RADIO HISTORISCHE DAG VOOR DE WIERINGERMEER VAN DEN HELD JAN TROMPETTER Nieuw Noordhollgndsch Dagblad 3 Voor het eerst 'n „echte" gemeenteraad Het welkom aan Burgemeester Baken WOENSDAG 4 SEPTEMBER 1948 Het was gisteren, zooals Burgemeester Loggers al in zijn installatierede uitdrukte, voor de Wieringermeer een zeer bijzondere dag. Voor het eerst in de geschiedenis van de nog jonge gemeente Wie ringermeer kwam de eerste zelf gekozen volksvertegen woordiging der burgerij in openbare zitting bijeen De Wieringermeer is voorloopig ingedeeld geweest bij de randge-, meenten Mederriblik, Wieringen, Anna Paulowna, Barsingerhorn en Winkel. Zoodoende werd het pu bliekrechtelijk bestuur over de Wieringermeer gevoerd door de besturen van genoemde gemeen ten. Met iflgang van 1 Januari 1938 kwam er eerst verandering in deze toestand, door instelling van een openbaar lichaam „de Wieringer meer'" dat eenerzij ds een organi satie inhield voor al hetgeen tot de Rijkszorg geacht werd te be- hooren, anderzijds een gemeente lijke organisatie in het leven riep. Er kwam een bestuurscommissie (thans gemeenteraad), een dage- lijksch bestuur (B. en W.) en een voorzitter (Burgemeester). Dit bes uur werd echter door de Kroon gekozen en niet door de eigen be volking. Daarom kan de Wierin germeer met recht zeggen, dat het eigenlijk de eerste gemeente in ons land was, die een „noodge- meenteraad" rijk was. Op 12 April 1940 werd in de Tweede Kamer he. wetsontwerp tot instelling van een gemeente „Wieringermeer" aangenomen. Juist voor het uitbreken van den oorlog bereik.e he. ontwerp de Eerste Kamer, zoodat het niet meer in behandeling kwam. 4 Juni 1941. dus in den oorlog, werd de gemeente Wieringermeer ingesteld door Secretarissen-Gene raal van Binnenlandsche Zaken, Wa ers aat en Financiën. Doch weer bleef een gemeenteraad uit, daar de Duitschers in Augustus 1941 de gemeenteraden naar huis stuurden. Na de bevrijding, toen het land weer droog was, kon er geen nood- gemeen eraad worden ingesteld, zooals overal elders geschiedde, omdat de bevolking van de Wie ringermeer her en der verspreid zat. Op 26 Juli j.l. ging echter de zoo lange jaren gekoesterde wensch in vervulling. De bevol king, die waarlijk lang genoeg gewacht had op een zelf gekozen best uur, toog ter s embus, ter ver kiezing van de leden van de raad. Tengevolge van een wijziging der Kieswet werd het mogelijk zoowel de geëvacueerden aan de verkie zing te doen deelnemen als wel hen tot lid van de gemeenteraad te benoemen De eerste raadsvergadering Om tien minuten over twee opende Burgemeester G. G. Loggers de vergadering. Hij riep de nieuwe raadsleden en de genocdigden een hartelijk welkom toe en ging over tot de bcëediging van de leden van de raad Allen legden de belofte af en voldeden de ambtseed. Hierna sprak de Burgemeester de installatie- rede uit. Spr. wenschte de nieuwe leden geluk en sprak de hoop en het vertrouwen uit, dat zij er in zullen slagen door eensgezinde arbeid de hen toevertrouwde belangen op goede wijze *s behartigen. Vol gens spr. zai de oorlogsschade collectief moeten worden ge dragen. „Deze schadevergoe ding is een eereschuld van het geheefe Nederlandsche volk jegens de door het oorlogs geweld getroffen landgenoo- ïen." Als punt 3 stond op de korte agenda de verkiezing van de wet houders. De heeren Giesen (KVP) en Smid (A.R.) werden beiden met acht stemmen gekozen. De beer Smid vertelde dat hij in zijn 45-jarig leven nu voor het eerst gestemd had. Hij bracht onder de aandacht dat hij hierdoor dus een beetje vreemd tegeno.'er zijn iunctie van wethouder stond; ofschoon hij beloofde al zijn krachten te zullen inspannen voor het land waarin zij woonden; de Wieringermeer. Ook de heer Giesen verklaarde zich ten volle te zullen seven voor zijn nieuwe taak. I.1 dt. icndvraag nrat.i' de he"r B'reebaart als scheidend wethouder dank aan den burgemeester. De heer Giesen was volgens hem "the right man in the right place"; al vond hij dat deze één groote fout had ge maakt. De KVP en AK hadden na melijk geheel alleen ruggespraak gehcuoen over de welhoudevsverkie- zing zonde- de overige partijen hier_ m te moeien D'e heer Breebaart (PvtiJVr.) vond dit niet fideel ten opzichte van de overige partijen; maar desondanks hoopte hij dat de samenwerking tusschen deze partijen vruchtbare resuhaten zal afwerpen. Hierna sloot de voorzitter de ver gadering. De nieuwe raad ziet er als volgt uit; KVP; H. A. Giesen; G. Hof- meijer en F. J. A. van Dam; PvdAz L. Feikes; J. G Addens en G. Horstt; A.R: H Smid; G. Klon; G. Stoel en J. de Bruine; C.H.S. Zoodsma en B. v d Molen, PvdV; S. Breebaart. DISTRIBUTIE - AMBTE NAREN VALLEN DOOR DE MAND De fraude te Utreeht Voor de zooveelste keer is er weer eens een fraude bij een on zer distributie-diensten aan het licht gekomen. Deze keer viel c'e „eer" te beurt aan een stel Utrechtenaren die als gesalari eerd ambtenaar te waken had den over dë belangen der Dom stadbewoners. doch hun eigen belang vóór alles stelden. Ook hier ging de kruik zoolang te wa ter tot ze brak. „Twintig personen zitten reeds, tengevolge van een uitgebreid onderzoek der politie in arrest, waaronder 14 burgers en 6 amb tenaren. Vijf van hen waren zelfs chef van dienst; de zesde had' slechts 40 textielpunten verduis terd De andere heeren hadden kans gezien in korten tijd 9750 rantsoenen margarine, 20Ö0 rant soenen tabak en 30 schoenenbon nen te stelen, waarvoor zij een slordige twintigduizend gulden incasseerden welke som zij, het moet tot hun eer gezegd', broe derlijk verdeelden. De chef der afdeeling schoe nen wilde niets met zijn oneer lijke collega's te maken hebben, hij werkte alleen en kreeg slechts 525 gulden. Het onder zoek der politie wordt voortgezet daar de politie nog meer malver saties verwacht. Hoe komt zij erbij? WEERBERICHT Weersverwachting medegedeeld door het K.N.M.L te De Bilt, geldig' van Woensdagavond 'o Donderdagavond: IETS KOELER Wisselende bewolking m. plaat_ selijk enkele buien. Vooral aan de kust tijdelijk nog krachtige wind tusschen Thiid en Zuid_ west. Iets koeler. ZON opk. 5.57; ond. 19.22 MAAN opk. 16.31; ond. 23.51 CH. BRAAKENSIEK GEHULDIGD In den Kon. Schouwburg te 's-Gravenhage is den bekenden Jooneelspeler Charles Braaken- siek ter gelegenheid van zijn 25- jarig tooneeliubileum een aroot- sche hulde bereid. Nadat voor een uitverkocht huis het blijspel: „Waarheen als men oud wordt" opgevoerd was, betrad de jubilaris het met vele bloemstukken overdekte podium waar hij door Marie van Eijsden Vink namens collega's werd toegesproken. Verscheidene spre kers roemden het veelzijdig ta lent van den speler Namens de gemeente Den Haag werd een krans aangeboden. Collega's stelden den jubilaris boekwerken ter hand. In een dankwoord zeide Char les Braakensiek. dat het altijd zijn doel is geweest goed tooneel te brengen, speciaal voor de pro vincie en hoopte op groote be langstelling in het komend1 sei zoen. K.M.A.C. WENDT ZICH TOT MINISTERRAAD Meer personenauto's gewen se ht De KNAC heeft zich in een schrijven tot den Ministerraad gewend en daarin gewezen op de desolaten toestand van het perso nenwagenpark. Er is groolere behoefte dan voor den oorlog, ierwijl er nog niet de helft van het toen aanwezige aantal auto's beschikbaar is De onderdeelen en bandenpositie is nog slecht en de noodtoestand wordt geaccen tueerd c'oor de overbelasting der andere vervoermiddelen. Het be stuur der KNAC drong aan op spoedige verbetering door aan koop van nieuw en desnoods ge bruikt materiaal. Tijdens het proces tegen de Duitsche oorlogsmisdadigers te Neurenberg kreeg iedere beklaagde nog tien minuten, om zich te verdedigen. Her mann Goering betuigt opnieuw zijn „onschuld". (Ass Press P.) Nieuwe bennen voor fruit- inleveren Het Centraal Distributiekantoor deelt mede, dat men uiterlijk op Woensdag 11 Sept. a.s. de bon nen 563 en 063 bij een handelaar in groenten en/of fruit moet in leveren ter verkrijging van een nader vast te stellen hoeveelheid fruit. De aflevering op bovengenoem de bonnen zal beginnen, zoodra men op de bonnen 476 en 976 twee kilogram fruit heeft ont- vaangen en de rantsoenwaarde van boven gepubliceerde nieuwe bonnummers is gepubliceerd. „Liever een burgemeester uit eigen dorp, doch nu U 't is zijn we stellig tevreden" JONDERDAG 5 SEPTEMBER HILVERSUM I (301.5 M.): 7 00 Nieuws, ochtendgymn. en morgenge_ bed, 8.00 KRO Nieuws, 8.15 Pluk den dag'; 9.45 Kleuterrubriek; 10.00 NCRV Kamerorkest; 11.00 KRO De Zonne bloem; 11.45 Familieberichten uit Indië; 12.30 Lunchconcert; 13.00 Nieuws; 13.45 Voor de vrouw; 15.00 NCRV Omroeporkest; 16.45 Trio; i7.45 Celesta ensemble; 18.30 Ned. Strijdkr. 19.00 Nieuws; 20.08 Twen the meldt zich; 22.00 Nieuws; 22-45 Avondover_ denking; 23.15 Stauntontoumooi; 23.30; Avondconcert waarna sluiting. HILVERSUM II (415 M.): 7.00 Nieuws, ochtendgymn. en gram.; 8.00 Nieuws en opgewekte platen; 9.50 Arbeidsvitaminen; 10.35 Werken van Purcell en Mozart; 11.10 Orgelconcert; 12.35 B'allToom-orchestra; 13.00 Nieuws; 13.15 Les gars de Paris; 14-00 Voordracht, 15.00 Handenarbeid; 16.OO Jaap Stotijn; 16.30 Ital. operaconcert; 17.30 Jaques Schutte; 18.00 Nieuws; 18.15 The Romancers; 19.30 Nieuwe sterren aan de radiohemel; 20.00 Nieuws; 20.05 Radiophilharmonisch orkest; 21.15 Hoorspel; 22.30 The Skymasters; 23.00 Nieuws; waarna sonates en sluitnig. Het was niet de meest uitge zochte dag, dien Furgemees- <er Baken had verkoren om met zijn gezin zijn intrede in het nieuwe ambtsgebied te doen. Met de regelmaat van een uurwerk volgden de zware regenbuien elkander op. doch tijdens den intocht zelf ge droegen de elementen zich tenminste een beetje behoor lijk. Aan de grens van de gemeen te werd de stoet van auto's, waar in ook tal van gemeentelijke auto riteiten uil de omgeving waren opgenomen, door een deputatie uit de burgerij ontvangen. Ook' in de raadszaal waren tal van officieele genoodigden aanwezig, o.w. B en W. van Hoogwoud, Oude Niedorp, Zijpe, Anna Paulowna, verschil lende predikanten, de Hoogeerw. Heer Gardiaan van het klooster te Nieuwe Niedorp en vele anderen. Wethouder Gaaijaard verwel komde den nieuw-benoemden burgemeester binnen dezen kring en hoewel hij niet kon nalaten te verklaren, dat het hem zeer aan het hart ging, dat niet een van N. Niedorps ingezetenen benoemd was geworden en bovendien dat de thans benoemde burgemeester gedeeld moes' worden met Win kel. Onder eenige hilariteit van de aanwezigen constateerde .deze spreker in den loop der tijden vier burgemeesters te hebben „afgemaakt-"! Na door den heer Gaaijaara te zijn geïnstalleerd, nam Burge meester Baken het voorzitterschap over en bracht in zijn toespraak dank aan c]e Koningin, den Minis ter van Binnenl. Zaken en den Commissaris der Koningin voor hun vertrouwensvolle medewer king tot zijn benoeming. Tevens sprak de Burgemeester zijn erken telijkheid en waardeering uit ten opziche van den heer Bosma, die op zoo voortreffelijke wijze gedu rende 15 maanden het ambt van burgemeestetr heeft waargenomen. Spr. verzekerde vervuld te zijn van den oprechten wensch om de gemeente onpartijdig te besturen, aller belangen naar best vermo gen te bevorderen. Hij hoopte en rekende op aller steun en mede werking om dit doel te bereiken. Mei de bede God om hem de kracht en de wijsheid te schen ken tot het volvoeren van zijn taak, besloot burgemees-er Baken zijn 'oespraak. Ook voor de minderheden Wethouder Zwagerman meende den burgemeester in zijn rede te moeten waarschuwen, niet te veel te beloven doch trouw het gegeven woord na te komen. Voorzoover mo gelijk verzekerde hij den heer Ba ken zijn loyale medewerking. De heer Verver (R.K.f memoreer de hoe ook de katholieken met vreugde de beslissing van de Kroon vernomen hebben. Men spreekt in. sommige streken, t aldus de heer Verver, eerder van burgervader dan van burgemeester en zoo zou spr. den heer Baken ook willen noemen. Hij verzocht den burgemeester niet te vergeten zijn aandacht te schenken aan de zwakkeren in de gemeente, de minderheden; die zich niet zoo gemakkelijk door het leven kunnen slaan als de sterken, dje den burgemees ter juist als in elk huisgezin misschien wel eens wat last; maar toch weinig, zorgen geven. De heer Verver sprak de hoop uit dat burgemeestter Baken niet zou nalaten de belangen te be hartigen van degenen die niet in het college van B. en W. verte genwoordigd zijn en zegde na drukkelijk zijn volledige mede werking toe. De heer Baken sloot deze openba re vergadering' met een dankwoord tot elk der sprekers. In "Prins Maurits" werd door een zeer talrijk gezelschap de receptie bijgewoond. Ook hier voerden weer 'alrijke sprekers het woord. Zoo verwelkomde Mr. D. Breebaart burgemeester van Zijpe; den heer Baken als nieuw lid van de Vereen, van Burgemeesters en Secr. in N. K. Noorderkwartier. Spr. wenschte in be. bijzonder de beide ouders van burgemees er Baken geluk met de mooie promotie van hun zoon die het zoo ver bracht in de wereld. Ook de gemeente Nieuwe Niedorp ver dient een bijzondere felicitatie, zij heeft thans immers een vak_burge_ meester gekregen. Oudburgemeester Lovink verklaarde op humoristische wijze hoe de heer Baken hen steeds maar gevolgd was vanaf het tijdstip «dat hij 29 jaar geleden zijn eerste schredenJm de gemeentehuishouding heeft gezet. Als een aardige curio siteit verklapte de oudburgemeester dat hij den heer Baken in de 20 ja ren van samenwerking' nooit een berisping had behoeven te geven. Ook hier dankte de burgemeester zeer getroffen alle sprekers en in het bijzonder den heer Lovink voor de prachtige ontvangst in de gem. Nieuwe Niedorp. Groot enthousiasme te Winkel Te Winkel was de ontvangst van den heer Baken een waar feest. Aan de gemeentegrens verwelkomde de heer Por er het gezelschap waarbij Mevr. Baken een bouquet roode roo_ zen werd aangeboden. Met herauten en luid schallende fanfaremuziek kwam de stoet de alom vlaggende gemeente binnen, waar reeds ter stond een groote schare kinderen den nieuwen burgemeester vergastte op een fraai-verzorgde zanghulde. In de raadszaal sprak de heer Posthumus het welkomstwoord; waaruit bleek dat men te Winkel zeer met den heer Baken ingenomen is. Winkel is weliswaar van omvang een kleine gemeente; doch het bezit objecten die tot ver in den omtrek belangstelling trekken. In zijn ant woord' sprak de burgemeester de hoop uit in de nieuwe gemeente even gelukkig te zijn als tot dus- vérre in het hem zoo dierbare Anna Paulowna, Nog' verschillende raadsleden slo ten zich bij de woorden van den heer Posthumus aan en in het bij zonder verzekerde de gemeentese cretaris, de heer Korver; den heer Baken zijn voll^, medewerking. Ook uit de kringen van de burge rij waren er velen die persoonlijk hun gelukwenschen kwamen aan bieden. Nadat zij hiertoe de gele genheid hadden gekregen, sprak de heer Baken zijn warmen dank uit voor de zoo sympathieke ontvangst; welke hij te Winkel had ondervon den. De „Oranje" naar Nederland De „Oranje" is Zaterdagmor gen naar Nederland vertrokken met 775 evacués uit Soerabaja aan boord1, alsmede 350 zieken van gezinnen uit den geheelen Archipel. De „Kota Baroe" zal heden naar Nederland vertrekken met 100 evacué's uit Semarang, 400 uit Bandoeng en 420 uit Batavia. De „Sibajak" is Zaterdag naar Australië vertrokken om de laat. ste groep Nederlanders van daar weg te brengen nog dan 34. Ze was warempel eerder bij den winkel Jan Trompetter, die zoo hard hij kon kwam aange- loopen. „Ligt ie er nog", vroeg hij buiten adem, ,.oj is ie soms al verkoch1?" Ook Tobias was doodmoe van het hollen, want z'n tong hing uit z'n bek. Marjolein en Jan Trom petter stormden naar bin nen. Achter den toonbank stond een oud mannetje, dat verbaasd opkeek toen er zoo maar twee menschen tegelijk binnen kwamen. Tot nu toe kwam er maar een klant per week, dus het was nu ineens erg druk Gelukkig lag de trompet nog in ds etalage tusschen allerlei o>pullen die nu een maal in een iweede handsch winkel worden verkoiht. Er stond een beeldje dat een arm miste naast een olielamp waarvan het gias gebarsten was. Maar de trompet was er nog en dat was de hoofdzaak.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1946 | | pagina 3