immm RADIO - m SI r Von Mook geeft de Engelschen een pluim VAN DFN HELD JAN TROMPETTER I STERRENREGEN IN D£ DRAAK M P - W Stad eu Omtrek Nieuw Noordhollandsch Dagblad I Buitenlondsch nieuws DE RAMP TE APELDOORN Aantal dooden gestegen Binnenlandse!) nieuws Plechtige Uitvaart Jos Vermeulen Centraal Genootschap RUITEN TROEF WEERBERICHT Orkaan m de golf van Mexico WOENSDAG 9 OCTOBER 1946 :V.PELT|4 698j ZWAAN - ,V' *r- Wega \7 DRAAK '-/ CA 551.0 PE IA Poolster Y:l* GROTE BEER "'-y vi&y- MWih- .fcSh •V'-S - V -- *>,SV De werkgroep Meteoren van de Ned. Vereeniging voor Ster renkunde heeft berekend, dat de aarde op den morgen van 10 October om 3 uur 's morgens de baan van de komeet Giacobini-Zinner tot op een afstand van slechts 200.000 K.M. zal naderen. De kans bestaat, dat de regen, die hoog boven de Noordwestelijke horizon in het sterrenbeeld „Draak" be gint, 16 urn: duurt, tegen 3 uur in 1933, terwijl ook de dicht heid van de meteorenwolk grooter is. Tijdens de algemeene debat ten te Pangkalpinang, ver klaarde v. Mook in zijn ant woord onder mepr, dat hij ge troffen was door de „good will", die men over het geheel op de conferentie heeft ge toond. De regeering wenscht geen ge heimzinnigheid en een strenge en langs een omweg uitgeoefende critiek op haar regeering zal haar in vele gevallen dwingen ant woord te geven, maar een open lijke verklaring is dikwijls niet mogelijk zonder groote belangen te schaden. Hij zeide, dat velen hem ge vraagd hadden, waarom deze con ferentie eerst nu was bijeen ge roepen en waarom nu geen alge meen vertegenwoordigend lichaam werd ingesteld. De reden is, dat zes maanden geleden zulk een conferentie slechts verwarrend kon werken. Hier bevond de hoogste mach, zich niet in handen van de Nederlanders, terwijl er boven dien nog een gewapend conflict gaande is. De regeering moest haar taak volvoeren in de verwarde knoop van betrekkingen met het moeder land, de militaire autoriteiten, de Britsche regeering, een nauwelijks voor ons sympathie voelende bui tenwereld en republikeinsch-ge- oriënteerde Indonesiërs. In deze omstandigheden was het niet doenlijk om zooiets als een verte genwoordigend lichaam te vor men. Een openbaar debat zou in deze dagen bewezen hebben cata- strophaal in haar gevolgen te zijn. Over de bondgenooten verklaar de hij, dat het ten slotte de Britten waren, die in werkelijkheid onze krijgsgevangenen en geïnterneer den hebben geholpen en niet de Amerikanen of de Russen of welke DONDERDAG 10 OCT. HILVERSUM I (301 M.) AVRO: 7.00 en 8-00 Nieuws; 8.15 Afwisselen de gr. pl.; 9.30 Arbeidsvitaminen; 12,00 Maurice Ravel; 12.35 De Papa ver; 13.00 Nieuws; 13.15 Skymasters; 15.00 Voor zieken en gezonden; 18.00 Nieuws; 18-30 Ned. Strijdkr.; 19.05 Sportpraatje; 20.15 Concertgebouw orkest; 21.25 Hoorspel; 23.00 Nieuws gram. muziek en sluiting. HILVERSUM II (415 M)7.00 en 8.00 Nieuws; 8.15 Pluk den dag; ll 00 De Zonnebloem; 12.30 Lunchconcert 13.00 Nieuws; 13.15 Zuid-Afrikaansclh programma; 13.45 Gezisnmaand; Mevr N. MolSinriige "De Moeder"; 14.00 Stafmuziekcorps A'damscire Politie; 18.00 Vedelaars; 20.05 Studiostertoeht 22 00 Nieuws; 22.30 Elisabeth Schu mann; 23.00 Beethovencyclus. andere der bondgenooten ook Het moeilijkste deel van de 'aak om den oorlog in het midden- Oosten en het verre Oosten te liquideeren was aan het Britsche rijk toegewezen en dit rijk kon en wilde niet betrokken worden in een oorlog met de Indonesiërs, die zich verzetten tegen het onvoor waardelijke herstel van ons er kend gezag. Het is juist dit laatste punt, dat de oorzaak is van alle openljjke en verborgen wrij ving met onze bondgenooten. „Ik ben er volkomen van overtuigd, dat er geen kwade en geheime bedoelingen ach ter zekere acties van onze bondgenooten liggen verscho- len." Met betrekking tot een verte genwoordigend lichaam wordt thans een herziening van het be sluit tot instelling van den Volks raad overwogen in dien zin, dat een regeling voor een vertegen woordigend lichaam op korten ter mijn mogelijk zal zijn. DE ITALIAANSCHE consu ls' en in Egypte, nl te Cairo, Alexandrië en Port Said, wor den heden heropend. GENERAAL von 'Mackensen, eertijds bevelhebber van het 14e Duitsche leger, die er van be schuldigd wordt medeplichtig te zijn aan den moord op 335 Ita lianen, zal fn Rome berecht worden. DE BRITSCHE strijdkrachten, die de Dodekanesos bezeffen, zullen eind December vertrek ken DE ITALIAANSCHE PERS heeft met algemeene stemmen besloten ex-fascistische journa- lis'en uit te sluiten. IN HONGARIJE zullen spoe dig gemeenteraadsverkiezingen worden gehouden Het kiessy steem zal niet worden gewijzigd DE NED. KOLONIE in den Congo telt ongeveer 600 leden, voornamelijk missionarissen van Mill-Hill en Montfortanen. IN FLORIDA woedde een or kaan, die een snelheid van 160 km per uur had DE GRIEKSC'HE eischen op de vredesconferentie zijn onbe vredigend beantwoord volgens het volk. In verband daarmede hebben groove betoogingen plaats gehad. Weer zijn twee slachtoffers der vliegtuigramp te Apel doorn aan hun bekomen verwondinaen overleden. Het aantal dooden is thans tot 23 gestegen. In het St. Liduina zieken huis te Apeldoorn worden nog de volgende slachtoffers ver pleegd: D. K. H. Rijsdorp, wiens toestand hoopvol is, de heer Dobbenga. de leeraar, en drie leerlingen, wier toestand nog zorgwekkend blijft. Aangezien de sergeant-vlie ger van de Nederlandsche luchtstrijdkrachten Christern, die de ramp veroorzaakte, tij delijk hii den marinelucht vaartdienst was gedetacheerd, heeft de commandant Zee macht Nederland, de schout bij-nacht J. A. Gauw, verge zeld van ziin adjudant en een vertegenwoordiger van den marineluchtvaartdienst, giste ren de deelneming van de Ko ninklijke Marine betuigd aan den burgemeester van Apel doorn, het hoofd van de be trokken school en middels den burgemeester aan de ouders van de omgekomen leerlingen. Dinsdagavond is besloten, dat. voor zoover de ouders al thans geen afwijkende wen- schen hebben, de begrafenis der omgekomen leerlingen ge meenschappelijk zal geschie den. Donderdagavond om acht uur zal een dienst in de Groo te Kerk aan de Loolaan .wor den gehouden, uitsluitend voor de familieleden en degenen, die bij het reddingswerk be trokken zijn geweest. Vrijdag ochtend 9 uur wordt in de zelfde kerk een rouwdienst gehouden. Des middags om drie uur vertrekt de rouwstoet van de Christelijke H.B.S. aan de Jachtlaan. waar de dooden te voren zullen worden opge baard. naar de begraafplaats. TE AMSTERDAM is opgericht de s'ichting Onze lichte muziek. De stichting wil de belangstel ling voor de Nederlandsche lich te muziek bevorderen en op hooger peil brengen. DE A.N.W.B. heeft den Ned, Spoorwegen 'verzocht flui'signaf len te plaatsen bij de onbewaakte overwegen DE TOPOGRAFISCHE dienst, die tijdens de beze'ting van Den Haag nas- Utrecht werd ver plaatst. zal waarschijnlijk naar Delft gaan OP EFN ONBEWAAKTE over weg te Nijkerk werd een zestien jarige jongen door een 'rein ge grepen en gedood. In de St. Laurentiuskerk droeg hedenmorgen de Hoogeerw. De ken J. Jacobs me assistentie van dé Weleerw. h.h. Kapelaans v. Leeuwen en Voêts' een plech tige H. Mis van Requiem op ter uitvaart van den Zondagmorgen overleden Vincentiaan Jos, Ver meulen. Velen van zijn Vmcen- :-ius-bro'eders woonden deze H. Mis bij. Het zangkoor o.l.v. deri heer L. Pielage voerde'de Re. quiemmis van Perosi uit Na de H. Mis had op het Katholieke kerkhof de ter aarde bestelling plaa's, waarbij de Hoogeerw. Heer Deken de Ab- soute verrichtte. Onder de kran sen, die de baar' dekten, merkten wij een zeer fraaie op van de collega's-orgelbouwers van den overledene BIJENTEELT Ondanks he feit, dat de resul taten van het bijenhouden in de laatste jaren niet bes waren, staat de bij en teel thans in het midden der belangstelling. Ten einde deze belangstelling niet "te laten verflauwen en de adspi- rant-imkers op de hoogte te brengen van he' vak, de imkerij, .neeft de afdeeling Heiloo en Om streken van de Vereeniging tot bevordering der Bijenteelt in Nederland beslo' en een cursus in bijenteelt te houden. Deze cur sus wordt gehouden'voor leden en niet-led'en en duurt van Oc o. ber tot Januari. Hii staat onder leiding van een bekend leeraar bijenteeT, terwijl het cursusgeld uiterst miniem is. Slechts één avond per week heeft men te bes" eden om volledig op de hoogte te geraken van alles wat het bijenhouden betreft. Ook personen bui" en Alkmaar woon achtig zullen in de gelegenheid zijn dezen cursus te bezoeken, "'en zie voor nadere bijzonder heden de advertentie e'ders in dit blad SCHOORL He- Centraal Genootschap voor Kinderherstellmgs- en Vacantle_ kolonies hield dezer dagen een ver_ g'adering onder leiding- van den heer C. Kaandorp. In he- najaar van 1941, aldus de voorzitter, kwam he-f bericht binnen dat de werkzaamheden van het Cen_ tra al Genootschap waren overgeno men door den Néd. Volksdienst. Het bestuur voelde nigts voor sa menwerking en lende ziin functie neer, na eerst gezorgd +e héblben dat de financiën nuttig waren besteed. Nu ecÏT'eT de toestanden weer vrij wel normaal zijn is het zaak het zegenrijke werk van de kinderuitzen ding weer met kracht ter hand 1e nemen. Doch vele koloniehuizen zijn verwoest en andere leeggeplunderd. Spr. drong er op aan ook in deze ge meente een collecte te houden die voor de kolonieharïzen van alle ge zindten zal zijn. Samenwerking dient hiervoor, volgens den wenseh van het* Centraal Bes'uur, te worden ge_ zochi met Het Witte Kruis. Dr Heringa kon als voorzitter van Het Wi'te Kruis mededeelen dat het beshiur bereid was samen te werken wat betreft de collecte, zoodat meteen werd besloten deze te doen houden op Zondag 13 October a.s. Huisbezoek zal worden g'edaan om het ledental te vergrooten. Het bestuur werd herkozen en be staat uit Dr. F. H. Risselada, voor zitter; C. Kaandorp, vice «voorzitter; Mevr. G. ArpeanWesters?, secr.; mej D. Th. Nuijs, penningm. en mej. A. A. Peeck. y Op tal van plaatsen in den lande ziin ingevolge den Licht- bakenoproep van Henri de Greeve comité's gevormd voor de glas-actie. Wij hebben er in ons gewest nog weinig van gehoord. Alleen de gezamen lijke jeugd van Alkmaar heeft een inzameling gehouden. Is er niet meeK te doen? Moeten andere plaatsen, steden en dorpen, niet hun daadwerke lijke instemming betuigen? Men weet waarom het gaat. In de getroffen gebieden is plas tekort. En niet zoo'n klein beetje. En nu is volgens Henri de Greeveruiten troef". Ook in Noordholland? Wij zouden er gaarne wat meer van bemerken. Zonder twijfel ziin er ook in ons gewest wel menschen, die overbodig glas hebben. Dubbele ramen, oude portretten, die dikwijls naar den zolder verhuizen en waar nog van dat degelijk-ouder- wetsche glas voor zit, dat ze in het Zuiden en het Oosten of waar u maar wilt, best kunnen gebruiken, omdat door den oorlog zooveel glas is vernield en er geen materiaal beschikbaar is. om dat te her stellen. Wij gaan den winter tegemoet en de menschen in de geteisterde gebieden zitten met „open ramen" of met „vensters" met planken of karton potdicht geplakt zijn. Gebrek aan licht en lucht, of lucht te veel. Er is groote be langstelling in den lande voor deze glas-actie. Er zijn al heel wat aanbiedingen gekomen en expediteurs uit alle windstre ken hebben aangeboden, kos teloos het ingezamelde glas te vervoeren De heer A. C. A. Nollen van het Centraal Bu reau voor oorlogsslachtoffers in Den Haag heeft, overigens niet in kwaliteit maar privé, de leiding van de actie op zich genomen. Ziin adres is: Door- nicksche straat 31. Den Haag. Laat Noordholland niet ach terblijven. Is er laatst niet ge zegd. dat ook glas de nationa le eenheid kan bevorderen? En geldt het hier niet een werk van naastenliefde? Weersverwachting medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Woensdagavond tot Donderdagavond ZWAARBEWOLKT! Meest zwaar hewolkt vrij koud weer met plaatselijk eenige lichte regen of motregen. Ma tige tijdelijk vrij krachtige N.O. wind. Een orkaan in de Golf van Mexico met een snelheid van ongeveer 150 K.M. per uur, heeft Florida's citroenenoogst bedreigd. Door de autoriteiten zijn voorzorgsmaatregelen geno men. O'nder leiding van het Roode Kruis zijn de bedreigde slreken ontruimd. Ten behoeve van schepen zonder radio zijn door vliegtuigen waarschuwingsbiljet ten uitgeworpen. 64. In de pauze staken alle hooge autoriteiten de hoof den bij elkaar om te be raadslagen of zij het Man neke wakker zouden maken of niet. Zij besloten het ge- ruischloos op te nemen en in een klein kamertje neer te leppen. De portier be loofde dat hij goed op hem zou passen. Eensklaps schoot het Man neke wakker, wreef zich de oogen uit en zag dat de portier een praatje maakte met de juffrouw die de kaartjes verkocht. Nu zag het zijn kans schoon eri alipte heenzonder lawaai te maken natuurlijk. Na de voorstelling gingen Jan Trompetter en alle gas ten naar de garderobe om hun jassen en hoeden te halen. Ze betaalden de juf frouw een franc voor het oppassen en liepen toen op hun teenen naar het ka mertje, waar zij dachten dat het Manneke nog te sla pen lag. Maar wat schrok ken ze: hun vriendje was weg! Dan gaan wij ook, zei Jan Trompetter. De burge meester schrok zich een aap.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1946 | | pagina 3