EERSTE GRATIEVERZOEKEN behandeld en afgewezen Europa moet niet wanhopen TRAMBOTSING TE BERGEN EEN NIEUW ORGAAN OOSTENRIJK VRAAGT UITLEVERING GOERING Een gebroken man Argentinië neemt over- zeesch gebied in beslag' SJAHRIR BEREID TOT CONCESSIES RECORD PARIJS-NEW YORK GEBROKEN HET COLLEGE DER KARDINALEN TREIN ONTSPOORD TE AMSTERDAM Kijk naar de kleintjeszegt Smuts Een doode, een zwaar gewonde GES$!HBEi3?!E!© Vk/ANNEER wij de kranten- verslaeen moeen gelooven komt er een nieuw orgaan met verordenende bevoegdheid, in gevolge art. 155 der Grondwet: de Nationale Woningraad. dat is de Algemeene Bond van Woningbouwvereenigingen in Nederland wil zulk een or gaan worden. Dat gaat natuurliik zóó maar niet. Het is. volgens de Grond wet. de Wet. die aan anderen dan in de Grondwet genoemde lichamen, verordenende be voegdheid kan geven. Regeering en Volksvertegen woordiging hebben dus, vol komen terecht, de beslissing of dit orgaan als een publiek rechtelijk orgaan zal worden erkend. Het is iuist overeenkom stig de .organische gedachte dat ordenende lichamen uit de vriie maatschappii opkomen; of zii zullen volgroeien tot publiekrechtelijke ordening, beslist de Overheid, als hoed ster van het publieke recht. Eens te meer bliikt. hoe noodig dit is. en hoe gelukkig dat het in ons democratisch land geschiedt langs parlemen tairen weg. nu er in de krin gen van Katholieke Woning bouwvereenigingen ongerust heid ontstond over de vraag, of de specifieke belangen d.er Katholieken bii de Volkshuis vesting wel voldoende tot hun recht zouden komen. Deze on gerustheid is niet heelemaal weggenomen, al heeft een deel van de aanwezige Katholieke afgevaardigden zich op het iongste congres van den Na- tionalen Woningraad vereenigd met den opzet, die het be stuur als plan voor het nieu we orgaan heeft gemaakt. Wanneer t.z.t. de wet op het erkennen van den Woningraad als publiekrechteliik orgaan aan de orde komt. zullen Re geering en Volksvertegen woordiging hebben te zorgen, dat de organische gedachten in dit nieuwe orgaan werkelijk veilig gesteld ziin. Alle waar borgen zullen aanwezig moe ten ziin. dat het nieuwe or gaan in doelstelling en werk- wiize op ziin terrein het alge meen belang dient. Duidelijk zullen doel en taak omschre ven moeten zijn. ook in ver band met de rol, die de ge meenten op dit terrein spelen. Hun is een rol in het nieuwe orgaan toebedacht. De uitwer king van deze poging tot een nieuw soort samenwerking van gemeenten en woningbouw vereenigingen met verorde nende bevoegdheid interes seert ons in hooge mate. De woningbouw is een veel omvattend. dringend probleem. Vooral in den huidigen tijd en nog wel in de toekomst der eerstvolgende tien jaren! zal in verband met de zeer- biizondere na-oorlogsche om standigheden. de taak van den Woningraad een beperkte zijn, nu op dit terrein hoogere machten meer zeggenschap hebben. Het antwoord op de vraag, of verordenende bevoegdheid voor een nieuw orgaan als dit veel effect zal sorteeren, houdt o.a. verband met de kwestie van de hoogte van de huishuren, (welke de Regee ring beslist!), en met de posi tie van de particuliere bouw nijverheid. Men zou biina ver geten. dat deze ook nog be staat en rechten heeft, ware het niet. dat iuist dezer dagen is bericht, dat de particuliere bouwnii verheid op gang ge- DE GEALLIEERDE BESTUURSRAAD te Berlijn heeft gister middag de verzoeken om gratie ten behoeve van Goering, Bormann, Frick, Rosenberg en StreiCher na een bespreking van anderhali uur afgewezen. Over de verzoeken ten- be hoeve van Jodl, von Neurath en Raeder werd wel gesproken, doch beslissingen hierover zijn nog niet gevallen. Agence France Presse verneemt echter nader, dat ook de gratieverzoeken van Jodl, Keitel en von Neurath zijn ver worpen. In een nota, door den Mi nister van Justitie overhandigd verzoekt de Oostenrijksche Regeering aan den Geallieer den Bestuursraad in Oosten rijk officieel de uitlevering van Von Papen en Baldur von Schirach, opdat zii in Weenen voor een rechtbank gedaagd kunnen worden. Reeds in Maart van dit iaar hebben Duitschers uit 7 Duit- sche staten. 4 provincies en 2 vriie steden een verzoek inge diend tot uitlevering van de Neurenbergsche oorlogsmisda digers aan Duitsche gerechts hoven. Een beambte van de Neu- renberger gevangenis heeft medegedeeld, dat Goering een geslagen en gebroken man is. Hii is woedend omdat Schacht is vrii gesproken. De toestand der veroordeelden is er ove rigens een van doffe berus ting. Zii spreken niet over het vonnis en doen alsof zii het verwachtten. Geen van de ver oordeelden zegt 'n goed woord van Goering. Sauckel, de sla vendrijver der nazi's, gelooft dat ziin doodvonnis een ver gissing is. ontstaan door een bracht zal worden met een plan voor den bouw van 20.000 woningen in 1947. met mede werking van een speciale fi nancieringsregeling. Valt het antwoord op deze vragen gunstig uit. dan kan van een verordenend woning orgaan een nuttige werking uitgaan en kan verwacht wor den. dat Regeering en Volks vertegenwoordiging in de ver- eischte wet de waarborgen zullen vaststellen, die noodig ziin. om dit nieuwe orgaan ten volle aan ziin doel te doen beantwoorden. verkeerde vertaling van een zin in de bewiisvoering. Hij gaat voort brieven te schrijven over ziin vonnis, die door de gevangenisautoriteiten alle aan het internationale mili taire tribunaal worden ge adresseerd. President Peron en zijn mi nisters hebben een decreet uitge vaardigd waarbij Argentinië zich in het bezit stelt van een onder- grondsch plateau bij de Zuidpool. Wellicht kunnen „onderduikers" zich daar permanent vestigen. Bii de wapenstilstandsbe sprekingen van gisteren is niet ter sprake gekomen de kwes tie van het uitzenden van Ne- derlandsche troepen naar In donesië. Dit in tegenstelling tot andersluidende berichten. Siahrir zou verklaard heb ben. dat de Indonesiërs bereid ziin tot concessies op voor waarde van onafhankelijkheid van Java en Sumatra. Een toestel van de Air France heeft het snelheidsre cord over den afstand Parijs- New-York verbeterd door het traject in 17 uur en 7 minuten af te leggen. Het college der Kardinalen, dat bij het laatste consistorie voltallig was gemaakt, dus 70 le den telde is tot 65 teruggeloopen. Overleden zijn de kardinalen Boetto, Glennon, Von Galen, Gasparri en Parrado y Garcia. Gistermiddag is door het ontsporen van de Zweedsche locomotief de trein uit Apel doorn op het rangeeremplace ment van het C.S. van den spoordijk gereden. De machi nist. die plotseling bemerkte, dat de locomotief begon te slingeren, bleef op ziin post en gooide de remmen aan. doch de trein was toen reeds uit de rails. Aan ziin snelle handelen is het te danken, dat een ramp werd voorkomen. Hii heeft echter ziin moedig optreden met den dood moeten bekoo- pen. Toen de locomotief kan telde. raakte hii bekneld, ter wijl andere spoorweg-em- nlové's. die links in het stuur huis stonden, met den schrik vriikwamen. Eenige passagiers werden licht gewond. Omtrent de oorzaak van het ongeluk tast men in het duis ter. daar de spoorstaven merk waardigerwijs niet naar bui ten. doch alle naar binnen ziin gebogen. Een onderzoek is gaande. In Hotel des Indes le 's Gra- venhage heeft Maarschalk Smuts de pers ontvangen en bij die gelegenheid een .uit voerige beschouwing gegeven, hoe hij de mogelijkheid ziet een niéuwe wereld op te bou wen. Ten aanzien van de naaste toe komst van de wereld verklaarde de heer Smuts dat hij niet pessi mistisch gestemd is over de Parij- sche conferentie. De grootste moei lijkheden liggen achter ons, niet voor ons, zoo zeide hij met nadruk. „De wereld gaat een der groot ste revoluties in haar geschiedenis tegemoet", aldus vervolgde hij. „Wij moeten de zaken niet kort zichtig beschouwen. De revolutie die men thans kan waarnemen'is met de twintigste eeuw begonnen. Holland heeft steeds bijge dragen om Europa in een be paalde richting te leiden. Uw land heeft een glorierijke ge schiedenis. Dat kan ook in de toekomst weer zoo worden." De Veldmaarschalk vroeg zich af waarom Nederland niet met het glorieus verleden, met zijn eeuwenoude tradities, de posi tie die zij vroeger innam, zou kunnen herwinnen. „Kijk naar Holland", riep Het Engelsche passagiersschip „Queen Mary" maakte de reis van Halifax naar Southampton in den recordtijd van drie dagen, 15 miri. en 48 sec. De afstand van 2531 mijl werd af gelegd met een gemiddelde snelheid van 28,83 knoopen. De „Queen Mary" bij aankomst in de haven van Southampton. Op den achtergrond het zusterschip „Queen Elizabeth". hij uit. „Holland is een ver bindingsstuk in de wereld met Zijn diplomatieke ervaringen kan het veel bereiken. Met zijn rustige, heldere stem De- sprak de heer Smuts vervol gens de bestaande wereldpro blemen. „Kijk niet alleen naar de groote drie of vier mogend heden. De uitkomst in moei lijkheden, de verlossing, komt meestal niet van de g rooi en, maar van de kleintjes. Deze kunnen veel bijdragen tot de richting welke een nieuwe wereld zal inslaan." Met na druk verklaarde de heer Smuts dat hij hiermede niets tegen de groote staten wil zeggen. Het Europeasche vaste 'and heeft door dezen oorlog een on geleenden terugslag gekregen. Het is tot een terugval in de Euro- peesche geschiedenis door dezen oorlog gekomen. Thans moet een nieuw oegin worden gemaakt. De opbouw moet in vrede geschieden. Vervolgens gaf hij mogelijkhe den aan voor de wijze waarop een nieuwe wereld tot stand kan ko men. Hierover sprekende ver klaarde hij dat een zeer groote verantwoordelijkheid op de pers rust. De pers is tot een nieuwe kracht in de maatschappij gewor den, een kracht die ten goede of ten kwade kan worden gebruikt. De pers kan de zwakken opbeuren moedeloozen troosten en men- schen die een grooten terugslag hebben gehad, weer sterken. De pers moet de harten helpen der menschen, die onder de ver schrikkelijke verliezen om zich heen hebben geleden. De heer Smuts zag den geestelijken terug val als gevolg van den oorlog groo- ter en verrijkender dan het ma terieel verlies dat door den oorlog is geleden. Men kon het den heer Smuts duidelijk aanzien, dat het hem genoegen deed te mogen getuigen dat hij in Nederland overal waar hij vandaag was geweest, de men schen hard zag werken. Sprekende over de verhouding tusschen Zuid-Afrika en Neder land zeide de heer Smuts dat de harten der twee volkeren precies dezelfde zijn gebleven ondanks kleine taalverschillen, die in den loop der jaren zijn ontstaan. De heer Smuts eindigde z.ijn toespraak met te zeggen, dat men niet moet wanhopen ten aanzien van een nieuw Europa. OP DEN KOGENDIJK te Bergen is gisteravond een onbegrij pelijk tram-ongeval gebeurd, dat aan een der inzittenden, wiens identiteit nog niet kon worden vastgesteld, het leven gekost heeft, terwijl een andere passagier zwaar gewond naar het ziekenhuis moest worden vervoerd. De tram, die om 19.45 uit Ber gen vertrekt (na van Bergen aan Zee te zijn gekomen) reed ter hoogte van de boerderij van den heer P. Staadegaard aan den Ko- gendijk. even voorbij den overweg in volle vaart op eèn aldaar stil staande tram, die vijf minuten eerder uit Bergen vertrokken v/as, met circa 20 passagiers en daar wegens remdefect moest stoppen. De achterste wagen van de stil staande tram, een goederenwagon, werd door de met volle kracht op- stoomende locomotief van de twee de tram geheel over de daarvoor staande personenwagen gescno ven, de wanden en banken ver splinterd. Toen wij kort na het on geval ter plaatse kwamen, lagen overal planken en brokken ho it van de verbrijzelde wagon ver spreid. Niet alle passagiers zaten in deze achterste wagon; in dit geval zouden er zeker meei slachtoffers te betreuren zijn. Omwonenden, de taeeren Briefjes, Staadegaard en Blan- kendaal snelden direct naar de plaats van het ongeval; de meeste passagiers waren, he vig verschrikt inmiddels uit de tram gekomen; sommigen door de verbrijzelde ramen De heer J. Diesfeldt en zijn vrouw, Mevr. Diesfeldt-Scholten werden naar de boerderij van Staadegaard gebracht en bleken lichte verwondingen te hebben. Intusschen hadden omstanders een zwaargewonde uit de tram weten te bevriiden; doch een der passa-

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1946 | | pagina 1