Nieuw Het proces tegen Mgr. Stepinac BELGIË GAAT VOORUIT STEMMINGEN EN REACTIES /raagd met littuin mg B. H. iders iwwerk, Oct. a.s, •khouders I van alle utomaten tser Co. iroodbak- t bijbeh. heorie Voor Alkmaar en omgeving Bureaux: Ongerijmde beschuldigingen CORDELL HULL LIGT OP STERVEN De laatste Pauselijke zouaaf overleden 10 JAAR FRANCO-REGIEM Textielproducten 1 December vrij NA DE UITSPRAAK Vrijgesprokenen blijven gasten der Amerikanen Kabinet Tsaldaris blijft Ned. obligatieleening in Amerika Doodstraf in Frankrijk voor zwarte handelaren Militairs operaties tegen Grieksche benden De uitvoering der vonnissen BER 1946 uw huis •er lage en voor Br. no. een bui. snbanden ndltie. ade 33 te Costuums a.n. Hee. DE WIT 190. ^anaf he_ estoomde Dor var. BAKKER Tel. 1549 >or oplei. IN ON. bij hét akelaardij Den Haag ider let- tenüebu- inkel. ÏBUIZEN ABUIZEN 0 cm. EN, Bui- Bierkade igen. Bureau ten maakt zittingen UG en 'T VEN voor de iwen, ga- agenstren- en twee- .sels. Ploeg Koedek- Bindlijnen eten), als- en Paar- n en Leer- )G prijzen (g even kij- en Stand- bert Heijn. öhMW" van den takt bekend JSSCHOUW ehouden op l'oening aan eischen zal en opgelegd tot vervol- overgegaan. Uur, Voorz. naker, Secr. nog gelegen- het w geld. Rep. :n vlug. la, -H. icursussen nbachtsschool kmaar o oo»' RAK- US (1 Oct.— 1 Jan.31 issen van 50 ;r week In- g zoo spoedig Soll.brieven a. ir" der School, 1. Hoofdredacteur: H. N, Smits; rayon-redacteur Fr. Otten: binnenland P, Sigon. Abonnementsprijs per kwartaal; 1.' maand, inclusief b Advertentie-prijs: per editie 13 et p. m.m.. minimum t 2.50; in alle edities 26 et. p. m-m.. minimum 4. Fam. ber. 20 et p. m.m.; In alle edities 30 ct I incasso. Buiten God is 't nergens veilig (Vondel) DONDERDAG 3 OCTOBER 1' 13 42e JAARGANG - NUMMER 11043 ALKMAAR: Langestraat 42A tel 2046 (adm.); 2047 (redactie) K 2200 HOORN: Draafsingel 59 tel. 4243 (K 2290) 2 lijnen DEN HELDERWest straat 80; tel. K 2230 SCHAGEN: Molenstraat 52 te) 459 (K 2240) Bankrelatie: Noorderbank LIET PROCES tegen Mgr. Stepinac is een typeerend voorbeeld van de vele proces sen. die door de dictaturen werden gehouden. Het is eigen lijk reeds voorbij voordat het begonnen is. want het vonnis staat vast, voordat de nutte- looze aanldacht is uitgespro ken. Gerechtigheid is vervan- aen door politieke macht. In dien geest is een hoofdarti kel van de Osserva ore Romano gesteld waarin er op wordlt ge wezen dat Mgr. Stepinac een strijder is geweest voor de rech ten en vrijheden der mensch- heid. De motiveering der autoritei ten dat het Maandag j.l. begon nen proces een „zuivering" is doet wei heel vreemd aan als men bedenkt dat er reeds twee jaar verloopen zijn na de bevrij ding van Yoego.Slavië, Voorts is het opmerkelijk dat meerdere voormalige Us achi-leden zitting hebben in de hoogste regeerings- organen terwijl juist Mgr. Ste pinac beschuldigd wordt van sa menwerking met de Us achi's. Toen Pavelitsj in 1941 met Duit. sche en Italiaansche troepen het Kroatisch gebied binnenviel werd de Ustachi opgericht ais een verzetsbeweging tegen de Serven. De aanhangers der orga nisatie werden bewapend en ge heel in -fascistischen geest ge schoold. De inlijving der Kroati sche jeugd ontlok e aan Mgr Stepinac ernstige protesten. De massa-moorden op Joden en Serviërs alsmede op Zigeuners bracht de aarsbisschop ten tweede male in het geweer te gen de beweging. Toen de fas cistische leiders de orthodoxe Serven met geweld tot het ka. tholicisme wilden bekeeren von den zij wederom in Mgr. Stepi nac een tegenstander. De Aarts bisschop woonde nooit vergade ringen bij en had herhaaldelijk verscheidene aanvallen 'e verdu ren. Zoo werd hij geruimen tijd onder bewaking gesteld van de geheime politie van Pavelitsj de UNS "die veel overeenkomst ver toonde me de OZNIC van Maar. schalk Tito Men verwijt den aartsbisschop collaboratie met de Dui schers en Kroaten, De Kroatische Staat was ui geroepen met instemming van alle partijen en dus moest Mgr. Stepinac d'eze wei de facto erkennen. Tegen de Dui schers heeft hij zich steeds met hand en tand verzet. Met de Wit e Kruis vaarders, die met de wapens strijden tegen he. schrikbewind van Tito heeft de aartsbisschop niets te maken. Ook is het on waar dat de katholieke pers als zoodanig gecollaboreerd zou hebben De katholieke bladen die dat wel deden, het waren er maar een paar, deden dat tegen den wil van hun herder in. Inte gendeel de geheele katholieke De vroegere minister van Bui- lenlandsche Zaken der Ver Sta ten Cordell Huil is door een be roerte getroffen. De toestand van Huil, die gisteren 75 jaar werd, is critiek. In het dorp Hintham bij Den Bosch is Woensdagmorgen ten grave gedragen de heer P. Ver beek, die dë laatste Pauselijke Zouaaf was in Nederland. Vier jaren lang, nl. van 1867 tot 1871, heeft hij in het pauselijke leger gediend De heer Verbeek werd in September 1851 te Delft gebo ren. pers was tegen de dictatuur en heeft dat dan ook nooit onder stoelen of banken gestoken. Zij werd uiteindelijk door de Nazi's gemuilkorfd en grootendeels ver boden. De iaats'e beschuldiging be treft het verbergen van archie ven van het Ministerie van Bui- tenlandsche zaken. Deze archie ven werden ech er direct na de bevrijding aan de nieuwe regee ring uitgeleverd waarvoor schriftelijke bewijzen werden afgegeven. De beschuldigingen vormen geen enkel element dat de ar restatie en nog minder een ver oordeeling van den bisschop rechtvaardig' Het heeft veel weg van de „zedenprocessen" in het Derde rijk. Het geheele pro ces is kennelijk in elkaar gezet om het katholieke volksdeel te reffen en waar op de veroor deeling van generaal Michailo- witsj bijna geen commentaar ge leverd werd achtte men het oogenblik gunstig toe te sladn. Ter aeleaenheid van het feit dat hij tien jaar aeleden aan de macht kwam. heeft gene raal Franco te Burgos een rede aehouden. waarin hij niets zeide. dat wees op wij- ziaina van het regiem in Spanje. Hij verklaarde zich tevreden over het volk en het leger, doch niet over zichzelf en over de tot dusver bereikte resultaten „De economische slag is nog niet ge wonnen en de ach erstand door 50 jaar nalatigheid is nog niet ingehaald". Franco verklaarde, dat slechts twee landen weten wa: zij wil len; Spanje en de Sowjet-Unie. „Onze vijanden hebben het op de schiereilanden in de Middel- landsche Zee voorzien, zooals Spanje, Griekenland, Italië en Turkije. Spanje wordt door val- sche orizich bare krachten aan gevallen, Aanvallen tegen Span je brengen de toekomst van Europa in gevaar, Ik vraag van de Spanjaarden zich niet slechts op te offeren voor Spanje, doch ook voor God en de wereld." Be Belgische minister van Economische Zaken, Henri Liebaert verklaarde in een persconferentie, dat de econo mische toestand in België gunstig afsteekt bij die van andere landen, die in den oorlog gewikkeld waren. Wat de kosten van levensonder houd betreft blijkt, dat zij in België het hoogste zijn, even als de salarissen. Het tijdperk 1936/38 als basis nemende is de kleinhandelsindex over Augustus 323.9 en de loon index 317. Dit laatste cijfer is sterk beïnvloed door de nationale arbeidsconferenties. In 1945 be droeg het slechts 271. Waar België vroeger een goed koop land was viel het niet moei lijk om de buitenlandsche con currentie het hoofd te bieden. Dit is echter veranderd en er moet voor gewaakt worden, dat de goederenprijzen niet meer stij gen. Voor 1947 wordt de invoer geschat op 50 milliard en de uit voer op 40 milliard. Om den uit voer te bevorderen is alleen steenkool noodig. Voor de mijn werkers zullen specale huizen gebouwd worden om de 'mijn- Douwindustrie te stimuleeren De textielindustrie gaat met groote sprongen vooruit, vooral die van katoen en wol. In 1938 was de productie van katoenen goederen 50.000 ton tegen 57.000 ton in 1947 terwijl de binnenlandsche behoefte 30 000 ton bedraagt. Voor wol was de productie in 1938 16.000, in 1946 19000, terwijl de consumptie 15.500 is. De overeenkomstige cij fers voor kunstzijde waren 2.740, 3.840 en 4.200. Op 7 October wordt de rantsoeneering van werk schoenen opgeheven. Weefsels uit zuiver linnen, gordijnen, dekens, dameskousen van kunstzijde, zijde en Nylon en sommige sportartikelen wor den vrij gegeven. Verder zul len er 1UU textielpunten worden aangewezen Boven dien ligt het in bet voorne men van den min;s?.;r om op 1 December de rantsoenee ring van textielgocdeicu ge heel en al af te schaffen. Generaal Keyes, de Ameri- kaansche bevelhebber, heeft aan Schacht, von Papen en von Fritzsche toestemming om Neurenberg te verlaten gewei gerd. Volgens verklaring van een Amerikaansche functionaris worden de drie vrijgesproke nen in hun eigen belang te Neurenberg gehouden, als „gasten van de Amerikanen". Het is een merkwaardig feit dat de Duitschers. die toch dertien jaar zijn opgevoed in gelijk denken, thans zeer verschillend blijken te voe len over de uitspraken te Neurenberg. Over het von nis van Streicher zijn bijna allen -het eens; niemand heeft een goed woord voor den Jodenvervolger. De helft der ondervraagden vond het passender Goering levens lang te geven, terwijl een kellnerin meende: „Je kunt toch geen Rijksmaarschalk ophangen" Speer vond men over het alge meen te zwaar gestraft met zijn 20 jaar. Allen vonden het bil lijk, dat Schacht vrijkwam. En slechts een enkele was er, die protesteerde 'egen de vrijlating van Von Papen; ,,de Paus zou invloed1 op de beslissing hebben uitgeoefend" zoo werd ge meend Huidige Duitsche politici be tuigen hun verwondering over he' feit, dat de Geallieerden de beschuldigden hebben behan deld met een menschelijkheid, welke geen hunner ooit ten op zichte van zijn slachtoffers heeft be bond. In Frankrijk zijn de reacties eerder impulsief dan wei-doordacht. De ..Resis tance" spreekt van „ergerlijke vrijspraken" de „Populaire" van „een beleediging voor het ge weten der menschheid" De „Aube" daaren egen, het blad van de M.R.P., schrijft, dat het Sovjet-protest 'legen de vrijspra ken en het vonnis van Hess for meel wel is waar geoorloofd, maar van politiek standpun' te betreuren is De Italianen zijn over het al gemeen wel tevreden, doch de Yoego-SIavische linksche en eenige pers 'rekt fel van leer tegen het Tribunaal. Zij noemt de uitspraak „een ware aanmoe diging voor misdadigers en fas cistische agressors" en spreekt van ,,'roebele pogingen der im perialisten om de wortels van 't fascisme te redden". Naar Reuter meldt zijn de Ver S aten en Britsch-Indië niet on tevreden Minister Lieftinck heeft te Washington medegedeeld, dat de Nederlandsche regeering een obligatieleening in Ameri ka wenscht te plaatsen, zoo dra de markt daarvoor gunstig is. Hii liet zich niet uit over de grootte van de emissie, doch verklaarde, dat de aan gelegenheid met verschillende beleggingsmaatschappijen en banken was besproken en dat deze in uiterst gunstigen zin hadden gereageerd. De Fransche nationale ver gadering heeft zich bii hand opsteken voor het invoeren van de doodstraf voor priisop- driivers en zwarte handelaren in levensmiddelen uitgespro ken. De Grieksche eerste minister Tsaldaris heeft medegedeeld, dat de Koning zijn goedkeu ring heeft gehecht aan het door den premier gevormde gehee! uit royalisten bestaan de kabinet. Dit kabinet is hetzelfde als dat Zaterdag bjj den terugkeer van Koning George is afgetreden De leider van de liberale re publikeinen, Venizelos, en de leider der Nationale Unie, Canel- lqpculos, zijr. riet bereid gevon den aan een beperkte coalitie deel te nemen, evenmin als So- phoulis, de liberale leider der op positie. Venizelos en Sophoulis zullen evenwel den premier Tsaldaris naar Parijs vergezellen. Politieke kringen te Athene be schouwen het beëedigen van de nieuwe regeering meer als een uitstel dan als een oplossing van. ce politieke crisis, die volgde op het aftreden van het kabinet van Tsaldaris. Men verwacht, dat de Koning spoedig onderhandelingen zal openen met de leiders der op positie om ie komen tot een coa litiekabinet. Generaal Georgoelis, bevelheb ber van een Grieksch legercorps heeft bekend gemaakt, dat 40 Grieksche bataljons in Thessalie geconcentreerd zijn in verband met zuiveringsoperaties tegen ge wapende groepen. Volgens Tsal daris, de Grieksche premier, heeft de Grieksche regeering plannen vin gewapende groepen in Grie kenland tot het stichten van een „vrijen Griekschen staat in het belangrijkste centrum van Grie kenland" verijdeld. Het is waarschijnlijk, dat een Amerikaansche beul het von nis der ter doodveroordeelden zal voltrekken, aldus meldt AFP uit Londen. De Engelsche beul is niet beschikbaar. De veroordeelden zullen waar schijnlijk twee aan twee wor den opgehangen, behalve Goe ring. die afzonderlijk zal wor den geëxecuteerd. Een overzicht in de rechtszaal van het valeis van Justitie te Neurenbera tijdens de uit spraak van het schuldig of niet-schuldig over de beklaagden. Ass. Press E,

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1946 | | pagina 1