De Landbouwtentoonstelling Middenstandsweek geopend 2 Nieuw Noordhollandsch Dagblad Juweel van het land een feest voor de stad Attentie voor Indië Gesproken Brief Bekroningen Wacht U voor „Succes" De blijde gebeurtenis in het Prinselijk gezin Marktberichten WEERBERICHT Een sprookje bij avond, één rijkdom op den dag STAKINGSRUMOER TE AMSTERDAM Elkanders lasten WOENSDAG 25 SEPTEMBER 1946 WOE DE LANDBOUWTENTOONSTELLING, de eerste georgani seerde sinds de bevrijding in Alkmaar, is een groot suc ces geworden. Dit Wat het aantal inschrijvingen betreft, als de kwaliteiten van de verschillende inzendingen. Een succes ook voor de organisatie, die perfect in alle opzichten, heeft mogen constateeren, dat deze tentoonstelling de grootste is, tot nu toe gehouden. Het weer was voor deze expositie uitermate gunstig en reeds vroeg in den morgen was. de stad vol belangstel lenden, aangetrokken door dit evenement op landbouwgebied en tegeliik ook vol belang stelling voor de prestaties, die de middenstanders hadden verricht in hun winkels en etalages. Zoo zijn stad en land op dezen dag dichter bii el kaar komen te staan, in het besef, dat een hechte samen werking niet andess dan nut kan hebben, zoowel voor Alk maar als voor de wilde omge ving van de marktstad bij uitstek. onderlinge samenwerKing met sterke resultaten Als startsein voor de ten- stellin® kwamen hedenmorgen de onderscheiden organisaties in café Bos bil een, om te luis teren naar de uiteenzettingen van den heer J. Borst, voor zitter van den kring Alkmaar en om de openingswoorden van den burgemeester, Prof. Mr. A. Koelma. te vernemen. De heer Borst releveerde de groote veranderingen, die er in een paar jaren hadden plaats ge had, met het gevolg, dat hier de resultaten te zien zijn van ijve rig samenwerken en van den drang naar verbetering^ Hij sprak zijn verheugenis uit over de komst van verschillende in stanties; o w. de burgemeester, de directeuren van marktwezen en openbare werken, de secreta ris van de Kamer van Koophan del, contact-commissie van dén middenstand enz. enz Vervol gens gaf hij een overzicht van net aanwezige materiaal: hen derden schapen, 64 hokken met varkens, 31 stamboekpaarden, 76 geiten en bokken. 54 koeien en diverse landbouwmachines', de laatste nog niet zooveel als oor spronkelijk was verwacht, dit in verband met de groote trans portmoeilijkheden. Verder uit gelezen pluimvee, fruit en een keurige stand van de Landbouw school Spr dankte de gemeente Alkmaar, de omliggende ge meenten en veilingen voor de financieele bijdragen en de groote medewerking, ook bij an dere instanties. Hü gaf den wensch te kennen ieder jaar dezen dag te organiseeren, ter wijl hij het verlangen naar vo ren bracht te komen tot een be stuur uit landbouw, marktwezen en middenstand1, om aldus tot een geheel te komen en zoo het contact tusschen stad. en land steviger te maken dan ooit Voor hen, die verwanten e.d. bij Leger en Vloot in (O. en W.) Incïië hebben, is er nu gelegenheid daar. heen een z.g. op te geven. De opname geschiedt op gramofoonplaten, die door het Dep. v. Oorlog aan de betrokkenen worden verzonden en hun eigendom blijven. Op Donderdag 26 September a.s. van 10 tot 16 uur bestaat gelegen heid tot opgeven In: LUNCHROOM MODERN LANGESTRAAT 90 ALKMAAR door den eigenaar den heer Piet geheel belangeloos voor dit schoone doel ter beschikking gesteld. Hier worden ook, geheel zonder verpliclt ting, alle gewenschte inlichtingen verstrekt. Per plaat kan door een of meer (hoogstens 4) personen to totaal 6 minuten, worden gesproken: gemusi ceerd e.d. Kosten voor Officieren 9.50, On derofficieren 7.—, Minderen 4.50; kosten van verzending inbegrepen. Laat deze kans niet voorbijgaan. S'eunt onze militairen bij hun dik. •ijls zeer moeilijke taak. Laat hen de stemmen der geliefden uit het Moederland hooren. TECHN. GELUID INST. BUREAU v. <i. KLEI Corr. adres J. C. v. d. Hilst, Ben- tiiickstr. 13 Amsterdam W. Tel. 87462 Advertentie) Ontmoeting van stad en omgeving Burgemeester Prof. Mr. A. Koelma, die in den korten tijd van zijn ambtsperiode van alle kanten de wil tot heropbouw heeft kunnen waarnemen, sprak zijn groote voldoening uit over de orga nisatie van dezen dag, omdat het de eerste georganiseerde ontmoeting was tusschen stad en omgeving en het een be wijs was van het zich her stellen in normale omstandig heden, vooral ook omdat de zen dag hoort bij het stads beeld- van Alkmaar. De ingezetenen hebben dit meer dan ooit begrepen, gezien de actie van de zakenmenschen. De land bouwtentoonstelling is en blijft een buitengewone gebeurtenis voor Alkmaar en omgeving, die in alle opzichten voldoening geeft. De stad heeft dit begrepen en ziet in, dat de Landbouwexpositie verbonden dient te worden met een of andere gebeurtenis in het dagelijksche leven. Dit jaar is daar een begin mee gemaakt. De burgemeester felici teerde de organisatoren met het behaalde succes en verklaarde hiermede de tentoonstelling voor geopend. De heer Govers gaf nog in het kort aan de belangstelling die er bestaat ook bij de instanties, hij noerhde o.a het verheugende feit, dat de autoriteiten een kijk je zullen nemen, om uit te zien naar geschikt materiaal, dal kan worden gezonden naar Canada en andere gebieden. Hij spoorde de deelnemers aan, nog grootere resultaten te bereiken, dit lat - voordeel voor Nederland in het algemeen en voor den landbouw in het bijzonder. De tentoonstelling Terstond daarna begon de jury met haar werk en reeds de eerste uren waren heel wat prijzen bekend bij het pluimvee en bij de grootere stukken. Zooals reeds geme moreerd is het materiaal van zeer goede kwaliteit en de zorgen er. aan besteed zijn voortreffelijk. Ook de andere stands boden verkwikkende vergezichten, terwijl de Ko renbeurs was herschapen in een lustoord van bloemen, fruit, huishoudelijk gerei en dergelijk. Het bijzondere van dezen dag komt het best tot uitir in de massale opkomst van he publiek, dat de straten vulde en de verschillende ter reinen bezocht. De uitslagen worden in een volgend nummer vermeld. Beeren geboren in 1944 of vroeger: 1. P 1781 eig. C. Borst HH, Waard; 2. P 1818 K. Veldt 'tWoud Bergen; 3. P 1683, S. Bakker Jzn.; Kolk Aarts_ woud. Beeren; geboren na 31 Dec. 1944; doch vóór l Oct. 1945. 1. P 1905, eig. J. Oostwonder tie Beemster; 2. P 1861, G. Kant te Ju_ lianadórp; 3. P 1901, H. v. Wonderen te Oudorp. Beeren, geboren na 30 Sept. 1945; doch niet jonger dan 6 maanden. 1. P 1958, K. Veldt, 't Woud? 2A. P 1968 Varkensfokver. Spierdijk, A2B. J.v.21016 P. Zwakman te B'erg'en; 3. P 1965, J Schipper te Graft Ongecorrigeerd ONGEOORLOOFDE IMPORT Maandagavond haddgn CCD_con_ troleurs op het station alhier succes Met, den laatsten trein arriveerden eenige winkeliers die een" partijtje scharen en messen bij zreih hadden. Het voortgezette onderzoek leverde nog een vergrooting van de buit op. scharen en messen bleken gloed nieuw, van prima kwaliteit en waren rechtstreeks van Solingen uit over de g'rens gesmokkeld; de prijzen* waren resp. slechts 3 en 3Vs gulden. Hoewel niet geheel goed te keuren, is deze wijze van import wel te begrijpen! In den laatsten tijd worden door verschillende verkooporganisaties, o. m. de Verkooporganisatie "Succes"; gevestigd Maresingel ia te Leiden, aan het publiek aanlokkelijke aan_ biedingen gedaan om via een soort spaarsysteem na verloop van» een zekeren tijd in het bezit te komen van een radiotoestel, rijwiel; wasch- machine, stofzuiger, eftc. Hoewel de diverse publicaties in de pers er wel op duiden dat een ruime productie in de naastte toe komst nog niet verwacht mag' wor den en mede door diverse andere omstandigheden de handel in ge noemde goederen nog uitermate be perkt is, schijnt een groot deel van het publiek zulks niet te beseffen of zich door de colporteurs der organi_ saties anders t'e laten voorspiegelen. Uit een recent onderzoek is komen vast te staan dat ten aanzien van de genoemde organisaties totaal geen financieele controle bestaat dat gene wat door het publiek als "spaarsysteem" wordt beschouwd, gezien, het- geldelijk beleid, tier nau_ wernood op deze naam aanspraaü mag maken. Op grond hiervan en in verband met het feit, dat aflevering der ge contracteerde goederen in de naaste BLIJKENS een uitlating van Minister Lieftinck op een persconferentie te Ottawa (Canada) kan de blijde gebeurtenis in het Prinselijk Gezin in de maand Mei worden ver wacht. roekomst niet verwacht mag wor den, wordt ontraden contracten met een dergelijke organisatie af te slui_ LIMMEN- ALGEMEENE TUINBOUW? CURSUS Het 2e winterhalfjaar van den algemeenen tuinbouwcursus zal weer een aanvang nemen, en wel op 2^ September a.s., 's avonds half acht. WARMENHUIZEN 25 Sept. 2600 kg. uien 7.80—8.30;; 1150 kg. bieten I 4.90; II 2.90; 300 kg. gele kool 7.80— 8.30; 15300 kg. rode kool 4.20—8.30; 40.000 kg. witte kool 55-20; 100 kg: snjjboonen 19.50; 1100 kg. slaboonen 33.20—64.90; afw. 12—22.50; 36400 kg. aardappelen; Bevelanders' 6.907.80; bl. eigenh. 7.808; witte idem 77.70 1 ALKMAAR 25 Sept. Andijvie 6 18; spinazie 1428; postelein 1428 'worteltjes 2230; roode kool 614.20 gele kool lï—12; groene kool 1623; spruiltkool 3567; specieboonen 43 80; snijboonen stok 50138; idem stam 4050; idem prink 4256; prei 11—16; uien 8.80—11.20; bie;en 3.60— 6; tomaten 1638; druiven 76—1.24; worteltjes 1930; radijs 45; selde rie 69; peterselie 5.40; bloemkool I A 60—75; I 42—53; II 25—42; me. loenen 1657; komkommers 1228; knolselderie 49. NOORD SCHARWOUDE 25 Sept. Aangevoerd: 7600 kg. aardappelen groote eerstelingen 8.10; eigenh. 8.40; Bevel. 7.508.10;. roode eerste lingen 530; 9500 kg. uien 7.70—8.50; grove 6.70—7.40; driel. 3.50—3.60; 4000 kg. slaboonen 2772; afw. 1727; 17000 kg'. roode kool 4.20—8.50; 9000 kg. gele kool 4.707.30; 3000 kg. groene kool 13.5013.80; 5000 kg. kroten I 5 20—6.10; idem II 2.80—2.90 op 5 October beginnende plenaire LANGEN1DIJK 25 Sept. Aange voerd: 18000 kg. roode kool 4.608 80 14.600 kg. gele kool 4.20—7.30; 37000 kg. wiitite kool 5.10—5.70; 17700 kg. groene kool 8.7014.70; 3500 kg. bie ten I 4.70—5.80; H 2.80; 4800 kg. bie_ ten 4.308.70; 700 kg. ramenas 4.80 5; 800 kg slaboonen 3167; 350 kg andijvie 6 20; 170 kg. druiven: Ali_ canthe 109: 1150 st. bloemkool I 50— 70; II 20—24; 11000 kg. aardappelen eersttel. 56.50; eigenheimers 89.20 Bevelanders 79.20. AVENHORN 24 Sept. Aardappe len: grove Schotsche 7!608; idem Schotsohe 16; groene kool 4.206; bloemkool I 0.430.52; dem II 0-20—-. 0.37; witite kool 4.405.20; roode koor 4.20—7.80; gele kool 4.20—7; uien: groote maat 8.408.70; gewone maat 4.30—8.10; drielingen 3.104.30; nep 6.606.80; bieten: groote 3.20; kleine 5.90—6.90; augurken:, grof 10.9013.60 basterd 14.90; stek 1/70; slaboonen.: dubb. z. dr. 1.959.65; snijboonen 14 per 100 kg. Weersverwachting medegedeeld door het K.N.M.I. te De BUt, geldig van Woensdagavond tot Donderdagavond: RUSTIG WEER! In den ochtend plaatselijke mist. Meest licht bewolkt met zwakke wind. Vrij warm. ZON opk. 6.30; ond. 18.30 MAAN opk. 7.26; ond. 19-19 Onder een prachtigen na zomer-avond en met veel vlaggen en stralend licht uit de etalages is de Alkmaar- sche Middenstandsweek be gonnen. Op het stadhuis waren daartoe het college van B'. erv W., diverse raads leden en personen uit den middenstand, met aan het hoofd den ónvermoeiden werker, den heer Keysper, in de raadszaal verzameld, om deze week van den mid denstand in te leiden met een openingswoord door den burgemeester, prof. Mr. A. Koelma. „Alkmaar leeft weer, Alkmaar streeft weer", aldus begon* deze zijn korte toespraak, waarin hij de gelukkige' omstandigheden memoreerde, d,ie er toe konden leiden de middenstandsweek tot een feit te maken. „Het betee- kent een nieuwe bloei voor Alk. maar. of liever een oude bloei in vernieuwing. Deze stad is ver bonden aan- zijn omgeving en de middenstand heeft begrip ge toond voor den tijd en voor de toekomst. Als een omlijsting van de landbouwtentoonstelling heeft zij getoond te beseffen, dat de stad zeer nauw met den omtrêk verbonden is. De stad heeft van zijn middenstand ook niet anders verwacht? waar aan het hoofd van deze groep burgers de eeu wige grijsaard staat, die met jeugdige energie zich overal voorspant. Ik breng daarom gaarne hulde en dank namens de stad als gemeenschap aan den heer, Keijsper voor de ontembare werkkracht, die deze' „jongeling" bezielt. Namens de stad ben ik den middenstand erkentelijk voor deze manifestatie en met den wensch dat deze dagen een suc ces mogen zijn moge ik de mid denstandsweek officieel geopend verklaren." Het woord van den middenstand. Hierna nam, we mogen dit wel zeggen, de nestor van den Alkmaarschen middenstand het w'oord „Nu wij de vlag gen ontplooid hebben, de lichten ontstoken in de goed gevulde étalages en Alkmaar m gedachten een sprookjes- stad noemen, mogerf we wel even terugblikken op den winter 1944.45." Na de harde omstandigheden van dien tijd te hebben gememoreerd en de groote moeilijkheden van den middenstand vooral in dat jaar, dat spr. toekende als' het sterfjaar voor den middenstand, vergeleek hij die, met den. huidigen toe stand, waarin bij de zaken menschen nog weinig fut te bekènnen was en waar de etalages nog maar leeg ble ven. „Bat was een van de overwe gingen, cfie er ons' toe brachten deze week te organiseeren. De resultaten zijn nu te zien. Mooie en gevulde etalages met zeer vele gpederen, die er anders zon der deze actie niet gekomen wa ren Het publiek moet echter niet denken, dat er nu van alles .te krijgen is, zoover is het nog wel nietVervolgens somde de heer Keysper de diverse prij zen op, aait d'e étalagewedstrij- den verbonden: slaapkamer cou- pon.stof enz. enz. Na het ge meentebestuur zijn dank te heb. ben overgebracht voor den groo- ten steun, de llchtbedrijven en de politie voor de ondervonden 'medewerking, de leden van het Landbogwcomité en niet in het minst de deelnemers, sprak hij nog een persoonlijke felicitatie ■tot den nog ambtelijk-jongen burgemeester en bood hem na mens den middenstand een sere nade van de Postharmonie aan. Hierna maakte het college van B.' en W. met het óagelijksch bestuur van. middenstandsvereenigingen een rijtoer door de buitenwijken- van de stad, terwijl de overige deelne mers een wandeling langs de ver lichte- en prachtige etalages hielden om na afloop elkaar nog even In het Gulden Vlies te treffen. Het sprookje van overvloed. De etalages zijn inderdaad een tocht door de stad ten volle waard en <ïat de Alkmaarders dit beseffen bleek gisteravond wei toen de stra ten als bij een feestelijken dag vol meuschen waren. IHet was dan ook een dag die als een feest kan wor den aangemerkt. Immers geen win kelier die niet alles had gedaan zijn zaak een vernieuwd aanzien te ge_ ven. Prachtige artikelen zijn er te bewonderen, alleraardigste schoen» modellen, waar de dames niet van weg zijn te slaan en fijne textiel» stukken zoowel voor dames als hee- ren, fruit in alle mogelijke 4soorten meubels in moderne uitvoeringen; levensmiddelenbedrijven met alle denkbare gerechten; lekkernijen en keukenartdkelen. Zoo kan men door_ gaan. De heer Keysper heeft niet tê veel gezegd; Alkmaar is dezer dagen bij avond e€n sprookjesstad. De middenstand heeft een krach tige stoot gegeven: is het niet een zinnebeeld, dat in één der etalages' te zien is de flatteerende kleeder» dracht der Biedermeijers. Een zin nebeeld naar den tijd, daf alles weer rijk en goed zal zijn? VERVOLG VAN PAG, 1 De zwarte handelaars op de bekende hoeken hadden, blijk baar voor eigen rekening, een 'dagje vrij genomen en zich bij de manifestanten gevoegd Verstandig Was het daarom van wncA burgemeester Franke, zijn toestemming tot een aange vraagde massameeting in de opèn lucht te weigeren. Het meetingsterrein zou ongetwijfeld een slagveld geworden zijn. De vergadering, die 's avonds, met gesloten deuren, in de Apollohal plaats vond, kon niet veel on heil aanrichten Om vier uur reden wij naar de emplacementen van de Su- matrakade, de oorzaak van de vier-en-twmtiguursstaking, Daar lag immers de Boissevain onder stoom, om onze militairen naar Indonesië over te brengen. Voor al' de militaire politie was heel sterk vertegenwoordigd. De kade bood om dien tijd den gewonen aanblik van altijd bij een ver trek naar Indië. Familieleden waren in grootën getale hier heen gekomen voor een laatste afscheid en vanaf de kade was het een heen en weer geroep naar en van het zeekasteel. Mili taire muziek hield den moed er danig in Achter de hekken, op eenige tientallen meters van het schip, trachtten nog wat com. munisten samen te scholen. Ty pisch; zij hadden de staking ont ketend om de mannen, die „te gen wil en dank naar Indonesië werden gedeporteerd", zooals het heette, hier te kunnen houden Ende mannen voor wie hef rumoer werd ontketend, d'e mi litairen zelf, waren in vroolijke stemming Bij, hen was geen spoor te bekennen van „depor tatie". Al mag dan voor velen 'van hen het afscheid zwaar zijn en zouden vooral de gehuwden veel liever bij moeder de vrouw thuis gebleven zijn, zij weten waar het om gaat; het is plicht, zonder meer. Vanaf dê reeling raakten eenige militairen in gesprek met een bootwerker op ae kade. „Waarom staken jullie dit keer niet?" vroeg men vanaf 't schip. En de veelzeggende repliek van den bootwerker luidde: „Omdat jullie ons, net als vorigen keer, foch in den steek zouden laten". En zoo staken de commu nisten. maar door en zetten aan tot staking, hoewel het „corpus delicti", in casu de militairen daar heelemaal niet op gesteld blijken te zijn. Het is wel een rare wereld, 's Avonds hebben wij, nog een tocht door de binnenstad onder nomen. De politie had de zaak goed onder den knie en alles verliep ordelijk. Nu de communisten inzien, dat zij op de militairen en de massa toch geen vat krijgen, is het te verwachten, dat de staking als .een nachtkaars zal uitgaan en de volgende Indiëvaarders zon. der betooging zullen kunnen ver trekken P S. "QE EEN drage den last van den ander, zoo zult gij de wet van Christus vervul len" Epistel van den 15den Zondag). Aan ieder legt de Heer het kruis op de schou ders: een ziekte- of sterfgeval, armoede of tegenslag, beroo- ving van vrijheid, aantasting van eer enz. Hoe gedragen wij ons ten opzichte van de las ten van den ander? Ofwel als heidenen, ofwel als Christe nen: in het eerste geval gaan uiir te werk voïgens deze phi- losophie: „een ieder moet zijn eigen boontjes doppen", „ben ik mijns broeders hoeder?" en „ieder voor zich". Indien we echterChristenen zijn, en ons niet alleen (schijnheilig en leugenachtig) daarvoor uitge ven, dan vervullen wij de wet van Christus door het. hierbo ven aangehaalde woord van Paulus in praktijk te brengen. MARCUS

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1946 | | pagina 2