Nieuw GEEN LOONSVERHOOGING MEER MAAR PRIJSVERLAGING Vrijgesprokenen pakken hun koffers weer uif Minister-president legt de kaarten op tafel Voor Alkmaar en omgeving Bureaux: Verhooging arbeidsproductiviteit troef! PSYCHOLOGISCH EElsl TEKORT DE MOEILIJKE KANTEN VAN 'N INGEWIKKELD PROBLEEM Doodencel in het Oranje- Hotel Twee vliegtuigen neergestort Een toestel vermist Geen visa voor Britsche en Fransche zone Schacht en Fritzsche gearresteerd en weer vrijgelaten De meest dringende voorwaarde Hoofdredacteur: H. N. Smits; rayon-redacteur Fr. Otten: binnenland P SlgOIL Abonnementsprijs 3.40 per kwartaal; 11.20 per maand. Inclusief incasso. Advertentie-prijs: per editie 13 ct. p. m.m.. minimum f 2.50; ln alle edities 26 ct. p. m.m. minimum t. Fam. ber. 20 ct p. m.m.; in alle edities 30 ct Noordhollandsch Dagblad J Buiten God is 'i nergens veilig (Vondel) ZATERDAG 5 OCTOBER 1946 42e JAARGANG - NUMMER 11044 ALKMAAR: Langestraat 42A tel 2046 (adm.); 2047 (redactie) K 2200 HOORN: Draarsingel 59 tel. 4243 (K 2290 2 lijnen DEN HELDER: West straat 80; teL K2230 SCHA GEN: Molenstraat 52 tel 459 (K 2240) Bankrelatie: Noorderbank DE REGEERING heeft, blijkens de regeeringsverklaring aan de Tweede Kamer en de radio-rede van den Minister-President, ge kozen. Er komt geen z.g. derde loonronde. D.w.z. na de in twee etappes toegekende lootisverhoo- gingen is een verdere verhooging van het gemiddelde loonpeil niet mogelijk. De Minister is er o.i. wel in ge slaagd de dringende noodzaak van deze afwijzing aannemelijk ie maken. De voorraden in ons land zijn op, ons productieapparaat is geschonden en verouderd. Harde feiten, die de goederenschaarsch- te verklaren. De Minister wees bovendien op de stelling, dat loonsverhooging prijsstijging, en dus onze .gevangenneming binnen den greep van den vicieuzen cir- het allesoverheerschende belang kei beteekent. Bovendien is er van onzen export, ais voornaam ste middel om onze noodzakelijke invoeren mogelijk te maken. Dit brengt ons onafwendbaar in de noodzakelijkheid, het toelaatbare loonpeil in ons land te zien in verband met het loonpeil m het buitenland.. Er is meer. Er moet Paal en perk gesteld worden aan de sub- sidieering van goeaei®rprijzen. De subsiaieering van de prijzen van verschillende levensmiddelen bedraagt honderden miilioenen. Verbruiksgoederen kunnen niet langer op crediet worden inge voerd. Het voornaamste punt ter verbetering zou zijn vergrooting van het productievermogen, maar dit is slechts geleidelijk te berei ken on dit geeft dus geen uitkomst in den nood van het oogenblik. Het tweede punt is de loonstabilu satie. die alleen ook geen redding brengt, indien geen andere maat regelen daartegenover staan. Nu is het jammer, yooral voor het psychologische effect van de rede van dr. Beel, dat hij zich zoo positief uitdrukt ten aanzien van de ontoelaatbaarheid van loons verhooging, maar op het geoied van prijsverlagende mogelijkhe den onmisbaar tegenwicht naast loonstabilisatie! slechts ln vage termen kan spreken. Op ver schillende punten, als daar zijn de invoering van het systeem der productie van z.g. nuttigheids- artikelen, verlaging van handels marges oud zeer! doelmati ger systeem van grondstoffenloe- wijzing, en minder bereidheid om minimumprijzen toe te laten, is de regeering in overleg met he» be - drijfsleven. De prijsverlagende werking van deze plannen en overwegingen zet geen zooden aan den dijk voor den dringenden nood van den dag-van-vandaag! Nog erger is het, dat de Regeeiing verschillende subsidies op levens middelen nu al aankondig) te zul. len laten vervallen, zooaat net brood als regel 1 ct. duurder wordt, de melk eveneens 1 ct. ter wijl de boter in prijs verhoogd wordt met niet minder dan 30 cis. per pond. Margarine wordt een utility-product! Deze direct- voelbare stijging der kosten van levensonderhoud wordt ook al niet goedgemaakt door de schccne volzinnen over den verlaagden aardappelprijs en nog minder door de „poging" om de groentenpi ij zen te drukken tot beneden het schandalig-hooge niveau van den vorigen winter. De op een onzalig oogenblik aan de orde gestelde mogelijkheid van verhooging der huishuren staat nog als een stok achter de deur: zij zullen „voors hands" niet worden verhoogd Nu hebben wij een volkomen open oog voor de moeilijkheden, waarvoor de Regeering, van wie YJ ring doen toekomen in zake haar beleid ten aanzien van de loonen en prijzen. In deze verklaring zegt de Regeering, dat alles moet worden gedaan om te komen tot verhooging der productie. Verhooging van het loonpeil acht de regeering niet meer toelaatbaar mede in verband met het -belang van onzen export. Verder deelt de Regeering mede, dat de staats financiën het noodzakelijk maken de subsidies op de prijzen van levensmiddelen te verminderen. Tengevolge hiervan zal de broodprijs en de melkprijs met 1 cent worden verhoogd, terwijl de maximumprijs voor boter wordt verhoogd met 30 ct. per pond. In de eerste plaats wijst de Regeerina er op. dat tijdens den oorlog de voorraden in ons land grootendeels zijn ver bruikt of weaaeroofd. welk lot ook ten deele ons produc tie-apparaat heeft getroffen. Mede doordat ons productie apparaat verouderd en onvol ledig is. ziin Tl us voor de be volking veel minder goederen beschikbaar. Er ziin twee voorname fac toren, die wij rechtstreeks kunnen beïnvloeden ter ver- arootina van onze nationale Vroductie en onze welvaart, te weten: de persoonlijke arbeidsprestatie en het her stel van ons productie-ap paraat. Zoolang deze vergrooting en dit herstel niet tot stand zijn gekomen, kan niet worden ge dacht aan een verhoogina van de hoeveelheid gebruiksgoede ren. die wii allen te zamen voor ons geld kunnen koopen. Béheersching van prijzen en loonen is noodzakelijk, omdat bii ongeremde stijging van de prijzen van goederen en dien sten het loonpeil zou moeten worden verhoogd, waarvan weer een verder omhooggaand prijspeil van goederen en diensten het gevolg zou zijn. De ervaring leert, dat bii een dergeliiken wedloop van prij zen en loonen de loontrekkers en in het bijzonder de laagst betaalde groepen, altijd in het nadeel ziin. Vooropstellend het over- uitkomst in alle kwalen wordt verwacht, thans staat. Wij hebben herhaaldelijk gisteren nog gewezen op den omvang en de beteekenis van het probleem van loonen en prijzen, waar men niet met een bepaalde serie maatrege len uit kan komen, en nog veel minder met zooveel theorie als in deze weken wordt geventileerd, uitraakt. Maar dit mag dan toch van de Regeering worden ge vraagd: da+ zij niet, tenge/olge van de intrekking van de subsi dien op diverse productieprijzen de kosten van levensonderhoud van bepaalde eerste levensbe hoeften duurder maakt, voor en aleer de aangekondigde maatre gelen van prijsverlaging in ande re sectoren van het levensonder, houdsfront practisch effect scr- teeren. *Het is jammer, dat u;' de rede van dr. Beel nog niet, blijkt, dat dit werkelijk het geval zal zijn; dat is psychologisch een te kort. heerschende belang van onzen export, als het voornaamste middel om onze noodzakelijke invoeren mogelijk te maken, is het buiten twijfel, dat het toelaatbare loonpeil in ons land niet los kan worden ge zien van het loonpeil in het buitenland. Het uit dit oog punt te aanvaarden loonni veau is voor dit moment reeds bereikt, zelfs overschreden. Plannen zijn ontworpen om de productie in versterkte mate te richten op de ver vaardiging van de meest noodzakelijke goederen in een beperkt aantal typen. Dit zal priisverlagend wer ken en behoeft, zooals de er varing in Engeland met dit zgn. „utilitv"-svsteem heeft geleerd, niet te gaan ten koste van de kwaliteit. Een bijko mend voordeel is, dat langs dezen weg de priisbeheer- sching beter uitvoerbaar is. Over deze maatregelen is overleg geopend met het be drijfsleven. (Vervolg pag. 3). De beruchte doodencel, 601,, in het „Oranje-Hotel" te Scheve- ningen, waar vele van de beste Nederlanders hun laatste uren doorbrachten, alvorens door de nazibeulen te worden vermoord, zal nimmer meer gebuikt worden. In tegenwoor digheid van den minister-president, dr. Beel, minister Maars- seveen en vele ex-politieke gevangenen werd doodencel 601 tot symbool van het heldhaftig verzet tegen de nazi-terreur gewijd. (Ned. Fotopersb. P.) Een Spaansch driemotorig militair vliegtuig „Savoia" is na opstijging van het vlieg veld bij Madrid, neergestort. Een kapitein werd gedood, acht andere officieren en on derofficieren werden gewond. De Amerikaansche militaire po litie te Luik is sinds Donderdag- \/OLGENS een V mcdprlpplinp' a officieele mededeeling, aldus meldt Agence France Presse, heb ben de Britsche autoriteiten geweigerd aan Schacht en Fritzsche visa te verstrekken voor verblijf in de Britsche bezettingszone van Duitscb- land. Tot dusver werd geen visum aan Von Papen gewei gerd. Ook de Fransche auto riteiten in Duitschland heb ben aan Schacht,,Fritzsche en Von Papen de toegang tot hun zone verboden. De drie vrijgesproken, doch on- gewenschte nazi's, Schacht, Von Papen en Von Fritzsche, hielden zich gisterenmorgen hoopvol bezig men- het pakken van hun koffers, doch toen zij de beslissing van de Britsche en Fransche zone ver namen naar aanleiding van hun aanvragen tot toegang, begonnen zij droefgeestig weer uit te pakken Clementieverzoeken. De verdedigers van Frick en Rosenberg hebben verzoeken om clementie voor den tot de strop veroordeelde cliënten bij het se cretariaat van het internationaal tribunaal te Neurenberg inge diend. Ook Rudolf Hess, Julius Strei- cher en Hans Frank hebben ver zoeken om clementie ingediend. De echtgenoote van generaal Alfred Jodl, heef, in een brief aan president Truman om clemen tie ten behoeve van haar ecnige- noot verzocht. De brief was ge richt aan den president in zijn functie van commandant van het Amerikaansche leger. Geen interventie van Vaticaan. Een woordvoerder van het Va ticaan heeft medegedeeld, dat de Paus op geenerlei wijze een ver zoek om clementie voor de veroor deelden te Neurenberg zal indie nen. De woordvoerder zeide dat er geen twijfel kan bestaan over de schuld der veroordeelden Zij hebben hun straf ten volle ver diend. Nog meer processen? De Geallieerde Bestuursraad te Berlijn heeft de regeeringen der vier bezettende mogendheden de vraag gesteld, op welke wijze „de oorlogsmisdadigrs van geringer formaat" ter verantwoording ge roepen moeten worden. De vier regeeringen, aldus wordt er aan toegevoegd, zullen moeten beslui ten t.a.v. de vraag of een nieuw internationaal militair tribunaal moet worden opgericht en of pro cessen tegen andere oorlogsmisda digers door de bezettingsautoritei ten in de respectievelijke zones zullen worden gevoerd. Dr. Thomas Dehler, eerste aan klager bij de Beiersche zuive ringstribunalen, is in Neurenberg aangekomen omoverleg te plegen met de autoriteiten aldaar over 'n nieuw proces tegen Von Papen, Schacht en Fritzsche avond aan het zoeken naar een Amerikaansch vliegend fort. Een Amerikaansch marine vliegtuig is gisteren ten zuiden van Kopenhagen neergestort. De bemanning van drie personen werd gewond. Volgens den Amer. nieuws dienst in Duitschland zijn Schacht en Fritzsche, twee van de door het Neuren- bergsche tribunaal vrijge sprokenen, gisteravond in een hotel te Neurenberg door de Duitsche politie gearres teerd. Nader wordt gemeld, dat Schacht en Fritzsche later op bevel van het Amerikaansche militaire bestuur, weer zijn vrijgelaten \IERHOOGING van ar- beidsproductiviteit is noodzakelijk, heeft dr. Beel in zijn belangrijke radio-rede gisterenavond gezegd. Dit is de meest dringende voorwaarde voor ons economisch' her stel. Wii moéten doen wat wij kunnen. Uiterste krachtsinspanning van een ieder is geboden. De Regeering tracht'••van haar kant alles te doen om het dagelijksch leven voor ieder zoo dragelijk mogelijk te maken. Aan het slot van ziin rede riep dr. Beel alle Neder landers dan ook namens de Regeerina met nadruk en met den grootsten ernst ov. om mede te helpen, gezamenlijk voor voldoende voeding, klee ding en huisvesting te zorgen. De Regeerina re kent erop. gehoor te zul len vinden voor deze klemmenden oproep.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1946 | | pagina 1