Waarom troepen naar Indië? RADIO Stalin gelooft niet in omsingelingspolitiek VAN DEN HELD JAN TROMPETTER Nieuw Noordhollondsch Dqgblad 3 Zilveren feest van het R.K. Bureau voor onderwijs en opvoeding Intervieuw brengt opluchting De komende honnenlijst AMSTERDAM WEER RUSTIG WOENSDAG 25 SEPTEMBER 1946 zij zijn waakzaamheid en activi teit het katholiek onderwijs gaaf en ongedeerd uit den oorlog weer te voorschijn doen treden. In een voortreffelijke tede heeft Mgr. dr. Th. Verhoeven deze zegenrijke historie herdacht en bijzonder dank gebracht aan zijn prachtcorps van medewer kers, die hem bij dezen arbeid hebben gesteund. Met recht mag het R.K. Bureau genoemd worden de kroon op onze onderwijsemancipatie, de volkomen uitbloei van het onder- wijsamendement der "Ned. Bis schoppen van 1868. „Nederland", besloot Mgr. dr. Verhoeven met trots en voldoening, „is het eenige land in heel de wereld dat aan zijn onderdanen een on derwijswet heeft geschonken, die de rechten van ouders en Kerk op het onderwijs en de opvoeding voor hun kinderen ten volle heeft erkend." HEDEN, Woensdag 25 Sep tember, had in de bureelen van het R.K. Centraal Bureau voon Onderwijs en Opvoeding te Is Gravenhage 'n heel bij zondere plechtigheid plaats. Het R.K. Centraal Bureau, dat bij het fatale bombardement van het Bezuidenhout zoo deerlijk geteisterd is geworden, heeft zich onder de energieke leiding van zijn directeur, Mgr. Dr. Th. Ver hoeven, op 'een verrassend voort varende wijze van zijn zware Slagen weten te herstellen. Het is hie* alleen geheel gerestaureerd, maar ook aanmerkelijk vergroot door er een aangrenzend pand bij te trekken. Deze heuglijke dag was nu niet alleen bestemd voor een nieuwe inzegening der herstelde gebou wen, maar ook voor de meer offi- cieele viering van het 25-jarig bestaan van dit zegenrijk insti tuut, waar de eigenlijke datum verleden jaar wegens de ramp spoedige omstandigheden niet feestelijk kon herdacht worden. Voor deze plechtigheid was nu Johannes Kardinaal De Jong, Aartsbisschop van Utrech', in hoogst eigen persoon naar Den Haag gekomen, in gezelschap van den Apostolischen Internuntius Mgr. P. Giobbe, Mgr. J. P. Hui- bers, Bisschop van Haarlem, Mgr. W. P. A. M. Mutsaerts, Bisschop van 's Hertogenbosch en Mgr. J. W. Baeten, titulair Bisschop van Dorylaeum en Coadjutor van den Bisschop van Breda. Tegenwoor dig waren ook Z.Exc. de Minister van Onderwijs, Kunsten en We- tenschappen Gielen, de leden van Als protest -tegen troepenuitzendingen naar Indonesië braken de Commissie van Toezicht en te Amsterdam Dinsdag stakingen uit. Op het Waterlooplein steïijke "gees^ehjkefrïme Ae werker s Jerden betoogers door bereden politie en straatpolitie ver van het Bureau, pastoor dr. Cas. dreven. (Coslon P.) Hentzen O.F.M., de man die de geschiedenis van onze onderwijs emancipatie schreef, en Dr. Bless S.J.. die ter gelegenheid van dit jubilé een gedenkboekje uitgaf, dat aan alle genoodigden ter hand werd gesteld. Ook al de dagelijksche mede werkers van Mgr. dr. Verhoeven waren present, onder wie acht van de oudsten op dezen dag ook mede hun zilveren jubilé vier den. Bijzondere vermelding ver dien). nog de. gewaardeerde aan wezigheid van den wakkeren on- derwijskampioen Baron van Wijnbergen, den man die 25 jaar geleden het initiatief heeft geno men tot stichting van dit Cen traal Bureau. Het was toch op zijn aandrin gen dat dit Bureau, na de nieuwe wet op het lager onderwijs, die ons de gelijkstelling bracht, als een organiseerend centrum voor het katholiek onderwijs door het Ned'. Episcopaat werd opgericht. Is Januari 1920 werd Mgr. Dr. Th. Verhoeven benoemd lot directeur van dit bureau, zoodat deze als algemeen lei der heden eveneens zijn zil veren- jubilé viert. De 25» jarige geschiedenis van dit bureau heeft op de meest schitterende^ wijze zyn recht 'van bestaan en zijn zegenrijk nut bewezen. Het heeft thans 600.000 katholieke schoolleer- lingén onder zijn zorgen. Het is een vraagbaak en voor lichtingsdiens) geworden voor schoolbesturen en allen, die met het onderwijs te maken hebben. Het heeft zijn oog gehouden op alle voorgestelde eventueele ver beteringen en wijzigingen in de onderwijswetten en niet minder op alle mogelijke conflicten, die zich daarbij konden voordoen. Het heeft den moeilijken bezui- nigingsstrijd doorgemaakt, het heeft den oorlog en den bezet tingstijd gekend-. Het heeft dank MINISTER JONKMAN heeft, in verband met de moeilijkhe den, die gerezen zijn bij de uitzending van Nederlandsche troepen naar Indonesië, gisterenavond voor de radio een rede uitgesproken. Hierin wees de minister er op, dat al maanden lang in enkele leringen actie is gevoerd tegen de zending van Nederlandsche dienstplichtigen der Koninklijke Landmacht naar Indonesië. DONDERDAG 26 SEPT. HILVERSUM I (301 M.): KRO 7.00 Nieuws, ocMendgymn. en morgen, gebed; 8.00 Nieuws; 8.15 Pluk den dag; il.00 De Zonnebloem; 11.45 Fa milieberichten uit Indië; 12.30 Vau. deville-orkest; 13.00 Nieuws; 13.45 Voor de Vrouw; 18.30 Ned. Strijdkr.; 19.00 Nieuws; 20.08 Zeeuwsohe Man ken; 22.00" Nieuws; 2308 Beeflboven_ Cyclus waarna sluiting. HILVERSUM ,11 (415 M.): 7.00 Nieuws; ochtendgymn. en gram.; 8.00 Nieuws; 8.15 Rbythmiscifi ontbijt; 9.50 Arbeidsvitaminen;- 12.00 Serenade in D op. 25 van Beethoven; 13.00 Nieuws; 14.20 Aeolian.sextlet; 16.15 Filmrubriek; 18.00 Nieuws; 18.15 Metropole orkest; 19.30 Les Gars cte Paris; 20.05 Radio Philh. Orkest; 21.15 Hoorspel; 23.00' Nieuws; 23.15 Sky masters waarna sluiting'. In een vraaggesprek met Alexander Weth, een Britsch dagbladcorrespondent, heelt Stalin verklaard, dat het ge praat. over een nieuwen oor log de bedoeling had oorlogs- begrootingen op peil te hou den en demobilisatie te ver tragen. In antwoord op, een vraag of Stalin dacht? dat Groot-Brittan- nië en de Ver. Staten in vollen emst bezig zijn met een kapita listische omsingelingi van de Sow jet-Unie, antwoordde de Russi sche staatsman: „Ik geloof, niet, dal de leidende kringen in Groot- Brittanië en de Ver. Staten in staat zijn een kapitalistische om singeling van de Sowjet-Unie, zelfs indien zij dat zouden wil len, te bereiken. Verder verklaarde Stalin het voor onmogelijk te houden, dat de Sowjet-Unie Duitschland kan ge bruiken als een middel tegen West-Europa en de Ver. Staten, niet alleen omdat de Sowjet-Unie gebonden is aan de besluiten van Potsdam maar ook omdat een dergelijke politiek van de Sow jet-Unie zou beteekenen, dat zij haar fundamenteele nationale be langen zou prijsgeven. In de be schuldigingen, volgens welke de politiek der. communistische par tijen van West-Europa door Mos kou zou worden voorgeschreven zag Stalin overblijfselen van de propaganda van Hitier en Goeb- bels. Op de vraag of Stalin ge loofde, dat'het. monopolie der Ver. Staten van de atoombom een der voornaamste bedrei gingen van den vrede is. zei hij niet te gelooven dat de atoombom zoo'n machtig wa pen is als sommige politici meenen. Atoombommen zijn bedoeld om menschen- met zwakke zenuwen te intimideeren. Zij kunnen ech ter een oorlog niet beslissen, om dat zij hiervoor niet voldoende zijn. Het alleen-bezit van het ge heim der atoombom vormt een bedreiging. .Er staan echter twee dingen hiertegenover: a. het kan niet van langen duur zijn, b. het gebruik van de atoombom zal verboden worden. Tenslotte zei Stalin nog, er niet aan te twijfe len of de mogelijkheden voor vreedzame samenwerking zullen eerder toe- dan afnemen. Algemeene opluchting De verklaring van Stalin dat hij „niet in een werkelijk gevaar van een nieuwen oorlog" gelooft, heeft te Londen algemeene op luchting en genoegen veroor zaakt. Waarnemers beschouwen dit als bijna de' eenige weer ge ruststellende uitspraak over bui tenlandsche» zaken, sedert het eirTde van den oorlog door een geallieerden staatsman gedaan. Zij gelooven, dat hier een waar lijk bemoedigende aanwijzing is, dat er in het centrum van de buitenlandsche politiek der Sow jet-Unie een autbriteit is, die vreedzame samenwerking erkent als het hoogste belang van de ge allieerde naties. De afgetreden Amerikaan- sche minister vanf handel, Wallace, zeide. dat de ver klaringen van Stalin en Eden ♦gisteren in een voorstad van Londen gedaan) hoop hebben gebracht aan die miüioenen over de geheele \yereld, (tie eren en dorsten naar honger» vrede. De waarnemend minister van buitenlandsche zaken der V.S., Clayton, noemde tijdens een pers conferentie te Washington, de „geen oorlog" verklaring^ van Stalin „buitengewoon interessant en zeer belangrijk". Onlangs zijn zelfs een aantal dienstplichtigen niet tijdig van inschepingsverloif in hun garni zoenen teruggekeerd. En thans zijn eenige stakingen uitgebroken om te protesteeien tegen het voortzetten van troe penverschepingen, en tegen de Indonesische politiek van de regeering in het algemeen. Dit alles berust op misverstand al is het niet onverklaarbaar in de verwarring van na den oorlog. Men strijdt voor vreed zaam overleg en overeen stemming tot beslechting van het iNeaerlanasen-inaone- sisch geschil, en men verzet zich tegen wapengeweld, dat het Indonesische vrijheids- verlangen zou willen onder drukken. Beide doelstellingen zijn echter even goed die van de regeering. Bij de. installatie van de Com- missie-G'eneraal heeft laatstelijk de regeering de commissie nog eens uitdrukkelijk deze boodschap mede gegeven»; dat Nederland krachtens zijn historische roeping bereid en ver langend is de samenwerking met de Indonesische volkeren voort te zetten in een nieuwe staatkun dige verhouding, welke op de in stemming van heide volkeren zal moeten berusten. De Commissie- Generaal is ook uit gegaan om bij te dragen tot de voltooiing van een eigen Indonesisch staatsver band, waarin alle bevolkingsgroe pen zich thuis mogen voelen H.M. de Koningin heeft, door aan de eerste divisie en de met haar samen uitgaande bewakings bataljons den naam van 7-De- cember-divisie en -bataljons te verleenen, op wel zeer duidelijke wijze hun gewezen op hun taak: de doeleinden van Haar rede van 7 December 1942 te verwezen lijken. En enkele weken geleden op 30 Aug. jl. heeft de Eerste Kamer onzer Staten-Generaal haar vertrouwen in het regee- ringsbeleid uitgesproken door een motie, waarin opschorting der voorgenorfïen troepenverschepin gen werd verzocht, te verwerpen met 39 tegen 4 stemmèn. Meer Nederlandsche troepen zijn in Indonesië dan ook nooaig: omdat elke regeering over een weermacht moet beschikken om het gezag der overheid te schra gen, en die weermacht in Indo nesië na vertrek binnenkort van de Britsche en Britsch-Indi- sche troepen nog onvoldoende is om veiligheid en. wet te waar borgen in dat groote, uitgestrek te. eilandenrijk met 70 milliqen inwoners van zoo verschillende samenstelling, die de gevolgen van de Japansche bezetting, wan beleid, ophitsing en? onderdruk king nog maar zeer ten deele zijn te boven gekomen. Tienduizenden Nederlanders, honderdduizenden chineezen en millioenen Indonesiërs verwach ten, dat Nederland zijn taak in Indonesië zal blijven vervullen. Een jaar geleden behoorde ik zelf tot die Nederlanders, die in gevangenkampen van Indië vergeefs uitzagen naar dé komst van Nederlandsche troepen. Nederland mag niet nogmaals teleurstellen wie thans Nederlandsche troepen verwachten om hun te be vrijden of te beschermen Laten daarom wie actie voeren tegen deze regeering wie in on gerustheid leven over haar be leid, wie dienstweigeren, of sla ken, zich bezinnen Het is immers een Neder.ar.d- sche democratische regeering, die ook hiervoor verantwoording schuldig is aan de Nederlandsche Staten-Generaal en die bereid is haar beleid aan de Nederlandsche publieke opinie te verklaren Stakers, hervat uw werk gij hebt den vredeswil van het Ne derlandsche volk nog eens ten overvloede bevestigd; maar gij zijt te ver gegaan: ook uw regee ring wil vrede in overleg en overeenstemming met Indonesië. In de bonnenlijst van 29 Sep tember tot 13 October is opge nomen de aangekondigde rant- soenverhooging van koffie door de aanwijzing van een bon van 200 granv welk rantsoen voor zes weken geldt. Voorts is weer 500 gram suiker extra beschikbaar gesteld, de tweede helft van het beloofde kilogram. Zooals bekend, luid. 'net normale schema van het suiker rantsoen in elke zes wekelijksche periode voor personen boven vier. jaar: de eerste veertien dagen 750, de tweede 500 en de derde weer 750 gram. Voor kinderen van 04 jaar: 750, 500 en 500 gram. Naar verkiezing dubbele hoeveelheid jam. De reeds min of meer gebrui kelijke 100 gram vleesch extra boven het rantsoen van 400 gram per twee weken ontbreekt dezen keer evenmin. In de aanvullende bonnenlijst van de volgende week zal alleen een bon voor tabak worden aan gewezen. Het stadsbeeld van de hoofd stad vertoonde hedenochtend weer het gewone beeld; de trams brachten, sommige met enkele ruiten minder dan Maandag, de werkers naar de fabrieken en kantoren. Zoo ver kon worden nagegaan, hebben alle stakers gehoor gegeven aan het parool van de organisatoren van de sta king om. het werk weer te hervatten. Hier en daar hou den groepies agenten nog een oogje in het zeil bii de brand punten van de ongeregeldhe den in de binnenstad, maar er ■bestaat nergens ook maar eenige aanleiding tot ingrij pen 52. Opeens liep Jan Trom petter de kamer uit. Hij kwam terug metzijn trompet. Vol spanning op wat ging gebeuren, wacht ten allen af. Maaike werd een beetje bang en zij zei: „Jan. ga je niet blazen? Want dan moet ik weer terug in mijn lijst. Maar de gulle lach van Jan stelde haar dadelijk weer gerust. „Wees niet bang, Maaike, want ik doe met mijn trompet alleen maar goede dingen". Allen vroegen zich af, wat er nu wel zou gaan gebeuren. Met een plechtig gezicht nam Jan zijn hoogen hoed, zette hem op en sprak: „Dierbaar bruidspaar. Door éte trompet is Krelis uit de gevangenis bevrijd, door de trompet is Maaike uit haar lijst gestapt. Driemaal is fcheepsrecht, dus ik zal nog ens op mijn trompet bla zen"

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1946 | | pagina 3