Nieuw IRSUS >P 23 NDS .IJK fcUM WIJ LEVEN GEDEELTELIJK NOG OP CREDIET De noodzaak van export csmmiQ De ontsnapping van Degrelle Ballontocht over het IJsselmeer Voor Alkmaar en omgeving Bureaux: He!" College van B. en W. van Amsterdam Het college van B. en W. van Rotterdam Spanje was niet tot uitlevering verplicht Race over de spijkertjes De verkiezingen in Saksen onder druk Verliezen in Indië Bijeenkomst" Big Four uitgesteld Mr. Steenberghe geen lid van de Commissie- Generaal HET GRIEKSCHE REFERENDUM Engeland-Nederland te Leeds Wie is mijn naaste HERSTEL OUDE GRENS DU ITSCH LAND-POLEN De ongeregeldheden in Bombay Avontuurlijke tocht st Gul den on- lance a soomijk h kam- npioen osd'ans: es van Foxtrot. Jeiö tot van ewonen lar d'ag. avonds pes. isdiploma arige op- ie in 1947 <JDAG- en pot 9 uur 9 SEPT. van de Polderweg istraat 90 MVIKIill STIJNEN iEPT. '46 TEL. 492. Hoofdredacteur: H. N. Smits: rayon-redacteur Fr. Otten; binnenland P. Sigon. Abonnementsprijs 3.40 per kwartaal: 1.20 per maand; inclusief Incasso. Advertentie-prijs: per editie 13 et. p. m.m., minimum 2.50; in alle edities 26 et. p. m.m.; minimum 4.—. Fam. ber. 20 ct p. m.m.: in alle edities 30 ct NoonUiollandsch Dacrblad Buiten God is 'i nergens veilig (Vondel) DINSDAG 3 SEPTEMBER 1946 42e JAARGANG - NUMMER 11018 ALKMAARLangestraat 42A tel 2046 (adm.); 2047 redactie) K 2200 HOORN: Draafringel 59 tel. 4243 (K 2290 2 lijnen DEN HELDER: West straat 80; tel. K2230 SCHAGEN: Molenstraat 52 tel 459 (K 2240) Bankrelatie: Noorderbank De Groote Vier bijeen. Een kijkje in de Salon de I'Horloge op de Quai d'Orsay te Parijs. Op den rug gezien v.l.n.r.: Senator Vandenberg, James Byrnes, senator Tom Connally en James Dunn. Met gezicht naar camera v.l.n.r.: Georges Bidault, An dre Wyshinski, Molotof, McNeil en Bevin. (Ass Press P.) (Van onzen financieelen medewerker) EXPORT is van vitale beteekenis voor ons land, omdat export een middel is om in het buitenland te kunnen koo- pen. Brood, vet, suiker en vleesch koopen we thans nog ge deeltelijk op crediet. We kunnen niet verwachten, dat het buitenland ons op crediet zal blijven leveren. Wanneer we niet zorgen, dat onze export op peil komt, zullen we weer gebrek krijgen, aldus de Secretaris-Generaal van het "Depar tement van Economische Zaken, Prof. Dr. P. Kuin, op een gisteren gehouden persconferentie. Raming viel tegen Voor 1946 was geraamd voor 3 milliard gulden te importeeren en voor 1 milliard te exporteeren. Deze ramingen zijn tegengevallen. De totale export had van Januari tot en met Juli 1946 een waarde van 284 millioen 800 duizend gld. Wat de import betreft waren er vooreerst minder betalingsmoge lijkheden en vervolgens bleek het buitenland niet in staat op korten termijn te leveren. Om te expor teeren moesten we eerst de nood zakelijke grond- en hulpstoffen importeeren. Met een heele serie landen .zijn besprekingen gevoerd en handelsverdragen gesloten. Pootgoed en bloembollen zijn gewilde producten, maar zijn niet voldoende. Het buitenland wil ook industrieele producten. Maar de industrie heeft grond- en hulp stoffen noodig. Het buitenland heeft veel sympathie voor ons land en men wilde dan ook wel cre diet verleenen. Deze credieten moeten echter worden afbetaald en deze afbeta ling vereischt export, wil er weer evenwicht komen. Situatie als in het vroegere Duitschland. Wij verkeeren thans in dezelf de situatie als'het Duitschland na den eersten wereldoorlog. Neder land en Duitschland waren landen met een importoverschot. Voor den oorlog was de waarde van den import in ons land een half mil liard grooter dan de export. Dat verschil konden we toen betalen met de opbrengsten van de door ons verleende diensten en van onze buitenlandsche beleggingen. Nu echter staan we, evenals het Duitschland van na den eersten wereldoorlog, voor de noodzaak, ons importoverschot te doen ver vangen door een exportoverschot. Duitschland is hierin niet ge slaagd. Hejt buitenland bleef aan Duitschland crediet verleenen. Doch deze gemakkelijke credie't- verleening aan Duitschland leidde mede tot de crisis van 1930, toen het buitenland plotseling de cre dieten terug vroeg. Wij dienen 1e voorkomen, dat we in een soortge lijke positie komen. Wat we ver teren, willen we ook betalen. Onze import dient zoo bepenkt mogelijk te zijn en onze credieten zoo snel mogelijk afgelost. Beperkte uitvoer van textiel Dr. Kuin gaf toe, dat er aan on ze nationale voorziening nog wel wat hapert. Spr. kan begrijpen, dat het volk zegt: „laat ons nu maar eens aan bod komen". Men exporteert nu eenmaal liever de artikelen, die men over heeft. In alle landen worden dan ook luxe artikelen voor export aangeboden. Behalve stofzuigers en radiotoe stellen exporteeren we ook voede ren, die tot de eerste levensbe hoeften behooren. Zoo wordt. eV ook textielgeëxporteerd. De tex- tielpositie in ons land geeft echter reden tot bezorgdheid. Maar men moet niet overdrijven. Van onze textielproducten wordt slechts 6°/o geëxpor teerd en dan in 'den vorm van eindproducten waarvoor in het buitenland zeer goede prijzen worden gemaakt. De nieuwe gemeenteraad van Amsterdam heeft tot wethouders gekozen de heeren B. C. Franke (PvdA) Mr A de Roos (PvdA), L Seegers (CPN), B Polak (CPN), Mr. W. F, Schokking (CH) en Mr. F H C van Wijck (RK). In den nieuwen Gemeenteraad van Rotterdam is het voorstel van Mr. Donker (PvdA) om het aantal wethouders van 5 tot 6 uit te breiden, ondanks verzet der katholieken e.a., aangenomen Herkozen zijn cle socialistische wethouders: J Meertens, A. J. van der Vlerk en J. van Tilburg, Nieuwgekozen: L van Halm (CPN). E. H. v d. Brule (RK) en L Boogeweg (AR). De twee laatsten hebben voor hun benoeming bedankt. Het Belgische ministerie v. Bui tenlandsche Zaken heeft de offici- eele tekst gepubliceerd van de nota, die de Spaansche regeering aan de Belgische regeering heeft gezonden inzake het geval De grelle. In deze nota wordt gezegd, dat de Belgische regeering de uit levering van de vroegere Rexis- tenleider eischte op grond van de betreffende internationale over eenkomst. Volgens den Raad van State in Spanje is deze eisch echter in strijd met de op 17 Juli 1870 gesloten Spaansch-Belgi sche overeenkomst betreffende de uitlevering van delinquen ten en met de aanvullende verklaring, die bepaalt, dat de van politieke misdrijven be schuldigde personen niet onder deze regels vallen. Tenslotte heeft de Spaansche regeering, mede op grond van het dringend verzoek der Engelsche en Noord-Amerikaansche regeeringen en omdat 'Degrelle van zijn ver- wondingèn hersteld was aan het Belgische verzoek gevolg gegeven en Degrelle gelast binnen acht dagen het Spaansche grondgebied te verlaten. Dit is aldus geschied. Aan het eind van de nota legt de Spaansche regeering er nog den nadruk op, dat zij niet tot uitle vering verplicht was, daar het verzoek om uitlevering niet ont vankelijk was; dat de uitdrijving een bewijs is van den goeden wil van Spanje ten aanzien van Enge land en Amerika en van ziin tra- ditioneele vriendschan voor het HET VIEL Zaterdag j.l. den officials bij den motorraces te 't Zandt (Gr.) op, dat tijdens de eerste ronde van de 500 cc. senio renklasse verschillende ren ners wegens lekke banden moesten opgeven. Bij on derzoek bleken er in de leeggeloopen banden kop- spijkertjes geprikt te zit ten. Men had op Vrijdag avond met kwistige .hand deze venijnige spelbrekers in het dorp rondgestrooid. Het muisje zal voor .de da ders echter nog wel een staartje hebben, daar de politie de zaak in onder zoek heeft genomen. Volgens de bijna volledige uit slagen van de gemeenteraadsver kiezingen in Saksen heeft de socialistische eenheidspartij de absolute meerderheid nl. met 1.534S60 stemmen. De Liberaal Democratische Partij behaalden 630.138 en de Christen Democra tische Partij 621.382 stemmen. Leden van niet-marxistische partijen ie Berlijn achten den uitslag verbazend gunstig voor zichzelf, „gezien den buitenge woon grooten druk, die op de kiezers werd uitgeoefend om voor d'e Socialislische Eenheidspartij te stemmen". Naar hun zeggen had deze partij 800 ton papier voor verkiezingspropaganda ont vangen .terwijl de Liberaal De mocraten en de Christendemocra ten samen slechts over 9 ton be schikten!! De regeering maakt tot haar leedwezen bekend, dat in de af- geloopen week zijn gesneuveld één lid der Marine; twee leden van de landmacht en één lid van het Ned. Indische leger. Belgische volk was; dat andere regeeringen het aan niet-politieke delinquenten mogelijk maken zich vrij te bewegen en ten nadeele van Spanje zoowel als van de hen herbergende landen openbare da den van politieke belligerentie te verrichten. Spaak, de Belgische minis ter van Buitenlandsche Zaken, heeft den Belgischen zaakge lastigde te Madrid, De Thier, verzocht naar Parijs te komen ten einde met hem overleg te plegen over de Spaansche nota. De vergadering van de Minis ters van Buitenlandsche Zaken der groote vier, dïe heden zou plaats vinden, is uitgesteld De reden is dat de plaatsvervangers* zoo goed zijn gevorderd. Waarschijnlijk zal er na den terugkeer van Molotof uit Mos kou pas een vergadering van de groote vier worden gehouden. Naar aanleiding van desbetref fende courantenberichten deelt mr. M- P. L Steenberghe mede, dat hij, hoewel hij geheel accoord' gaat met de politiek van het hui dige kabinet ten opzichte van Nederlandsch-Indië, wegens ver schil van inzicht nopens de sa menstelling 3er commissie ge meend heeft, een benoeming tot commissaris-generaal niet te mo gen aanvaarden. Mr. Sleenberghe zou heden oer KLM Flying Dutchman naar New York vertrekken Door het Grieksche Ministerie van Binnenlandsehe Zaken wordt meegedeeld, dat volgens de laatst bekende resultaten van 't Griek sche referendum 75% voor den terugkeer van den koning is. De Communistische Partij be weert, dat in verschillende stem- bureaux door vele kiezers drie maal gestemd1 is en heeft terzake officieeie protesien ingediend. De Britsche Voetbalbond heeft thans definitief Leeds als plaats voor de officieeie ontmoeting EngelandNederland op 27 Nov. as. aangewezen. Zooals wij reeds meldden, zou er worden gekozen tusschen Leeds en Huddersfield De beslissing is thans definitief ten gunste van eerstgenoemde uitgevallen. DE WETGELEERDE had ge vraagd: „Wie is mijn naaste?" Jesus vertelde de pa rabel van den Samaritaan en stelde toen Zijnerzijds de vraag: „Wie van de drie is de naaste geweest van den beroofde?" Die vraag is eenigszins verwarrend, even als het antwoord: „Die hem barmhartigheid bewees", want dat zou kunnen beteekenen, dat alleen hij onze naaste is die ons goed behandelt. Ech ter niets is erger in strijd met Christus' leer! De verrassende wending aan het eind van den parabel moet men zoo verstaan: „Wie van de drie heeft door zijn houding op uw vraag omtrent den „naaste" antwoord gegeven?" Dat had de Samaritaan gedaan, door den man dien hij langs den weg vond, te helpen, zonder andere beweegreden dan het feit dat het een mensch gold. De naaste is iedere mensch die hier en nu mijn pad kruist, in mijn gezichtskring ver schijnt en hoe dan ook met mij in aanraking komt, al is het maar in mijn gedachten. Hem of haar moet ik mijn lief de bewijzen. MARCUS Volgens een bericht van de New York Times uit Parijs meent men in zeer goed ge- informeerde kringen van de Vredesconferentie te weten dat de Russen bezig zouden zjjn met het herstel van de grens van 1939 tusschen Po len en Duitschland, vooral in het zuiden, door het steen kool- en industriegebied van Siiezië aan Duitschland terug te geven. Naar verluidt zou de Sovjet-Unie bereid zijn Galicië als compensatie aan Polen terug te geven. Volgens een niet-officieele schatting bedraagt het to taal aantal slachtoffers van de sinds Zondag in Bombay aan den gang zijnde ongeregeldheden meer dan 80 dooden en ongeveer 300 gewonden. Ter gelegenheid van Koningin nedag vond te Bussum een ballon opstijging plaats. Tegen den avond nam de heer Boesman met vier passagiers plaats in de mand van de „Rambaldo" en ten aanschou- we van circa twaalfduizend aan wezigen steeg men op. Bij Naarden dreef de ballon met een snelheid van 50 Km. per uur over het IJsselmeer naar het Noorden. De ballon ontkwam aan een zware onweersbui en naderde bij het val len van de duisternis Urk. Op een hoogte van -700 m. dreef men naar Friesland waar de bemanning zon der 't minste ongeval bij Olden- holtpade aan den grond kwam-

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1946 | | pagina 1