HET STAKINGSRUMOER TE AMSTERDAM gskeesqO voor Bijzonder Hooger Onderwijs PAR IJ SC HE CONFERENTIE HALF OCTOBER TEN EINDE O NIET KRACHTIC GENOEG Klasse-justitie en vrouwelijke rechters Militairen niet achter den C.P.N.-wagen Straatklinkers en glasscherven De spelling in de Kamer Spoedige hervatting der besprekingen GENERAAL SMUTS NAAR NEDERLAND Nieuwe fruitbonnen Nieuwe ambachtsscholen Nieuwe Fransche ambassadeur Besluit van de Groote Vier RUSSISCH VOORSTEL VERWORPEN 200 Chineezen gedood aan Oostkust van Sumatra Schoenenbon voor October De wensch, dien wij gisteren hebben geuit, dat de overheid tegen de misdhdige woeling in Amsterdam de eenige houding zou aannemen, die past, is slechts in zooverre in vervulling gegaan, dat het Amsterdamsche gemeen tebestuur geweigerd heeft, een openluchtmeeting van de stakers toe te staan. Het is echter al erg genoeg, dat verschillende op ruiers de gelegenheid hebben ge had', des avonds in de Apollohal het woord te voeren, van uik höut zaagt men planken. Verwonderd kan men voorts zijn over het besluit van de Tweede 'Kamer, om den commu nisten de gelegenheid te geven, vandaag in het Parlement nog eens flink wat reclame over deze zaak te maken. Het eenige mo tief, waarop de Kamer besloten zal hebben, de interpellatie over <Je gebeurtenissen in Amsterdam toe te staan, zal gelegen zijn in de verw.»ching, dat ae regeering duidelijk zal zeggen waar het op staat Wij hopen, dat dit zal geschie den. 'Het ondemocratische optre den" van de raddraaiers in de hoofdstad, dat rechtstreeks tegen de meest-vitale belangen van het volk gericht was, en opnieuw het economische macntsmiddel van de staking wilde hanteeren voor het bereiken van politieke doel einden, moet op de meest krach tige wijze worden bestreden. Het schijnt noodig, die hoop te uiten, als we nagaan, wat minister Jonkman gisteren voor de radio heeft gezegd. Z. Exc. vond het noodig. de troepenuit.' zending naar Indië alsnog te rechtvaardigen, wat al een vreemde indruk maakt op het moment, dat de staking was uit gebroken Hij achtte het verder noodig te zeggen, dat „misver stand de oorzaak was van de moeilijkheden, maar o.i. is van een misverstand bij de opruiers geen sprake, er is alleen sprake van welbewust georganiseerd op treden met de meest perfide kwade bedoeling. Dat een re geerder dit een misverstand noemt valt ons leelijk uit de hand. Dovendien acht Minister Jonkman de gebeurtenissen „niet onverklaarbaar" in de verwar ring van na den oorlog. Verder heeft de minister «betoogd, dat de bedoelingen van de regeering de zelfde waren als die van de sta kers en ,hij ging zelfs zoo ver, door te zeggen, dat de stakers., „den vredeswil van hef Neder- landsche volk nog eens ten over vloede bevestigd hebben." Maar een minister, die in het open baar zoo tf-edeneert, loopt' in Sep tember 1946 toch wel bedenkelijk met oogkleppen, Nogmaals, wij hopen dat de regeering vanmiddag in de Tweede Kamer een krachtiger geiuid zal laten hooren: tot nog toe is, wat wij van de Overheid hebben gehoord, lang niet krach tig genoeg! Een onschuldig onlwerpje tot verbetering van de bezoldiging voor de rechterlijke macht was aanleiding tot enkele opmerkin gen van verderstrekkenden aard in de Tweede Kamer. De Com munist Stokvis zei. dal dit het begin kon beteekenen van de af schaffing van de klasse-justitie. De heer mr Donker vroeg, wat de minieter dacht van d'e benoe ming van vrouwelijke .rechters,. Minisler Maarsseveen zei, dat hij zich de vrouw heel goed kon in denken als kinderrechter. Ge huwde vrouwen moeten z.i, niet in de rechterlijke macht. Verder wil hij over het probleem nog eens nadenken. De verbetering in de bezoldiging maakt het ove rigens mogelijk, dat de kring, waaruit rechters zullen worden benoemd wel wat wijder zal worden-ge trokken, de bezoldiging was ten eenenmale onvoldoende. (Van onzen eigen redacteur) AMSTERDAM geleek gisteren meer op een provinciestad dan qp een metropool, wantAmsterdam was tram loos en miste derhalve haar typische bedrijvigheid bij de be langrijkste halten. Dat provinciaal cachet verdween echter al spoedig daar waar stakers en nieuwsgierigen zich opeen- hoopten en de situatie bespraken. Vooral het gedoe op het middendamterrein had veel weg van een massameeting. Ook op andere punten van de stad vonden samenscholingen plaats. Toen wij Amsterdam om één uur binnenkwamen was de po litie juist bezig in de omgeving van het Haarlemmerplein met gummistok en 'blanke sabel schoon schip te maken. Het bijkantoor van De Waar heid in Tie Haarlemmerstraat was ijverig bezig te bulletineeren, dat nu weer die fabriek, dan weer dat bedrijf eveneens het werk had neergelegd en zij deed dat op een manier van: gelukkig maar, alweer één. De CPN weet ook wel erg goed in welke buurten zij het best haar berichten kan rondstrooien, om menschen achter haar kar retje te krijgen. Wij stonden op een gegeven oogenblik plotseling tusschen een aantal conducteurs van de gemeentetram. De teen wilde weer gaan rijden om de boel niet in de war te'sturen en.... om dat de bond (lees EVC) er niet achter stond; de ander was be vreesd voor represailles van sta kerszijde Daar was overigens wel eenige reden voor, want toen d'e eenige tram met politie bemand ons passeerde, vloog plotseling een zware straatklin ker door de lucht ener sneu velde een ruit van lijn 25, waar- r)E TWEEDE KAMER heeft gisterenmiddag het wetsont werp inzake de nieuwe spelling in behandeling genomen. Zij is er in blijven steken, nadat vrij wel alle sprekers hadden ver klaard, de noodzaak van een re geling tot opheffing van de ver warring in te zien. Op het laat ste oogenblik kwam de Rotter- damsche onderwijsman drs Lu cas van de KVP met twee vér strekkende amendementen: nl. om de spelling bij de wet en niet Bij maatregel vgn bestuur vast te stellen en om dé commissie van advies niet de bevoegdheid te- geven, wijzigingen in de schrijf- wiize voor te stellen. Daarover zal de Kamer vandaag beslissen door wij ons in allerijl voor een zwerm glassplinters, die in het rond vlogen, in een portiek moesten terugtrekken. Zoo tegen twee uur werd het overal ;n de omgeving van Dam rak en Nieuwedijk vrij rumoerig. Een voorbijsnellende taxi weid gedwongen te stoppen en toen dat niet erg spontaan ging, «uk. ten een paar opgezwiepte jonge lui het portier er uit en kegelden het over het plaveisel. Even later werd lijn 25, die stoer was blij ven doorrijden, met sterke hand uit de rails gelicht. Op den Nieu wedijk werden eenige militairen, die rustig-passeerden, uitgejouwd en toen zij daarop reageerden aangegrepen. De politie moest met -de blanke sabel de vech tende en dooreentuimelende kluwe uiteendrijven Een auto van den geneeskundigen dienst kon, als resultaat, een slacht offer wegrijden, dat een flinke tik had opgeloopen. tJit Batavia wordt vernomen, dat de wapenstilstandsbe sprekingen op 26 September na den terugkeer der Repu- blikeinsche afgevaardigden uit Djogjakarta hervat zullen worden, Reuter meldt uit Parijs, dat generaal Jan Smuts, minister president van de Unie van Zuid-Afrika, voornemens is binnenkort een bezoek aan Nederland en België te bren gen. Het Centraal Distributiekan toor deelt mede, dat op de bon nen 563 en 063, welke men voor Woensdag 11 September j.l moest inleveren bij een hande laar in groenten en/of fruit, 2 kg. appels of peren verkrijgbaar zullen zijn In verband met het nijpend gebrek aan geschoolde werk lieden in de industrie en aan goed onderlegde vaklieden voor de bouwbedrijven, is het dringend noodig, het getal lagere nijverheidsscholen uit te breiden. Er is reeds een aantal nieuwe scholen op vo rige begrootingen aangevraagd en ..in de eerstvolgende jaren" zal de oprichting en instand houding van twintig nieuwe dagambachtsscholen worden bevorderd, verdeeld over de verschillende provincies. De heer Jean Riviere is be noemd tot Fransch ambassa deur te Den Haag. in opvol ging van den heer Guerin De- vaux. die tot ambassadeur te Rio de Janeiro is benoemd. CTAAT een oud ideaal op het punt om verwezen lijkt te worden? In de be grooting voor Onderwijs enz. deelt minister dr. Gielen mede, dat hij het billijk acht, om aan ae RK. Universiteit te Nijmegen, de Vrije Univer siteit te Amsterdam en de R.K, Economische Hooge- school te Tilburg, rijkssub sidie te verleenen. Een derge lijke subsidie wordt reeds sedert jaren aan de Economi sche Hoogeschool te Rotter dam gegeven en is van ka- TIJDENS de bijeenkomst van gisterenmiddag hebben de Groote Vier besloten aan de vredesconferentie voor te stellen 5 October aan te houden als de dag, waarop het werk van de commissies ten einde moet zijn. Zij werden het er te vens over eens, dat de plenaire vergaderingen van de vredes conferentie op 15 October beëindigd dienen te zijn. Indien een commissie op 5 October niet met haar werk gereed is, zullen de Groote Vier «beslissen welke stap_ Pen dienen te worden genomen. De Groote Vier kwamen verder overeen, dat op de plenaire verga deringen elk vredesverdrag afzon_ derlijk zou worden behandeld, zonder rekening te houden met rïe verdee- Met de „Bossevain" zijn de troepen van de eerste divisie uit Amsterdam naar Indonesië vertrokken. Het schip verlaat de Amsterdamsche haven. (A.N.P. P.) ling in verschillende commissies. De raad van ministers van buiten, landsche zaken zal een begin maken met het bestudeeren van de aanbe velingen der conferentie, zoodra de op 5 October beginnende plenaire zitting die naar voren brengt. Bevin stelde voor dat de raad van ministers zich daarna naar New York zou begeven -om zijn werk in verband met de vredesverdragen daar voor te zetten. Op dit punt heeft men echter nog geen defini tieve beslissing genomen. De Veiligheidsraad zette gis teren de debatten voort over de Russische resolutie, waar- "bjj een opgave van plaats en sterkte van vreemde strijd krachten in niet-vijandelijke gebieden wordt geëischt De Egyptische afgevaardigde verklaarde, dat indien de onder handelingen met Engeland over het terugtrekken van de Britsche troepen uit Egypte zou mislukken zijn land niet" zou aarzelen de zaak voor den Veiligheidsraad te brengen. Parodi, de Fransche afgevaardigde, zei onaangenaam getroffen te zijn door het feit, dat de Russische resolutie „propa ganda" wordt genoemd. Hij was van meening, dat de uiterste voorzichtigheid moest worden betracht bij het beoordeelen van motieven Nadat Dr. Oscar Lan ge (Polen) nog een pleidooi had' tholieke en protestantsche zij de reeds herhaaldelijk be pleit. Te Bangansiapiapi, aan Suma tra's Oostkust, dat na Bergen in Noorwegen het groalste vis- schersdorp ter wereld is, zijn vol gens berichten tweehonderd Chi neezen gedood. Aneta verneemt van bevoegde zijde, dat in dit visschersdorp, dat aan den mond van de rivier de Rokan ligt, on langs onlusten zijn uitgebroken nadat de Chineezen hadden ge weigerd hun wapens aan de In donesiërs uit te leveren. Het Centraal Distributie kantoor deelt mede, dat in den loop van de maand Oc tober 1946 diegenen voor een schoenenbon in aanmerking komen, wier stamkaartnum mer op het c;jfer 0 eindigt, voor zoover zij sedert 1 Jan. 1945 nog geen bon voor schoenen hebben ontvangen Van April «tot en met Augustus werden ca. 3.3 millioen schoe nenbonnen uitgereikt. De schoe nenproductie kon tengevolge van den onregelmatigen aanvoer van overleder met den verkoop niet geheel gelijken tred houden De handels- en winkelvoorraden zijn daardoor geslonken. Teneinde deze voorraden op peil te bren gen, zoodat het publiek weer een behoorlijke keuze kan worden gegarandeerd, zullen de plaatse lijke distributiediensten pas na 12 October op nader vast te stellen dagen gelegenheid geven de bonnen onder overleg ging van s'amkaart met bijbe-. hoorend inlegvel af te halen. gehouden voor plaatsing op de agenda van de kwestie werd het Russische voorstel met 7 tegen 2 stemmen verworpen. Slechts de Sowjet-Unie en Polen stemden voor, terwijl Frankrijk en Egyp te zich .van stemming onthielden

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1946 | | pagina 1