HONGARIJE VOOR HET TRIBUNAAL Nieuw Noordhollandsch Dagblad 3 ACHTER HET STALEN SCHERM HET LAND AAN DE DONAU n. Opvoering arbeidsproductiviteit GEZ1NSMAAND Kermisbrand De divisie vaart uit Dr. H. E. Reeser Onze Rozenkrans Houten huizen op komst Terroristen vallen aan onze Duitsche gasten MAANDAG 7 OCTOBER 1946 HET TRAGISCHE LOT van landen als Hongarije en Polen gaat ons wel zeer ter harte en wat Hongarije betreft is de bewering, als zou dit land een vazalstaat van de as-mo- gendheden zijn geweest te simplistisch om zonder meer aan vaard te worden. Daarvoor is de politieke, geografische en historische ontwikkeling ervan te gecompliceerd. Als bekend mag worden verondersteld, dat geheel Hongarije door de Russen is bezet. Deze beijveren zich hun ideeën ingang te doen vinden en allerlei hervormingen in te voeren, die ver band houden met het Sovjet-systeem, waarin voor godsdien stige herstellingen geen plaats is. Zoo is b.v. het grondbezit van kerken en kloosters onteigend en aan de staat gekomen, die er naar willekeur over beschikt. Er was een geestelijke orde, die zestigduizend morgen land, waarop vele modelbedrijven, in eigendom had. De baten hiervan kwamen ten goede aan de Ka tholieke scholen en weldadig heidsinstellingen van het land. De Russen hebben de Orde slech s 100 morgen land gelaten, weliswaar voldoende om in eigen levensbehoeften te voorzien maar toch is zfj thans door het ontbreken van de noodige finan- cieele middelen zwaar gehandi capt in de uitoefening van haar veelomvattende geestelijke taak. Hoe zullen de door de Russeri bezette landen weer in bezit van hun volledige vrijheid komen? Dit moet aan de toekomst wor den overgeia'en. Er kan niet met genoeg nadruk op gewezen worden, dat de eenheid der Wes- tersche volkeren door een in alle opzichten toegepaste sociale rechtvaardigheid, een dam moe. ten vormen tegen het opdringen de communisme De financieele chaos. In ons eerste artikel is gespro ken over het publiceeren van eenige ac uaiiteften uit Honga. rije Uit betrouwbare bron be reiken ons berichten, die een schril licht werpen öp de toe standen in da land. Vóór de stabilisatie van de munt, (de voormalige Pengö is thans omgedoopt in Forint), woedde een inflatie van onge kende omvang. De prijzen ste. gen bijna van iiur tot uur en de in circulate gebrachte bankbil jetten vertoonden astronomische cijfers, die tenslot e in de mil- liarden biljoenen en triljoenen liepen. De arbeiders moesten hun tasch of koffer meenemen, wanneer ze hun weekloon ont vingen, om zoodoende de.s'apels bankbiljetten te kunnen dragen Niemand hechtte waarde aan dit papier, levensmiddelen waren er nie voor te koopen, alleen voor textiel of goud. Deze toestand -herinnert ons dus sterk aan da', wat wij in de hongerwinter 1944- 1945 moesten doormaken. Om een klein beeld van de fantas tische prijzen te geven volgen er hier enkele: een ei kostte 6 biljoen pengö; een glas bier 15 biljoen; een ritje met de s-ads'ram 4 biljoen; een cigaret 5 tot 6 biljoen pengö. Schrik nief dames maar voor 'n paar kou sen moesten de Hongaarsche sehoonen 400 biljoen pengö neertellen. De prijs voor een gewoon costuum zullen we maar niet noteeren, want dan ko men we nullen tekort. Vlak voor de stabilisatie kon men cte papieren bankbiljetten overal op straat vinden omdat men er geen waarde meer aan hechtte en men liet ze er rustig lig gen. Wie zal de wanhopige positie van waar de Zigeuners meesleevende melodieën uit hun instrumenten tooveren en waar koningen stier ven als heiligen de Hongaren kunnen begrijpen met zoo'n chaotische geldsituatie? Nu «Je stabilisatie van het geld een feit is geworden is hier en daar eenige ver. lichting te constateeren, ofschoon er een nijpend gebrek aan levensmidde. len bestaat. Suiker is een weeldeartikel, al meer dan twee jaar is dit belangrijke voedingsmiddel niet in distributie. In Apn van dit jaar betaalde men voor een behoorlijk diner in een goed restaurant tien millioen pengö. Dit bedrag staat gelijk met de bouwkosten van de be roemde Hortliy Miklósbrug een der vijf bruggen over den Donau die de sladsdeelen Buda en Pest verbinden. "Ik heb mij", zoo berichtte on langs een bevriende relatie, "het eten van brood1 reeds afgewend en tracht mij in het leven te houden 't eten van mee] vermengd met olie" De gezondheidszorg staat voor een hopelooze taak. Wij laten nu een clrirurg aan het woord: "De medische verzorging laat engevolge van een volslagen gebrek aan geneesmiddelen, verbandstoffen en instrumenten zeer veel te wen_ schen over De ziekenhuizen en an dere geneeskundige inrichtingen lig gen groolehdeels in puin en die nog gespaard zijn g«ebleven werden be roofd van hun inventaris, voor een foed functioneeren toch zoo noodza- elijk. Vele inrichtingen zijn nog steeds door de Russen in beslag ge nomen en de weinigen die intact zijn trachten de toestand eenigszins het hoofd te bi eden, zij lig'gen ech er wijd en zijd in dit land dat acht en twintig provincies telt verspreid en zijn voor velen niet te bereiken wegens de verkeersmoeilijkheden, veroorzaakt door kolenschaarschte, waardoor er bijna geen treinen rij den. Bovendien heerscht er een vol slagen gebrek aan auto's en andere transportmiddelen. Het sterftecijfer is hoog gestegen mede tengevolge van het ontbreken der chirurgische instrumenten, waar door bij gevallen als bloedingen, perforatie's e.d. niet kan worden in- gegrepen. Deze slachtoffers ziin ten doode gedoemd. Als men beseft dat men kan hel pen; maar dat men machteloos is tengevolge van de over ons gekomen ellende en armoede voelt men een niet onder woorden te brengen smart." En verder schrijft deze chirurg; "Uil mijn wi\ om te leven en om te helpen is een droom ontstaan, die ik u slechts durf voorleggen om het edele doel wat er mee beoogd vtordt. De eenige badplaats in Hongarije met warme bronnen voor hartlijders hètt sanatorium van Balatonfüred heeft door den strijd zijn geheele in ventaris verloren. Toch heeft men op deze Hongaarscbe grond, zoo dik wijls- beproefd in den loop der eeu wen, thans meer dan ooit behoefte aan een behandeling' voor hartlijders en andere patiënten. Dat een jeep uitstekend dienst kan doen als aandrijvings kracht of tractor voor verschillende soorten landbouwwerktui gen werd bewezen tijdens een demonstratie, welke in tegen woordigheid van prof. ir. M. F. Visser, van de Landbouw school te Wageningen te Abbenes werd gegeven (A.N.P. P.) Daar er in de omstreken van deze plaats geen andere zieken, huizen zijn zou het voor een ge. heele streek een ware zegen zijn als ik het sanatorium zou kun nen inrichtten als ziekenhuis met een dertigtal bedden. Medewer king van de geestelijke orde en van vooraanstaande persoonlijk heden is mij al .toegezegd. Slechts van de hulp, de offervaardigheid van hen in Holland, die ons een warm hart toedragen, zal alles af hangen. De opgave van de benoo. digde artikelen doe Ik hierbij (is bij de schrijver van dit artikel aanwezig). Niets van dit alles wat ik genoemd heb kan bij ons wor den aangeschaft en het gemis er. van vormt een belemmering voor doeltreffende ernstige arbeid." Tot zoover het relaas van deze medicus. Deze menschen weten, dat de Nederlanders spontaan zijn in het toonen van hun daadwerke lijke med'eleven. Dat heeft Hon garije en dat hebben anderen ondervonden in de loop der ver achter ons liggende jaren en daarom ook treffen we herhaal delijk in de berichten, brieven en rapporten dankbare woorden aan, die tot d!e Nederlanders boekdeelen spreken en die bij ons het besef wakker houden, dat wij ik bedoel hier dat kleine landje aan de Noordzee een naam van naastenliefde in de wereld hebben om tot het ein de der tijden hoog te houden. Een Benedictijner abt, Hon- gaarsche ridders van de Souve- reine Orde van Malta en leden n he Hongaarsche Roode Kruis ondersteunen het verzoek van dezen geneesheer en. doen een hartstochtelijk beroep op ons. Er worden geen groo'e offers van enkelen, maar eerder aalmoezen van velen gevraagd. Een roerende dankbaarheid zou het gevolg zijn als deze actie mocht slagen, terwijl het succes 'egelijk zou zijn te beschouwen als een teeken van de vitaliteit en de historische roeping van de kleine volkeren C D Ko Het tusschen een aantal or ganisaties en instellingen ge voerde overleg inzake het vraagstuk van de verhooging van het Droductiepeil heeft ge leid tot de vorming van een ..Initiatief-comité tot opvoe ring van de arbeidsproductivi- tet". In dt comité hebben zit ting genomén vertegenwoordi gers van: het Nederl. Verbond van Vakvereenigingen. de Ne derl. Katholieke Arbeidersbe weging. het Christelijk Natio naal Vakverbond in Nederl.: de Stichting voor den Land bouw, het Centraal Sociaal Werkgeversverbond, het R.K. Verbond van Werkgeversvak- Vereenieingen en de Alg. Ka tholieke Werkgeversvereeni- ffinf*. het Prot. Chr. Werkge versverbond. den Nederl. R.K. Middenstandsbond, den Prot. Chr Middenstandsbond. de ministeries van Econ. Zaken en van Sociale Zaken, de Mij. van Handel en Nijverheid, het Centraal Planbureau i.o.. den Regeerings voorlichtingsdienst en de stichting ..Fundatie Wer- keliik Dienen". C1NT AUGÜSTINUS heeft de zegeningen van het hu welijk drievoudig genoemd, n.l. de kinderzegen, de huwe lijkstrouw en het sacrament. Juist deze drie zegeningen zijn in onze dagen een voorwerp van spot en verachting. Men aanvaardt ze niet. omdat men het huwelijk zelf niet erkent als een instelling van God; omdat men het volkomen los wil maken van zijn bovenna tuurlijk doel en het buiten de orde der liefde wil houden. God wil niet alleen, dat het menschelijk geslacht zich voortplant om dit doel alleen, maar opdat wij Hem dienen de beminnen en om ons, door Zijn aenade, te verheffen tot „de bovennatuurlijke orde". Wij hebben immers aan de Kerk van Christus kinderen te schenken „om medeburgers der Heiligen en huisgenooten Gods voort te brengen, opdat het volk. aan den dienst van onzen God en Zaligmaker ge- wiid. mei den dag aangröeie". Gistermorgen tegen 5 uur is brand uitgebroken in het Lu napark. dat, met een maritie me tentoonstelling op het Ma lieveld te 's-Gravenhage is op gesteld. Waarschijnlijk is een tusschen serpentines geworpen brandende sigarettenpeuk de oorzaak geweest van dezen brand, die ontstond in de groote stoomcaroussel van me vrouw Janvier. Deze caroussel die rijk was bezet met spiegels en fel gekleurde houten beel den. werd een gemakkelijke prooi van de vlammen en stond, samen met de cakewalk en een danstent van Janvier, in lichterlaaie, toen de brand weer met drie spuiten arri veerde. Om zes uur kon de brandweer met het nablus- schen beginnen. Behalve de stoommachine van de carous sel. ziin de drie kermisinstal- laties volkomen verloren ge gaan. De schade wordt op 4 a 5 ton geraamd. Zaterdagmiddag vertrok het troepentransportschip de Joh. van Oldenbarneveldt met on geveer 2000 man van de 7 De cember divisie uit de Amster- damsche haven naar Indië. Evenals voorgaande keeren verliep de inscheping vlot. Met dit schip is de eerste zending sport- en recreatie-artikelen, waarbij een volledige uitrus ting voor bokswedstrijden, kisten boeken en gramofoon- platen, ingezameld door het comité ..Rotterdam en de ma riniers". ingescheept. Deze zending is bestemd voor de eerste mariniersbrigade te Soerabaia. Wegens het bereiken van den pensioengerechtigden leeftijd is bii KB. aan dr. H. E. Ree- ser. directeur der Riiksserum- inrichting te Rotterdam, te re kenen van 1 September 1946 af, ontslag verleend met dankbe tuiging voor de bewezen dien sten ALS GOED KATHOLIEK dragen wij steeds onzen rozenkrans bii ons. Hij is als een herkennngsteeken van ons Christen-zijn. Laten we ons daar niet voor schamen. Veel eer moeten we er fier op zijn. Maar gebruiken we hem ook goed. Den rozenkrans bidden moet een waar gebed zijn. Vooral als we hem bidden volgens het mooie katholieke gezinsgebruik: Vader en Moe derlet al hun kinderen, in het avonduur, na het beëindi gen van onze dagtaak. MARCUS De Nederlandsche regeering zal in het kader van een handels verdrag mei Oostenrijk overgaan lol den aankoop van 800 Oosten- rijksche huizen. De levering van deze wonin gen kan tegemoet gezien worden in het begin van 4947. Het zijn houten huizen die in Oostenrijk in de fabriek zijn vervaardigd en in onderdeelen naar Nederland worden getransporteerd. De bouwtijd na het leggen van de fundeering is gesteld op enkele weken. De omvang en de kost prijs stempelen het geheel tot middenstandswoningen Twee sterke terroristenben den hebben twee kampen van -het K.N.I.L. bii Gloegoer. in de nabiiheid van Medan, aan gevallen aldus meldt de le- gervoorlichtingsdienst. Zware j machinegeweren zoowel als I lichte wapenen werden ge- bruikt. Beide aanvallen wer den teruggeslagen. Aan Ne derlandsche ziide telde men 1 drie zwaar- en twee lichtge- wonden. Df Indonesische ver- i liezen ziin onbekend. In den- zeliden nacht werd 'n Rapwi- kamu voor de tweede maal door een rooversbende aange vallen. Drie van de NSVO Antje Schaak te Beemster on - kende een fanatiek partijlid e zijn geweest, hoewel verschillen, de uitlatingen zwar op wit het tegendeel deden veronderstellen. Haar man, die geen NSB-er ge weest was, beweerde zich slech s met zijn werk te bemoeien, zijn vrouw kon d'oen wat zij wilde. Ieder heeft zoo zijn meening. Haar verdediger, mr. H. J. F, M, Hüffer, legde he. zwaartepunt meer op haar bedoeling om den economisehen toestand op land en tuinbouwgebied te verbete ren en hij noemde de NSVO een 'consequen ie van de NSB Voor Neeltje Met, eveneens te Beemster, vroeg mr. A, V. M. Leesberg onmiddellijkeinvrij heidstelling, erwiji dan de zaak zal aangehouden worden totdat de zaak van haar man zal be. hand'eld worden. Tijdens de mid- dagzit ing besliste het Tribunaal gunstig. Ook dé zaak betreffende Griet je Koog te Beemster werd uil- gesteld tot de behandeling van de zaak van haar man en zoon op 25 Oct. He verzoek echter van haar verdediger, mr. Win kel, om haar voorloopig 'vrij te laten op grond van haar zwakke gezondheid, werd niet ingewil ligd, aangezien het Tribunaal eerst wil onderzoeken in hoe verre zij medeschuldig is aan de daden van haar gezin. Indien di' onderzoek ten haren gunste ver loopt, zal zij den 25sten onmid dellijk op vrije voeten worden gesteld. Legaal illegaal werker? De oud-Indischman Cornells ten Bruggencate te Broek op Langendijk stond in vreemd contras met het gewone genre van beschuldigden i Als voorzit ter van de vereeniging Oost en West, welke vereeniging zich ten doel s elt voorlichting te geven over Indië, had! Hij m 1940 bü een vergadering eens in een wel komstwoord gesproken over „onze Duitsche gasten". In zijn uitvoerig pleidooi ver klaarde mr. dr. C Berkhouwer deze woorden; om nl. toes em. ming te krijgen voor deze ver gadering, kon beech, alleen te recht bjj de Ortskorrimandanrur. Deze verzoch hem toen eenige plaatsen vrij te houien voor een paar Duitsche gasten „We moesten maar zwijgen over die uitla ing", aldus mr. Berkhouwer. Na die vergadering is niemand er over gevallen en nu, 6 jaar later, zouden wij hem er om veroordeelen. Volgens spr, speelde besch. met de moffen het „aap, wat heb je mooie jongen" Tegenover een bezwarenden brief aan het Verkeersbureau, waarin hij den vijand geluk wensch e met overwinningen in Rusland, werden drie getuigen gesteld, die met 'of spraken over de houding van -josch. tijdens de bezetting. He doel, dat besch. nastreefde, was goed, slechts dé middelen waren niet comme il faut. Tenslo te werd hem ten taste gelegd, dat hij, om niet uit zijn woonplaats Heiloo verdreven te worden, beweerd had, dat zijn zoon bij de Kriegsmarine diende. Toen hem ech er het wethou dersambt te Heiloo werd aange boden, weigerde hij, om welke reden men hem uit de gemeente wilde verwijderen; op een vraag echter van den burgemees'er, of het gerucht waarheid bevatte, dat zjjn zoon bij de Kriegsmarine was, an woordde hij bevestigend, '11 Grove leugen, zeer beleedi-i gend voor zijn zoon, die in de Indische wateren voer bij de Ned Koopvaardij, De raadsman verzocht de klacht te seponeer en en besch., die reeds vanaf Januari op vrije voeten verkeerde, niet weer op te sluiten, opdat liij zoo spoedig mogelijk naar Indië kan. De uit spraak zal over 14 dagen plaats hebben

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1946 | | pagina 3