revolver in zijn nek ge drukt waarna men hem fouil leerde. Onder bedreiging met de revolver dwong men hem uil te stappen en te verdwijnen. In Amsterdam aangekomen deed hij onmiddellijk aangifte bij de po litie. De Haarlemmerweg begint door al deze overvallen een on- gunstigen naam le krijgen. De politie oefent verscherpte con trole uit en het bestuur der taxi- cenrale zal binnenkort over be strijdingsmaatregelen legen de overvallen vergaderen. In een sensationeele finale behaalde onze landgenoot Gerard Peters te Zürich het wereldkampioenschap achtervolging voor professionals. Na zijn overwinning trekt Peters de kampioens trui aan. (A.H.F. P.) De Amsterdamsche politie heeft een complot ontdekt van fraudee- rende ambtenaren die een groot aantal stamkaarten van onderdui kers „acherover hadden gedrukt" en deze benutten om steeds weer nieuwe bonkaarten te bemachti gen. Iedere uitreiking leverde de heere'n geld op en na de bevrij ding werden een groot aantal kaarten in den zwarten handel ggooid. Voor sommigen beteeken- de dit een zoet winstje van meer dere duizenden. .De fraude is aan het licht ge komen door de loslippigheid van een der „heeren" die een en an der over zijn bestaan aan een ken nis vertelde, en wel op 't balcon van de tram. De politie was er snel achter en greep in en arres teerde veertien personen. In de „Prawda" is een artikel verschenen waarin de Neder landsche regeering beschuldigd werd dé repatrieering der Sov jetburgers te verijdelen. De Russische pers verwart hier twee begrippen. De Nederland sche regeering stelt zich op het standpunt dat een ieder, die vrij willig wenscht terug te gaan, ge holpen moet worden Dit is ook inderdaad gebeurd. Doch ander zijds wil men hen, de niet ver kiezen naar Rusland terug te keeren, niet dwingen. BIJ GELEGENHEID van het nationale feest van Koninginne-verjaar- dag zal het Nieuw Noord hoHandsch Dagblad a.s. Zaterdag 31 Augustus niet verschijnen. In verband daarmede komt de krant heden. Donderdag, en morgen. Vrijdag, met acht pagina's uit. De secretaris van de Congres- Partij te Calcutta heeft den gou verneur van Bengalen een tele gram gezonden, waarin hij ver zoekt militairen op te roepen met het oog op den ernstigen toestand te Calcutta. In geheel Frank rijk wordt gezocht naar veertien Joodsche terroristen, die gezwo ren hebben Bevin te „nemen" Ten Westen van Saloniki zijn ge vechten gaande tusschen commu nistische benden en Grieksche po- litietroepen. Degrelle wordt niet in Argentinië toegelaten. Lord Killearn heeft hedenmorgen te Djokjakarta een onderhoud ge had met Sjahrir. Rantsoenbonnen voor fruit De rantsoenbonnen met opdruk „een rantsoen artikel b.a." geven recht op 1 rantsoen fruit (1 kg. fruit). Op deze rantsoenbonnen kan fruh betrokken worden bij de zgn. ziekenwinkels. f\E INTERNATIONALE be trekkingen tusschen Ne derland en Duitschland moe ten verbeterd worden en de krachten die in dat land het nationaal-socialisme als „de" vijand van het Duitsche volk zien, moeten worden aange moedigd, dit is de zin van een nota, welke een nieuw comité „Nederland-Duitsch- land aan de Regeering heeft doen toekomen, de hoop uit sprekend, dat de Regeering vorenomschreven doeleinden van dit comité als richtsnoer wil nemen en ook als zooda nig wii bekend maken. In het comité hebben zitting de heeren mr. G. H. .Slotemaker de Bruine, voorzitter, ds. J. P. van Bruggen, mr. ir. B. W. Haver man, mr. G. J. van Heuven Goed hart, B. S. Polak, arts, jhr. W. J. H. B. Sandberg, mr D. U. Stik ker, dr. J.-J. M. v. d. Venen, mej. mr. D. C. F. S. E. Enthoven, se cretaresse. In de nota, welke het comité aan den minister-president heeft doen toekomen, wordt gezegd, dat de internationale aspecten voor den wederopbouw van Nederland van groot belang zijn. Meer in het bijzonder zal de verhouding tot Duitschland de aandacht vragen en daarom willen genoemde per sonen door middel van het comi té Nederland-Duitschland „stimu- leerencl inwerken op de groeien- *de relaties van ons land met Duitschland, van ons volk met het Duitsche volk. Maar dan moet ook, wil er ooit van goede betrek kingen sprake zijn, aan de Duit sche zijde een duidejijke en krach tige anti-nationaal-socialistische gezindheid en practijk aanwezig zijn. Onze afkeer van alles wat naar fascisme zweemt, mag ons echter, aldus de nota verder, niet de oogen er voor doen sluiten, dat het Duitsche volk, hoe schuldig het ook staat, thans van buitenaf aanmoediging en hulp noodig heeft, om zich aan zijn verleden te kunnen ontworstelen en zich weer een toekomst voor oogen te stellen, waarin het samen met de volkeren der wereld, zijn plaats onder de zon zinvol kan 'innemen. De nota vestigt er dan o.m. de aandacht op, dat de bezettende mogendheden zich er niet vol doende van bewust zijn, dat Duitschland zich duidelijk moet afwenden van de personen en kringen, die tot 1945 He macht in handen hebben gehad. Het is niet voldoende, een uiterlijke rust m verzekeren, door personen van het ,x>ude regime aan de macht te la- Jen. Vooral is dit van belang, in dien Nederland eventueel een taak zou worden toegewezen in het politieke beheer van Duitsch land of een deel daarvan. Er moet geen apparaat zijn, dat alleen voor orde en rust zorgt, maar er moeten personen aan het bewind komen, die de cultureele beteeke- nis van den strijd tegen het na- tiona^-socialisme beseffen en van het begin af onder de Duit sche bevolking zoeken naar die krachten, voor wie voor de ver nieuwing van het Duitsche volk het redelijke te verwachten is. De nota verzoekt de Regeering, bij de bezettende mogendheden stappen te doen, om hen duidelijk te maken, dat ons land bij een gunstige politieke ontwikkeling van Duitschland, als boven ge schetst, het hoogste belang heeft en dringt er op aan. dat de re geering de richtsnoeren bekend maakt, die haar bij de vervulling van eenige taak in het beheer van Duitschland zullen leiden.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1946 | | pagina 1