Hef consumentencrediet doet zijn intrede RADIO Vredesverdagen Maandag in voltallige vergadering ,Prof. Pootjes" gearresteerd VAN DEN HELD JAN TROMPETTER v_ Nieuw Noordhollgndsch Dagblad Verzoeken tusschen 14 Oct. en 9 Nov. „Laaf' de heele troep vrij" zegt Bernhard Shaw J MARKTBERICHTEN Onderscheiden Autodiefstal Beslissing van de Groote Vier Verdediger van de Grondwet 1938! VRIJDAG 4 OCTOBER 1946 Tusschen 14 October en 9 N ovember a.s. moeten de for mulieren, waarop een crediet kan worden aangevraagd, worden ingediend bij den Districtsraad. Deze aanvraag formulieren zijn van Maandag 7 October af bij de Post kantoren verkrijgbaar. Het consumentencrediet beoogt door het verstrekken van voorschotten tijdelijk in drin- gendê gevallen het betalen van aankoopen van kleeding, schoeisel, huishoudelijk linnengoed, keukengerei, servies goed, fietsbanden en dergelijke te vergemakkelijken. Het hiervoor bedoelde drin gende geval beslaat, als een ge zin op een op zichzelf staande wijze niet in staat is uit zijn loopende inkoms'en of andere middelen de bovenbedoelde goe deren te koop en. Credieten zullen dan ook al leen worden verstrekt aan per sonen of gezinnen, wier inkomen of financieele positie beneden bepaalde grenzen blijft. Hierbij wordt gerekend het gezamenlijk inkomen van alle gezinsleden Ook kleine zelfstandigen Het is niet noodzakelijk, dat de aanvrager in loondienst werk zaam is: ook personen," die tot andere groepen behooren (ge- pensionneerden, kleine zelfs an. digen en anderen) kunnen een aanvraag indienen Het aanvra gen van een crediet voor een gezin moet geschieden door het hoofd van het gezin. Alleen zij, die nie in gezinsverband leven, kunnen zelfstandig een crediet aanvragen. Het crediet bedraagt ten hoog ste: voer een op zichzelf staande 100.voor een gezin van 2 personen 300.voor een gezin van 3 personen 400. voor een gezin van 4 personen 500.en voor grootere ge zinnen steeds per persoon 125.meer. De bedragen, die als voorschot zullen worden verstrekt, zullen worden afgerond tot veelvouden van f 100. Het voorschot wordt vers rekt 'in den vorm van een, boekje met waardebonnen. Elke" bon vertegenwoordigt een waar de van f 5, Voor elke f 100 verstrekt cre- die zal een vel met 24 waarde bonnen worden verstrekt, waar van 20 zullen worden geldig ver klaard. Eén van deze 20 bonnen is niet' geldig voor het doen van aankoopen, maar is bestemd voor vergoeding van adminis ratie. kosten en rente. Punten blijven verplicht De geldigverklaring van de waardebonnen geschiedt naar mate er goederen beschikbaar komen. Het feit, dat nu to de verstrekking van consumen en- crediet worat overgegaan, houdt dus niet in, da- de goederen on middellijk ter beschikking zijn. De waardebonnen zijn alleen be taalmiddel en geven bij 't doen van aankoopen geen voorrang. Voor distribu ie-artikelen moe ten dus bij den winkelier, be halve waardebonnen, ook gel dige distributiebescheiden wor den ingeleverd De voojfc 'hotten worden ver strekt door- den districtsraad voor het consumentencrediet, waarvan er vrijwel in elke gemeente een gevestigd is. ZATERDAG 5 OCT. HILVERSUM I (301 M)7 00 en 8.00 Nieuws; 8.15 Gram. muziek; 10.45 Voor arbeiders in continu_bedrjj ven 11.45 Familieberichten uit Indië; 12.00 Eddy Wals; 12?35 Jan C'orduwe. ner; 13.00 Verzoekprogr. Strijdkr. 13.30 Vlotte muzek: 14.45 Radiophilh. orkest; 16.30 Men vraagt wij draaien 18.30 Ned. Strijdkr.: 20.20 Vaudeville, orkest; 21.15 Klankbeeld opstand in Wlarschau; 21.35 Gevarieerd progT.t tot de sluiting gram. muziek. HILVERSUM II KRO: 7.00 en 8.00 Nieuws; 8.15 Pluk den dag; 9.50 Gram muziek; 11.00 De Zonnebloem; 11.45 Lilie Lindroih zingt; 12.30 Klaas van Beeck; 13.00 Nieuws; 13.45 Tooneel» kijker; 14.00 Nieuwe platen v. over zee; 15.00 Voor de jeugd; 17.15 Jonge kunstenaars stellen zich voor; 18.15 Journalistiek weekoverzicht; 19.15 Reportage inwijding doodehcel 601; ?9.35 Lichtbaken; 21.00 Morgen is het Zondag; 22.00 Nieuws; 22.50 Arturo Toscanini dirigeert waarna sluting. Het aanvraagformulier, het welk voor hen die in loondienst werkzaam zijn, mede door den werkgever moet worden onder teekend, dient door den aan vrager zelf of door tusschen- komst van zijn werkgever bij den districtcsraad te worden aangeboden. De aanvraagformulieren moe ten uiterlijk 9 November bij den Districtsraad zijn ingele verd. De afbetaling. De normale wekelijksche af betaling bedraagt f 1 per week van. elke f 100 verstrekt crediet. Indien de aanvrager meent, dat deze afbetaling zijn financieele draagkracht te boven gaat, kan hij dk op het aanvraagformulier vermelden en om een lagere af betaling verzoeken. De aanvrager wordt schrifte lijk in kennis gesteld van de be slissing van den districfsraad. Hij kan dan nog altijd beslissen of hij voor een consumenten crediet in aanmerking wenscht 'e komen Weigert hij, dan brengt deze weigering geen kos ten voor hem mede. De waardebonnen, welke de winkeliers ter betaling hebben ingenomen, worden door alle banken, bij aanbieding door de winkeliers aanstonds verzilverd. Na 9 November zullen geen nieuwe credieten meer ver strekt worden. Wie tijdens den termijn 14 Oct.9 Nov. geen aanvraag heeft ingediend, wordt niet in het bezit van waardebonnen gesteld. Verwacht wordt, dat voor het einde van het volgende jaar alle waardebonnen besteed zullen kunnen zijn. Bernard Shaw heeft in de Daily Express een ar tikel geschreven onder den titel ..Laat de heele troep vrij". Shaw pleit voor het vrijlaten van al le veroordeelden, daar zij „niets anders zijn dan volmaakt respectabele middenstandsmenschen, wier hoofden op hol zijn gebracht door de macht, die hun verleend werd." Shaw meent, dat de nazi- gangsters. die hij als ar me bliksems" betitelt, niet onverbeterlijk zijn en dat men hen vrij moet laten „als doodgewone menschen met een ge middeld inkomen volgc\is hun stand", daar zij „in het geheel geen kwaad zouden doen en volko men onbelangrijk zouden zijn". Shaw besluit met de opmerking: waarom moet men martelaren van hen maken?". V... LANGENDIJK 4 Oct. Aangevoerd 30.800 kg. roode kool 6—12.40; 26.800 kg. gele kool 5 50; 227.500 kg. witte kool 45.50; 20.700 kg. groene kool 5.50—6.20; 24.000 kg. peen II 5.50—6; III 4.70; 10.000 kg. bieten I 5—6.10; H 4.00; 29.000 kg. uie?ï 5-80—6.80; 4900 kg. andijvie 3.503.70; 400 kg. slaboo_ nen 3567; 3700 stuks bloemkool I 18.40—27.10; II 7.70. WARMENHUIZEN 4 Oct. Aan_ HEERHUGOWAARD-N. Aan den heer P. Kok aan den Janglijnisweg in deze gemeente is namens de Engelscne regee ring een getuigschrift van ver dienste uitgereikt. De heer Kok had in Augustus 1944 een door middel van een parachute neer gelaten postduif opgepikt, wellke duif een in het Fransch gesteld formulier op zich droeg. Na het invullen van de even eens bijgevoegde vragenlijst had de heer Kok de duif de vrijheid hergeven BERGEN In den nacht van 1 op 2 Octo ber was door inklimming in de garage Visser aan den Ouden Bergerweg de luxe-auto van den heer Bijl alhier ontvreemd. Doordat de politie te Amster dam'den volglenden morgen een tip kreeg omtrent een op een boerenerf te Diemen geplaatste auto is het de politie gelukt den dader, zekere H. O te Amster dam, te arres'eeren en de auto in beslag te nemen. De dader wordt wordt naar het Huis van Be waring te Alkmaar overge. brachf gevoerd 2700 kg. uien 6.807.20; grove 6.60—7; driel. 3.40—3.60; nep 5.40 5.60; 90 kg', slaboonen 45.20 8300 kg. gele kool 5.505.70; 17700 roode kool 6—9.40;; 125000 kg. witte kool 400 5.20; 56500 kg. aardappelen: bl. mui- Zen 7.40—7.60; bevel. 77.50; witte eigenh 7.207.60; bl. eigenh. 7.50 8.20: Koopmans bl. 8.208.50, NHD SCHARWOXJDE 4 Oct. 24000 kg. aardappelen: Eerstel. 8.60 8.70; Eigenh 8.20—8.50; Bevel. 7—8.30 Noordelingen 6.10 3700 kg', uien 6.60 —7.40; grove 5.90—6.40; driel. 3.30— 4.50; nep 2.80—3.90; 800 kg. kroten X 5.80; 700 kg. slaboonen 34—76; afw. 18—28; 3200 kg. roode kool 6—10.30; De „Big Four" hebben gis teren een overeenstemming bereikt ten aanzien van zes punten van het reglement van orde om het werk van de plenaire zitting van de confe rentie van Parijs te bespoedi gen; op deze wijze zal het mo gelijk zijn het werk van de conferentie te beëindigen voor 15 October de limiet, die door de ministers van buiten- landsche zaken tijdens hun laatste bijeenkomst te Parijs is vastgesteld. De rijksrecherche heeft gisterochtend in samenwer king met de Hilversumsche politie, „professor" Joh. Will. Pootjes gearresteerd, die de laatste weken in sterke mate een bepaalde politieke activi teit aan den dag legde. Aanvankelijk was deze zooge naamde professor aan de door hemzelf onlangs opgerichte „Uni versiteit der cultusvrije Christus belijders", waar hij „hoogleeraar in de hoogere jurisdictie" be weerde te zijn, in actie geweest met een beweging, die hij ;,de Vredestichters" had gedoopt. In den laatsten tijd was hij echter zeer actief in actie tegen de uit zending van Nederlandsche troe pen naar Indië en o.a. sprak hij op een meeting van de „Partij van den Daad" te Amsterdam aan den vooravond van de re cente staking. Hij wierp zich te vens op als verdediger van de Grondwet van 1938 en richtte daartoe „de vereeniging van de Grondwet van 1938-handhavers" op. Zijn activiteit strekte zich steeds verder uit en men ver dacht hem ervan daadwerkelijk militairen, die op zijn advies uit het leger deserteerden, te helpen onderduiken. Gisterochtend hebben eenige tientallen politiemannen op last van den Officier van Justitie het perceel aan de Langestraat te Hilversum waar „prof." Pootjes en enkele volgelingen huizen, omsingeld en daar een inval ge daan. De „hoogleeraar" werd ge arresteerd en met hem een jon geman, die gedeserteerd en hier ondergedoken was. Een groot aantal bescheiden is door de rijksrecherche in beslag genomen o.a. een brief van de „Grondwet handhavers" aan den Officier van Justitie te Amsterdam, waarin dezen werd bevolen den Minis ter van Justitie, mr. J. H. van Maarseveen, te arresteeren we gens schending van de Grond wet van 1938 Professor'Pootjes is inmiddels gisteravond gevankelijk naar Amsterdam overgebracht. De punten, waarover overeen stemming is bereikt zullen Zon dagmiddag aan de conferentie ter beslissing worden voorgelegd: zij werden op verzoek van Byrnes opgesteld door Spaak, den presi dent van de algemeene vergade ring van de Vereenigde Naties. Men besloot de verdragen ter conferentie te behandelen in de volgorde zooals die te Potsdam is vastgelegd: Italië, Roemenië, Bul garije, Hongarije en Finland. De bespreking van de verdragen door de plenaire vergadering zal beginnen op Maandag. Voor zoover het de werkver- deeling van de plenaire vergade ring betrof kwam men overeen drip dagen te reserveeren voor het Italiaansche verdrag en een voor ieder der drie Balkanver dragen en het Finsche verdrag, ieder rapport, zal in de volgorde: politiek en territoriaal, militair en economisch worden behan deld. Na de bijeenkomst is Molotof voor het week-end naar Moskou vertrokken, en men verwacht dat hij Dinsdag weer terug zal zijn; hij zal dan als voorzitter der con ferentie optreden. VERVOLG VAN PAG. 1 VEERTIG JAAR ONTWABEND Om allen twijfel op dit punt weg te ruimen, hebben de V.S. voorgesteld, dat de Sow- jet-Unie, Groot-Brittannië, Frankrijk en de V.S. een ver drag zouden aangaan ter ont wapening en demilitarisatie van Duitschland en om dit land 40 jaar lang ontwapend en gedemilitariseerd te hou den. Zoolang een dergelijk verdrag van kracht is, kan het Ruhr-ge- bied nimmer het arsenaal van Duitschland of van Europa wor den. Dit is het eerste doel van het voorgestelde verdrag. De V.S. zijn ook gekant tegen een strijd om de controle over Duitschland, welke opnieuw aan Duitschland de kans zou geven om te verdeelen en te heerschen. Amerika wenscht Duitschland geên pion of partner te zien wor den in een strijd om de macht tusschen het Oosten en het Wes ten. Bidault, namens Frankrijk en Bevin, namens Groot-Brittannië, hebben in principe het voorge stelde verdrag aanvaard. Ik hoop ten zeerste, dat de Sowjet-Unie, welke tot nog toe het verdrag als onaanvaardbaar heeft beschouwd het bij nadere beschouwing en be studeering mogelijk zal oordeelen om zich bij ons aan te sluiten ter voorkoming, da, Duitschland op nieuw een bedreiging van den vrede in Europa wordt. Wanneer de Geallieerde volke ren willen deelnemen aan het er- drag, hetwelk de V.S. voorstellen, tot he, ontwapend en gedemilita riseerd houden van Duitschland voor den duur van ten minste één generatie, behoeven he, volk van Frankrijk en de volkeren van Europa geen vrees te koesteren voor de pogingen van het Duit- sche volk om hun verwoeste land her op te bouwen en een vrede lievend Duitschland te stichten Byrnes zei verder, dat de vreedzame ücmoeratiscne krachten in Duitschland een kans moesten hebben, maar dan moeten de Duitschers zichzelf ook democratisch kun nen regeeren Zoowei voor de eigen veiligheid als voor die van de Duitschers moet er in Duitschland een niet al te zeer gecentraliseerde regeering zijn, welke het volk haar wil kan opleggen in plaats van de volks wil uit te voeren. Byrnes wees er vervolgens op, dat na iederen oorlog, die door de gemeenschappelijke acties van verschillende naties gewonnen is verschil van meening ontstaat over de wijze van vredesluiten.' „Het zou dwaas zijn den ernst te ontkennen vam hef conflict tus- schen de standpunten der Ge- allieerden na dezen oorlog." Men moet de beteekenis van het conflict echter ook niet overschat ten. Dat staat een oplossing in den weg. Byrnes wilde een tevoren geuite overtuiging van de regee- ring der Vereen. Staten bekrach tigen, nl. deze, dat elk volk het recht heef+ om vorm te geven aan zijn eigen lot op grond van de uit drukking van den volkswil, die zich zoo vrij mogelijk moet kunnen demonstreeren. 60. Opeens kwam Marjolein- tje teruggeloopen en ze nam Jan Trompetter bij de hand, omdat ze iets bijzonders ge zien had. Vrouw Isabel pak te Jan bij z'n slippen en Maaike greep Isabel weer aan haar rokken vast. Krelis liet den eersten ochtend den beste zijn vrouw er niet van door aaan en greep haar bij de plooirok. Kloris liet zijn broer niet alleen en Jan de Beer en Pietje de Bruin liepen van de weeromstuit mee om te zien het beroemdste standbeeld van Brussel en misschien van geheel de we reld. Je kunt het mannetje eigenlijk wel de eereburger van Brussel noemen. Hij wordt bewonderd door alle toeristen en daarom deden onze vrienden dit ook maar. „We geven hem een sere nade". riep Jan de Beer en hij zette het op een loopen naar het hotelop den voet aevolad door alle leden van de Leutige Blaaskaak. Ze haalden hun instrumenten en toen speelden ze het eer ste deel van de Egmont- ouverture. Jullie weet toch wel dat Egmont in Brussel werd onthoofd?

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1946 | | pagina 3