De a.s. Wethoudersbenoeming WELCOME Nieuw Noordhollondsch Dagblod Een kans voor de jongeren ONZE CASTEN UIT BATH Hef- programma v Raadsvergadering GEMEENTERAAD VAN Warmenhuizen WEERBERICHT UITSPRAKEN TRIBUNAAL DONDERDAG 29 AUGUSTUS 1946 Woensdag a.s. zal de nieuwe raad een nieuw college moeten benoemen. Zooals wy reeds eer der kondeij berichten, staat wel vast, dat dit zal bestaan uit twee leden van de fractie van den PvdA en twee van die der KVP. Tot zoover is alreeds overeen stemming tusschen de twee groote „regeeringspartijen" be reikt Thans gaat het er om, welke personen ter benoeming zullen worden voosgedragen en dit is een aangelegenheid die alleen de fractie aangaat^ Van samen- spreking mèt. of richtlijnen van bestuur of leden van de partij- afdeeling is hier geen sprake, al is natuurlijk de mogelijkheid niet uitgesloten, dat de fractie eventueel door de ledenvergade ring ter verantwoording kan worden geroepen. De fractie van de PvdA telt slechts enkele leden, die zich voor de functie, van wethouder beschikbaar kunnen stellen en daar is dan ook de zaak, wat de personen aangaat, reeds in kan nen en kruiken. De KVP-fractie is zoover nog niet en zal dezer dagen haar candidaten nog moeten aanwij zen En de moeilijkheid is, dat er hier meerdere personen zijn, die een wethoudersbaan ambiee- ren. Aangenomen kan worden, dat onze wethouder van finan ciën, de heer G van Slingerland, die reeds sinds 1930 deel van het college uitmaakt, ook in de komende periode zij het voor het laatst een wethouders zetel zal innemen. Maar wie zal cfe tweede wet houder van de KVP-fractie worden? Regeeren is vooruitzien en wij hopen, dat het besluit van de fractie van een vooruitzienden blik zal getuigen. Onze fractie heeft ditmaal eenige vernieu wing en verjonging ondergaan; over drie jaar zal, naar wij ho pen. die verjonging nog toene men, waarvan dan het college een afspiegeling zal moeten zijn. Wij vernamen, dat de heer vari Slingerland zich over drie jaar niet weer beschikbaar zal stellen en het komt ons daarom ge- wenscht en verstandig voor, in dien de fractie het besluit neemt, thans reeds een der jongere le den voor de functie van tweeden wethouder candidaat te stellen; deze kan dan met den steun van zijn ouderen collega zich inwer ken iri deze bestuurstaak waar voor hij over drie jaar aan nog beter geschikt zal zijn. Laten de ouderen in de fractie niet te huiverig zijn, om een nieuwe ling een kans te geven; laten 'eigen ambities niet den door slag geven, doch laten zij het oog gericht houden op de toe komst en op het gemeentebe lang. Het lijkt ons overbodig om bij deze wenk, een jongere 'n kans te geven, een naam te noemen. Voor insiders is dit ook over bodig. Wij weten, dat de jonge ren, die de KVP-fractie ver sterkt hebben, over capaciteiten beschikken en durven voorspel len, dat, als men deze wenk ter harte neemt men daar later geen spijt van zal hebben. Fr O. MOTORSPORT Zaterdag en Zondag jl. boekten de Noordhollanders C. 'Bas uit Alkmaar en K Rus uit Heerhu- gowaard mooie successen tijdens de terreinritten te Ermelo en Lichtenvoorde. Zij wisten zich 's Zaterdags te Ermelo resp. 2e en 3e te plaat sen in de 125 cc seniorklasse, 's Zondags ging het te Lichten voorde nog beter en werden zij resp. Ie en 2e, Hierbij ontbrak het niet aan spanning, daar Rus Bas danig op de hielen zat en zij slechts met een verschil van 5 seconden aan de finish kwamen Rus zag kans in zijn klasse dé snelste ronde van den dag te maken. Een schitterende prestatie voor onze Noordhollanders, HET HUIS MET VELE WONINGEN Het, was gisteren weer druk aan het politiebureau, 's Avonds werden er op de kermis drie personen vol van levenslust en alcohol aangetrof. fen die hun opsluiting tier ontnueh. terinig wettigden. Later kwam er nog een lljarig jongetje uit Haar. lem bij die in het gewoel zijn zusje was kwijtgeraakt en daardoor ver. dwaalde. Ook hij mocht zij het dan onder andere omstandigheden den naeht in het bureau door. brengen. NIEUWE ZIEKENBARAK Maandag 2 Sept. a.s. zal des mid dags om 2 uur de nieuwe ziekenba rak bij het Centraal Ziekenhuis of ficieel worden geopend. Het gezelschap uli Bath, dat van heden tot Dinsdag a.s. in Alk maar vertoeft, bestaat uit 15 da mes en 16 heeren, w.o. Mr. F, C, Wills, de secretaris van het Adop tie-Comité. Reeds gister arriveerden enkele leden van het gezelschap, dat de reis per vliegtuig gemaakt had; hedenmiddag te 12 uur kwamen de overige gasten aan het Cen traal Station te Amsterdam aan, vanwaar zij door hun gastheeren per auto werden afgehaald. Blijkens het programma, zal het gezelschap Vrijdag om 9 uur in een korte bijeenkomst ten stad- buize officieel verwelkomd wor den, waarna een bezoek aan de kaasmarkt volgt. Om 12 uur wordt :n Hotel Irene een lunch aange boden. Des middags wordt een excursie naar de Wieringermeer gemaakt en de Zuiderzeewerken. Zaterdag biedt het stadsbe stuur een lunch aan en wor de de gasten des middags ten Stadhuize in een buitenge wone raadsvergadering ont vangen, waarin het geschenk van de Alkmaarsche bevolking wordt aangeboden. Des avonds is er een bijeenkomst in Hotel Irene. Zondagmiddag bieden de heeren H. Ringers en D. Peereboom te Bergen de gasten een „Dutch Tea and Gardenparty" aan. Voor Maandag staat een bezoek aan Volendam en een tocht door de Amsterdamsche grachten op het programma. Hockeymatch 2,30 uur The English team, playing against an AMHC combination, runs as follows: Margaret Wilts hire, Sheila Turner, Anna Kings ton, Mary Millard,» Elizabeth Gil bert, Angela Ashpole, Pamela Blackmore, Berry, Coombes, Wal ker, Audrey Wilkins, Sheila Wa kefield. If anyone is unable to at tend. please ring Mr. Gilbert c/o W. de Jong. Telef. 2464, The match is for Friday 30 Aug. 1946, and starts at 2,30 p.m. The team to meet a: the aula at 2 p.m. The football team: Brinsdon, Gover. Berry, Banks, Nash. Fran cis, Rodford. Webb, Howell, Lang, Wakefield, Bissex, The match be gins at 4 p.m. It is a considerable honour and a great joy for the town of Alkmaar to welcome its guests from Bath to-day. And not only the feeling of a see-spanning friendship gives us so much gladness; it is the consciousness too of a deep gratitude. Though your own country still suf fered from the heavy blows the Germans had inflicted, you did'nt hesitate reaching a helpful hand to the Low Countries which immediately after the war were in dan ger to get lost into poverty and misery. And it partly was your helping hand that put us through. It pushed us through the first months of invalidity up to reconstruc tion and self-reliance. vre are glad to meet you. Something of the tight co operation between the United Kingdom and the after- war Netherlands Commonwealth lies as a luminous symbol in this meeting. And although we're still limited in our means, we'll do all that's possible to assure you some days which will stay in your memory as a fine demonstration of Dutch hospitality. TENNIS Zondag zijn dé laatste wed strijden gespeeld van het A.T.C.- tournooi. In de demifinale hee- renenkeispel won H. v. Leijden uit Krommenie in 3 sets van onzen stadgenoot J. Deetman. Laatstgenoemde won de eerste set gemakkelijk met 62 doch toen v. Leijden zijn tactiek wij zigde en meerdere malen zijn tegenstander met zijn keurige korte sleighsballetjes verrastte, raakte Deetman er eenigszins uit en verloor met 61, 60. Van Leijden werd dus finalist tegen v. d. Wiele. Helaas kón de finale, doordat de regen iets te vroeg kwam, niet geheel beëindigd worden Van Leijden won de eerste set met 63 In de tweede set kwam v. d. Wiele beter opzetten en met zijn scherp geplaatste lange „groundstrokes" won hij de tweede set (60). De final- set ging gelijk op, doch de regen maakte er een einde aan. Deze partij zal elders opnieuw ge speeld worden De heerendubbelfinale was een der mooiste wedstrijden van het geheele tournooi. Gebr v. Leij denBeek-Scholten. Er werd gesmashed dat het een lieve lust was kortom er zat vaart in. Schotten kon het tempo zoo nu en dan niet d'e baas, zoodat zijn partner Beek soms nogal veel te verwerken kreeg H. v. Leijden wist zijn lengte te benutten en reageerde uiterst snel aan het net. Hij vormde met z'n broer, die zijn krachten meer zocht in tactisch gespel, een uitstekend op elkaar ingespeeld heerendub- bel. Zij wonnen met 75, 64. De mixeddubbelfinale moest vervallen, daar mej. Hutte, we gens een blessure, niet kon spe len. Het echtpaar Schuurman werd dus no 1 En terwijl de regen buiten de banen blank zette, werden in het knusse boetje van den grounds man de prijzen uitgereikt. De vice-voorzitter, de heer G. Kus- ters, kweet zich uitstekend van zijn taak en de prijzen waren fraai Al met al een tournooi dat er zijn mocht en qua spel zoo nu dan oo hoog peil stond. DE BATH-BIBLIOTHEEK In een keurig verzorgde eta lage van Warenhuis Heuseveldt is de Bath-Bibliotheek te bewon deren. die de gemeente van het Adoption-Committee heeft ont vangen. De verzameling bestaat uit 2048 boeken, waaronder zeer kostbare uitgaven, o.m. een stel banden van een geïllustreerd werk over den oorlog. Na 15 September zal beslist worden op welke wijze de boeken zul len worden uitgeleend. DIERENBESCHERMING i Bij het Stationsplein is zwervend aangetroffen een flinke herdershond (lichtgeel teef). Men wordt verzocht geen dieren bij den inspecteur te brengen; adres Inspecteur C. Ver_ wer Baansfraat. BURGERLIJKE STAND Geboren: Roland C. zoon van Sie_ be C. Visser en E. van Lienen; Hele na dochter van Andries van de We tering en B Brinkman, Gehuwd Wilhelmus Wester en Cornelia E. Staadegaard; George Winters en Margaretlia G. Hage naars: Hendrik Swager en Johanna de Visser; Cornelis A. Meelciijk en Wilhelmina L Halman. HEILOO GESLAAGD Op de te Amsterdam van 19 24 Augustus gehouden examens voor het diploma Vakbekwaam heid van het Smedenbedrijf, slaagde de heer J. Th. Velzeboer alhier Een mooi succès, als men bedenkt, dat slechts 50 pet. tot d'e geslaagden behoorde. NOOKD-SCHARWOUDE DE ORANJEFEESTEN Het ligt ,n de bedoeling van het Oranjecomité om Zaterdag 31 Augus_ tns op !het terrein achter de B. K. kerk volksspelen te houden. De spelen beginnen om 1 u.30. Gelegen heid tot inschrijving uitsluitend Za terdagmorgen van 1012 op het ter rein. Het programma luidt; meisjes 1216 jaar: koppensnellen en hardloopeu met hindernissen. jongens 1216 jaar; paalslaan en hai'dloopen met rondrace; meisjes 1720 jaar; fietsen met hindernissen en kaarshappen; jongens 1720 jaar: hindernisbaan en fietsrace; dames 2130 jaar: froepelrace en koekhappen;^ heeren 2130 jaar: autopedwedstr. en hardloopen met hindernissen; gehuwden en ongeh, boven 30 j.: kruiwagenrace voor paren; heeren boven 30 ja: touwtrekken; dames boven 30 j-muilenraee. BERGEN Onder voorzitterschap van burgemeester Dr. Huygens, die hiermede de eerste ver gadering leidde, kwam de noodgemeenteraad bijeen. De eerste voor den burge meester en de laatste voor den noodgemeenteraad Nadat de voorzitter in het ope ningswoord zijn diepen dank had uitgesproken over de ontvangst, hem bij zijn installatie ten deel gevallen en hij gewezen had op dé waarde van een democrati- schen staat, ging hij over tot de behandeling der agenda. De ingekomen stukken werden allen voor kennisgeving aange nomen, o.a een mededeeling van den heer A M de Lange, dat hij zijn benoeming tot lid van den raad niet aannam. In zijn plaats werd gekozen verklaard de heer H. L Baron Taets van Ameron- gên. De heer Schekkerman werd op diens verzoek eervol ontslagen alls hoofd der o. 1. school. In zijn plaats werd met algemeene stemmen gekozen de heer S J. Nijdam, hoofd der o. 1. scheol te Wijdewormer. Eveneens wérd goedgekeurd de vaststelling van het bedrag dat de gemeente over 1945, bedoeld in art? 55 bis der L. O wet, wer kelijk heeft uitgegeven. In de commissie tot' wering van schoolverzuim werdén geko zen V» heeren J A. Haakman, A Ko_ iner, H. K. Finkensieper en J. Kaptijn Hieraan werd de wensch ver bonden dal de commissie streng mocht gaan toezien op het schoolverzuim B. en W. nebben verzocht, over een en ander maandelijks een rapport te kun nen ontvangen De raad zal dit dan jaarlijks ter zijner oriëntatie ontvangen. De heer 'G. J. Lovink werd bij zonder eervol ontslagen als amb tenaar van dén burgerlijken stand, in diens plaats werd bur gemeester Huygens met alge meene stemmen gekozen. Voor zitter feliciteerde daarop onder algemeene instemming en vroo- lijkheid den burgemeester met deze benoeming. De geloofsbrieven van de nieuw-benoemde raadsleden wa ren in orde bevonden In dé rondvraag vestigde de heer de Lange de aandacht van den burgemeester op de bedekte gokgelegenheden der geld-auto- maten, die in royale omvang te Bergen worden geëxploiteerd. Hij zou daar gaarne maatregelen tegen zien genomen, omdat zoo iets ZQowel voor ouderen als jon geren funest kon worden. Tevens werd de aandacht ge vestigd op de z.g. noodslachting, die nu te Alkmaar geschiedde, zoodat die stad profiteerde van het vleesch, dat in feite Bergen toekomt. De Voorzitter beloofde een en ander direct te onderzoeken Tot slot dankte de voorzitter de scheidende leden van deze noodraad voor dat wat zij in het belang van Bergen hadden ge daan. Woensdagmiddag kwam de nieuwe raad in openbare verga dering bijeen. De voorzitter, bur gemeester H. Nolet, verheugde zich over dit feit, omdat nu de grondwettelijke verhoudingen weer waren hersteld en de geko zenen een afspiegeling waren van ieder volksdeel. Na de aflegging der gebruikelijke eeden werd overgegaan tot behandeling der agenda, die bestond uit verkiezing der wethouders en rondvraag. In de vacature J. Tesselaar werd de heer J. de Groot met 6 tegen 1 (C. Roozendaal) gekozen; ter wijl in de vacature Jonker de heer L. Dekker met 5 tegen 2 (P. Mink) tot wethouder benoemd verklaard werd. In de rondvraag bracht de heer Mosch de aflossingen der tuin- derscredieten ter sprake, waarin hij eenige onbillijkheid meende te zien tegenover de steunnormen aan landbouwers en veehouders. Hij wilde een regeling zooals b.v, bij de provinciale credieten. De voorzitter kon echter geen onre delijkheid zien in de handelingen van B. en W. ten opzichte van deze credieten. Nog nooit immers werd iemand met rechterlijke middelen gedwongen te betalen, alleen volgden soms schriftelijke herinneringen. Mevr. Vogelaar-van Driel wees op de onhygiënische toestand in en om het slootje tegenover de R.K, Kerk en vroeg voorzienih- gen. De heer de Groot viel haar bij en constateerde dat dit indér- Weersverwachting medegedeeld door het; K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Donderdagavond tot Vrijdagavond WISSELEND BEWOLKT Matige in het Westen van het land tijdelijk nog krachtige Z W. wind. Wisselend bewolkt met plaatselijk enkele regen buien. Weinig verandering van temperatuur. ZON op 5.46; ond. 19.34 MAAN op 9.45;; ond. 21.13 G. C. W. de Wildt, Castricum, 1 jaar en 6 mnd interneering,- tot 8 Nov. 1946, met verbeurdver klaring van radiotoestel en f 500. N. v. d. Akker, Castricum, interneering voor aen tijd van detentie, heden vrij P. Groenewoud-Kramer, Beem- ster, interneering voor den tijd van detentie, heden vrij, met verbeurdverklaring yan f 5000. Jb. de Geus, Koedijk (reeds eerder vrij), verbeurdverklaring van f 12.000. C J. A. Huisman, Alkmaar, interneering 2 jaar, tot 10 Mei 1947. L K. Vader, Stolpen (reeds vrij), verbeurdverklaring f 8000. Anna Lakeman, Alkmaar, 1 jr en 6 mnd interneering, tot 16 Nov. a.s. G. B. Degenkamp, Alkmaar, interneering voor tijd van deten tie (reeds vrij) Louise Kwast, 1 jr. en 6 mnd. interneering, tot 13 Nov. 1946' Neeltje Iloogervorst, Alkmaar, 1 jaar en 6 mnd. interneering, tot 28 Febr 1947. L. Eggermont, Castricum, mt voor tijd van detentie (heden vrij). In alle gevallen ontzetting uit rechten enz daad meer dan erg was. De voor zitter beloofde een en ander in oogenschouw te nemen. Tenslotte bracht de heer Nanner het baggesprobleem ter sprake en de kwestie woningbouw. De voorzitter gaf te kennen, dat B. en W. binnen niet al te langen tijd met voorstellen in de raad zou komen o\er het urgente woningvraagstuk, terwijl wat het baggerwerk- betrof een oplossing moest worden gevonden. De heer Nannes meende die lossing te zien in het laten wer ken van een baggermachine, die dit met 'n dag of wat zou kunnen klaarspelen, als tenminste de be volking zelf medewerkt door het vuil en afval niet in de slooten te gooien. Hierna sluiting van de vlot ver- loopen vergadering. OUDORP GEMEENTERAAD Woensdagavond werd om 8 uur ten gemeentehuize de eerste ver gadering der nieuw gekozen raadsleden gehouden. De wnd. Burgemeester. R. Schoenmaker^ heette d'e raadsleden welkom en §ing onmiddellijk over tot de eëediging. De verkiezing der wethouders vond eenige vertraging, doordat de heeren S. Visser en v d. Poot (beiden P.v'.d.A,) niet konden instemmen met het besluit der KVP.-fractie om 2 katholieke candidaten te stellen. Beiden wezen zij op een artikel in het N.N.H.D waarin gewezen werd op dé noodzaak van samen werking in evenredigheid. Zij waren bereid den eersten candi daat aan te nemen, doch, ingeval er niets gewijzigd werd, zouden zij bij de 2e candidaat blanco stemmen Daar de vijf andere raadsleden niet op hun stand punt wilden terugkomen, ging men over tot dé verkiezing De heeren C N. Tuijnman en P. Groot werden tot wethouder ge kozen De heer Tuynman dankte de leden voor het vertrouwen in hem en zijn collega gesteld. In de rondvraag vroeg dé heer Buren eenige inlichtingen over de „bereidvaardigheid van de brandweer. En hierna werd de vergadering gesloten. NIEUWE NIEDORP HET WETHOUDERLOOS TIJDPERK Waarschijnlijk komt Donder dagavond een einde aan Nieuwe Niedorp's wefhouderloos tijd perk, aangezien de raad dan wederom bijeen zal komen voor het behandelen van het eenige agendapunt: de verkiezing der wethouders Hollar heele w en geen land, n weer zij naar ei| krijgen, deviezer overheit mogeliji doel an behoeft* vangen. Zoodo belangst van de mea, dt landsch vinden zonnige sienen met de blauwe f menschl En v.'l bare laq ze eigen door er ook sche jorl 'de dierl hielden in de collega'l De rei pradhtig'sL kenci enj liet nietf 'hoorde Éfelsoh kwamen H klanken f dat dit allerlei Het van drirL op na hl niet noq de fleso spoten; f meer wif de Holla De larjl degenenl op den r want wL had mem les te bel keer te f Enigelsch ook Nec| IMaar Spanje. grootsct ziohUbaa mistflan ven als| voor het vla'P delooze L aanblik. binnen der, on ontwaar len, bul kasteel jf Behfulj den wal was eexi ,UrumJ de ,,Iri| Carabl Holland, houden! naar dil nen mei (heel anl En aan| Spaanse, we kie| de hoorn kunnen I oven du teiten verricht! voorbij! Toen naar dl Spanje j king m vele ve leefde, in de 1 niet lai zich va;_ ter nie toch hel 1 posé kwartjd dachte eigen wel wd Wie se toen w! Pen verbrar kwam 'ijken

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1946 | | pagina 2