Jacht op zwarte importeurs en blanke zwarte pieten Nederland kan tevreden zijn over Neurenberg WIJ MOETEN AGRARISCHE PRODUCTEN UITVOEREN! Op Duitschland aangewezen! 3 Lieftinck kan den rook niet vangen „KATHOLIEK THUIS FRONT" Herstel der Wieriïigermeerdijk POLEN IN ONS LAND Oud-President van Polen overleden Wij krijgen schadevergoeding Palestina-conferentie opgeschort- Plaatselijke prijzen- com missies Hij staat achter u DONDERDAG 3 OCTOBER 1946 Nieuw Noordhollandsch Dagblad De liefhebberij van een groot man. Tijdens zijn bezoek aan de Belgische Ardennen besteedde Winston Churchill zijn vrijen tijd met het schilderen van een der fraaie gedeelten van het landschap nabij Dinant. (Ass Press PJ EEN DONKERE AVOND is gevallen over het woelige IJ. Zeekasteelen liggen onbewogen voor anker; kleinere vaar tuigen glijden voorbij en roeibootjes dansen over de kristallen scherven van een rimpelend watervlak. Al ruim een uur ge leden zijn de lichten aan geflitst aan de kade en de lampen ontstoken op de drijvende flats. Op den achtergrond ligt de schemerige stad en op de spoorbrug rechts van ons zeggen de seinlampen: „veilig" tegen den machinist van den aan- rollenden trein. Een pijlsnel schuitje klieft plotseling het. golvende gekrioel en twee verblindende schijnwer pers snijden door damp en duis ternis; de rivierpoli ie is op jachtWaakzaam is zij eiken avond; vanavond echter agres sief. Een stoomboot, enkele urerf' geleden hier aangekomen uit Algiers, ligt onder he bereik van den lichtbak. De rivierpoli tie draait maar wat langs het groote vaar uig en speurders- oogen glijden langs de ver schansing Dan dooven de lich ten, slaan de motoren af en glijdt het vaartuig kalm voorbij ae voorplecht en gaa als een waakhond liggen in het silhouet van een steiger. Op een afstand zien wij toe wat er zal gebeuren. Maar er gebeurt niets. Wij wachten een kwartier, een half uur een uur. Dan wordt het de politieboot blijkbaar al te gor ig. De schijnwerpers schieten opnieuw vuur De schroef gulpt het water weg en even snel als gekomen verdwijnt het polï'iebootje weer van het tooneel. Er is meer te doen op het Y dan wachten alleen Maarsboven, aan dek van den oceaanstöomera was het niel zoo stil als men vermoedde. Acht paar oogen hadden de manipulaties van de rivierpolitie al gadegeslagen. De zwarte zee lui we en maar al te goed wat wèl mag en wat niet mag in het lage land der blanken. Nauwelijks is het politiebootje opgeslorpt door een mis'bank, of voorzichtig, als een dief in den nacht, grijpt het eerste zwartje naar de touwladder langs de buik van het schip en „neemt" dan de overige sporten in koorts achtig tempo. Zeven paar zwar te handen volgen hem neg Dan zoek!1 een wankel roeibootje zijn weg naar de hunkerende stad. Zoo ging het niet alleen nu; zoo gaat het eiken dag opnieuw. Minstens tachtig grootere sche pen voeren elfeen dag weer fa belachtige partijen sigaretten aan. Het gaa" hier niet om enkele pakjes, nee, om tienduizenden sigaretten, eiken nieuwen dag. En deze zwarte importeurs hebben hun vaste blanke afne mers, die de scheepslijgi nauw keurig bijhouden als de grootste beursman. Hier of daar in een hoek van de haven vindt wel de ontmoeting plaats tusschen zwarte importeurs en blanke grossiers De koop is gauw ge sloten, want de prijs stpat al vast Blank, zwart en bruin heb ben nu al maanden een onge schreven overeenkomst. Sigaret ten worden geleverd' in elk kwantum en de blanke grossier staat borg voor den afzet. OP DE BEKENDE, beruchte punten van zwart Amster dam weéi men met onfeilbare zekerheid, dat er vanavond, zoo als eiken dag, nieuwe aanvoer zal komen. De „detaillisten" koopen in partijen van den gros sier en bergen hun voorraad achter de bedstee, thuis, drie hoog ach er. De „wederverkoo. pers' opereeren per „vier siga retten voor een gulden" of hoog stens per pakje tegelijk De achtelooze wandelaar wordt hier le terlijk bestormd door „Amerikanen", die hun weg wel zullen vinden. Zij zijn geslepen, de leden van dit zwarte gilde, en kijken goed git of de adspirantkooper soms geen CCD.man is. „Een heel pakje meneer, wacht u even!" Een handlanger krijgt een tip en schiet naar de zooveels'te verdieping in een i zij- steeg. Even later volgt de trans actie. Een hartstochtelijk rooker dampt tevreden door hef^ land der zwarte pie" en, met een por- temonnaie die een boel lichter is en een air van... Lieftinck kan de rook niet vangen. Een paar uurtjes later, als de voorraden voor vandaag weer overgegaan zijn in handen van den gragen kooper, lal een stel „detaillisten" door de vunzige straten en stegen Het deert hun nie of een borrel twee of drie gulden kost en een sprietig bosje paling vijf gulden of een tientje. Morgen is er immers weer versch en begint de pret op nieuw Twee uur leuren met rook waar; acht uur hangen op het wankele tabouretje van de vijf- dehandsch bar in de derde Nieuwsteeg. Dat is het leven van alledag in zwart Amsterdam. Eerst ver- koopen; dan drinken, zooveel, dat men niet meer weet of de lantaarnpaal links of rechts van het straatje staa' Zoo lijkt donker Amsterdam bi; nacht, eiken dag opnieuw, op Sjanghai, mé' minder Chineezen, maar met méér opiumschuivers Eerst als er eentje amok maaktj grijpt de politie in, veegt het s'raatje schoon. Maar wét geeft dat'! Morgen is er weer een dag en in het Noordzeekanaal varen al weer tachtig schepen riching MokumP S. De stichting „Het Katholiek Thuisfront" heeft tijdens 'n ver gadering te Utrecht een alge meen bestuur gekozen, dat ge vormd wordt door dr. nar F. Hou- ben, voorz.; mr. A Diepenbrock pr. te Heemstede, secr.; Baron van Voorst tot Voorst, penning meester; mevr. v. Nispen tqt Ze- venaerRuys de Beerenbrouck; mej Vendrik, Herman Geijer en J. Stolman. Tot geestelijk advi seur werd' benoemd kapitein L. Goossens o,'f,m,; administrateur is lt Th. Cormand. De Stichting is gevestigd te 's-Graverïhage, Gedempte Burgwal 14. Tijdens d'e vergadering der Stichting werd een schrijven voorgelezen van Kardinaal De Jong waarin deze de oprichting van het Katholieke Thuisfront" van harte toejuichte en zijn ze gen aan dit mooie apostolische werk schonk De Amsterdamsche Ballas' Maatschappij welke door de, commissie Wederopbouw Wie-' ringermeer werd belast met het herstel van de door de inundatie zwaar gehavende Wieringer- meerdijk, is bezig groo mate riaal aan te voeren. Reeds war den eenigei-bulldozers en drag lines aangevoerd en is in de ha. ven van de'Oude Zeug een enor me transporteur aangekomen. Met behulp van deze transpor-I leur zal de plm. 400 m. uit de kus gebaggerde klei vanuit het IJsselmeer te bestemder plaatse aan de binnenzijde van de dijk worden gedeponeerd Dank zij het op groote schaal gebruik ma ken van mechanische hulpmid delen zal dit groote werk mét slechts weinig arbeidskrachten kunnen worden uitgevoerd, Een duizendtal Polen, die deelnemen aan de bezetting van Duitschland en behooren to de troepen van generaal Anders, waarvan de manschappen niet naar Polen willen terugkeeren, zullen in ons land te werk wor den ges eld. Door bemiddeling van het Rijksarbeidsbureau worden zij in de mijnen en groote bedrijven ondergebracht. De eerste groep officieren en manschappen zijn reeds te Enschede gearriveerd. Zij behooren toi de troepen die ons land bevrijd' hebben en zijn landsche bevolking deze mannen die zich goede strijders voor een rechtvaardige zaak hebben ge. oond en waarvan hekend is dat zij goede werkers zijn, hartelijk ontvangen en hen zoo het gemis van een tehuis in hun vaderland doen vergeten, Wanneer men de gevoelens van onbehagen ziet die heer- schen omtrent het lot van enkele Nazileiders, dan valt het op dat Nederland geen enkele reden heeft om zijn rechtsgevoel, voor zoover ge krenkt door de' in ons land begane misdaden, onbevre digd te achten. Niet alleen het vonnis over Seyss Inquaft is volkomen bevre digend te achten door het uitvoe rig aandeel die de Nederlandsche aanklacht in motiveering heeft gekregen, doch wanneer men kijkt naar de acht voornaamste. Nazis, die hun werkterrein tij dens de bezetting over ons land hebben uitgestrekt, dan zal men achter al de namen het „death by hanging" vinden. In de eerste plaats Goering, ziel en motor van de economische plundering van ons land, Keitel en Jodl, die de plannen smeedden voor den in val in Nederland, Ribbentrop, die het bedriegelijke memorandum liet overhandigen na den inval, Ro senberg, wiens einsatzstaben onze kunstschatten roofden, Kalten- Ignacv Moscicki. president der Poolsche republiek ten tiide der Duitsche invasie in September 1939. is gisteren te Versoix nabii Genève op 79- iarigen leeftijd gestorven. Hii was eind September 1939 in Zwitserland aangekomen en daar sindsdien gebleven. Naar wii vernemen ziin 20 Duitsche zeeschepen met een gezamenliiken inhoud van 52000 ton als herstelbetaling aan Nederland toegewezen. De conferentie over Pales tina te Londen, waaraan door Britsche en Arabische, doch nog niet door Joodsc'he gede legeerden werd deelgenomen, is gisteren afgebroken. De be sprekingen zullen met ingang van 16 December a.s. worden voortgezet. Het afbreken van de conferentie houdt verband met de algemeene vergade ring van de Vereenigde Na ties. die op 23 October te New York begint. De meeste Ara bische leden van de conferen tie te Londen moeten name- liik hun landen op de alge meene vergadering van de V. N. vertegenwoordigen. brunner als hoofd der Gestapo, Sauckel, wiens naam voor een half millioen Nederlandsche ar beiders een wreeden klank heeft, en ten slotte Seys Inquart. De overige beschuldigden be hooren niet tot de groep, waar mee Nederland een zeer speciale rekening had te vereffenen. Zeker voor zoover het ons land betreft is het vonnis van Neuren berg dus volkomen bevredigend voor het rechtsgevoel dat de hoogste straf eischte voor de mis daden van een zoo massalen om vang. De ellende die de Nazis over Nederland hebben gespreid en. de offers die ons volk voor de'vrij heid heeft gebracht, zijn in dit historische vonnis vastgelegd op een wijze, die wij niet beter kon den wenschen - 9 In een door den directeur- generaal van de prijzen beleg de vergadering met vertegen woordigers van het N.V.V., de Ned. Kath Arbeidersbe weging. het C.N.V.. de hoofd groep Ambacht, de bedrijfs groep Detailhandel, het Ned. Huisvrouwenc'omité en enkele andere huisvrouwenorganisa ties. werd besloten, dat de Raad van Vakcentrales in de gemeenten, waar een zgn. raad van overleg gevestigd is. het initiatief zal nemen tot het oprichten van plaatselijke priizencommssies. I ATEN WIJ vandaag, na het feest der Heilige Engel bewaarders, de kennismaking met onzen persoonlijken Engel vernieuwen. Is voor velen onzer het vaarwel aan de schoolbanken (u weet wel, toen we zoo „groot" en zoo „verstandig" werdenniet tevens een vaarwel aan den Engelbewaarder geweest? Sindsdien hebben wij ons vaak eenzaam of hulpeloos gevoeld, ofwel gedacht: „nie mand ziet mij", „er is nie mand hier bij mij in deze ka- mer", „niemand doorschouwt mijn bedoelingen" Zoo ne geerden wij den levenskame raad aan onze zijde. Doch terwijl gij dit leest, staat Hij achter u en bidt voor u en Hij wacht of gij Hem eindelijk weer, na zooveel jaren van onverschilligheid, herkennen zult. MARCUS. VAN OFFICIEELE zijde is aan de Amerikaan- sche bezettingsautorïteitefi een uitvoerig memoran dum overhandigd betref fende de economische re laties, die voor den oorlog tusschen Nederland en Duitschland bestonden. In dit memorandum wordt er op gewezen, dat aan bepaalde essentieele voorwaarden moet worden voldaan, om onder de huidige omstandigheden deze betrekkingen zoo gunstig moge lijk te doen verloopen. Als voor waarden hiertoe wórden ge noemd: 1. het moet voor Neder land mogelijk zijn industrieele producten in te voeren, noodig ter dekking van het industrieele tekort en het tekort aan grond stoffen, ter voortzetting van de arbeidsverdeeling, zooals die be staat tusschen Nederland en het buitenland, voorts moet de Ne derlandsche industrie zich kun nen voorzien van de noodzake lijke vervangingen en onderdee- len en deze voorziening moet ge regeld voortgang vinden; 2. het land moet steeds in staat zijn voor dezen invoer te betalen met goederen en diensten, b v, met het surplus aan land. en tuin bouwproducten; 3. teneinde de Nederlandsche positie als han delsnatie te handhaven, dient.de handel naar en van het achter land zooveel mogelijk gehand haafd te blijven, de voornaam ste route, welke deze handel al tijd heeft gevolgd, is de Rijn; 4. er moeten middelen gevonden worden om te voorkomen, dat de Nederlandsche investeeringen in Duitschland geheel verloren gaan. Wat den Nederlandschen uitvoer van land- en tuinbouwproducten naar Duitschland betreft wordt er op gewezen dat voor den oorlog Grpot-Brittan- nïë en Duitschland de voornaamste koopers van Nederlandsche land- en tuinbouwproducten waren. Juist thans moet Neder land meer dan ooit trach ten land- en tuinbouwpro ducten uit te voeren, daar de Duitsche roof op indu strieel ên. transportgebied het concurrentievermogen voor de eerste jaren ern stig heeft benadeeld. In de conclusies van het me morandum wordt er op gewezen, dat er geen land bestaat, dat dergelijke nauwe economische relaties met DuitscMand heeft als Nederland. De huidige omstan digheden in Nederland hebben een punt bereikt waarin de scha de dusdanig is hersteld, dat men ook aandacht gaat schenken aan de uitbreiding der economische relaties met- het buitenland, waarvan de welvaart en vooruit gang afhankelijk zijn. Wat be treft de hervatting van de eco nomische betrekkingen met Duitschland stuit men hierbij van Nederlandsche zijde op vrij wel onoverwinnelijke moeilijk heden Nederlandsche eigenaars van fabrieken in Duitschland kunnen niet eens hun bezittin gen in Duitschland bezoeken. De Nederlandsche handel en het transitoverkeer, welke voor den oorlog zoo'n belangrijke rol heb- gen gespeeld, zijn practisch lam geslagen. Nederland's activiteit op den Rijn is sterker beperkt dan ooit tevoren. De positie van Rotterdam is nooit zoo hachelijk geweest als thans.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1946 | | pagina 3