Positieve eendracht heeft zich ontwikkeld Kunnen Italianen beter wegloopen dan vechten? 4 te Nieuw Noordhollandsch Dagblad INTERVIEW MET MINISTER BEEL Rijkspersoneel vraagt duurtetoeslag Duitsche krijgsgevan genen verlaten Engeland LONDEN VERRAST OVER WALLACE S REDE Wisjinsky ontkent dit te hebben gezegd Familie van politieke delinquenten opgelicht De rubberproductie op Java Amerika over het Stauntontournooi Vier tegelijk Politie in de kast Postzegelspoai-ders voor! Meë'bml ziji\en. zéü aüe rommel opmwi'!.1/ ZATERDAG 14 SEPTEMBER 1946 De werkzaamheden aan de groote verkeersbrug over den IJssel bij Zwolle zijn reeds zoovep gevorderd, dat de rijweg geplaatst kan worden. Ook aan de overspanningsboog wordt hard gewerkt. Groote kranen brengen de zware constructie stukken op hun plaats. (Henneke P.) Het vooraanstaande Deen- sche blad „National Tiden- de" geejt een interview, dat een vertegenwoordiger van dat blad gehad heeft met Minister-president Beel. Aan het begin van het gesprek bracht Dr. Beel naar voren, dat het Nederlandsche volk veel dank verschuldigd is aan Denemarken, niet het minst voor de ontvangst, die aan de Nederlandsche kin deren daar ten deel viel. Vervolgens wees de Minister- President er op, dat gedurende vijf lange jaren in ons land (Je eerbied voor de wet werd uitge hold en dat het was te verwach ten. dat dit ongewenschte conse quenties met zich zou brengen. Intusschen is het mijn indruk, aldus de Minister, dat het land druk bezig is om deze ziekte te boven te komen. Heel het admi nistratieve apparaat staat weer onder controle van het parle ment, hetgeen niet kan nalaten van invloed te zijn zelfs op den laagstgeplaatste ambtenaar. Met betrekking tot den geestelijken opbouw van ons volk verklaarde de minister zich optimist. l'osiueve en negatieve eendracht. Is het uw indruk - aldus vroeg de journalist - dat. men, nadat de politieke partijen zijn terug gekeerd, nog steeds sporen van de eenheid, die het Nederlandsche volk tijdens den oorlog kenmerk te, in het politieke leven van het oogenblik kan terugvinden? Het. is waar, aldus mm.ster Beel, dat wij tijdens den oorlog een eendrachtig volx waren, maar deze eenheid was in hoofdzaak van negatieven aard. Zij was ge richt tegen den gemeenschappe- lijken vijand. Die negatieve een heid is sedert de bevrijding lang zamerhand verbroken. Wat er tntusschen aan positieve eenheid tijdens de bezetting gevonden werd, heeft zich gelukkig verder ontwikkeld. Een uitdrukking ziet U in de vorming van de Partij van den Arbeid en vandaag ziet u in de nieuwe regeering tot uit drukking gebracht een samen werking, die tot nu toe in de Ne derlandsche politiek nooit moge lijk is geweest. lJe waarde van ons Koninklijk Huis. Wat ons Koninklijk Huis met Koningin Wilhelmina aan het hoofd beteekend heeft voor de eendracht en de samenbin ding van het Nederlandsche volk, kan in het algemeen niet worden overschat. Het was ons verzamelpunt tijdens den oorlog en ook na de be vrijding vereenigt het volk zich rond het Huis v. Oranje. Heden wordt geen stem meer gehoord, die de afschaffing van de monarchie eischt. Gaan wij naar links? Naar aanleiding van den voor uitgang van de Communistische Partij vroeg de journalist den Minister of deze een verdere ontwikkeling in deze richting verwachtte of dat er een reactie zal komen. De Minister beantwoordde deze vraag met een weder vraag; wat is links en wat is recnis? Wat is D.v. commu nisme? Het noemt, zien zelf den meest naar links georien- teerden hoek, ornaat he» gaar ne het uiterlijk wil neDben meer democratisch en meer vooruitstrevend te zijn dan alle andere. Maan naar mijn diepste overtuiging heeft het communisme mets met demo cratie te maken. Wanneer men intusschen onder het begrip links verstaat een stre ven naar. oprecht democratische verhoudingen, zoowel in het po litieke als economische leven, kan ik tot mijn grootste tevredenheid zeggen, dat de strooming in deze richting in het. Nederlandsche volk heel sterk is. Dit is duidelijk tot uitdrukking gekomen bij de behandeling van het regeerings- program, dat een zeer vooruit strevend karakter heeft. Tegen dezen koers verwacht 'minister Beel geen reactie. Het Indische probleem Minister Beel verklaarde ervan overtuigd te zijn, dat er in den loop van afzienbaren tijd weer rust in Nederlandsch Indië zal heerschen. De minister wees er op, dat die rust reeds terugge keerd is in die gebieden, die weer rechtstreeks onder het Neder landsche gezag staan. Over de Vereenigde Naties zei de minis ter, dat Nederland voelt voor in ternationale samenwerking. Het algemeen bestuur der Centrale van vereenigingen van personeel in Rijksdienst heeft in zijn vergadering op 6 September te Amsterdam een motie aange nomen, waarin wordt geconsta teerd, dat de noodtoestand, waar in het Rijkspersoneel zich be vindt. het gevolg is eenerzijds van de steeds stijgende kosten van levensonderhoud en ander zijds van de tot nu toe onvol doende verbeteringen in de sala rispositie van de Rijksambtena ren. De motie wijst er op, dat de onrust, welke door een en ander is gewekt, noodlottig is voor de goede uitoefening van den staatsdienst. Tenslotte wordt aan de regeering het verzoek tericht om, in afwachting van e totstandkoming van de her ziening van het Bezoldigingsbe sluit, aan het rijkspersoneet zoo spoedig mogelijk een behoorlijke duurteoijslag toe te kennen. De Britsche regeering heeft een plan goedgekeurd tot repa- trieering* van Duitsche krijgsge vangenen De krijgsgevangenen zullen te beginnen met eind September worden gerepatrieerd in een tempo van 15000 man per maand. Er zal voorrang worden verleend aan hen, die blijk heb ben gegeven van een democra tische instelling en aan hen, die kwaliteiten bezitten, welke voor het herstel van Duitschland drin gend noodig zijn of Wier terug keer naar hun land door andere oorzaak zeer gewenscht is. Een woordvoerder van het Brilsche ministerie van buiten- landsche zaken heeft verklaard, dat de rede van dén Amerikaan- schen minister van handel te Londen aanzienlijke verrassing heeft gewekt. De opmerkingen over het Britsche imperialisme waren des te verbazingwekken der op een oogenblik, waarop Engeland Brits^h-Indië het be leid over zijn eigen zaken toever trouwd en met het oog op het punctueele terugtrekken van Britsche troepen uit Berzië in Maart. Er bestaat in Engeland geen neiging een oorlog met de Sowjet-Unie onder het oog ie zien, aldus de woordvoerder, en ihij zeide, dat er in werkelijkheid meer toespelingen op oorlogsge vaar in de Russische en Ameri- kaansche, dan in de Britsche pers voorkomen Het is echter niet zeker, dat Engeland zich over de rede Wallace door middel van diplomatieke kanalen met Ame rika zou verstaan. De aangele genheid zou echter in zorgvuldi ge overweging genomen worden, spelers. Ook volgens den officieelen tekst van de redevoering van Wysjinsky, den Sowjct-ver- fegenwoordiger ter Vredes conferentie, heeft deze, naar wy reeds melden, verklaard, dat de Italianen beter weg loopen dan vechten en dat zy even veel weg hebben van Romeinsche helden als een ezel wegheeft van een leeuw. Op verzoek van Wysjinsky, zoo blijkt uit een voetnoot bij de officieele Engelsche tekst van een zijner redevoeringen, zijn in het door het Sowjet-persbureau Tass verspreide bericht aangaan de deze rede deze passages ge schrapt De Italfaansche delega tie heeft bij den voorzitter van de politieke en territoriale com missie voor Italië tegen dé door Wysjinsky teruggenomen bewe ringen geprotesteerd Op zijn beurt heeft Wysjinsky in een brief aan den voorzitter gepro testeerd tegen de verdraaiing van zijn woorden. In werkelijkheid aldus Wysjinsky, heeft hét be trokken gedeelte van d'e rede voering als volgt geluid: en deze feiten dienen om aan te toonen, dat hoogvereerde gene raals zooals Graziani en Messe e.d meer gewend waren aan wegloopen dan aan strijd' leve ren." Pacifico. de voorzitter van de CubaanschItaliaansche ver- eeniging „Guiseppo Garibaldi" heeft Wysjinsky naar aanleiding van zijn redevoering uitgenoodigd tot een duel. De zeeliedenstaking in Ameri ka. Stakers, die borden dra gen met verschillende op schriften, posten voor een der schepen in de New-Yorksche haven. (I.N.P. P.) De PRA te Utrecht heeft een zekeren Sp gearresteerd, die zich voordeed als PRA-recher- cheur en aan familieleden van gedetineerde politieke delin quenten zijn bemiddeling aan bood tot een spoedige invrij heidstelling van geïnterneerden. Verschillende malen is men od zijn voorstellen ingegaan en zijrr hem geld en goederen afgedra gen als belooning voor zijn zoo genaamde bemiddeling. Van de 2500 ha groote regee- ringsrubberonderneming, welke ten zuidwesten van Batavia in de nabijheid van Serpong is ge regen, zijn thans 200 ha in ex ploitatie. De dagelijksche pro ductie bedraagt tusschen de 400 en 500 kilogram. De onderneming ligt evenwel gedeeltelijk buiten de grens van het door de geallieerde troepen bezette gebied. Men verwacht, dat voor het einde van dit jaar nog 1000 ha in exploitatie ge bracht zal kunnen worden De sheets kunnen ter plaatse wor den gefabriceerd. Er zijn meer dan voldoende arbeidskrachten aanwezig en rubbertappers, die voor den oorlog werkzaam wa. ren, hebben zich weer aange meld. Ook in Amerika hebben de prestaties van de Russische schaakmeesters in het Slantoun- tournooi te Groningen grooten indruk gemaakt. De Amerikaan- sche kampioen Reshevsky, die in den tweedaagschen schaakwed strijd RuslandAmerika, Bot- winnik als tegenstander zal heb ben, verklaarde een moeilijke doch levens nuttige taak te voorzien. Elke ontmoeting met een schaakmeester van Botwin- niks formaat heeft zijn waarde, zoo zeide hij. Ook Fine, die even eens aan den wedstrijd tegen Rusland zal deelnemen uitte zijn bewondering voor de Russiscne Een Scheveninger schokker, die gisteren een mijl of zeven ten Westen van Scheveningen uit de kust aan het visschen was, geraakte met het vischtuig vast aan een mijnenkabel, waardoor vier mijnen tegelijk naar boven kwamen. Toen de bemanning van den 'eersten schrik bekomen was, moest in allerijl het geheele vischtuig gekapt worden om er- er te voorkomen. De mijnen rijven nu aan de oppervlakte en leveren gevaar op voor de scheepvaart Twee heeren, die een overval wilden plegen op het postkan toor te Vriezenveen en een kast openden om naar breekgereed'- schap te zoeken, werden verrast door eenige politiemannen die uit de kast te voorschijn kwa men. Achteraf bleek, dat een der twee inbrekers een dubbele rol speelde en van tevoren de politie gewaarschuwd had. Dat het zoo mooi opgezette complotje echter weinig resultaat had kwam, door dat de politiemannen in de drukte van het kantoor niet durfden schieten, enomdat zij tenslottè den man arresteer den, die aan de politie inlich tingen had verschaft en maar voor de aardigheid aan den over val meedeed! In Haarlem is een comité, dat zich ten doel stelt gebruikte postzegels in te zamelen voor gewonde soldaten en oorlogs slachtoffers. die in hospitalen in Amerika, Canada, Engeland etc. liggen, Alleen in Amerika bevin den zich 300.000 oorlogsgewon den in d'e ziekenhuizen en velen van hen vinden afleiding in het postzegels verzamelen Een beroep wordt gedaan op alle Nederlanders om gebruikte zegels af te staan. Zij worden aangeboden aan hospitalen ter verdeeling onder de oorlogs slachtoffers. Elke zending, hoe klein ook. geeft blijk van medeleven met deze gewonde strijders. Inzendingen te richten aan den heer F. Vink, Leidschevaart 466, Haarlem. clcorClwcl^a M.BoMhrtlk vMv&niwif ia Kek Q;aiihtoh'ScKflflKtouti\oot. VezIjhb«ruem«idKoe [awjkfit claar mooi. v$eer bluft s ut/

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1946 | | pagina 4