BOERENVAKBOND L.T.B. 2 Nieuw Noordhollandsch Dagblad Pachtverhooging en productieprijzen Nieuwe directeur Keuringsdienst JAJ2 Stijlvol en toch grondig 4 October: DAG VOOR HET DIER L. T. B. vergadert Causerie over graskuilen Heropening Berdos-terrein Geen vitamine meer KAMP SCHOORL OPGEHEVEN K.A.B.-HOEKJE :r Feestavond K.J.B. DINSDAG 1 OCTOBER 1946 DINSD Op de Zaterdag g'ehoudcn algemee. ne vergadering van den Boerenvak. bond L.T.B., af deeling Alkmaar, werden vele kwesties terdege onder de loupe genomen. In de mededeelin_ gen werd bekend gemaakt dat zes personen voorgedragen zijn als lid verpachter van de pachtkamer. Ver der dat te Hoorn een Kaüh. Middeib. Landbouwschool gevestigd zal wor den; terwijl voorloopig; tot er weeT materialen zijn; de lessen zullen ge_ geven worden in het Gezellenge» gebouw. Eenige leden zagen de school liever geplaatst in Alkmaar dat meer centraal gelegen is; doch daar hier reeds een Rijks Landbouw school is; schijnt dit onmogelijk te zijn. Doch het bestuur zal nog een poging aanwenden om Heiloo voor te stellen. Na ev. goedkeuring van het departement zal de heer Peraer de functie waarnemen als hoofd der school. Vervolgens werd de agenda vooir de komende districtsvergade ring opgesteld waarbij de bestuurle_ den der verschillende afdeelingen hun wenschen en grieven voorleg den. Een ernstig punt van discussie; waarbij men het tenslotte algemeen eens werd, leverde de kwestie van de pachtverhooging. Voor degenen die slechts van verpachting moeten leven; is hier geen broodwinning meer. Van hun kant bezien is ver hooging van de pacht absoluut nood zakelijk, doch hiertegenover staat dat de pachter die verhoog'ing niet op kan brengen; tenzij deze verhoo. ging in de productieprijzen wordt verdisconteerd. Hiertegen echter staat de stelling van Minister Mans_ holt dat de productieprijzen moeten dalen. Na lang beraad besloot men een matige verbooging voor te stel len tot maximaal 25 pet. Nadat de gemoederen eenigszins tot rust waren gekomen werd er nog een voorstel op tafel geworpen <ïat opnieuw aller aandacht vroeg, nl. een voorstel tot afschaffing van verplichte veeleve- Zaterdagavond heeft dr. Mol afscheid genomen van zijn per soneel op een wijze, die door al len wel ten zeerste is gewaar deerd. In de stemmige van Tey- lingenzaal van „Irene" bood de scheidende directeur zijn perso neel en dat van de N. H. Con- sumptiemelkvereeniging, waar van de heer Mol voorzitter is, een souper aan. De stemming was tot laat opperbest. Maandagmiddag heeft bij ont stentenis van den burgemeester, loco-burgemeester G. v Slinger land, dr. Mol officieel uitgeluid als directeur van den Keurings dienst van Waren. Na het uit spreken van enkele hartelijke woorden, overhandigde de heer van Slingerland dr. Mol de gou den eeremedaiHe van de gemeen te Alkmaar, welke hem bij zijn 25-jarig ambtsjubileum werd toe gezegd. Dr. L. H. v. Berk werd tege lijkertijd als opvolger door den loco-burgemeester van harte wel kom geheeten en aan het perso neel van den dienst voorgesteld, waarbij spr den wensch uitte, dat het den heer van Berk zou mo gen gelukken den dienst te lei den op dezelfde uitstekende wijze als zijn voorganger. Dr. van Berk bedankte voor de vriendelijke ontvangst en sprak den wensch uit met net personeel in goede samenwerking zijn taak te aanvaarden. UIT AROMA-BESCHERMENDE KOFFIE-SILO'S (Advertentie) ring. Algemeen echter werd men het er over eens dat deze verplichting in het belang van den boerenstand niet afgeschaft kan worden. Vanuit Schoorl kwam ten slotte nog een voorstel om het ambten air encorps al_ daar wat te verkleinen, terwijl men 't hier hoofdzakelijk op de vrouwe lijke garde scheen gemunt te heb benHet 5e punt van bet pro gramma nl. een inleiding door den heer Ir. G. Kranen werd verplaatst naar de vergadering die onmiddellijk volgde; van de gezamenlijke besturen van de afdeelingen der C.B.T.B., Boll. My. en L.TB. De Coöperatie. •w?11!* onderwerp van behandeling' Coöperatieve of speculatieve melk verwerking" zette ir. G. Kranen op duidelijke wijze zijn inzicht uiteen op de verkiesbaarheid van coöperatieve melkfabrieken boven particuliere. De overtuiging waarmee hij sprak be_ rustte ongetwijfeld op ervaring en zijn stelling dat de coöperatie er is alleen voor het balang der boeren doch dte particuliere fabriek voor het belang der aandeelhouders; was onomstoo- telijto. De groei von coöp. ging in deze streken in tegenstelling met andere provincies uiterst langzaam en eerst onder den laatsten oorlog kon men spreken van succes. Terwijl voor den oorlog nog 53 fabriekjes werkten zijn er nu nog slechts 32. xja,t bij de bepaling van het vetgehalte der melk, dus ook van den prijs, de coöp. geen eigenbelang behoeft te vplgen doch de particulier zich moei lijk aan winstbelang onttrekken kali, was zeker een stoute bewering; doch zij schijnt niet ongegrond te zijn. De bepaling immens van het vetgehalte gaat geheel buiten den boer om. Rond Alkmaar loopt de coöperafie bovendien ernstig gevaar door de Lymph die te Friesland steeds meer bodem verloor en hier nog nieuw terrein vindt. Spr. drukte de boeren op het hart toch niet te veel naar oogenbli'kkelijk voordeel te streven doch op de toekomst te letten, hier over' eens te spreken met vrienden en kennissen en zoo deze gedachte te verbreiden. Na zijn rede wisselde men nog eenig^en tijd van gedachten over dit onderwerp dat nog voor velen een punt van discussie sohijnf te zijn. Vannachif werd ingebroken in een woning in de Leliestraat. De dieven sneden 2 glas-in-lood'ruit- jes uit en klommen zoo naar binnen. Zij stalen het tafel kleed van de tafel en zetten het daarop gestaan hebbende bloe- menvaasje weer netjes midden op de kale tafel. Voorts namen zi.i een grijze overjas, een pols horloge, ondergoed, een doosje sigaren en alle distributiebeschei den mee, LETTER L, M EN N Woensdag is het de beurt aan de letters L. M en N tot het af halen van distributiebescheiden BURGERLIJKE STAND Geboren: W. H. M z. v. H. A. de Zwart en W. A. M. Kroeders; A H. M. d. v. A G. Hemels en C. Twisk: C. D. E. d. v. L. Rietveld en A. E Roodt: Y. J M. d. v. G. J. A v Hulst en Y. M. W. Huiberts; A. J. E. z. v- L. P. E. C. Robert en A. M. Lin deboom; J. P z. v. P. Weel en E. M. Kraakman; E. z. v. C'. Neef en ff. Torenvlied. Gehuwd: P. J. Haring en H. G M Plas: D. Gordijn en H. Schroder. „DE VIER STATEN" Gisteravond vierde de buurtver- eeniging „De vier Staten" feest. Het selfmade cabaret verzorgde het programma, dat zeer gevari eerd' ongetwijfeld in den smaak viel. Be zaal echter van de mu- ziektuin kan voor dergelijke uit voeringen niet bepaald ideaal ge noemd worden en degenen die verder naar achteren zaten hebben menig woordje gemist. Onder de pauze had een verlo ting plaats, waarvan de;, prijzen door de buurtleden waren ge schonken. Naafloop stond nog een gezellig samenzijn op het program „met een dansje voor jong en oud" De niet-leden hebben iets ge mist. AMHC-NIEUWS Het tweede en derde heeren elftal speelden Zoncfag beide een uitwedstrijd in Amsterdam Alk maar II tegen PAHC II speelde een uitstekenden wedstrijd. Of. schoon de middenlinie zich nog niet geheel aan het snellere tem po van de 2e klasse kon aan. passen, kwam dit elftal toch met een 55 gelijk spel uit den strijd na kort voor 't einde nog twee doelpunten gescoord te hebben. Het was een spannende wed strijd. Alkmaar III kon Amsterdam VI niet de baas en moest met 20 het loodje leggen. Jammer, dat verschillende mooie kansen op een doelpunt je teniet gingen, doordat de ba] de doelpalen raakte De jonge spelers in dit elftal gaven het beste spel t'e zien en doen veel beloven voor de toekomst van dit elftal. Men schrijft ons: Het is zeker een sympathie ke gedachte geweest, ieder jaar een dag in het bijzonder het dier te gedenken. Hebben wij niet veel te danken aan onze dieren? Wat zou een we reld zijn zonder dieren? Staat het paard niet altijd voor ons klaar? Geen vracht is het te zwaar, geen reis te ver, sec weer te slecht. Wat een groote diensten bewijst het paard aan den boer bij den landarbeid. Hoeveel vriendschap en trouw ondervinden wij niet van on ze huisdieren, kat en hond! Zijn zij niet trouwer en dank baarder dan menig mensch? Genieten wij niet van het ge kweel en het gestoei van de vogels? Zijn zii niet 'n pracht voor ons oog? De kinderen op de eerste plaats moeten wij de liefde voor het dier bij brengen. 4 October verdienen zii on ze extra-belangstelling en vriendelijkheid. Een gemakke lijke dag voor het paard, bloe men in de manen en een ex tra rantsoen voeder getuigen van onze sympathie voor het paard. Onze poes en hond een mooie strik en een extra kluif of bijzonder kattenmaal zal bii de kinderen liefde voor het dier aankweeken. Gedenk dien dag eens extra onze vogelvrienden daar bui ten. Tenslotte: spreek dien dag met de kinderen over de vele goede eigenschappen der ver schillende dieren: voorbeelden ziin er te over. Zoo wordt die dag een prettige dag voor het dier en een leerzame dag voor de kinderen. 4 October dus dag voor het dier! Een dierenvriend SCHOORL Dezer dagen hield de LTB een vergadering in het R.K. Vereeni. gingsgebouw, onder leiding van den heer N Kaag. Het is nuttig, aldus de voor zitter, af en toe een vergadering ,te beleggen, om het wel en wee in het land. en tuinbouwbedrijf te bespreken. Zeo nu en dan vangt men iets op van klachten en wenschen, die niet achteraf, doch op een vergadering behoo- ren besproken te worden. Het bestuur kan gerechtvaardigde wenschen en grieven ter kennis brengen van de bevoegde instan ties, die door middel van de Stichting voor den Landbouw een gewillig oor hebben bij de regeering. Hoewel men van ver schillende zijden er op aandringt de veelevering niet meer ver plichtend te stellen, is de Minis, ter van oordeel, dat vooralsnog hiertoe niet kan worden overge gaan. Spr. is er van overtuigd, dat de minister hiervoor zijn ge. gronde redenen wel zal hebben. In ieder geval zijn de prijzen be hoorlijk Spr. raadt de veehou ders aan om bonnen te koopen, wanneer zij zelf meenen be zwaarlijk vee te kunnen afstaan. Er wordt getracht een bevoegd jeeraar te vmden om een cursus te geven in landbouwboekhouden Doordat het bureau van den PBH te Bergen is opgeheven en ondergebracht is te Alkmaar, zal worden verzocht ook in Schoorl en wel liefst in café Slijkerman een zitdag te houden. De Holl Maatschappij v. Landbouw gaaf hiermede accoord en zal een des betreffend verzoek steunen. Bij de behandeling van voor stellen voor de districtsver gadering in October, kwa. men verschillende kwesties ter tafel, welke culminee vn iri'd'e alom geuite klacht: er zijn te veel ambtenaren en te veel vrouwelijk kantoor personeel, tot zelfs op de bureaux van den LTB Een voorstel werd aangenomen te bevoegder plaatse deze kwestie aanhangig te maken. De vrouw behoort in de allereerste plaats in 't gezin en zeer zeker niet in grooten getale op de kantoren van onze katholieke organisaties. Hierna hield de neer J. Ch, Peraer, Rijkslandbouwleeraar te Alkmaar, een causerie over het inkuilen "van gras. De allerbeste manier om een gewone graskuil te maken, was volgens spreker, de kuil zoo diep mogelijk in den grond te maken, doch vanzelfsprekend behoor lijk boven het waterpeil Boven dien moet het gras liefst droog en eenigszins verlept zijn. Men kan dan zijn kuil direct afsluiten met minstens zestig centimeter grond. Slaagt men er niet in het gras droog in de kuil te rijden, dan zal men er goed aan doen d'eze slechts geleidelijk zwaarder af te dekken. Toevoeging van gedenatureerde suiker of des. noods melasse zal, wanneer dit weder verkrijgbaar is, aanbeve ling verdienen, om het vormen van het gevreesde boterzuur te. fen te eraan. Spr. prefereert silo's oven riet gebruik van gewone kuilen Het, gebruik van zout zuur om dé gewenschte melk zuurbacteriën te ontwikkelen is evenmin te ontraden, daar dit hetzelfde resultaat heeft als sui ker, doch algemeen is men eenigszins 'huiverig daarvoor 't Eenigste bezwaar vindt spreker slechts het gevaar dat degene, die het zoutzuur toevoegt, loopt Zoutzuur is nu eenmaal iets', waarmee men hoogstvoorzichtig dient om te gaan. BERGEN Zondagmiddag had onder gToote belangstelling de her opening plaats van het vernieuw de Berdosterrein met de nieuw gebouwde kleedkamers. De voor zitter memoreerde om. de moei. lijkheden gedurende den bezet tingstijd en het feit dat toen het terrein grondig werd vernield en dé gebouwen gesloopt. Hij bracht o.a, dank aan B. en W„ bureau Gem.werken, bureau Wederopbouw voor de verleende medewerking, alsmede het be stuur van Ned. Volksherstel voor de groote gift, welke de vereem- ing mocht ontvangen. Eveneens 'racht hij dank aan het kerk bestuur voor de voortvarendheid waarmede 'n cred'ietverleening tot stand kwam Nadat de Zeereerw. Heer Pastoor de kleedkamers' en het terrein ingezegend had, wees hij de leden er vooral op, de sport niet alleen te zien als doel, doch als middel om medfe te komen tot dat doel, waartoe wij uitein. delijk geschapen, zijn Aldus de ontspanning te zien als vorming voor het volle leven. De burgemeester wenschte de vereeniging geluk met het her- rezene en stelde het op prijs té 'verklaren, dat hij de voortva. rendheid, waarmede het bestuur de zaak had aangepakt, bewon. derde. m. werden namens de zus tervereniging Bergen bloemen aangeboden, eveneens namens het bestuur van de Voetbalver- eeniging Limmen Het was erg jammer dat Ber- dos een pechmiddag scheen te hebben. Berdos I verloor van Limmen I met 10, terwijl Ber dos II evenmin een overwinning wist te behalen tegèn de Ran- ders 13. Onder den wedstrijd Berdos I- Limmen I gebeurde in de tweede helft nog een ongeval, doordat een halfspeler van Limmen in vollen gang tpgen zijn eigen kee. per opliep, waardoor hij zoodanig werd getroffen, dat hij met 'n zware hersenschudding moest worden opgenomen. Onmiddel lijk was het Roode Kruis afd. Bergen bereid het slachtoffer naar zijn woning té vervoeren, nadat dr. Poot de eerste hulp had verleend LANGEDIJK Naar ons van bevoegde zijde wordt medegedeeld, zal het ge meentebestuur geen vitamine-C- tabletten meer ontvangen,, zoo dat de verstrekking daarvan af- geloopen is. Te zijner tijd zullen weer vita. mine-D.tabletten worden ver strekt. Hieromtrent volgen na dere berichten Van bevoegde zijde wordt vernomen, dat met ingang van 20 October het kampperso neel van het interneerings- en bewaringskamp Schoorl zijn ontslag aangezegd gekregen heeft en dat het kamp per 1 November moet zrin ontruimd. Vermoedelijk zal het bestemd worden' tot opleidingskamp voor de Genie. In vroeger jaren hebben wij meerdere malen door. middel van de Plaatselijke Pers tót onze leden gesproken. Het was ons bekend dat de leden zulks waardeerden. Thans mogen wij wederom door de welwillende medewerking van de Redactie van het Nieuw Noord Holl. Dagblad dat weer elke week gaan doen. Uiteraard kan dat nu elke week slechts een kleine ruimte nog zijn. Oprechten dank zijn wij hiervoor aan de Redactië verschuldigd. Door de kleine ruimte welke nu nog beschikbaar is zullen wij iedere week voorloo pig onze mededeelingen in tele gramstijl neerzetten. Evenzoo zal .dat gaan met de beschouwingen die wij zoo nu en dan over actu- eele zaken zullen geven. Nu de mededeelingen. Op Vrij dag 27 September j.l. was het de dag dat, onze Ned. R.K. Volksbond (onder deze naam is de bond het langst bekend geweest) vijftig' jaar bestond. Nu spreken wij van Ned. Kath. Arbeidersbeweging. Vanzelfsprekend zal dat beslaan van vijftig jaar niet stilzwijgend voorbij worden gegaan. Door de Feestcommissie van drie leden heb ik mij laten vertellen dat een groo, feestnummer zal worden uitgegeven. Daarin zal ook het fëestprogram worden afgedrukt In het bijzonder vraag ik de aandacht voor het Triduum dat a.s. Donderdagavond om acht uur begint en geleid zal worden door den algemeen bekenden Weleerw. Pater P. Meijer van de St Domi- nicuskerk. Elk lid is dus Donderdagavond om 8 uur in de St. Laurentiuskerk en natuurlijk op tijd. dat zijn we gewend van onze leden. Volgende week komen we op dezelfde plaats terug Goed, goedkoop en zuinig licht voor iedereen. Goed goedkoop en zuinig licht voor iedereen. Goed, zuinig licht vootneOereen. goedkoop en zuinig licht vooi iedereen. Goed, goedkoop en zuinig licht voor iedereen! Goed, goed koop en zuinig licht voor iedereen (Advertentie.) ZIJPE BENOEMING POLDERBODE In de vacature van bode van het waterschap Zijpe en Hazepolder, ontstaan door het overlijden van den heer H. L. van (Ier Pol:, is benoemd de heer C. Doorn te Sdhagerbrug. HEILOO Zondagavond hebben de katho lieke jongemannen van Heiloo hun feestavond gehad. De aalmoe zenier, Kapelaan A. v. d. Voorn, opende en leidde den avond. Het duo WIJO uit Stompetoren bracht een afwisselend en zeer geslaagd programma. Tijdens de pauze was er een verloting, en voor het ge zelschap zijn repertoire vervolgde, hield Piet Roskam uit Alkmaar nog een enthousiast propagandis tisch betoog. Met een gezellig bal werd de avond besloten. Aan het einde van dezen ge slaagden avond sprak de voorzit ter nog enkele opwekkende woor den en drong er op aan, dat Woensdag a.s. alle jongemannen in de congregatie aanwezig zullen zijn en de vergadering na afloop hiervan bezoeken. Deze vergade ring is van zeer groot belang De lidmaatschapskaarten, die Zondagavond uitgedeeld zijn, zul len dan ook nog kunnen worden afgegeven. Tevens vroeg de voor zitter reeds de aandacht voor de op handen zijnde uitvoering van het tooneelwerk van Grosfeld, ge naamd „Offerande".

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1946 | | pagina 2