ERGERNIS IN CELLULOID Polder Heerhygowaord Nieuw Noordhollandsch Dagblad 3 De geïdealiseerde zonde De toekomst- van Triëst Mededeelingen van het Arbeidsbureau Binnenlandsch nieuws Theater, voor asnateur- tooneel Buitenlandsch nieuws rEMBER 1946 ZATERDAG 14 SEPTEMBER 1946 ME-ATELIER zal in tret per» voordien kap- ïtigd was, dóór ners een recla» worden, CONI werkt te hebben in d'e .Mosterd, voordeelige uit- kunnen geven, iu mogelijk ge- san te nemen ett vier en twintig deme wijze in eigfin ontwerp en aanblik, een iclame op zidh, •ijk Amerikaan Har die ik ont. r reclame", zoo ite gespaard om ilame te maken. mag, dat is hét rl en ondérne- ze jonge men. IUWS 10 uur, in. 2.30. Jun. a 1 uur. ïrs en sportlief- aan den Westear_ |n laateten wed- petitie aan het B-terrein spe_ KGB Junioren, len een voor. lemariaterrein. runt! voor den AFC- Tot Zondag. De FPC_er. ND R.K. A.F.C. ie zaal van het de AFC-welpen igdtooneel onder 'oeders een sUc_ even. jr de plotselinge seder Oscar, on reor P. de Graaf tooneel een le- or hun gymnas. ij ontvingen na ïartelijk applaus. opschudding" momenten aan lach. Deze jon. gespeeld en de het applaus na 'n verdiende he pen na afloop :n jongsten telg ing en de aan. ig- verzorgd ferlotiing die ook ing behoefde te •vors onzen OP- de ouders wil. im medewerking etballende zoon_ e voor de wed- •hten. missie van deze .t voor de keu. DIENST nachtdien- 4 tot 21 Sep- imen worden chouten-Oele, 4DERWÏJS Maatseb. v. ntk. heeft in et de Bloe- ifd. Alkmaar ilan opgevat ussen op te ntueele deel- wij naar de in dit hl ad. m omzet een bijzon. Alkmaarsche irerd de NV. rfveiling opge- de crisisjaren in komen, tot. er E Mak di- mede' door het toestanden de e lijn omhoog '28 bedroeg de terwijl nog het jaar res- mzet f1000000, 2.45 uur werd d. 'Bij gelegen, vdere feit werd den aanvoer- ict, i.e. spercie. imzet op een en premie van Vroegop, gros. s de gelukkige Kloosterboer :t product aan- roopers en aan. "sigaar en een wedstrijd arsche schaak- Is een simul. aniseerd, waar- A. Appel en aan 25 borden d wordt as. gehouden in :in. Vooral niet worden ver- mismaking met Verder wordt advertentie ii Wanneer op het witte deek als „heldin'' een vrouw verschijnt, die in klee ding, opsmuk, houding en ge dragingen alle kenmerken van de lichte «vrouw vertoont, en als „held" een 'ijdele, gepoe derde en ingeregen bluffer van een fat en die twee menschenkinderen betrekken elkaar in onwelriekende situa ties en vieren hun frivole gril len bot dan is dat zonder twijfel een ergerlijke vertoo ning. De oude films vermel den van dat soort figuren, en het bewijst een verregaande afstomping van den goeden smaak (dat heeft als zoodanig nog niet. veel met de christe lijke moraal te maken!) dat er censuur aan te pas is moeten komen, om zulke brutale schunnigheden tot den terug tocht te dwingen. Doch wanneer de lichte vrouw en de man-zonder-karakter terug- keeren, met dezelfde onwelrieken de situaties en frivole grillen, doch thans een en ander „fatsoenlijk" gekleed en „beschaafd geënsce neerd, in de pose van flinke en eerlijke jonge mensehen, die iuist omdat ze zulke „hoogstaande op vattingen" hdbbe». van liefde, juist omdat ze zoo echt-no.enschelijk naar een beetje levensvreugde hunkeren, juist omdat ze vo1 moed en levensdurf zitten en omdat ze zoo „eerlijk" zijn, alle levenswaarden en huwelijkswet ten verkrachten, dan aarzel ik niet. te zeggen, dat het nieuwe gevaar ernstiger, is dan het oude Men ,moet reeds een bedroe vend eind gevorderd zijn op den slechten weg, om de plompe schunnigheid te accepteeren en te waardeeren! De gecamoufleer de en geïdealiseerde zonde ech ter, die het thema van tallooze moderne films uitmaakt, heeft echter de verraderlijke uitwer king van een sluipend gif, dat juist de voor edele waarden, als liefde, levensvreugde en levens durf, ontvankelijke gemoederen aantast. Enkele vragen Om onze bedoeling te verdui-' delijken, willen wij eenige vra gen stellen, die gij maar naar beste weten behoeft te beant woorden om te erkennen wat wij met 'de geïdealiseerde zonde in de moderne film bedoelen. Hoeveel films hebt gij in uw leven gezien, waarin een goed huwelijks- en gezinsleven niet alleen als ideaal doch ook als mogelijkheid werd woorgesteld? In hoeveel -films waren de held en de heldin, (die figuren dus die de sympathie van de toe schouwers tot zich trokken) aan trekkelijke huisvader-en huis moedertypen? Als er groote ge zinnen in films voorkwamen, bo den die gezinnen dan een beeld van ware levensvolheid, of ston den juist deze gezinnnen niet al tijd in het. hatelijk licht van de caricatuur of in het gunstigste geval van de sociale en culturee- le achterlijkheid en van den zelf kant <les levens. Liet de film U ooit een vaten-wasschende huis moeder zien (niet in een geëlec- trificeerde paleiskeuken!) die bewondering opriep, dus geen spot en geen medelijden? In hoeveel films ontbreekt iedere driehoeksverhouding? Kan een geregeld filmbezoeker zich onttrekken aan den indruk, dat een echtgenoot die er geen „vriendinnetje" en een echtge- noote die er geen „vriend" op na houdt, iets abnormaals en in ieder geval iets bekrompens en achterlijks is? Aan den indruk ook dat een verboden liefde in ieder «geval eerst geprobeerd en de mislukking ondervonden moet worden, om daarna de gebroken trouw weer te lijmen? Hebt ge ooit andere godsdien stige menschen (eenige priester films buiten beschouwing gela ten) op het wittedoek ontmoet dan ófwel prevelende boeren en mummelende moedertjes ófwel schijnheilige tantes en farizasche huistyrannën Woei u ooit bij huwelijkspie gheid op het wit te doek iets jv an de genadegeu.r. van het Sacrament tegemoet in plaats van ae muffe lucht der romantische zwijmel en van de burgerlijke genegenheid? Kortom, in .hoeveel films was God, de Kerk, het gebed werkelijk meer dan een decoratief, op de senti menten afgestemd reöuisiet? Kan de geregelde filmbèzoeker zich Onttrekken aan den indruk dat een zelfmoord dikwijls een eervolle daad vol schoone tragiek, dat een echtscheiding dikwijls een gebod van eerlijkheid en een verheven oplossing (begin van een nieuw en schooner leven!) is? Ontplooit de volheid des le-, vens (een levensvolheid die be koren en tot navolging aanvuren kan!) zich vaker dan -bij hooge uitzondering in iets anders dan in een rijk betaalde positie, een groot vermogen, in reizen, sport, bals. soupers en zwijmelende tête- a-tete's? Zie! Dat is het gevaar van verreweg het gros van alle films, een gevaar dat door hef in acht nemen van uiter lijke fatsoensvormen des te verraderlijk is, dat zij ons vertrouwd maken met, doen berusten in en doen verlangen naar een leven waarin hef banksaldo en de divan de hoogste en heiligste waarden zijn moederschap, gezin, kuischheid en trouw, eenvoud en godsdienstzin echter ófwel onbekend ófwel afval van 's levens tafel vor men! (Slot volgt). MARCUS In de vergadering van de po litieke 'en territoriale commis sie voor Italië werd gisteren beraadslaagd over de grenzen van den vcorgestelden Vrij staat Triëst. De Australische afgevaardigde Hodgson ver langde, dat het, statuut voor Triëst niet onder de compe tentie van den Veiligheids raad zou vallen, daar deze een onjuist gebruik maakt van hef, Veto-reeht. Hodgson wilde, dat er een spe ciaal lichaam voor in het leven werd geroepen, bestaande uit Frankrijk, Groot-Brittannië, de Sovjet-Unie en de Ver. Staten, plus drie andere mogendheden. De vertegenwooVdiger van Groot- Brittannië, Bennett, zeide dat het Britsche voorstel beoogt de mo gelijkheid te scheppen voor de ontwikkeling van een democra tisch bewind. Voorloopig is echter internationaal bestuur noodzake lijk. Daarom moei de Gouverneur als vertegenwoordiger van den Veiligheidsraad de grootst moge lijke bevoegdheden hebben. Het Sovjetplan daarentegen wil de Volksvertegenwoordiging groo- tere bevoegdheden geven. Landingsvaartuigen worden gebruikt voor den veerdienst Londen—Rotterdam v.v., welke thans begonnen is. Na aan komst van de eerste boot op dezen dienst, de „Empire Baltic" te Rotterdam, worden de auto's uitgeladen. (Anefo P.) Dijkgraaf Tromp opende de vergadering -met een welkom aan de'nieuw.gekozen leden en de mecTedeeling dat de ziekte van opzichter Wijte zoo ernstig is dat hij bediend is, om welke reden de heer Wester als hulp-opzichter is aangesteld. Bij detingekomen stukken werd mededeeling ge daan 'dat door het Staatsbosch- beheer subsidie verleend word! voor herbeplanting van boomen, in zooverre er tijdens het laatste bezettingsjaar bóo'men zijn weg gehaald Het dageljjksch bestuur heeft onderhandelingen gevoerd tot het huren van een bagger molen. Door een commissie, be staande uit de heeren Glas, Groot en Ursem werden de geloofsbrie ven .van de nieuwgekozen leden onderzocht en in orde bevonden. De herkozen leden zijn: De Wit, Broers'en en Ouderman, terwijl Bruin nieuw.gekozen lid is. Vervolgens was aan de orde een voorstel van het dagelijksch bestuur tot her ziening en opnieuw vaststel len van d'e bezoldiging van het personeel. Aan het wa- terschapspersóneel wordt een toelage verleend van 240. per jaar voor gehuwdén 'en eenige kostwinners, van 120.per jaar voor onge huwde», welk bedrag 10 cent Eer uur beteekent. aar deze toelage verplich tend! is, werd hier 'n tamelijk onsympathiek rekenkunstje uitgevoerd, waardoor deze toelage zoo goed als opgehe ven wordt. Men besloot nl. de schafturen die tot dan toe bij het loon meegerekend wer den, .voortaan niet meer door te betalen, waardoor van de 80 cent toelage weer 70'cent wordt afgehaald. Dat zal toch niet de becloeling "van die toelage zijn geweest. Het voorstel van het dag be stuur om enkele gedeelten grond aan den Middenweg voor de woning van de Wed. J. Zijp en den heer J. Groot in eigendom en onderhoud van de gemeente Heerhugowaard over te dragen, tegen de koopsom van een gul den, werd aangenomen. Over de herziening van de ver ordening en keuren van,den pol der werd lang gediscussieerd, waarbij vooral net vraagstuk van het verwijderen «van vuil uit de slooten veel stof "opwierp, doch men is niet tot noemenswaardige besluiten gekomqn, aangezien de bestaande verordeningen vol doende voorzien als ze worden nageleefd. In de rondvraag kwam weer hetzelfde vraagstuk van dicht gegroeide slooten aan de orde, nu met betrekking tot het waterpeil .da1! volgens v Graft dikwijls te hoog is. De eenige conclusie die men kón trekken was, dat de gene die de pomp verzorgt eerder moet gaan malen, een doekje voor het bloeden. Hiermede kwam men aan het eind van de lange vergadering en werd door Dijkgraaf Tromp gesloten. OUDORP FEESTELIJKE INTOCHT VAN DEN NIEUWEN BURGEMEESTER Maandagmiddag om half twee wordt de nieuwe burgemeester, de Edelachtbare Heer A G. Bak ker, door den wnS. burgemees ter, de wethouders en 't Oranje comité ontvangen aan de grens van de gemeente bij de Burg Bosstraat, hoek Kanaaldijk," waarna een rijtoer door de ge meente volgt. Om half 3 heeft op het raad huis de plechtige installatie plaats, waarna de schoolkinderen den burgerheester op het school plein een zanghulde zullen bren gen Tenslotte is er in het Vereeni. gingsgebouw een receptie, waar bij de burgerij"gelegenheid wordt fëboden den heer Bakker te elicitëèren. D'e .inwoners van Ou dorp wor den verzocht thun gemeente een feestelijk "aanzien te geven, door het uitsteken van de vlag. ursem installatie nieuwe «burgemeester Maandag a.s. hoopt Ursem zijn nieuwen «burgervader binnen zijn grenzen te begroeten. «De dag zal begonnen worden met een plechtig gezongen H. Mis tot geestelijk en tijdelijk welzijn der gemeente Des na middags te "ongeveer 2.15 uur vindt de officieele ontvangst te Rustenburg plaats, alwaar de Zeereerw. Heer Pastoor een korte rede zal uitspreken. Daar na zal de stoet onder leiding van een muziekkorps naar het ge meentehuis vertrekken Aan den optocht zal o a worden deelge nomen door 3e leden der voet-" zal een zanghulde plaats «heb ben door de schoolkinderen Plm 3 uur zal in de tooneelzaai van den heer 'Mulder de raadsverga dering plaats vinden, waarbij burgemeester "Nolet officieel zal worden geïnstalleerd. Direct na de raadsvergadering zal er re ceptie worden gehouden, waar na er een rondrit door Noorddijk en den Walingsdijk terug zal volgen Des avon&s om 7 uur zal er een bal gegeven worden voor de ongehuwdten in de zaal van Mulder Voor de gehuwden heeft' er om 7 uur-in de zaal van Oude. jans een cabaretvoorstelling plaats. Men wordt verzocht de vlag uit te steken. de rijp en graft van het r e.g.-frgnt Zondag jl. werd wegens de kermis niet gespeeld. Het ter rein was nl. uitgeleend aan de v.v. De Rijp Zondag a s komen echter 3 elftallen van ADO op bezoek. Om 12 uur spelen de junioren van REG tegen de ju nioren van ADO Doe je best.. Om 1.15 uur REG II tegen ADÖ III en om 3 uur REG I tegen een combinatie van ADO I en II. In teressante 'ontmoetingen; aller opftomst wordt verwacht. Het bestuur meldt ons, dat het tel kens sturen van „afberichlen" de wedstrijden en teams handi. capt In den loop van de maand worden de donateursgelden op. ehaald. Op d'e wedstrijden van iondag komen we nog in 't kort nader terug noordscharwoude „kermisklanten" (La saltïmbanque) Na de groote successen van de schitterende opvoeringen van de operettes „Het Lustige Weeuw- tje" en „Een Walsdroom" komt „Caecilia" thans met de mooie operette „Kermisklanten" van den beroemden Franschen com ponist Gannes. Wij kunnen deze operette kwa- lificeeren als een met een roman. tischen inhoud, een inhoud, die niet als droog zand aan elkaar hangt, maar 'waar wat van bij blijft en waarvan het libretto, zeer goed is geschreven Wat echter deze operette zoo, op den voorgrond heeft doen tre den is de werkelijk bijzonder mooie compositie, die de opera- comique benadert Vocaal en in strumentaal staat dit werk op zeer hoog peil, bo§it en impo neert van begin tot einde. Een zeer mooi werk, wat ech ter aan dilettantenvereenigingen zeer zware eischen stelt. „Caecilia" beschikt ecjjter over uitstekende solisten, heeft een. prachtig koor, die onder 9e be kwame leiding van directeur Snel ongetwijfeld 'tot een groote prestatie in staat is. Het hier zoo gewilde en popu laire Zaansche operette-orkest zal haar zeer gewaardeerde me--, dewerking weer verleenen, zul len ook de andere bekende krachten op gebied van decors, verlichting, aankleeding, costu. meering etc. weer paraat zijn. Kortom de .Langedijk wacht, straks met deze komende gran. dieuse opvoeringen van „Kermis klanten" weer een evenement van beteekenis. De eerste opvoering zal plaats hebben op Zondag 13 Oct. a.s. De mogelijkheid, dat deze Operette in andere plaatsen door „Caecilia" wordt opgevoerd is wel zoo goed als uitgesloten, zoo dat straks de trek van de groote j schare belangstellenden *uit Hol- landsch Noorderkwartier naar „Concordia" in Noord.Schar- woude weer groot zal zijn SCHOORL BURGERLIJKE STAND Geboren.: Maria dochter van Jacob Smit en Elisatoéth Kuin; Adèle doch ter van Klaas Graaff en Guurfje Ruis. Ondertrouwd: Nicolaas Danenberg ■wonende te Oude Niedorp en Aafje Meiier. Getrouwd: Albert de Wit en Ca. ttharlna Gerardina RoSkaniReijer dert Das en Aatje Steen. Overleden Andnes Kamp oud 63 ir. Bouwbedrijf Het in de pers verschenèn be. richt, dat de Nederlandsche re. geering *Duitsch hout zal laten kappen, is voor vele arbeiders aanleiding om zich voor dit werk aan te melden, Het werk in •Duitschland schijnt hen aan te trekken! Het arbeidsbureau kan hen echter niet helpen De op dracht is gegeven aan de Gront. mij doch in Nooraholland-N, worclen er geen arbeiders voor gevraagd Momenteel zijn er wat timmer lieden tekort om thet thans be. schikbare hout te verwerken. «Het merkwaardige verschijnsel doet zich voor, dat er eenige metselaars beschikbaar zijn, doch dat deze niet geplaatst kunnen worden, wanneer er niet tevens timmerlieden komen! Het gebrek aan deze vakarbei ders geeft aanleiding tot „weg. koopen" van personeel. Vanzelf sprekend wordt hiertegen met kracht opgetreden. Aan electriciëns en loodgieters bestaat een zoodanig gebrek, dat inschakelen van geïnterneerden voor loodgieters- en electriciëns. werk wordt voorbereid. Landbouw Er wordt intensief gewerkt Dm in de korte perioden, waarin het weer het toelaat, den oogst bin nen te balen, waar vanzelfspre. kend veel personeel voor noodig is. .Het is echter bijna ontmoe digend, dat het weer zoo tegen werkt De oogst lijdt hier sterk onder Vooral op Texel is men somber gestemd. De aantrekkelijke regeling voor opleiding van jeugdig «per soneel -in het drukkersvak heeft nog niet voldoencTe effect gehad, Er bestaat nog steeds behoefte aan drukkersleerlir.gen Een bijzondere aanvrage, welke heel wat selectiearbeid zal mede brengen, doch niettèmin 'voor den 20sten dezer maand bewqrkt moet worden, is die om hoofd agenten en inspecteurs voor -het politiecorps van het marine, etablissement te Soerabaya, be nevens juridisch, administratief en boekhoudkundig personeel voor de Koninklijke Marine in Indonesië. Over het algemeen is zoodanig personeel wel in vol doende mate aanwezig. De aan vrage zal dus wel succes hebben. LANGENDÏJK. MINIMUMPRIJZEN De minimumprijzen zijn voor de-«komende week onveranderd gebleven. EEN MILITAIRE AUTO kwam te 's Gravenhage in botsing met een motorrijder. Deze liep 'een schedelbasisfrac'tuur op en is in den loop van den dag overleden. RUIM HONDERD PAKKET TEN door Amerikaansche school kinderen-verzonden werden gis terenmiddag te Haamstede door leerlingen der school ia het bij zijn van Miss Allen van de Am. ambassade geopend TWEE OUD-RECfiERCHEURS van het Bureau Nationale Veilig heid zijn gearresteerd onder ver denking van chantage. Het systeem dat het amateur-boo. neel een eigen theater heeft zooals ia Amerfka zal thans ook in Ndderlamd worden ingevoerd'. In het bosolï van Boedius tussohen Huizen en Naarden is een theater ïn wording voor het arnateu r^t'ooneelgezelscha p "De Plan keniers". Dit gezelschap heeft to,t doel het brengen van hefc betere genre tiooneel door amateurs. Het theater verrijst op het terrein van. "Oud_Bussum"; het heeft een uitstekende accomodatie en biedt plaats aan ongëveer 200 personen. Men wil in de toekomst een open luchttheater bouwen en eetn muziek centrum oprichten. IN DURBAN (Zuid-Afrika) zijn honderd kolonisten aangeko men, waaronder ook Nederlanders BINNENKORT zal een aantal Amerik. protestantsohe zendelin gen in Japan arriveeren voor den wederopbouw van kerken en scholen. DE LEIDERS van de Japansche vakbonlen van spoorwegarbeiders hebben beslóten 'dat er geen.-al- gemeene staking op de Spoórwe- «pn 'al worden georganiseerd.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1946 | | pagina 3