Nieuw HUIS Vlammen aan boord van de Boschfontein KONING GEORGE in zijn land teruggekeerd J VLIES 9 Sept., p>s :maar DELS Voor Alkmaar en omgeving Bureaux: EE- AANNEMER Vs DE BOEMERANG Minister Van Kleffens naar Nederland Broeideer iets? Lof voor Concertgebouworkest Hoofd der Indonesische delegatie? Prof. Groot van Warmond gepromoveerd Brirsche troepen ïiakksn zich terug Stolin onderschat de atoombom I2aatsle nieuws kolen voor den tuinbouw 2600 man vertrokken gisteren naar Indië Tito over de arrestatie van Mgr. Stepinec Binnenlandsch nieuws EMBER 1946 heeren vul. de van huis, alte Station, mhuizen en brug naar Tegen bel. J J. MOOIJ 'armenhuizen ociety .ondon r Wetensch.) dipl. Engels s Engels b.v. ;en inl. over :r. Lammers, Den Haag. 2451 ir: feest elling van UREN 100, 125 ct. terdag 11 u een op koffie racht eur. tG 30 SEPT n. 10 uur in ebouw „DE jdam no. 6, goed onderh. imeublemcn- dressoir, di- ;1, lits ju- BL. EIKEN tse), antiek imeublement, jfbur., kas- ledikanten, iz. ia handwa- Invalide- ■quis, (3,60 x iheid lot in- lag Zaterdag 25 uur. bij J. van .7 en •g Amou- w„ Alkmaar Hoofdredacteur; H. N. Smits; rayon-redacteur Fr. Otten; binnenland P Slgon. Abonnementsprijs 3.40 per kwartaal; 4 1.20 pér maand, inclusief incasso. Advertentie-prijs: -per editie 13 ct. p. -m.m.; minimum 1 2.50; in alle edities 26 ct p. m.m.; minimum 4. Fam. ber. 20 ct p. nun.; in alle edities 30 ct Bui ten God is 't nergens veilig (Vondel) ZATERDAG 28 SEPTEMBER 1946 42e JAARGANG - NUMMER 11040 AI,KM A AR: Langestraat 42A tel 2046 (adm.); 2047 (redactie* K 2200 HOORN: Draafsingel 59 tel. 4243 (K 2290) 2 lijnen DEN HELDER: West straat 80; teL K2230 SCHAGEN: Molenstraat 52 tel 459 (K 2240) Bankrelatie: Noorderbank >ON 3055 De INTERPELLATIE van de Moscovieten in ons Parle ment, inzake de gebeurtenissen in Amsterdam rond de versche ping van troepen naar Indonesië, heeft, zooals prof. Romme op merkte, gewerkt als een boeme rang, dat is een wapen, dat zich keert tegen degenen, die het, tegen anderen, hanteeren. Verpletterend is de werking van deze boemerang-interpellatie geweest. De Kamer heeft inder daad één front gemaakt tegen de wijze waarop de Communisten poogden, hun handen in onschuld te wasschen, terwijl vast staat, dat de ultra-roode pers en de ultra-roode partij al eenigen tijd bezig geweest zijn, tot agitatie en demonstratie op -te wekken. Geruimen t.ijd geleden heeft het Parlement de Eerste Kamer een communistische reclame motie, om de troepentransporten op te schorten, met alleen de stemmen van de Communisten voor, verworpen. Thans moesten door deze heeren, die altijd zoo den mond vol hebben van demo cratie, andere middelen worden gebruikt, om hun zin door te drij ven. Voor terreur en politieke dwangmethoden, die inderdaad heriniftren aan het systeem van de Hitler-benden, schrok men niet terug. Opnieuw is daaruit weer gebleken, hoe in den grond van de zaak communisme en na'io- naal-socialisme stoelen op den zelfden nihilistischen wortel! Het is te wenschen,'dat de een heid die in de Kamer werd ge demonstreerd, ook buiten de Ka mer tot uiting zal komen. Wij wezen er in ons Kamer-overzicht reeds op, dat de samenwerking, zich uitstrekte van Vorrink tot Schouten en het schijnt ons niet zonder beteekenis, dat „Trouw" nog even op dif chapiter terug komt, in een korte nabeschouwing, waaruit wij met instemming ci- teeren, hoe dit anti-revolutionaire blad nog eens 'lenige uitlatingen van Koos Vorrink onderstreept. Vorrink heeft er immers de aandacht op gevestigd, dat de ge beurtenissen der laatste dagen dien ledén van de Partij van den Arbeid, die meenen, dat zij ter zake van Indië „of anderszins" met de communisten een ge meenschappelijk platform kunnen betreden, de oogen moet hebben geopend voor de onmogelijkheid daarvan. Dit is niet onbelangrijk, zegt „Trouw"; de grens der democra-' tie loopt tusschen de communis ten en d'e rest van ons volk: „De duidelijke en royale bekentenis van den heer Vorrink moge het verschil tusschen de Partij van den Arbeid in de Kamer, die de Communisten bestrijdt, en de Partij van den Arbeid in den lande, die met de communisten heult, te niet doen. Dan zal er voor ons land uit de gebeurtenis sen der laatste dagen iets goeds geboren zijn". Voor wie onze beschouwingen van dén laatsten tijd, die wel eens verkeerd werden uitgeiegd, goed gevolgd heeft, zal het geen openbaring zijn, als wij verkla ren, dat wij het met deze uitla ting van „Trouw" volkomen eens zijn. Een Partij, die in de lanés- regeering vooral en op de eerste plaats samenwerkt met de ICa'ho- lieke Volkspartij, kan op den duur niet zonder schade voor de juiste verhoudingen, in de lagere regionen samenwerken met of medewerking dulden van een partij, die nog weer eens t;n overvloede heeft bewezen, er niet tegen op te zien, de hoogste belangen van het land op t.e of feren aan haar verderfelijke po litieke doeleinden. Mr. van Kleffens, minister zonder portefeuille, zal voor de opening van de Assemblee der Vereenigde Naties op 23 October een bezoek aan Ne derland brengen, teneinde con tact op te nemen met zijn ambtgenooten. r\MSTREEKS drie uur hedennacht werd het wachtper- soneel aan boord van de „Bosch(ontei<>"h et circa 12Ö00 ton metende schip van de Vereenigde Nederland- sche Scheepsbouwbedrijven, dat sedert Dinsdagmorgen bij de Nederlandsche Dok- en Scheepsbouw Maatschappij in dok lag, verdreven door rookontwikkeling en vlammeji, die zij zagen onder de stuurboordketel. Gisteren was daar een roetkolk leeggetrokjcen, doch daarbij wérd geen vuur gebruikt. De brandweer was snel ter plaatse en begon aanstonds, onder leiding van den commandant J. B. Schuitemaker, met het blusschingswerk, hetgeen in deze dichte rookmassa geen eenvoudige taak is. der water te zetten en het vuur te blusschen. De Boschfontein is op 7 Septem ber j.l. uit Indië teruggekeerd en lag in he+ dok om ontdaan te. wor den van de resten van de uitius ting als troepentransportschip. Het zal weer in zijn oude gedaante van vrachtschip met passagiersacco- modatie worden 'teruggebracht en het lag in de bedoeling', dat het schip op '18 October Amsterdam voor. zijn eerste reis naar Zuid- Afrika zou verlaten. De. Bosch Op het oogenblik dat men de brand ontdekte, was men nog be zig boven in de machinekamer 'n hulpmotor op te vijzelen en werd ook nog gewerkt in den schoef- gang. Het is op het oogenblik nog niet mogelijk te bepalen, wat de oor zaak van den brand kan zijn De geweldige rook- en dampontwik- keling maakt het onmogelijk de machinekamer binnen te gean. Kortsluiting wordt uitgesloten ge acht, daar de verlichting aan boord is blijven branden. De Boschfontein was vroeger een stoomschip en is later ver bouwd tot een motorschip. De brand is uitgebroken on der de stuurboordketel, de zgn. Schotsche ketel, welke nog gebruikt wordt voor'de diverse pompinstallaties. Het gevaar is, dat de olietanks siwelke de vorige week met olie zijn gevuld, door de qroote hitte zullen barsten en de olie dan vlam zal vatten. De brandweer, die met veel ma teriaal en manschappen (wij heb ben 10 brandweerauto's geteld) aanwezig is, bestrijdt het vuur met behulp van zuurstofapparaten en een welhaast ontelbaar aantal slangen. Inmiddels heeft men het dok vol laten loopen en de schroefgang geopend door middel van het schroefgat, zoodat water in het schip loopt en men hoopt op deze wijze de machinekamer on- De Italiaansche dirigent Vic tor de Sabata heeft Dinsdag avond met het Concertge bouworkest een concert ge geven. dat o.a. door den Ita- iiaanschen gezant werd bij gewoond. De musicus was vol lof over de prestaties van het orkest, welke naar hij zeide zijn stoutste verwachtingen hadden overtroffen. fontein kg: in dok 1 SOEKARNO Sjahrir, die te Batavia is gearriveerd, heeft jnedege- eeld, dat Soekamo mogelijk lid of zelfs hoofd der Indone sische delegatie bij de komen de onderhandelingen zak zijn. De onderhandelingen over wapenstilstand. aldus deelde Sjahrir verder' nog mede, zouden thans op een politieker! in plaats van op een militairen grondslag gesteld worden. Ten slotte verklaarde hij. dat hij Lord Killeartn zou verzoeken de onderhandelingen te doen plaats hebben in het binnenland. De re publikeinen beschóuwen hun te genvoorstellen aan Dr. v. Mooie van Juni jl, nog steeds als een basis voor de onderhandelingen. Prof J. Groot, hoogleeraar aan het Theologicum van Ihet Groot- Seminarie te Warmond is aan de R.K. Universiteit- cum laude tot doctor in de theologie gepromo veerde Veel vroeger dan verwacht- werd, is Koning George van Griekenland gistermiddag om half vijf op het vliegveld Eleu- sina aangekomen. De Minister van Openbare Orde Tbeotokis was op het vliegveld aanwezig en later arriveerden daar ook de regent Aartsbisschop Damaskinos en Minister-President Tsaldaris. De Koning reed in ge zelschap van deze hoogwaardig- heidsbekleeders naar de haven en begaf zich aan boord van de Grieksche torpedojager Miagulus. De Regent en de Premier begaven zich eveneens aan boord van de zen Griekschen oorlogsbodem. De aankomst van Koning Geor ges was voor de bevolking geheel onverwacht. De Koning was ge kleed in militair uniform. Het ge zelschap werd door dén Minister van Verdediging, Mevromichailis, verwelkomd op de kade bij de haven, waar zich inmiddels een groote menigte verzameld had. De Koning was van plan den nacht door te brengen aan boord van den torpedojager, tezamen met Kroonprins Paul en Prinses Frederique. Hedenochtend zal de Duizenden Berlijners herdachten op den Lustgarten hun bloed verwanten en vrienden, die in de nazi-concentratiekampen den dood vonden. Vele ex-kampgevangenen, sommigen zelfs gekleed in de gestreepte kampkleedij, woonden de plechtig heid bij. (Ass Press P.) Keping zich naar de kathedraal te Atnenè begeven, ter bijwoning van een Te Deum. In Athene werd Vrijdagavond feest gevierd. Overal was de vlag uitgestoken en militaire corpsen musiceerden in de straten. Groep jes jongelieden van Kreta, in na tionaal costuum, zorgden voor een schilderachtigen noot. Einde van het regentschap. Het regentschap over Grieken land, dat in December 1944 na den burgeroorlog begon, is Vrijdag avond onofficieel geëindigd aan boord van den torpedojager, waar Koning George van Griekenland logies heeft gezocht. De Koning had er een onderhoud met. Aarts bisschop Damaskinos, die het re gentschap heeft waargenomen. Na dit onderhoud kuste He Koning den Aartsbisschop de hand en dankte hem voor de bewezen dien sten. Damaskinos vertrok hierna, waarop Tsaldaris ruim twee uur lang met den Koning confereerde. Aan den voorayond van den' terugkeer van Koning George van Griekenland is de beloofde terug trekking der Britsche troepen uit Athene begonnen. De troepen zijn naar het bin nenland vertrokken. De Britsche strijdkrachten zullen, langzamer hand van ongeveer 50.000 op 35.000 worden teruggebracht. De Sowjetstrijdkrachten in het nabu rige Bulgarije worden geschat op 100.000 man. Afscheid, Bij zijn vertrek uit Engeland, waar bij bijna vijf jaar heeft ver toefd, heeft Koning George van Griekenland in een afscheidsbood- schap het Britsche volk en de Britsche regeering bedankt voor de ondervonden hartelijkheid en gastvrijheid. Hij sprak in het bij zonder zijn bewondering uit voor de bevolking van Londen. De plaatsvervangend comman dant bij de atoomoperaties voor Bikini heeft verklaard, dat deze bom het gevaarlijkste aanvalswa pen is, dat ooit werd gecon strueerd. Hij bestreed Stalin's op vatting, volgens welke de atoom bom hoofdzakelijk nut heeft voor een zenuwenoarlog. Hij noemde de bewering, dat de bom slechts 65 pond zou wegen in hooge mate onjuist en verkaarde, ..dat alleen de Superforten de bom kunnen vèrvoeren. De bom is door ge weer-, en kanonvuur niet tot ont ploffing te brengen. Er is een aanslag gepleegd op President Gutierrez van Bolivia. Be president bleef ongedeerd en de dader is opgehangen. Oe vulkaan Siromboli is in werking getreden. Gedurende 36 uur viel een asch- en sintelregen, die nu wat verminderd is. De lavastroom vloeit echter nog steeds uit den krater in zee. Voor den tuinbouw is een belangrijke beslissing gevallen. Er zullen voor het seizoen '46- '47 brandstoffen beschikbaar worden gesteld, waardoor een vervroegde teelt van kaspro- ducten wordt mogelijk ge maakt. De toewijzingen zullen worden verstrekt in den vorm van Amerikaansche kolen, ge deeltelijk aangevuld met co kes. Het ligt in het voornemen nog voor het einde van dit iaar het grootste gedeelte van de toegewezen hoeveelheden aan de bedrijven af te leve ren. Deze maatrégel is voor onzen export van tuinbouw producten van beteekenis. klet meer dan 2600 officie ren. onderofficieren en man schappen van de 7 December divisie aan boord, vertrok gis terenavond van de Amster- damsche Sumatrakade het fraaie K.P.M. motorschip „Ruvs" naar de tropen. De militairen werden uitgeleide gedaan door den commandant van de 7 December divisie de generaal-maioor H. J. A. W. van Duerst Britt, die een toe spraak hield en door den lui tenant-generaal Mr. H. J. Kruis. De Prins Bernhard- kapel, die op 12 October met de „Voiendam" voor ongeveer een iaar naar Indië zal gaan, speelde het Wilhelmus. De 2600 man vertrokken in op perbeste stemming. In een rede voor een dele gatie van de internationale jeugdorganisatie heeft Tito verklaard, dat de arrestatie van Aartsbisschop Stepinec geenszins een campagne in- luidt tegen Se kath. kerk in Joego-Slavië. De nieuwe Joegoslavische grondwet waarborgt de vrijheid van denken aan alle burgers. Als enkele geestelijken voort gaan met samenwerking met reactionnairen en het voeren van revolutionnaire acties -tegen de huidige regeering, moeten zij, evenals andere burgers, wier ge drag laakbaar is, alle gevolgen van dien op zich nemen De hervormingen op het ge bied van den landbouw zijn niet tegen de kerk gericht, maar een sociale maatregel. BINNENKORT zal worden overgegaan tot de verdeeling van tweehonderd zeven-en- van 227 ton goud af komstig uit Duitschland en andere landen waarnaar het door de 'Duitschers was over gebracht. Alleen in de Russi sche zone werd geen goud ge vonden!

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1946 | | pagina 1