I EEN COMPROMIS TUSSCHEN ZES PARTIJEN STIJN STREUVELS 75 JAAR :ht aar jeest t tocht hten Nieuw Noordhollandsch Dagblad Voor de verkiezing van het Hoogheemraadschap NED. MARTELARES Wordt zalig verklaard Buitenlandsch nieuws Moordenaar van Erzberger in arrest Bleriot's trophee teruggevonden Een groot Katholiek romanschrijver HET DOEK VALT! Binnenlandsch nieuws Schusschnigg bekogeld met tomaten Éénheid 3BER 1946 ledeeld door geldig van a;; avond: ANDERING! :ust tijdelijk ischen West iar bewolkt gring; enkele verande. lijk verlicht n van jonge i de welpen E_West voor -gd omdat - de kleine dat ze nu pvnur mee. en de vlam de gezichten onder de waarom ze t is immers rag van St. en acteeren "weg. nier en kabn ten avond. lettert s' gaat de kijkt zijn kring en ze beetje groo. 'aten avond; het kamp. iefc van iets en laten op. aken en nog er bet veld .-■n weer uit; kleine leven het volgende I Uit de ascö nden zoolang ia.s. is voor nemerland Jitgeest een kwijnen de plaats te tische, het- zeer be- lin 't trein- puiden en beteekent, en betere SCHOOR!» En 't n lange arden af fectie van ISpoorwe- jertuigen, p.gst nood- et lokaal- worden het dan aanval, in door de Armenhuizen peeft er toe iirectie zich en kort ed van het heuglijke Ingang van 7 weer zal |j ons dan gemeente- de beide riendinnetje j zal bij de zien sissend komen stor- >nd, wiens en afwezig- En die bel, nde bel hemelsehe Slinken? Zal een ritje te aar vroolijk ij gen oplegt irbeterlijken tram durft ig, long way dappelen 5.80 bieten 3-50— -11.60; gele de kool 6.90 -35; slaboo. 1.25; tomaten —7.90; bos. -7: sia 2.50— komkoimners 50—316; bos. ante 951.13; West Frisa "De Tuin. :evoerd 10000 60; 8500 kg. 0 kg. groene f. slaboonen kool 45.40; 5000 kg. uien >1. 3.80—420; 00 kg. bieten peen H en 100.000 st. —22.20; 15.000 er 100 *t. ZATERDAG 5 OCTOBER 1946 ZOOALS BEKEND Is, beeft dit jaar weer de verkie rt zing plaats voor de leden van 't Hoogheemraadschap Noord hollands Noorderkwartier. Er moeten zes hoofdingelanden, en zes hoofdingelanden-plaats vervangers worden gekozen. De laatste verkiezing heeft plaats gehad in 1933, toen er tusschen de verschillende groepen een overeenkomst voor een gemeenschappelijke candidaatstelling gesloten was» de z.g. algemeene kiesveree- niging met eigen candidaten uitkwam. Dit jaar is weder om, thans op initiatief van het gewestelijk bestuur van de P.arty van den Arbeid, on derhandeld over zulk een compromis, waarbij de Alge meene Kiesvereeniging ook in de besprekingen betrokken was. De Communistische Partij maakte van het overleg geen deel uit en zal, althans naar het vermoeden, in enkele districten wel met eigen Candida en uit komen. Een deel van den opzet van het overleg, nl om dte ver kiezing bij enkele candidaatstel ling te doen afloopen, zal dus nie. slagen. Overigens zijn alle bij het overleg betrokken par. tijen tot een accoord gekomen, waaraan wordt deelgenomen door de Katholieke Volkspartij, dè Partij van den Arbeid, de Algemeene Kiesvereeniging, tie Partij van de Vrijheid de Anti- Re v. Partij en cie Chr. Hist. Unie, Vertegenwoordigers van de par ijen'zullen eerstdaags bij eenkomen, om de gezamenlijke candijiatenlijst vast te stellen. Naar wij vernemen heeft van dé zijde van de KVP reeds een be. spreking over de_ Candida en plaats gehad. Het ivrïngbestuur had terzake een commissie be noemd, waarin naast het dage lij ksch besuur van den kring vertegenwoordigers uit de krin gen van den LTB stand en hebben. de den midden arbeiders zitting Het gebied van he; Hoogheem raadschap is verdeeld in vier districten, waarin afzonderlijke candidaatstelling plaats heef evenals zoo noodig afzonderlijke stemming; lijstverbi*idin.g, zoo. als vpor de verkiezingen van Kamer, Sta en en Raad, kent het Hoogheemraadschap niet. Het lijkt ons nuttig, mede ie deelen, hoe de verdeeling van de vier districten er uit ziel. Het district Alkmaar omvat de gemeenten Akersloot, Alk maar, Assendelft, Castr-icum, Bgmond aan Zee. Egmond Bin nen, Heemskerk, Heiloo, Koog a. d Zaan, Krommenie, Limmen, Ö'erleek, Oudorp, Uitgeest, Westzaan, Wormerveer, Wijk aan Zee, Zaandam, Zaandijk, Het district Purmerend omvat Amsterdam, Avenhorn Beems'-er Beets. Broek in Waterland, Edam, Graft, üpendam, Jisp, Katwoude, Kwadijk, Landsmeer, Voor het eerst sinds vele jaren zal door Z.H. den Paus een Ne- derlandsche martelareg zalig ver klaard worden. Deze eer is. na larige .onderzoekingen, zuster Ma rie Adolphihe van de Francisca nessen missionarissen van Ma ria, waardig bevonden Zij werd in 1895 te Antwerpen geprofest en legde in 1898 haar eeuwige geloften af waarna zij naar de missie in China vertrok Zuster Marie Adolphine's arbeidsveld ag geenszins in een rustige streek desondanks verrichtte zij schit terend werfe. Zij beheerde de apotheek van haar missiepost, verzorgde ruim tweehonderd weeskinderen en vele zieken. De Bokseropstand van 1900 kostte haar het leven. De moedige zus ter stierf met het „Te Deum" op de lippen den marteldood 24 November a.s. zal zij met zes gezellinnen in de St. Pieter worden zalig verklaard. In Roozendaal en össendrecht, haar geboorteplaats, zijn er nog verschillende, die zich haar on der haar eigen naam „Kaatje Dierch" herinneren. Middeiie. Monnikendam, Oost- huizen, Oost zaan, Oudendijk', Purmerend, De Rijp, Schermer- horn, Ursëhi, Warder, Wormer, Wijde Wormer, Zuid- en Noord- Schermer, Het district Hoorn omvat Ab. bekerk, Andijk, Berkhout Blok. ker, Bovenkarspel Enkhuizen, •Grootebroek, Hensbroek, Hoog- karspei, Hoogwoud, Hoorn, Me- demblik, Midwoud. Nibbixwoud, Obdam, Opmeer, Opperdoes, Schellinkhout, Spanbroek, Sijbe- carspel, Twisk, Venhuizen, Wer- vershopf, Westwoud, Wognum, Wijdenes en Zwaag. Het district Den Helder om. vat Anna Paulowna, Barsinger- horn, Bergen, Langendijk, Cal. lantsoog, Harenkarspel, Heer- hugowaard, Den Helder, Koedijk Sint Maarten, Nieuwe NIedorp, Oude Niedorp, Sint Pancras, Schagen, Schoorl, Warmenhui- zen, Wieringerwaard, Winkel, Zijpe. Elk district kiest drie hoofd ingelanden en drie hoofdingelan- den.plaatsvervangers Het dage. Iyksch besluur bestaat uit een dijkgraaf en zes hoogheemraden, welke laatste op voordracht van het volledige bestuur van het Hoogheemraadschap benoemd worden door de Kroon TE BRUSSEL wordt een con. res voor orthopaedische heel. de gehouden. TEGEN ZEVENTIEN ex.mi. nisters en andere functionarissen van de regeering-An onescu is te Boekarest een'proces begonnen. SLAVISCHE ELEMENTEN hebben te Rome een monument voor gesneuvelden opgeblazen HET BESTUUR van den We. reldbond van Kerkgenootschap pen heeft aan de leden der Pa. rijsche Vredesconferentie een persoonlijk schrijven gericht, waarin een beroep wordt gedaan op de gedelegeerden, zich niet door persoonlijk of nationaal,be lang te laten leiden en het geluk van alle volkeren voor oogen te hemden. Heinrich Schulz. een der twee moordenaars van den oud-minister van het Duitsche riik. Mathias Erzberger. is door de Amerikaansche auto riteiten gearresteerd. Hij be vond zich in een krijgsgevan genenkamp nabii Frankfort. De trophee, welke Bleriot in 1931 beschikbaar stelde voor den eersten vliegenier, die geduren. de dertig minuten een uursnel heid van 1000 km zou weten te handhaven en welk aandenken gedurende de Duitsche bezet ting zoek raakte, is in Rome teruggevonden. Het werd hoog tijd! \iLAANDEREN oefent op ATrl£>vo on DOOTCLI Nederlanders en or> de katholieken onder ons altijd een zekere aantrek kingskracht uit, hetgeen niet het minst veroorzaakt wordt door de gelijkheid van taal en aodsdienst. Geen wonder dan ook, dat de Vlaamsche schrijvers hier gretig en gaarne gelezen worden. Slot-acte tut „De Meesterzangers van Neurenberg" DE KAASPRIJZEN zullen dit jaar, evenals in vorige jaren, in verband met de kosten aan op slag van kaas verbonden, vér. hoogd worden. IN OOSTENRIJK zijn aange- 'roffen en naar ons land over gebracht: 12 tramwagens uit Amsterdam en Den Haag, 80 wagons met spoorwegmateriaal, 16 Diesel-electrische treinen (niet compleet en beschadigd), oude boeken ter waarde van vijf millioen gulden, zeilbooten, ma. teriaal van Philips en de N.S.P, en verschillende spoorwagons. DE HEER F. DE BOER heeft, in verband mét zijn benoeming Stoomvaart-Mij. „Nederland". De oud-Bonds-Kanselier van Oostenrijk, dr. Kurt Schusnigg, heeft Donderdagavond te Brussel een lezing gehouden over „het lot van Europa". Hij betoogde', dat hel werkelijk Europeesch ideaal gedegen was in de cultus van het Christendom. Hij besprak he' verzet van de Europeesche „volkeren tegen de slavernij, stel de het nationale chauvinisme aan den kaak en verklaarde, dat de Vereenigde Staten naar zijn meening den hoogst en waarborg voor Europa bieden. Voor den aanvang en een en kele maal gedurende deze voor dracht werd er door zekere per sonen in de zaal onrust verwekt. Er werd' geroepen van „moorde naar" en „Schusohnigg naar Moskou", terwijl er, toen Schuschnigg in den loop van zijn voordracht hulde bracht aan Churchill, met tomaten naar hem werd geworpen. Er is welhaast geen schrijver die de gewoonten en ge,bruiken van zijn volk zoo goed en zuiver wee, weer te geven als de Vlaam. sehe meester Stijn Streuvels, die op 4 October 75 jaar is geworden. Vergelijken wij dezen grooten katholieken romanschrijver bij een anderen meester van het Vlaamsche proza Felix Timmer mans dan valt ons direct op hoe veel milder en warmer zijn taal is. Waar Timmermans zich vaak uit iri grovere geestigheden, daar vin den wij bij Streuvels steeds een fijngevoelige, ja teere sfeer. Hoe goed weet hij ons het Vlaamsche volk te schilderen en ons binnen te leiden .in het bij uitstek katholieke milieu van onze Zuiderburen. Hoe weet Streuvels als geen ander ons door zijn schoone Kerstverhalen, niet in het minst door zijn „Kerste kind" in een devote kerststem ming te brengen. Met h >?veel liefde schilderde hij ons het kin derleven in „Prutske" en „Fle- rienneke" het kleine communi cantje. In „Ingoyghem" laat hij ons kennismaken met zijn dorp dat hij als geen ander, hij was jaren lang de eenige bakker in zijn dorp, zoo door en door kende Zijn „Lenteleven" en „Zomer avonden", het zijn juweeltjes van vertelkunst en wie ooit het ge noegen smaakte een dier werk jes in handen te krijgen, hij zal ze lezen en herlezen. Alle werken van Streuvels ademen een geest van groote waardeering van het goede en schoone in dit leven en dat is juist de reden waarom deze schrij ver bij zijn eigen eenvoudige Vlaamsahe volk zoo geliefd is. Dat de werken van Streuvels ge acht en gewaardeerd werden niet alleen in het Neüerl. taalgebied getuigt wel het feit dat zij in vele talen werden en worden over gezet. Stijn Streuvels, de eenvoudige bakker, die zoo'n groot talent be zit woont nu stil in het kleine In- gogghem, dat hij door zijn kunst door heel Europa beroemd heeft gemaakt. 1JET EPISTEL van morgen, het hooglied van de chris telijke eenheid. Deze eenheid moet voorzeker haar uitdruk king vinden in een organisa torische kerkelijke eenheid onder één Plaatsbekleeder van Christus. Bidden wij veel voor de hereeniginq der Oos- tersche Kerken met Rome.) De eenheid wordt echter ver wezenlijkt in de eenheid van mystiek) lichaam en geest, van hoop op Christus' Wederkomst en oo Zijn Rijk. en van geloof in één Heer en in éen Vader, „die boven alles, door alles en in alles is." Zoolang ledematen van één lichaam elkaar nog bestrijden, uitbuiten, bezwen delen als middel gebruiken en eraernis geven, zoolang de één heer over den ander wil zijn en den éénen Vader voor zich of zijn volk in het bijzonder ooeischt is dit vermaan van Paulus nog een droeve aan klacht ieaens ons. MARCUS. VERVOLG VAN PAG. 1 Voorts is de regeering doen de een verdere verlaging van de handelsmarges in verschil lende bedrijfstakken tot stand te brengen, waarover momen teel reeds met betrokkenen besprekingen worden gevoerd. De regeering zal zich met kracht keeren tegen pogingen m mogelijke prijsverlagingen ;e verhinderen door onderlin ge afspraken in strijd met het algemeen belang. Minimum prijzen zullen slechts dan wor den toegelaten, indien de le vensbelangen van den betrok ken bedrijfstak op het spel staan en voor zoover zii bo vendien met het algemeen be lang vereenigbaar zijn. Ter verlichting van de zwaar beproefde staatsfinan ciën is het noodig de subsidies op de pryzen van levensmid delen. welke het rijk thans vele bonderden miliioenen per jaar kosten, te verminde ren. Enkele slappen zullen nood. zakelijkerwijze reeds thans moe ten worden gedaan. a. De subsidie van het brood graan zal worden verlaagd met een bedrag, neerkomend op 1 cent per brood, waardoor da broodprijs met ien hoogste 1 cent per brood mag stijgen. De mini mumprijs voor brood zal ver dwijnen, zoodat bakkers, wier bedrijf dit mogelijk maakt, hun brood tegen een lageren prijs mogen verkoopen. b De maximum melkprijs wordt voor den consument mèt 1 cent per liter verhoogd. c. De maximum prijs voor boter wordt verhoogd met 30 'cent per pond. Daarentegen blijft de huidige margarineprijs gehandhaafd en zal men zijn bonnen voortaan aan margarine kunnen besteden welk product thans aan hooge eischen vol, doei. Voor hen, die uitsluitend margarine-koopen, zullen de uit. gaven op dit gebied dus dalen. De regeering is voorshands nie* bereid, verhooging der huren toe te laten. Op grond van het voorgaande en om te voorkomen, dat de maatregelen ten aanzien van da prijzen door nieuwe loonsver. hoogingen in gevaar worden ge bracht, is de regeering van oor- deel: dat een verdere verhooging der loannormen in dit sta dium niet toelaatbaar is. Hierop kunnen slechts uitzon deringen worden toegelaten in een zeer beperkt aantal gevallen, waarin nog strikt noodige cor recties in de onderlinge verhou ding der Iconen dienen te wor. den aangebracht Ter-voorkoming van ieder mis. verstand zij er nog op gewezen, dat deze stabilisatie geenszins beoogt den arbeiders de moge lijkheid te ontnemen door groo- ter prestatie het weekinkomen te doen stijgen. De regeering overweegt in dit verband om een ruimere toepassing van net systeem der prastatiebelooningen mogelijk te maken. Momenteel vindt hierover overleg met het bedrijfsleven plaats. Goed, goedkoop en zuinig Hcht voor iedereen. Goed goedkoop en zuinig licht voor iedereen. Goed, goedkoop jètv zuinig licht vooif iedereeg^rf *"*g(ik^og^zujnjri iÈüefeerir goedfiodjExeuT zuinig licht VOoï iedereen. Goed, goedkoop en zuinig licht voor iedereen. Goed, goed koop en zuinig licht voor iedereen (Advertentie.)

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1946 | | pagina 3