'n Halve eeuw Katholieke Arbeidersbeweging FILMS VAN DE WEEK Nieuw Noordhollandsch Dagblad Twee zilveren jubilarissen 8 October in den Omroep Waarschuwing Intermezzo" Harmonie in Burgemeester Koelma Route Leger-, Sport- en Jeugdmarsch Vrijgestelde KAB GLAS WEERBERICHT Nacht over Alkmaar Haarlem-Uitgeest1 electrisch De tram in aantocht Marktberichten ZATERDAG 5 OCTOBER 1946 HET was de beroemde encycliek „Rerum Novarum" van den grooten socialen Paus Leo XIII, die de stoot gaf aan de organisatie van d<^Katholieke Arbeiders. In het begin van de negentiger jaren begonnen in ons land, in steden en dorpen, de Katholieke Arbeiders zich te organiseeren in hun eigen principieele sociale vereeniging en al waren de Alkmaarders niet de eersten, zij behoorden toch tot de eersten, die aan* de roepstem van Leo XIII gehoor gaven. Het waren niet alleen arbei. ders, die zich in den Volksbond vereenigden; aanvankelijk telde deze zoowel werkgevers als werknemers onder zijn leden, die met elkaar volgens de Pau selijke richtlijnen den socialen vrede gingen nastreven. Hier ter stede was het de Volkskring, die voor een halve eeuw een honderdtal mannen van goeden wil in zich vereenig- de, onder voorzitterschap van den werkgever den heer J. Bak, die zes jaar de leiding voerde van de in Sep ember 1896 ge vormde afdeeling Alkmaar van de Ned. R.K Arbeidersbeweging toen nog Volksbond genoemd. Nadien gaf deze pionier in het sociale leven nog 14 jaar zijn beste krachten aan een der oudste en vruchtbaarste instel lingen der organisatie, de Spaar bank. Dat deze man bij zijn overlijden als „de vader van den Volksbond" geschetst werd, 'ee kent voldoende zijn groqte ver diensten voor de Alkmaarsche afdeeling, die thans nog de vruchten geniet van zijn arbeid. De eerste kwarteeuw van de KAB in Nederland stond in he*- teeken van de principieele orga nisatie Het opkomende socialis me trach'te vat te krijgen op de Katholieke Arbeidersmassa, een in getal niet te onderscha ten categorie van de werkende klas se. Maar onze arbeiders hebben vanaf den beginne het Pauselijk woord goed vers aan en veree nigden zich volgens het advies van hun geestelijke leiders in hun eigen, principieele stands. en vakorganisaties. Het socia lisme van de eers'e decennia dezer eeuw had geen vat op hen, evenmin alls het (nationaal) so cialisme van de veertiger jaren, of het E.V.C.-socialisme van de laa'ste jaren Toen in '18 de roode revolutie dreigde, stond ook de Alkmaar sche R.K. Arbeidersbeweging pal als 'n burcht tegen den roo- den vloed; het „comüé tegen de revolutie" o.l.v. den toenmaligen voorzitter JbBaart had de kracht en de macht gebundeld van de georganiseerde Katholie ke Arbeiders in Alkmaar,, die legen den rooden vloed een dam opwierpen. In de dagen van werkloosheid gedurende de vele crisisjaren was de organisatie haar leden een hechten moreelen en mate. rieelen steun en wist zij de werklooze leden fe houden uit de grijparmen van de roode or ganisaties. Een nieuw tijdperk brak aan na het Zilveren jubi leum; het werd een tijdperk van cultureele en maat schappelijke verheffing van den Arbeidersstand. Aan de geestelijke, sociale én maat schappelijke vorming van de leden werd meer aandacht besteed en de materieele be langen waren niet nummer een. De motor van deze ver nieuwende, actie was de heer G. van Slingerland, die als vrijgestelde van de organisa tie zijn geheele persoon met geestdrift in dienst stelde ,van de leden, zoowel van de Alkmaarsche afdeeling ais van tal van andere afdeel in- gen van Noord-Holland Nrd Zijn bezielend woord wist me nige sluimerende afdeeling nieu we activiteit in te blazen en overal begon het vereenigings- leven in den Volksbond te her bloeien. De Alkmaarsche afdeeling steeg tot 800 leden en de verga deringen zoowel als de ontwik kelingsbijeenkomsten mochten zich over t algemeen in een flinke opkomst der leden ver heugen. Naast van biingerlam vanaf 1932 den Voorzit' hanteerde, na jaren als secretaris te hebben gefungeerd, heeft de penningmees er H. Koopmeiners eveneens ruim 25 jaar een werk zaam aandeel gehad in de be stuurswerkzaamheden van de afdeeling. Naast zijn veel_tijd vragende func tie van secretaris van de politieke organisatie van cTe Alkmaarsche ka tholieken, gaf hij zich met veel am bitie aan zijn bestuurstaak van de sociale organisatie der katholieke ar beiders. Het zilveren jubileum van deze twee voornamen van de K.A.B. geeft aan de viering van dït gouden feest der Alkmaarsche afdeeling wel een bijzonderen luister en een welkome gelegenheid om van de waardeering hunner verdiensten blijk te geven. Voorzitter Van Slingerland was meer dan de leider van de katholieke ar beiders, hij was hun vertrouwensman en vertegenwoordiger in openbare lichamen en het strekt de Alkmaar, scire leden van de K.A.B. tot groote voldoening dat deze zilveren jubila ris reeds vanaf 1930 met eere en verdienste een wethouderszeiel in neemt. Er zijn nog vele andere man nen reeds ter ziele of nog in leven die zich groote verdiensten hebben verworven voor de jubileerende af deeling doch het is hier de plaats niet hen allen te memoreeren. Een nieuw tijdperk voor de K. A.B. gaat beginnen en we mogen constateeren, dat er heel wat ten goede is veranderd sedert de ne„ negentiger jaren. De katholieke arbeiders zjjn omhooggestooüen uit hun sociaal isolement, zij tel len thans mee in het sociale en maatschappelijke leven. De vorming van de leden in de or ganisatie tot gemeenschapsmenschen heeft hen gemaakt tot volwaardige ver tegen wo odigers van hun klasse in de nieuwe gemeenschap die thans groeiende is. Steeds grooter wordt het aantal van de arbeiders, die in wetenschappelijke en sociale vorming niet onder doen voor zoovele ande. ren, die tot een ander milieu gere kend worden en een leger van enthousiaste en goedwillende Kajot. ters staat klaar om met waardee ring voor het werk van. hun voorgan gers in den Volksbond dit werk voort te zetten en uit te bouwen in de ééne, groote, eigen principieele Katholieke Arbeidersbeweging. Er zijn nog wenschen bij dit gou den jubileum, dat gevierd gaat wor den met muziek en tooneel van eigen krachten van St. Caecilia en Vondel, wenschen voor een eigen gebouw in Alkmaar, wenschen voor een leden, tal van 1000. Nieuwe en jonge krach ten staan klaar om de Alkmaarsche K.A.B. in dit nieuwe tijdperk aan te voeren, mogen zfj er in slagen deze wenschen binnen afzienbaren tijd in vervulling te doen gaan. Naast een "proficiat" met het in de voorbije 50 jaar bereikte daarom onze beste wenschen voor de komen de jaren, die ons scheiden van het eerste eeuwfeest. Fr, O. De 8 Octoberfee'sten van Dins dag a.s zal men niet alleen in de stad zelf. maar ook daarbui ten kunnen meemaken. Over Hilversum I op 301 meter zijn dien dag een drietal reportages te beluisteren van het Alkmaar sche festijn. Om 8.15 kan men de kinderaubade beluisteren bij het Stadhuis, om 9 uur de caril- üonmuziek van den Waagtoren, terwijl om 12 uur de repor age. diensi, een uitzending zal geven van de rede van mr, C J. de Lange, voorzitter van de 8 Octo- bervereeniging. Daaromheen zijn kinderzang en fanfaregeschal van muziekcorpsen Bij het Vic toriebeeld te beluisteren. Vooral voor zieken en thuis, zittenden is dit een prach'ige gelegenheid om althans reeds iets van het traditioneele 8 Oc- toberfeest op te vangen! In verband me, verschillende uitzendingen welke in de laatste weken plaats vonden, omdat ge zinnen en individueele personen zonder vestigingsvergunning een woning of gedeelte van woning hadden betrokken, vestigt de Huisvestingscommissie er nog maals de aandacht op dat voor el ke verandering van adres of dit nu een gezin betreft of enkele personen, een vestigingsvergun ning noodig is, welke dient te worden aangevraagd bij het Ge meentelijk Huisvestigingsbureau, Doelenstraat 30. Worden vestigingen, c.q. ver huizingen vastgesteld zonder dat daarvoor een geldige vergunning werd verkregen, dan volg, onver biddelijk een proces-verbaal en uitzending. Daarna behoeft de overtreder op geen enkele hulp van de Huisvestigingscommissie te APOTHEKEN De Zondag- en nachtdienst voor apotheken wordt van 613 October waargenomen door de apotheek van Wanna, Ritsevoort 5 KAASMARKT 12 kleine fabriekskaas 61.50; 4 kleine boerenkaas 62.50. Een wat inhoud en vorm betreft knappe film "Intermezzo" draait deze week in Harmonie. Wat de in houd betreft, hert is een verhaal van een violist Holger Brand, die ver liefd wordt op de pianoleerares' vam zijn dochtertje; die een talentvol pianiste blijkt te zij"- Aanvankelijk nam hij geen notitie van haar, doch nadat hij haar aan het klavier had .gehoord, werd zijn aandacht op het eenvoudige meisje gevestigd. De artistieke belangstelling groeide ech ter uit tot liefde en nu komt voor beiden den sir ij d om het geluk.. Zij dachten dit te vinden door met het verleden te breken, doch dank zij een levenswijzen vriend komen zij tot de erkenning dat men geen ge luk bouwt op het ongehik van an deren, in casu van de vrouw en kinderen van den violist. Anita, de pianiste; toont zich de moedigste en maakt radicaal een einde aan het intermezzo. En als dan na een dramatisch weerzien van vader en gezin de zoon zijn vader toevoegt dat zij hem wel kunnen missen, zegt hij: "Maar ik kan jullie niet mis sen". En met de vergeving keert het geluk weer in het gezin. Niet elk amoureus intermezzo loopt zoo goed af als dit, waarin Leslie Howard op meesterlijke wijze de hoofdrol speelt; de film boeit door de précaire wijze waarop een menschelijk aannemelijk gegeven werd verwerkt. Tal van frappante close-ups gaven evenzoovele fijne psychologische momenten aan; ter wijl de muzikale illustratie, die een integreerend deel van het filmver haal uitmaakte, de artistieke waarde van de film verhoogde. Dat de K.F.A—keuring deze film voor boven 18 jaar restringeerde, komt ons niet overbodig voor. Fr O. Alkmaarsch Bioscooptheater. De film welke deze week in het Alkmaarsch Bioscooptheater draait, wijkt wei eenigszins af van het genre dat de geregelde bezoeker gewoon lijk krijgt voorgezet. Love me for ever biedt niet de spanning van een Cowboy-film maar is' een film waarin men van mooie Operamuziek, o.a. die uit Bohème kan genieten. Grace Moore krijg't hier goede kan sen om haar mooie stem naar voren te brengen en zij gebruikt deze ook. Het gegevene is vrij simpeltjes, maar muziek en zang zijn uitstekend. Vooraf Wereldnieuws en een aar dig teekenfilmpje. Victoria. Wie herinnert zich niet Robinson Crusoë? De eenzame kluizenaar op het onbewoonde eiland: welnu de "Vlucht uit de Beschaving" is een soortgelijk verhaal in beeld doch nu is er niet één eilandbewoner doch een geheele familie, vader, moeder en 4 zoons, die in de ongerepte schoon heid van een eiland in de Zuidzee hun "home" bouwen. De vader is in zijn element doch de overige leden van het gezin, vooral de moeder, kunnen zich nog. maar moei lijk aanpassen. De overgang is ook wel groot; zoo uit het societyleven van een Londen 1813 op een eiland. Alles went, ja het bevalt hen uitein delijk zoo uitstekend dat wa'nneer na jaren een schip ontdekt wordt en de gelegenheid daar is om in het vioegere leven terug te keeren; men Gods vrije natuur op het eiland pre fereert. Een film van eenvoudigen opze^ doch juis+ door haar eenvoud en ongekunsteldheid ontroerend. Een uitstekend verzorgd voorpro gramma waarin o m. in beeld ge brachte beschuldigingen teg'en de ex_ nazileiders te Neurenberg en een fijngekleurd teekenfilmpje van Barn_ steijn. Cinema-Americain. "De vrijheidsheld" brengt de ge schiedenis in beeld van Sam Houstons veelbewogen leven. Avontuurlijk tot het uiterste toe trok hij op als vech ter voor Indianen, als politicus in den staat Tennessee en als aanvoerder in den Texas-oorlog. Omdat zijn bloed naar heldendaden vroeg. Hij wordt een van Amerika's grootste helden genoemd omdat hij een durfal was, niet alleen van woorden, maar meer nog van daden. Historische films zijn meestal ge vaarlijke onderwerpen; omdat er veel verdichtsel om de figuur wordt ge maakt omwille van wat meer roman tiek. Dat helden niet altijd zoo zijn blijkt ook hier, dat hij na een schei ding van zijn vrouw rustier met een amder een tweede huwelijk sluit; vjaarom de film volgens de katholieke filmkeuring alleen voor volwassenen toelaatbaar is. Het is ons onbegrijpelijk dat de Rijkskeuring deze film op 14 jaar kan stellen. De film heeft verschillende goede kwaliteiten van opnamen en dialogen hier en daar wat te lang gerekt en als geschiedenis-documenatie te een voudig. Vooraf algemeen nieuws uit bin nen- en buitenland en een leerzaam documentatiestukje. Prof mr, A. Koelma, die reeds een week 'zijn ambtsbezigheden niet kan uitoefenen, moet op medisch advies vier weken rust houden; hij was eenigszins over spannen. Overigens baart zijn gezondheidstoestand geen onge rustheid; hij mag echter geen bezoeken ontvangen. Alzoo vervult wethouder van Slingerland weer de functie van waarnemend burgemeester en zal hij met de 8 Octoberfeesten de honneurs van het hoofd der gemeente waarnemen, daar prof Koelma ook deze feesten niet zal bijwonen. Wij wenschen burgemeester Koelma een spoedig en algeheel herstel toe. Door het wegvallen van een regel is een kleine onduidelijk heid geslopen in de route van den Leger-, Sport en Jeugd marsch in het 8-October.pro- gramma. De optocht vertrekt nl. van de Juliana van Stolbexglaan en gaat dan via den Kennemerstraa'weg Ritsevoort, Laa Huigbrouwer- straat naar <fe Kraanhuurt. Ver volgens wordt de route aange houden zooals in het program ma vermeld staat. Voor het kerkconcert zijn voor de leden der 8-October-Vereeni- ging per lidmaat 2 kaarten ver krijgbaar bij de bekende voor verkoop-adressen en 's avonds aan de kerk, voor zoover dan nog voorradig, alleen kaarten a f2.per stuk Ook voor de route van den optocht naar het Victoriebeeld en van de Sl'ratenoptocht moe ten wij verwijzen naar het pro gramma. S EN T moeten Maandag nieuwe distri butiebescheiden halen. Als opvolger van den heer G. van Slingerland is met ingang van 1 October tot districtsbe stuurder (vrijgestelde) van de KAB, standplaats Alkmaar be noemd de heer Jaarsveld uit Naaldwijk. De nieuwe functio naris is 28 jaar De heer van Slingerland blijft nog tot 1 Jan, als distrie'sbestuurder in functie A.FC.-NIEUWS AFC I—Zeemacht I, 2.30 uur Berdos IIAFC II, 2 30 uur. AFC IIIBergen II, lè uur AFC IVAlkm. Boys V, 2 30 uur. Randers HIAFC V AFC jun. aUSVU jun a Een program, waarin de AFC- ers hun beste beentje voor moeten ze'ten. Het eerste 'ontvangt het al oude Zeemacht, d.i een zware opgave He! 2e, 3e en 4e staan tegen over oude tegenstanders. De verrichtingen van'het 5e zien wij met belangs'elling te gemoet. zoo ook met de junio ren. Wij zijn nieuwsgierig naar de uitslagen. AFC-ers, zet de tanden op elkaar en dan als steeds „goede moed en behouden vaart" Dus tot Zondag 2.30 uur aan den Wes'erweg! De PPC-er Onlangs heeft Pater Henri de Greeve in een van zijn licht bakens een oproep gedaan om glas in t'e zamelen voor de dui zenden Nederlandsche gezinnen, die nu al den derden winter in gaan me' dichtgespijkerde ra men, donker en tochtig, Is er dan geen nieuw glas? Of'blijven de daartoe aangewezen instan ties in gebreke? Hoe het ook zij, die menschen moeten geholpen worden .Eén ding staat vast: U hebt glas; ja, u hebt glas teveel. Hoeveel huizen staan er niet in onze stad met volkomen over bodige dubbele ramen! En op uw zolder liggen beslist nog een paar van die vergeelde familie- por'retten of u Heeft nog wel een leelijke plaat in uw kamer hangen; maar het glas er voor is puik. Toe. geeft dat aan hen, die het zoo brood- en broodnoo. dig hebben. Wilt u vandaag nóg even gaan kijken, wat u te mis sen hebt? Volgende week Zater dag 12 October komen wij, dat wil zeggen de geheele georgani seerde jeugcTVan Alkmaar, bij u aankloppen om uw bijdrage in glas Ook inpakmateriaal is wel kom. Mogen wij op uw hulp rekenen? Tot Zaterdag dan! Weersverwachting medegedeeld door het, K.N.Sl.I. te De Bilt. geldig van Zaterdagavond tot Zondagavond: WEINIG VERANDERING! Mailge; aan de kust tijdelijk krachtige wind tusschen West en Noordwest; zwaar bewolkt met tijdelijke opklaring; enkele regenbuien. Weinig verande ring in temperatuur. Zondag: De stad zelf js rijkelijk verlicht door de vele etalageliehien; maar daarbuiten valt het donk Eh onder vroolijk gelacn van jonge stemmen verzamelen zich de welpen van het district Alkmaar_West voor het kampvuur van 4 October. Ze hebben er naar verlangd omdat het voor de meesten van de kleine wolfjes de eerste keer is dat ze nu eens een eolrfc groot kampvuur mee maken. Langzaam klimmen de vlam metjes langs het hout en de gezichten glunderen in het schijnsel. Totdat de akeela orde onder de welpen brengt en vertelt waarom ze hier bij elkaar zijn. Het is immers 4 October, dierendag, dag van St. Frans. De welpen zingen en aeteereri zoo maar voor de hand weg. Dan vertelt de aalmoezenier en kalm klinkt zijn stem in den laten avond. Het vuur brandt en knettert En rustig, ernstig soms gaat de aalmoezenier verder; hij kijkt zijn jongens aan in de groote kring en ze voelen zich allemaal een beetje groo ter om dit feest in den laten avond; waarin de vlammen van het kamp vuur een kleine romanttiek van iets anders in de jongensharten laten op gloeien. Totdat de vlammen zakken en nog even een stil gebed over het veld klinkt. Nu zwermen de welpen weer uit; het avontuur van him kleine leven tegemoet; wachtend op het volgende feest voor hen allen. Want steeds weer zal uit de asch een nieuw vuur gaan branden zoolang de jeugd dat wil. Maandag 7 October a.s. is voor de inwoners van Kennemerland! tusschen Haarlem en Uitgeest een. blijde dag. Dan verdwijnen de oude stoomtreinen om plaats te maken voor de electrische, het geen ongetwijfeld een zeer be langrijke verbetering in 't trein verkeer Haarlem-IJmuiden en Haarlem-Uitgeest beteekent, want er komen meer en betere treinen. SCHOORL It's a Iwig wayEn 't was inderdaad een lange wea, die moest worden af gelegd om de Directie van. de Nederlandsche Spoorwe gen er van te overtuigen, dat het toch zoo hoogst nood zakelijk was, dat het lokaal spoortje weer zou worden ingelegd. Maar nu is het dan zoo ver. Een laatste aanval, ia vereeniging gepleegd door de burgemeesters van Warmenhuizen Schoort en Koedijk, heeft er toe geleid, dat genoemde directie zich gewonnen moest geven en kort daarna mededeeling deed van het ook voor Schoorl zoo heuglijke nieuws, dat met ingang van 7 October a.s. de tram weer zal gaan rijden. Laten wij ons dan opmaken, can met het gemeente bestuur, den raad en de beide WV's ons zwarte vriendinnetje te gaan begroeten. Zij zal bij de vreugde van het weerzien sissend en gillend op ons aan komen stor men, blij als een hond, wiens baas na veertien dagen afwezig heid weer thuiskomt. Én die bel, die maar steeds bellende bel Zal die ons niet als hemelsche muziek in de ooren klinken? Zal die ons niet opwekken een ritje te gaan maken onder haar vroolijk geklingel, dat het zwijgen oplegt aan iederen onverbeterlijken kankeraar, die in de tram durft zingen van: It 's a long, long way to Alkmaar. ZWAAG 4 Oct. Aardappelen 5.80 —8.20; uien 80—6.20: bleten 3-50— 3.60; savoye kool 6.1011.60; gele bew. kool 4.105.80; roode kool 6.90 10.10; spruit kool 28—35; slaboo. nen 3585; snijboonen 1.25; tomaten 26—68; waschpeen 7.50—7.90; boa peen 1017: andijvie 4—7: sla 2.50 3.70; bloemkool 721; komkommers 515; knolselderie A 7.50—3.10; bos- selderie 4.20—4.60; Alicante 951.13; Frankenthalers 241.50; West Frisa 78—114;; meloenen 550. GROOTEBROEK "De Tuin bouw" 3 Oct. Aangevoerd 10000 kg. roode kool 4.5012.60; 8500 kg. gele kool 5.50—6.20: 7000 kg. gtroene kool 4.305 80; 400 kg. slaboonen 17—67; 2500 kg. witte kool 4—5.40; 130 kg. spruitjes 23:; 6000 kg. uien 5.20—8.40 2000 kg. driel. 3.80—4 20; 2500 kg. nep 3.808; 3000 kg. trieten I en II 4—5.50; 2000 kg. peen n en III 4—5.50 par 100 kg.; 100.000 st. bloemkool Ia en I 10.50—22.20; 15.000 st. idem II 7.70—14.30 per 100 (t.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1946 | | pagina 2