RECLAME VOOR LAND- EN TUINBOUW Z.H. DE PAUS SPREEKT TOT ONDERWIJZERS Herstel en toekomstwerk op de Najaarsheurs 23 OCTOBER Dan zal de Vredesconfe rentie gereed zijn!! Het Fransche Imperium Resolutie van Joodsche Arbeiderspartij Albanië beschuldigt Griekenland in den Veiligheidsraad ENCELSCHE EN AMERI- KAANSCHE CONTRA- CRITIEK Indonesiërs hadden asperientjes noodig! Bulgarije republiek Bedevaart naar O. L. Vr. van Sion Attlee over Palestina (2aa!sle nieuws Ceneraal-majoor Van Voorst Evekink Hedenmorgen is te Utrecht de IN ajaars beurs geopend. Ter gelegenheid van de ope ning van de Agrarische af- deeling van deze 47ste beurs, heeft de directeur-generaal van den Landbouw Ir Staf een rede uitgesproken,'waar in hy zijn verheuging uit sprak over het feit, dat tien jaar na het. openen van de eerste agrarische atdeeling thans weer voor het eerst na de Bevrijding de gelegenheid bestond cpnieu\y een agra rische afdeeling te openen. De belangstelling, aldus den dir. generaal, is voor deze afdee ling wederom zeer groot en het wekt voldoening, dat de Raad .van Beheer van de Koninklijke Ne derlandsche Jaarbeurs met. mede werking van het Ministerie van Oorlog een belangrijke opper-' vlakte op een zeer geschikt ter rein heeft toegewezen, gekregen. Ir. Staf weeszpp den moeilijken tijd, waarvoor de Landbouw zich geplaatst ziet. De oorlogsschade was in vele bedrijven schier on overkomelijk zwaar en hoewel het .herstelwerk me, groote kracht en in het bijzonder tot bewonde ring van het buitenland werd aangepakt, blijft er nog zeer veel te doen. Véelzeggender is echter, dat de voor ons liggende tijd de* beslissing -zal 'brengen in het vraagstuk of de Nederlandsche Landbouw zoowel tegenover bin nen- als buitenland nog langer rendabel is. Men mag aannemen, dat een redelijke kans bestaat om he, bedrijf .gaande te houden; daarvoor zullen twee voorwaar den noodzakelijkerwijze moeten worden vervuld; ten eerste kost prijsverlaging en ten tweede ver grooting van den afzet tegen too nenden prijs. Aan de slag om „bij" te komen. Om io+ kostprijsverlaging te komen, zal Nederland nieu we werkmethodes moeten gaan toepassen. Nederland, dat voor den oorlog uitste kend kon meekomen, heef' tijdens de bezetting een ach terstand gekregen, omdat in andere landen de noa'dge- dwongen mechanisatie een groote ontwikkeling heeft gekregen. Wij moeten trach ten zoo spoedig mogelijk bij den-tijd te komen en ons ver der te ontwikkelen. Uit dit argument springt oogenblik- kelijk de groove beteekenis van deze Jaarbeurs in het oog. Nederland bezit echter .een bijzondere moeilijkheid, omdat onze Landbouw over wegend in kleine bedrijven wordt uitgeoefend. He is de taak van onze experts higrin bijzondere voorzieningen te treffen. Voor het tweede urgentiepunt de bevordering van afzet en export is deze Najaarsbeurs, aldus Ir. C. Staf, van essentieel belang. Hier bestap de mogelijk heid aan den vreemdeling te laten De Sow,ietminister van bui- tenland'sche zaken Molorof heeft Trygve Lie, den secretavis-gene- raad der v.N. per telegram de verzekering gegeven dat de Vre desconferentie te Parijs in staat zal zijn haar werkzaamheden per 23 October te beëindigen, opdat de uitgestelde Una-verga- dering d'an in élk geval kan be ginnen, Verder uitstel zou zeer groote moeilijkheden met zich mee brengen. zien wal door ons kan worden voortgebracht. En ook kunnen wij hier laten zien welke zorg er aan de te exporteeren goederen wordt bes'-eed. Voor een vergroo ting van export en afzet is kwa liteitsverbetering het aangewezen middel. Ir. Staf besloot zijn openings rede met te wijzen op de groote propagandistische waarde van deze expositie een waarde die nog dikwijls niet voldoende wordt begrepen en sprak den wénsch uil, dat de agrarische stands een groote belangstelling zullen trek ken van iedereen. „Het is", aldus den directeur-generaal „een on bevredigend teeken, dat de boer weer zoo spoedig van zijn bevoor rechte plaats als allemansvriend is verdwenen. Land- en Tuin bouw, die zulk een vooraanstaan de plaats innemen in het produc tieproces van de Nederlandsche maatschappij, verdienen de blij vende interesse van eiken Neder lander." De voorstellen voor een nieu wen constitutioneelen grondslag van het Fransche Imperium, ge durende maanden door de poli tieke partijen besproken, zijn nu eenstemmig goedgekeurd door een 'inter-ministerieele commis sie, aldus wordt door den voor zitter dezer commissie,Var enne, medegedeeld. Het ontwerp wordt heden aan het Fransche kabinet tijdens -zijn vergadering voorgelegd. Indien goedgekeurd, zal het door de re geering ter "ratificatie .aan de con- stitueerende vergadering worden voorgelegd. Zeshonderd afgevaardigden hebben tijdens een driedaagsche conferentie .te Tel Aviv van de Palestij nsdhe joodsdhe arbeiderspartij een resolutie aangenomen waarin het joodsdhe volk en de arbeiders worden aange» spoord "zich rond de zionistische be_ weging te vereenigen en den strijd voor hun geredhtvaardgde doelstel» lingen immigratie op groote schaal; vestiging met -liet redht van zelfver dediging en nationale onafhankelijk» heid in een joodsohen staat voort te zetten; zelfs indien de beweging en het. joodsche volk geen hulp van bui tenaf ontvangen." De Oekrainsche minister van buitenlandsche zaken Ma- noeilsky en de Grieksche am bassadeur in de V.S., Dendra- mis, werden bij de opening van de vergadering van den Veiligheidsraad Maandag uit- genoodigd om de besprekin gen van den raad inzake de klacht van de Oekraine tegen Griekenland bij te wonen. Na lange discussie besloot de Veiligheidsraad met één stem tegen (Engeland) en één stem onthouding (Australië) kolonel Tig Jakova, afgevaar digde van Albanië, aan de conferentietafel plaats te doen, nemen en de zienswijze van De Amerikaansche staatssecre taris James Byrnes hield te Stuttgart 'een belangrijke rede over de Amerikaansöhe poli tiek ten opz'ichte van de toe komst van Duifschland. Albanië over het geschil uit een te laten zetten. Jakova beschuldigde de Grieksche re geering ervan, dat zij meer dan honderd maal grenzen van Albanië geschonden, terroristische daden bedreven heeft en aanspraak tracht te maken op een deel van Al banië. „Alwie de grenzen van Albanië schendt", verklaarde Jakova, „zal bloedvergieten veroorzaken". De Amerikaansche afge vaardigde legde de verkla ring af, dat de regeering der V.'S. ten eenen male de vol gende beweringen van de Oekraine verwerpt; 1. dat er bij de Grieksche verkiezingen geknoeid is; 2. dat Grieken land den wereldvrede be dreig^ omdat het beweert, dat het in staat van oorlog is met Albanië; 3. dat de propagan da van Grieksche monarchis tische extremisten den vrede bedreigt. De Australische afgevaar digde verwierp eveneens elke bewering, dat de Engelsche troepen weloverwogen zich in de binnenlandsche aangele genheden van Griekenland hebben gemengd en dat hun aanwezigheid het handhaven van vrede en veiligheid in den Balkan nadeelig heeft be- invloed. Op 7 September werden op het station van Bekassi twee Indo nesiërs gearresteerd, die bezig waren groote hoeveelheden me dicijnen uit <Ie geallieerde zóne te smokkelen. De vrachten wer den juist ingeladen in den trein, die uit Batavia naar Djokjakarta vertrok. De op het laatste oogen blik achterhaalde hoeveelheid medicijnen vertegenwoordigde een waarde van miuioenen Voe len .de heeren zich misschien on wel? De „G. W. Vinke", eerste van vier walvischjagers, welke in Nederland gereed gemaakt zullen worden, om binnenkort met de drijvende traanfabriek „Willem Barentsz" ter walvisch- vaart uit te trekken, maakt zijn proefvaart op het Y te Amster dam. (A.H.F. P.) Volgens een officieele schatting heeft 93 pet. van het Bulgaarsche volk voor de republiek gestemd. 3.800.000 .tegen 180000. In totaal namen 4.100.000 .personen aan het referendum deel. Meer dan 50.000 personen, uit alle d'eelen van Elzas-Lotharin- gen zijn tegenwoordig geweest bij de groote bedevaart naar On ze Lieve Vrouw van Sion te Nancy, waar de definitieve aan hechting van deze tyfee provin cies aan Frankrijk gevierd' werd. Aanwezig waren o.m.: M. Teit- gen min van justitie, generaal de Lattre de Tassigny. Gabriel Hoc- quard, burgemeester van Metz en maarschalk Lyautey. Mgr. Weber, bisschop van Straatsburg, heeft het on vergank eliike pa triotisme van Elzas-Lotharingen verheerlijkt; vervolgens sprak hij over invasie en bezetting en ver klaarde: Het verzet was reed's in het hart van Elzas-Lotharingen. Hij eindigde met het begroeten van den dageraad" dér vierde Fransche republiek. Generaal de Lattre de Tassigny, sprekende uit naam van alle soldaten die streden, opdat Elzas-Lotharin gen Frankrijk zou terugvinden, zeide, diep bewogen te zijn door het feit, dat hij zich op Lotha- ringschen grond bevond, waar van het symbolisch kruis werd verbonden aan den meevieren den opmarsch van de Fransche legers De Britsche minister-presi dent, Clement Attlee, heeft he denmorgen de conferentie over Palestina geopend. In zijn be groetingswoord zeide Attlee tot de afgevaardigden, dat geen regeling van de kwestie mogelijk zou zijn, indien niet elke gemeenschap bereid was tot concessies. De Britsche re geering wil alles doen wat in haar macht ligt om de econo mische expansie en den so cialen vooruitgang van de Arabieren te bevorderen. Hoewel de Britsche regee ring een plan ter oplossing van de kwestie heeft voorge legd,. wenschte Attlee duide lijk te maken, dat ieder vrij amendementen in kon dienen of voorstellen in een geheel andere richting doen. TE TEL AVIV zijn gisteren avond verscheidene EngeJsche bureaux bjj ontploffingen op de spoorlijn ernstig beschadigd. DE OOGST in Engeland ziet er slecht uit de aanhoudende regen is slechts voor de suikerbieten gunstig geweest. De leden van het eerste natio nale congres van de Itaiiaansche vereeniging voor katholieke on derwijzers en van andere groe pen, die zich met katholieke ac tie bezig houden, zijn door Z.H. den Paus op Castel Gandolfo ontvangen. De Paus sprak on geveer als volgt: De oorlogsja ren zijn noodlottig geweest voor de jeugd en enorme moeite zal er gedaan moeten worden, ons deze schade te hersteilen. De ouders hebben een oorspronkelijk recht op dé opvoeding van hun kinde ren. maar een onmiddellijk repht op de opvoeding, met alle nuttige middelen, moet ook de kerk hebben De H. Vader ontkent niet dat ook de staat rechten heeft op het gebied van dé op voeding, rechten „die hun oor sprong hun maatregelen en hun grenzen vinden in het algemeen weirijn. De H. Vader deed .een beroep op de katholieke onder wijzers, opdat de ouders volko men gerust kunnen zijn over 'de katholieke sohool, die zij voor hun kinderen wenscben. De toe komst. zoo zeide hij, ligt voor ons als in een ondoordringbaren mist. Maar gij hebt haar in uw macht, omdat zich in uw handan de niéuwe generaties bevinden, 'die haar moeten beheerschen en vormen Naar wij vernemen zal gen.- majoor D. van Voorst Evekink, opperbevelhebber van de Ne derlandsche troepen in Enge land, dezer dagen te Londen in het huwelijk treden met me vrouw E. A. Pershouse, wedu we van den Engelschen res.- majoor F.'Pershouse.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1946 | | pagina 1